Plaatselijk Nieuws. DE KERMIS. Gemengd Nieuws. Nungesser en Colli gevonden? VAN EEN WONDERGEWAS. tch a p»i en ander was aanleiding, dat de vrouw weder 'ton, ver naar het politiebeureau werd geleid om opnieuw ge- en diei boord te worden Na een verhoor van ongeveer vier uitgelei! uur bekende stt ten slotte den brand te hebben ge- „Opvaro sticht. Haar vroegere verklaringen bleken alle valsch rsonon: i JÜ.1 heeft hot vuur in haar woning aangestoken en i is gevlucht terwijl twee kindoroh in hot huis slie pen. Het brandje werd toen door de buren gebluscht Plesma Daarna is zij naar haar woning teruggekeerd; heeft met g voor den tweeden keer brand gesticht en is ge- gelegei vlucht met medeneming van een der kinderen. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de i reis ges vrouw aan een keelziekte lijdt, die tot gevolg heeft ibergh e dat zij niet altijd voor haar daden verantwoorde- 10 toopa 'kan worden gesteld. Daarom is zij na het ver- n voor zi koor door den rechter-commissaris wedere op vrüe een dru voeten gesteld. ;d vim e EEN NEDERLANDSCHE REDDER. ei Kan de Eenigen tijd geleden, zoo schrijft ons een land de mtej genoot, die uit Curagao is teruggekeerd, lag in d« k ®e^s; i havèn van Willemstad de Engelsche kruiser „Caïro" Hollan< toen het stoomschip „Amor" van de K N>. S. M., rtrouwe gevoerd door kapitein J. A. Berkhout, de haven e koste binnenliep. Deze koopvaajdij-kapitein heeft per- jn J soonlijk een zeer werkdadig aandeel genomen in de nden b< redding van de schipbreukelingen van do bij het me begin van den oorlog tot zinken gebrachte Engel tnet he sche oorloggsschepen „Cressy", .Aboukir" er n-siga rn|. „Hogue/" Hoe men op het Engelsche oorlogsschip de we tenschap had. dat kapitein B. gezagvoerder van do „Amor" was. is onbekend, maar zeer spoedig ontving hij een uitnoodiglng om den volgenden dag te ko mon lunchen. Aan boord werd hij met militaire eer ontvangen. De bemanning stond met geschouderd geweer in twee rijen aan den valreep geschaard, terwijl het scheepsmuziekcorps de volksliederen speelde. Na het einde van het bezoek werd den kapitein op dezelfde wijze uitgeleide gedaan. naa oedapes derda» als w 'dt deze 0. toe :an mei wind is D dei beradei cie vai d b( vooi tevoren ur. Wi :h evei )ver, ei taar di grooi W ij ijf we Bergs ver- goedo \g mei be- omen. m uit wal i 15.40 omen, afge- weer EEN TEVREDENHEIDSBET UI GIN O OVER NE DERLAND. Dat ons land als toeristen-oord bij de buitenlan ders nog altijd een goede reputatie geniet, bleek een ■dezer dagen weer uit het schrijven van den bekenden Eneelschèn kratftenmagnaat Lord Beaverbrook. die blijkbaar met veel genoegen ons land heeft bezocht. Hij schrijft: „Ik heb verscheidene dagen in Nederland ver toefd en er steden bezocht; ook heb ik het platte land bereisd. De hoffelijkheid en de vriendelijkheid van de bevolking hebben mij zoozeer getroffen, dat ik mij gedrongen voel u mede te deelen. met hoeveel genoegen iemand zijn vacantie in dit gelukkige land kan doorbrengen De taxi-chauffeurs deden geen poving onredelijk hooce prijzen te vragen, althans niet van mij. en de chauffeurs in het algemeen wa ren opmerkelijk gematigd. Ik keer naar mijn land terug met het voornemen om mijn vrienden aan te bevelen hun vacantie in Nederland door te brengen". h de tmert omdo en i hot 5 lei- men, ■zoek n de ver- rand kon do- rres- verd :hil- tsb.' zijn len. den de :ht ór SCHOUWBURGZAAL L. ZWAAG. In ons vorig Zondagnummer "hebben wij reeds het een en ander meegedeeld over het optreden van L.V. Het Schouwtooneel te Amsterdam in de schouw burgzaal van den-heer L. Zwaag. De beide laatste voorspellingen geeft Het Vroolijk Tooneel van Louis, de Bree. met „In Pyama" en „Een zeer wild huwelijk". Van het eerst stuk zegt De Haagsche Courant: Met recht wordt „In Pyama" aangekondigd als een dolle geschiedenis. De Scalazaal. stampvol, heeft bij herhaling gedaverd van den gullen lach en het applaus was den gcheelen avond niet van de lucht, zelfs bij open doek. het was een doorslaand succes. Wie een bijzonder genoeglijken avond hebben wil, verzuime niet „In Pyama" te gaan zien. De Nieuwe Courant: De wanden van de theaterzaal weerkaatsten de gulle lach..Doller dan in deze klucht kan het in een theater moeiijk toegaan en meer aanleiding tot la-^ Ghen, en wel drie bedrijven lang. kunnen wij ons" niet voorstellen. Nauwelijks heeft men uitgoproest, of men kan weer van voren af aan beginnen. Het is zoo buitengewoon komisch, dat de pauze nauwe lijks voldoende is om van de leverschudding te be komen. Over „Eten zeer wild huwelijk" schrijft Barba- rossa:- Ik zal u niets vertellen van wat er al zoo gebeurt, in die dolle klucht, wat ik gTaag verklappen wil. is, dat oen dapper gezelschap deze klucht naar den eisch ten tooneel e brengt, dat er de meest-dolle scènes in voorkomen, waarbij het publiek brult, dat er gespeeld wordt met zulk een enthousiasme als men tegenwoordig maar Belden vindt. Adolf Bouwmeester speelde Boilerkop de gauw dief. zoo origineel, zoo tot het hart sprekend, dat je sympathie voor hem ging voelen. Daar was Riek de la Mar als tante Gusta uit Calcutta, Louis de Bree als Mr. Hanneman. Annie Bakker als Mizzi ze waren allen even goed. Daar was Sylvian Poons als de tooneelspeler. Piet Urban als de knecht, enz. U ziet, het is een uitmuntend gezelschap, dat een dankbaar applaus oogstte na ieder bedrijf. Wij kunnen er nog aan toevoegen dat het Deventer Dagblad, over den Treinmachinist dat Dinsdag avond gaat, het volgende gunstige oordeel velt: Vooral het spel van Ko van Dijk als den trein machinist en Stine v. d. Gaag, als zijn vrouw, is zeer mooi en buitengewoon aangrijpend geweest. De vertooning heeft veel ontroering in de zaal ge bracht; het publiek heeft, de spelers dan ook harte lijke hulde gebracht en hen aan 't slot vele malen teruggeroepen. SCHOUWBURGZAAL „CéRèS". De heer J. Schenk krijgt met kermis ook de noo- dige afwisseling. Eerstens, niet minder dan een re vue: ,'t Zal wel gaan", een revue in twee bedrijven van Albt. Boelens. Het geheel is schitterend gemon teerd met verschillende pakkende episodes. Deze revue is in Deft Helder met groot enthousiasme ont vangen en daar reeds driemaal voor een stampvol Casino opgevoerd. De Heldersche Courant van 2 Juni j.1. vertelt er ons, het volgende over: Dót is zeker: de heer Boelens. die gisteravond nier optrad met een „groote menschen revue", geti teld t Zal wel gaan", heeft met één slag daarmede de populariteit en de sympathie van het Heldersche publiek gewonnen. Als wij zeggen „groote-menschen- revue moet dat niet verkeerd worden opgevat. Tot nog toe kenden wij het gezelschap uitsluitend uit sprookjes. die op middagvoorstellingen steeds een dankbaar publiek trokken van kinderen en moe- eters Maar die oudere meisjes worden langzamer hand meer en meer geschikt ook voor ,e,cht too- neelwerk; het stijve boekachtige gepraat van de kin- derrolletjes wordt losser, ongedwongener. hun be- e7eJie,ens- Baard-oor is de heer Boelens in staat wat. beters te geven dan uitsluitend werk, dat voor kinderen eenietbaar is. Dit bedoelen wij dan ook met onze uitdrukking: het gisteravond ver toonde is niet een kindersprookje, maar een revue in grooten stijl, waaraan noch de komiek, noch de commère ontbrak. SS!*1»*"* had allereerst de heer Boelens io«LS^Ste Wden,wat heeft hij zijn publiek laten lachen. De een scène was nog niet uit of we kre- £!n J?eni in veen *ndere creatie. Eerst als Flip. daar na als het boertje Geurt, en In het tweede bedrijf In verscheidene rollen. En de meisjes «tonden hem daarbij dappter ter zijde; Nelly van Es wu als com mère den ganschen avond op de planken en kweet z(ch voortreffelijk van haar rol. Rika Pape, ook een vin de oudere, had eveneens een aantal rollen, on AU de Boor liep als oon poesmooi gekleed dlrec- tieurtjo den boelen avond rond. 't Was een aller aardigste directeurtje en. in het tweede bedrijf, hyp- notiseurtje. Ze is vrij. heeft de tooneel-routine te pakken en acteert alleraardigst. Ze stal dan ook de 1 harten der talrijke aanwezigen. Alle meisjes te noemen is ondoenlijk; ieene uit- zondering 'dient te worden gemaakt met een der kleinsten van het troepje. Annie Schutte. Vooral als boerinnetje was zij om te stelen met boeren- pakje en al. Ook dient toet nobele drietal straat- zangers te worden genoemd: Rika Pape, Nelly Verschuur en G. Maarsen. Wat is hierbij geweldig 'gelachen! En de vreugde steeg ten top toen als f vierde de politie-agent Alb. Boelens ten tooneele kwam. om het drietal -mee naar de bajes te nemen. Omtrent spel kan maar één woord zijn. en dat is van grooten lof en bewondering omtrent hetgeen bereikt is. Want dat hiervoor een ontzaglijke arbeid moet worden verricht eer zij zoovör_zijn dat ze be hoorlijk. zelfs voortreffelijk acteereri. behoeft geon betoog. Ook de ingelaschte dansen werden elegant en meerendeels goed gedanst, over 't algemeon ging het uitstekend. D'e heer Boelens had' de hand weten te leggen op tal van fraaio costumes. Al dadelijk in het eer ste bedrijf kregen we do scène van het geld; costu mes met afbiddingen van bankpapier. Hierin is ook de zeer grappige scène van de boerin met de kleine^ Annie Schutte, alsmede een ballet, terwijl de finalei-een verheerlijking Van de moederliefde is. In het tweede bedrijf is als dansscène een grap pige charleston in'gelascht, en A-li de Boer as h^p- notiseisr met het medium1 Alb. Boelen® hebben de zaal doen schudden en daveren van den lach. Hier ook kwamen de éénige straatzangers. Als groote scène hier de Oostersche nacht, die uitmuntte in pracht van costuums. Wij hebben trouwens al ver meld. dat onder de costuums die werden gedragen, zeer fraaie waren die de heer Boelens zich met groote moeite en kosten had weten te verschaffen. Als finale werden vertoond kapitaal, goud. zilver en diamant in prachtige costuums. met arbeid -daar bij. in een «toeren mijnwerker. Tal van actueel© dingen waren ingelascht, die herhaaldelijk aanleiding gaven tot hartelijk applaus: Trouwens, -de meisjes, kregen ook meermalen ,open doekjes" van het dankbare publiek. Zooals gezegd, er is geweldig gelachen om de grollen en grappen van den diercteur-regisseur. en daarmede is het slagen dezer voorstelling al bewe zen Een tweede maal zullen /veel meerderen deze revue, die bovendien vele geestige dialogen bezit, willen zien. Reeds nu was Casino, ondanks zomertijd en regenbuien, uitstekend bezet. De voorstelling zal de volgende week worden herhaald. Dan komt er in Cérès als elke kermis Daan Pool. Dat waarborgt Cérès een stampvolle zaal en de aanwezigen een avond vol genot en hartelijk lachen. Daan Pool weet zijn toehoorders steeds te boeien ep zal met zijn nieuwe programma een nieuw groot succes komen -boeken. Verder kan men in Cérès dansen met de beroemde Jazz-Band Batavier. Maar dat is nog niet genoeg, want in de pauzen treedt -op de exentriek-humorist Max Santiel. een der nieuwste cabarettiers. Ook hier wordt dus alles gedaan om het de be zoekers genoegen en vermaak te verschaffen, wat tevens spreekt uit de wijze waarop de zaal van Cérès onderhanden is genomen. Keurig geschilderd met een nieuwe verlichting is het geheele aanzien zeer verbeterd en verfraaid. THEATER ROYAL. Met kermis brengt de Directie van het Theater Royal het neusje van den zalm, in den vorm van een paar eerste klasse films. Wie heeft indertijd niet onder groot enthousiasme gevolgd: Het Teeken van Zorro. Overal had deze film een uitbundig succes en Douglas FairbankS hebben wij bewonderd, hem met onze oogen verslonden. Welnu, nu komt Don Q, de zoon van Zorro, -met wederom Douglas Fairbanks nog beter, nog mee- sleepender, nog overweldigender! De korte inhoud vertelt er ons het volgende van: Don Cesar de Vega gaat gelijk zijn vader, Zorro, vóór hem heeft gedaan, naar Spanje, bm zijn studie, welke hij in Californië heeft aangevangen, te vol tooien. Op een middag toont hij in de studentenclub eenige toeren met een Californische zweep. Hierdoor komt hij toevallig plotseling in conflict met Don Sebastian de Lucharvo, een officier van de lijfgarde der koningin en een laatdunkend mensch. Maar Don Cesar laat zich van zijn beste zijde ken nen en biedt zijn excuses aan, doch de officier wil er niet van hooren. Vele gevolgen spruiten hieruit voort. Don Cesar is etuige eener ontmoeting tusschen de koningin ten ;en aartshertog en een samenloop van omstandighe den brengen den jongeman tot de uitdaging van een duel. Terwijl hij poogt, het tweegevecht te ontwijken, ontmoet hij in een ouden paleistuin de schoone Se- norita Dolores de Muro, wier vader hofkanselier is. Don Sebastiaan, uitgezonden door de Koningin om Don Cesar gevangen te nemen, komt in den zelf den tuin, nadat de eerste dezen reeds verlaten heeft. Beide jonge menschen ontmoeten zoodoende Dolbres achter elkander, zonder dit van elkaar te weten. De- bleangstelling v. d. aartshertog in Don Cesar wordt opgewekt bij een toevallige ontmoeting en zoodoen de gebeurt het dat, wanneer Don Cesar, Don Se bastiaan en Dolores een bal bijwonen, bij den jon gen Californischen edelman waarschuwt, wanneer Lucharvo verraderlijk een dolk wil trekken. Doch Sebastian's haat groeit steeds, nu ook de minnenijd in 't spel is en tenslotte wreekt hij zich door den aartshertog te vermoorden, waarbij de ver denking op Don Cesar valt. Don Cesar, die, om zijn onschuld te kunnen bewij zen, tot eiken prijs tijd winnen moet, vlucht op een meesterlijke wijze. Hoe hij ten laatste met succes de misdaad weet op te helderen, hoe zijn vader Zorro in Spanje aankomt, om hem bij te st^an en hoe Cesar en Dolores een paar worden, zie men zelf; het witte doek kan dit levendiger verhalen, dan deze opgave. N.B. Ofschoon deze film het vervolg is op „Het tee ken van Zorro", kunnen ook zij, die laatstgenoemd werk niét zagen, zonder eenig bezwaar de film vol gen. De tweede groote film die het Theater Royal geeft, is: Het Zeebeest, deze film is niet minder aangrijpend. Maar daarop komen wij nog wel eens terug. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie met eenig geld; een rijwielplaatje. Vermist: een damesfiets. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. COOLIDGE OVER DEN WERELDOORLOG. Uit Hammond (Indiana). Coolidge heeft hier in een rede o.m. gesproken over den wereldoorlog. Hij zeide, dat de voornaamste inzet bij dat grooté conflict was, of onder de groote volken der-aarde de autocratische dan wel de republikeinsche regeerings- vorm de overhand zou behouden f of de democrati sche, dan wel de autocratische regeeringsvorm zou worden gekozen. De overwinning werd ten slotte bevochten door het volk. Een belangrijke stap werd gedaan tot hechter bevestiging van de volkssouve- reiniteit en Coolidge wees in dit verband op het de mocratische stelsel van onderwijs in de Vereenig- de Staten, waar de wetenschappen en kunsten niet net privilege blijven van een veronderstelde aris tocratie, doch waar zl] het domein zijn van het ge heele volk. Hoewel ontfe regeeringsvorm deugdelijk en onze gerechtshoven uitstekend zijn, verklaarde Coolidge, komen er nog al te voel gewelddadigheden en mis daden voor, doch wij mogen ons niet laten ont moedigen. Intelligentie, moed en karaktervastheid, dat is ons erfdeel. ENGELSCHE VACAjNTIEREIZIGERS NAAR HET BUITENLAND. Kapitein Garro Jones heeft in bet Lagerhuis ge klaagd clat dn 1926 5 millioen Engelschen hun va cantie buitenslands hadden doorgebracht. Hij drong erop aan dat er een groote propaganda-veld- tocht voor de Engelsche zeebadplaatsen gemaakt zou worden. Sir Charles Higham, een deskundige, op het ge bied van reclame, heeft opgemerkt, dat de Engel sche badplaatsen dan ook dienden te zorgen, dat het er even vroolijk en amusant was als. in het buiten land. DAT MAG IN RUSLAND OOK AL NIET. Volgens berichten uit Riga is Chaliapin, de be roemde Russische zanger, die in het begin der re volutie den titel van „kunstenaar des volks" kreeg, van dien titel en ook van de Russische nationaliteit vervallen verklaard, omdat hij een bijdrage van 5000 frank gegeven zou hebben voor behoeftige Russi sche emigranten in Frankrijk. CHAMBERLIN EN LEVINE TE KARLSRUHE EN FRIEDRICHSHAFEN. Chamberlin en Levine zijn vanmorgen 8 uur per euto van Baden Baden op het vliegveld te Karls- ruhe aangekomen, waar zij door een talrijke me nigte begroet werden. Bij afwezigheid van Staats president Trunk hield burgemeester Schneider de huldigingstoespraak. Om half negen .namen de vlie gers plaats in een Dorniervliegtuig dat om half te Friedrichshafen geland is voor- een bezoek aan de Dornierfabriek en de Zeppelin werkplaatsen. Onder eiding van den chef ingenieur dr. Eckener bezich tigden de vliegers de geheele Zeppelin-werf en voor at het in aanbouw zijnde luchtschip LZ 125. Op uit- noodigine; van Eckener brachten de vliegers een kort bezoek aan het Zeppelin-museum waarna te gen 12 uur een autotocht naar Stuttgart en Boeblin- gen ondernomen werd. DREIGBRIEF TEGEN DEN KONING VAN BEL- Glë. Zondag jl. werd te Antwerpen een man met een Belgische vlag aangevallen door een groep leden van e irontpartij, die een vergadering hunner partij had-den bijgewoond. De-vlag werd door hen ver scheurd. De te Antwerpen verschijnende „Matin", die dit feit vrij scherp becritiseerd had, heeft thans van een aantal leden der frontpartij een dreigbrief ont vangen, welke door dit blad wordt gepubliceerd. In dezen brief wordt gezegd, dat, wanneer Borms niet in vrijheid wordt gesteld, dit het leven van den ko ning zal kosten. De brief zegt voorts, dat -de leden der frontpartij binnenkort gewapend naar Brussel zullen trekken. Tel. HET GEWETEN. Vijftig jaar geleden wist een jong broekje, Thomas Oghton, den controleur van het cricketterrein te Bingley te verschalken en zonder betalen binnen het terrein te komen, door te vertellen dat hij het zoon tje was van den penningmeester van de club. Oghton woont thans te Idaho (Vereenigde Staten). Dezer dagen zond hij aan den penningmeester van de Bingley cricket-club 'n schrijven, waarin hij ver telt. dat hij toenmaals de eenige welbewuste leugen van zijn leven gezegd 'heeft. Daar het geval niet zoo buitengewoon ernstig was, heeft zijn geweten er hem niet al te zeer om lastig gevallen, maar hij heeft toch al jaren het verlangen gehad, de zaak weer in orde te maken, weshalve hij bij den brief 2 shilling en een stuiver had ingesloten. BLOEDIGE BROEDERTWIST. Te Hagen in Westfa-len kregen drie broeders in een herberg twist. Eén hunner trok een pistool en loste schoten op zijn beide broeders. Vervolgens joeg hij zich zelf een kogel door het hoofd. De drie broe ders zijn allen naar het ziekenhuis overgebracht. DE VUURSIGNALEN IN DE PROVINCIE QUE- BEC. De geheimzinnige vuursignalen welke men in de Laurentian Mountains ten Noorden van de Sague- nay-rivier in de provincie Quebec heeft waargeno men en welke men verklaart uit de mogelijke aan wezigheid van de Fransche vliegers Nungesser en Co>li, hebben in Canada groote opgewondenheid en spanning verwekt. Men acht het niet denkbaar dat het Noorderlicht is geweest, omdat de menschen, die de signalen gezien hebben, daar te goed mee ver trouwd zijn. Om acht uur 's avonds begonnen zij en zij werden met tusschenruimten van drie mi nuten een balf uur lang herhaald. Men redeneert nu zoo: Als de vliegers in een mist over New Foundland heengekomen zijn en in een rechte^ lijn naar Canada doorgevlogen zijn, moeten zij een koers genomen hebben die hen voer de naar de buurt van de plaats waar de vuursigna len thans zijn waargenomen. Een andere mogelijkheid ,zou zijn dat de seinen afkomstig zijn van een groep bergbeklimmers, aan gezien bergtochten in dezen tijd van het jaar in die streek zeker gevaar meebrengen. Dadelijk na de ontvangst van het telegram van een boschwachter heeft de Canadeesche regeering, volgens een Central News-telegram, reddingsvlieg tuigen uitgezonden. Kapitein Robinson, die pas terug is gekeerd, van een zoektocht in Labrador, waarbij hij in tien dagen 3000 mijl aflegde, acht het mogelijk dat de vliegers nog in leven zijn. Als hun rantsoenen op zijn, kun nen zij in het leven gebleven zijn, meent hij, met net water uit de koelinrichting van hun motor. Bekend is dat de Witte Vogel, het toestel van Nungesser, voorzien was van een toestel voor het opzenden van vuurpijlen in geval van nood. Volgens de regelen van de conventie betreffende internatio nale luchtvaart beteekenen Witte Verey-lichten die van den grond opgezonden worden: „In nood, vraag onmiddellijk hulp". De mondvoorraad van de vliegers was op tien dagen berekend. v Uit Ottawa, 15 Juni. Volgens een niet-oficieel bericht zijn Nungesser en Coli levend gevonden. Dit bericht is, aldus de Tel., afkomstig uit River Bend en is overgebracht door een beambte, zekeren Blair, die werkte in de streek ten Noorden van de Sa- guenay-rivier, die 't mededeelde in den loop van een telefoongesprek met zijn moeder, die te Quebec woont. Een nader bericht uit Quebec wijst er op, dat Ri ver Bend, de plaats van afkomst dezer tijding, ge legen is aa-n het Zuid-Oostelijk eind van het St. Johnmeer, 200 K.M. ten N. van Quebes, d. i. op aan zienlijken afstand van het district, waar Zondag avond de lichten zijn gezien. Volgens mededeelingen van den boschwachter in de omgeving van St. Germain zijn er twee groepen inspecteurs in de districten, waar de lichtsignalen zijn waargenomen. Men gelooft, dat deze inspecteurs de signalen hebben gegeven. Niettemin is de regee ring voornemens het onderzoek te doen voortzetten totdat alle twijfel verdwenen is. De vliegers van het boschbeheer aan den westelij ken oever van het St. John-meer hebben niets meer gezien van de geheimzinnige lichten. Men betwijfelt de mogelijkheid dat men hier met seinen van Nun gesser en Coli te doen zou hebben gehad. Het blijkt, dat kort geleden een aantal lichtsignalen gestolen zijn. Als 't getij verloopt moet men de bakens verzetten. Men schrijft uit Ontario aan het Handelsblad: 't Is nu eenmaal een economische wet, adt hoe duurder do arbeidsloonen worden, hoe meer arbeids besparing wordt toegepast, hetzij door vereenvoudi ging of uitstel van werkzaamheden of reparaties, of door een grooter gebruik van machines en werktui gen. De boeren van Ontario, die in de laatste jaren niet gemakkelijk dé noodige hulp kunnen krijgen in hun bedrijf, omdat de steden en de industrie liooger geld- loonen voor een korteren arbeidsdag schijnen te kun nen uitbetalen dan zij, hebben dus ook getracht hun werkzaamheden te vereenvoudigen, dj «r een gewas te zoeken, geschikt voor grondsoort en klimaat, dat ge makkelijker te behandelen is dan granen of hak- vruchcn, en dat bij oen minimum van handonarooid toch eon goeden en zekeren oogst kan opleveren. Het departement van Landbouw heeft daarbij ge- holpon, reeds sedert jaren toch waren proeven geno men mot alle mogelijke gewassen uit de gematigde zone van allo werelddeelen, en toen het arbeidsgotij begon te verloopcn, bleek het dat de alfalfa onder do huidige omstandigheden het ééne noodige was. De alfalfa (medicago satlva) is ook in ons land geen onbekende, en wordt onder dan naam van lu- cerne of zevenjarige klaver hier en daar wel ver bouwd. De eerste proeven echter, hier genomen, beloofden niet veel succes, omdat de lucerne, waarvan het zaad uit Provence of uit Zuid-Amerika werd betrokken, niet bestand was tegen de meestal strenge Canadee sche winters. In andere landen met weinig of geen vorst was de alfalfa reeds sedert tal van jaren een groot suc ces geweest, zelfs zoo groot dat het wel en wee van een land als Argentinië er mee staat of valt. In de pampa's toch groeiden vroeger wilde ondiep- wortelende gewassen, -die in den drogen tijd totaal verschroeiden, zpodat het vee, dat in sommige streken weinig water kan vinden, als de regen eens wat lang uitbleef, bij duizenden van honger of dorst moest sterven. Tot de alfalfa daarin verandering kwam brengen, omdat haar wortels meters en meters den grond indringen,, het dalende grondwater achterna. Men kan dus in dergelijke streken als alles verbrand en bruin is, prachtige groene velden tegenkomen, met heerlijk, sappig voer voor paard, rund en schaap. 't Gevolg is dan ook niet alleen geweest, dat er geen dieren meer behoeven te sterven van honger o-f dorst, maar ook dat men" op dezelfde oppervlakte veel meer vee kan houden dan vroeger. De laatste decenniën heeft deze cultuur zich dan ook vooral in Argentinië zeer sterk uitgebreid, wat weer van groo ten invloed is op don vleeschexport van dit land, dus op de vracht- en vleeschprijzen van de heele beschaaf de wereld. Zooals gezegd, beloofden de eerste proeven in On tario niet veel, maar ten slotte was ook hier weer de Landbouwwetenschap de groote Ridder, want het gelukte om door kruising van de „Lucerne de Pro vence" met de wilde Russische gele lucerne (medi cago falcata) een nieuwe en constante variëteit te kweeken, die de strengste vorst goed verdragen kan, en waarvan de wetenschappelijke naam is medicago media. Toen het een 15 jaar geleden uit de proeven ge bleken was dat deze alfalfa werkelijk een merkwaar dige combinatie van goede eigenschappen bezat, zette het Provinciale Landbouw-Departement van Ontario zijn sterke schouders onder een Alfalfa-campagne, met het gevolg dat op hei oogentolik alleen in deze provincie rqeds 750.000 acres (0.4 H.A.) met alfalfa be zaaid zijn, on de populariteit van dit gewas dagelijks grooter wordt. Welke die beroemde eigenschappen zijn? Wel, de alfalfa is ten zeerste een grond verbeterend gewas, 't gaat zóó diep met zijn wortels den grond ln, dat om zoo te zeggen, de bouwvoor, d.i. de grondlaag waar de boer 't van hebben moet, de schatkamer, die de wereld voeden moet, véél en véél dikker wordt. Niet alleen verkrijgt de alfalfa, evenals de andere vlinderbloemigen de benoodigde dure stikstof uit de lucht, dus gratis, maar de overige plantenvoedende stoffen, misschien niet in den bouwvoor aanwezig, worden uit den ondergrond naar boven gebracht. Waar andere gewassen -den grond uitputten, is met alfalfa dus het omgekeerde hot geval. Een goed aangeslagen alfalfa-veld kan 10, 20 of meer jaren een ideale weide vormen voor paarden, vee, schapen, varkens. Indien voor hooi gemaaid, is de opbrengst gemiddeld 10.000 KG. per H.A. in drie sneden. Goed gewonnen alfalfahooi bevat een grooter percentage verteerbaar dierenvoedsel en vitaminen, dan welk ander gewas ook, zoodat 's winters de boer minder krachtvoeder noodig heeft, en zelfs belang rijke hoeveelheden aan de varkens kan voeren. Wordt het hooi intensief gedroogd en gemalen, dan heeft dit alfalfameel ongeveer dezelfde samenstelling als tarwezemelen. Er bestaat hier 'in dit artikel een levendige handel en 't wordt gebruikt voor jonge groeiende varkens en voor winterl eggen de kippen. Verder heeft de bezaaiing met dit gewas ten ge volge, dat men in twee jaar tijd alle zaadonkruiden totaal uitroeit, zooals alle distelsoorten, roodbeen, enz., hetgeen kapitalen bespaart voor wieden en hak ken; ook in een kortere rotatie-periode is alfalfa dus zeer aan te bevelen. 't Eenige bezwaar is, dat 't omscheuren van alfalfa- land een zwaar werk is voor de paarden, omdat de wortels, soms zoo dik als een pols, zeer taai zijn, zoo dat deze soms zelfs, als ploeg of kouter niet scherp zijn, een span paarden stoppen. Men heeft hier een „Vereeniging tot onderzoek naar de mogelijkheden van Alfalfa", die veel goed werk heeft gedaan, vooral wat betreft het oogsten op de voordeeligste wijze. Wonderlijk is het evenwel dat het gebruik van klaverruiters hier nog totaal onbekend is, hoewel juist de alfalfa op deze wijze 't gemakke lijkst en voordeeligst kan worden gehooid. Voor het winnen van alfalfazaad laat men hier de eerste snede staan tot rijpheid is ingetreden. De opbrengst is dan gemiddeld 250 KG. per are of in geld ongeveer f200—250. In de V. S. waar het verbouwen 'van alfalfa even eens veel opgang maakt, is dan ook het zaad uit Ontario erg in trek vanwege de winterhardheid en de andere goede eigenschappen, en dit jaar is er een belangrijke hoeveelheid geëxporteerd naar Denemar ken, waar men blijkbaar een grootere oppervlakte daarmee bezaaien wil. De farmer uit Ontario kan -dus door den alfalfa- verbouw met minder hulp, minder paarden, minder landbouwwerktuigen toe, dan op een gewoon bedrijf van granen en hakvruchten, en heeft daardoor dus belangrijk minder bedrijfskapitaal noodig, terwijl zijn land schooner en rijker wordt in plaats van te worden uitgemergeld. Ook voor sommige streken in Nederland schijnt deze cultuur wel _aanbevelenswèard te zijn, vooral op land met een rijken ondergrond. Zoowel bij het zaaien als bij het oogstevr zijri ech ter verschillende wetenswaardigheden er„tricks" die men eerst zou behooren te bestudeeren )m maximale opbrengsten te krijgen. Zoover ons bekend, is alfalfa dam 0ok het eenige gewas dat nagenoeg geen invloed Ondervindt van kunstmest.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3