Schager Courant EEN ONAANGENAME - ONTMOETING. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. DE GASOORLOG. Woensdag 22 Juni 1927 70ste Jaargang. No. 8069. PROEVEN MET AUTOBANDEN. Do autoband ia oon morkon-artlkel en do gowono go- bruiker koopt bepaalde merken, omdat hij or vertrou wen in heeft gekregen. Do fabrikanten on do zeer grooto verbruikers hebben echter middelen noodig om do diverse fabrikaten te vergelijken, zoo schrijft do Tel., cn het eenige middel er voor is de banden bloot te stellen aan condities, die de gewone gebrufksom- Btandigheden zoo dicht mogelijk benaderen. Voelal .worden hiervoor toestellen gebruikt, zooals ze na een lange reeks van proefnemingen in Amerika ontwik keld zijn. Ze bestaan uit een of meer trommels, die rondge draaid kunnen worden met een snelheid van bijna 50 KM. per uur (in werkelijkheid 30 mijlen); tegen die trommels rusten goed opgepompte stellen banden (een per trommel) die er door middel van oen hef boom met tegenwicht met bepaalde kracht tegenaan worden gedrukt. De band is gemonteerd op een wiel, dat 'om een as met kogellagers kan draaien. Bij zoo'n proef werken op de banden dus krachten, zooals het voorwiel van een auto ze ondervindt. Wil men de condities van een band op een achterwiel nabootsen, dan dient men" die banden te monteeren op wielen, die direct aangedreven kunnen worden, terwijl detrom- mels stil staan. In het begin gebruikte men ijzeren trommels met gladden buitenkant, maar weldra bleek dat deze op de banden veel minder sterke werking hadden dan een goede weg, zoodat men er toe over ging om de normale omstandigheden beter te copi- eeren, door het aanbrengen van verhevenheden op die trommels; de verhevenheden zijn gemaakt uit een ijzeren cylinder van 72 diameter en zijn zelf 18 m.M. hoog. Drie ervan worden op onderling gelijke afstan den op den trommel bevestigd en wel onder hooken .van 45 graden links en recht van 90 gr. Door hot werken met dergelijke toestellen verkrijgt ipen inzicht in den doorloopen weg, die do eerste teekenen van verzwakking vertoont cn in den maximaal met die handen te bereiken weg. Het bleek, dat men van een koordband mag verlangen, dat ma een weg van 200 KjM. bij nauwkeurige beschouwing geen enkel teeken van verzwakking te zien is; bij gewone banden mot weefsel is die weg slechts half zoo groot. Het onder zoek van den band gebeurt dan zeer nauwkeurig en do band wordt er zelfs voor stuk gesneden. Die proef schijnt Strenger te zijn dan het probeeren op den weg, daar immers in dit geval bij goede kwaliteiten in den regel pas na 3200 tot 6400 KM. een gebarsten band voorkomt Als resultaat van een groot aantal proeven bleek, dat het loopvlak van de banden niet van zuivere nieuwe rubber, doch een weinig met oude rubber of andere substituten gemengd moet zijn. De banden dienen, natuurlijk binnen bepaalde grenzen, zoo stijf mogelijk opgeblazen te zijn. Ook bij deze proeven bleek duidelijk, dat koordbanden het beter uithielden daq die met gewone weefsels, wegens de lagere temperatuur, in koordbanden ontwikkeld. Vergelijking van trommels Aet en zonder klampen bewees, dat die verhooging de slijtage sterk bevorde ren en de oorzaken zijn van barsten van de banden; -dit pleit dus sterk voor de asfalteering van de we gen. Ook de „compounded" binnenband bleek beter be- Weinig kon Joe Streetman, de bekende New York- eche detective vermoeden, dat de avond op een zoo onaangename wijze voor hem zou eindigen, toen hij zich naar het bal van den bankier du Fèrre begaf. Hij was door den bankier aangezocht daar te komen, ten einde er een oogje in het zeil te houden. Sedert eeni- gen tijd toch, was het op meerdere bals meermalen voorgekomen, dat de genoodigden verschillende sie raden misten, doch nimmer was men erin geslaagd ook slechts eenige aanwijzing tegen een vermoedelij- ken dader te krijgen. Streetman tastte dus geheel in den blinde hij begreep, dat het zaak zou zijn goed uit te kijken: de dief was blijkbaar een handig man, misschien was er sprake van een dievegge mis schien ook van een soort organisatie. Trots deze onzekerheid stapte Streetman welge moed naar 't bal. Hij hield er niet van zich reeds te voren het hoofd te breken over allerlei problemen of reeds te wanhopen aan een goede oplossing. Het toeval, dat immers voor verrassingen zorgt, is vooral voor eén detective een niet te onderschatten factor. Streetman begaf zich te voet naar het huis van den •bankier. Hij wilde zoo min mogelijk opgemerkt wor den. Toen hij bij bet groote hek, dat toegang gaf tot den tuin die bet buis omringde, was aangekomen, ,was het daar reeds een onophoudelijk af- en aanrijden van auto's, terwijl reeds veel gasten zich in do zalen begonnen te bewegen. Rustig ging Streetman naar binnen, en ongemerkt mengde hij zich onder de aan wezigen. Slechts zeer weinigen kenden den jongen detective en hen sprak hij aan, omhen te verzoeken met niemand over zijn aanwezigheid te spreken. Het bal was reeds eenigen tijd aangevangen en ook in de hij-zalen hadden velen zich verzameld. Er heerschto een geanimeerde stemming en Streetman begon bang to worden, dat de dief of dieven zijn aanwezigheid zouden bemerkt hebben en op non-ac- tiof zou blijven. Plotseling echter was er een incident. Een der dames miste plotseling een mot edelgesteen ten bezetten haarkam, die een zeer groote waarde bezat Direct stroomden uit alle zalen de gasten toe en allen verdrongen zich om het slachtoffer, die den gastheer haar nood klaagde. Ook Streetman begaf zich naar de balzaal, die hij voor eenigen tijd verla ten had, doch hij droeg zorg niet in hot algemeen godrang to komen. Dit is nu reeds de derde maal, dat mij iets ont stolen wordt, riep de dame wanhopig, 't is afschuwe lijk ik durf nergens -meer heen. Op het bal van een.... gezant, een collier, op een soirée bij de familie Leirenstein een armband, en hier een haarkam, die meer waarde vertegenwoordigt dan de beide andere stukken sameii. Ieder was hoogst ontdaan en voelde een zeker me delijden met de vrouw, die zoo herhaaldelijk het slachtoffer geworden was dezer salondieven. De bankier wist geen raad. Het is duidelijk, zei hij, dat er onder do aanwe zigen een of meer personen zijn, die evenals op an dere bals en avondfoesten het voorzien hebben op do co maarnoden der aanwezigen. Ik kan natuurlijk o" logehjk nagaan wie de daders zijn en ik kan ook onmogelijk u allen aan do vernedering van een fouil- le ring blootstellen. Hot spijt mij dat dit incident or stemming verstoorde en wanneer do gasten zich Utw*>r naar huis begeven willen, zou ik hon dit, hoe- stand te m tegen de bil de proefnemingen gevormde hooge temperatuur, dan die bereid uit zuivere nieu we rubber. Elk fabrikaat heeft een karakteristieke manier van slijten en breken, terwijl natuurlijk het verschil in kwaliteit van de diverse fabrikaten voor den dag trad. Dit laatste rechtvaardigt dus werkelijk de keus van bepaalde merken, die een hooger rendement blijven geven ook bij zware belasting op slechte we gen. De vergelijking van banden voor hoogen druk mot ballon-bhndon bewees, dat men in het algoinecn wel een gelijk aantal kilometers ermee haalt. Echter wijkon bij de zwaar opgepompte bandon do lagen na langdurig gebruik uiteen, waardoor de band waarde loos worrit; daarentegen breekt bij bnllonbnndon voel al hot woofsel. Dit is overigens begrijpelijk, omdat dnzo minder sterk opgepompte bandon con heviger beweging veroorzaken in do dradon. In hot algemoon liepon de proeven over banden van 3y2 tot 5 inch, doch ook zware bandon van 6 tot 7 inch voor vrachtwagens werden onderzocht; deze soort hield oen langoren weg uit don do ondcro, maar moermalon was do warmte-ontwikkoling in die dikke massa zoo groot, dat de binnenbanden gedurende de prooven bozwekon. BRAND. Men meldde gisteren uit Antwerpen aan de N, R. Ct.: Een geweldige brand heeft een groote opslagplaats voor de groote sluis bij de Kruisschent vernield, waar al het materiaal voor don bouw daarvan was opge slagen.. De schade is aanzienlijk, maar de werken aan do sluis worden niet verhinderd. DIEFSTAL. Prof. Einstein en zijn echtgenoot© zijn het slacht offer geworden van een brutale dievegge, die sinds drie maanden als dienstbode bij hen in dienst was. Dezer dagen verdween bet meisje met een flinke som gelds, juweelen, waschgoed en bontwerken. Zij werd Zondag to Lünenscheid in Westfalen in hechtenis ge nomen. Een groot deel vaai den buit was nog in haar bezit. Ook is er een brutale diefstal gepleegd ten nadeele van een Silezischen graaf, die een paleis op de Pa- riserplatz bewoont en die, als de Rijksdag vergadert, onderdak verleent aan een bekenden Duitsch-nationa- len afgevaardigde. Een 22-jarige huisknecht, die sinds kort bij den graaf in dienst was, maakte van het vertrouwen, dat hij spoedig had weten te verwer ven, misbruik door eerst de geheele garderobe van het Duitsch-nationale parlementslid te ontvreemden. Met behulp van valsche sleutels slaagde hij er ook in, een zilvercassette van den graaf te openen en. diens tafelzilver buit. te maken, waarop hij verdween. De ontrouwe knecht wordt door de politie gezocht. EEN MARCONIST DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Jean Herr, de zoon van een schout-bij-nacht van do Middellandsche Zeevloot, een jongmensch van 23 jaar, dat pas zijn electro-technische studiën te Grenoble voltooid had, is als marconist van het leger op den Eiffeltoren om hot leven gekomen. De dagelijksche omroep zou beginnen en Herr kreeg order de jstroom aan te zetten. Hij draaide den schakelaar om en begaf zich naar de gang, waar een transformator staat, waar een stroom van 1U000 volt3 doorgaat. Om een onverklaarbare reden, raakte hij do ijzeren stang aan, die dit gevaarlijke punt beschermt. Zijn makkers rie pen hem nog een waarschuwing toe, maar het was reeds te laat. De ongelukkige werd op slag door den stroom gedood. PER GLIJBOOT OVER DEN OCEAAN? Adri-en Rémy, een bewoner van Cherbourgh, h^eft een. glijboot geconstrueerd, waarmee hij den Atlanti- schen Oceaan wil trachten over te steken in een tijd, die bij dien van Lindbergh niet al te ongunstig af zal steken. Zijn boot, die uitgerust is mot drie ster vormige, roteerende motoren van 1200 P.K., moet den overtocht doen in 48 uur, of als hij de gewone scheep vaartroute volgt, in 3dag. Rémy heeft zich tot het ministerie van marine gewend om belangstelling en steun bij zij'n aanstaande proefneming. zeer het mij ook spijt, in geen enkel opzicht euvel duiden. •Het was duidelijk, dat de bankier het feest zoo' spoedig mogelijk wenschte te beëindigen en ook de gasten wenschtcn hunnerzijds niets liever dan dit. Doch voor dit kon plaats hebben, zou er nog iets ge beuren, dat de gemoederen nog aanmerkelijk meer zou schokken. Toen de aanwezigen zich weder verspreidden, gaf plotseling de gastvrouw een kreet van schrik. Zij •miste een paarlen collier dat een waarde had van eenige honderdduizenden! Nu greep een bijna fanatieke angst ieder aan. Nie mand vertrouwde eigenlijk meer dengeen die ach ter of naast hem^stond en allen haastten zich zoo vlug mogelijk te'vertrekken. Een der eersten die afscheid namen was een dame, wier haarkam gestolen was het was vanzelfspre kend, dat zij weinig lust had langer dan hoog noodig te blijven en successievelijk verdwenen ook de an deren. Toen de bankier voor de zooveelste maal zijn leed wezen betuigd had bij het afscheid nemen en onge veer allen vertrokken waren, keek hij om naar den detective. Deze was echter nergens te vinden, Streetman zat op dit tijdstip reeds lang een auto achterna, die in vliegende vaart New York door kruiste. Het was een goed idéé van mij Bob met een auto te laten wachten, mompelde hij, anders had ik leelijk achter 't net gevischt. Ik vermoedde niet dat 'tzoon jacht nog worden zou trouwens. Hij stond op en keek door het voorruit. De chauffeur lag over 't stuurrad gebogen en de wagen snorde met aanhoudende snelheid voort. Streetman zag. dat men intusschen de stad verlaten had en de wagen zich op een weg ergens in de noor delijke omstreken moest bevinden. Heel in de verte zag hij het achterlicht van een auto, die in de- zelf do richting voortreed. Streetman bracht de mond voor de spreekbuis. Doof de 'lichton. Bob. riep hij. Do chauffeur knikte en eenige oogenblikken later was de wagen In chjisternis gehuld. Nog steeds snorde men voort. De lichten van den achtervolgendcn wagen bleven steeds op een zelfden afstand. Plotseling verdwenen zij totaal en direct minderde de chauffeur zijn vaart. Streetman had het. portier geopend, gereed zoo noodig direct er uit te kunnen springen. Hij vermoed de, dat de anderen bespeurd hadden, dat zij achter volgd werden en nu een valstrik gespannen hadden. Hij had een revolver in de hand. Langzaam reed do auto voort. Bob berekende waar ongeveer do lich ten verdwenen waren. Er hestonden drie mogelijk heden: de achtervolgden hadden ook hun lichten ge doofd en renden nu full speed verder, zij waren een hek van een of andere villa binnen gereden, waar zij misschien hun bondgenooten zouden vinden of wel zij wachtten in een hinderlaag. Dit laatste leek ook Streetman het meest aannemelijke en tevens het moest te preferoeren. Immers wanneer zij gevlucht of een villa binnen gegaan waren, zou het zeer moei lijk zijn hen nog op te sporen en dus hoopte Streed man dat zij den strijd zouden aanbinden. Hij ver trouwde op zijn revolver en op do medewerking van Bob. Plotseling voelde hii een schok: waarschijnlijk sprong er iemand achter op deru wagon, die langzaam voortreed. Streetman dacht na: de lichten weder doen bran den durfde hij niet dan toch zou hij con te zeker doel vormen voor zijn tegenstanders, die nu mis schien, evenals hij in onzekerheid verkeerden. In 9en pas verschenen Fransch geneeskundig tijd schrift wordt een bespreking gehouden over een door een luitenant-kolonel kort geleden geschreven boek over den gasoorlog. Afgescheiden van .den telkens uitgesproken vrees voor den vroegeren Duitschen vijand vangt het artikel aan met de koude bewering dat het geen nut heeft zich verontwaardigd te too- nen over de barbaarschheld van; dit niouwe oorlogs- middel. Merk op. dot in tegenspraak met andere des kundigen deze schrijver het gaswapen barbaarsch noemt. Dan worden de woorden aangehaald van den chof van de afdoeling chemischen oorlog van het Amorf kaanscho legér „do chemische oorlog is in do- zon tijd eon vaststaand foit. Sedert, do ontdekking van het kruit heeft geon onkolo uitvinding een zoo- diopo verandering gebracht in de wijze van oorlogvoeren als de aanwending van gassen". Dezer dagen nog word door den Engelschen minister van Oorlog in het Lagerhuis medegedeeld, dat Sovjet-Rusland koortsachtig voortwerkte aan de voorbereiding van den chemischen oorlog. In Frankrijk vreest men zoowel do groote uitbreiding der chemische fabrieken in Saksen, dus in hot hart van Duitschland, als do groote burgerlijke luchtvloot, welke door haar vlieg machines in staat stelt de gassen over groote af stand ensnel te vervoeren. M'en verkondigt, dat de chemische oorlog aan de meest ontwikkelde volke ren ontwikkeld genomen in den zin van het meest technisch en wetenschappelijk ontwikkeld een oppermachtig wapen in handen geeft hetwelk aan de behendigste volkeren de wereld-heerschappij kan waarborgen. Een zwaar gas door den wind langs den bodem voortkruipend dringt loopgraven en schuilplaatsen binnen waar de verdedigers nog tegen springende P^jectielen beschermd zijn. Gassen opgesloten in ontplofbare projectielen geven aan deze, die ander» slechts plaatselijk en oogenblikkelijk werken een veoil iruiimior werkingsveld zoowel in oppervlakte als in tijd.# Hierbij dient men zich klaar voor oogen to stellen.' dat de tegenwoordige tijd de opvatting hul digt. dat bij; een oorlog niet alleen het leger, doch het geheele land. de geheele bevolking betrokken is en. dus door den tegenstander mag worden aangevallen, zoo noodig verwoest. Als het vaderland in nood ver keert mag de oorlog met al die hulpmiddelen ge voerd worden, die succes beloven. Als tegenweer tegen den gasoorlog moet behalve gasmaskers, schuilplaatsen, vliegtuigen, enz. de vrees hij den viland gelden dat zijn dftad verschrik kelijke represai 1 eiuaatregelen zal tengevolge hebben. (Moordt gij mijn, volk. gedeeltelijk uit. dan zal ik het Uwe nog erger trachten uit te moorden.) Dit. opstel uit een geneeskundig wetenschappelijk schrift wijst weer eons heel duidelijk aan. waar zij die niet willen ontwaponen. heenglljden, EEN ONPRETTIGE ONTVANGST VAN DE TROON REDE IN HET BULGAARSCHE PARLEMENT. Bij de opening van het nieuwe Bulgaarsche parle ment heeft zich een pijnlijk incidentvoor gedaan. De koning las zelf do troonrede voor, waarin hij zeide, dat -de Jongste algemeene verkiezing vrij on onge dwongen is geweest. Bij die woorden interrumpeerde Salcazof, de leider van de socialisten, met de opmer king, dat „zulks niet met de feiten strookt". De lin- kerzijdo juichte, doch de regeeringspartijen hadden do handigheid hierop dadelijk met een gejuich voor den koning te antwoorden. Koning Boris, die zeer bleek geworden waS. wachtte tot het rumoer uitge storven was en zette toen zijn rede voort. Hij ver liet daarop, volgens een Engelsch bericht, het ge bouw zonder iemand de hand te drukken, gelijk an ders de gewoonte is. Een dichte menigte voor het parlementsgebouw stelde met een hartelijk gejuich den koning schade loos voor den smaad daarbinnen ondervonden. LANDINGSPLAATSEN VOOR VLIEGTUIGEN OP DEN OCEAAN? Er is vroeger, o.a. na den tocht van Alcock en Brown, al eens gesproken over plannen om in den Atlantischen Oceaan op zekere alstanden groote plat- Hij nam een koen besluit en mot een ruk opende hij het portier en sprong uit den wagen, teneinde de man achterop te overvallen. Deze was hem echter voor cn Streetman kreeg een hevigen slag op het hoofd. Met een luiden kreet stortte hij neer. Direct deed Bob den wagen stoppen. Hij stapte uit en voel de zich op hetzelfde moment door twee paar armen gegrepen en op den grond geworpen. Na een korte worsteling was hij: gebonden en belette een prop in den mond hem te schreeuwen. Hij werd opgetild en weggedragen. Hij zag boven zich hoornen uit een park toen werd hem een blinddoek voorgebonden. Zwijgend droegen de maryien hem voort men ging een huis binnen en besteeg een trap. Nu werd de chauffeur op den vloer gelegd. Na eenige oogenblikken hoorde hij gestommel en vervolgens het neerleggen vah een lichaam: het was Streetman wien het evenzoo vergaan was. De man nen die hem gebracht hadden, vertrokken, en de deur werd gesloten. Boven noch beneden werd eenig geluid vernomen. Voorzichtig begon de chauffeur zijn touwen te verschuiven hij wilde probeeren ze los te wringen. Doch de tijd verstreek en het gelukte hem niet. Hij overpeinsde -dat hij in een zeer onaangename positie geraakt was hij kon niet zien, niet spreken, en zich niet bewegen. De eenige zintuigen die bij tot zijn beschikking had, waren het reukvermogen en het gehoor. Tot zijn spijt het gevoel ook. Bob boorde -een geschuivel en begreep, dat Street man naar hem toe kwam kruipen. Hij begon even eens een schuifelende beweging te maken, teneinde Streetman te doen weten, waar hij zich bevond hij vermoedde rul., dat Streetman eveneens geblind doekt zou zijn. Plotseling voelde hij iets* langs zijn handen schui ven het vyas een doek waar een knoop in zat. Hij begreep1 de bedoeling en begon de knoop los te maken. Zijn polsen waren saamgebonden. en dus hield hij, zij; het ook weinig, toch altijd nog eenige beschik king over zijn handen. Na een korte inspanning was de knoop los. Hij nam1 een der uiteinden van den doek en trok daaraan. Ziezoo, hoorde hij nu Streetman's stem zeggen praten kan ik tenminste weer. Het is een geluk dat ze jou niet net als mij de handen op den rug gebonden hebben. Iki zal nu met imiiin tanden je blinddoek on den doek die voor je .mond zit losmaken, Streetman had een uitstekend gebit én het kostte hemi betrekkelijk weinig moeite om dit plan to vol voeren. Oef. zei Bob. dat was een zeer onaangename po sitie jij1 'kon tenminste- nog zien. —Dat denk Je maarl antwoordde Streetman. Ik heb zoo'n hevig,on slag, op het hoofd gekregen, dat ik-het bewustzijn verloor. Nu een1 poosje terug kwam ik tot mijn positieven en daar men orni een plan te beramen voor alles moet kunnen spreken, meende- ik dat wij' die hinderlijke proppen verwijderen moesten Die touwen zijn ook hinderlijk merkte Bob op. Zeer juist, prees Streetman en dus zullen wij die ook verwijderen. Het-beste lijkt me dat ik even door knaag. En de daad bij! het woord voegend begon hij ijverig aan de touwen waarmee Bob's polsen bijeen gebonden waren te knagen. Bob zelf kon dit niet doen. daar met hetzelfde koord zijn voeten bijeen gebonden waren en hij' dus de saamgebonden han den niet bii zijn mond kon brengen. - Probeer nu eens. vroeg Streetman, nadat hij eenigen tijd zijn-handen in het touw had gezet. Bob spandot zijn uiterste krachten in. Het touw sneed hom in 't vleesch. doch hij zotte door en plot seling, knapten zijn banden hij had de handen vrij. Vlug ontdeed hij zijn voeten van 't koord om daarna ook do banden van Streetman los te maken. Beide mannen waren nu in zooverrevrij, dat zii zich bewegen konden. Het was nu dus nog zaak het form3 te ankeren, waar vliegtuigen bij den overtocht op zouden kunnen landen. Thans is er weer een Amerikaansch ingenieur, Edwafd Armstrong gehee- ten, die die met een dergelijk plan aankpmt. Hij zou een Amerikaansche firma bereid gevonden hebben het eerste Oceaanvliegkamp te bouwen, dat neergelegd zou worden in den Atlantischen Oceaan op 550 mijl ten Oosten van New Yorl$. Telkens na 400 mijl zou dan een volgend „vliegeilnnd" geplaatst worden. Deze zoudon 300 M. lang, 120 M. b*oed en 100 M. diep wor den. Zij zouden rusten op waterdichte 1'sgers, die zoo hoog opgebouwd zouden worden, dat do golven er onder door kunnen spelen zonde hot evenwicht te verstoren of het platvorm te beschadigen. Op deze Kunstmatige eilanden zouden vliegtuigen benzine kunnen innemen on van bestuurder kunnen wisse len. Do uitvinder is er van overtuigd, dat zijn con- «tructio togen do hovig»to stormen bostand zal blij ken. Hoo hij het toestel vast denkt te leggen cn of hij niet vreest, dat het gevaar voor de scheepvaart zal opleveren, wordt niet gemeld. N. 11. Ct. EEN GRANAAT DIE ONTPLOFTE. Door do ontploffing van oen granaat, dio bij het neorkomon onontploft gebleven was,'zijn bij hot op ruimen, van het schietterrein Hapinaskor in Hon garije twee artilleristen omgekomen. NEERGESCHOTEN. Op de grens van Memel en Lithauen is de dochter van een landeigenaar 's avonds door een Litaüsch soldaat voor een smokkelaarster aangezien cn neer geschoten. DE SAMENWERKING VAN DE ENGELSCHE EN DF. RUSSISCHE VAKBEWEGING. Hicks, een van de leiders van hefc Engelsche vak- vereenigingscongres. is met Citrine, een van de Duit- sche leiders, te Berlijn aangekomen, met vertegen woordigers van de Russiche vakvereenigingen om de gevolgen vo or de voorgenomen samen werk ing tusschen Eingelsche en Russische vakvereenigingen te bespreken, in verband met de verbreking van de officieele Elngelsch-Ru&sische betrekkingen. Hicks en Citrune zijn na een conferentie, die.de geheele vo rige week geduurd heeft, gisteren te Londen terug gekeerd. Ze hebben een geheim rapport meegebracht dat eerstdaags aan het bestuur van 'hot vakvereeni- gingscongres voorgelegd en door dit lichaam bespro ken zal worden. In de vakvereenigingswereld begint de stemming zich langzamerhand ernstig tegen de communisten te keeren en er schijnt wéinig kans te zijn op eon alliantie tusschen de vnkvoreenigingsbewegingen in Engeland en Rusland. Dit zal waarschijnlijk bin nenkort. tot belangrijke ontwikkelingen leiden. Eeni gen der leiders van de vakvercenigingsbeweging be ginnen to gevoelon. dat do politiek ten opzichto van Rusland ernstigo herziening behoeft en willen zich geheel van de bolsjewistische invloeden vrij maken. DE VLIEGTOCHT VAN DE PINEDO. Do grooto emotie, welke aoktoreauvolg'eins L:iud- berg- on Chanibeiiiai mot hun koene non stop vluch ten vaiu, Amerika naar Europa hebben verwekt, zijn oorzaak, -dat de prestatie, van den ItaKaansoheni kolonel de Pinedo, dio de vorigewoek van zijn maandenlange rondvlucht te Rome is tmtgg okei.-rd, voor do groote menigte vrijwel onopgemea-kt. is ge bleven: Toch verdient de toclit van den Italiaan, de grootste ooit xiitgiavoürd, de aJgemeona bewotni-' dering, ai (was het alleen maar om de energie en volharding, welke hierbiji werd aan den dag gelegd. Op 13 Februari vertrokken de Piii^de, majoor del Prete en de mieoanioian Ziachetti mot het war ter vliegtuig de „Santa Maria, I", van Elim-a in Sardinië; de route ging over da Middellandscho Zee naar Renitra in Afrika, langs da Westkust van diit ^werelddeel met landingen te Villa Ciencros, Dakar en JBoloma. Vanuit Porte Pria werd met een tocht over den Atlantischen Oeoaan tussoheii; Afrika en Zuid-Amerika via Femando. Norbano -Port Nata! bereikt. Va.ndhar word do vlucht voort gezet in Zuidèlijke richting lanigs de Oostkust van huis te verlaten. Zouden 'wii hier alleen zijn? vroeg Streetman. Ik—heb niemand hooren weggaan, antwoordde de chauffeur, wij zullen dus moeten oppassen. Het is nu zes j uur,, dus ik vermoed dat de lui naar bed zijn. We zouiden hen misschien kunnen overvallen. Daar ben ik voor, antwoordde Streetman. Ik weet niet hoeveel or zijn, doch de manier waarop zii bij- onzon overval optraden bewijst dal wij niet vastberaden tegenstanders te doen hebben). Wo doen het beste zoo spoedig mogelijk weg te komen en dan te trachten eeniig spoor-vast te houden. Dob vond het voorstel uitstekend, en beiden gin gen zoeken naar een mogelijkheid tot ontvluchting. De deur was gesloten en het raam eveneens. De duisternis belette hen te zien hoe' hoog de verdieping waar zij zich bevonden, gelegen was. Een gestommel buiten de deur deed hen het ondcr- zook staken. Daar komt iemand, fluisterde Streetman: Neera jij den doek- en laat ons trachten onzen cipier, want die zal het zijn. te overmeesteren. Beiden stelden zich, ter zijde van de deur op, juist toen aan de andere zijde de sleutel in 't slot gestoken werd. De deur werd geopend en een man trad bin nen, Op hetzelfde moment echter werd hij van ach ter vastgegrepen, een doek werd hem voor den mond gebracht en in eon minimum van tijd was hij gebonden. Na zich ervan overtuigd te hebben, dat hij niet zou kunnen -schreeuwen!, slopen de beide gevangenen be hoedzaam- den trap af. Beneden hoorden zij een zwak geluid van stommen. Streetman sloop naar de deur. Vlug, zei hij terugkomend, zij wachten op den man van boven die ons had moeten bewusteloos ma ken om dat met hem voorgoed van hier tei vertrek ken. Beneden staat een auto waarin alle gestolen kostbaarheden zich bevinden. De bestuurder is ook boven, dus laten wij! trachten zelf met de auto weg te riiden. Snel liepen de mannen naar buiten waar een groote auto gereed stond. Er in springen en den tuin uitritden was het werk van een oogenhlik en toen de mannen opgeschrikt door het geraas van de auto het huis uitsneJden. snorde de auto reeds den weg op. i —Behalve het bij. U gestolen collier, breng ik U alles wat reeds tevoren door -deze bende op bals gestolen was. Met deze woorden overhandigde de detective den volgenden morgen den verbaasden bankier een aan tal sieraden van zeer groote waarde. Maar hoe ontdekte U ze, vroeg de bankier, nog steeds ten h-oogste verbaasd. Wel. ik begreep, dat die diefstal van die kam oen voorwendsel was. Deze dame moest lid der bende zijn en- door iets te „vermissen" het tumult verwek ken. 'Do anderen konden dan tiidens de drukte in het godrang hun slag slaan-. Wat zij1 gestolen hadden, gaven zii haar over en zij had dan reden onmiddel lijk te vertrekken. Ik volgdó den auto waarin zij gisteravond plaats nam en bereikte de villa, waar do bende haar ver zamelplaats heeft. Streetman vertelde nu welk een onaangenamen nacht zij daar hadden doorgebracht en hoe het hen gelukt was in don- auto die voor de dievenbende gereed- stond en waarin de koffer met e gestolen .voorwerpen geborgen- was, te ontsnappen, Zij zullen in onzen auto trachten to vluchten, besloot hij. doch er is order gegeven- dien wa gon, waa-rvan natuurlijk -het nummer hekend is aan te houden. Dus behalve den buit zullen wij ook do bende ^el in handen krilgen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5