Gebr. KWELDAM, Schagen, Minister KAN op bezoek Ernstig vliegongeluk op de Kooij. Twee dooden. Gemengd Nieuws. Geruchten over het aftreden van Baldwin. e«n behandeling van het pootgoed met een zeer zwakke sublimaat-oplossing gedurende anderhalf uur. Ringvuur ls een schimmel en openbaart zich door zwartbruine vlekken, en een geelachtigen ring. Deze zieke treedt soms in na droog weer. inzonderheid op licht land. in tegenstelling met vele andere schimmels, die meestal meer in vochtigheid tieren. Ook zwaxtbeenigheid. waarbij de vcet der plant in totting overgaat, valt gemakkelijk genoeg te onder kennen. Op gescheurd grasland komt gemeenlijk veel meer ziekte voor dan op ander land, terwijl wordt opge merkt. dat het gebruik van stalmest geen aanbeve ling verdient, omdat daardoor allicht ziektekiemen in het veld kunnen achterblijven. Ten slotte wordt nog de opmerking gemaakt, dat geile gewassen nu juist niet zoo wenschelijk zijn. want hoe langer het loof groen blijft, dea te grooter kans od besmet ting. De rondvraag, waarvan een zeer druik gebruik werd gemaakt gaf spreker aanleiding om nog over verschillende andere dingen te spreken. Zoo oa, dat onkruid soms de besmettingsooxzaak kan zijn. Door de Zwarte Nachtschade b.v.. die familie van den aardappel is. kan het Topbont worden overgebracht, waaruit volgt, dat het zaak is de velden schoon te houden. Ten slotte sloot voorzitter de vergadering met de mededeeling. dat voor de aanbesteding zwavelzure ammoniak door het Bestuur de kaarten aan de le den zullen worden gezonden, ook voor den herfst, en met dank aan den spreker voor zijn mooie en leerzame inleiding. Hierna werd een velddemonstra- tie gehouden, waarvoor de heer R. Keppel zijn aard appelveld aan den Veerweg ter beschikking had ge steld. IN 1926 GEBANDEROLLEERDE SIGAREN, SIGA RETTEN EN TABAK. In deJuni-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijr fers voor betreffende de hoeveelheden sigaren, siga retten en tabak, die in 1926, volgens de door het de partement van financiën verstrekte opgaven, zijn ge- banderolleerd. Hieronder zijn over de jaren 1923 tot en met 1926 deze hoeveelheden, met de berekende kleinhandels-1 prijzen, vermeld: Hoeveelheid 1923 1924 1925 1926 Sigaren Sigaretten (aantal) (aantal) Xiooo 1,043,126 1.036.846 1.062.972 1.145.089 Xiooo 1.957.945 2.506.865 1.981.680 2.369.075 Kleinhandelsprijzen Xf 1000 Xf 1-000 1923 78.524 85.184 1924 75.599 42.487 1925 77.424 84.716 1926 81.060 40.546 Tabak in KG.) Xiooo 12.683 14.596 10.622 12.540 XI1000 28.426 33.870 2&134 80.181 De totale kleinhandelsprijs nam dus toe van ruim f 142 millioen in 1923 tot bijna f 152 millioen in 1924, liep in 1925 terug tot ruim f138 millioen en steeg daarna in 1926 weer tot bijna f 152 millioen. Behalve een specificatie (in absolute cijfers) van de hoeveelheid gebanderolleerde sigaren, sigaretten en tabak naar de verschillende kleinhandelsprijzen zijn ovor de jaren 1928 tot en met 1926 ook enkele verhou- dingscijfers opgenomen. Uit deze cijfers blijkt, dat in 1926 van de totale ge banderolleerde hoeveelheid sigaren, 77 een waarde had van f0.05 t-.pi. f 0.10; sigaretten 04 een waar de had van f 0.0i tm. f 0.03; tabak, 77 een waarde had van f 1.60 Urn. f8.—. Hieronder volgen nog de verhoudingscljfers van de hoeveelheden der belangrijkste soorten sigaren, siga retten en tabak tot de totale gebanderolleerde hoeveel heden. Klein- in van Klein- in van Klein- in handels- tot handels- tot handels- tot prijs per hoeveelh. prijs per hoeveelh. prijs hoeveelh. stuk f 0.025 f 0.05 f0.00 f0.08 f0.10 Sigaren 6.85 11.23 21.62 20.17 19.28 stuk f0.01 f 0.0125 f 0.015 f 0.02 f 0.025 f 0.03 Sigaretten per KQ. 15.05 22.68 27.13 15.34 11.34 B.90 f 1.40 f 1.60 f2.— f2.60 fS.— 'Tabak 2.77 8.90 23.48 9.50 15.59 MISHANDELING MET DOODELIJXEN AFLOOP. Tijdens de kennis te St. Jansteen heeft een ern stige vechtpartij plaats gehad tusschen P« en M., knechten aldaar. Eerstgenoemde sloeg M. met een paal op het hoofd. M. is in het ziekenhuis opge nomen en aan de bekomen verwondingen overleden. De dader is ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld. Beiden verkeerden onder den in vloed van sterken drank. 0UDESLUI8. Zaterdagavond ls de nieuwe muziektent alhier In gewijd. Jammer was het. dat het weer voor een bui- tonconcort zeer ongunstig was. toch waren van de plaats zelve heel wat belangstellenden. De heer Hoogvorst memoreerde in een korte toespraak de schenking der gelden, tijdens het 25-jarig bestaan der Harmonie, waarvoor hij èn het comité dat zich daarmede had heiast èn de burgerij namens de Harmonievereeniging hartelijk dank zei, ef den wensch bijvoegende, dat nog menig concert vanuit deze tent de burgerij mocht worden aaögeboden. Hierna eenige goed uitgevoerde muzieknummers en een bedankje van den heer Jippes aan de vereeni- ging voor de uitnoodiging aan het comité om deze opening bij te wonen en toen was het eerste concert in de nieuwe tent afgeloopen. waarna de jongeren overgingen tot een dansje bij den heertKreijger. VAN EWUCKSLUIS. Zondagmiddag hield de Gymnastiekvereeniging D.OJLE.V. hier een openbare uitvoering in de open lucht. Het weer. dat "tegenwoordig vrijwel alles, wat in de buitenlucht moet geschieden, in duigen werpt, werkte ditmaal mede. Er was dan ook véél belang stelling. Aan het einde der uitvoering waren meer dere honderdtallen aanwezig. De geleverde presta ties waren in menig opzicht zeer goed te noemen en dXO.KE'.Vw zal er zeker in geslaagd zijn. bij meer deren nieuwe belangstelling voor de gymnastiek en athletiek op te wekken. WIERINGEN. Naar wij vernemen, beeft de heer NI Jz. Koom zijn benoeming als lid van de Schattingscommdssie der Rij'ksinkom&tenbelasting aangenomen en heeft de heer H. G. Rurnp bedankt voor zijn benoeming als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. WIERINGEN. Vanwege de schoolfeestcommissie te Westerland werd j.1. Vrijdag met de leerlingen der hoogste klassen van de O.L. school te Westerland een school- feestreisde gemaakt naar Bergen en Bergen aan gee. De reis ging per autobus naar Van Ewijcksluis en verder per, tramj en trein via Alkmaar naar Ber gen enz. Te Bergen aangekomen, werd eerst de in wendige mensob versterkt en daarna tot bezichtiging der schoone dorpen met hun voornaamste aantrek kelijkheden overgegaan. Ook de terugreis ging per spoor en tram tot Van Ewijcsïuis. waar de autobus sen van Naastepad gereed stonden het gezelschap weer huis-toe te brengen, doch het autoritje beviel zoo goed. dat eerst nog een tochtje over een gedeelte van 't schiereiland werd gemaakt. Dat dit heerlijke schoolfeestreisje uitstekend bij de kinderen in den smaak viel. ligt voor de hand. Allen waren dan ook voldaan over 't goede welslagen van dien heerijken dag. WTERJNGER WAARD, Naar we vernemen, is het café. annex kruide nierswinkel, aan de Kxeil. eigendom van den heer A. Steen, wat onlangs bil publieken verkoop werd opgehouden, thans uit de hand verkocht aan den heer A. Kossen te Barsingerhorn. WINKEL. De alhier gestationneorde Rijksveldwaohter W. Bruinee, is met ingang van 1 Juli 1927 bevorderd tot brigadier-titulair, COOP. CENTRALE BOERENLEENBANK TE ALK- MAAR IN LIQUIDATIE. Verleden jaar werd door deze in liquidatie zijh- de Coöp. Centrale aan dxy meer dan 40 bij' haar aangesloten geweest zijnde locale Boerenleenbanken een bedrag van f 2000 terugbetaald' van het ver lies (circa een half millioen), dat door die locale banken was overgenomen. Binnenkort zal nu op nieuw f 2000 worden terugbetaald, zoodat dan het verlies voor iedere bank tot ongeveer f 8000 is teruggebracht. ZUIDSCHARWOUDE. Op het Zang-concours te Amdijk behaalde onze zangvereeniging „Gemengd Koor", dan eersten prijs in de 3e afd. A, met 314 punten, en den tweeden eereprijs Af met 180 punten. LANGENDIJK. De drukte op hét telefoonkantoor te Broek wordt zoo groot, dat het personeel met een hulp telefoniste moet worden uitgebreid. Op het kantoor komt een nieuwe „post" bij. DIRKSHORN. Op het Zangconoours, uitgeschreven door den Noord Hollandschen Zangersoond, gehouden op Zon 3 Juli te Andijk, behaalde de Gemengde Zang- vereönighig^ alhier, directeur de heer Hovenier, den 'eersten prijs in de tweede afd, met 328 punten; het hoogste aantal in deze af deeling toegekend. Uverige en volhardende studie onder bekwame leiding, as hiermede bekroond geworden. W ARMENHUIZEN. Wegens periodieke aftr. van heb lid. T. Proag Pz., zal de te houden poldergfeem m in g worden ge houden op Woensdag 6 Juli a.s., van 9 tot 12 uur, inl de kolfbaan van den heeer H. Slikker, en is de eventueele herstemming bepaald op 13 Juli. WARMENHUIZEN. Voor de vacante betrekking van gemeente-veld wachter hebben zich in totaal 176 personen aan gemeld. WARMENHUIZEN. Bij besluit van den Minister van Justitie ia de alhier gestationneerde Rijksveldwaohtetr Wu Kragen burg bevorderd tot brigadier-titulair. Verstopping Als gi) last bebt van gedruktheid, schele hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz,, als gevolg van ver' stopping,-gebruik dan Poster's Maagplllen, het ideale laxeermid del Maagplllen verkrijgbaar 0.65 per Qaeon. Rund», Kalfs- en VarKensslagerij, zijn telefonisch aangesloten onder No. 64. JULIANADORP. De feesten op het J.V.C.-tererln. De tweede dag. Het zag er Zaterdagmorgen met de weersgesteldheid allesbehalve rooskleurig uit Het regende reeds des morgens en het bleef regenen. Des namiddags kwam de zon eens even kijken en trad er eenige verbetering in, maar heelemnal droog werd het niet. Zaterdagmiddag om twee uur werden de J.V.C.- feesten voortgezet met seriewedstrijden voor school jongens. Eerst kfamon de Julianadorpers tegen de Kleine Sluizers in het veld. Julianadorp was lang niet opgewassen tgen de veel grootere en beter ge oefende Kleine Sluizers en moest dan ook met 12—0 het onderspit delven. Daarna kwamen de twee club jes uit Helder, nL Helder D en H.R.C. C in het veld. Dit was een mooie gelijkopgaanden wedstrijd en ein digde dan ook met een gelijken stand 1—1. Daar de winnaars nog eens tegen elkaar moesten spelen, werd geloot en Helder D was de gelukkigste. Hierna kwam de ein-dwedstrijd tusschen bet Anna Paulow- na-elftal en Helder D. Helder D had tot 10 minuten voor het einde een 1—0 voorsprong, maar Anna Paulowna wist in de laatste 10 minuten nog 2 doelpunten te maken, zoo dat het einde kwam met 2—4. Anna Paulowna won alzoo den eersten prijs, een verguld zilveren medaille en Helder D den tweeden prijs, een zilveren medaille. Op het voetbalveld was het voor dezen dag nu weer ,afge,loopen, en werd de feestvreugde voortgezet in de danstent van Benema en bij en ia de meerdere gelegenheden voor vermaak, en werd er nu gewacht op het Bal-Masqué, hetwelk om 10 uur zou plaats hebben. Reeds ver voor den tijd vulde de danstent zich met vele belangstellenden en te precies 10 uur kwamen de gemaskerden onder leiding van den heer Tigohelaar uit hun schuilhoek te voorschijn en bewogen zich door de tent langs jury en ppbliek. De deelname aan de maskerade was nogal goed, niet minder dan 17 verschillende nummers hadden zich aangemeld. Hieronder waren 6 paren, 8 enkele en 3 groepen van 3 personen. De algemeene indruk was, dat er door allen nogal werk van hun masker was gemaakt., zoodat de jury geen gemakkelijke taak had, daar er in het geheel een tiental prijzen waren toe te kennen. Wij zullen een beschouwing over de diverse vertooningen achterwege laten, alleen willen wij even vermelden, dat zelfs de „Zonsverduistering" niet vergeten was en deze nu in levenden lijve door de zaal wandelde. Toen het démasqué geblazen werd, werden meteen de beoordeelingen en prijzen uitgereikt en wel de le prijs met 50 punten aan no. 10, voorstellende „Ge loof, Hoop en Liefde", zijnde: een schaal met .vruch ten. De 2e prijs, een vruchtenschaal, aan no. 11, aan „Pinda's". De 3e prijs, een klokje, aan no. 9, „Bruide gom en Bruid en bruidsmeisje"; de 4e prijs, een mu- ziektasch, aan no. 1, „Reclame Verkade"; de 5e prijs, een voetbalkoffer, aan no. 16, „Hawai-meisje"; de 6e prijs, een scheerstel, aan no. 8, „Straatmuzikanten"; de 7e prijs, een Gelukspop, aan no. 2, „Reclame Ran ja C. P"; de 8e prijs, wandbord van Julianadorp, aan no. 14, „Jocky's"; de 9e prijs, portemonnaie aan no. 5, „Roos", de 10e prijs, wandbord, aan no. 6 .Zons verduistering". No. 3 van de gemaskerden, „het Zigeunerpaar'*", had een collecte gehouden voor de J.V.C.-kas, welke f6 opbracht. Hier werd dus het nuttige aan het aange name gepaard. Ook dit nummer van het programma was nu afgewerkt en werd het overige deel van den avond met dansen en gezellig samenzijn doorge bracht. Vanwege de danstent werd' op een onver wacht moment een hoeveelheid serpentines de zaal ingekegeld, en in een ommezien zat alles onder het serpentinepapier, tot groot vermaak van velen. Zoo eindigde dus de tweede dag, en werd nu, na een korte nachtrust, het oog gevestigd op den laat- sten dag. De derde dag, Zondag. Het weer was goed en droog, een voorname factor, want deze laatste dag der feesten stond weder in het teeken van de sport 's Middags halftwee begon de wedstrijd J.V.C, I— Nieuwe Niedorp I. J.V.C. had eerst de wind mee, maar wist van dit voordeel niet voldoende gebruik te maken. Rust trad in met 1—0 voor J.V.C. Na de rust zat Nieuwe Niedorp er flink op en was dank zij bet windvoordeel geducht in de meerderheid en wist dit dan ook in vier doelpunten uit te drukken., zoo dat het einde kwam met 4—1 in het voordeel van Nieuwe iNedorp. Deze kwam daardoor in het bezit van het mooie emaille kruis, dat voor dezen wed strijd was uitgeloofd. Nu kwamen Hlder I en V.V.A. van Amsterdam m het veld, beide spelende in de 2e klasse N.V.B. Helder speelde voor den wind, maar V.V.A. speelde een vlug aantrekkelijk speL De ballen gingen laag langs den grond en werden prachtig geplaatst. V.V.A. wist dan ook bet eerst te doelpunten. We dachten reeds, dat in dezen stand geen verandering zou komen, maar 1 minuut voor rust wist de Boer van Helder met een prachtigen kopbal gelijk te ma ken. Na de rust kreeg V.V.A. den wind mee en wist biervan gebruik te maken ook. Nog geen 2 minuten was het spel aan den gang of keeper Wit moest vis- scben. Even later schiet de linksbuiten van V.V.A. tegen de paal, de bal springt terug, maar een der V.V.A.'ers schiet onhoudbaar in. De stand is 3—4. Het spel gaat over en weer. In het veld wegen de partijen prachtig tegen elkaar op. Het spel van Hel der was goed, terwijl dat van V.V.A. ook uitblonk. De Helder-keeper krijgt een kalm schot te verwer ken. Voor het doel springt de bal hoog op en ver dwijnt over zijn hoofd in het doel. De stand is 41. Helder is niet ontmoedigd en zit er geducht op, aangemoedigd door de talrijke Kelder-supporters. Een tijdje is H. in de meerderheid en Bierre schiet een bal, die terugspringt van den keper in bet doel. Stand 4—2. De laatste minuten zijn spannend, maar in den stand komt geen verandering meer, zoodat het einde kwam met 4—2 voor V.V.A.' en V.V.A. de beker won. Het was voor J.V.C. een prachtdag. Een groot aan tal bezoekers woonde dezen wedstrijd bij. We hopen dan ook, dat het doel van dezen wedstrijd, meer animo te krijgen voor de voetbalsport, vooral onder de Koegrasser jongelui, door dezen middag bereikt is. Het was tijdens de laatste match vrij frisch' gewor den, zoodat na afloop vlug een goed heenkomen ge zocht werd. Later klaarde de lucht weer op en scheenbeen koesterend zonnetje over bet feestter rein. Het werd een heldere zomeravond, die de be langstelling voor het slot dezer feestdagen zeer in de hand heeft gewerkt. Tegen het donker worden bewogen zich veel men- schen naar het terrein om tegenwoordig te,zijn bij bet afsteken van bet: vuurwerk. En dat was ook de moeite wel waard, want bet was schitterend, niet alleen door zijn gekleurde vonkenregen van draaien de zonnen, of uiteenspattende vuurpijlen, enz., maar ook door zijn samenstelling, welke zeer goed geko zen was, en het was dan ook ten vólle verdiend dat het publiek zijn instemming betuigde met het laat ste nummer „Leve J.V.C.". Tot sluitingsuur werd het feest in de dansgelegenheden voortgezet, alzoo vormende een waardig slot van de zoo uienemend geslaagde J.V.C.-feesteru De minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bracht Maandag nogmaals een bezoek aan on ze omgeving. Te Alkmaar gearriveerd per trein, werd hij daar ontvangen door den voorzitter en secretaris van Noorderkwartier, de heeren Kramer Glijnis en G. Nobel. Het eerste bezoek gold de vei ling van de Langendijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk. Om daar te komen werd met j opzet en thans ook in gezelschap van den Burge meester van Alkmaar, Mr. Wendelaar, gereden langs den berucht geworden Twuijverweg. De mi nister kon zich zoodoende gemakkelijk van den toe stand daar op de hoogte stellen. Na korten tijd het verloop der veiling, die in vollen gang was, te hebben gevolgd, werd bij door Burge meester Slot, tevens voorzitter der L-O.C., welkom ge- heeten, die er aan herinnerde, dat ook de voorgan ger van Z,Ex. enkele jaren geleden deze veiling had bezocht, aan wien hij bij die gelegenheid een en an der omtrent het hier bestaande veilingswezen had toegelicht. Opgericht op heel primitieven grondslag op initiatief van enkele tuinders en kooplieden, die een verkoopsysteem over de veiling beter achtten dan bet toen gebruikelijke uit-de-hand-verkoopen, is de veiling steeds uitgebreid, met het resultaat van den tegenwoordigen toestand. Burgemeester Slot wees er op, hoe, zoowel in de organisatie der tuin bouwers als in die der kooplieden, een geest van eensgezindheid beersebt om de zaken tot een goed einde te brengen. De veiling wordt thans beheerd door een commissie, waarin zoowel vertegenwoordi gers van den tuinbouw, als van den handel zitting hebben, terwijl het gemeentebestuur van Broek er door zijn burgemeester is in vertegenwoordigd. Deze regeling is getroffen, toen de tuinbouworganisaties de wenschelljkheid en noodzakelijkheid bepleitten van meerdere zeggenschap. De beteekenis van de veiling en den tuinbouw blijkt wel hieruit, dat er be langrijken omzet is naar verschillende landen van Europa niet alleen, maar ook ver daar buiten, zelfs in Amerika. Minister Kan deed bet genoegen een uitnoodiging te hebben ontvangen en beeft dan ook de eerste de beste gelegenheid aangegrepen naar de Broeker vei ling te komen. Veel bad hij reeds over deze ge hoord, maar nimmer had hij het van nabij gezien. Een blik in de veiling, waar oudere menschen in bun bankjes zaten met ongedekten hoofde. de6d hem terugdenken aan den tijd, toen hij' op de schoolban ken zat. Zóó heeft de voorzitter hier zijn menschen onder den duim, als toen de meester. Door bereid willigheid van den heer G. Nobel was he't hem mo gelijk reeds zoo vroeg vanuit Den Haag bier te zijn. Hij eindigde met den wensch, dat de Langendijker veiling steeds in bloei moge toenemen. Onder leiding van den Burgemeester werd daarna een rondgang door het complex gebouwen gedaan, welke tot de veiling behooren. Eveneens werd een bezoek gebracht aan het Betaalkantoor der L.G.C. Een en ander werd door den Minister met de groot ste belangstelling bezichtigd. Van Broek op Langendijk werd met opzet ook den toevoerweg gereden, die thans door het afsluiten van den Twuijverweg algemeen moet worden ge bruikt om naar Alkmaar te komen en kon de mi nister constateeren boe dèAr de 'toestand was. Door Heerhugowaard ging het langs het Verlaat naar de Niedorper Rijd en werd daar, groot liefheb ber als de minister van zeilen enz is, een zeiltocht op de Rijd gemaakt in het zeiljacht van den heer NobeL Na dit genoegens-intermezzo werd de auto van den heer Kramer Glijnis weer bestegen, en koers gezet naar Lutjewinkel, waar de mooie tuinen van den beer G. Nobel werden bekeken en de thee werd gebruikt. Vervolgens werd bekeken de Dieselmotor van de Niedorper Kogge Strijkmolens en in Kolhom een be zoek gebracht aan den aanbouw van het electrische gemaal van de Scbager Kogge. De zeesluis te Kolhorn werd bezocht en kreeg men een vrij kijkje over de ajs. Wieringermieer Ket volgende bezoek gold den heer K. Breebaart Jz. en werd diens boerderij en landerijen bekeken en gedeeltelijk doorgewandeld- Te Lutjewinkel teruggekomen werd ten huize van den heer G .Nobel koffiegedronken en toen ging het weer per auto naar Andifc, waarin gezelschap van den heer S. Smeding, Rljkslandbouwconsulent, en Ir. Ringeling de Zuiderzeewerken werden bekeken en een bezoek werd gebracht aan den proefpolder Deze werden rondgevaren en ook buitengaats werc alles bekeken, naar het opspuiten en beharden van den dijk, kortom de minister nam van alles met groote belangstelling kennis. Te vijf minuten over 4 uur vertrok de minister weer vanuit Enkhuizen naar Den Haag. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond gaf het fanfarecorps „Excelsior", di recteur de heer P. Dekker, een openlucht-concert op het erf van den heer J. A. Mijts. Begunstigd door goed weer. was het publiek wel niet best,, doch be ter opgekomen, dan we van de Niedorper# gewoon zijn. Ingezet werd met een opwekkende anarsch. Be houdens het eerste nummer na de pauze, wat ons niet gelukkig leek. werd het programma goed afge werkt. NIEUWE NIEDORP. Een chauffeur van de fa. Keetman en Schoorl, reed Zondagmorgen met het omdraaien bij de Sluis, pardoes met zijn Ford-autobus, waarschijnlijk door dat de remmen niet voldoende werkten, tegen do deuren van 't café „Prins Maurita" op. Behoudens een paar beschadigde deuren van den heer Peet oom. liep dit ongeval nogal goed af. en kon de chauffeur na eerst de auto met een paar man op 't midden van den weg te hebben geduwd, al was het aeen soms op drie beenen toch weer rijdende thuiskomen, den' toigim beroep doeltri den s Loaide Stamp werj L. M doren, 1.81 van i betaal Aang' hetze] drag Gel zorgv van J aanzi Vo aarbea brem op d Maandagmiddag geraakte het schoolvliegtuig. de S 16. bemand met den korp. vlieger v. <L Boom en den korp.-seiner Bosker op ongeveer 100 M. hoogte in een vrille en stortte met den neus in den grond neder. De bestuurder was op slag dood. terwijl de waarnemer op weg naar het Hospitaal den geest gaf. DE EERSTE PASSAGIERS VLUCHT NEDERLAND- INDIA Aneta seint uit Batavia: Geysendorffer heeft mee gedeeld. dat de terugreis van het Fokkertoestel is bepaald op 6 of 7 Juli. PRINSES JULIANA ALS STUDENTE. Prof. Wensdnckl die in September a.s. zal optre den als rector magnificus van de Leidsche univer siteit en, prof. Van Eijsinga.de nieuwe secretaris van den academischen senaat, hebben dezer dagen besprekingen gehouden met de praesides der stu denten-faculteiten. met het doel maatregelen te be ramen. opdat prinses Juliana colleges zal kunnen bedoeken, /in overeenstemming met ihaar wensch als alle andere meisjes-studenten. Wij vernemen voorts, dat prinses Juliana. behalve eenige colleges in de rechten, ook colleges in de let teren zal volgen, JULIANADORP. Op de Zondag j.1. op de gTasbaan van het ge meentelijk sportpark te Alkmaar gehouden motor races, georganiseerd door de Ver. Alomaria V.V.V. behaalde onze plaatsgenoot de heer O. W. de Graaf Jz. in de wedstrijden Juniores oven: 6 baanronden (3864 M.) een tweeden prijs, op oen „Ariël", tijd 3,24,8/0, en een idem in den aohtervolgingiswedstrijd Juniores. misb arbe waa: zich Eu Ovei opei priii pon den! zoel beh" ling lam dist de Art den brui ren een ma I ger gel dcx eer gel nis dai gei Ier ■Er loopen geruchten, dat de Engglsche premier, Baldwin, gedreigd heeft af te treden. Minister Brid- geman wordt reeds door een zekere sectie van de Tory-partij als zijn opvolger gedoodverfd. Hij zou de werkelijke sterke man zijn, dien de regeering noo- dig heeft, zooals gebleken is'uit zijn overwinning op Churchill, den kanselier van de schakist, met betrekking tot de marinebegrooting. ONWEDERS IN DUITSCHLAND. In de avonduren van eergisteren hebbén in Meck- lenburg zware onweders gewoefc, die groote - ma- terieele schade hebben aangericht. In den omtrek van Dönitz werd een voerman met twee paarden in een weiland door den bliksem gedood. Er werden drie huizen door het hemelvuur in de asch gelegd. RECORD VAN EEN KERKDIEF. Naar uit Cincinnati wordt gemeld, hoeft de onlangs gearresteerde kerkdief Ray «Mardsen bekend, met zijn bende gedurende de laatste 27 jaren 15000 inbraken in 7000 kerken der Ver. Staten en Canada gepleegd te hebben en een buit ter waarde van 81000 dollars te hebben gemaakt. PAARD OF MOTORT Elk Jaar wordt te Londen een keuring gehouden van paarden, die gebruikt worden bij het stedelijk goederenvervoer. Mén wil daardoor in de hand wer ken een betere verpleging der dieren en een betere kennis omtrent het type voor dit werk. Aan de koet siers worden dan prijzen uitgereikt voor de goede verzorging, e.d. 'Dit jaar werden 801 dieren voorgebracht, waaruit de Londensche consulent ir. Gerritzen o.i. terecht con cludeert, dat in de Eng. hoofdstad nog voldoende belangstelling bestaat voor paard en wagen. Ook in dat land zijn verscheidene sleepersfirma's er al weer toe overgegaan, hun motor-lorrie te ver vangen door dierlijke tractie, hetwelk van landbou werszijde met groote interesse wordt gevolgd in ver band met de perspectieven der ook daar eenigszins in verval geraakte trekpaardfokkerij. Ter gelegenheid eener tentoonstelling te Harword in Lancashire is de quaestie „paard of motor" tot een onderwerp van bespreking gemaakt. Daarbij bleek, dat het aantal zware trekpaarden, voor ver voer over kleine afstanden in de steden, weer toe neemt en dat de prijs in twee jaar tijds is opgeloo- pen van f 600 a f 720 per stuk tot f 1200 a f 1440. De „Liverpool Corporation" (fokkers van zware trekpaarden) wil gedurende drie maanden een ver gelijkende proef nemen emtrent kosten en prestaties van dierlijke en motorische trekkracht. ERNSTIG ONGEVAL BIJ BATAVIA. Uit Soerabaja, 2 Juli. Een groote Madoereesche prauw met honderd opvarenden is bij het Oostgat omgeslagen De „Krakatau" en 3 marinevliegtuigen trokken er heen. Zij troffen de prauw onderste bo ven aan met twintig personen er bovenop. Hier en daar dreef wrakhout, waaraan zich menschen had- den vastgeklampt. Gevreesd wordt, dat de meesten verdronken zijn. SPOORWEGDIEFSTALLEN IN ENGELAND. Ma^mirTag begint te Carlisle de jaarvergadering van den bond van spoorwegpersoneel, de „National Union iof Railwaymen" en daar zal, naar de w est- minster Gazette meldt, de politieke secretaris der organisatie 'bet bekende Lagerbuislid Thomas, de aanwezigen vragen om namens do meer dan 700.000 spoorwegmannon,' 'die lid zijn van de N.U.K., de gelofte af te leggen dat zij ziob naet aan diefstal zullen' schuldig maken. In zbn jaarverslag zegt Thomas, dat bet hem bekeind is, dat sommige spoorwegautoriteiten het vraagstuk der spoorw egr diefstallen zouden willen oplossen door middel.van esn leger van rechercheurs, maar naar zijn over- i za bij

Schager Courant | 1927 | | pagina 2