Iciapr Qourint NEVENRAAD PETTEN. HOLLAND-INDIK Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. De aanbestedingskwestie te Rotterdam. ZONSVERDUISTERING. Donderdag 30 Juni 1927 70ste Jaargang. No. 8074. Samenvoeging van Pellen mei de Zijpe. Hoe Petten in dien verarmden toe stand ia gekomen. Zat Zijpe voordeel van de samenvoeging hebben? Dinsdagavond vergaderde de Nevenraad te Petten teneinde het advies te hespreken, dat in verhand mot de vereeniging van Zijpe en Petten aan Gedeputeerde Staten moet worden uitgebracht. Deze Nevenraad be staat uit. de heeren J. P. Geense, J. J. Je Rappor, P Schagèr, C. Vriesman. W. de Beurs, W. Jongerling «*n S. Wiersma. Voorzitter de Burgemeester. De Burgemeester opent met een woord van welkom de vergadering, Door een commissie van drie leden, bestaande uil de heeren de Rapper, Geense en De Beurs, worden de geloofsbrieven onderzocht en tot toelating geadviseerd, waartoe wordt besloten, De voorzitter deelt mede, de taak aan deze com missie opgedragen en stelt zich voor, nu tot een ad- vies te komen en in een volgende vergadering het advies vast te stellen. De commissie wenscht het op maken van het advies aan den voorzitter op te dra gen en voorts de vergadering in hot openbaar te houden. De voorzitter doet mededeeling, van een geleidend schrijven van Ged. Staten, waarbij het wetsontwerp der vereeniging is toegezonden en waarin is neer gelegd, de mogelijkheid om in gedeelten der ver- eenigde gemeenten een andere belasting te heffen, docli niet langer dan tot 1 Mei 1944 en bovendien jaarlijksch goed te keuren. Deze meerdere lasten die nen om de nieuwe gemeente niet te bezwaren met de wachtgelden. De heer Geense weDscht een kcrrt woord vooraf te zeggen. De leden zijn in hdt bozit gesteld van een co- pie van het wetsvoorstel en de aanhef daarvan heeft spreker getroffen, nl. dit, dat het wonschelijk is de gemeente Zijpe en Petten te vereenigen. Die wen- schelijkheid zal wel gezocht moeten worden in het feit, dat. Petton zich zelf niet kan bedruipen, omdat het over onvoldoende middelen beschikt. Hoe is dit gekomen? Eeuwenlang is Petten zelfstandig geweest en op de vraag waarom die zelfstandigheid prijsge geven moet worden, heeft spr. geen voldoende ant woord kunnen krijgen. Wel wijst men dan op ver schillende toestanden, als hooge salarissen, bijdragen aan onderwijsinstellingen, werkeloosheidsverzeke ring enz., doch dit zijn toestanden, waartoe Petten zelf nooit besloten zou hebben, ware het niet van bovenaf opgelegd. Zijn er maatregelen genomen die wijzen op een slecht beheer, als gevolg waarvan deze tcostand is ontstaan, dan is het antwoord daarop be slist ontkennend. Waar deze toestand geschapen is door regeeringsmaatregelen, wordt Petten wel zeer zwaar gestraft, waar het wetsontwerp de mogelijk heid openlaat nog 14 jaar lang zwaar belast te wor den voor het betalen van de wachtgelden der amb tenaren van Petten, Een zoodanige regeling noemt spr. onbillijk en onrechtvaardig en wenscht daarte gen te protesteerou. De voorzitter stelt het op prijs, dat dit vooraf wordt gezegd. De Raad van Petten heeft steeds getracht het voor de ingezetenen zoo goed mogelijk te ma ken en meermalen moeilijke tijden gehad. De huis houding baarde zorgen en meermalen is steun aan verzoeken om subsidie toegezegd, als de Raad aan bepaalde voorwaarden voldeed en meermalen is het voorgekomen, dat aan de voorwaarden werd vol daan, doch steun achterwege bleef. De extra-heffing kan tot 1944 toegepast worden, doch 't is niet zeker dat het toegepast zal worden. Het wetsontwerp wordt daarna artikelsgewijze be handeld. Waar sprake is van de Rijksuitkeering per inwo ner, vraagt de heer Geense nadere inlichtingen. Do uitkeering voor Petten is f4.97K per inwoner en voor Zijpe vermoedelijk omstreeks f2 minder. Deze uitkeeringen blijven onveranderd, zoodat Zijpe zal profiteeren van de meerdere uitkeering voor Petten. De heer de Rapper meent, dat dit voordeel van het wachtgeld afgetrokken moet worden. De Voorzitter meent, dat dit ook billijk is. Zoo zal ook in mindering van het wachtgeld komen een be drag van f600 als bijdrage in het salaris van Bur gemeester en Secretaris van Petten. De heer Geense gevoelt meer voor schrapping van de geheel» heffing voor bijdrage in de wachtgelden. De heer Schagen vraagt, of er geen medewerking te verwachten is om de op wacntgeldkomende amb tenaren aan een andere betrekking te helpeu, om van het wachtgeld af te komen. Dan komt het artikel betreffende de afwijkende belastingheffing. De heer Geense stelt voor, dit te schrappen, Zoo lang dit bestaat, bestaat de mogelijkheid Petten ex tra te bezwaren en is men afhankelijk van den raad van Zijpe, ten wiens voordeel deze regeling is ge^ maakt, om Zijpe toch maar bereid te vinden om Petten te nemen, Eventueele gevolgen van deze ex tra heffing worden uitvoerig besproken en een stel selmatige ontvolking van Petten verwachC omdat men zich zal vestigen in de Zijpe. De meerdere las ten zal een klein gedeelte steeds zwaarder druk ken en elk vertrek, beteekent voor de hlijvenden meer belasting. De voorzitter meent ook, dat dit artikel niet mag worden aangenomen, omdat we niet weten voor welke lasten we de bevolking in de toekomst aan sprakelijk stellen. De heeren De Rappert en Schagen verwachten dat de toestand aan den dijk eerder minder als beter worden zal, vooral als die straks geheel is ondernomen zooala nu gebeurd. Voorts is ook niet zeker dat de loonen zoo zullen blijven. De heer Wiersma vraagt of iemand, di© Petten verlaat en een jaar later terugkeert, dan vrij is. De Voorzitter antwoordt, dat alle inwoners van de afdeeling Petten zuilen moeten betalen. Ajlgemeen is de vergadering van oordeel, dat dit artikel moet vervallen. De heer Vriesman informeert of men in Zijpe ook moet aftreden. De Voorzitter antwoordt toestemmend; daardoor bestaat de mogelijkheid dat ook in Zijpe voor wachtgeld zal moeten worden betaald. De heer Geense verwacht als Raad en Nevenraad van Petten en Zijpe voor dat verhaal niets gevoelen, de Regeering er toch geen bezwaar tegen zal hebben dit artikel er uit te nemen, 't Is echter niet bekend hoe Zijpe er over denkt en spr. gevoelt er wel iets voor met den Nevenraad van Zijpe voeling te zoe ken. De Voorzitter hoopt echter, dat Zijpe geen verhaal zal toepassen. Het geheele wachtgeld kan bedragen 3760, doch met goeden wil ls dit terug te brengen ot pl.m. f 1700. als er afgetrokken wordt f 600 bijdra ge van het Rijk; voorts f2 per inwoner, die het Rijk nóér betaalt voor eiken inwoner van Patten. TÏet vachtgeld van den ontvanger loopt nog f 150 terug. Vis gemeentegeneesheer en vroedvrouw niet op wachtgekj komen, doch in de nieuwe gemeente een salaris verhooging krijgen «n ais voorts betrekkin gen als klokkenist en doodgraver enz. in dezelfde functie worden bestendigd en dit moet de Neven raad van Zijpe wel weten. De heer Geense merkt op, dat een onderwijzer eenmaal de keuze heeft wachtgeld te vragen krach tens deze wet, of de Lager Onderwijswet. Nu is wachtgeld krachtens deze wet gunstiger, doch wie moet het meerdere betalen? Het ontwerp zegt het niet, De lieer Wiersma verwacht er niet te veel van, Ie Zijpe is ook voor bezuinigen. Verschillende bepalingen worden gezien als een tegemoetkoming aan Zijpe om Petten toch maar te nemen. Het gevoelen van den heer Geense ora voeling te zoeken wint meer en meer veld en er wordt wel iets goeds van verwacht. De resteoronde artikelen tot regeling van huis houdelijke aangelegenheden ontmoeten geen verzet. Alleen acht de commissie het nog wonschelijk, dat er te Petten gelegenheid blijft voor verschillende aangelegenheden, als bevolking, militie, verkiezin gen, enz. Daarna wordt de vergadering gesloten. OUDKARSPEL. Voor een talrijk publiek werd Woensdagavond op het D.T.S.-terrein de wedstrijd D.T.S. I—Alcmaria- combinatie gespeeld. In een wedstrijd, waarbij de Alkmaarders technisch verre de meerdere waren, verloor D.T.S. met 42. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft wegens principieele dienstweigering A. P. uit Nieuwe Pe kela tot 10 maanden en A. S. uit Veendam tot 0 maan den gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst veroordeeld. WINKEL. Onze vroegere plaatsgenoote, mejuffroüw Annie Lenghaus, i9 met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot telefoniste 2e klasse bij den Interlocalen dienst ten kantore te Amsterdam. WINKEL. Voor de betrekking van hoofd der school t.e Lutje winkel, hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. EINDEXAMEN HOOGERE HANDELSSCHOOL TE HELDER. Geslaagd: Mej. M. de Boer en de heeren W. Beek, J. Dokter, J. Hollostelle, G. van der Hulst, H. Jonker, K v. d. Kooi, P. Kruyff, J. van Sluys en J. Vo.uk: Afgewezen geen. VEENHUIZEN. Woensdagmorgen had in den Veonhuizer Middel weg een ernstig ongeluk plaats. Eenige jongens wa ren op den melkwagen van den heer Poel geklom men. Waarschijnlijk door stoeien, viel het zoontje van den heer Gildemeijer van den wagen en geraakte er onder. Met gedeeltelijk verbrijzelde rechterhand en gebroken pols, werd het arme knaapje opgenomen. IJlings word het kind met de auto van den heer Beets naar Dr. Spierings gebracht, die opneming in een zie kenhuis te Alkmaar noodig oordeelde. Naar alle waar schijnlijkheid zal het jongetje zijn hand moeten mis sen. Ouders, waarschuwt toch uw kinderen niet ach ter wagens te loopen of er op te klimmen. NIEUWE NIEDORP. Alhier is Zondag J.L een arbelderstooneelvereeni ging opgericht met aanvankelijk tien leden, welke over Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Véenhuizen verspreid wonen. Het vcorloopig bestuur wordt ge vormd door den heer J. v. Zoonen te Oude Niedorp, voorzitter en mej. H. Koopman—-Tas, te Veenliuizen, secr.-penningm. WIERINGEN. Vanwege de Vereeniging ter Bevordering van Ge trouw Schoolbezoek, werd j.L Dinsdag met de leerlin gen der hoogste klassen van de O. L. scholen van iHippolytushoef en Oosterland een schoolfeestreisje ge maakt naar Bergen, Bergen aan Zee en Schoorl. De reis ging met verschillende autobussen en luxe auto's. Het weer hield zich dien dag best De bezich tiging van bovenvermelde plaatsen met hun aantrek kelijkheden was voor de kinderen een waar genot, eveneens de rijtoer heen en terug. Dat ze allen volop .genoten hebben, behoeft zeker hier geen vermelding, want voldaan over dezen genotvollen dag, keerden 's avonds allen met hun geleiders(sters) op ons schier eiland terug. - JULIANADORP. De feesten op 't J.V.C.-tererin naderen met*rassphe schreden. De verschillende attracties zijn reeds aan het opbouwen. Aanstaanden Vrijdag beginnen we met het schoolfeest voor de laagste klassen, bestaande uit verschillende kinderspelen op het terrein, draaien in den zweefmolen, enz. Daarna worden volksvermake lijkheden gehouden, zooals zakloopen voor paren, fietsrijden met hindernissen, hardloopen met hinder nissen, kinderwagenraces enz., 's Avonds tobbeste ken en mastrijden. Zaterdagmiddag worden voetbal wedstrijden voor schooljongens gehouden. Om 2 uur spelen de jongens van Julianadorp tegen de jongens van Kleine Sluis, daarna twge Heldersche clubjes, en dan de winnaars daarvan tegen elkaar om den eersten en tweeden prijs, bestaande uit twee medail les. 's Avonds groot Bal-Masqué in de danstent. Zon dagmiddag spelen eerst J.V.C I en Nieuwe Niedorp I een wedstrijd om een emaille-kruis, daarna komt de groote propaganda-voetbalwedstrijd, waarin Helder I en V.V.A. va.n Amsterdam, beide spelende in de twee de klasse N.V.B., ons zullen toonen wat voetballen is. Als prijs is een mooie beker uitgeloofd. Tot slot des avonds een schitterend vuurwerk op het J.V.C.-ter- rein. Als het weer meewerkt, beloven dit een paar gezel lige dagen te worden. De prijzen voor de verschillende voetbalwedstrijden zijn tentoongesteld in de étalage van den heer T. Speur. DIRKSHORN. Hot schoolreisje voor da laagste Haasemr der openbare soool alhier is nu bepaald op Dinsdag 28 Juni, en alles was daarvoor nafcuurbik voorar in gereedheid gebracht. Mot bedenkelijke gezichten begroetten das ttSor- gans de geleiders elkander in den Voorpolder, want de luoht stand al weder dreigend. De jeugd trok zich van dat weer lelohter niota aan, had alleen gezorgd voor jassen en mantels. Tijdens de treinreis, te Sohagew aangevangen, kletterde de regen heel gezellig op de ooupérmten waardoor het uitzicht juist niet was bevorderd. Doch te Amsterdam gearriveerd, werd het droog, en dat bleef het dön1 geheelen dag. Ja, in dien nar middag wiet de aan zelfs door de wolken te breken. Zaj wensohte «heb zeker te prepareert® voor da demonstratie van Woensdagmorgen in vereeniging met d© maan. Ongehinderd kon dus Met teerlingen eau v»S uitvoerig, mooi programma worden aj&crwarfct: Bfc- tsoak van Artis en aquarium, met het diorama van Hijmans. Vooml dit laatste boeide jong m oud. Been natuurgerfcrouwettj duinpan raat walm en fcypi- pohia plantengroei, vcrtevandigdöfl door da aanwe zigheid van vereohillmdo daarbij ttmiflKor®önd!fl vo gels, als: meeuwen, bergeenden, wulpen, soholaks- ffters, ena., ssoowal crade als jongen. Zelfs een nest met eieren van de grootste meeuwensoowfe ontbrak niet. Voor ga in dn holen fiag man ook da konijnen Boo ritten, terwijl in1 do lucht boven het duin de tas**ïweö «weeSdien, Alteg rmgs va een woord. Volgde een rondvaart door Amsterdam ets d© havens, wolk© eveneens «eer in den smaak viel. Na een wandeling door de Kal verstraat en een kort bfleoek aan do Bijenkorf, ward hoogst voldaan de terugreis aanvaard. 't GeLeei vormde een prettig en tegelijk leer zaam schoolreisje. I NOORDSCHARWOUDE. De collecte ten bate van „Zonnestraal" voor de T.B.C-.bestrijding heeft f52.74 opgebracht. OUDKARSPEL. De collecte ten bate van „Zonnestraal" voor de T.B.C.-bestrijding, heeft f 65.75 opgebracht. Een woord van dank voor de verkoopsters is hier zeker op zijn plaats, voor do wijze waarop ze ondanks de plassende regens, alles gedaan hebben om de speldjes aan den man te brengen. HOORN KRIJGT EEN ABATTOIR. De Raad dezer gemeente heeft in zijn gisteren ge houden vergadering tot de oprichting van een abat toir besloten. De kosten voor de stichting worden in de plannon van B. en W. op rond f 160000 geschut Na breedvoerige discussies werd do voordracht van B. en W. aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. MEN ZOEKT NOG STEEDS NAAR DEN DADER. Uit 's Gravenliage, 29 Juni. Men herinnert zich, dat de arrestatie van de wed. G„ als verdacht van moord op mej. Wilk, haar benedenbewoonster aan het- Bezuidenhout, groot opzien baarde. Nadat zij weer in vrijheid was gesteld, zijn later de tegen haar ingebrachte aanwijzingen niet steekhoudend gebleken. Thans heeft zij mededeeling ontvangen, dat de rechter-commissaris van verdere vervolging heeft afgezien. Naar den dader wordt nog steeds ijverig gezocht. Tel. STEENROLENONTGINNING. Naar wij vernemen, heeft de ingenieur van het Staatstoezicht op het Mijnwezen te Meddo, in den Achterhoek, officieel de aanboring geconstateerd van een zekde ontginbare steenkolenlaag, welke aan vangt cp een diepte van 1033.95 en eindigt op een diepte van 1035.35 Meter. De laag heeft een dikte van 1.40 M. Van te voren waren reeds vijf lagen aangeboord, welke in totaal een dikte hebben van ongeveer 120 meter. LANDBOUWBEDRIJF EN INKOMSTENBELAS TING. Het Tweede Kamerlij! Braat heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Leidraad ter berekening van de zuivere opbrengst uit het landbouwbedrijf in ver band met de bepalingen der Wet op de Inkomsten belasting, samengesteld door do commissie Belas tingwezen, ingesteld door het Koninklijk Neder- landsch Landbouwcomité, in samenwerking mot den Neder 1 andischen Boerenbond en den Christelijken Boeren- en Tuindorsbond, overeenkomstig een me dedeeling van Zijn Excellentie den minister van fi nanciën van 16 Mei 1924, no. 44 D.B., is uitgereikt aan de inspecteurs der directe belastingen, ten ein de bij de toepassing der wet in het algemeen met den inhoud rekening te houden? Is het juist, dat op blz. 28 van dien Leidraad, on der A, rubriek „Afschrijving op onroerende goede ren, gebezigd in 't bedrijf", te lezen staat: „Kosten gemaakt ter verkrijging van onroerend goed kun nen als onkosten worden afgeschreven. Hieronder vallen notariskosten, hypotheekkosten, uitkoop van huurders, provisiön cn bemiddelaars, enz." „Daar geen enkele tegenwaarde van deze kosten aanwezig is, moeten ze zoodra mogelijk worden afgeschre ven"? Is het den minister bekend: dat volgens een vóór de vaststelling van dezen Leidraad gewezen arrest van den Hoogen Raad, dd. 28'Maart 1923 (B 3225) in den aanschaffingsprijs van: onroerende goederen de overschrijvingskosten zijn. te begrijpen? dat zich omtrent bovenvermeld punt een mee- ningsverschil voordoet tusschen den heer inspec teur der directe belastingen te Dokkum en den heer R. Bossinade, accountant en landbouwbedrijfsboek houder, te Driesum (Fr.)?; Is de minister bereid, ten einde de uniformiteit in deze berekening te bevorderen, mee te deelen, of z:i: de uitspraak van den Hoogen Raad, of wel de ge citeerde passus in bovengenoemden Leidraad bij de aanslagregeling moet worden gevolgd? Reuter meldt uit Singapore: Het vliegtuig met Van Lear Black ia te Singa pore aangekomen. Aneta sent uit Batavia: Het Fokkervliegtuig met den heer Van Lear Black wordt Donderdagmiddag (dus heden) tusschen 12 en 2 uur op het vliegveld Tjililitan, buiten Meester Cornelis, verwacht. EEN WINDHOOS. Te Ridderkerk heeft gisteren een windhoos bij den tuinder B. enkele broeikasramen in do lucht gewor pen; van de fabriek der firma Bakker en Co. wer den luchtkokers weggevaagd. Enkele hoornen moes ten het ook ontgelden. INVOER VAN SCHAPEN IN FRANKRIJK. Volgens nadere mededeelingen van den rijksland- bouwconsulent te Parijs moet bij elke zending le vende schapen voor de slachthuizen te Parijs wor den overgelegd een verklaring van de betrokken plaatselijke autoriteit, dat in de voorafgaande zes weken in zijn gemeente geen besmettelijke ziekte onder de schapen is voorgekomen. Deze verklaring welke het signalement dr schapen moet bevatten, welke het signalement der schapen moet bevatten, mag hoogstens drie dagen voor de afzending afge geven worden en moet op het Fransche consultaat worden gelegaliseerd. AUTO IN EEN SLO*T GEREDEN Te Reek bij Grave is gisteravond naar V. D. meldt omstreeks negen uur de auto van den heer Berends uit Ravenstein in een sloot gereden en over den kop geslagen. De heer Berends was op slag dood. Zijn zoon, die den auto bestuurde, bleef ongedeerd. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Naar wij vernemen ligt het ln de bedoeling van de Regeoring binnenkort een vereenvoudigde spel ling in te voeren, waarbij de naamvallen vervallen en voor do e en o dezelfde regels zullen gelden als voor de a en u. De uitgang lijk blijft onveranderd en wordt niet vervangen door lik. MEISJE VERBRAND. Bij het aansteken van een petroleumstel is te Amersfoort 't 11-jarig dochtrtjo van den heer E. Brouwer met haar kleeren in aanraking komen met de vlam, tengevolge waarvan deze in brand geraakten. - Het kind is later in het SI Elizabeth gasthuis aan de bekomen verwondingen overleden. EEN GEHEIMZINNIGE ARRESTATIE. Het Nederlandsche zeiljacht met hulpmotor „Hel- vetia" zou dezer dagen vam Amsterdam een reisje over de Noordzee gaan maken doch kon het niet verder dan iJmuiden brengen, schrijft de bericht gever der Tel. aldaar. In de sluis liggend kreeg de Jachtkapiteln van de politie opdracht in de Buitenhaven vast te maken, alwaar de politie aan boord ging, om een dame en een heer to arreateeren. Deze werden onder geleide van rechercheurs naar het politiebureau gebracht, .waarheen ook de bagage vervoerd werd. Omtrent de personen en da aanleiding tot htinne aanhouding wilde de politie nog geen inlichtingen verstrekken. Het motorjacht is inmiddels naar de Binnenhaven verhaald, waar het verdere order» moet afwachten. Een moeilijk parket De aanbestedingskwestie van de Kouinginnebrug te Rotterdam, waarvan wij in één onzer vorig© nummers melding gremaakt hebben, en waarbij, zo aie men zich zal herinneren, het werk gegund is aan Werkspoor" te Amsterdam, ofschoon oen Luitetvhe firma veoi lager had ingescl .even, on liiiemteugevoigo deze firma aehadevwgwecLng van f 150.090 tegen de gemeente Rotterdam heeft, inge steld, is bij God. Staten van Zuid-Holland' aun hanglg gomaukt. Gedeputeerden nu, aldus do N. R.Crfc., «tellen zich op heft standpunt dao hun goed keuring wettelijk veredaoht is, omdat de aanbu^to- dang door de gunning aan Werkspoor geen open bare aanbesteding' meer zou zijn, doch eon ondcc- handsohe, terwijl door het aandeel van Werkspoor in het door mmieter Kan toegezegde subsidie do gemeente ecm schenking zou aanvaarden, waarop volgens de gemeentewet eveneens do goedkeu ring van Gedeputeerden gevorderd wordt. De N.V. technisch handelsbureau Th. de Groen in Den ITaag heeft in haar qualiteit van vertegen woordigster der Vereinigte Stahlwerkc A. G.Dort muildier Unicin te Dortmund., aan den gemeenteraad geschreven dat Zn zich bezwaard voelt door het ad vies, dab de raad aan het college van burg-eineo*- ter en wethouders heeft gegeven betreffende de gunning van het werk, bekend onder den naam „Tweede Bestek Koning,inneb^lg.,' Het zal u bekend rijm geworden, aldus adr., dat dd z.g. regeeringssubsidte ten bedrage van f 49.u0t), welke aan.' B. en W. werd toegezegd bh gunning van het werk aan Werkspoor, volgens mededeeling van den minister van binnenlanasoho zaken en landbouw do volgende bedragen bevat: uit 'a rijks kas f 25.000, vam de gemeen tem Amsterdam en Ut recht) alk. f 5000, en vam1 Werkspoor f 14,000. De subsidie wordt dus niet uitsluitend uit 's rijks kas vergoed, maar een niet onbelangrijk deel wordt bijgedragen'door Werkspoor zelf, die daardoor o a. de opdracht hoopt te krijgen. Een .dergelijke sub- sLdieverleeniing door een gegadigde komt op het zelfde neer, alsof deze na gehouden aanbesteding rijn prijs met f 14000 mag verlagen en is zeer zeker een novum in het zoo hoog staand© offioiaole Ne- derlamdfloltóYaambesteding.swezen. Verder Imaakt omdergobeekende u opmerkzaam op art. 13, ai. 1 van1 het aambcefcedingsrcglemont 1919, dat een onderdeel ie van de z.g. algemeen© voor-* schriften (A. V.) welke op het bestek van het werk in cuawtie toepasselijk zijn verklaard. Deze alinea luidt ,.Do gunning vnn heb werk of die levering ge schiedt aan dien insohriivor wiens aanbieding het meest aannemelijk wordt geacht, ©az. enz.'" Volgens het praqAadvies van B. en W. is dit het geval met d© aanbieding van de door ondergetee-* kende vertegenwoordigde firma, zoodat d.o gunning aan haar behoort te geschieden. Omdorgeteekend© vleit ztioh dan ook met de hoop, dat, wanneer deze omstandigheden aan uwen raad bekend waren geweest bij het nemen van zijn be slissing, deze, tezamen met de in uw© raadsverga dering geuite argumenten, tot een andere hiibkomst zouden hebben geleid en heeft riek dus nogmaals per request tot uwen raad gewond met verzoek, det Zaak. gaaien de th;ins aan don dag getreden fei ten, nader in overweging te willen nemen. In antwoord hierop ontvingen zij gisteren van den minister een telegram van den volgenden inhoud: „Uw telegram heden betreffende Koninrinne brug. Vnn toegezegde Rijksbijdrage ad f 49.000 zullen aan den Staat vergoeden Werkspoor f14.000, Utrecht f5000 en mischien Amsterdam eveneens f5000. Minister J. B. Kan." In aansluiting hieraan zond de minister een schrij ven aan B. en W., waarin hij mededeelt het adres der N.V. Technisch Hand^lsbureau Th. do Groen ge lezen te hebben. De minisiter zou aan dit adres geen bijzondere aandacht hebben geschonken, ware het niet dat hij' de mogelijkheid niet geheel uitgesloten achit, dat ook het gemeentebestuur van Rotterdam aan de bewuste bijdrage een soortgelijke uitlegging zou geven als de adressante. „Een dergelijke constructie zou hem volkomen on juist voorkomen. Het is vast gebruik, dat bij werk verschaffing de naaste belanghebbenden steun vme loenen, en ook hier moet de zaak uitsluitend uit dit oogpunt worden bezien", aldus minister Kan. Vnn een verkapte verlaging van den inschrijvingsprijs kan dan ook zóó weinig sprake zijn, dat Z.Exc., had Werkspoor haar zedelijke verplichting eens niet verstaan, toch, ter wille van het groote Rijksbelang de subsidie zou hebben toegezegd. Do minister deelt ten slotte mede, dat hij, indien ondanks zijn uiteenzetting, hot denkbeeld, mocht postvatten bij 'het gemeentebestuur, dat do bijdrage van Werkspoor een nieuw element in de kwestie zou brengen, die bijdrage niet zal aanvaar 'en en toch zijn bij telegram van 11 Juni jl. gedane toezeg ging onverkort handhaven. B. en W. deelen ten slotte mede, dat. het. in hun voornemen ligt vóór de Raadszitting van 14 Juli a.s. te doen blijken^van hun zienswijze. In verband met een en ander is de gunning van het werk iutusschen aangehouden. Prof. dr. W. de Sitter, directeur van de sterren wacht te Leiden, was over de bereikte resultaten niet ontevreden, hoewel juist gedurende den belang rijksten tijd de hemel bewolkt, was, waardoor de waarnemingen hoewel van groot gewicht toch niet zóó zijn geweest als hij gehoopt, had. Vooral aan het begin en het einde der verduistering was de waarneming zeer gunstig, in het midden, door de bewolkte lucht, echter uiterst moeilijk. Door hest.u- deering van de horens van den sikkel der zon hoopt, men den afstand van de zon en de maan te kunnen afleiden. Van dev waarnemingen zijn foto's gemaakt, De waarnemingen in Engeland goed ge slaagd. De waarneming der zonsverduistering is te Gig- gleswick (Yorkshire, Engeland) waar zich een ex peditie bevond onder leiding van 'den Engelselnui astronomer-royal, geslaagd. Het was een prachtig natuurverschijnsel: het licht werd eerst grijsachtig bruin on het werd daarbij koud. Toen gleed de reus achtige maanschaduw met enorme snelheid over de aarde. Het werd pikdonker. Een van de leden der expeditie telde overluid de seconden. Na 23 secon den keerde het licht terug. Voor het licht weer terug was, werd' een prachtige corona gezien. Gouden en zilveren stralen werden door de zon uitgezonden, als kwamen rij' uit een ontzichtbaren smeltkroes. De expeditie onder leiding van Dyson te Giggles- wick heeft voortreffelijke resuhaten verkregen. De totaliteit duurde 23 seconden en ging met een flinke temperatuursdaling gepaard. De foto's worden go- nomen met speciale toestellen; en nog tal van an dere waarnemingen werden gedaan. De berichten uit Engeland gewagen van goed ge slaagde waarnemingen van de algeheel e zonsver duistering in don donkeren gordel, zoodat, het pu bliek dat daarheen getogen was, voor zijn moeite beloond is geworden. Gisteren was het op alle-wegen die naar de geheel verduisterde strook leidden, heel 'den dag eon drukte van belang. Plaatsjes waar men bijna nooit een vreemde ziet, waren plotseling hot doel van oen volksverhuizing gewor.in. Tusschen de heuvel» (de Fells) van Yorkshiro wa ren overal danstenten verrezen en daa luidde de

Schager Courant | 1927 | | pagina 5