r WIE PROVINCIALE STATEN. Tweede Blad. GRATIS. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De samenstelling van het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Vrachtauto's geen plezierauto's. Donderdag 23 Juni 1927 70ste Jaargang. No. 8070. koopsom van het op een e'er aan te heropen peroeelen Keieyen huis is in 'het 'oedxaK van rond i 12.000, fiat met den aankoop gemoeid zal zijn, begrepen. Polderregleznent. Ged. Staten stellen eenlge wijzigingen voor in het bijzonder reglement van bestuur voor het Heemraad schap der Strijkmolons van de Niedorperkogge en voor de blnncifllolders in die Kogge. (Oprichting W. O. L. poUter). VAN ZICH MET INGANG 1 JULI 1927 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN JUNI NOORD-HOLLAND. Subsidies. Ged. Staten stellen voor, zich in beginsel te verkla ren om, zoodra voor het eiland Marken een water schap zal zijn opgericht, dat met de zorg voor de be maling zal zijn belast, onder nader te stellen voor waarden ten behoeve van de stichting oener bema lingsinrichting op het eiland een bijdrage uit de provinciale kas te verleenen ten bedrage van een derde gedeelte der stichtingskosten tot oen maxi mum van f 8700, mits door het Rijk ten minste even veel wordt bijgedragen. Ged. Staten stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van mr. P. C. Bloys van Treslong Prins te Batavia, om een provinciaal subsidie van 'f 500 in de kosten van het uitgeven eener beschrij ving der genealogische en heraldische gedenkwaar digheden in en uit de kerken der provincie. Voorgesteld wordt, eveneens afwijzend te beschik ken op het verzoek van het bestuur van hot Cen traal Archief en Inlichtingenbureau in zake Maat schappelijk Hulpbetoon voor Nederland om subsidie voor het jaar 1928. Zesde suppL begrbotlng voor 1928. Ged.. Staten bieden ter vaststeling aan een zesde suppl. begrooting voor 1926, sluitende in totaal met een bedrag van f 17.809.87 en stellen voor, hen te machtigen te brengen ten laste van den post voor onvoorziene uitgaven der provinciale begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1926: f1000 wegens bij drage aan de Centrale Vereeniging ter behartiging van de Maatschappelijke Belangen van Zenuw- en Zielsziekten; f 18.129.25 wegens bijdrage in de. kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen over 1925 Geldleenlngen. Geclep. Staten stellon voor met intrekking van het besluit van 21 December 1926, hen te machtigen ten laste van de provincie aan te gaan geldleeningen van zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om ecne som te verkrijgen ter voldoening van: f 12.350 wegens kosten van buitengewone werken in het Provinciaal Ziekenhuis nabij1 Santpoort: f 78.500 wegens kosten voor het aanleggen van we gen en rijwielpaden cn het treffen van waterleiding voorzieningen ten behoeve van eene beperkte exploi tatie als badplaats van het Provinciaal landgoed onder Castricum; f700.00Q wegens voorschot aan de Vereeniging Centraal Israëlietisch Krankzinnigen gesticht in Nederland voor de uitbreiding van haar gesticht te Apeldoorn; f 600.000 wegens voorschot aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, voor den bouw van een nieuw gesticht onder de gemeenten Bennebroek en Hillegom; te bepalen, dat deze leeningen zullen worden aan gegaan tegen eene ftnte van ten hoogste 5 's jaars; dat de beide eerstgenoemde in 15 jaren, de andere in 50 jaar zullen worden afgelost en dat met de aflossingen zal worden begonnen in het jaar, vol gende op dat, waarin de leeningen werden gesloten. Begrootingen der bedrijven. Verschenen is eene eerste suppl. begrooting der in komsten en uitgaven van het Prov. Electriciteitsbe- drijf Voor 1927, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 430.000. Verschenen is eene eerste suppl. begrooting der in komsten en uitgaven van het Prov. Waterleiding bedrijf voor 1927. Het eindcijfer bedraagt f312.000. 2e SnppL Begrooting Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, dienst 1927. Een 2e suppl. begrooting van ontvangsten en uit-' gaven is verschenen van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort voo;- 1927. Zij wijst, in ontvangsten en uit gaven een bedrag aan van f 40.000. p Stroomlevering. Ged. Staten doen njededeeling van door hen ver leende vergunningen tot levering van electrischen stroom door Ouder Amstel aan tien perceelen in Weesperkarspel; door Heemskerk van een perceel in Wijk aan Zee en Duin; door Bussum aan een per ceel in Hilversum en door do N.V. Prov. Utrechtsche Electriciteits Mij. te'Utrecht aan een perceel in Hil versum. Grond en gebouwen door de Prov. be- drijven. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een ont- worp-besluit tot het aankoopen, ruilen en in erfpacht of opstal aanvaarden van grond en gebouwen ten behoeve van het Prov. ElectriciteitsbedLrijf cn van het Prov. Waterleidingsbedrijf. De voor het electriciteitsbedrijf te verkrijgen ter- reintjes vormen vrijwel alle de ondergrond van tran sformatorgebouwt j es. Voorts wordt de aankoop van het administratiege bouw met twee woningen te -Haarlemmermeer voor gesteld, in verband met de overneming van het laag- spannigsnet dier gemeente, welke met 1 Jarfuari jl. heeft plaats gevonden. De koopsom der gebouwen ton bedrage van f 30.000 is begrepen in do som, waar voor de overneming van het net is geschied. 'Het perceel te Laren is bestemd voor de stichting van een watertoren met hijbehoorende gebouwen. Do wijze, waarop het bijkantoor te Zaandam ge huisvest is, heeft reeds lang de behoefte naar verbe tering doen gevoelen. Thans deed zich de gelegen heid voor, die verbetering tot stand te brenger loor aankoop van een huis met erf, dat, zich voor Kan toor zoowel als voor dienstwoning uitstekend leent. Het porcoel is gelegen aan do Zaan, hetgeen voor het bedrijf uit Verschillende hoofdo voordeel biedt. Het terrein te Hoogkarspel is bestemd voor den bouw van een watertoren, die in het werkplan voor het bedrijf reeds was opgenomen ©n waarvan de totstandkoming in verband met het toenemend wa terverbruik in de Streekgemeenton, thans noodzake lijk is geworden. Het terrein is gunstig gelogen; de DOKTER KLAUS. Dit alom bekende en reeds jaren-met succes ge speelde blijspel van Adólplx L'Aïronge, dat ook al door verschillendo rodorijkorskamors ook In onze gemeente met meer of minder succes gogeven is, kreeg Woensdagavond in do schouwburgzaal van den heer L. Zwaag zijn zooveelste vertooning. En ook nu weer sloeg het in en heeft men blijkbaar met veel genoegen Ko van Dijk nis Ferdinand Klaus gevolgd in zijn werHéliJk uitstekende uitbeelding van deze rol. Ook de andere dames en heeren deden hun uiterste best om het geheel te doen slagen en dat is hen ook goed gelukt, zoodat de loden van Hot Schouwtooneel op een wederom uitstekend ge slaagde voorstolling mogen terugzien. IGESZ BIOSCOOP. Pola Negri- Altoen reeds die naam' is een waar borg voor iets geweldigs! Pola Negri! Wij denken hierbij' met weemoed' hoe der© hoog begaafde kunste nares. thans do gelukkige echtgenoote van een prins, misschien binnenkort voorgoed het witte doek zal verlaten De film vaarwel zeggen, die haar zoo veel lauweren heeft bezorgd. Hieman danken wij on willekeurig als wij de prachtfilm bewonderen, die vanaf Vrijdag in de Igesz Bioscoop draait: „Een Vrouw van de Wereld", is de titel en inderdaa, geen mooier creatie kunnen wij ons denken voor een ac trice als Pola. Vol grloed1 en temperament vertolkt zij de strijd van een adelijke vrouw, die vecht om haar eigen leven. Haar liefde voor den geliefde, die zich niet wil laten knellen in do banden van aristocrati sche berekening en vooroordeel. Dit magnefieke werk is geregiseerd door Malcolm St. Clair. een kunste naar die in de studio te Hollywood zijn sporen ver diend heeft. Rijk in aankleeding. schitterend in en- ecenieering. is deze film een lust om te zien. De muzi kale illustratie van deze film' is inderdaad te roe men. Bovendien, bevat het rijke programma nog dol komische twee acters. De heer Igesz zal dit buitengewoon programma ook nog Maandag a.s. vertoonon. Wie dus na de kermis- drukto nog even rustig genieten wil. heeft volop ge legenheid. Tevens maken wij U nog even opmerkzaam dat volgens advertentie in dit blad voorkomend, heden avond onherroepelijk de luatste voorstelling zal wor den gegeven van het zoo succesvolle prachtwerk: „De Avonturierster". Zij- die dit beroemde Raramount- filmweyk nog niet hebben bewonderd, kunnen daar hedenavond nog van genieten, vooral het zien in werkelijkheid van e ennaderende cycloon is iets ge weldigs. wij zien het donkere monster met de han gende puntvorm' naderen en menschen. huizen, hoo rnen telegraafpalen tot don grond "verplettoren en verwoesten, iets buitengewoons dat niet is te om schrijven. dat uz ion, dit komt voor in de laatste of wel achtste acto der film. Voorts zal de reeks succesvolle avonden van deze film. op hedenavond met een Bal wordsn besloten. DE GELUKKIGE ARIE. Bij de bekende Opmeersche verloting, die Maandag 20 Juni 1.1. trok, had onze plaatsgenoot, de heer A. van Twuijver, weer een paar mooio prijzen in zijn collectie, nl. een paard en een hooihark.- GEMEENTE! SCHAGEN. Geboren: Geertje, Kuiper, dochter van Jaoob Kuiper en Jantje Bood. -OndertrouwdJan Swager, oud 33 jaar, van Ha- renkarspol, en Noeltje Geertje Anna Molenaar, oud 23 jaar, te Sokageu. POLITIE. Gevonden: 2 gegalvaniseerde emmers. RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Dinsdag den 28 Juni 1927. des namiddags ten kwart voor zeven ure. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen. 2. Benoeming Gemeente-Ontvanger. 3. Voorstel tot aanvaarding van grond aan de Re gentenstraat. 4. Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit d.d. 25 Mei jl. inzake geldleening Eierveiling. 5. Rëgeling Comptabiliteit, dienst 1926. Schagen, 22 Juni 1927. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. EIERVEILING SCHAGEN. 23 Juni. Aangevoerd waren: 177 partijen. 46345 stuks kip- eieren. 52 partijen 6966 stuks eendeieren. De prijs liep van f 5.50—5.90. bruine eieren van f 5.90—6.—. jonge kipeieren van f 4.604.90. De veiling duurt voort. SCHAGEN, 23 Juni 1927. 4 Stieren f 300 a 350, 3 geldekoeien mag. f 180 a 300, 72 idem vette f250 a 460, 25 kalfkoeien f200 a 360, 35 nuchtere kalveren f 10 a 20, 231 Schapen vette f 28 a 34, 171 lammeren f 18 a 26, 15 bokken en geiten f2 a 8, 7 varkens mag. f20 a 25, 46 idem vette p. KG. f 0.62 a 0.66, 86 biggen f 12 a 17, 69 kippen f 0.50 a 1.75, hanen f 0.15 a 1, 113 KG. boter fl.50 a 1.80. MEDEMKLTK, 22 Juni. Sohotsche muisSonl f 6,056,60, kleine f 3,403,90 per 50 Kg. NOOUDSCTIARWOUDE, 22 Juni. Sohotsche (muizen f 12,3013,50, drielingen f 6,70 8,50, kleine V 1,702,70 por 100 Kg., bloemkool f 11,6010,10, 2e soort f 8,10—8,60 per 100 afcuks, Totaal aanvoer: 57600 Kg. aardappelen, 200 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 22 Juni. Sohotsche (muizen f 12,6015*10, drielimiglemi f 8,40 6 f 9,70, kriel f 2,602,90 per 100 Kg. Aanvoer 9650 Kg. WINKEL, 22 Juni. Aardbeien f 1533 per 100 pond, /(bloemkool f II k 'f 13 per 100 stuks, komkommers f 66,50 per 100 stuks, kropsla f 12 per 100 stuks, luien x 1 per 100 bos. HOORN, 22 Juni, Aanvoer 64 varkens: vette 6265 oeöt, Boutera 6263 cent. Handel vlug'. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juni. Bloemkool le soorrib f 16,40 pen 100 stuks, wortelen f 12 per 100 bos, Sohotsche muizienl f 1213,601 Sohoolnuecritors f 11,90, dïielinfelenl t 5,609,20. kleine f 1,602,60, per 100 Kg. 'Tabaal aanvoer: 110 stukH .bloemkool. 800 boe wortelen, 155000 Kg., aardappelen AMSTERDAM, 22 Juni. Ter vecunarkt waren! heden aangevoerd253 vettg kalveren: le kw. 8192 oent, 2a kw. 7082 ownt, 3e kw. 6070 oeöt per Kg. levend' gewicht, 86 nuchtere kalveren f U520 varkens, HolL, Over», etn Geld.: Ie kw. vleesohvarkcms 76>78 oent, Hall. 2o kw.- 7475 oent, vetta varken» 76 oent per Kg. slaohtgewioht. TWEEMAAL ONTSNAPT, MAAR TOCH GEPAKT. Zondagnacht ontmoette een surveilleerend agent té Arnhem een onbekenden man, die Duitsch sprak en in het bezit was van een heerenrijwiel. Tot vast stelling van diens identiteit, verzocht de agent hem mede to gaan naar het politiebureau, waaraan hij vol deed. Plotseling nam hij echter de vlucht, met achter lating van het rijwiel. Opniauw gearresteerd, bleek, dat hh een vreemdeling was, genaamd A. H., wonen de te Noordingen (Wurtcmburg). Daar het in zijn be zit zijnd rijwiel vermoedelijk te wageningen was ont vreemd, is hij Maandagmiddag ter beschikking van den commissaris van politie aldaar gesteld. liet rij wiel bleok Zaterdagmiddag aldaar gostolon te zijn ton nadoole van den student T. Voorts bekende II. zich in Zwitserland aan dief stal met braak to hebbon schuldig gemaakt en op 20 Mei j.1. op hot station Zug (Zvdtsorland) aan het politiegeleide te zijn ontsnapt Ook, dat hij op 18 Juni j.1. tusschen Deventer en Arnhem eveneens een rijwiel had gestolen. Hij is te Arnhem ter beschikking van do justitie gesteld en daar opgesloten. NEDERLAND—INDI8. Uit Bagdad. 20 Juni. Nadat do noodzakelijke herstellingen verricht waren is het Fokker-vliegtuig hedenmorgen van Bagdad vertrokken .Wanneer al les dus goed gegaan is. moet het vliegtuig reeds gis teravond Bender Ahbaa bereikt hebben. IN VIER UUR NAAR ZWEDEN. Men meldt d-d. 22 Juni aan het Hdbld.: 'Gisteren heeft het K.L.M.-vliegtuig bestuurd door den vlieger Smirnof. met zeven passagiers en een groote lading goederen aan boord, het traject Am sterdam—Malmö afgelegd in 3 uur 58 minuten, het geen op deze route een record heteekent. D'e tusschenlandingen te Hamburg en te Kopen hagen fciju in dezen recordtijd inbegrepen. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal door overeen komst van verschillende partijen de samenstelling van het' College van Gedeputeerde Staten in Noordhol land, blijven zooala zij thans is: Het Handelsblad schrijft daarover: De buit verdeeld. Recd^ op Zaterdag 28 Mei jl.1 hebben in „American" te Amsterdam, do leiders der Roomsch-Katholieke, Soc.-deonocratische en Vrijzinnig-Democratische Sta tenfracties vergaderd, ter bespreking van de verkie zing der leden van Gedeputeerde Staten van Noord holland, op Woensdag 6 Juli a.s. Deze fracties hebben respectievelijk 17, 24 en 8 ze tels, dus 49 tezamen, d.i. de absolute meerderheid op de in totaal 77 Staten-zetels. Het gevolg van deze op 28 Mei begonnen onder handelingen was, dat besloten is tot het: „laat zitten wat zit". De combinatie zal dus kiezen: de Roomsch- •katholieken mr. J. B. Bomans en J. N. Hendrix; de Soc.-democraten: A. H. Gerhard en A. W. Michels; den Christelijk-Historischen jhr. mr. D. E. van Len- nep; den Vri.iz.-Democraat D. Kooiman en tot, buiten gewoon lid den Anti-Revolutionair J. Douwes Jr. De Vrijheidsbond-fractie telt, buiten dr. Den Hartog, negen leden, d.i. méér dan de Vrijzinnig-Democraten. Dientengevolge zouden de Vrijheidsbonders, bij een behoorlijke evenredige verdeeling, recht hebben op een zetel in het college van Gedeputeerde Staten, en niet d§ Vrijz.-Democraten. Toen echter de Vrijheids bond probeerde over de samenstelling van het Ge deputeerden-college met de overige groepen in con tact te komen, werd van de zijde van het zwart-roode- rose bloc medegedeeld, dat de overeenstemming reeds was beklonken. In aansluiting aan deze mededeeling diene, zegt het Hdbld., nog het volgende: De Vrijheidshond heeft met zijn negen leden in de Provinciale Staten van Noordholland, negen le den buiten dr. Den Hartog, niet alleen méér zetels dan de vrijzinnig-democratische Staten-fractie, doch opk meer dan de christelijk-historische. Om die reden alleen reeds kan de V. B., billijkheids halve, aanspraak op een zetel in het college van Ge deputeerde Staten mhken. Doch niet alleen billijkheidshalve, óók rechtens. Want volgens de evenredige vertegenwoordiging, zooals die in onze kieswet is geregeld, zou de Vrij heidsbond recht hebben op een plaats in het dage lij ksch bestuur van Noordholland. Rood-zwart-rose heeft dat niet gewild. Het heeft de macht van het getal gesteld boven de billijkheid, boven het recht. Het Volk laat zich als volgt uit: Geen verandering. Naar wij vernemen zijn, op initiatief van de sociaal democratische Statenfractie, besprekingen gehouden tusschen onze, de r.k. en de vrijz.-dem. Statenfractie over de samenstelling van een nieuw college van Ge deputeerde Staten. De katholieken en de vrijz-demo- craten zijn weliswaar iets achteruit gegaan, maar des niettegenstaande had men in het algemeen toch geen behoefte aan een andere samenstelling. De so ciaaldemocraten verklaarden, dat zij het liefst een kleine democratische opschuiving zouden zien. Dit was echter in de besprekingen niet te bereiken, zoo dat men overeenkwam het college van Ged. Staten in de huidige verhouding van twee sociaal-democraten, 2 katholieken, een vrijz.-democraat en een chr.-hist. te laten. VAN RAADHUIS NAAR KLOOSTERCEL. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Nistélrode heeft de burgemeester, de heer J. F. van den Ven, afscheid genomen van zijn ambt. Hij deelde mede. dat hij van jongs af roeping heeft gevoeld voor het kloosterleven, doch dat verschillende omstan digheden hem genoodzaakt hadden, die roeping te onderdrukken. Daar deze omstandigheden thans ge wijzigd zijn zal hij zich nu aan den kloosterlijken staat wijden. EEN KOSTBARE BRUG. Uit Rotterdam, 22 Juni. In het stadstimmerhuis werd aanbesteed het maken van de stroohapijlers, landhoofden en vaste betonbruggen met bijkomende werken voor de nieuwe Koninginnebrug (derde be stek). Laagste inschrijfster was de N.V. Aanneming Mij. H. F. Boersma te 's Gravenhage, resp. voor f 1.143.400; f 1.118.400; f 1224.600 en f 1.990.600. D^ GRONDVERSCHUIVING BIJ ELSLOO. Uit het ingestelde onderzoek over de oorzaak van de groote grondverschuiving bij het dorp Elsloo in de richting van de Maas, is komen vast te staan, dat de grond over ondeliggende kleilagen) is' afgescho ven. In deskundige kringen vreest men, dat dergelijke grondafschuivingen zich in deze streek vroeg of laat zullen herhalen. Het onderzoek wordt, ook in verband met even- tueele wijziging van den loop van hét geprojecteer de Julianakanaal ter plaatse, nog voortgezet. PAjSPOORTENWET AANGENOMEN. Dg Eerste Kamer heeft zich zonder hoofdelijke stemimihig vereenj&d mot het wetsontwerp to* jriging van de zogalwofc en van] ae .wet op de kanse larijrechten, strekkende tot verlaging der koeten van het paspoort tot f 1 en' tot verlenging van dan geldigheidsduur tot tweo jaar. Wanneer de web is aangenomen en afgekondigd, nscwbei» ef koninklijke besluiten werden £3- wijzJigö «n instructies aan de overheden worcen gezonden. De datum van Inwerkingtreding is dus niet zoo gemakkelijk te bepalen. Omtrent dien datum, kon de minister dan ook geen enkele toezegging doen, dooh waarschijnlijk, zou dit niet mugel«k rijn op 1 Juli a.s. doch in_ elk geval wel voor 15 Juli, on spreker hoopt -op 8 Juli. De datum zal intusseheni zoo spoedig moge lijk worden ,bekend gemaakt. INDONESISCHE BEWEGING IN NEDERLAND: Hoewel wcfiMi» den omvang van <3to in d kringen Van Indonesische- studenten in bolug genomen bro chures, doeimumtön, enz., 'net tor zake door <le be noemde deskundige» iugeslelil onderzoek nog niob is afgoloopen, moot, naar men het Oorr. Rur. ver zekerde, tooh reeds 'zyrf komen vast te staan, dat or oen nauwe relatie, hoofdzakelijk van finnn- cieelèn aard, bestond bussehon do leiders dor In donesische bewoging in Nederland ©u de regeering to Moskou. Wanneer het rapport der deskundigen aan do Justitie zal zijn gezonden en dit hot oootaofc met de Sovjet Republiek hooft bevestigd, zuil kunnen werdén overwogen in hoeverre .tegen onkelen der betrokkenen zal moe tan worden opgetreden. HET NIEUWE POSTKANTOOR TE ZAANDAM. Ter (zelfde plaatse, waar liet vorige postkantoor heeft gestaan, dat, hoewel pas enkele jaren oud, Wegens bouwvalligheid moest worden afgebroken is gisteren de eerste paal voor heb nieuwe ge bouw geslagen. Z.ooals reeds eerder is gemeld, wordt gebouwd] op een aangeplempt gedeelte van don Dam, dat vroeger, vóór den bouw van de Wilh elminaslui^ de kom van de Voorzaan vormde. Doordien bij de demping eerst de afsluitdijk werd gemaakt, kon de slib geen uitweg vindon en Ondervindt men daarvan thans de nadeeliga gevolgen. Verschillende gebouwen, waaronder het postkantoor, vertoonden zeer kort na de voltooiing teekenon van verzakking, die in korten tijd zoo danig verergerden, dat tob afbraak moest worden overgegaan. Met hot postkantoor hebben reeds, vijf gebouwen daar ter plaatse da tl lob ondergaan. De fundeerimg zal nu gemaakt Worden van be tonnen palen van 22 M. lengte, die zoodanig go- plaatst worden, dat de 700 .palen, waarop liet vorige postkantoor hoéft gestaan, worden gemeden. Het inheien dezer palen ging aanvankelijk niet vlot. De eerste paal, welke ingeslagen zou worden', plofte bij het omhoog hijschen, ten gevolge van een defect aan de machine van oen hoogte van 3 M. naar beneden en brak. Toon de tweede paal geslagen Zou worden, stutte men op der stormen glooiing van den vroegeren dijk langs de Voorzaan. Met veel moeite en met behulp van een water spuit is men er gisteren in geslaagd de eerste paal, iu te slaan. In het geheel zullen 160 palen van dezelfde lengte geheid worden. Elke paal Weegt 5000 Kg. Laat uw voertuig tijdig keuren, alvorens er tochten mee to maken. Het is gebleken, dat eigenaars of houders van vrachtauto's, welke tijdelijk voor het vervoer van per sonen worden ingericht, en van z.g. sightseeincars, deze voertuigen bezigen voor het doen. van tochten naar buiten, zonder dat dezo voertuigen door een der daartoe door den Commissaris det Koningin in de provincie Noord-Holland aangewezen deskundigen zijn goedgekeurd Dit vervoer is bij" de jongste wijziging der Wet Openbare Vervoermiddelen verboden en vormt dien tengevolge een strafbare handeling. In genoemde wet is n.1. bepaald, dat ten aanzien van alle motorrijtui gen, welke ruimte bieden voor ten minste 8 perso nen (buiten den bestuurder), een goedkeuring van kracht moet zijn, indien dit motorrijtuig voor vervoer van personen wordt gebezigd. Eigenaars on houders van dergelijke motorrijtui gen wordt daarom in hun eigen belang aangeraden, hun vervoermiddelen tijdig te laten keuren, alvorens deze voor het doen van tochten to bezigen. Ter nadere oriënteering van belanghebbenden zij thans reeds bericht, dat ingevolge de 26e bepaling der Algeaneene Voorwaarden, waaronder in de pro vincie Noordholland aan motorrijtvigen vergunning kan worden verleend riot het v r van personen, geen goedkeuringsbewijs kan afgegeven, wan neer een chassis zóódanig is ge^jk,-: dat tevens een verlenging of wijziging van de cardan-overbronging moest plaats vinden. DIAMANT GESTOLEN. Dinsdagmiddag is uit een kantoor op d mt- beurs te Amsterdam een partij diamant 1e, i' van eenige duizenden guldens gestolen. Dé cpamant- j jes lagen in een pot met vitriool om daarin gereinigd te worden/ De pot stond in de wachtkamer die grenst aan het kantoor van den eigenaar. Vermoedelijk heeft iemand, terwijl de deur tusschen do wachtka mer en het kantoor even dichtgevallen was, van de gelegenheid gebruik gemaakt om do diamantjes mee te nemen. Vermoed wordt, dat de dader een vreemdeling,' iemand uit Uruguay is, die kort te voren bij den benadeelden diamanthandelaar is geweest om on dersteuning te vragen. DE INVOER VAN NEDERLANDSCH VEE VOOR PARIJS TOEGESTAAN. Naar Havas meldt, is bij besluit van den. ministoi van landbouw de invoer van rundvee uit Nederland bestemd voor de slachthuizen te Parijs, toegestaan jjj j EEN CADET UIT HET LEGE R GEZET, Naar het „Vod." verneemt is raden Soeordeo Ti.r j tospoenono cadet van de Militaire Academie te Bre' da, zoon van een regent, uit het leger gezod. omda- in zijn bezit waren gevonden papieren en tijdschjrif ten, die met groote zekerheid bewezen, dat hij ir betrekking stond met de communistische organisa tie, waarover den laatston tijd zooveel te doen is ge weest. Het feit, dat de jonge man, die" vlak voor zijl officierspromotie stond, bovendien nog in de schui den stak, schijnt mede oorzaak te zijn geweest val zijn verwijdering. Naar verluidt is hij nog op audiën tie geweest bij den Minister van Oorlog, om clemer. tie te pleiten, maar dit schijnt hem niet te hebbe: gebaat.*' MOORD EN ZELFMOORD. Gistermiddag werd een surveilleerend inspecteuij van politie in bet Delfgauwshout te Rotterdam doe |K een vrouw die uit oen woning kwam geloopen g< |f waarschuwd dat een man zijn vrouw doodschoot. Pi, inspecteur ging met een inmiddels verschenen agei de aangeduide woning binnen en daar vond bij.; f een tuintje achter de woning een doode vrouw Jijl

Schager Courant | 1927 | | pagina 5