H0LLAND-INDIE RAAD HARENKARSPEL. Gemengd Nieuws. DE EX-KWOONPHTNS KAAR DOORN. Zondag wordt de Duitsche ex-kroonprins verge zeld van zijn echtgenoote en kinderen op Huize Doorn verwacht voor een verblijf van enkele weken, meldt het V.D. Bureau. ONGEVAL IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Gisteravond is de bak van een kraan van het stoomvaartkraanschip Q van het Nederlandsch ha venbedrijf, dat bezig was met het laden en lossen van de in de Waalhaven liggende lichter HAST 9, en het stoomschip „Hugo St-innes 12", van het kraan ponton naar beneden gevallen, doordat de rem brak. Twee arbeiders die op het ponton stonden, werden gewond. De een kreeg een ribfractuur en brak een sleutelbeen, de ander een wervelfractuur benevens een hoofdwond. Beiden zijn in het ziekenhuis aan dè Coolsingel opgenomen. NIEUWE NIEDOR. Vergadering van IJs- en Volksvermaal op Dinsdag 28 Juni, gehouden in het café van den heer C. Groot alhier. Voorzitter de heer Wilbrink, opent met welkom, het bestuur had gehoopt en verwacht, na het ver spreiden der circulaire, dat de belangstelling grooter zou zijn geweest (31 leden waren opgekomen), doch hoopt, dat het doel, dat het bestuur zich had gesteld, hedenavond bereikt zal worden. De secretaris, de heer A. Visser, leest hierna de notulen, der vergadering van 28 Dec. jl., welko on der dank worden goedgekeurd. Voorzitter zegt, uit de boezem van het bestuur is de wensch naar voren gekomen om te trachten een zomerfeest te organiseeren, dat zou voor ons te veel kosten meebrengen, om dat ieder jaar te doen. Maar een kermis zonder zomerfeesten is ook niet alles, daarom is nu deze ledenvergadering uitgeschreven. Het bestuur stelt voor een festival te houden, daar voor worden dan verschillende korpsen uitgenoodigd om een paar nummers te spelen, en een gemeen schappelijke marsch te blazen. Zulks ook in verband met de te stichten muziektent, die waarschijnlijk met de schutkermis wel klaar zal zijn. De commissie voor die tent heeft uitgemaakt, dat die tent wordt ge bouwd in den speeltuin, waar het heffen van entree wel eenige bezwaren oplevert. Maar een festival brengt eenige onkosten mee. De voorzitter maakt hiervan een kleine begrooting, welke zoo ongeveer tot f25 zal komen. Waar door voorzitter het ver plichte muziekstuk op f 40 werd begroot, zegt de heer Dekker, dat dit met f 20 wel zal ophouden. Voorzitter zegt, dat dan toch de kosten ongeveer f 300 zullen bedragen. Er zullen ook wel eenige baten uit. voortvloeien, maar er moet toch nog wat geld bijeen gebracht worden. Do hoer Dekker zegt, dat een festival bijna niet meer wordt gehouden, dat men het thans meer toe legt op het organiseeren van een concours. De heer Coops vraagt, of we dan geen concours zouden kunnen houden. Door den heer Rutsen wordt gezegd, dat er dan f3000 noodig is, waar de hoer Dekker nog aan toe voegt, dat een voorbereid1'ag vah'een half jaar noo dig is. De heer Haringbuizen vraagt, of er nog een ze kere propaganda voor het fanfarecorps in zit om een festival te houden. De heer Dekker zegt van wel, je kunt nog eens flinke korpsen hooren en het is nog weer eens wat anders. De heer Visser zegt., de vraag is eigenlijk: is er belangstelling voor een zomerfeest? Belangstelling is er wel. Maar als we niet voldoende gerugsteund worden door de burgerij, dan is het beter om het niet te beginnen. Spr. zegt daarna nog, dat als het waar is, dat een fanfarecorps niet met ambitie komt op een festival, omdat er geen medaille is te behalen, zou mij dat zeer tegenvallen. Voorzitter stelt de vraag, of er a.nimo is voor zo merfeesten, onder de burgerij en wil de burgerij die animo toonen door het geven van finantieele offers? De heer A. Peereboom zegt, als IJs- en Volksver maak er zelf f 50 aan geeft, dan zouden wij kunnen zien of andere vereenigingen er ook wat aan willen geven. Voorzitter zegt, dat er minstens f250 hijeen ge bracht, moet worden voor het houden van 't feest. De heer Brouwer acht het terrein der speelplaats wat klein, maar andere vinden, dat het voor bezoe kers voldoende ruimte biedt a -De heer 'Coops doet het Voorstel om eerst met de lijst, rond te gaan en te zien wat hiervan het resul taat is en is de opbrengst groot genoeg, de gelden ophalen en anders, niet. Voorzitter vraagt, als het finantieel gelukt, en de lijst volteekend is, valt dan het feest in den smaak? Meerderen antwoorden hierop bevestigend. Het plan is om Zondag van Schutkermis het feest te houden. De heer J. Hart zou het eenigszins anders willen doen als het voorstel-Coops aangeeft en eerst bet feest in elkaar zetten en dan met de lijst rondgaan. Voorzitter zegt, dat het niet in de bedoeling ligt, om eerst het feest in elkaar te zetten, maar wanneer finantieel niet. voldoende geteekend wordt, gaat het feest niet door. Allen vinden dit goed. Voorzitter vraagt nu, welk feest zal gehouden wor den, een festival? De vergadering vindt dit algemeen goed. Verschillende leden geven zich daarna op om met de lijst bij de burgerij voor het feest rond te gaanè Algemeen wordt goedgevonden, dat met doorgaan van het feest de regeling aan het bestuur wordt over gelaten. Het bestuur zal dan zijn best doen het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Besloten wordt, dat zij die op de lijst teekenen vrij entree hebben en andere zonder entree geen toegang zal worden verleend. Hierna volgt de rondvraag, welke niets oplevert, waarna voorzitter onder dank de vergadering sluit met de beste wenschen voor het te houden feest, K.L.H. ia het volgende telegram, vain Gey- eendorxter en Schalie ontvangen: „Arriveerden ora half één te Sengocra. Hadden nog veel last van moesson, doch hopen er nu door heen te Zijn. Gaan morgein naar Singapore en overmorgen (dus donderdag) naar Batavia". Wij werden door de Siameesche autoriteiten zeer hulpvaardig ontvangen. Hier in S angora was de fyeele bevolking bij onze aankomst uitgeloopen." BREEZAND. De verkooping van het grasgewas van ruim 4 H.A. gras achter het perceel, bewoond door den heer Van den Berg, aan de Zandvaart, ten overstaan van deurwaarder Van Hult en geveild door Arie, bracht op f 467.en de 2 H.A. achter perceel Van der Park werd opgehouden op f 304. >r GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Maria .Johamna, dochter van Johannes Groot en van Gornelia Catharina Schilder. DAUDET TE LAUSANNE. Volgens een bericht uit Genève is Léon Daudet te Lau9anne aangekomen. Heel zeker is men toch niet over het verblijf van Daudet. Een V, D.-bericht uit Parijs meldt thans, dut uit Rome wordt geseind, dat hij met een vliegtuig op Italiaansch grondgebied zou zijn aangekomen. Waar hij zich bevindt, is evenwel nog niet bekend. TUMULT IN DE CECHISCHE KAMER. In het Oèchofllovaaksohe Huis van Afgevaardigden speelden zich heden woeste toocneeleu af bij de be handeling van het wetsontwerp betreffende de ba- stuurshervorining. De Duitsch-Gechische meerderheid had besloten bet ontwerp erdoor te jagen. De uit communisten, Duitsche en Cechische sociaal-democraten, Duitsch- nationalem en nationaal socialestetn bestaande ioppoc- sdtie greep daarop naar het middel der obstructie, teneinde de debatten te verhinderen. Toen Kra- marsj zijn rede had beëindigd', wilde een commu nistisch afgevaardigde hem met een gummistok te lijf. De afgevaardigden' der meerderheidt trachtten dit te beletten waarop tusschen hen eu' de com munisten een woeste vechtpartij ontstond, waarbij' een der commumstdsoheEn afgevaardigden uit de zaal werd geworpen. De communist Harus,' 'een ke rel als een boom, kwam in het gedrang; en diende dfen eerste die hem in den^ weg kwam, een geweldige oorveeg toe; ongelukkigerwij)3 trof hij echter juist een zijner partüg.enooten, dia hem ta hulp wilde snellen Eerst nadat het tumult anderhalf .uur had ge duurd, kon de eerste spreker aan het woord ko men, doch hij loon zich slechts zeer moeilijk ver staanbaar maken Het rumoer begon onmiddellijk, nadat de voor zitter had medegedeeld, dat de regeering het ont werp op de agenda Zou plaatsen. Do oppositie diende onophoudelijk!, motie® in: en beantwoordde elke verwerping met een ontzettend lawaai. De juistheid van elke stemmentelling werd door haar in twijfel getrokken. Het werd een concert met deksels, versterkt door gefluit en1 geblaas pp kin- dertroimpetijes waaraan! de gehieele appositie deel nam. Kramaisj zag zich genoodzaakt, het referaat, dat hij had willen houden, aan de stenografen te dicteeren. Tel. DE SLECHTE PRODUCTEN VAN DE STAATS- INDUSTRIE. En de sowejt-bladen is reeds herhaaldelijk ge klaagd over de .slechte hoedanigheid van verschil lende artikelen van de staatsmaustrie. Een der laatste nummers van de Krasnaja Gazefcta bevat weer een aantal van die klachten, welke op heel oiigineele wijze mat foto^s zijn .toegelicht. Zoo ziet men een foto van een schoen met loshangende zool, waarbij vermeld, staat, dit het origineel hier van Zaterdag in een bekend sbaatsschoeuemrnagcir- ajjn werd gekocht en 's 'Maandags, na on.derhal.ven dag gewoon' gebruik in den afgebeelden staat door den kooper werd teruggebracht. Verder zien we een spiritusbrander, waaraan op de foto niets bij zonders is te zien, maar die, blijkens het onder- sclirifb, van het veel verkochte soort is, dat „wel vreeselijk veel lawaai maakt, doch weinig of geen warmte geeft", en een lampeglas van een soort, waarvan men er vier of vijf op een avond aan kan, omdat m zonder te coustatoerctm uiterlijke oorzaak binnen een minimum van iajd springen, enz, enz. Blijkbaar ontbreekt het de redactie varai de Kras- naja Gazeta niet aan gevoel voor humorj want zij plaatst dit geillusteerd kl achten register vlak onder een' verslag van een vergadering! van vertegenwoor digers van trust, waarop in1 rapporten en verslagen d,et lof wordt bedongen van ae Russische nijyer- hieadsvoortbrengselen, die „vam veel beter kwaliteit dan de buitenilanidsohe" zijn en waarover zelden of nooit klachten binnenkomenEn. hoel droog vraagt de redactie tenslotte, wat de trustbesturen, naast hun theoretische bemoeiingen, nu eigenlijk ook voor de praotischa verbetering, vam de kwaliteit hunner producten doen i N.Rt.Cri. EEN AUTO OMGESLAGEN. Bij' Bodenhedm in het bezette gebied is een mi litaire vrachtauto die van een manoeuvre terugr lieerde, van een helling gestort en omgeslagen. Van de ruim 30 Fransche soldaten, die er in zaten zijn 3 zwaar gewond en 23 liioht gewond. EEN AANRIJDING MET OUD-MINISTER COLIJN Op den Rotterdamschen .Weg te Delft nabij den Overslag, reden gistermiddag twee auto's, een v,an! een bewoner vani don Oostzeedijk te Rotterdam de andere bestuurd door oud-minister Colijn,k met groot© snelheid tegten elkaar. De zoon van den heer lolfih werd tengevolge van dein schok door de voorruit geworpen en aan d!efn voet verwond. De overige inzittenden van de auto hebben geen letsel bekomen. De Zwaar beschadigde auto's zijn met behulp vau een kraanwagen naar Rotterdam en Oegstgeest vervoerd. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gistermiddag is een postvliegtuig tmx de luoht- vcrkeerslijn Warschau-Parijs tengevolge van dón dichten nevel bij ,Küdclsd.orf in IXntsch-Süerië, verongelukt. Het vliegtuig vloog met volle vaart in een bosoh en werd verbrij'Zeud. De vlieger en een passagier, 'de directeur van een' telefoonmaat schappij te Praag, vonden den dood. PER VLIEGTUIG OVER DEN STILLEN OCEAAN. Rieuter seint uit AucMand in Oalifornië dat gis teren de luitenants Maailand en Hogenbergor mat hun dtiemotorig Fokker-vlietuig Zijn vertrokken naar Honoloeloe Reuter seint eveneens uit AucMand, dat ook de aviateur Ernest Smith gisterochtend vertrokken is met dezelfde bestemming. Reuter seint nader uit AucMand, dat de aviateur Sinith al heel Spoedig terugkeerde omdat ,er iets gebroken was. De driemotorige Fokker is Zeer nlormiaal gestart; vloog op 600 M. hoogte over de haveni van San Franoisco ©n verdween in Westelijke richting. Alle vaartuigen op den Stillen Oceaan hebben draadloos bericht ontvangen van het vertrek. Tob hun is het verzoek gericht, dadelijkdraadloos te melden, 'als zij het vliegtuig hebben riem passeeren. NIEUWE EXECUTIES IN RUSLAND. Via Helsingfors komen berichten uit Moskou, volgens welke daar ter stede 27 personen, onder wie eenige vrouwen en1 kinderen zijn geëxecuteerd, omdat zij zich aam contrarevolutionaire propaganda zouden hebben Schuldig gemaakt. Te Kroonstad' werden negen officieren ön! ma trozen, die men beschuldigde, dat ze ongeoorloofde betrekkingen met bniben'aud&obe mogendheden hadden onderhouden, gefusilleerd. Te Pskow zouden zeventien boeren,, die sinds den boerenopstand van 1926 in de gevangenis hebben gezeten, eveneens ter dood rijn gebracht. EEN AARDBEVINNG IN RUSLAND. Zondagmiddag werden te Sewastopel en in an dere steden van het schiereiland De Krim sterke, aardschokken waargenomen, die vijf seconden icLuur- den. Op vele punten ontstonden aardverschuivin gen. De aardbeving werd over het geheele schier eiland gevoeld. Men schrijft haar toe aan vulka nische verschijnselen op den bodem der Zwarte Zee. De aardbeving ging gepaard met onderaardsoh ge rommel. Tn verscheiden steden in De Krim scheur den muren. Rotsen brokkelden af, De Raad dezer gemeente was Dinsdagavond in voltallige vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Burger, Secretaris de heer Dam. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. Kasverificatie bij het electr. bedrijf te Waarland op 17 dezer, aanwezig' f 368.33; idem bij den Gemeente ontvanger op 23 dezer, aanwezig f 2081.94^. Goedkeuring op de comptahiliteitsbesluiten der vo rige vergadering. Vaststelling der gemeenterekening over 1925. Schrijven van het registratiebureau dor Ver. van Nederl. Gemeenten, betreffende de verzorging van het archief. Geadviseerd wordt door het bureau om de twee jaar te laten nazien, omdat het in deze gemeente uitste kend verzorgd blijkt te zijn. Dit geeft, aldus de Voor zitter, een finantieel voordeel. Voor de goede verzor ging kunnen we den secretaris en den ambtenaar dank zeggen. De heer De Vries sluit zich hierbij volkomen aan. Verzoek van de Vereeniging van Ambtenaren der Gem. Financiën, om financieelen steun. B. en W. willen het nut der vereeniging niet ont kennen, maar stellen toch voor afwijzend te beschik ken. Gevraagd wordt om lid te worden voor f25 per jaar, of een bijdrage voor dit jaar, of een abonne ment op het orgaan dat f 10 kost. Het is een tamelijk bedrag en een abonnement is niet gewenscht, omdat er reeds zooveel abonnementen genomen moeten wor den, waardoor alle lectuur niet te verwerken is. De Raad gaat -met deze zienswijze accoord. Verslag van de gasfabriek te Warmenhuizen over 1926. Verzoek van den Bond „Heemschut", om in de bouwverordening een weistandsgrens op te nemen, enz. B. en W. stellen voor het verzoek van Heemschut voor kennisgeving aan te nemen. Wel laat de bouw soms te wenschen over, doch aansluiting geeft een groote rompslomp.en het bouwen zal er duurder door worden dan gewenscht is. Meer voor de steden. De heer Francis begrijpt niet, dat ze met zoo'n schrijven bij een plattelandsgemeente komen. Het is meer iets voor de steden, waar ze groote complexen bouwen. Ook hier wordt de meening van B. en W. door den Raad gedeeld. Verzoek van de stichting „R.C. Lyceum" te Alk maar, om voor iederen leerling uit do gemgente die deze onderwijsinrichting bezoekt, een bijdrage van f 150 in de kosten te verleenen. Dit voorstel wordt op voorstel van B. en W. in hun handen gesteld om advies. Vaststelling kohier voor de heffing eener belasting ingevolgen art. 242d der Gemeentewet (electrificatie Schagerwaard). Nu de Koninklijke bewilliging is verkregen op de verordening tot heffing eener belasting op de gebouw de eigendommen te Schagerwaard, aangesloten aan het electrisch net, kan tot vaststelling van het ko hier worden overgegaan. Dat kohier is door B. en W. opgemaakt op f 137.51, berekend naar een belastbare opbrengst der aangesloten gebouwde eigendommen van f5001.tegen 2.75 Uit het kohier blijkt, dat er 29 gezinnen bij betrok ken zijn en de laagste aanslag fl.24 is. De heer Francis vraagt of zoo het geheele bedrag terug -gevorderd wordt. Voorzitter antwoordt, dat er een ietsje tekort is, doch dit van weinig importantie is. De bewoners kunnen dubbel tevreden zijn, vooral ook omdat de K.W. prijs verlaagd is van 42 op 35 ct. Vaststelling verordening vetgehalte con- sumptiemelk op 2.75. De Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, heeft thans omtrent de aanvulling der verordening op den keuringsdienst voor waren, met een beoaling om trent het minimum-vetgehalte van consumptiemelk, een gunstig advies uitgebracht, waarom wordt voor gesteld thans tot vaststelling der verordening te be sluiten. De Raad -gaat hiermee accoord. Na do vaststelling eener suppl. begrooting in de vorige vergadering, zijn nog enkele vorderingenten laste van den dienst 1926 ingekomen, waardoor' be grotingsposten zijn overschreden. De nadere suppl. begrooting beoogt de zaak administratief te regelen. Dit betreft o.a. een uitbetaling aan de gemeente St. Maarten, betreffende schoolbezoek. Gehoopt en ver trouwd wordt dat dit de laatste suppl. begrooting voor 1926 is. Door den heer H. van der Eng, destijds administra teur van het electr. bedrijf te Waarland, is vóór de aanvaarding dier betrekking zekerheid gesteld voor zijn beheer ten behoeve der gemeente. Nu de rekening van dat bedrijf over '1925 is goedgekeurd, kan tot op heffing der zekerheid worden overgegaan. B. en W. stellen voor daartoe tó besluiten. De Raad gaat hiermee accoord. De Voorzitter merkt op, dat de nieuwbenoemde van af 1 Januari 1926 ook de zekerheid gesteld heeft. De Kanalisatieplannen voor Westlries- land. De strooming niet Z8er sympa thiek. De minderheid van B. en W. er voor. Twee tegenstanders naar de ver gadering. Eerst eens luisteren Als, zij omgaan is 't wel goed. De Commissie-Van Aalst verzoekt voor de totstand koming der kanalisatie van Westfriesland van de ge meente een jaarlijksche bijdrage van f2000 voor 40 jaar en wel f 500 voor het kanaal OudkarspelDirks- horn en f 1500 voor Huigendijk—Kol'horn. .De meerderheid van B. 'en W. het nut der kana lisatie voor deze gemeente niet inziende, althans niet evenredig achtende met de kosten, stelt voor afwij zend op het verzoek te beschikken. Tegen het verzoek van de Commissie om twee af gevaardigden te benoemen voor het bijwonen eener vergadering omtrent deze aangelegenheid te Alkmaar op 29 dezer, hebben B. en W. geen bedenking en zij stellen mitsdien voor daarvoor afgevaardigden aan te wijzen. Uit de voorlezing van de circulaire blijkt ons, dat 57 gemeenten voor betaling zijn aangeslagen en 11 waterschappen. Van deze gemeente wordt 2000 gulden gevraagd, terwijl we verder aanstipten: Oudkarspel f1600, Noor-dscharwoude f1500, Zuidscharwoude f1700 en Broek op Langendijk f1800, terwijl Geestmer-Am- bacht voor f6000 op het plan voorkomt. Het totaal bedrag dat op deze wijze als opbrengst gerekend wordt is f 136500. B, en W. hebben de zaak ampel en breed besproken. E"r bestond, aldus de voorzitter, ver schil van meening in B. en W. De minderheid is van oordeel dat de kanalisatie in het werkelijk belang ook van deze gemeente is. Het is weliswaar een ta melijk offer, gedurende 40 jaar. Men moet echter het bedrag niet met 40 vermenigvuldigen, doch met 16%, want het zijn 40 annuïteiten. Het is een voordeel voor deze streek als er goede waterwegen zijn en de waar de der landerijen zal er door toenemen. In het noorddeel 10 12 c.M. peilverlaging. Gelijklegging van Schenner en Raakmaatsboezem is voor het noorddeel der gemeente van veel belang, om dat dan gelijklegging met de Niedorper Kogge plaats heeft, wat een peilverlaging beteekent van 1(5 12 c.M. Voor het zxtlddoel geeft Sohermerfcoezem geen nadeel. Het zuiddeel meent er op achteruit te gaan, doch ik heb de overtuiging, dat er geen nadeel uit voort zal vloeien. Er komt een meerdere waterberging van 70 H.A. en een meerdere gelegenheid voor afvoer door de sluis te Rustenburg. Verschillende voerdeeten. Voor aanvoer van grint, zand, kunstmest, brand stof, bouwmaterialen enz., geeft goed vaarwater groo te voordeelen. Voor de banne Harenkarspel geeft het een voordeel van f 1 per M3. welke voor beharding noodig is. Er komt zeker een vermindering van uit gaven door. Ik denk ook aan tuin- en landbouw en aan de bietenverbouw in deze streek. Voor den ver bouw dier producten kan het tamelijk groot voordeel geven. Alles moet nu naar Alkmaar overgescheept worden. Hoe beter vaarwater, hoe sneller vervoer, bok van tuinbouwproducten. Zoodra deschipperij kans zag de schuiten te vergrooten, gebeurde liet; een be wijs dat ze er voordeel in zien. De onderhoudswer ken en kunstwerken zullen voor rekening van de Westfriesche Kanaalvereeniging komen en ook het onderhoud der boezems van kleine polders, wat voor ■deze groot voordeel geeft. Er worden hooge kosten door bespaard. -De Prov. Staten hebben het rapport goedgekeurd, zoodat wat daarin wordt meegedeeld, als vrij vaststaand kan worden aangenomen. Vooral voor kleine polders zal het een ontzaglijke ontlasting geven en het is een groot belang voor Westfriesland, ook met het oog op de Zuiderzeewerken. Er wordt op dén slechten economischen toestand ge wezen, doch het lijkt me toe, dat juist daardoor veel meer aanleiding bestaat tot verbetering van toestan den 'mede te werken. We hebben veel moeten bijdra gen voor de verbeteringen van de oostelijke provin cies. Dat zal zéker noodig geweest zijn, doch nu een zesde deel van de kosten voor eigen provincie ge vraagd wordt, moet de medewerking niet onthouden worden. De tegenstanders. Wethouder Borst wijst op de vele kosten en acht daartegenover de voordeelen zeer miniem. Hij kan er niet in meegaan om de. gemeente hiervoor op zulke groote kosten te jagen. Hij gelooft dat de westkant van de gemeente door de gelijkstelling met Schermer- boezem veel nadeel ondervinden zal. Wethouder De Groot zegt, dat de voordeelen moei lijk te beoordeel en zullen zijn. De Burgemeester heeft misschien een heel anderen kijk op de zaak gekregen, omdat hij de geheele voorbereiding heeft meege maakt, doch 'het worden groote lasten. De vraag kan gesteld worden, wat krijgen we er voor terug? Een kanaal OudkarspelDirkshorn, dat naar spreker ge looft, van weinig inportantie zal zijn en niet opweegt tegen de geldelijke offers die er voor gebracht moeten worden. De Schermerboezem schijnt veel meer last aan peil te hebben dan Raaksmaat. De srroote sche pen hebben de tuinders weinig aan. Ze zijn mee aan gewezen op snel vervoer. Den heer Francis verwondert het dat een doodloo- pend kanaal OudkarspelDirkshorn gemaakt wordt en ziet het voordeel niet in van groote scheepvaart voor deze gemeente. We zijn hier best te bereiken met schuiten van 35 en 40 ton, doch de aanvoer geschiedt evengoed met 10 15 ton vaartuigen. Het kanaal Huij- gendijkKolhorn acht spreker voor deze gemeente van geen belang. Hoewel hot in verband met de drooglegging der Zuiderzee noodzakelijk is, heeft, het met het belang dezer gemeente niets te maken. Voor een veelvuldige bietenbouw is de grond hier niet voldoende geschikt om ons het groote offer er voor te getroosten. Een uitgaaf van 2000 gulden geeft 10 verhooging van belasting, wat voor deze gemeente te bezwaarlijk is. De heer De Vries is het ten deele met den voor zitter eens, dat groot vaarwater van belang is, doch acht het belang niet in verhouding tot het bedrag. We zijn zeker allen voor het plan OudkarspelDirks horn, doch het andere is voor ons van weinig belang. De afgevaardigden zouden in de vergadering de mogelijkheid kunnen bespreken dat we alleen voor deze verbinding worden aangeslagen. Elke streek die aan een goede communicatieweg komt te liggen heeft or belang bii Do heer Dekker heeft iemand van de commissie gesproken, die gezegd heeft, dat de commissie zich toch niet aan de protesten zal storen, al komen er nog zoo veel. Wel was. de commissie gaarne bereid wenken of wenschen in overweging te nemen. Ik kreeg daaruit de conclusie dat we or niet aan kun nen ontkomen. Het kanaal Oudkarspel-Dirkshorn heb ik als een begunstiging tegenover onzo gemeen- le beschouwd, doch als de menschen hier nu denken dat het niet noodig is, kan dit stuk wel achterwege blijven, wat een mindere uitgaven van f 500 betee kent. Dat uit de plannen groote voordeelen komen is wenschelijk, doch hoe groot die voordeelen zijn en of ze tegen de nadeelen zullen opwegen, zal de tijd wel leeren. Spr. zou nog geen beslissing willen nemen, doch de vergadering afwachten,- omdat NiJ thans nog niet weet,, welke- houding hij zou moeten aanemen, wat tot stand moet komen en wat moet worden bestreden. De heer Duijves kan zich er ook niet mee vereeni gen en betwijfelt de verbeteringen die het zal geven. Zooveel he-trkt deze gemeente niet. De belasting komt meermalen voor dezelfde menschen terug. Spr. is er voor, eerst eens te luisteren. De heer Francis: Als het punt wordt aangehouden, kunnen we met het bezoeken der verga,dering ons voordeel doen. De heer De Vries voelt wel voor het kanaal Oud karspel-Dirkshorn c Wil men een tak, heeft men een boom noodig. De heer Dekker zegt, dat dan toch zeker eerst het groote plan zal moeten komen. Het groote plan komt eerder dan de tak. Wil men de tak, dan moet men ook den boom accepteeren. Voorzitter zegt de overtuiging te hebben, dat de uitvoering van het plan noodzakelijk is, doch waar deert ook anderer gevoelens, vooral met hét oog op de kosten. Een definitieve uitspraak is hier nog niet noodig, doch wel is het gewenscht, dat de afge vaardigden iets kunnen meedeelen. Volgens techni sche berekeningen zullen uit de uitgevoerde plannen geen nadeelen voortvloeien. Voor Schermerboezem was de winter 1925 een slechte tijd, Groot is echter het aantal peiluren per jaar in de Sohermeer nooit. Men moet er- rekening mee houden, dat Schermer- boezem alleen natuurlijke bemaling heeft. De polder- .tjes met een machine hadden geen last. Als gebeur de wat De Vries wil, zouden we een wijd uiteinde krijgen met een nauw middenstuk. Voorzitter herinnert verder aan het veilingswezen. Het heeft jaren geduurd eer alle tuinders van het nut daarvan doordrongen waren. Tenslotte wordt een voorloopige uitspraak gedaan, waaraan nieemand gebonden is, zoodanig, dat het punt aangehouden wordt, doch de strooming voor de plannen niet bijzonder sympathiek is. Hiermee kunnen de afgevaardigden naar de vergadering gaan. De heer De Vries zou het jammer vinden, als de kanalisatie door deze uitspraak van de baan raakte. Als afgevaardigden worden de beide wethouders gekozen. De voorzitter is lid der commisie-Van Aalst. Rondvraag. De heer Franics wijst op den hoek bij J. Pronk te Kalverdijk, waar een heining het gezicht belemmert. De voorzitter zal er met den eigenaar over spreken, doch meent, dat er geen last is, als er rechts ge houden wordt. De heer Francis acht het evengoed gevaarlijk. Daarna wordt de vergadering met dank voor de op komst gesloten.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6