r m m RAAD SCHAGEN. VAN HEINDE— EN VERRE Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. oemde lici. van 6 Juli. door rit. rhorn. Dinsdag 28 Juni 1927 70ste Jaargang. No. 8072. Vergadering op Dinsdag 28 Juni 1927, des avonds ten 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, Burgemeester, Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. Ingekomen is proces-verbaal van kasopname bij 1 den gemeente-ontvanger op 27 Juni 1927. In kas was en moest zijn f3143.52%. 1 Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten op aankoop grond aan de Laan; dito conversie geldlee- ningen, Ged. Staten geven tot 1 Januari voorwaar delijk uitstelling voor het onderwijs in vak lichame- lijke oefening. Zij wijzen er op dat tot geen langeren tijd vrijstel ling wordt verleend, omdat blijkens het rijksschool- toezicht in onze gemeente gelegenheid bestaat voor dergelijk onderwijs een behoorlijke inrichting te heb ben en in overweging wordt gegeven deze aangele genheid onder de oogen te zien. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Een aanbod dat wordt aangehouden. De heer J. Schoorl Pz. biedt aan, om voor den tijd van zijn raadslidmaatschap de controle als accoun tant voor de eierenveiling en lichtbedrijven gratis te doen. De meerderheid van B. en W. stelt voor d'it niet te aanvaarden, aangezien zij het niet gewenscht acht .dat de controle der gemeentebedrijven door een raadslid wordt verricht. De minderheid van B. en W. ziet hierin niet het minste bezwaar en zou het i aanhod dankbaar willen aanvaarden. De heer Roggeveen vraagt of het noodzakelijk ls dat de oude raad dit adres behandelt Voorzitter antwoordt dat het niet noodzakelijk is, het adres is ingekomen en dan dient zoo spoedig mo- gelijk een besluit te worden genomen. De heer Roggeveen oordeelt, dat de oude Raad er weinig mee noodig heeft, laat de nieuwe Raad hier over een beslissing nemen. Spr. dacht dat B. en W. misschien een bepaalde reden hadden om het adres reeds aanhangig te maken. De heer Leguit vraagt, als het adres niet door den ouden Raad wordt behandeld, of de mogelijkheid dan niet bestaat dat de heer Schoorl dan niet toegelaten kan worden als raadslid. Voorzitter zou niet weten waarom, maar de heer Schoorl moet nog als accountant ontslag vragen. Als de heer Schoorl het werk gratis doet, als raadslid dus is hij geen ambtenaar. De heer Leguit merkt op, dat het blijkbaar dan de j bedoeling van den heer Schoorl is om geen ontslag als accountant aan te vragen. De heer Roggeveen zegt, dat het gezichtspunt, door i den heer Leguit geopend, zijn.meening eenigszins wij- 1 zigt, de oude Raad zou in dat geval dan wel een be slissing dienen te nemen. Voorzitter merkt nog op, dat de heer Schoorl een eventueel aangevraagd ontslag krijgt van B. en W. De heer Van Erp oordeelt, dat dit een zaak is die den heer Schoorl aangaat, als hij zijn ontslag niet aanvraagt, zal hij geen zitting kunnen nemen als lid van den Raad. De heer Bregman stelt voor het adres aan te hou den tot de volgende vergadering, misschien dat de heer Schoorl dan eerst de aanvrage om ontslag al3 accountant inzendt De heer Bakker vraagt welke herwaren er rijn te gen het accept9eren van het aanbod. Voorzitter maakt zich bekend als de minderheid in het college van B. en W., spr. heeft geen enkel be zwaar en wil het aanbod dankbaar aanvaarden. De heer Schoorl heeft het werk jaren uitstekend gedaan, enkele jaren geleden was er wantrouwen gerezen, doch dat bleek volkomen ongegrond. Het aanbad biedt gelegenheid om kosten uit te sparen en het gratis-aan bod zou spr. daarom dankbaar willen aanvaarden. De beide wethouders hadden bezwaar tegen het accep teeren van het aanbod on om de bezwaren toe te lichten, geeft Voorzitter het woord aan wethouder Gorter. De heer Gorter vraagt of het adres zal worden be handeld of niet, in het loatsto goval zal hij zijn be zwaren niet kenbaar makon. Do hoer Bakker meent, dat als de zaak grondig wordt besproken, dit van invloed kan zijn op het uitbrengen van zijn stem. De bezwaren tegen het aan vaarden van dit aanbod kunnen wol van dien aard zijn, dat de Raad dan niet op wil ingaan. Maar, zegt spr., als de heer Gorter het niet noodig vindt de be zwaren toe te lichten. De heer Gorter vindt dat wel noodig, maar wil eerst weten of het adres behandeld wordt of niet. Voorzitter zegt dat een lid inlichtingen vraagt en die geeft spr. Het voorstel-Bregman om de beslissing over het aanbod vah den heer Schoorl aan te houden tot de volgende vergadering, wordt aangenomen met 9 te gen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Van Erp en Gorter. Llohtl(bedrijf). Volgt rapport exploitatie eerste kwartaal 1927 van het gasbedrijf. Voorzitter zegt, dat de leden zeker wel allen inzage van het rapport hebben genomen. Mededeeling over de bedrijfsresultaten krijgen we niet te hooren. B. en W. stellen voor om het saldo van het exploi tatiejaar 1926, groot f3990.89, te storten in het ver nieuwingsfonds van het bedrijf. Zonder bespreking goedgevonden. Onze krachtstroomtarieven. Van de heeren P. Stammes en Joh. de Veer is een adres ingekomen, met het verzoek om stroomprijsver- laging voor de bemaling van hun landerijen. De bemaling, buiten de aperuren, komt. op f7 per H.A., wat adressanten boven de andere lasten veel te hoog oordeelen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, gelet op de door den Raad vastgestelde degres sieve tarieven, welke voor alle af te nemen kracht stroom geldende zijn. De heer Leguit oordeelt de kosten ook te hoog en veronderstelt dat verlaging van de tarieven aanlei ding zal zijn tot meer gebruik van stroom buiten de gewone uren. Voorzitter merkt op, dat verlaging van tarief ver lies voor het bedrijf zou geven. De timmerfabriek „Westfriesland", firma Trapman en firma Van Ketel, allen betalen dezelfde tarieven. De heer Gorter zegt, dat toen de aanvrage om deze aansluiting inkwam, gevraagd is hoeveel gebruik adressanten wilden garandeeren. Spr. is van meening, dat de installateur had kunnen berekenen hoeveel stroom verbruikt zou worden en dat hiervan geen mededeeling aan adressanten is gedaan, is verkeerd. Voor Schagen zijn de krachtstroomtarieven vrij hoog, •maar het G.E.B. is nog een jong bedrijf, is nog niet te vergelijken met het gasbedrijf. Als het bedrijf zich heeft gestabiliseerd en één van ons heeft nog zitting in dit college, is er van ons wel een voorstel tot ta riefsverlaging to wachten. De heer Leguit vindt de tarieven voor dergelijke dingen abnormaal hoog. De heer Gorter merkt, waar adressanten wijzen op de tarieven te Wieringerwaard, op, dat hem bekend is, dat iemand te Anna Paulowna meer betaalt. De heer Timmerman wijst er op, dat to Wieringer waard zeker rechtstreeks van 'het P.E.N. wordt betrok ken en dat is een groot verschil. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Verschil van meening. Aan de orde is een adres der Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, om verhooging van de gemeentelijke bijdrage voor het onderhoud van den Tolkerdijk. met ontbinding van het thans geldende contract. In het adres wordt opgemerkt, dat in een bijeen komst die B. en W. met kerk- en polderbestuur heb ben gehad, iB. en W. "de toezegging hadden gedaan Hot vrijheidsbeeld als gondvischje. Höt vrnheddflbeeld in de haven vaax New York is Ben geliefkoosd beztooht monument voor dé vroom- djelingen. Het eiland, 'dat hiet' geweldige gedenk toe ken als fundament dignt, is m een park om^a- tooverd en in het binnefite van Madame Liberty" bevindt zich een wenteltrap, die een bestijging tot aan haar stralenkroon mogelijk maakt. Vanaf het hoogste punt heeft men eetai prachtig", vergezicht over New York en den Hndflon, terwijl jatf, die liever wat lager blijven, zich aan limonade en sandwiches te gloed kunnen doen. Tot hiertoe gaat dus alles even gemakkelijk; era werkdagen raken honderden in verrukking, op feestdagen duizenden voor het bronzen symbool der Amerfkaausche vryhedd. Nu hebben echter eenige patriotten ontdekt, dat niet alles uitkomt. Wie „Madame Liberty" bezoeken wil moot van één van de kleine stoombootjes' gebruik maken, die een geregelde verbinding tussohen het büaad en het vajte land onderhouden: („Vastland'' is in dit geval misschien wat al te sterk uitgedrukt, want het voornaamste stadsdeel van New York is oveneens _op een eiland gelegen). De rondvaart kost 85 cent (Amerikaansche centen) en de ooncessie voor het bedrijf van dit passagiersvör- faeer wordt aan de stoompootmaahschappijiaoor' het ministerie te Washington tegen betaling van 12000 aollar verstrekt. Daarover nu hebben genoemde patriotten zich een beekje opgewonden. Zij vindén hét ongehoord, dat de regeering van' dia vrijheid een Zaakje maakt, en zijl verlangen, dat dia minister oen 'kostelopize oomoessiG zal verstrekken!, opdat voor taan de stoombootmaatschappij1 haar vaarprijzon kAn verlagen en zoodoende een gTooter aantal Ame rikanen in de gelegenheid gesteld wordt een bezoek aan „Madame Liberty" af te leggen.' -Niet alleen dat dé maatschappij haar concessie moet betalen, voor do enkele officieren en soldaten, düs op het ei land gestatioinneerd zjjh, moet ze ook nog een wmmArhworf geven. Daarvóór bedroeg da overtocht *ik Tv? ue overtoom) 25 oent Maar het is duidelijk, dat de maatschappij met uit louter vypheideiliefae bankroet wanschto te gaan, en «oo zag zij' zach! genoodzaakt dien prijs met 10 oent te verhoogen, sedert de heeren in Washing ton zooveel van zaken doem gingen' houden. Het be looft een heete strijd te worden tussohen de patri- yttiseho yeroeniging, die in deze gelegenheid een uitspraak tot in hoogste instantie zal' uitlokken, en hét ministerie in Washington, dat blübaaa Bos- maroks standpunt de^lt, dat „die vrijheid oen luxe is, die niet iedereen zich' kan' vecoorlooven I" Wat Berlijn opdrinkt De Amerikaansche oourantemberichfgevers ver staan hiet voortreffelijk, Zelfs droog statistiek cij fermateriaal imi kostelijke artikelen ptm te zetten. Een berioSt, 'dat t onlangs een groot aantal bladen had opgenomen liep; over de Duitsche bier- oonsumptié.^ Door de Amerikaansahe verslaggevers dan was dit kostelijk uitgebuit. JDe BerOjnersL zoo zeiden ze, „verzwelgen jaarlijks Zooveel bier, dat,er letterlijk gesproken1 een slagschip in de hoe veelheid zou kunnen rondrijven. Volgens een oft'i- cieele publicatie werkten zij. in het jaar 1926 niet minder dan 41 millioem liter bder naar binnen. Het bruine vooht dat zijn weg door de dorstige kelen op gemakkelijke wijze vond, zou een vijver kunnen vullen, die 1 kilometer langt 100 meter breed fin 4 meter diep Zou ziin." Bij nadere uitwerking blijkt, dat in heb vorige jaar elke Berlijner, man, vrouw an kind, in door snee 10 liter Her heeft genoten. Dat klinkt ver schrikkelijk, en de Amerikaansche apostels van het drankverbod, zullen met een niet te onderdrukken huivering hebben geleZen, tot welke mJateloozel drink gelagen de BerliünerZ kunnen geraken. Maar het New Yorker staatsblad heeft de cij fers aan een nog scherpere beoordeeling onder worpen en daarbij hiet volgende vastgesteld: 41 millioeü liter of 11 millioen' gallons Ztjnl volgens Amerikaansche berekening 44 millioen quarfcs of 88 millioen pintjes. Woorden nn van het bierdrinkende publiek van Berlijh alle vrouwen en kinderen: en ook alle onthonders niet meegeteld zoodat het ge tal overgebleven op twee millioen kan worden vast gesteld, dan blijkt dat elk yam döZe .2 millioen drinkebroers per jaar 44 pinken Her opdrinkt. Rekenen we het pint op 3 glazen, dan worden er in Berlijn jaanlok 264 millioen glaasjes Her leeg gedronken, of voor elk vanl def 2 millioen 132 glazen. De rekening nog verder doorgevoerd geeft aan dat die menschen dap één glas Her in nog geen drie dagen drinken I? Het blad besluit met den doeltreffende® zin: „Men riet het resultaat en -wordton tuiuoh- ter<T. dat zij den Raad zouden voorstellen de gemeentelijke bijdrage te verdubbelen. B. en W. stellen voor om de contractueels bijdrage der gemeente te verhoogen van f75 tot f125 per jaar. mits de Kerkvoogdij de verschuldigde kosten van onderfioud in evenredigheid verhoogt, een en ander met ontbinding van het thans geldende contract. De heer Leguit vindt het eigenaardig, dat waar B. en W. in de conferentie toezeggen den Raad te zullen voorstellen een.bijdrage van f150 te verieenen, zij thans aan den Raad voorstellen de bijdrage op f125 te bepalen. Ook vindt spr. het eigenaardig dat daar de verplichting voor het kerkbestuur aan wordt verhonden, om naar evenredigheid bij te dragen. Voorzitter zegt, dat. wat het eerste betreft* or ver schil van moening bij B. on W. bestaat omtrent wat in de- conferentie is afgosprokon. Spr. is hot mot don heer Hopman oons, 011 meent zich zeer goed to her inneren, dat do toezegging is gedaan te zullen voor stellen aan den Raad om do bijdrage te verdubbelen. De wethouders meenen zeker van niet en dus bestaat er eon mistificatie. De heer Leguit zegt, dat er in het kerkbestuur ook steeds gesproken is over een advies van f150. Spr. wijst op het belang van de gemeente van dezen toe gangsweg, waaraan door de kerk dikwijls ver boven haar finantieele draagkracht is betaald. Er zijn jaren dat niet f90 aan onderhoud, doch meer dan f300 is betaald en spr. heeft dan ook tenslotte gezegd er voorstander van te zijn, dat* jaarlijks niet meer dan f 215 aan óndefhoud door de kerk zou worden betaald en dan verder de weg maar aan zijn lot over te la ten. De heer Gorter wijst er op, dat de kerk eigenares van den weg is en dat het contract luidt, dat de ge meente f75 zal bijdragen. Wel mogen de onkosten zijn verhoogd, maar ook de inkomsten zijn ontzet tend veel meer, nu pl.m. f 450. Als de gemeente de bij drage verdubbelt en de kerk niet, beteekent dat een douceurtje aan de kerk en dat wil spr. niet, hoewel de gemeente belang heeft bij een goeden toegangsweg naar de gemeente. De heer Leguit merkt op dat de weg indertijd groen was, dat in 1895 een overeenkomst tusschen gemeente, kerk en polder is gesloten, om den weg te behar- den, maar of do kerk nu verplicht is den weg te blij- ven beharden is de vraag. De heer Gorter denkt aan de hand van het toezicht dat Ged. Staten op het onderhoud der wegen, (de lig ger der wegen) uitoefenen, dat wel voor onderhoud gezorgd zal moeten blijven worden. Spr. zou het on billijk vinden als de kerk de bijdrage niet verdub belde. De heer Leguit wijst op den weg langs den Ouden dijk, die geheel door den polder Burghorn wordt on derhouden. De heer Van Erp zegt, de eerste te zijn geweest, die aan de hand van het contract zijn voet stijf wilde houden. Omdat de onderhoudskosten zijn verhoogd, wil spr. wel de bijdrage verhoogen, als ook de kerk gelijkmatig de kosten van onderhoud verhoogt. De heer Leguit zegt, dat het polderbestuur de re geling heeft geaccepteerd als werd voorgesteld, terwijl nu hier de voorwaarde wordt gesteld dat de kerk naar evenredigheid bijdraagt De heer Gorter zegt, dat om de houding van het polderbestuur, de gemeente niet de bijdrage behoeft te verdubbelen. De heer Van Erp zegt, dat B. en W. het ondeihoud met het polderbestuur hebben aangevraagd, omdat zij ;het beter zouden vinden als de polder het onderhoud op zich nam. Voorzitter meent den heer Van Erp te moeten ver beteren, bij het eerste onderhoud dat spr. met den i heer Hopman had, wenschte deze direct een ouder- houd met polder en gemeente. De heer Bakker wijst er op, dat toen in 1895 beslo ten werd den groenen weg te beharden, noodwendig hieruit moest voortkomen schade voor het kerkbe stuur. Ook spr. oordeelt dat de polder beter in staat zou zijn den weg'te onderhouden. Spr. meent dat de Raad geen voorwaarde behoeft te stellen, dat ook de kerk naar evenredigheid dient bij te dragen, de Raad moet voor zichzelf uitmaken of de weg de bijdrage waard is. Spr. wijst er op dat de gemeente geen slecht werk doet als steun wordt gegeven als hier wordt ge vraagd en zou voor een dergelijken belangrijken ver keersweg niet op de f 25 willen pingelen, maar f 150 willen toestaan. De heer Van Nuland juicht de samenwerking tus schen de 3 lichamen toe, evenals hij toejuicht dat de polder in tijden van werkloosheid getoond heeft te willen samenwerken, door het te werk stellen van werkloozen, Spr. erkent dat de weg beter zou kunnen zijn, maar er zijn wel slechtere wegen. Spr. wijst op. do consequentie als besloten wordt de bijdrage te verieenen. Als het in de bedoeling ligt alle toegangs wegen naar de gemeente te subsidieeren uit de ge meentekas, zou spr. in overweging willen geven dit adres aan te houden en B. en W. uit te noodigen met een desbetreffend voorstel te komen. Wenscht men dat uit finantieel oogpunt niet, en daarmee zou spr. accoord kuünnen gaan, dan vindt spr. een bijdrage van f 125 al een belangrijke schrede. Spr. wijst den heer Leguit er nog op, dat niet alle jaren het onder houd zooveel zal kosten. Ook de weg langs den Ouden Dijk is slecht en het is een grove onbillijkheid dat de polder Burghorn dien onderhoud#. Voorzitter wijst nog op het verschil dat tusschen den weg langs den Ouden Dijk. en dien van den Tol kerdijk bestaat, de laatste is een belangrijke toegangs weg, bijzonder smal en bijzonder slecht. De heer Bakker denkt, dat als één der partijen zich terug trok, om bij te dragen in de onderhoudskosten, niemand dwingend zou kunnen optreden. Wat de door den heer Van Nuland genoemde consequentie betreft, zegt spr., dat de gemeente niet alle toegangs wegen behoeft te helpen onderhouden; als er nog een groen pad was dat behard diende te worden, zou de Raad daarover een beslissing kunnen nemen. Het voorsteLBakker om een bijdrage van f150 te verieenen, wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Dekker, Van Erp, Gorter, Overtoom, Van Nuland en Huiberts. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming gemeente-ontvanger. Volgt benoeming gemeente-ontvanger. De aanbeve ling van B. en W. luidt: no. 1 de heer C. Mol, te Scha gen, no. 0 de heer J. Veerman te Alkmaar. B. en W. merken op, dat bij de combinatie van de betrekkingen van le ambtenaar ter secretarie en gemeente-ontvan ger, do heer Mol verklaard heeft geen bezwaar te heb ben tegen verlaging van zijn salaris als ambtenaar ter secretarie met f300. De heer Mol wordt met 7 stemmen benoemd, terwijl 4 stemmen werden uitgebracht op den heer Van Nu- land. Voorzitter zegt, 'dat 18 Juli a.s. de betrekking va cant is en spr. daarom direct tot beëediging van den benoemde zou willen overgaan. Algemeen goed gevonden. Nadat de heer Mol ls binnengeroepen, legt hij in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna Voorzitter den heer Mol geluk wenscht met zijn benoeming. Reeds enkele jaren heeft u getoond een uitstekend ambtenaar te zijn en ik hoop, dat u ook als gemeente-ontvanger een goed figuur zal ma ken en de gemeente, met haar niet altijd zeer go- spekte kas, zal dienen. De heer Mol dankt den Voorzitter voor diens ge- lukwensch, benevens den Raad voor zijne benoeming en hoopt het ambt van gemeente-ontvanger naar be- hooren te vervullen. Het voorstel tot aanvaarding van grond aan de Re gentenstraat, waarbij de gemeente alleen de kosten van erfscheiding en het onderhoud ervan voor haar rekening neemt, wordt zonder bespreking aangeno men. Niet noodig. B. en W. stellen verder voor om het raadsbesluit in te trekken van 25 Mei j.l„ tot het aangaan van een geldleening van f 1000 voor kapitaalverstrekking aan het bedrijf, aangezien, genoemd bedrag uit de middelen van het bedrijf kan worden gevonden. Goedgevonden. Regeling comptabiliteit 1926. Ingekomen is een ontwerp-raadsbesluit tct het doe® van uf- en overschrijvingen op do begrooting, dienst 1926, benevens tot wijziging der begrooting. Wordt goedgevonden. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAAR, Uitspraken van Dinsdag 28 Juni 1927, J. J. St., Amsterdam, gedetineerd, oplichting en rijwieldiefstal, 8 maanden gev. Joh. Petr. de K., Medemblik, schuldmisdrijf. f'100 boete of 25 dagen. Gerard S., te Heiloo, mishandeling, 1 maand gev. Mijndert H., Medemblik, ged., misdr. art. 248bis, geen uitspraak. A. H., Nibbixwoud, als voren, 5 maanden gev. INSTALLATIE PLAATSVERVANGEND RECHTER. In een buitengewone burgerlijke terechtzitting werd heden geïnstalleerd mr. W. A. Ubbens, plaats vervangend rechter en politierechter. De president mr. van Houweningen feliciteerde den functionaris met zijne benoeming en verklaarde hem te zijn ge ïnstalleerd. Hierna sluiting. VALKKOOG. Woensdag 22 Juni hebben de leerlingen van den tuinbouwcursus alhier, met nog enkele belangstel lende tuinbouwers onders leiding van den tuinbouw- onderwijzer W. C. Speets, een excursie gemaakt naar Bangert en omstreken en De Streek. Te Hoorn trad tot het gezelschap toe de heer S. Boot, tuinbouw- leeraar aldaar, die dien dag verder als gids zou fun- geeren. Allereerst werd een kijkje genomen in den proef tuin bij de Tuinbouwschool. Hier zag men allerlei vormen van vruchtboomen, en mooie vormen, be nevens een druiven-, perziken- en tomatenkas. Ver der nog' verschillende soorten bloemkool, waarmee proeven werden genomen, aardappelkruisingen en hetgeen verder bij een proeftuin behoort. Met <|e grootste belangstelling werd alles gadegeslagen. Van hier werd getrokken naar Wester-Blokker, waar een mooie druivenkas werd bezichtigd en een typisch Bangertscha bessentuin, pl.m. 2 H.A. groot. De aan wezige eigenaars gaven op de verschillende vragen de noodige inlichtingen over opbrengst in gewicht en prijs, zoodat allen hoogst voldaan over deze be zoeken warén. Het „krenten" der druiven, dat over al .in vollen gang was, dat was het eenige, dat de be zoekers niet aanstond. Nu werd de Bangert gedeel telijk doorgewandeld en daar een bedrijf bezocht. Dit was ongeveer een Westlandsch bedrijf, zooals er hier de laatste jaren nogal worden gesticht. Het viel ui. op, zooveel kassen hier overal stonden, zoodat men zag hoe de toestand zich in deze omgeving de laatste jaren gewijzigd heeft. Te Hoogkarspel werd een bezoek gebracht aan een -aardappelveld en hoorde men niets dan lof over 't gewas. De aandacht viel hier ook op de hoogte der rieten schuttingen, Vervolgens kwam de veiling te Grootebroek voor een bezoek aan de beurt, waar wij, na verzoek van den heer Boot, welwillend werden toegelaten. Het veilingsgebouw, versierd met enkele bloeiende hangplanten, maakte een allerpfettigsten indruk, terwijl volop genoten werd van de veilings- drukte (aardappelen) en door belanghebbenden, ook van de flinke prijzen. Na eenigen tijd ging het weer verder en wel naar de zaadfirma S. Rood en Zonen, te Bovenkarspel. Hier werd het geheele bedrijf, pl.m. 23 H.A., doorgewandeld. Wie nog nooit stokboonen had gezien, zag ze daar! Tevens de praktische ma nier, waarop de stokken aaneen waren gebonden. Ook viel de zuiverheid van het bedrijf op. Het on kruid werd nl. door lederen werkman opgezocht en van hèt land verwijderd. Op de terugreis werd nog de electrische overhaal te Broekerhaven bekeken en toen ging het via Ven huizen en Hem weer huiswaarts. Het was voor alle aanwezigen 'n prettigen en leerzamen dag, waartoo niet het minst heeft medegewerkt de aangename leiding van den heer Boot. HEERHUGOWAARD. Dat ook hier de gymnastiek met vrucht wordt be oefend, moge blijken uit het feit, dat bij het gehou den examen voor vereenigingsleider gymnastiek te Zaandam, het diploma werd uitgerikt aan mej. A. Zomer, lid der gymnastiekvereeniging T.A.V.E.N.U. Mede slaagde voor dit examen de heer K. Boot van Noordscharwoude, leider van eenige vereenigingen in deze omgeving. HEERHUGOWAARD. Kermis-Maandag werd in de zaal van den heer Ru3 een zeer talrijk publiek vergast, doordien ons too- neelgezelschap „Harmonie" eene openbare uitvoering gaf, waarbij werd opgevoerd het blijspel met zang in 3 bedrijven „De Familie Hoogerop", door Jean Sta pelveld, coupletten van Chef van Dijk, muziek van Maggy Morris. Dit stuk is een Jordaansche schets, vele malen opgevoerd in het Grand Theater te Am sterdam. Het leent zich uitstekend voor kermisstuk er kan door het publiek eens hartelijk wordon go- lachen. En er is inderdaad gelachen. Moge de in houd va® het stuk daartoe telkens aanleiding ge ven, niet minder werd het bevorderd door de too- neelschikking, de grimage en vooral door het uit stekende spel. Hier en daar werd inderdaad mooi spel gegeven. In het bijzonder mag dit zeker worden gezegd van het eerste bedrijf, spelend in de Jordaan, doch het mag tevens gelden voor verschillende tafe- reelen der beide andere bedrijven. Het krachtig ap plaus na elk bedrijf was wel verdiend en tijdens het spel werd reeds de verwachting opgewekt da.t or aan het slot „gehaald" zou moeten worden. Do zang werd verdienstelijk begeleid door het muziekgezelschap Boekestein-Vos, hetwelk tevens voor aangename, opwekkende afwisseling zorgde.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5