Rommelkruid. geld; de grondspeculanten, de houtleveranciers, de machinefabrieken en de petroleummagnaten. En wat de olieman verdient in harden, twaalf-urigen da gelijkschon arbeid, wordt hem nog door de parasieten ontnomen. Want die zwerven er bij honderden rond. Daar is bijvoorbeeld al het „café voor do olieman nen" en het „variété mot 1000 zitplaatsen" en de danszaal „dag en nacht open". En een drukker heeft er een courant opgericht, die zijn eigen reporter heeft. In erbarmelijke hutten wordt onderdak ver leend, ^otels en pensions", tegen anderhalf en twee dollar per dag. Verder de kooplieden langs den weg, die togen buitensporige prijzen hun waren te koop aanbieden. De bioscopen zijn van twaalf uur 's mid dags tot twaalf uur 's nachts uitverkocht Op de heuvels rondom staan de boortorens en het monotone gestamp en geblaas der pompen weer klinkt luid o-^er de wijde vlakte. Des nachts ziet men alleen het gloeien $er vuren onder de stoom ketels, en hoog boven, aan den top van eiken boor toren, de electrische lampen, angsaanjagend oplich tend in het troostlooze donker en de lichtstralen dringen spookachtig door in den dichten prairiën- nevel. Steeds weer worden nieuwe boringen onder nomen. Vrachtauto's hobbelen over de ongelijke veld wegen, met zware ijzeren buizen beladen. En dan bouwen de mannen de boortorens op, zeventig, tach tig meter hoog, de meesten van hout, sommigen van ■staal. De zware ijzeren stoomketels worden op fun damenten van gewapend beton opgesteld en hoog boven in den toren wordt het boorwerktuig met zware ketingen vastgemaakt. Het is eiken keer weer een groot feest, wanneer de boor voor het eerst in de 'aarde wegzinkt, zich met geweldige kracht ingraaft met de ijzeren tanden en diamanten, die de rotsen moeten vergruizen. Het is zwaar werk. De mannen staan jjiep in het slijk met hun hoogs kaplaarzen en wanneer eenmaal de. bronnen geopend* zijn, dan vloeit het olieachtige vocht rondom de heuvels en de pctroleumreuk vermengt zich met de heete dam pen uit de stoommachines. Menigmaal, wanneer door bliksemslag of andere oorzaken, de oliegeesten' worden ontstoken, ontstaat er een geweldige brand, waarbij de hemelhoog oplaaiende vlammen een on vergetelijk schouwspel opleveren. Te zegt, dat iii en ie man altiid precies hetzelfde willen Hoe komt het dan, dat iullie a1 tijd ruzie hebben? Dat komt zóó: we wille» altijd ieder onzen eigen wiv gaan. Hoe lang nog zal dat „vloeibare goud" vloeien? Op het oogenblik heeft de Amerikaansche petroleum industrie onder overproductie te lijden. De markt is slecht. De prijzen dalen. De tanks zijn boordevol. En nog steeds worden nieuwe bronnen aangeboord, en de optimisten, die met rijke olievoorraden op be tere tijden wachten, schijnen niettemin gelijk te hebben. Zooals de zaken thans staan, m'oet zoowel met stijging der productie als met afname rekening gehouden worden, trots de huidige terugslagen. De voortschrijdende techniek der moderne beschaving zal hooge eischeni gaah stellen aan de brandstof voor motoren en machines, waarbij de aardolie naar alle waarschijnlijkheid een toekomst tegemoet gaat, waarvan tot op het oogenblik de afmetingen zich nog niet laten indenken. Dat is de opvatting der pe- trol^umkoningen van Oklahoma en zij wordt ge steund door hun pioniersgeest en door hun geloof in do toekomst. Ook in den aanliggenden buurstaat, Texas, waar de petroleumindustrie niet minder sterk bloeit, worden pessimisten niet geduld. In het heele gebied van het centrale Zuiden heerscht sterke geestdrift De stedenbouwers zijn onvermoeid aan het werk, de spoorwegverbindingen breiden zich steeds. meer uit, school- en universiteitsoprichtingen gaan hand aan hand en de economische en indu strieel© opbouw wordt dientengevolge systematisch bevorderd. De droom der Spaansche veroveraars in Amerika is' niet in vervulling gegaan. Het Eldorado blijft verborgen. Maar het zwarte, vloeibare goud vloeit uit schier onuitputtelijke bronnen en laat de legende van koning Midas, die door een lichte aan raking alles in goud deed veranderen, tot waartheid worden door stoompompen en benzinemotoren. EEN NIEUWE DUITSGHE AUTOMOBIELWEG. Deze maand wordt de nieuwe autoweg in den Eif- fel, de Niirburgring in den Kreis Adenau, geopend. Deze weg, die voert om de hooggelegen ruïne van de Nürburg, is vrijwel geheel aangelegd door werkloozen en de kosten zijn grootendeels gedragen door de openbare fondsen voor productieve werkverschaffing. Op andere wijze was de Kreis Adenau, die slechts een 25.000-tal inwoners'telt, die in dit heuvelland geen rijk bestaan hebben, niet in staat geweest tot de ver wezenlijking van en dergelijk werk, dat de opkomst van deze landstreek zal kunnen beteekenen. De Nürburg-ring, wSarop als regel alleen motor voertuigen zullen worden toegelaten, ligt op slechts 45 KM. van Bonn, 70 KM. van Keulen en 60 KM. van Coblenz en is dus van uit deze groote plaatsen gemakkelijk te bereiken. Bovendien is voor auto mobilisten, die hun wagen en hun eigen rijkunst aan den tand willen voelen en voor automobielfabrieken, die nieuwe modellen willen beproeven, een afstand van een honderd kilometer meer of minder van wei nig beteekenis. Door' de ligging in het Rijnland is de Nürburg-ring ook zeer gunstig gelegen voor intenia tionale wedstrijden. Het grootste circuit van dezen ring heeft een lengte van 29 KM.; bovendien zijn er er een drietal kleinere circuits, van respectievelijk 21,9 en 2 KM. De breedte van den weg bedraagt over de geheele lengte 9 M. Het grootste circuit heeft niet minder dan 172 boch ten, waarvan drie met een straal van 30 iM., elf met een straal van 35.45 M. en vijf-en-twintig met een straal van 50 M. De overige kunnen dus allen „af gesneden" en met een vrij groote snelheid doorgere den worden, maar toch zal door het groote aantal bochten nooit een zeer hooge maximumsnelheid be reikt kunnen worden. De bochten liggen op enkele punten van den weg zoo dicht bij elkaar, dat de afstand tusschen de middens der bochten onderling nauwelijks 45 M. bedraagt. Tusschen de kilometer- palen 22-en 23 zijn niet minder dan 13 bochten, tus schen kilometerpalen 2 en. 3 zijn 12 en tusschen de palen 3 en 4 zijn 11 bochten. Uit. dezen bouw van den weg blijkt dus wel, dat deze niet bestemd is om snelheidsrecords te verbe teren, maar toch vindt men hierop ruimschoots gele genheid om de kracht der motoren te beproeven, dank zij de sterke hellingen. Tusschen het laagste en het hoogste punt van den weg ligt een hoogteverschil van 700 M". en hierin ligt het groote onderscheid in waarde van een dergelijken weg in bergterrein en op het vlakke land, zooals de ontworpen autobaan bij Noord wijk. Een dergelijke autobaan heeft op den duur zeer weinig interesse meer, nóch voor de automobielbe stuurders, nóch voor het publiek. Na eenige oefening in de bochten zal de een niet veel meer uit denzelf den wagen weten te halen dan de ander en voor de toeschouwers blijft het genoegen beperkt tot het nu en dan zien voorbijschieten van een snelrijdende auto, een sensatie, die men op iederen buitenweg kan be leven. In bergterrein daarentegen worden èn aan do wagens èn aan de bestuurders de hoogste eischen gesteld. Het niet tijdig overschakelen misschien door onvoldoenden kijk op de helling, misschien doordien de bocht te veel aandacht van den bestuurder eischte, doet belangrijk aan snelheid verliezen; door het op een lagere versnelling vol gas naar boven stuiven wordt van den motor het uiterste gevergd. Op dezen weg zijn dalingen van 11 pet. en stijgin gen van 12 pet. geen zeldzaamheid; de grootste hel ling op het normale circuit bedraagt 17Vk pet. Voor hen, die hun wagen tot het uiterste willen beproe ven, is echter bovendien een bocht afgesneden door een recht stuk weg, waarin de stijging over 450 M. niet minder dan 27 pet. bedraagt. De- Nürburg-ring biedt dan ook ongetwijfeld een schitterende gelegen heid om auto's en motorrijwielen te beproeven. Hier van zal dan ook zeker niet alleen gebruik worden gemaakt voor de te organiseeren wedstrijden, voor het bijwonen van welke de noodige tribunes, terras sen, restauraties, garages enz. zijn aangelegd, maar ook door automobilisten, die alvorens een auto aan te schaffen den raad zullen opvolgen. BALKENBRIJ. Balkenbrij was oudtijds een geliefde spijs in het oosten van Gelerland en Overijsel en in Zuid-Drenthe, die voornamelijk in den slachttijd, dus in November, gegeten werd. De spijs bestond' uit meel en fijnge hakte lever of vleesch, gekookt in het afkooksel van leverworst of rolpens. Men liet het gerecht koud en stijf worden, waarna men het in plakken sneed" en in de koekepan hakte. DE GEWELDIGE PREDIKER. Ds. Borstius, geboren in 1612 te Purmerend, en achtereenvolgens predikant te Wormerveer, Dord recht en Rotterdam, waar hij in 1680 stierf, kon soms Zeg, vriend, jii wilt wel even op miin wagen letten, niet waar? Pardon, u spreekt met den burgemeester van deze stad. Dan is het u nèt toevertrouwd! WARE WOORDEN, Wanneer grootmoedigheid vol komen zal zijn ,moet zij met een kleine dosis lichtzinnigheid ge paard gaan. Het doel der berisping moet ver betering zijn. Er is maar één groot gevaar vooi den denker en den werker, dat is te gelooven, dat hij „er is". Er is harmonie tusschen onze verlangens en ons leven. Daarom hebben^ wij behoefte aan men- schen met gróote verlangens. Het leven is een reis, waarvan niemand de route kent, dan na er ie verschillende stations van te hebben dóorloopen. Nooit moet men inslapen in het leven, want men wordt altijd wak ker door een ongeluk. geweldig te keer gaan, zooals in een predicatie over de geldgierigheid bijv.: „Is er pronkerij te koop en zijn er nieuwe snoffen en vreemde'fatsoenen op te speuren, een pond goud al waren 't er tien voor een el spel ten werk en een nieuw kantje te ge ven, de waardij van een of twee morgen lands aan een vinger te dragen en den hal9 te sluiten in een keten, daar tien hongerige buiken een gansch jaar lang van verzadigd zouden kunnen worden; kostelijke paarlen en halve manen aan de ooren te hangen, een aam wijns op een avond deur te spoelen; een hon derd of twee aan het triktrakbord te offeren en met de dobbelsteenen de rijksdaalders weg te werpen, daar zijn ze mild genoeg toe. Maar zoo de Gever van dat alles zelf eens komt en eischt een schoof van den akker voor zijn levieten o dan brengt -men dat verzengd en verminkt is. Zij1 moeten in haar kaffa, zijde, felp en fluweel gaan. al zou Christus met Zijn predikanten, ballingen, weduwen en weezen naakt aan de galg hangen, zoodat al de wereld haar ar moede zien kon". Geduld is een heerlijke gave, die overwint w:mr de sterke bezweken is. Een mensch zonder geduld is een lamp zonder olie. Goede manieren veredelen en veraangenamen het maatschappelijk leven. Leer dit uw kind. Vleierijen zijn valsche munten, maar zoo mooi na gemaakt, dat zij boven de echte -geschat worden, dat zij zelfs ver boven de waarde met echte betaald worden. REGENTENMACHT. In de 18de eeuw was de macht der regenten zeer groot. In velerlei opzicht lag het wel en wee der ge meentenaren in hun handen. Te Zalt-Bommel bijv. mochten de heelmeesters zonder toestemming van de overheid geen operatie verrichten. En zoo kwam de burgemeester den 15en April 1725 in den Raad met de mededeeling, dat dokter Cool het been van Simon van de Graaf's dochter wilde afzetten, omdat er „een verrotting in gekomen was". Maar de dokter durfde er niet aan te beginnen, „voor en aleer Hare Weledel Agtbaren sulx geliefden te permitteeren". De vroede vaderen gaven toestemming tot de opera tie. Maar anders was het vast niet gebeurd en zou dokter Cool de „verrotting" hebben laten voortwoeke ren. Snap% iii nou. waarom ze niet een paar ballen biikoopen Dan hoefden ze er toch niet zoo om te vechten HET TRACTEMENT. Toen omstreeks 1760 een afgevaardigde ter Sta- ten-Generaal uit de provincie Gelderland voorstelde, het tractemerit van den raadpensionaris Steyn te verminderen met f20.000, werd deze daar zeer boos om. Hij stond op en terwijl hij een brief voor den dag haalde en toonde, voegde hij den Gelderschen af gevaardigde de volgende merkwaardige woorden toe: Als gij hoort, dat het mij f50.000 heeft ge kost, dit bewijs van uw verraad in handen te krijgen, zult gij misschien niet meer zeggen, dat mijn tracte- ment te groot is. ROZENOLIE. De heerlijke en "kostbare rozenolie wordt op groote schaal bereid in de vallei van Kesanlek en Roume- lië. De rozenplantages aldaar brengen jaarlijks ge middeld 2200 kilo op en daar er ongeveer 130.000 rozen, tezamen 28 pond wegende, toe noodig zijn, om één ons olie te leveren, kan men zich een denkbeeld maken van de uitgestrektheid dier plantages. De bloemen worden geoogst in Mei en de oogst duurt drie weken. De bloemen worden op den dag zeiven, waarop zij verzameld worden, verwerkt, op dat niets van den geur verloren ga. De rozen worden eerst in water gedistilleerd, waarna het water alleen een distillatie ondergaat en de olie van de opper vlakte wordt afgeschuimd. Het werk wordt voorname lijk verricht door vrouwen en meisjes, die 20 a 25 cents per dag verdienen. Ongelukkigerwijze wordt de olie altijd vervalscht met een derde of een vijfde geranium-olie, voor zij naar de markt wordt gebracht HET KORTE LEVEN VAN HET BANKPAPIER. In den laatsten tijd bemerkt men in de Ver- eenigde Staten het merkwaardig verschijnsel, dat de bankbiljetten, die men vroeger twintig maanden kon gebruiken, eer zij door ouderdom versleten als onbruikbaar uit de circulatie werden genomen, het nu niet verder brengen dan een half jaar. Dit feit vindt ten deele zijn oorzaak hierin, dat er de laatste jaren zeer vele bankbiljetten in omloop zijn, voor een ander deel komt het, doordat het papierengeld meestal een tamelijk onachtzame behandeling van den bezitter ondervindt, In zooverre'is dit verschijn sel zorgwekkend, dat de staat voor vervanging van de onbruikbaar geworden bankbiljetten in een Jaar een verbruik van 1200 ton papier, d.i. ongeveer 4 millioen dollar, te boeken had. Wordt geen middel to baat genomen om het euvel te verhelpen, dan zal in de toekomst dit bedrag zeker nog ver over schreden worden. KRACHT VAN APEN. In New York hebben de autoriteiten 'van den dierentuin zich bezig gehouden met een onder zoek naar de kracht 'van een aap en hun conclusies zijn verbazingwekkend. Zij beweren te hebben be wezen, dat een aap van normale grootte, ongeveer 4 maal zooveel gewicht kan trekken als een man van dezelfde zwaarte. De proeven werden genomen met behulp van eeil dynamo-meter. Touwen werden aan den aap en de machine vastgemaakt en toen overd het dier aangemoedigd, om met alle kracht te trekken. Sommige apen waren wat bang voor het apparaat, maar eenoude circusaap, in de wandeling bekend als Zuster Susie, wijdde zich met alle vreugde aan de hfiar opgelegde taak. Professor Ar- thur Rrisbane heeft nu de vraag gesteld, wat de go rilla met zijn kolossale lichaamskracht kan berei ken. En hij si zelf tot de conclusie gekomen, dat dit dier 100 Dempsey's zou kunnen bestrijden, aan stuk ken .scheuren en zelf ongedeerd uit den strijd' ko men. Hoeveel dienstjaren moet ie hebben om pensioen te krijgen? Yii.'-en twintisr1 Nou. als ik iou was. maakte ik wat haast om ze vol te krijgen 1 WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat een cabaret-danser (Ma rokko, in de plaats Casablanca) een wereldrecord heeft gevestigd, door 27 uur en 15 minuten achtereen te dansen? dat in doorsnee en oester per dag 15 liter water consumeert? dat goud' gewoonlijk slechts als heel kleine korreltjes in den grond voorkomt, maar een enkele maal vindt men stukken van eenige pon den. In den Congo heeft men eens een brok gevonden van 12 pond gewicht- dat in een gewoon wespennest minstens 24000 wespen leven? dat aan de kusten van de Middellandsche zee veel tonijnen gevangen worden; die visschen kunnen 4 M. lang en 600 K.G. zwaar worden. Het gedroogde of ge zouten vleesch is eetbaar, maar bederft spoedig en is dan zeer ver giftig. I dat per week de Engelsche steenkoolproductie ongeveer vijf millioen ton bedraagt? dat het beste middel voor dikke dames, om van overtollige mollig heid af te komen, volgens een Amerikaansche dokter: boksen is? dat de giraffe een tong van meer dan een balven meter lengte heeft? Een wonder van een wagen, mijnheer wat ik ie zeg! Als ie om acht uur van den Dam vertrekt ben ie om tien minuten vóór half negen al in Zaandam. Maar man, wat moet ik 's morgens om tien minuten voor half negen in Zaandam doen 1

Schager Courant | 1927 | | pagina 16