^Duizenden HAAD NIEUWE NIED0RP. Donderdag 16 Juni 1927. 70ste Jaargang No. 8066. Eerste Blad. in den lande willen gaarne een reis naar lndl§ maken. De belangstelling voor onze koloniën groeit met den dag; de vliegmachine en de radio brengen ons schpone Insulinde veel dichter bij ons. Wij gaan onze kennis over Indië steeds vergrooten, waai ieder inden lande wenscht up to date te zijn. Binnenlandsch Nieuws. net i zomor" 4 maal minder en de >n. wat fabriek, n goed d: in rerk in SCHAEER Alitneti Ninis- COURANT. Mratniit- LaiiMlil )it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens--8 uur, vordön Adver- ontlön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkornend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN <3 Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekonci. t)IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Woensdag 15 Juni 1927, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer A. Visser, burgemeester, secre taris de heer P. Haringhuizen. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen, stukken. a. Afschrift van het besluit van het Centraal Stembureau tot vaststelling van den uitslag der verkiezjng voor den gemeenteraad en een idem van het proces-verbaal van de zitting van dit bureau, bedoeld bij art. 107 der Kieswet. Blijkens ingekomen bericht hebben de benoemde leden van den Raad. de heeren H. Borst, G. Gaijaard, H. Kef?som, Jb. Kooij Cz., P. Pluister, A. Visser en D. Wit Cz., allen de benoeming aangenomen De geloofsbrieven worden nagezien door de heeren Gaijaard, Wit en Blokker. Bij monde van den heer Gaijaard wordt tot toelating geadviseerd, waartoe de Raad besluit. q Voorzitter spreekt er zijn genoegen over uit, dat bijna alle leden zijn herbenoemd, het spijt spr., dat dit niet het geval is met den heer Blokker, want spr. zou gaarne gezegd hebben dat de kiezers op nieuw hun vertrouwen hebben gesteld in den Raad. Toch moet de heer Blokker uit zijn niet-herbenoe- ming concludeeren, dat de kiezers hun vertrouwen in hem hebben opgezegd, want het is slechts het gevolg van de verandering in de politieke constel latie. 4 Jaar geleden wisten we dit reeds, want toen 4 jaar' geleden aan de vrijzinnig-democraten 4 ze tels werden toegewezen, gevoelden we dat hierin na de 4-jarige poriodo weer zóu veranderen. Het spijt spr. dat de heer Blokker niet is herbenoemd, want we hebben den heer Blokker leeron kennen, als iemand die de belangen onzer gemeente zoo goed mo gelijk wilde behartigen. Wel zal dit niet de laatste vergadering zijn, die de heer Blokker zal bijwonen, maar nu dit onderwerp ter sprake is, meent spr., dat het niet meer dan zijn plicht is, als hij namens al len den heer Blokker dank zegt voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan en de ver wachting uitspreekt, dat de heer Blokker nog eens aan de groene tafel komt te zitten. Teekenen van instemming. b. De door Ged. Staten «gesloten gemeentereke ning over 1925, de goedgekeurde begrooting voor 1927, der goedgekeurde suppl. begrooting voor 1926. c. Proces-verbaal van kasverificatio over het le kwartaal 1927, aangevende dat overeenkomstig de boekingen in kas was de som van f 1345.73. d. Bericht van Ged. Staten, dat over 1927 aan den Keuringsdienst voor Waren moet betaald wor den een soin van f295.41. e. Verslag van een op 7 April gehouden Gascom- missiovergadering, schoolverslagen over 1926, dank betuiging voor de subsidie aan de Afd. 'tVeld van den L.T.B. voor den cursus glascultuur. f. Rekening en verantwoording van de Gezond heidscommissie over 1926. Het verslag der gascommissievergadering wordt gelezen, terwijl de andere onder sub e. en f. ge noemde stukken zullen circuleeren. g. Verzoek van het bestuur der Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging om in stemming te betuigen met het adres om tot verlaging te komen van de verpleegkosten in academische zie kenhuizen. B. en VV. stellen voor, dat voor kennisgeving aan te nemen. Het wordt voor onze gemeente van geen belang geacht. Voorzitter wijst er op, dat onze verpleegden geen gebruik maken van de academische ziekenhuizen en waar Diet. alleen de armen lid zijn van de vereeni gingen voor ziekenhuisverpleging, doch ook gegoe den. zal. indien de verpleegkosten worden verhoogd, de contributie voor die vereenigingen verhoogd die nen te worden. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. h. Aanvrage Van het Schoolbestuur in het Veld om <lo gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet over 1926. De definitieve vaststelling dezer vergoeding kan pas geschieden na sluiting der rekening over gemeld dienstjaar. Volgt, vaststelling der vergoeding aan het school bestuur over 1925 op f2007.97, na aftrek van het schoolgeld f 1378.87. Bij voorschot is uitgekeerd f 1605.74. zoodat f 226.87 moet worden terugbetaald. Op de vraag van den heer Wit, wordt medege deeld, dat de vergoeding per kind bedraagt f 14.63, zijnde de kosten per leerling aan de openbare la gere school. In aanmerking genomen de cijfers over 1926 kan het voorschot'op dezelfde vergadering voor 1927 worden bepaald op f1000.— N De voetballiefhebberij. B. en W. stellen voor, om in de Algemeene Politie verordening op te nemen de bepaling, dat bet zon der vergunning van Burgemeester en Wethouders verboden is op de straten, wegen en voetpaden in deze gemeente te voetballen of andere sport uit te oefenen. Voorzitter deelt mede, dat de jongelui den laatsten tijd nogal eens hinderlijk bezig zijn met voetballen op den openbaren weg, niet alleen tot hinder van passagiers, enz., maar ook tot schade van de wallen. De heer Gaijaard zegt, dat in de politieverordening is opgenomen een bepaling over het afschrapen van wielen, wanneer de voertuigen van het land komen, maar spr. zou dat ook willen uitstrekken tot het afkomen van de erven. Voorzitter belooft, dat B. en W. hieraan hun aan dacht zullen schenken en goedgevonden wordt aan B. en W. de redactie dier wijziging over te laten. Voorts wordt de door B. en W. voorgestelde aan vulling der politicverordening goedgekeurd. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting voor 1926, op een bedrag van f4470. Het vermenigvuldigingscijfer. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de'inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19271928. Voorgesteld wordt wederom den factor op 3 te be palen. Ter toelichting meenen B. en W. het volgende te moeten opmerken. Voor 1927 is benoodig een som van f20500.Van het belastingjaar 1926—1927 zal als restant in de re kening 1927 ongeveer f8800.kunnen worden ge boekt, zoodat het gedeelte der opbrengst over 1927— 1928, dat ten bate van het loopende dienstjaar komt op f 11700.moet worden^ gesteld. Wijl dit bedrag vertegenwoordigt 2/3 der vermoe delijke opbrengst over 19271928, dient het vermenig vuldigingscijfer zoodanig te worden bepaald, dat men over gemeld belastingjaar in totaal tenminste 11700 X 3/2 f 17550— verkrijgt. B. en *W. achten het waar schijnlijk, dat zulks met den factor 3 het geval zal zijn. Een lager cijfer komt hun niet geraden voor in verband met de zoo lage opbrengsten der landbouw- en veehoudersbedrijven over het afgeloopen boekjaar. Als de toestand van 1926 was gebleven, als over 1925, zou het vermenigvuldigingscijfer op 2.3 gesteld kunnen worden. De heer Gaijaard vreest, dat het cijfer 3 nog te laag zal blijken en lager zal het dus niet kunnen worden bepaald. Spr. wijst op de uitkomsten der boerderij van de Algemeene Armenadministratie. Voorzitter erkent dit, één voordeeltje is er, n.1. dat we een flink saldo hebben. De heer Wit vraagt, of vandaag het vermenigvul digingscijfer moet worden vastgesteld, waarop Voor zitter bevestigend antwoordt. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W, besloten. Do Schattlngscomxaissle. Als leden van de Schattingscommisslo voor do In komstenbelasting treden af do heeren H. Borst, G. Gaijaard, A. Visser en D. Wit Cz. De aftredenden worden herbenoemd, dié, voor zoo ver aanwezig, de benoeming accepteeren. Bij de rondvraag, die nu volgt, dankt de heer Blok ker voor de waardeerende woorden die de Voorzit ter straks tot hem heeft gesproken. Spr. heeft hier met genoegen als raadslid gezeten, niet alleen om dat hij hier reeds langen tijd heeft gewoond, maar omdat hij altijd een aangename samenwerking heeft kunnen constateeren, wat hij in het belang der ge meente acht Wel was er eens verschil van meening, doch dat heeft nimmer do goede stemming beïn vloed. Spr. acht den voorzitter als zoodanig hoog en hoopt dat ook de goede samenwerking in den nieu wen Raad zal blijven. Belemmeringen voor het verkeer. De heer Gaijaard zegt, dat reeds meermalen een zaak in den Raad is besproken die misschien meer thuis behoort in het Bannebestuur. Indertijd toch is al eens gesproken over het verbreeden van een smal gedeelte in den Moerbeek voor het bruggetje. Hot ver keer wordt steeds drukker en spr. zou graag zien dat B. en W. deze zaak eens onder dë oogen zagen, even als het smalle gedeelte in den Ooije vaars weg, waar het verkeer ook toeneemt en het onmogelijk is dat 2 vrachten elkaar passeeren en men daartoe moet uitzien om op een dam te komen. Spr. vreest dat verbetering met vrij veel kosten gepaard zal gaan, maar misschien dat de menschen wier landerijen daar gelegen zijn, willen bijdragen en voor billijken prijs afstand van grond willen doen om de sloot te dempen. Dat het wenschelijk is dat er meer veilig heid komt, bleek onlangs, toen het zoontje van den heer Rezelman om niet onder een auto te komen, in de sloot terecht moest komen. Men is verplicht van de fiets af te stappen als niet heel behoorlijk met de auto's wordt uitgeweken. In het dorp is het thans aardig voor elkaar, maar het gemeentebestuur dient ook uit te zien naar de toegangswegen naar de kom van het dorp. Spr. zou dan ook willen dat B. en W. in overleg traden met het Bannebestuur. Voorzitter zegt, dat de zaak in de eerstvolgende vergadering van B. en W. kan worden besproken. In hoofdzaak is de Banne er bij betrokken, maar B. en W. kunnen het met het Bannebestuur bespreken. De heer Wit heeft, wat de verbreeding te Moerbeek betreft, gesproken met den voorzitter van de Bannè. De noodzakelijkheid voor werk was er toen niet, toch is een eigenaar gepolst, maar er werd toen een te hoogen prijs gevraagd. Voor den winter is het ge schikt werk. De heer Gaijaard vraagt nog of er al iets bekend is over de waterleiding voor de Langereis. Voorzitter antwoordt ontkennend, maar zal het het nog eens met den burgemeester van Hoogwoud bespreken, Opgemerkt wordt, dat het zoo lang duurt, doch de heer Pluister zegt, dat daarvoor de zaak toch ook in onderzoek is bij een commissie. Hierna wordt de openbare vergadering geschorst Na do pauze komen ter vergadering de heeren Jb. de Vries, K. Mijts, K. Blokker en P. de Boer, regenten van cle Algemeene Armenadministratie met hunnen boekhouder, den heer S. G. Wit,-en de heeren J. Stammes, A. Winkel en Y. Meijer, die met den secretaris Haringhuizen het College van Wees meesters uitmaken. Na verwelkoming va.n de heeren wordt eerst aan de orde gesteld de behandeling en vaststelling van de rekening overl926 van de Ned. Herv. Weezenad- ministratie. De heer Pluister, Voorzitter van de Commissie tot het nazien dezer rekening, brengt omtrent het on derzoek rapport uit. De totale ontvangsten hebben f 16494.58 en de uitgaven f 14144.63 bedragen. Het saldo (kassa) bedraagt f2349.95. De staat van bezit geeft aan een bedrag van f 148829.78, dat is f 3825.48 meer dan verleden jaar. Alles is in uitstekende orde bevonden, waarom ge adviseerd wordt de rekening op bovengenoemde be dingen va^t te stellon. Op voorstel van don Voorzitter wordt, daartoe be sloten met dankbetuiging aan de Weesmeesters' voor hun gehouden beheer en de Commissie voor het na zien. Daarna bespreekt men in comité eenige de Arm- voogdij betreffende zaken, waarna in het openbaar aan de orde wordt gesteld de behandeling en de vaststelling van de rekohing der Algemeone Ar menadministratie over het jaar 1926, welke is ge splitst ip een voor de Afdeeling Armenzorg en een voor het Boorderijbedrijf. De rekening is vooraf ter secretarie nagezien. Het onderzoek heeft, goon aanleiding -tot bemerkingen gegeven, welke het goedkeuren van de rekening zouden in don weg staan. Na kennis genomen te hebben van de cijfers 'der rekening, wolko evenals verleden jaar ter secreta t-ie weder in een vergelijkend overzicht zijn ver werkt, wordt met algemeene stemmen do rekening dor afdeeling Armenzorg goedgekeurd op f 12015.03 in ontvangst en f 11770.92 in uitgaaf met een saldo dus van f238.11 en die van het Boerderijbedrijf in ontvangst en uitgaaf voorloopig vastgesteld op f 13199.59, baton en lasten, en f380.60 kapitaalsdienst met een winstbedrag van f 819.50. Voorzitter brengt dank aan de Regenten er» «len Boekhouder en hoopt dat zij wederom hunne krach ten zullen wijden aan de belangen Tan de Admi nistratie. Ten slotte doet Voorzitter in verband met de Ar- menrekening mededeoling, van de beslissing inzake het geschil met de gemeente Opmeer, omtrent den uit die gemeente gekomen armlastige. Tot 1 Juli a.s. moet Opmeer de onderstandskostcn van het gezin aan ons Armbestuur vergoeden, pit beteekent voor onze gemeente wel een tegemoetko ming, doch het rechtsgevoel wordt er allerminst mede bevredigd. Het staat pamelijk te vreezen, 'iai de armlastigheid van hel gezin nog eenigen tijd 7^-1 voortduren. Verwacht wordt echter dat het gezin, zoo gauw er woongelegenheid in Opmeer is. op uit- noodiging van het gemeentebestuur aldaar Weer gaarne naar zijn vroegere woonplaats zal teruzkee- ren. Hierna wordt onder dankbetuiging voor de aan gename samenwerking de vergadering gesloten. DE TOESTAND DER TUINDERS EN BOLLEN- KWEEKERS. Men schrijft uit Heemskerk aan het N.-H. DagbL: Wij hebben in onze streek 3 bedrijven n.L het boo- ren-. tuinders- en bloembollenkweekerabedrijf en w» ten niet. welk bedrijf 't rooskleurigst is. Wanneer men in de steden over een boer spreekt, denkt de stedeling onwillekeurig aan den man met dik duiten i* de kast. Met een enkele is dit het geval, maar de waar heid is, dat het grootste deel der boeren een kommer vol bestaan heeft. Wij hebben natuurlijk het oog op de huurboeren, die toch onder de boerenbevolking het talrijkst zijn. Dit kommervol bestaan vindt zijn oorzaak grooten- deels in de opgedreven pachten, tijdens de oorlogs jaren gevoegd bij de dure veevoederpnijzen en wat het eerste betreft een onmiddellijk gevolg der hooge melkprijzen (zelfs van 18 ct de Liter, die de. boer ont ving in en ook nog na de mobilisatie). Deze hooge pachtprijzen zijn ook de schaduwzijde in het tuinders- bedrijf'en zijn een gevolg, dat men in pas genoemden tijd voor één KG. aardbeien 75 ct en nog hooger ont ving. Een boer heeft dit bij een tuinder voor, dat hij met

Schager Courant | 1927 | | pagina 1