SchagerCourant Tweede Blad. DE BROEKER VEILING. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Dinsdag 5 Juli 1927 70ste Jaargang. No. 8076. Groote aanvoer van aardappelen, waar voor hooge prijzen worden besteed. De aanvoer van wortelen en bloemkool blij ven stationnair. De bloemkool gewild, de prijzen goed. Wortelen bedingen een rede lijken prijs. Wie ziöh nog- herinnert de klaagtonen der bouwers geuit in den tijd van, de vroege aardappelen cam pagne van 1926, zal die nu te beter begrijpen» als hij let op de tegenwoordige prijzen- Deze zijn nu ook deze weetbl weer het dubbele geweest van wat zij toen waren. Men betaalde toen gemiddeld! i 6.50, IbeaWijl verleden Maandag dei* afgelpopen weeki f 13.4016.20 betaald werd. Dat maakt alzoo een enorm verschil, dat de opbrengst zoo bijzonder goed maakt. Nu mag_ heb waar zijn dat het ba- schot idit jiaar wat Medner is dan het vorige, doch als we die opbrengst per snees gaan berekenen, dan komen we tob een bedrag, waarmee geen enkele bouwer ontevreden is. Zelfs de Nurksohen onder hen, moetenerkennen, dat het zoo best kan. We interviewden een tuinder, die deze week be gonnen was met rooden. Het beschot viel hem niet mee, het was althans kleiner dan dat van de mees- ten zijner vakgenooten. De aardappels waren te klein' jgebleven. Uil haalde per snees ruim 200 Kg. groote en eenzelfde gewiohtshoevealheid drielingen en kleine. Alles te zamen was dit een geldelijke opbrengst van ruim f 40 per snees of 1/42 HL.A. De meesten halen echter meen Verleden jaar omtrent dezen tijd waren er dub bel zooveel aardappelen aan onze veiling aange voerd als nu, terwijl de opbrengst ongeveer de zelfde is. Voor de bouwers bebeekent dit, dat, als de {prijzen zich handhaven, dat ontegenzeggelijk van een voordeelige aardappelteelt zal kunnen worden gesproken. Wlas do prijs der Schotsohe muizen eerst i 13.40 tot f 16,20, den volgenden dag zelfs f 16.60; in de loop der week liep deze iet3 terug, zoodat de week sloot met een noboering van f 11.8013.60. Voor 'drielingen werd Maandag van f 9.2013 betaald, ook deze liepen eenigszins in prijs achter uit, vooral in de laa.tsta helft der weak. zoodat Zaterdag van f 1,409 werd betaald, een prijs, die nog zeer bevredigend mag heeten. Kleinere beginnen minder belangstelling te ont moeten, waardoor de prijzen lager werden. De wortelen bleven ongeveer op hetzalfde prijs niveau als dat der vorige mweek. Maandag was de nofceering f 7.60—9,90,' Zaterdag f 7,30—8,60. Deze prijzen werden met kleine verschillen de ge- heele week door betaald. Al is dit niet bijzonder hoog, over 't geheel kan' wordten gesproken van redelijk:. 1 De aanvoeren waren nog niet groot, ongeveer 70.000 bos. De markt staat dan ook nog in het toeken der aardappels, waarvan; niet minder dan 250 spoorwagons over de veiling werden verkocht. Ook was de aanvoer van bloemkool nog niet groot. jZjj was echter gewild, vooral in 't laatst der week. Maandag besteedde men van f 13,9017,50, Zaterdag f 19,90. Vermelden we tenslotte, dat onder .die aange voerde aardappelen reeds eigenheimers waren, die voor f 10,9011,80 werden geveild, en schoolmees ters, die f 10,40 opbrachten; dan kan ials eind conclusie worden gesteld, dat die afgeloopan week een goede is geweest voor da Langendiiker tuin- -bouwers. Het zal echter nog langen tija zoo moe ten blijven, eer zij van de slagen bekomen zijn, die hen de laatste jaren hebben getroffen VLIEGEN IN DE HELDERSCHE KERMIS WEEK. De Kon. Luchtvaart-Maatschappij, die tijdens de tentoouBtellingsdagen zulke goed geslaagde vlieg tochten organiseerde, waai-van honderden inwoners gebruik maakten, komt tijdens de kermis hier we derom vliegtocht]es orgeniseeren. ,JTe'bi u ,al öeiia gevlogen?" vroeg men voor enkele jaren vol bewondering. „Hebt u. nog niet gevlogen?" vraagt men tegenwoordig vol verbazing. Want de Konnklijke Luohtvaairt Maatschappij, meer bekend als die K.L.M., vervoerde in de laatste jaren tienduizenden passagiers op hare luchtlijnen naar Londen, Parijs, Zweden en Zwitserland of op korte rondvluchten boven ons mooie Nederland. De altijd waarzame Technische Dienst, de wereldbe- rofmide'Fokkervliegbai^en, de bekwame bestuurders zij hebben de reputatie van betrouwbaarheid, vei- ligheid^en regelmatigheid van het Nederlandsche lucht veÜKeiea* gegrondvest. 'En nog zijn er velen, die de Luchtvaart niet kennen, idie nog' vreemd staan tegenover het vlieg tuig, die vergeten dat dagelijks, in winter en zo mer, honderden vliegtuigen in Europa en Amerika de verbindingen tusschen de hoofdsteden onderhou den:. Alleen de K.L.M. toestellen leggen in den zomer dagelijks bijna 7000 K.M., ongeveer de helft van den afstand AmsterdamBatavia, af. Voor de velen, die eerst eens een korte vlucht willen meemaken voor ze besluiten per vliegtuig te reizen, .voor de velen, die de wonderschoona sensatie vani het vliegen willen ondergaan, is thans tde ge legenheid geboden. Voor 1927 is de prijs dar passa- giersvluchten' vastgesteld op slechts zes gulden, voor zes gulden kunt rij meevliegen met de beste vlieg- ^^g;on der wereld, genieten van het schitterend uitzicht over de aarde, die zich voor u uitstrekt als een staalkaart, kunt gij' de u bekende plaatsen en plekjes uit de lucht aanschouwen, en als gij "uitstapt, zult gij' een machtigen indruk' rijker zijn en bewondering gevoelen voor de moderne tech niek, die heb wonder van het vliegen in enkele jaren tot stand bracht. j, .^egb met de moderne verkeersmaohines, die <i 'Wes' °P groote internationale' luchtlijnen afleggen, aan den pleziervlieger wordt dezelfde zorg voor gerief onveiligheid besteed, als .aan den intennationalen' reiziger. In 'een gemakke lijke armstoel, voor een breed venster, dat bij warm weer gemakkelijk te openen is, ziet gij heb land- schap langzaam onder u wegglijden. Voor duize ligheid behoeft gij niet bang te zijh, die 'bestaat wel op een' hoogen toren, maar nooit in een vlieg tuig. Luohtziekte komt bij' een zoo korte vlucht ^i1-- i VT^r' 'everilTnin. nis zeeziekte op een veerpont. G-ij hebt er niet eens dlelnl tij'd voor. Niet rookten en iniets naar buiten werpen, dat zijd' da eenige beperkingen die wij1 u opleggen. u)e gelegenheid is er, komt nu vliegen. Zialfs al wilt g*jj niet vliegen', gij zijt toch welkom «op h^t vhegvnelo.; komt er de rrberke machines bezien, let op de zorg, die er aan vliegtuig en motor bej ffteed wordt, ziet naar de zekerheid van den be stuurde? pij h&i opstofgBC faix dalen, ïgjk naar die verrukte gezichten van hem die gevlogen hebben. Een tocht naar het vliegveld loont altjfa de moeite. (Zieladvertentie) NOORDSCHAHWOUBE. Bij het gehouden examen door de B-K. Kweek school ,te Moerdijk is geslaagd, mejA. Zijp uit deze gemeente. NOORDSCHARWOUDB. De heer C. Koeman alhier, aan wien eervol ont slag is verleend uit zijn betrekking van onderwij zer aan de openbare school te Broek op Langendjjk, heeft op grond van lichaamsgebreken pensioen aangevraagd. ST. MAARTEN. Mej. Boerema, onderwijzeres aan de O. L. S. alhier, werd als zoodanig benoemd aan een der O. L. scho len te Alkmaar. HEERHUGOWAARD. In den vroegen morgen van Zaterdag ontstond, naar men vermoedt in de rookgeleiding, brand in de bakkeriji van den heer H'eijman aan bet Noord einde van den Middelweg, tegenover de R.-Kath. kerk. Alles brandde tot den grond af, hoegenaamd niets is gered kunnen worden, ANNA PAULOWNA. Op het Zangconcours te Andijk behaalde „Zang- lust", directeur de heer B. de Vries, Zóndag den 2en prijs in de 3e afdeeling. MIJNHARDTs Staal-Tabletten .90" Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60" Bij Apoth. en Drogisten KANS OP OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DE RADIO-LUISTERGIDS EN DE AETHERBODE. Op Woensdag 29 Juni heeft volgens den Radio- Luistergids een conferentie bij den minister van waterstaat plaats gevonden, waaraan deelgenomen hebben de vertegegnwoordigers van de N.O.V. (Ned. Omroep Vereen.) en den A.N.R.O. (Alg. Ned. Radio Omroep.) Bij de gevoerde besprekingen is gebleken, dat er wellicht kans bestaat, dat een overeenstemming tus schen de N.O.V. en den A.N.R.O. kan worden bereikt. De basis is reeds in hoofdlijnen uiteengezet, en ver dere besprekingen tusschen beide omroep-organisa- ties zullen gevoerd worden. Hangende deze onderhandelingen, zegt het blad, heeft de A.N.R.O. toegestemd er toe te zullen mede werken, dat de Hdlversumsche zen'der reeds gedu rende bepaalde vaste uren ter beschikking wordt gesteld van de N.O.V., alsmede van den Vrijzinnig- Protestantschen Radio-Omroep. Deze zend-uren zijn voor de N.O.V. de volgende: Zondag 10 Juli a.s. van 12 uur tot 4 uur 'smid- dags; Zondag 17 Juli a.s. van 4 uur tot 8 uur 's avonds, en zoo vervolgens iederen Zondag afwisse lend; iederen Woensdag van 7 tot 8 uur 's avonds; iederen Vrijdag van 10 u. 30 m. tot 12 u. 's avonds. Sinds de vorige week is de Nederlandsche Omroep Vereeniging bovendien als uitzendende vereeniging erkend door het Comité van Radio Omroepvereenigin- een in Nederland, hetwelk zich ten doel stelt een nauwere samenwerking tusschen de verschillende organisaties te bevorderen. In verband daarmede is de vereeniging toegetreden als lid tot genoemd comité en werkt het bestuur mede aan een bevredigende oplossing van de thans aanhan gige kwesties op radiógebied. Tot zoover de Radio-Luistergids. Op die conferentie zijn echter nog meer purten ter sprake gebracht, die, naar het ons voorkomt, behalve een pacificatie, een veel nauwere samenwerking tus schen die twee omroeporganisaties beoogen. Een van die punten is geweest de stichting A.N.R.O. om te zetten in een vereeniging. De vereenigingen N.O.V. en A.N.R.O. zouden dan een fusie aangaan, waarbij elk een bepaald aantal vertegenwoordigers als on bezoldigde bestuursleden zou afvaardigen in de nieuwe organisatie. Overeenstemming in deze is ech ter nog niet bereikt, zoodat nadere onderhandelin gen zullen volgen. Het spreekt vanzelf, dat de beide weekbladen, t.w. de Radio-Luistergids en de Aetherbode, resp. orgaan van de N.O.V. en den A.N.R.O., waarbij belangheb benden zijn het Algemeen Handelsblad en de Tele graaf, in deze zaak gemoeid zijn. Onmiddellijk na de hierboven bedoelde conferentie hebben er besprekingen plaats gehad tusschen den minister van waterstaat en de directies dier dag bladen. Hierbij werd de mogelijkheid onder de oogen gezien, de twee bestaande weekbladen op te heffen en over te gaan tot het uitgeven van een nieuw op te richten orgaan, b.v. de Radio-Bode, waarin beide dagbladen baar rechten zouden kunnen doen gelden en waarvan het batig saldo door de uitgevers gedeeld zou worden. Over deze ingrijpende verandering is evenmin over eenstemming bereikt, zoodat ook hiervoor nadere besprekingen tegemoet gezien kunnen worden, EEN RECHTSGEDING. Philips Gloeilampenfabriek levert haar lampen aan installateurs op contracten, waarin de verkoopsprijzen zijn vastgesteld en waarbij den installateur uitdruk kelijk is verboden, beneden die prijzen te verkoópen. De installateur, die van de voor den wederverkoop geldende prijzen afwijkt, kan voor elke overtreding beboet worden met f50 en kan voorts door de fa briek van verdere levering worden uitgesloten. De Amsterdamsche installateurs hebben nu reeds gedurende eenige jaren moeten vaststellen, dat de ge meentelijke electriciteitswinkel Philipslanmpen ver koopt aan het publiek, beneden de door Philips vast gestelde prijzen en zelfs tegen nog lagere prijzen, dan waarvoor de installateurs zelf de lampen moe ten inkoopen. Deze installateurs hebben zich herhaaldelijk afge vraagd, of het wel geoorloofd is, dat Philips, on danks de met de installateurs gesloten contracten, blijkbaar aan de gemeentelijke electriciteitswerken tegen lagere prijzen verkoopt of althans aan dit ge meentelijk bedrijf toestaat, tegen lagere prijzen te verkoopen aan het publiek. Het electro-technisch installatiebureau W. H. Jans en Co., heeft thans besloten, deze vraag aan het oor deel van den rechter te onderwerpen en heeft door tusschenkomst van zijn advocaat, mr. F. S. M. Rits, een actie tot schadevergoeding tegen Philips Gloei lampenfabriek bij de Amsterdamsche rechtbank aan hangig gemaakt. BEWAARSCHOOLKIND VERGETEN. Gistermiddag ds in de gementebewaarschool aan de Nijhofstraat te Arnhem een vierjarig jongetje na het sluiten der school te vier uur achtergebleven. Te zeven uur pas trok het de aandacht van voorbijgan gers, dat zij in het schoolgebouw een kind hoorden schreien. De politie heeft de school met een looper ge opend en het kind naar de ouders gebracht. De po litie stelt een onderzoek in. DE BOER EN DE VLIEGERS. Men schrijft aan het Hdbld.: Twee vliegers van de luchtvaartafdeeling Soester- berg waren Woensdag op reis naar Rotterdam; zij namen zoo als een goede vlieger pleegt te doen den. weg door de lucht. Onderweg wilden ze even rusten; uttcrocm daalden ze op het Vliegveld1 Schiphol. Na eenige rust namen ze hun plaats in het toestel weer in en weldra ronkte de motor hoog in de lucht. Terwijl ze nog waren boven den grooten Haai lemmermeerpo'lder met zijn lange rechte akkers, bleek er plotseling iets te haperen waarom werd. besloten een noodlanding te maken. Meenende dat zij boven een weiland waren, streken zij neer op een boerderij aan den Hillegommerdijkdoch toen ze dichterbij kwamen bleken zij boven een tarweveld et zijn, De landing geschiedde uitstekend; de lucht reizigers waren ongedeerd en het vliegtuig was on beschadigd. Weldra verscheen de eigenaar van de boerderij om de ongenoods gasten te begroeten; hij stelde zijn arbeiders ter btschikking om de vliegers te helpen de machine uit den tarwe-akker te rijden op meer vlak terrein om te voorkomen, dat nieuwsgierigen zijn rijk begroeide akkers zouden platloopen. Intusschen was ook de politie gewaarschuwd en naar Soesterberg getelefoneerd om een monteur, ten einde de machine zoo noodig te demonteeren. Terwijl op de komst van den vrachtauto uit Soes terberg werd gewacht, trachtten de vliegers met den boer de schade te regels Geconstateerd werd dat circa 250 vk. ia van den tarwe-akker was be schadigd en door de vliegers werd rekening hou dende met de betoonde welwillendheid van den eige naar een som geboden. welke zij naar recht en billijkheid ruimschoots voldoende achtten. De boer achtte dit bedrag echter te laag; hij meen de op meer daft het dubbele aanspraak te mogen maken. Hoe zij ook met elkaar praatten, overeen stemming kon. niet worden bereikt. De landbouwer meende nu gerechtigd te zijn de vliegmachine vast te houden; hij' deed het toegangs hek op slot en barricadeerde het zóó. dat het onmo gelijk was om van het terrein bij1 zijn boerderij den openbaren weg te bereiken. Toen kwam de vrachtauto uit Soesterberg met de helpers; zooals duidelijk is. voor een afgesloten pad. Van opladen van het vliegtuig kon geen sprake zijn De eigenaar weigerde halsstarrig het hek open te maken en het vliegtuig te laten opladen zonder toe zegging van betaling van het gevorderde bedrag. Vrij zeker zou men onverrichterzake zijm moeten terugkeeren en hebben moeten afwachten hoe het conflict door hoogere autoriteiten zou worden beslist. Een pijnlijke situatie inderdaad! Gespannen ge zichten over en weer. Onderwijl was de monteur langs een omweg op 't terrein gekomen. Hij had de machine nagezien, waarbij hem bleek dat de fout spoedig zou kunnen werden verholpen. Om. de machine beter te kunnen nazien, werd zij met goedvinden van den eigenaar op een pas gemaaid klaverveld gereden; weldra draaide do schroef were met groote snelheid. Kom! - laten de vliegers ook eens even probeeren of de motoren weer in orde zijn. zei de monteur. De vliegers namen met een ernstig gezicht hun zitplaats in enonder net toekijken van den. eigenaar begint de tweedekker no." 527 te huppelentot hij omhoog wipte en... de lucht inging!! Toe verbazing van de toeschouwers cn. van den, eigenaar die zijn vogel zich zoo on verwacht zag ontvliegen. Men zegt. dat de vliegers hoog in de lucht even hebben gelachen en dat bet talrijke publiek erg mot den boer was begaan! VERVOER VAN GESLACHT GEVOGELTE EN GROENTEN NAAR DUITS CHLAND. De Nederlandse!»*- Ka,mer van Koophandel te Frankfort ^jn de Main meldt: Naar aanleiding1 van de wensohen, welke ons van de züj'de van, Nederlandsche exporteurs van ge slacht ^gevogelte bereikten', heeft de kamer zich tot het ministerie van financiën te Berlijn geweid met jhet verzoek, eveneens voor de bij het verzenden van 'geslacht gevogelte doelmatige kratten, manden en uit onvolledig vlechtwerk bestaande verpakking, een tarrariaftrek toe te staan Aan dit verzoek heeft de minister van financiën thans voldaan; vastgesteld is, dat voor de verpak king van geslacht gevogelte im kratten voexr tarra 14 pot., staande uit onvolledig vlechtwerk 8 pot., en in balen 3 pet. afgetrokken mag worden. Verdór hebben ook de bemoeiingen van die kar- mer wegens tarrarnaftrek voor de verpakking' van groenten, Vermeld onder nr. 33 van net Duitsche invoerrechttarief, succes had. Thans is voor krato ten, waarin dergelijke groenten verzonden worden, een tarranaftrek van 20 pot. vastgesteld. DE ONTSNAPPING VAN DAUDET. Mevrouw Montard. de telefoonjuffrouw van de Ac- tion Frangaise, verdacht de hand in het spel gehad te 'hebben bij de manipulaties met de telefoon, welke de ontsnapping van Daudet mogelijk gemaakt heb ben. is in hechtenis genomen. Ziji wilde de vragen van den rechter niet beantwoorden zonder dat haar advokaat erbij was. Zij is in de gevangenis van St. Lazare opgesloten met haar kindje van vier maanden dat zij naar het gerechtsgebouw mee bad gebracht. MET MOTORFIETSEN ROND OM DE WERELD. Twee Engelsche motorrijders zijn eergistermiddag van! Trafalgar Spuare te Londen vertrokken voor een tocht om de wereld die zij in 120 dagen hopen te volbrengen. Hun motorrijwielen zijn van een uit klapbare zijnspan voorzien waarin zij zullen slapen. Bij' bun vertrek was er veel bekijks. STORTREGENS IN NIEUW-ZEELAND. In het district Hawkes Baai opi Nieuw Zeeland is de laatste 48 uur zoo overvloedig regen gevallen, dat de rivieren buiten baar oevers getreden zijn en veel vee verdronken is. Een der uit het oosten ko mende rivieren is vijf en twintig voet gestegen en heeft in een dorpje twintig huizen weggespoeld. Een postkoets die onderweg was. is door bet water mee gevoerd en de post ging verloren. De vier passagiers konden zich redden. Het spoorwegverkeer is ver broken daar op drie plaatsen de spoorstaven weg gespoeld zijn. BRAND IN EEN HOTEL TE AKEN. Uit Aken. 2 Juli. Vannacht is brand ontstaan in bet hotel Rarbarossa. Weldra stond;' het geheele trappenhuis in brand, zoodat de boven-verdiepingen geheel waren afgesneden. De brandweer heeft een gezin langs brandladders gered, de andere menschen zijn over de daken gevlucht. Een 20-jarig meisje dat uit de derde verdieping sprong en doodelijk werd ge wond is later in bet ziekenhuis overleden. Een jon geman is in zijn bed gestikt gevonden. ZWARTE PROPAGANDISTEN VOOR DE ROODE ZAAK? Volgens een bericht van de Roel zou de sowjet- regeeriulg heit eenigszins eigenaardige 'besluit ge nomen hebben, een groot aantal negers uit do Ver. Staten te importeeren. teneinde deze aan de com munistische academie te Moskou op te leiden tot communistisch propagandist. Nadat zij de noodige bekwaamheden als zoodanig zullen hebben verwor ven. zullen zij naar de Ver. Staten worden terug gezondenWaar men hen waarschijnlijk met vlag en wimpel weer zal binnenhalen! DE GROOTE ROZENTENTOONSTELLING. Op de rozententoonstelling te Londen van de Na tional Rose Society waren gisteren een half'mdlli- oen rozen in duizend verscheidenheden te zien. Gouden medaljes voor nieuwe zaailingen werden o.a. toegekend aan ..Everest", van Easlea, een heel groote vitte roos met een licht-geel kleurtje in het midden, en aan Lady Forteviot. oranje geel met. een koperkleurige sohakeering in het hart. een mooie en heerlijk ruikende roos. MOORD. In een Berlijnsch hotel is een vrouw gewurgd in bed aangetroffen, die daar gisteravond met een man was aangekomen. De vrouw, die vrij veel kostbaar heden bij zich had. is niet beroofd. De man is voor- loopig ontkomen. EEN MOOIE VANGST. Met een vlieg als aas heeft mevrouw Leckie Ewing in het Schotsche Lomond-meer een zalm van 36^ pond opgehaald. Het. was de zwaarste zalm die daar ooit gevangen was en hij had een lengte vaai 1 M. 15 C.M. NEDERZETTING VAN POLEN IN FRANKRIJK. De voorzitter van de Poolsche Kolonisatie-maat schappij 'heeft, in gezelschap van den directeur van het Centrale bureau voor veldarbeidens in Frankrijk, een aantal landbouwstreken in de departementen Lot-et-)Glajronne en Taru eit Garonne bezocht, waaai men binnenkort met de kolonisatie van Polen ten behoeve van den landbouw zal beginnen. (Besloten is tot verkoop van 400 H.A.. die het eigendom van Villemiur zijn. alvorens de eertse orga nisatie voor emigratie van Polen naar Frankrijk op te richten. In October zal men dezen grond in be zit krijgen en tegen dien tijd zullen de eerste Pool sche kolonisten met hun gezinnen uitgezonden worden. ONTPLOFFING VAN CHEMICALIëN. Bij het bergen van chemicaliën had in de kelder ruimten van een firma te Hamburg een ernstige ont ploffing plaats, waarbij de keldermuren instortten en vier arbeiders zwaar gewond werden. Er ontwikkelden zich daarop giftige gassen, die door de brandweer eerst na groote inspanning verwij derd konden worden. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastge steld. ENGELAND VRIJ VAN MOND- EN KLAUWZEER. Na het drastische embargo op continentaal versch vleesch, naar heet uit vrees voor insleping van mond en klauwzeervirus, heeft de Eng. minister van land bouw op 15 Juni in het Lagerhuis verklaard, dat Gr. Brittanndë sedert 6 April dus 10 weken lang vrij van mond- en klauwzeer is. Zulk een lange ziek- tevrije periode is sinds '1921 niet meer voorgekomen (n.1. van 12 Augustus tot 24 ovember, dus 15 weken). In verband daarmede hebben Canada, Z.-Afrika en de Ver. Staten hun grenzen weer opengesteld voor Britsch vee. De Eng. boeren dringen er nu bij den minister op aan, opi het onderzoek naar mogelijke besmettings bronnen onvermoeid voort te zetten. Zoo wenschen zij b.v., dat buitenlandsche zijden bacon alleen zul len mogen ingevoerd worden met de poten er aan, omdat deze lichaamsdeelen de eenige zijn, waaraan geconstateerd kan worden, of de dieren 'bij hun le ven aan mond- en klauwzeer hebben geleden. Dat de boeren een oorzakelijk verband leggen tus schen de ziektevrijheid en het invoerverbod van versch vleesch, spreekt van zelf.... EISCHEN DER BOEREN IN ITALIë. De Nationale Raad van de fascistische federatie van landbouwers heeft Rome bezocht om de kraanpositie te onderzoeken. Besloten werd een memorandum tot de regeering te richten, waarin de volgende maat regelen als dringend noodzakelijk worden aanbevo len: lo. verlaging van alle fiscale lasten. 2e. verlaging der vervoertarieven voor stoffen voor den landbouw noodzakelijk; 3o. vermindering of opheffing van rechten op in gevoerde stoffen en werktuigen, die voor den land bouw noodzakelijk zijn; 4o. aanzienlijke voorschotten aan landbouwers om hen in staat te stellen de noodige aankoopen to doen voor het a.s. landbouwseizoen; 5o. verlaging van de prijzen der werktuigen; 6o. verlaging der pachten; 7o. verlaging van de loonen der boerenarbeiders. De ..Times" correspondent te Rome doet van deze eischen melding makend, opmerken, dat de aard van eenige dier eischen het beste bewijs is voor de ern stige crisis, diede Italiaansche landbouw doormaakt. EEN WANDELENDE BRANDKAST. Dezer dagen werd te Parijs een bedelaar opgepakt, die een wandelende brandkast bleek te zijn. De man, die 52 jaar oud was, was in lompen gehuld en ver klaarde in geen twee dagen iets te hebben gegeten. Later bleek, 'dat zich in zijn lompen verscheidene ge heime zakken bevonden en dat hij eenvoudig „be dekt" was met goud en bankbiljetten. Men haalde er voor niet minder dan 15000 francs aan biljetten en voor meer dan 2000 francs aan goud uit. Hij zwoer dat dit alles was wat hij bezat, maar een half uur later vond men hem in zijn cel bezig met het tellen van eeti pakje biljetten van 10 francs! Waarop de commissaris van politie gelastte dat hij zou worden ontkleed en- dat al zijn kleeren zouden worden on derzocht. In zijn hemd vond men nog voor 2000 francs aan biljetten van 10 en 20 francs en in zijn hoed 1000 francs. Hem werd gelast zijn schoenen uit te trekken in de neuzen er van was ongeveer 1000 francs aan goud verstopt. Desgevraagd zeide hij, dat hij al dit geld met der tig jaar bedelen had bijeengegaard. WAT EEN SCHOENMAKER WIST TE BEREIKEN. Een schoenmaker uit Ebensee heeft Oostenrijk een nieuw spoorlijntje bezorgd. Dit feit. op zichzelf ai merkwaardig, is nog merkwaardiger omdat het ge schied is in dezen tijd van na den oorlog, waarin er voor niets en niemand geld te vinden is. Rudolf Ip pisch is echter een energiek man. Een luchtspoor- lijntje naar de Kranabethsattel in Opper-Oostenrijk moest eeri attractie zijn voor het toeristenverkeer en de streek ten goede komen. dat. stond bij Ippisch vast. Het as er maar om te doen gehoor te vinden bij de betrokken overheid en andere belang- en ge zaghebbender Als hij tienmaal w erd afgeslagen, kwain Ippisch den elfden keer weer. maar zijn zin zette hij door. De lijn moest en zou er komen en zij is er gekomen. Dezer dagen is zit geopend en de schoenmaker was de held van den dag en werd Ja alle toespraken hemelhoog de lucht in gestoken. Al leen. de gouverneur van Opper-Oostenrijk bekende eerlijk, dat hij Ippisch voor een dwaas, een lastigen maniak gehouden had en menigmaal de deur hact laten wijzen; de andere heeren lieten doorscheme ren. dat zij het eigenlijk steeds imet den man eens waren geweest. ZWARE ONWEDERS IN BELGIë. De'correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt, dat Donderdag. Vrijdag en ook Zaterdag nog, iö verschillende streken van België zware onweders hebben gewoed. Te Leuven trof de bliksemi'de centrale gevangenis, de nog. in aanbouw zijnde bibliotheek der Universi teit en de werkhuizen van Dyle en- Bacalan. De schade was echter gering; alleen in laatstgenoemde werkhuizen werd een machine vrij' ernstig gehavend. Te Antwerpen trof de bliksem den toren der 8mt- EJigiuskerk en een electrischen tramwagen die in brand vloog; het vuur kon echter spoedig worden gebluscht. Te Braisschaat. in de Antwerpsche Kem pen. sloeg de bliksem in het atelier van den Vlaam- %chen kunstschilder Luyten en richtte er heel wat schade aan. In het Walenland, te Thieusies. werd een land bouwer, op het veld. doodgebliksemd. Aan1 de Vlaamsche kust had de streek tusschen Zeebrugge en (Brugge het zwaar te verduren. Té Zetbrugge zelf werd het station getroffen en al do telegraaf; en tefefoonliiinen /letterlijk afgesmolten.- Enkele kilometers verder, te Lissewege brandden de schuren van een groote pachthoeve tot op den grond af. Ook werden verscheidene stuks hoornvee, op de weiden., door den bliksem getroffen en gedood.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5