Scliager Courant Tweede Blad. Marktoverzicht van Noordscharwoude. Wijziging Provinciale Wet Feuilleton. De Witte Muizen. Gemengd Nieuws. Vrouwenhanden PUROL Dinsdag 28 Juni 1927 70ste Jaargang. No. 8072. De aanvoer van aardappelen neemt flink toe en de prijzen blijven nog goed. Over het verloop der afgeloopecoiiWeek fcunnan wie uitermate tevreden zijln. Ondanks het ieit dat de aanvoer bijna gemiddeld per dag 'waa, wat de vo rige week in het ^glebieel 'werd! aangevoerd^ hebban dJe prijzen zich uitstekend gehouden. De week begon met een' hoogste markt van 17, In het midden van de .week kwam1 er met een sterk toenememden -aanvoer een daling tot ten hoog ste f il3,50, maar Zaterdag werden, ze weer verkocht van f 1316.. Echter was 'toen de aanvoer veel minder zoodat ós aanvoer blikbaar op den prüflwal van invloed waa. In totaal werd deze week' 261/» wagon aangevoerd, tegen 5Va de vorige wieek. De drielingen brachten van1 f 6,7011,50 op, en de kleintjes van f 1,203,90.' Ook de bloemkoolaanvoer is toenemende. - Da vorige week 240 stuks, nlu 1650. Ook hiervan zrijn xle prijzen goed. De laagstel prijs waa' f 10 en de hoogste f 15, terwijl de 2e soort van f 5,108,60 opbracht. 5 Kg. peulen brachten per kilo 29 oetet op. Het ia een goed toeken aait met den toenemenden aanvoer van aardappelen de prijzen zoo goed go- bleven zijlu. Dit geeft in 'ieder geval vertrouwen voor de toekomst. .Als nu de buitesnlandsohe mark ten maar blijven vragen. Onder voorzitterschap van den heer Th. M. Kete laar uit Amsterdam is eergistermiddag te Utrecht een algemeene vergadering van de Vereeniging van vrijzinnig-democratische Statenleden gehouden, zoo meldt de N.R.Crt. De heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft gesproken over de voorge stelde wijziging der Provinciale Wet. Spr. wees er allereerst op, dat hij bedoelt met zijn inleiding een overzicht te geven van daitgene wat in het wetsontwerp, zooals het thans luidt, staat, daarbij herinnerende aan de mededeleing van den minister, dat het wetsontwerp zich beperkt tot datgene wat in de praktijk noodzakelijk en wenschelijk is gebleken. Een der in het wetsontwerp voorgestelde wijzi gingen is de openstelling van het griffiersamht der Staten ook voor de vrouw, een wijziging, welke, naar de minister heeft medegedeeld, opgenomen is op aan drang van een der commissarissen der Koningin zelf. Een tweede wijziging betreft de bepaling van de tijden van het jaar, waarin de Staten hunne twee bij de wet voorgeschreven zittingen zullen houden. Ten einde den duur tusschen de twee zittingen zoo noodig te verruimen, wordt voorgesteld de eerste zitting te doen beginnen op een door Gedeputeerde Staten te bepalen Dinsdag tusschen 16 April en 16 Juni, (met vervallen van den naam „zomerzitting") en de tweede te doen aanvangen tusschen 1 October en 31 Decem ber, met dien verstande, dat de in het jaar dat er Staten-verkiezingen zijn, de eerste zitting zal worden' geopend op den eersten Dinsdag van Juli als thans. Een groote vereenvoudiging is de voorgestelde wij ziging in het nemen van hesluiten in de vergaderin gen der Staten, welke nieuwe regeling neerkomt op die zooals die in de Gemeentewet voor de raadsbe- slissingen is vastgelegd. Voorts wordt een wijziging voorgesteld In zake de kosten van inrichting en onderhoud van de ontvangst salons der commissarissen der koningin. Tot dusver moesten de commissarissen die koeten zelf betalen, reeds Werd voor dit jaar op de staatshegrooting een bedrag daarvoor uitgetrokken, terwijl thans in de wet zal worden vastgelegd dat die kosten niet meer ten laste van de commissarissen komen. Een andere voorgestelde wijziging betreft de pro vinciale begrooting en de rekeningen van de provin ciale bedrijven en van de provinciale diensten, ter wijl mede wordt voorgesteld aan artikel 126 een be- Hit heb Amörikaanseh van RIOHARD HARDING DAVTS. Vertaald d'oor Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) 10. Ik veronderstel, vroeg hij cynisch. dat je de Witte Muizen medaille zal verlangen omdat je vindt dat je vanochtend een moord hebt voorkomen? En of. verklaarde Roddy opgewekt. en je zal moeten getuigen dat ik hem verdien, want je wa erg bij. Niet waar, verkondigde Peter. Ik zat onder de tafel. Roddy Sloot zijn oogen en viel terug op zijn bed. Hij bleef zoo lang stil. dat Peter, die op het balkon was gaan staan, dacht dat hij sliep, tot Roddy zich opeens, op zijn elleboog steunend, oprichtte. In elk geval, begon hij kunnen we niet weg voordat er een boot gaat. over drie dagen. Ik wed. dat ik in drie dagen alle introducties die we noodig hebben bij elkaar krijg. Roddy had sedert zonsopgang niet geslapen, de hitte had hem erg slaperig gemaakt en de gebeurte nissen van den dag waren vermoeiend-geweest. Bin nen twee minuten sliep hij' den slaap des rechtvaar digen zonder revoluties en onverschillig voor spion nen. complotten, en tegen-complotten. Maar terwijl hij sliep werden in twee landen, op verren afstand van elkaar hij en zijn zaken ernstig besproken. Op de zeven-en-twintigste verdieping van Forres ter Building zat zijn vader met een verbluft gezicht en gefronste wenkbrauwen een telegram te bestu- deeren; in Casa Blanca zaten Senora Rojas en haar dochters vol verbazing naar eon wonderlijk verhaal te luisteren. Als de verteller niet hun trouwe vriend en zorgvuldige beschermer, de Amerikaansche consul was geweest, zouden ze het nooit geloofd hebben. In Forrester Fuilding was het telegram juist ont cijferd uat de geheime code van de Maatschappij on op het bureau1 van Mr. Forrester neergelegd* Het was onderteekend door Van Ambong en luidde: Bij aankomst van uw partijgangers vandaag onbekende drie schoten op Voga gelost 1Forrester Jr. overwel digde aanvaller Voga ongedeerd, dader ontsnapt. Concludeer jonge Forrester niet in ons vertrouwen zend instructies. Driemaal las Mr. Forrester het telegram en staarde paling toe te voegen, waarin aan de provincSè WOTdfl toegekend het recht van parate executie voor de provincie bij de invordering van provinciale belastin gen, welke aanvulling in verband met de vele pro vinciale heffingen in den laatsten tijd (weggeld, enz.) wenscheUjk is gebleken en tengevolge waarvan de provincie zal krijgen een nieuwe functionaris, den provincialen deurwaarder. Een belangrijke wijziging achtte spr. die in het wetsontwerp voorgesteld ten aanzien van het toezicht der provincie op de gemeentebesturen. Spr. zette uit een, dat door wijziging in de artt. 143 tot 147 dit toe zicht op te dragen aan Gedeputeerde Staten, het intor- pellatierecht der Provinciale Staten ten aanzien van Gedeputeerde Staten met de handelingen van ge meentebesturen, vervalt Waar dio bemoeiingen zich over tal van zaken uitstrekken, als b.v. over do gemeontobegrootingen, weos spr. op het groote gemis dat bij totstandkoming van die wetswijziging Pro vinciale Staten niet meer Gedeputeerde Staten zul len kunnen interpelleeren over de door hen dion- aangaande genomon beslissingen. Spr. wees op het nut van de openbare gedachtenwisseling tusschen Provinciale en Gedeputeerde Staten, hetwelk meer overeenkomstig den geest des tijds is dan alleen eon gedachtenwisseling binnenkamers tusschen Gedepu teerde Staten en de Kroon. In tegenstelling met den minister meende spr. dan ook, dat veeleer de prak tijk de wenschelijkheid heeft aangetoond bedoeld in terpol latierecht te bestendigen dan het te laten ver-; vallen. Met voorbeelden uit de laatste tijden deed spr. dit betoog vergezeld gaan. Ook het vragenrecht zooals dit in Noord-Holland is ingevoerd, komt er door in gedrang. Bedoeld interpellatierecht ligt z.i. geheel in de bedoeling van ons staatsbestel en het vervallen van dit recht oordeelde spr. dan ook in hooge mate ongewenscht. Een andere voorgestelde wijziging betreft het toe kennen aan Gedeputeerde Staten van het volledige recht van politiedwang bij de uitvoering van provin ciale verordeningen. Een andere aanvulling is het opnemen van een be paling, waardoor aan Provinciale Staten het recht wordt toegekend tot het vorderen van zekerheid ten behoeve der provincie met het oog op later verhaal, te stellen door gebruikers van openbare werken der provincie bij het aanbrengen van schade daaraan. Een niet-onbelangrijke wijziging is verder voorge steld ten aanzien van het doen van burgerrechtelijke handelingen, waartoe thans alleen de Provinciale Staten 't recht hadden. Volgens de hier bedoelde be paling zullen den Staten het recht krijgen, die be voegdheid over te dragen aan Gedeputeerde Staten, zoo noodig met beperking. Spr. legde er ten slotte den nadruk op, dat hij lie ver in de praktijk met de bestaande wet een beetje blijft voortsukkelen dan het tot wet verheven zien van een wetsontwerp, waardoor het interpellatie- recht der Provinciale Staten als voren nader aange duid, komt te vervallen. Hij achtte dit een princi pieel punt, dat men niet mocht laten vallen. Bij de over deze inleiding gevoerde gedachtenwis seling heeft de heer Werker het gewicht van bedoeld principieel punt nog eens onderstreept cn er voor gepleit, door aanvulling van art. 163 het interpellatie- recht in de wet te handhaven. De heer Van Aalten (Rotterdam) merkte op, dat door het brengen van het toezicht op de gemeente besturen, van de Provinciale Staten op Gedeputeerde Staten, die dat recht feitelijk al uitoefenden, niet vervalt het recht der Staten om aan Gedputeerde Staten vragen te stellen. Alleen vervalt de verplich ting van Gedeputeerde Staten om te antwoorden. Een belangrijke waarborg voor een goede behandeling van zaken vervalt daardoor. Daarom moet dan ook in de wet dit interpellatierecht zoo vastgesteld wor den, dat het boven allen twijfel verheven is. De heer Ketelaar (Amsterdam) zeide ook van meening te zijn, dat in de wet nadrukkelijk bedoeld recht moet worden vastgelegd. De inleider wees in zijn beantwoording van de verschillende vragen erop, dat beslist noodig is eon aanvulling van de wet, waardoor bedoeld interpella tierecht gehandhaafd blijft. De vergadering werd daarna gesloten. EEN VERGIFTIGE SLANG. In het voortuintje van een huis aan Sydney-road in het Noorden van Londen, werd gisteren een slang ontdekt, die volgens een kenner van zeer vergiftige West-Indische soort is. De vrouw des huizes zag het dier het eerst in de liguster-heg en gaf den in dat geval gebruikelijken gil. Op den gil kwamen men- schen af, en op de samenscholing daarna een politie agent. De agent sloeg met zijn wapenstok op de slang, maar een heer uit het publiek was de eigen lijke bedwinger van het ondier, want eerst sloeg hij' het met een stok uit de heg en vervolgens drukte hij zijn kop met een hark tegen den tuinmuur, waar na een oude man het met een grasschaar in tweeën knipte. Een dierkundige uit het publiek stelde daar na de identiteit van het beest vast en deed de nieuws gierigen griezelen door op te merken dat inboorlingen toen uit het open raam. Zijn oogen zagen kantoor gebouwen zooals het zijne boven elkaar torenen, zij zagen witte kronkelende rookwolken hoven puffende sleepbooten en het groote gevaarte van Brooklyn Bridge. Maar in werkelijkheid zag hij zijn zoon. alleen in een land met een onbekende man vechten, een man die een moord had willen begaan. Met onvaste band nam- de Vuurtorenkoning zijn huistelefoon op en vroeg naar den vice-president en toen Sa/m. Cold well hij hem was binnengekomen, reikte hij' hem het telegram over zonder een woord te zeggen. Sam Coldwell las het een riep geërgerd: 't Lijkt wel, of ze wisten dat Pino terug zou ko men. En of ze dien kerel op hem hadden afgestuurd voordat wij Mr. Forrester viel hemi in de reden met een vreemde, vage stem. Als de jongen gewond was. zouden ze het wel getelegrafeerd hebben, denk je niet? vroeg hij. Sam Coldwell zag zijn vergissing in. Hii herlas het tele gram zorgvuldig. Natuurlijk, gaf hij opgewekt ten antwoord. Ze zeggen dat hij die andere vent overweldigde en dat Voga ongedeerd is. Mr. Forrester viel hem/ in de rede op denzelfden ongewonen. narveuzen toon. Ze zeggen niet dat Roddy niet gewond is, wierp hij tegen. De jonge man lachte geruststellend. Maar dat bewijst juistz§ weten best wat u het meest interesseert. Ik zou me niet ongerust ma ken over Roddy. Geen seconde. Zijn, gevoelens nog niet geheel meester en nijdig omdat Sam Coldwell dat had gemerkt, antwoordde Mr. Forrester geprikkeld: Dat zou jij zeker niet. Hij is jouw zoon immers niet. Hij' nam een telegramformulier en schreef, terwijl zijn hand zenuwachtig over het papier vloog: Van Amberg. Willemstad, Curagau, W.-I. For rester Jr.. zeer zeker niet in ons vertrouwen. Stuur hem terug naar Porto Cabello. Is hij zijn pen aar zelde en schreef toen weer snel door ongekwetst? Hij haalde nog een formulier naar zich toe en schreef, terwijl hii het aan Mc.Kild/rick adresseerde: - Waarom' ls Forrester Jr. in CuraQao? Telegrafeer hem terug te komen. Houd hem aan zijn werk of je raakt, het jouwe kwijt. Een oogenblik zat Mir Forrester de twee berichten te 'hestudeeren en sloeg toen zijn oogen op. Ik zou hem wel thuis willen laten komen, zei hij. En ik zou het ook doen. als hij daan niet zoo goed voldeed. welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. die van zoo'n exemplaar een beet hadden gekregen, weieens binnen een uur bezweken waren. Men oppert het vermoeden dat het govaarlijke beest als „verstekeling" in een krat met bananen Engeland binnengekomen is. OOODYEARBANDEN. Ter gelegonheid van de productie van den 100 mil- lioensten band door de Goodyear Tire en Rubber Cy. te Akron, Ohio, heeft de president mr. Litchfield eon speech gehouden, waarin hij o.a. zeido, dat de vier Goodyearfabrieke/n te Akron, Canada, Californiö en Australië momenteel een gezamenlijke dagproductie hebben van 65.000 buitenbanden en 75.000 binnenban den. Alleen te Akron werken 17.000 man personeel. Door alle vier fabrieken samen worden 100.000 ba len katoen jaarlijks gebruikt, terwijl 1/7 van de totale wereldrubberproductie de Goodyear Cy. tot grond stof dient NUNGESSER EN COLI GEVONDEN? In de dezer dagen gehouden vergadering van de maatschappij van Nijverheid heeft de voorzitter mee gedeeld, dat volgens een bericht van het persbureau Vaz Dias (dat van deze zijde nog niet is bevestigd) Nungesser en Coli in Canada zouden zijn gevonden. ■Het Vaz Dias bericht luidt, dat stellig met het grootste voorbehoud aanvaard zal moeten worden: Uit Quebec wordt geseind: Volgens een nog niet bevestigd telegram uit .Chicutini zijn te Roberval twee jagers aangekomen, die op een tocht twee In dianen zijn tegengekomen. Dezen droegen twee blan ken, van wie de identiteit nog niet is vastgesteld en die ziek waren. Men hoopt, dat dit de beide vliegers zijn. WEER EEN ENGELSCH LEGERVLIEGTUIG VER ONGELUKT. Een Bristol gevechtsvliegtuig van het leger is gis teren bij een militaire oefening op het vliegveld bij Chaman neergestort en te pletter gevallen. De beide vliegers kwamen om. EEN'AARDIG BEDRAGJE GEBIECHT. Te Douai en Rijsel bestaat heel veel belangstelling voor den uitslag van een rechtzaak, dio voor de recht bank in laatstgenoemde stad wordt behandeld en waarin een medicus uit Dounai en een zijner vrien den als hoofdpersoon optreden. Toen deze heeren op de fazantenjacht waren, heeft dr. Picard een schot hagel in het gelaat gekregen, dat zijn jachtmakker voor oen fazant had bestemd. Het heeft weinig ge scheeld of dr. Picard had zijn gezicht geheel verlo ren en men moet aannemen, dat de oogen zeer bescha digd zijn, want hij heeft tegen den onhandigen schut ter een eisch tot schadevergoeding van twee-en-een- half millioen francs ingediend. GROOTE BRAND. Volgens berichten uit Moskou heeft in het gouver nement Oeljanowsk (Wolgagebied) een geweldige brand gewoed, waarbij zeshonderd huizen in vlam men opgingen, 49 personen en vierduizend stuks vee in de vlammen omkwamen. DOOR EEN SPIEGELRUIT GETIPPELD. Te Folkestone ontstond Donderdag groote opschud ding in een winkel, toen een vrouw, na daar iets gekocht te hebben, door een spiegelruit van 14 bij 12 voet liep, deze geheel versplinterde, maar er zonder ernstige kwetsuren afkwam. Zij kan geen andere verklaring voor het ongeluk geven dan dat zij op dat oogenblik aan iets anders gedacht had." EEN STAKING VAN KRAMERS. _.T5b Antwerpen en ook ia da Brusselsohe voorstad Smt-Gillis is, naar onze correspondent! meldt, een vrij origineele staking: n/.l. van de ftaorkramars, losgekomen. De paar djesmolöns draaien niet meer, de kramen, yaar wafelen en appelbollen worden Ziet gl) ouder uit dan gij rijt? Slechte spijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Poster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster«8 Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 p«x flacon. Met een poging om absoluut geen vaderlijken trots in zijn stem te leggen, vroeg Mr. Forrester koeltjes: Mc. Kildrick bericht dat hij goed voldoet, niet? De derde vice-president knikte bevestigend'. Als hij hiei weer terug is, redeneerde Mr. Forres ter. zal hij niets doen dan in zijn auto rondren nen en zal hij niets van onze zaak leeren. Maar voegde hij er weifelend bij. ik' wil niet. dat hij daar te veel van de zaak leert met die Pino Vega- geschiedenis. Hij zou wel eens een handje kunnen willen helpen en ons de boel bederven. Misschien deed ik heter hem ook te telegrafeeren. Hij keek vragend naar den derden vice-president, maar die hield zich uitermate neutraal. Het is mijn zoon niet, merkte hii op. Ik spreek niet over hem' als mijn zoon. snauw de Mr. Forrester. Als je hem nu eens niet als mijn zoon beschouwt, maar als een employé van de Maat schappij, wat zou jij dan met hem doen? Ik zou telegrafeeren zich met zijn eigen zaken te bemoeien, antwoordde Sam Coldwell. Een onder deel van een seconde staarde Mr. Forrester den jon gen Coldwell met opgetrokken wenkbrauwen aan, toen liet hij zich in zijn stoel neervallen ten teeken, dat hij van plan was den Leeuw van Vaiencia te bevrijden. De geschiedenis 'had op de diverse leden van de fa milie Rojas een geheel verschillende uitwerking. 'Om' dit te begrijpen, is het noodig, iets naders te vertellen van de drie dames, waaruit die familie be stond. Senora Rojas was een Amerikaansche van ge boorte. Toen ze nog heel jong was had haar vader, die professor was aan een van de kleine universi teiten in Nieuw-Engel and'. Venezuela bezocht om daar de archieven te hestudeeren. die bijzonderheden bevatten over de Spaansche regeerders van Vene zuela. en hii had zijn dochter meegenomen. Ze was geestig en knap en bezat die eigenaardige schoon heid die Spanjaarden zoo zeer bewonderen. De jonge Rojas zag haar, verloor direct zijn hart en toen haar vader een tijdje later in Noord-Amerika stierf, zocht hij haar op en trouwden ze. Zij was toen nog heel jong en hij' was attaché hij den diplomatieken dienst. Sedert het huwelijk had Rojas nooit met eenige be langstelling naar eon andere vrouw gekeken, een on gewoon verschijnsel in zijn land en ieder jaar van hun huwelijk was hun liefde sterker, hun afhanke lijkheid van elkaar grooter geworden. Rojas was een man geworden, rijk aan wijsiheid en ondervin ding. die overal hoog stond aangeschreven. In lan den. waar men zijn vaderland als een stip op de kaart beschouwde, werd Rojas zelf. de staatsman, de diplomaat de man die vele talen sprak en las. gebakkeen, bleven gesloten en hetl kykhistigja publiek krijgt niets van de vele wonderen, die de circus tenten bevatten, te men. Dit alles, ais protest tegen de belastingen op de openbare vermakelijkbeaen, die, naar het oordeel der foorkramers, overdreven zijn en het overgrootste deel van hun winsten op slorpen.. Ook de groote Brusselsohe, kermis, ,die 13 Juli moet opengaan, wat steeds in de hoofdstad een gebeurtenis van. belangt is, loopt gevaar, dit jaar niet to worden gehouden, tetof gevolge juirt van deze staking. JÓIAMANTEN GEVONDEN AAN EEN KAAPSCH STRAND. Aan1 den mond van de fGrooto Keirivier, die ten N.O. van Kast Londen in den Indisohon Oceaan stroomt, boofb men, naar do Daily Express uit Jo hamjiiesburjj' verneemt, op heb sbrand oou groote hoe veelheid diamant govonden. Een bezoekor. dio met vacantie daar vertoefde, zag. op'het strand de stoa- nien liggen. Hiji paalde zich dadelijk een af en vond 700 fraaie on Zuivere sternen, die ech ter door de overheid in beslag werden genomen, omdat zij gevonden waren binnen 200 M. van do zee. Aardkundigen van de regeering hebben dade lijk hiet strand onderzocht en nog honderden stee non gevonden, dio op het zand lagen. Bij het graven in het strand vonden zij' echter niets anders dan zand, dat zich in nietsf van het zand verderop aan de kust onderscheidde. De deskundigen'brekon zich nu het hoofd met de vraag hoe de stee tien hier gekomen, zijn, daar er, voorzoover bekend is, tot op honderden mijlen afstands geen diamanthoudend kiezel te vinden is. MISDADIGE OUDERS. Te Walshut in het Schwalzwald, 'hebben Vrijdag een man en vrouw voor de gezworenen terechtge staan, die ervan beklaagd waren, 'niet minder dan elf van hun twaalf kinderende hebben omgebracht. Alle kinderen zouden' door verwaarloozing en onder voeding zijn gestorven. Uit de lijkschouwing van het elfde kina bleek, dat de nieren en de hersenen gekneusd waren. De beklaagde vrouw werd we gens het ombrengen van haar laatste kind tot 7 jaar veroordeeld. De man werd vrijgesproken. Het bewijs, dat liet echtpaar ook dm dood van de overige tien kinderen op hun geweten had, kon niet worden geleverd. EEN VREEMDE ZELFMOORD. Gisterenmiddag om half 5 werd 'de redactie van de Vossische^ Zeitung opgebeld door een man, die Zijn naam niet wilde noemen 'en die do redactie verzocht, om kwart over vier teen! verslaggever naar den ingang van een groote bioscoop op den Kurfurstendam te Zenden, omdat er daar op dat oogenblik iets interresant zou gebeuren. Do redactie werd met tussohenpoozen van vijf'minuten nog drie maal met hetzelfde verzoek opgebeld, zoodat zij de politie w iara huwde, die daaropt agenten) Waar do bioscoop zond. Juist toen het' on 'den toren van de Kaiser Wilhelm Gedachtniskircjie kwart over vier sloeg, versoheen er een jongo' m an voor de bioscoop, haalde een revolver^ uit zlijlii zak en joeg zich een kogel door het hoofd, voordat de agenten den tijd hadden, tusschenbeide te komen De man, die ernstig werd gewond, werd naar het ziekenhuis gebracht. Het bleek te Zijn teen 18-jarige smid. HAGELSLAG EN DE STREEK VAN SMOLENSK. Een geweldige hagelslag, niet sternen,van de tra- ditioneele dikte van duiveneioren heeft d'e streek van Smolenak in Wit Rusland gisteren geteisterd. Volgens de eerste berichten zijln 12 boeren in hun hutben gedood. De oogst is vernield en verscheidene •dorpten zijn totaal verwoest. VLEESCHVERGEFTIGING. Na bet eten van vleosoh! en worst is in HeitlingeB een arbeidersgezin ernstig ongesteld geworden. De arbeider en een Zoon van 17 jaar zijn al overleden, vier andere leden van het gezin vzij'n nog zwaar ziek. f TWEE AUTO-ONGELUKKEN IN DUITSCHLAND. Gisteravond heeft in de nabijheid van Küstrin een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de vroe gere ceremoniemeester van den ex-keizer graaf Leon- hard von Rothkirch-Traph en zijn neef de riddergoed bezitter graaf Finck von Finckenstein om het leven kwamen. De derde passagier graaf Seidlitz Sand- reezki is levensgevaarlijk gewond. Juist op het oogen blik dat de auto van graaf Finck von Finckenstein met vrij groote snelheid voor een boerenwagen wilde uitwijken, sprong een band, tengevolge waarvan de auto over den kop sloeg en alle drie inzittenden over de straat wérden geslingerd. Graaf Finck von Fin ckenstein en Rothkirch-Trach waren op slag dood. De chauffeur bleef ongedeerd. Het W. B. meldt, dat ook Sandreczki is overleden. Een ander ernstig auto-ongeluk hoeft gistermid dag in Mecklenburg plaats gegrepen. Bij een overweg van de lijn LübeckStettin werd een van Ratze- burg komende auto door de locomotief gegrepen en ongeveer zeventig meter ver meegesleurd. De vijf in zittenden werden door den trein overreden en der- lijk verminkt. Alle vijf waren ze onmiddellijk dood. Het blijkt dat de slagboomen niet gesloten waren. de beminnelijke gastheer met. zijn bekoorlijke echt- genoote. gevierd en geëerd. Zij hadden, drie kinderen: de twee meisjes en een zoon, die artillerie-officier wasi geweest en wiens daad tijdens de revolutie van, Androda het eerste groote leed in het gezin had ge bracht. Van de twee zusters leek Lolita, de oudste, op haar vader, een ernstig, elegant, zacht meisje, dat weinig sprak. Ofschoon ze verscheidene jaren in het buitenland had geleefd, was ze in elk opzicht het type van een Spaansch-Amerikaansche gebleven. Zij stelde alleen belang in godsdienstige en huiselijke plichten en in haar muziek. Van a.1 de namen, die haar jongere zuster bij haar doop ontvangen had, was die van Inez de eenige over levende geweest. Inez was cosmopoliet. Ze had te veel van de wereld gezien om nog rustig achter de ijzeren staven van hun salon in Porto Cabello te kunnen zitten. Ze had te veel van haar Amerikaan sche moeder; ook in haar type; niet zooals dié nu was. na dertig jaar in een Venezelaansche huishou ding te hebben geleefd, maar zooals ze geweest was, toen ze het universiteitsstadje in Nieuw-Engeland had verlaten. Inez kon niet, zooals haar zustor. tevreden zijn met het kloosterachtig bestaan van de jongo meisjes in Spaansch-Amerika. Toen haar vader gezant was in Parijs, had ze een kloosterschool in Neuilly be zocht; maar 'toen hij' naar Londen overgeplaatst werd, was zij oud genoeg geweest om aan het hof gepresenteerd te worden en om volop te genieten van haar vrijheid van beweging, die een schandaal ten gevolge zou hebben gehad als ze haar in haar geboorteland was toegestaan. Ze had mogen paard rijden in Hyde Park. mogen tennissen, mogen wan dellen zelf8 op openbare wegen, zelfs als het regen de. zelfs ongechaperoneerd. Zo had omgang gehad met mannen, die haar vrienden en makkers en niet altijd haar aanbidders waren. Ze had een heerlijken tijdi doorgebracht in haar moeders geboorteland en bij haar moeders familie leden en ze had een heele zomer lang eenoten van het gezellige, vrije buitenleven van een badplaats in Massaehusetts. Ze had' zwemmen geleerd, ze had een auto leeren besturen, de moderne dansen ge leerd. zelfs op rubberzolen en ze had op het balkon van het Casino gezeten en jonge mannen verlan gend hooron vragen, of er in Zuid-Amerika nog meer zulke meisjes waren als zij. Op die vraag had ze altijd openhartig moeten erkennen, dat ze eenig in haar soort wast Toen kwam de terugkeer naar haar eigen land. Hier reed ze vaak met haar vader tusschen hot wilde vee op: zijn landgoederen, maar vaker zat ze

Schager Courant | 1927 | | pagina 5