Bezoekt Di BACCHUS IN ITALIË. D s/ lei de ATHLETIEKWEDSTRIJDEN door Dames en Heeren van Hollands Noorderkwartie op Zondag 26 Juni, op het Sparta-terrein te Schagen. - Aanvang 2 uusj ZAT1 Binnenlandsch Nieuws. •Zo Opniei Go< A. ENTREE-PRIJZEN s 0.3Ö p. p. plus pi. toe 1. Kinderen f O.IO. lande over de raid van do Pinedo! Hoeveel honder den, ja duizenden waren naar Ostia gesneld om dezen held te begroeten, di© met taai doorzettings vermogen alle obstacles ten spijt, met Italiaansche vliegmachines stormen en onweer trotseerde! De oude deken der kardinalen, de meer dan negentig jarige Vanutelli was met den diktator gekomen om den luchtreiziger te verwelkomen.; Daar lag op korten afstand van het strand de eens zoo schitte rende havenstad, die weer voor zoo'n groot deel op gegraven is uit het slib, heel verlaten te blikkeren in het zonlicht. Men geeft schatten uit om die oude wereld weer te voorschijn te brengen, de archeolo gen schrijven enthousiaste artikels over al de schoon heden. die nu weer aan het daglicht komen; open- lucbtvoorstollingen worden gegevon waar zo wer ken der oude Grieken vertoonon maar geen enkele Romein intorresseert zich voor die tragedies; de vreemidleingen zijn schaarsch en de artisten spelen voor onbezette banken; maar als de ..Santa Maria" het luchtschip van de Pinedo, zich als een zwart stipje in het luchtruim vertoont, dan stijgen geest driftige kroten uit die opeen gepakte menschen- massa op. want do koene vlieger is de held van het vierde Italië. De schrijvers kunnen hier geen uit gever vinden, de theaters blijven leeg. maar stikvol zijn de cinema's, waar de reis van den luchtvaarder te zien is. Aanplakbiljetten in de straten schreeuwen het de jongelui toe. dat ze hun vaderland moeten gaan dienen; hoe» onredelijk is het dan te willen, dat de levendige, altijd op avontuur beluste Italiaan zal gaan lezenlEir zijn hier 'n paar dertiende eeuwera geweest, die in hun geschriften zóóveel schoone ge dachten. zóóveel wijsheid hebben neergelegd, dat de komiende geslachten daar nog lang op teeren kun nen. Als de Italiaan zijm Thomas Van en Aquino en zijn Dante goed kent, die zijn geest naar de hoogste werelden voorden, dan mag hij gerust als een ver zetje ook zijn lichaam laten opstijgen in de lucht, maarhet is de vraag of de bewonderaars van deze groote denkers niet eenige verachting voor deze gevaarlijke en muttelooze sport hebben! I E. F. Langzaam naderde ik het hoogste punt van mijn 'tocht en moest links af slaan om naar huis te ko men. Ik was mei; mijne gedachten nog bij bet feest te Albano en dacht vooral aan den wijnl Wat een enorme invloed heeft de wijn op de bevolking van Italië. Overal in Italië wordt wijn verbouwd en over al drukt de wijn zijn stempel op de bevolking. Toen- ik onlangs vroeg wanneer of een processie zou be ginnen, was het antwoord: Zoodra hot toegestroom de publiek genoeg wijn gedronken heoft. Hoe dikwijls leest men niet in Italië van moord en bijna altijd bleek, dat de dader veel wijn bad ge dronken. Bij ons in de Castello's heeft de plaats Marino een bijzonder slechten naam. daar mag b.v.b. absoluut niet in de herbergen gespeeld worden, want hoe dik wijls werd gedurende de hitte van het spel een mes getrokken en lag even later de ongelukkige, die dien middag of avond, een „gelukkige hand" gehad had. zieltogend op den vloer. De wijn van Marino is lekker, maar heel koppig. Bij ons in Castel Gandolfo is de bevolking veel rusti ger en vriendelijker, de wijn is licht, zoodat men ge moedelijk een paar liter gedurende het eten en daar na kan drinken zonder iets te voelen. In Albano is de wijn ook licht. In Genza.no en Nemi is de bevol king even gevaarlijk als die van Marino, de wijn is lekker, maar koppig. Helaas wordt met den wijn veel geknoeid en de Albaneesche of Gandolfo wijn versneden met den Sicilioanschen wijn, die de ietwat zure Albaneesche en Gandolfo wijnen dus op natuurlijke wijze zoet maakt. Vermenging met suiker of sacharin is straf baar. Doch de Siciliaansche wijn i» vurig en zoo stijgt de quasi lichte Albaneesche wijn den drinker toch naar het hoofd, omdat zij versneden is. Juist was ik van plan eens lekker te gonieten van de mooie wandeling langs de schauwrijke Galleria d'Sopra met haar prachtige steeneiken, die pas nieuw blad gekregen hadden, of daar stond „mijh bedelaar" voor mij. Ik spreek van „mijn bodelaar", omdat ik aan hem gewend ben. Men had mij on langs verteld, dat hij een ontslagen gevangeno was, een moordenaar, en plotseling kreeg ik lust eens met hem te praten. Ik noodigde den ouden heer uit om naast mij op een steenen bank te gaan zitten, maar hij prefereer de te blijven staan. Hij stond keurig te praten, de hoed in de hand en met een heel prettige stem en goed accent. Daar hij zijn grijze haar heel kort geknipt had herinnerde dat sterk aan de gevangenis, maar ove rigens zou men niet gedacht hebben, dat die man met die frische gelaatskleur 35 jaar „gezeten" had. Geen kleinigheid, 35 jaar. Och, zei liij, ik heb het nog al getroffen, ben dik wijls verhuisd, ik heb .heel Italië gezien. Ik was zoo wel in 'Btnndisi. als te Civita Vecchia. te Gaeta als te Soriano. te S. Stefano als te Ventotene En te Ve netië vroeg ik. Ja, ook te Venetië, maar niet onder het looden dak. Even huiverde ik, want ik dacht aan de folte ringen, die er vroeger te Venetië plaats hadden door de gevangenen onder het looden dak tc plaatsen. Verleden week hadden wij» het ai over de 90 gr. in de schaduw en do zon heeft over een paar weken nog ineer kracht. Trouwens, in die oude citadel gevange nis als te Gaeta moet het ook verschrikkelijk zijn met de brandende zon steeds schijnend op den groo- ten steenklomp. Hoe heet die meneer, die dien1 anderen tne- »aer probeerde dood te sohiebein, vraag» hij' den koetsier. Deala 'draaide zich op zdjin zitplaats gtn'. Zijn ccgen stonden wijd. open van varoazaog. - 'U dat meneer met kent? riep hij uit Ikke denk, iedereen dat metneer lremt. Hij een dapper» meneer uit Venezuela is, hiji kolonel Veiga is. Alsof hij zeker was van! de uitwerking vaa dien naam, hield hij! op, maar de Amerikanen gaven geen teeken van herkenning. Misschien beter als ik dat meneer „Pino" noem opperde de koetsier. Iedereen hem Pino goeimit, inet of hij' iedereen's broeder was. De man liet Zijn tanden zien in eemi breeden, verrukten glimlach, iDe marktvrouwen1, de politiemans, die zwarte ïnans en die witte jrueneers, iedereen hem Pino noemt. Pino verbannen is. Als hij naar zijn land gaat, dan President Alvarez gezagd heeft hij hem doodschieten zal. Dus Pino zóo is gegaan, met Zijn zweep wees de neger naar het Oosten. Zie Zeggen, Jm heb gaan leven in Parijs. Maar gistej- ren hjj gekomen is in1 een boot en alle mansch op hem wachten1 .op die kade. Iedereen blij om Pino te itóeni. Behalve da!D) toch die man miet Mijn) pistool, veronderstelde Roddy. .De koetsier rolde «omber met Zijta oogen era stak ^jn^H^pen vooruit. Dat een1 slechte man is, bft- fHeeft President AlvareM, onderzocht Roddy argeloos, dien' slechten man hier naar toe ge stuurd om die geliefde meneer''Pino dood te schie ten? P-eter Bet opeens een1 verontwaardigd gegtram! nooren. Kijk es uit, waar je rijdt, beval hij. Toen do neger zich naar zijn paarden had geweend, keek Peter Roddy lang en strak aan. "Wat die papegaai van jou zied, verklaarde hij grimmig was ,waar. De Venieztalanen, die op hun ponnies onmiddellijk den aanvaller achterna waren gegaan, haddern het bericht van dien aanslag op kolonel Vega al in Willemstad gebracht en- de rust in hot vredige stadje was volkomen verstoord. De aamkomst van het tweetal vermeerderde de opwinding nog en hoewel ze naar hun kamers vluchtten, konden Me opvde kade hun koetsier, troonend op Mijn bok,, het incident hoorerv schilderen aan een! gretig en Mijn kennis stelde mij gerust, het was' daar zo mer» vrij koel en 's winters nooit bijzonder koud. Ik keek weer eens naar de frissche gelaatskleur en be greep dat het wel moest zijn zooals deze man, die uit ervaring, met kennis van zaken, niet waar, sprak vertelde, dat het was. Het was best uit te houden, ging hij voort, ik heb mij altijd netjes gedragen en zoo ben ik, ter gelegenheid van een feest in de Ko ninklijke familie, begenadigd en in vrijheid gesteld. Dat is een groote eer voor mij, want ik ben de eenige uit de geheele provincie Lagio, die begenadigd is. Ik keek hem vol eerbied aan en vroeg: Zoo, is het gevollotje, waarvoor je levenslang gekregen had in Lazio gebeurd? De man was er echt in gekomen en begon steeds genoegelyker te vertellen. Zeker, meneer, hier in Albano op de Groote Markt. Nu kwam er een heel grappig moment. Hij had na tuurlijk dadelijk in het begin zijn volmaakte on schuld bezworen, maar nu onder het praten werd het mij duidelijk, dat er van onschuld geen sprake was, maar dat er geen ooggetuigen bij geweest wa ren. Meneer, zei hij, niemand heeft iets gezien, hoe kunnen ze dan wat bewijzen. Hij rekte zich uit, nam een theatrale houding aan en zei: kijk eens, als ze me. 15 jaar gegeven hadden, zou ik niets zeggen, maar om mij zonder dat iemand iets gezien heeft, levenslang te geven, dat is toch wel heel erg. Meteen kwamen er 3 nonnetjes voorbij. Ik begreep dat de olljkert, die achter mijn rug had zien aankomen en voor die extra gedeclameerd had. Even later keken 6r drie nonnenkopjes schichtig om, naar hem en naar mij' en de oudste keek nog eens om alleen naar mij, alsof ze zoggen wilde: man, hoe durf je een moordenaar te vertrouwen? Ik moet eerlijk beken nen, dat ik dood op mijn gemak was en in dezen man, die 35 jaar voor zijn daad -h want ik was overtuigd dat hij het gedaan had geboet had, niet een bloedhond kon zien, die met lust gemoord had. Ik voelde, dat er meer achter dien daad stak. MÜjn kennis vertelde toen eigenlijk vrijwel waar het gebeurd was en waarom. Hij noemde en be schreef het huis, ik was er zooeven nog lang» geko men. Het was een liefdeshistorie geweest Hij was jong 19 jaar vurig, nóg tintelden even zijn oogen, zij ,was jong en mooi en toen was een ander geko men. Er was veel wijn gedronken. Men was wegge gaan. Hij had nog meer wijn gedronken. De ander was vermoord gevonden. Niemand had iets gezien, maar hij was veroordeeld. Nu was hij al weor een paar jaar vrij, hij was nu bijna 60 jaar. Niet veel tijugenooten waren meer in leven. Men was niet kwaad tegen hem, daarom bleef hij hier waar hij geboren én getogen was en waarheen al die jaren lang zijne gedachten gegaan waren. Bij dronk geen wijn, maar hij at graag goed. Voor wijn was hij' bang geworden op dien vreeselijksten dag yan zijn leven en voor wijn was bij bang gebleven. Zou Mussolini gelijk hebben met de bewering, dat het wijngebruik in Italië te groot is en dat het vele wijndrinken tegengegaan moet worden. Mussolini besprak deze quaestie in zijne onlangs gehouden re devoering van uur. Hij had het meer in het bij zonder over de hygiëne en over de geringe toename der bevolking. Het is nl. een sprookje, dat de bevol king van Italië zoo enorm toeneemt en daar Mus solini de bevolking wil zion toenemen, liefst tot 60 millioen, opdat men eenigszins opgewassen zal zijn in zielental tegen Engoland en Duitschland, wil men gerespecteerd zijn als groote mogendheid, noemde hij Miin aandachtig' (gehoor. Terwijl Peter schoon pak aan te trekken, hield horloge voor. Hoe lang; mooi je zeggen dat we op dit eiland «üp? vroeg hij. O, minstens oen week, riep Roddy uit. Ik heb meer avonturen beleesd da« in een jaar in 'New York, eni we zijn hier nlogj geen half uur. Maar 't is nou ook genoeg, kondigde Peter aan. - We kunnen hier niet blijven. We worden dank zij jou, veel te dik met die Yenezulaansche kBek. Wat heb ik nou weer gedaan? jammerde Roddy. Ja, jij kunt er niks'aan doen, gaf Peter toe, maar je riet dat deze stad een roodgloeiende broedplaats van revolutionairen is. Niemand deukt aam iets .anders clan politieke in/tjrigue3 en iederv een denkt, dat jij, neb zoo vurig tegen Alvarez bent als je vader, en als we hier nog langer! blijven zal Alvarez zelf het ook gaan denken. We zullen terug moeten naar Porto Oabello, waar we een blanco strafregister hebben. Roddy had zich op zij'n' bed! uitgestrekt en maakte zich klaar voor zij'n middagslaapje,, maar nu schoot hij imet een verschrikt gericht overeind. En niet naar familie Rojas gaan? riep hij1-. Peter gromde verontwaardigd. Daar naar toe gaan? Hoe kan je daar nu haar toe willen? We zijn alleen maar langs hun huis gereden' langs een openbaren weg, en nu is iedereen in de stad al op de hoogte. Maar we hebben onze introductie nog niet, wierp Roddy tegen1. Dan Zullen we het daar zonder moeten doen. En ik verklaar je, dat als jij1 je inlaat met die broeder Pino, Me je in Porto Cabello in de gevan genis stoppen Moodra je er aan komt En hoe wil je dan generaal Rojas redden? Hij' Zal in de ge vangenis doodgaan. Als witte muizen, betoogde Peter met zekere plechtigheid', hebben we ons Werk te volbrengen en ons daarbij niet ini de war te laten brengen door de particuliere revolutielief- kebberij van wien dan ook, hetzij van jou pipa of van Pino Vega of van dan Plank. We rijm witte muizen, nu, straks, en altijd!. Onze plicht 'is niet levens te nemen, maar zo te redden. Alsof er plotseling een nieuwe gedachte bij hem opkwam', brak Peter plotseling af. Wordt vervolgd. alerlei remmen voor die toename, waaronder te groo* wijngebruik. Nu is dat allemaal heel mooi gezegd in eene re devoering, maar de praktijk is zeer moeilijk. Mus solini zelf is geheelonthouder om gezondheidsrede nen, doch niet uit principe en moet van alcoholver bod niets hebben. Dat hij overmatig wijngebruik wil keeren is zeer juist en is door zijne voorgangers op de regeeringsbanken van Italië ook wel ingezien. Sedert de stichting van het Koninkrijk Italië in 1860 zijn er 50000 wijnkroegjes opgeruimd. Hetgeen niet wegneemt dat het aantal nog legio is. Kan het ook anders in een zoo sterk wijnproduceerend land als Italië. Ik herinner mij nog uit mijne jongensjaren, dat Italië wijn exporteerde naax... Duitschland en Frankrijk. Ik zou het nooit hebben willen gelooven, indien ik het toen niet gezien had en de verklaring hoorde, dat zoowel Duitsche als Fransche wijnen met Italiaansche wijnen versneden moesten worden om ze zooals de Duitschers dat noemen, „mundge- recht" te maken. Geloof maar dat het vuur van een „bourgogne" dikwijls te danken is aan de druiven van Italië. Vurige wijm die Sicilieonsohe wijn en dikwijls de motorische kracht voor een dolksteek in de richting van het hart van een medeminnaar. Van Sicilië noordwaarts gaande, vinden we de wijnen uit dc omgeving van Napels, de Capri-wijnen, do Lacrime Christi (Christustranen), de Vino Santo en niet te vergeten de Falerno, gegroeid öp de Sol- fatora, de sulphurhellingen van den Vesuvius en reeds bezongen door Horatius. Wie kent niet de Chianti in de bemande flesschen, de beroemde wijn van Toscana? In het noorden de beroemde wijnen van Rémonte als de Minafiori, Barbera en Barberolo, wijnen die evenalB de Castel Bracciano uit Midden Italië ge merkte wijnen zijn, hetgeen dus producten zijn van een nieuwe cultuu.r die wil breken met de aloude gewoonte van Italië om geen merkwijnen te ken nen. Wie heeft nooit gehoord van de Vermouth di To- rino of van de Asti Spumanti, de Italiaansche champagne? Vergezel mij einde van deze maand naar Bologna, een stad gelegen aan de Reno, dus aan den Ita- liaanschen Rijn.. Daar zullen wij in hotel Brun aan den eigenaar vragen om een glas rijnwijn en hij zal U zelf de flesch brengen, die U in vorm en in houd doet denken aan den wijn gegroeid op de her gen langs de oevers van den Duitschen broeder-ri vier. De wijnbouw tegengaan zou beteekenen de groote welvaartsbron van Italië verstoppen. Zelfs gfeen Mussolini zou dat aandurven. Kom met mij naar deCastelo's en zie hoe rijk de bevolking van Marino en Velletri is en hoe welvarend 'die van Gengano, Albano, Castel Gandolfo, Frascati en Tivoli. Verbaasd zij U over al die mannen, die om 11 uur 's morgens op straat staan en slenteren en denkt gij dat dit luiaards of werkeloozen zijn, omdat zij op dit uur hier zijn met de handen in de zakken? Dat zijn arbeiders uit de wijnbergen of kleine eigenaren die vannacht om 3 uur begonnen, om 10 uur met hun harden arbeid gereed zijn en nu weer afwachten tot de grootste hitte voorbij zal zijn. Er wordt veel wijn gedronken, maar ik vraag U af wat zoudt gij doen indien het water dikwijls ty- phushaccillen met zich draagt en do wijn goedkoop en goed is? De meeste Italianen drinken niet slechts aan den maaltijd, doch ook daarvoor en daarna een stevig glas wijn. Onlangs sprak ik een Italiaanschen middenstander, die mij vertelde, dat de dokter hem aangeraden had matig te zijn met drinken en hij nu dan ook maar één fiasco, dus 2 liter wijn dronk. Op mijn verbaasde vraag: maar? luidde het ant woord: Zeker maar, want vroeger dronk ik 10 liter per dag. Daar ik meende, dat de man overdreef, in formeerde ik eens hier en daar en nu bleek dat er duizenden personen zijn die hun 10 liter wijn per dag drinken. Ik behoor in Italië tot de matige wijndrinkers, maar drink toch zoo den geheelen dag en avond door mijn 12 liter. Wie denkt dat de Italiaan alleen wijn bij de maaltijden drinkt kent óf Italië óf den wijn kroeg niet. Talrijk zijn de wijnkroegen, heel een voudige spelonken, waar zomers de groote vaten in den kelder staan, maar 's winters ter consumptie veel plaats innemen. Gaat maar eens met mij mee naar ons stamlcroegje in Albano, waar de Padrone al het werk zelf doet, bijna geen onkosten heeft. In zoo'n kroegje wordt alleen wijn geschonken. Wie eten wil moet zijn „kuggie" meebrengen en dat doen ze dan ook en spoelen alles lekker naar binnen met een halven of heelen liter van 32 of 34 soldi (L. 1.60 a 1.80) de liter. De glazen, halve, kwart of heele litermaten zijn geijkt, maar de patroon gooit altijd een scheutje van de hals in een pot, men noemt dat hier foglietta (blaadje). Ja, ja de poes in com de Padrone houdt wel van zoo'n blaadje. Het is zijn eerste winst! Het is el een raar gezicht, heele gezinnen in zoo'n kroegje te zien, de kinderen» van 3 jaar al jenge lend om: fiun glaasje. De moeder met hef, kind aan de borst, lekker genietende van haar glaasje wijn en de zuigeling kijken' met een gezicht alsof hij het zoo linea recta vanaf haar glas naar zijn lippen krijgt. Wljnverbruik! Ik heb eens gelogeerd in een pension te S. Maxtino al Cimino bij Vlterbo. Daar hadden we den» grootsten 'last om water te krijgen, dat door ezeltjes aangevoerd werd. De meld wist raad. die waschte zich met wijn en dat was wer kelijk goedkooper dan miet water, dus 'liet men haar begaan. Ik vond het eng. dus deed het niet, maar een doctor vertelde mij. dat het meisje ver standig en hygiënisch handelde. De Roomsch Katholieke geestelijkheid uit de eer ste jaren van.het Christendom keerden bet wijn- verbruik niet en» zoo vond men elk der beroemde zeven kerken van Rome: S. Giovanni in Laterane, S. Pietro in Vaticano. Si Paolo fuori. S. Lorenzo fu- ori. S. Maria Maggiore. S.'Croce in Gerusalemme en S. Sebastian, een zeer gefrequenteerde wijnkroeg. De zeven kerken staan er nog. doch van de zeven kroegen is er, nog slechts één. in de Via di Gam- bero over. Hier dronken een twaaftal Hollanders onlangs nog een lekker glaasje wijn na afloop van onzen Bollandschen maaltijd. Elerst waren wij' nog in de z.g. Biblioteca geweest, waar de wanden als in een bibliotheek» gevuld zijn. echter niet miet boeken, doch met flesschen wijn. Kan men in een land. waar de wijnkelders bibliotheken genoemji worden, het wijnverbruik met geweld be strijden? De Italianen in onze buurt zaten biji hun wijn apen nootjes en lupinen te verorberen. Terwijl wij zaten, kwamen er een tiental perso nen binnen, goed gekleede provincialen, ieder met een zoo dikke gouden horlogeketting versierd, dat men niet, behoefde te vragen of het er ook aanzat. Het waren wijnhandelaren uit de Castelli. wier leuke wagentjes heden den wijn bij hun klanten in Rome hadden afgeleverd en nu weer langs de Via Appia huiswaarts keerden. Die leuke wagentjes met een in vele kleuren ge verfde kap. waaronder de voerman lekker slaapt, terwijl paard' vóór en hond óp den wagen zorgen voor de veiligheid van het geheel. Roovers zullen niets doen. want de patroons hebben het geld óf bij' zich te Rome of reeds op de bark gebracht. Morgen gaai\ de patroons weer klanten bezoeken en dan gaan zij huiswaarts en zien of hun wijnbergen inmiddels bewerkt en ver zorgd waren en of de man. die daarmede belast was de wijnstokken behoorlijk met kopervitriool tegen rupsen en andere plagen heeft ingespoten Onze wijnhandelaar uit Castel Gandolfo is er ook bij en hij moodigt ons allen uit ter Ottobrata. In Oh tober is de wijn van het vorige jaar rijp voor coi sumptie. juist dus wanneer de jonge wijn van d jaar weer in de vaten gaat. Geen goede wijnkenner zal nalaten om iedere Zondag er op uit te trekken ter Ottobrata. de: eenen Zondag naar deze. den anderen naar gen plaats, en daar eens geducht te proeven. Ottobratj het wijnfeest van October. waarop de echte kenne zich reeds iederen anderen» doorvervoelden Zonda verheugt. De wijn is aan onze buren, de wijnhandelaren ui Castello gebracht, één schenkt zijn buurman eej kwartglas in en wacht. De vriend' giet zijn glas ovo in dat van zijn buurman en zoo doet deze en gaa het de tafel rond tot het restje in het glas van. doi schenker terugkomt.WD ie neemt het op en gooit dei inhoud op de vloer: Het is het symbool van he oude plengoffer 2onzer Heidensche voorouders. Al dus geschiedde in 1927 in het Christelijke Rome. Volmaakte bestrijding van het Heidendom» is ever onmogelijk als volmaakte bestrijding van het wijn verbruik! Dat weet de Paus en dat weet Mussolini en ziji bestrijden dus dat alles dan ook ieder op zijn terrein, met-fluweelen handschoenen. Bacchus lacht in zijn vuistje! Optred Gahei Entréi Plaats OVERREDEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag kwam 'n chauffeur van de Gooi-Ex press op 't politiebureau te Naarden vertellen, dat een lijk op den rijksstraat weg lag. Inderdaad werd een verminkt lijk van een man aangetroffen. Vermoedelijk is de man, de boe renknecht te Muiden J. Gordel, per rijwiel komend van Hilversum, bij het uitwijken voor een auto ge raakt onder de Gooische Stoomtram, die om half twaalf te Naaiden aankonit. De machinist heeft ech ter van een aanrijding niets bemerkt. DIAMANTDIEFSTAL. In verband met den diefstal van een partij diamant ter waarde van f 6000 uit een kamertje in de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam, heeft de po litie een 40-jarigen vreemdeling aangehouden, af komstig uit Uruguay. De man ontkent zich de diamanten te hebben toe geëigend en zegt op den middag van den diefstal niet in het beursgebouw te zijn geweest. Getuigen verkla ren echter hem, omstreeks het tijdstip, waarop de partij is verdwenen, wel in de buurt van het wacht kamertje te hebben gezien. De aangehoudene zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. De partij diamant is niet terug gevonden. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Toen op 20 April j.1. de koopman A. A. Broekhuizen uit Leerdam zich door zekeren W. van Hees te Nieuw- waal over de Waal wilde dden zetten, werd hij van achteren besprongen, een zak word herri over het hoofd geworpen en toen hij zich trachtte te verzetten, werd hij op den grond geworpen waarop nog een tweede persoon naderde, die zijn vest openscheurde en daaruit een portefeuille met f 1500 nam. Het onderzoek wees de brooders W. en A. van Hees als de vermoedelijke daders aan. Broekhuizen meen de zich te herinneren, dat W. van Hees de persoon was die, toen hij op den grond lag, höm den mond en neus dichthield. Thans diende de zaak voor de Tielsche rechtbank. Verdachte W. van Hees ontkende; hij had zijn broer op den roof betrapt en nog getracht Broekhuizen te ontzetten. Verdachte A. van Hees bekende en verklaarde op last van en uit angst voor zijii broer te hebben ge handeld. Deze was hem later te hulp gekomen en had 'B. beroofd. Van het geld had deze verdachte nooit iets gezien en 'hij wist ook niet, waar het ge borgen was, Getuige Broekhuizen schetste uitvoerig hoe de zaak zich had toegedragen. Hij kwam veel bij de verdach ten thuis en had hun al eens geld .geleend. W. van Hees had hij pertinent herkend. Het O. M. eischte tegen W. van Hees een gevange nisstraf van drie jaren met aftrek van de prev. hech tenis en tegen A. van Hees, die berouw toont eli het feit bekent, twee jaren gevangenisstraf met aftrek van de prev. hechtenis. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE GRO NINGEN. De aangifte van leerlingen die toelatingsexamen wenschen af te leggen voor bovengenoemde school, verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. HOOGWOUD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. R. N. de Boer, slaagde te Leiden voor het candidaatsoxamen geneeskunde. HOOGWOUD. Naar wij vernemen, zal onze kennis in het teeken van den voetbal staan. iZondag zullen de oud-H. F. C.'ers strijden tegen Stormvogels te Spanbroek en Dinsdag zullen de ve teranen in twee groepen elkaar bekampen. Het is te hopen, dat het weer medewerkt. ST. MAARTEN. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. A. Hagen, slaag de Zaterdag 18 dezer te 's-Gravenhage voor de akte L. O. ANNA PAULOWNA. De hoofdprijs in de Landbouwverloting te Opmeer, viel op het lot van den heer W. Barneveld alhier. De prijs bestond in eene volledige bespanning: kar, paard en tuig. DRIE WINKELHUIZEN AFGEBRAND. Te Waalwijk zojui vannacht afgebrand dö winkel huizen van de hoeren Bruurmijo, Elema en Speo- kenbrink. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Gisteravond is nabij' Borne geschoten op den motorfcrlaim, jdie haiftiem uit Borne naar Araelo vertrekt. De kogel ging langs het hoofd van -den wagenbestuurder INVOER LEVENDEI SCHAPEN IN FRANKRIJK. Volgens telegrafische mededeeling van den rijks- landbouwoonkulient te Parijs is de invoer in Frank rijk van levende schapen, afkomstig uit Nederland en bestemd voor do slachthuizen te Parijs, toege staan. Bij aankomst te Parijs dient elke zending vergezeld te zijn van een verklaring van den ser vice veterinaire, bevestigd in het Fransoh8 douane kantoor, waarlangs de dieren worden ingevoerd', dat Zjj in Franlodjk Zijn toegelaten. Deze verklaring wordt jaanJgieduid als een „laisser passer". EEN MOTORONGELUK. T Gisternacht te omstreeks halfeen is op den rlaag- wejg tegenover de houtzagerij der firma Noordman te Leiden de heer Giljam, directeur der Noordc Ziuid-Hollandsehe Verzekerin^sniaatichappij' te 's-'Gravenhaigfe, met Zij'n motorrijwiel in volle vaart tegen een boom en vervolgens tegen oen anderen boom gereden1. De heer G. kreeg een schedelbreuk! öiï is ïn zorgWiekkenden toestand naar het Diaco- nessenhuis te Leiden vervoerd. Ben heer, die in het zij'spanwaigen'tje zat, kwam' er met eenige lichte verwondingen af, vanai Jaz MIl SC Aan toelati gen, welke den b a.s. bi. te inl 6 Pr 1 de pr Ie: 2 Jr Ti 3 Bi 4 G gi 5 d< M

Schager Courant | 1927 | | pagina 6