Schager Courant FISK Tweede Blad. Blnnenlandsch Nieuws. COMFORT Gemengd Nieuws. Dinsdag 14 Juni 1927 70ste Jaargang. No. 8064. IN TROEBEL WATER- AI en schrijft uit ZeeuiwscbrVtlaandoren, aan het Hdbld.: In de pers is het bericht verspreid, dat hij' d'o ge meenteraadsverkiezingen te Aardenburg fraude was gepleegd, althans, dat er sterke vermoedens hier voor bestonden. De leden van een der twee in die gemeente ingerichte stembureaus: werden er van be schuldigd ongeveer 70 stembiljetten, allen ten gun ste van de (Protestantsche) oppositie-partij, ongel dig te hebben gemaakt door er bij het sorteeren pot loodstrepen over te geven. De justitie bemoeide zich met bet geval en de in houd der stembussen werd in beslag genomen. De uitslag van het justitieel onderzoek is niet be kend. Wel opmerkelijk is evenwel, dat de katholieke pers, die eerst een zeer hoogen toon aansloeg tegen 't feit. dat ten onrechte 'n dergelijke zware beschul diging werd geuit, thans voorzichtiger in haar be woordingen wordt. Deze gebeurtenis is een. episode uit den jaren- langen strijd welke in dit stadje tuaschen de vroe gere Protestantsche meerderheid en de tegenwoor dige Katholieke meerderheid, wordt gevoerd, een strijd, welke voor het oog gaat om de verdeeling der zeven raadszetels. maar waarhij het in werke lijkheid te doen "is om de quaestie welke partij mét de raadsmieerderheid. ook het bestuur zal voeren over de financiën der Godshuizen die in Aardenburg dank zij tal van schenkingen, in den loop der tijden ontvangen, een aanzienlijk kapitaal bezitten. Het zou hoezeer deze qua©°f'e ook de gemoederen der brave Aardenburgsche burgerij verhit, en hoewel van beide zijden blijken van zeer onwenschelijke onver draagzaamheid zijn gegeven, niet veel aandacht bui- te~ de naaste omgeving waard zijn, indien achter deze quaestie niet iets meer zat. Ongeveer anderhalf jaar geleden uitte reeds de schrijver van een ingezonden stuk in de „N.R.Ct." do meening. of het langzaam voortdringen der Ka tholieke partij in Aardenburg en in andere grens gemeenten niet tevens was een soort van Belgische penetratie, of die vergrooting van het Katholieke kiezers-aantal in de laatste jaren niet was toe te schrijven aan naturalisatie van een groot aantal Belgen. Hierdoor gealarmeerd, deed het Alg. Ned. Ver bond een onderzoek instellen.' dat evenwel niets verontrustends opleverde. Het aantal genaturali seerde Belgen was uiterst miniem en zeker niet voldoende den grooten aanwas van het katholieke kiezerscorps te verklaren. Waarschi.inilik was dit toe te schrijven aan het invoeren van het algemeen kiesrecht, waardoor ook alle mindergegoedën. juist in Aardenburg in meerderheid katholiek, het kies recht verkregen. Dat evenwel van Belgische zijde met belangstel ling wordt acht geslagen op allerlei verkiezingen, o.a. voor leden van polderbesturen en waterschap pen. die hier irt Zeeuwsch-VIaan deren dikwijl® half op Nederlandseh gebied' liggen, blijkt wel uit het verspreiden van een circulaire, waarbij de Belgi sche ingelanden werden opgewekt een bepaald, in Nederland wonend pers don te istemmen. met de woorden: ..Votez eet homme. car il est d'origine Beige". Na het inbeslagnemen van de stembus organi seerden de katholieken te Aardenburg een groote protestmeetinej. alleen toegankelijk voor Katholieken, ftp deze meeting waren, volgens gegevens aan de katholieke pers verstrekt, ruim 3000 personen aan wezig. een aantal, dat lang niet geleverd kon wor den door Aardenburg en de omliggende gemeenten, maar waaronder zich zeer zeker veel Belgen be vonden. Althans, bij de weide, waar de meeting gehouden werd. stonden ook Belgische auto's. Toen nu' op deze meeting gesproken werd over het onrecht, dat de Katholieken van Aardenburg was aangedaan, weerklonk de roep: ..Dan liever geannexeerd bij België". Dit gebeurde is niet opge nomen in de verslagen welke aan de bevriende pérs zijn medegedeeld, maar werd wel vermeld in een Vlaamsch krantje, dat in het Noorden van Belgisch- Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen veel gelezen wordt. n.1. ..Het getrouwe Maldeghem", een blaadje dat in de dagen na de verwerping van het anti- Nedevlandsche tractaat stemming maakte tegen Ne derland allerlei scheeve voorstellingen van de zaak gaf en over oorlogsgevaar sprak. Geen wonder dat een dergelijk blad met graagte van een dusdanig incident gewag maakte. Het zou wel interessant zijn te weten wie voor het ontstaan van de stemming waarvan de boven genoemde interruptie de uiting was. verantwoorde lijk moet gesteld worden. Is die kreet geslaakt door op annexaiie beluste Belgen, die in troebel water wcnschten te visschen? Of waren het landgenooteji die zoo overstuur waren door het gebeurde, dat ze zich zelf vergaten en zich tot landverraders maak ten? In ieder geval is het te wenschen, dat vooral in ons district^waar openlijk en in het geheim door Belgen gewroet en gewerkt wordt op een mee ting. waar andersdenkenden landgenooten ge weerd worden, zeer zeker geen Belgen worden toe gelaten. De leiders^ die dat niet begrepen, die niet voelen dat zij door dergelijke handelingen met vuur spelen en den annexionisten in do kaart, behooren gedesavoueerd te worden. In een* streek als de onze. die eerst in 1919 open lijk, later door bet tractaat meer bedekt, door de Belgen werd aangewezen als doel van annexatie moet men op zijn qui vive blijven tegen dit gevaar. CALLANTSOOG. Vrijdag 10 dezer werd met de kinderen van de 5 klassen het jaarlijkscbe schoolfeest gehouden. Een rijtoer naar Schoor! en B'ergen was bet programma Het weer liet zich 's morgens heel gunstig aanzien, zoodat er voor de kinderen een mooien dag stond te wachten. Al vroeg waren zij bij' de school aanwe zig en te ongeveer 9 uur werd met een 20-tal rijtui gen en auto's de reis aangevangen Het weer werd steeds mooier, ztoodat allen wel hebben (genoten Het was dan ooi# al ruim 9 uur voor de stoet weer in het dorp terug kwam. waar hij met muziek werd ontvangen en de moeders voor zoover zij zelf niet mee waren gegaan, haar kroost stonden op te wachten. Dinsdag 14 Juli zullen de oudste leerlingen een uitstapje maken naar Amsterdam^ Laat ontf hopen, dat ook zij; zulk! mooi weer zullen treffem COMMUNISTISCH COMPLOT? Omtrent de huiszoekingen, die Vrijdagmiddag te Leiden en in Den Haag zijn gedaan wegens 'het ver moeden van eenig communistisch complot van In donesiërs, wordt nader gemeld: De huiszoekingen zijn in de drie reeds genoemde perceelen in het Bezuidenhoutkwartier tegelijkertijdi geschied en wel omstreeks half 3. Bij een der kamerb oners, die lid geweest is hij 'heeft reeds geruimen tijd geleden bedankt van de Indisch-nationalistische vereeniging Perhim- poenan Indonesia, zijn uitsluitend papieren in beslag genomen, waaronder eenige particuliere brieven, in h8t Maleisch gesteld. De teden waarom de justitie deze meenam, kan volgens den betrokken bewoner, een jong Indonesisch juridisch student, niet 'anders geweest zijn dan dat men den inhoud ter plaatse niet kon lezen. Hij is er dan ook zeker van, deze corres pondentie te zullen terugkrijgen, zonder dat zij iets bezwarends zal hebben opgeleverd. Persoonlijk ver foeit hij de communistische agitatie. Hij was echter wol bevriend met onkole bestuursleden van Perhim- poenan Indondsia. In een dor andere perceelen werden behalve boek jes en geschriften twee schrijfmachines in beslag ge nomen. Het hior bedoelde adres is dat van den voorzittor Ma'homod 'Hatta, die echter sinds zes weken afwozig is en wiens kamer aanvankelijk tij delijk door oen ander Indonesiër van wien werd gezegd, dat hij bil Hatta „in functie" is en sedorf j.1. Maandagavond door een derden landgenoot wordt bewoond. Hatta studeert aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, doch woonde om particuliere redenen den laatston tijd geen colleges bij. Hij nam sedert dien blijkbaar wel een krachtiger aandeel in de lei ding van zijn politieke vereeniging. Waar hij zich op het oogenblik bevindt, was niét bekend. Dit is een der groote eigenschappen van een goeden band. Fisk geeft comfort, Fisk geeft bovendien veilig heid en lage banden rekeningen. de band, die minder kost dan hij moest kosten, N.V. „R.A.M.L" LEEUWARDEN i Ruiter*kwartier 37*49 Talef, 232 AMSTERDAM* N.Z. Voorburgwal 76*7.T*L39397 EEN REIS NAAR INDIë. De firma G. Keg te Zaandam, Thee en Koffie, heeft een nieuwe Keg's Thee-album uitgegeven, dat behalve een mooi en de aandacht-trekkend reclamemiddel, een uitstekend middel is om in breeden kring belang stelling te wekken voor ons schoone Indië. Het is een plaatjes-album, en het is een feit, dat ieder kind, maar ook wij vele grooten, er van houden om plaatjes te verzamelen. Deze nieuwe album heet: Een reis naar Indië en geeft plaats voor 120 plaatjes, die de geheele reis, vanaf het moment dat men aan boord stapt, tot in.de binnenlanden van Insulinde, in 'beeld, brengen. Al -het schoons, dat men onderweg ontmoet, wordt hier ontvouwd. Met gretige blikken zullen de kinderen de plaatjes aanschouwen en beter zullen zij beseffen, welk een prachtig eilandenrijk ons vaderland tot zijn koloniën rekent. In ieder pakje thee* bevindt zich een bon voor-een plaatje, welke inwisselbaar is aan het hoofdkantoor der firma te Zaandam. Door de firma L. van Lier en Co. te Amsterdam, zijn 120 smaakvolle lithografieën keurig verzorgd, ter wijl de album tevens bevat een kaart, aangevende de route over zee en de route door de lucht, zooals die door de kranige vliegers v. d. Hoop c.s. zijn gemaakt. In het midden van den album is een groote kaart van den geheelen Archipel. Wij hébben hier zoo'n album voor ons liggen, maar het is in èèn woord een pronk en wij twijfelen niet of algemeen zal een ieder gaarne' zulk een album 'be zitten en een ijverig Keg's plaatsjesverzamelaar wor den, in het bezit als mon dan komt van iets heel moois en aparts. De albums kosten maar 75 ct. bij eiken winkelier en in elk ons Keg's thee bevindt zich een bon, die is in te ruilen tegen een plaatje. DE STORMRAMP. Men schrijft uit Lichtenvoorde: Toeristen, die. nu het mooie wepr terug schijnt te komen, ons geteisterd Lievelde gaan bezoeken, zullen op verschillende plaatsen niet meer een werkelijken indruk ontvangen van den omvang der verschrikking. Ofschoon het slechte weer gemaakt heeft dat lang niet zooveel arbeid verricht werd, als men gehoopt he# te kunnen doen, ziet men op verschillende plaatsen waar eens een boerderij stond, een afdak met kozijnen en ramen en deuren en eenige kubieke meters afgebikten steen. De boomen zijn van bet veld gehaald, om de gewassen niet verder te beschadigen. De menschen wonen op hun erf in houten huisjes van nieuwe planken zoo dat het hout bij den opbouw weder kan worden ge bruikt zonder dat het onnoodige kosten meebrengt. D'o grootste zuinigheid wordt beoefend. Het is in derdaad een onberekenbaar groote gift. die onder leiding van den AjB.TIB. door 200 menschen aan hun getroffen medeboeren wordt gegeven. Gratis arbeid van 200 oman. dagen lang. het oordeelkundig behoud van materialen vormen een kapitaal van duizenden guldens. Maar nog grooter is de weldaad die daar door aan de arme geteisterden wordt gegeven, om dat zij voelen hoe hunne gemeentenaren met hen medeleven. En dat dan ook hebben zij bard noodig. Hun kal me berusting imponeerde ieder die hen sprak. Maar die kjalme berufsting, die versterkt was door de woorden van troost en bemoediging, waarvoor zij aan de leden van ons Vorstenhuis en hooggeplaatste personen niet dankbaar genoeg kunnen zijn. begint nu te minderen. "Worden we geholpen?" is de vraag die men nu allerwege hoort. Angst begint te komen op menig gelaat. DE ANGST VOOR VERTERINGEN IN RUSLAND. Prof. Loniouioeow vorfolü in do „Prawda", dat do ingenieur* van Sovjet-Rusland d e poogden verbo teringcm iln do organisatie van do bodrijvon in te v o en. inoodeiixis w .rdrn., Wu onMo.nen a.;n pa..r voorbeelden a n zijn uiteonzol ting*en. Eon der directeuren van do steenkoolindustrie verbelde na zijn reis <lx>r heb l>onbakken o»i do bezichtig.ng van do kolonnrijheai, dat do leiders van do mijnen goon stap durven ta doen Zonder toestemming' van do zoor ingewikkelde administra tie, dat zij niet durven iets op eigen verantwoor delijkheid te ondernemen, al zou de stap tot aan zienlijke verbeteringen .leiden en groote voordee- len opleveren. De ingenieurs durven n eb iets te on dernemen uit angst, dat er_ plotseling de een of andere commissie Zal verschijnen en zij1 dan onaan genaamheden Zullen beleven. Dat deze vrees niet ongegrond is, Ziet de lezer uit de volgende voor beelden. B e bestuur van de Dolzj msky-mijnen heeft ver sclutlende verbeteringen mj'ev erd, die Zeer goede resultaten! hebben opgeleverd. Plotseling begonnen (protesten te#stroamen.... De vetrtegenwoardiger van de commumistischje piartjj' kwam naar de prijken en stelde er een onderzoek in; hij1 kon niets laak baars vinden m vertrok. .Daarna kwamen verte genwoordigers van de vakveroeniging ,en stelden ook een nauwkeurig onderzoek in, ook zij vonden mets en vertrokken. .Na hen kwamen de ambtenaren van de mijniuspeotie en met hetzelfde resultaat. Na de mjj'iiiiispöotie kwamen: vertegenwoordigers van de gewestelijke autoriteitem daarna do inspec teur van den arbeid enz. enz Elke gast Stelde een nauwkeurig onderzoek in, hetgeen veel tijd kostte, den' 'gang van zaken belemmerde, den tijd van de ambtenaren, in beslag nam, enz. Er ontstond telkens 'een stilstand in desn arbeid van der bureaux. De directies vam die mijnen zullen natuurlijk noodt meer eenige verbeteringen invoeren. Een' der ohoziajstwenniki (een choZiajatwennik 'is een communist, die aan oen of andere genationali seerde onder neming werkzaam is; verrolde aan Lo monosow. dat.tie (xorlowka (oen centrum vapi mijn industrie; tegen alle dirocteuren van de nrijnen en alle hoofdingenieurs een vervolging is ingesteld, waarbij somhrigen hunner zioh tegelijk voor eenige '„'iirisdadem" (heb invoeren van nieuwe werkmietho- (des, rationalisatie van het bedrijf enz.) hebben te verantwoorden, Tolkehs als die rechtbank haar Zittingen in d e streek houdt, zitten ingenieurs op de bekla-gdenbahk. De vervolgingen hebben nooit ©enigen Zin, want heb is nog nooit gebeurd, dat een ingenieur veroordeeld werd: Zij worden telkens vrijgesproken1, maar telkens worden zij weer ver volgd. Het gevolg van deze dwize politiek is, dat de ingenieurs de mijnen verlaten. Worden nieuwe ingenieurs u tgeneod'gd de vaoanber' betrekking in te nemen, dan antwoorden zij vaak: «Wij! voelen er niets voor, voortdurend op de beklaagdebank te 'zitten-" Er is geen enkele ingenieur te vinden, die niet enkele beoreu gerechtelijk vervolgd werd^wei- gietns idb Baging. Het. bedijk «P flsn booger pjedl te brengen. Wanneer nu eeni ingenieur ondanks de droeve ervaring toch verbeteringen Invoert, dan' dioet bij dat met het. bewustzijn, dat hij er vocxr zal moa- ten boeben..... Er zijn natuurlijk niet veel ingeni eurs, die zooveel liefde voor hun werk en -voor het land koestoren om alle risioa te aanvaarden. De moesten: Zeggen gewoonlijk„Haal jullie de duivel. Ik wil niets meer van rationalisatie weten; laat een ander.dat doen on ik zal liever volgens de oude methoden werken. Ut Zal dan tenminste geen last van al die oommissies hebben geen risico loori en en geen rrooessen hebban. Zoo vertelt liet centrale orgaan van de commu nistische partij. EEN BALLON VERDWENEN. Uit Madrid. 11 Juni- Er is niets moer ver nomen omtrent het lot irim een luchtballon, die Vrijdag van het Vliegveld is opgestegen bh gele genheid van het vliegfeesb, dat door don Koning en do leden der koninklijke familie .werd bijgewoond Een kolonel-ma door en twee kapiteins Zijn met de ballon opgestegen. VALSCHE MUNTERS IN SPANJE. Uit Parijs, 11 Juni. De Matin bevat een te legram uit Madz-id, inhoudende dat de politie er een wijdvertakte organisatie van valsche munters heeft ontdekt d':e biljetten van honderd jDCsetas maakte. Alle banken hebben die biljetten in hun beeSit. GEEN VERLOVING VAN DEN PRINS VAN WALES Het bez ek van den prins van Wales aan Spanje schijnt geruchten in de wereld gebracht te hebben ovor Zijn aanstaande verloving met de infante 'Beatrijs van Spanje,, dó 18 jarige dochter van den koning en. de koningin. Een Rauterbericht meldt thans dat deze geruch ten ter gezaghebbende plaatse te Bonden worden gelogenstraft. EEN .ZELFMOORDENAARSMUSEUM". Odessa is de eenige stad in de sovjetrepubliek, welke zich verheugt in het bezit van, een „zelfmoor- d e n aarsmu seum' Het museum staat onder beheer van de vereeni ging voor eerste hulp en bevat een collectie van al lerhande griezelige ingrediënten, waarmee zelfmoor denaars een eind® aan hun loven hebben gemaakt, brieven of gedichten die ze hebben nagelaten, enz. Voorts vindt men er een collectie portretten van personen, die op het nippertje van den dood door eigen hand werden gered. Het museum bestaat' thans vijf en twintig jaar en in dien tijd hebben vele geleerden het bezocht om studie te maken van den psychologischen onder grond van den zelfmoord en van de kwestie, hoe zelfmoorden kunnen worden tegengegaan. GENTLEMAN-INBREKERS. Kort geleden werd tijdens afwezigheid der eige naars ingebroken in de weekend-villa op Long Is- land van een der bekendste Now-Yorksche beurs mannen. De inbrekers drongen eerst binnen op een kamer van de eerste verdieping, waar een echtpaar als gast van den beursman logeerde. Ze eischten al les van waarde op en maakten hier een buiten van een niet onaardig bedrag aan baar geld, plus voor een waarde van 10.000 dollar aan juweelen. Toen daarop de beroofde echtgenoot zich met een zucht liet ontvallen, dat hij nu zelfs geen geld -meor had om naar huis terug te keeren, werden hem oogen- blikkelijk ettelijke tientallen dollars teruggegeven met de opmerking: „we weten wat het zeggen wil, platzak tp zijn". Vervolgens sneden de dieven de telefoonleiding door, waarschuwden hun slachtoffers geen kik te geven, en begaiven zich naar het parterre, waar zich Ae^eigenaar en zijn vrouw bevonden. Ook dezen ontnamen ze alles van waarde. Toen nu de inbrekers hun buit gingen monsteren, vonden ze daarbij ook de trouwringen der beroofden elk ongeveer 10.000 dollar waard. Zonder bedenken gaven ze echter de ringen terug: daar, zeiden ze, aan een trouwring zijn herinneringen verbonden, welke met geld niet zijn goed te maken, en opdat hun eerste slachtoffer niet zijn trein zou missen restitueerden ze hem ook nog zijn platina-horloge. Daarop bestegen de genlemen-inbrekers hun auto en reden in alle kalmte weg. DE LANGSTE SPOORDAM DOOR ZEE, De Scandinavische correspondent van het Hbld. schrijft: De nieuwee 11 K.M. lange dam. welke h t Duitscho eiland Sylt thans verbindt met het vasteland, is verleden week door president Hindenburg ingewijd. Tevergeefs trachtte nog Pluvius den smaad, Triton aangedaan, weg te spoelen, de dam bleef muurvast liggen, ma ar do optocht van den zeekoning Ekke- nekkepon en den nar Pua Modders op zijn ezel en de andere figuren uit de Friesche geschiedenis, viel- deerlijk in het water. Dagon lang hooft het ongunstige weer mij weer houden den tocht over den nieuwen spoordijk te on dernemen, maar eindelijk kon ik het wagen het eiland te bezoeken, zonder de goede indrukkon te laten bedorven door regen en storm Do. badplaats Westorland op Sylt is een zoor 'ge zocht, heerlijk, rustig zomerverblijf met tal van groote hotels cn opgewekt badleven. Er te komon was niet gemakkelijk; men moest per spoor door Sleeswijk Holstein naar Tönder en van daar naar Hoyersluis, waar de boot gereed lag, maar eerst vertrekken kon als het getij het toeliet. Nu is bij de nieuwe grensregeling het stadje Tönder aan Dene marken teruggegeven, zoödat het verkeer met Sylt steeds over Deensch gebied moest plaatshebben. Reeds vroeger was bet plan geopperd hef eiland met het vasteland te verbinden, in 1913 was er zelfs reeds toe besloten, maar de oorlog had het verhin derd. De nieuwe grensregeling heeft tot de onmid dellijke uitvoering doen besluiten. Het was wel een heele afstand, maar de Waddenzee is hier zeer on diep en men kon een verbindingsweg vinden zonder in al te diep water te komen. Toch was het een ge weldige praestatie op het gebied van waterbouw kunde. Om de stroombewegingen in de zee te stui ten moesten lange kistdammen, soms op 4 K.M. af stand, aangelegd worden. Er is voor den aanleg van den dijk 3.2 millioen M3. aarde noodig geweest en 320.000 ton steen, daarenboven moest 320.000 M3. grond verplaatst worden op het eiland zelf, wegens den aanleg van de spoorlijn door een rif en de op hooging van terrein, dat bij storm .overspoeld wordt. De dam is aan den voet 50 M. breed en aan de kroon 11 M„ hij ligt 5Va M. boven den normalen wa terstand en 1.8 M. boven den hoogsten stand, bij storm. Er is met grooten spoed aan gewerkt. De beste in genieurs zijn ontboden. 1000 arbeiders ziin te -weer gesteld en binnen vier jaar waren de dijk èn de spoorlijnen op 't eiland zelf en ook een niauwo ver bindingslijn van 15' K.M. op den Sleeswijkschen oever gereed. De geheele aanleg heeft 25 millioen gekost, de dam alleen 18 millioen. Het is indëi-daad merkwaardig zoo midden dooi de waddenzee te sporen. Toch zal men, weldra niet meer den indruk hebben door de zee te' rijden. Nu reeds ziet men over een groot gedeelte breide mod dervlakten en zandbanken langs den dam. Dat zal nog erger worden als de dam aanslibt on men hoopt aldus ook nieuw land te winnen. De nieuwe lijn wijkt bij Niböl van de lijn Hamburg Tönder af, dwars door het vlakke, vlakke marsch- land waar de hoeven der Friesche boeren op ter pen gebouwd zijnl Zij kijken de trein nog na en wuiven den reizigers toe en op het eiland zelf ko men de bewoners, die zoo plotseling uit hun isole-, ment verlost zijn, naar de halteplaatsen Korsum'en Keitum en Tinnum. Er stijgen daar nog altijd veel» passagiers in, want "ieder schijnt de lijn te willen inwijden. De eerepoorten staan nog, voor zoover de regen ze gespaard heeft, en in Westerland wapperen nog de Sleeswijksche vlaggen, die zoo Hollandsch aandoen, omdat zij ook rood-wit-blauw zijn, maar met het blauw vooraan. En menigeen siert zich nog. met do rood-wit-blauw© kokarde. De hotels rekenen op zeer druk bezoek. Maar of de voornaamheid en aantrekkelijkheid van Westerland er niet onder lij den zal? DE BETREKKINGEN VAN FRANKRIJK MET AMERIKA. Uit Washington, 11 'Juni. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Fransche regee ring medegedeeld, dat de Vereenigde Staten bereid zijn, in diplomatieke besprekingen te treden nopens mogelijke overeenstemming tot het sluiten van een verdrag van eeuwigdurenden vrede tusschen de beide landen.1 EEN ONTZETTEND DRAMA Donderdagmiddag stapte in een hotel in de Rue de la Voute te Parijs een heer af, vergezeld van zijn vier kinderen, een jongen van zestien jaar en drie meisjes, resp. 15, 12 en 8 jaar oud. Hij verklaarde Petro Gomez te zijn, handelsman. Het gezelschap zag er zeer wel verzorgd uit en het was een aardig gezicht den vader met zijn vier kinderen te zien omspringen, 's Avonds ging het troepje tijdig ter ruste. Vrijdagochtend echter omstreeks tien uur, z.agen voorbijgangers eensklaps een man uit het raam van een kamer op de zesdeverdieping naar beneden val len. Het 'bleek de 'heer Gomez te zijn, die door den val was gedood. Toen men hem naar boven droeg om in zijn kamer te brengen, 'bleek de deur gesloten. Men had een voorgevoel, dat er iets met de kinderen was gebeurd en opende de deur met geweld. Een gruwelijk schouwspel boden de 'beide aan elkaar grenzende kamers. Op hun bedden lagen de vier kin deren, dood, afschuwelijk verminkt en met bloed over dekt. Zij -bleken met een -hard voorwerp te zijn ge slagen, totdat het leven geweken was. Vervolgens waren hun gezichten met doeken overdekt. Op de tafel lag een brief, waarin de heer Gomez schreef, zijn vrouw drie jaar geleden 'bij haar ster ven te hebben beloofd eveneens met dé kinderen te zullen verdwijnen. Hij was daartop naar Frankrijk gekomen, ver van zijn vaderland, om zijn familie niet te alarmeeren, en had zijn vier kinderen achtereen volgens gedood. ALS EEN BRANDENDE FAKKEL Op gruwelijke wijze heeft gistermiddag een kantoor bediende te Maagdenburg een eind aan zijn leven ge maakt. Hij goot op straat twee flesschen petroleum over zijn kleeren leeg en stak deze daarop in 'brand. Huilend liep hij vervolgens rond, terwijl hij zich de brandende kleeren van het lijf rukte. De aanblik van deze levende fakkel, was zoo vreeselijlc, dat verschil lende vooibijgangers in zwijm vielen. Toen de brand weer ter plaatse verscheen, lag de man vrijwel .ge heel naakt op straat. 'Hij werd naar,een ziekenhuis gebracht, waar hij enkele minuten later overleed. EEN INBRAAK IN DEN EIFFELTOREN. ïn den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in den Eiffel- toren te Parijs. Zij zijn tot het eerste platform ge klommen en hebben daar getracht de brandkast met de entréegelden te forceeren, wat hun evenwel niet is gelukt. Zij hebben alleen 400 francs gestolen uit het restaurant. De politie heeft verscheidene vingerafdrukken ge vonden. OPHEFFING DRANKVERBOD IN SCANDINAVIë. Te Oslo heerscht groote vreugde onder de bevol king, omdat met ingang van 13 Juni, des middags 3 uur, in alle restaurants en café's in Noorwegen weer alcoholische dranken zullen mogen worden geschon ken ,EEN FAMILIE UITGEMOORD. In het Galicische dorp Zabië heeft een boer zijn gezin, dat uit zeven leden bestond, om geldkwesties doodgeschoten.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5