11(11111 NitlIS- ilmtutii- LiillinM ZOMER-UITVERKOOP Herman Nypels' Kleerfingmagazijnen, Schagen GOEDKOOPE KLEEDING aanvang a.s. Donderdag 7 Juli. Woensdag Juli 1927. 70ste Jaargang No. 8077. Eerste Blad. Binnentendsch Nieuws. Feuilleton. De Witte Muizen. Alle Seizoenartikelen worden voor EXTRA LAGE PRIJZEN uitverkocht Nergens beter. Nergens voordeeliger. Zie de Etalages en vraagt in den wirtkel. SCHAKER COURANT. bit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, './orden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk' in het eerstuitltomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TEIEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ANNA PAULOWNA. Woensdagavond 29 Juni, hield de Coöperatie „Nieuw Leven", hare jaarlijksche algemeene vergade ring in „Veerburg". Aanwezig waren 31 leden, benevens de heeren Voo- jrink, Chef van de Afd. Accountancy der Handelska- jmer, Ham, Voorzitter en Beukman, Bedrijfsleider der 'Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel en Denijs, Be- Istuurslid der Coöperatie „Helder" te Helder. Te ongeveer half negen opent de voorzitter, de heer |G. Bakker, met een woord van welkom aan leden en i genoodigden, de vergadering, waarbij hij de hoop-uit spreekt, dat de besprekingen op zakelijke wijze zul- ilen worden gevoerd en niet onnoodig gerekt zullen 'worden. Daarna volgt als tweede agendapunt: Bespreking beroep van een gewezen lid inzake zijn door het be stuur uitgesproken royement. De voorzitter deelt hiervan mede, dat aan het einde van het vorig jaar enkele leden door het bestuur zijn geroyeerd. Eén daarvan teekende beroep aan op de algemeene vergadering. Waar de statuten aangeven, i dat het lidmaatschap ophoudt door ontzetting en niet- leden niet ter vergadering worden toegelaten, is, na hierover ingewonnen advies, aan het betrokken ex-lid verzocht, de zakelijke motievén waarop zijn bezwaar tegen het bestuursbesluit berustte,.schriftelijk aan het bestuur te willen mededeelen. Door het bestuur zou dan aan de vergadering worden voorgesteld, bedoel den persoon, ter mondelinge toelichting van bedoel de zakelijke motieven, ter vergadering toe te laten. Hierop was nog eenige briefwisseling gevolgd. De gevraagde motieven zijn echter niet ingekomen. Voorzitter vraagt daarom, of iemand over dit punt nog verder het woord wenscht Waar dit niet het ge val blijkt te zijn. is hiermede het bedoelde punt afge handeld en het bestuursbesluit goedgekeurd. Thans wordt overgegaan tot lezing der notulen van de vorige vergadering* welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt punt 4: Jaarverslag van den Secretaris. De Voorzitter deelt mede, dat evenals de laatste jaren steeds regel is geweest, in het jaarverslag ook de fi- nancieele gegevens zijn verwerkt en stelt daarom voor, tevens punt 5: Financiëel verslag, aan de orde te stellen.Natuurlijto zal er voldoende geegenheid wor den gegeven tot het stellen van vragen naar aanlei- ding van bedoelde financieele gegevens. I Waar niemand hiertegen bezwaar uit, vangt de I Secretaris, tevens Administrateur, de heer K. Keuris, aan met de lezing van het jaarverslag. Achtereen volgens krijgen wij nu een reeks van feiten en cijfers te hooren, te omvangrijk om hier alles weer te ge ven. Wij zullen er echter een en ander uit naar voren ^ïalen, dat als het meest belangrijke mag worden be schouwd. Door het heele verslag heen merkt men, dat er vooral in de eerste maanden van 1926 veel ver deeldheid is geweest en een zekere groep de beslui ten, door de algemeene vergadering genomen, steeds tegenwerkte. Later kwam daar nog bij het bedanken van den heer Jongejan als winkelhouder, die, wijl hij een eigen zaak in kruidenierswaren, in concur rentie met de Coöperatie ging drijven, aan deze een deel harer afnemers ontnam, groot genoeg om haar een belangrijk nadeel te berokkenen. Als gevolg van dit alles had er, eveneens in het begin van boek jaar, een aanzienlijk leden-verloop plaats. Het leden tal liep n.1. terug van 135 op 108, waarbij echter in TJit heb Amerikaansch van RIOHARD HARDING DA VIS. Vertaald door Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) 15. Zijn zakelijke manier van spreken volgend zei Inez haastigU kunt die pouny wel houden. Hij is pas bij' ons en niemand weet dat hij van ons is. Morgenochtend voor zonsopgang moot u weer uitrijden, maar dan moet u den weg naai* Otrabanda, langs de rots nemen. U moet zorgen dat ii ons huis voorbij bent voordat de zon opgaat. Na ongeveer een mijl moet u links een ruiterpad in slaan. Dat komt uit op het strand. Als ik Ai-et kan, zal Pedro er zijln. U kunt de geschiedenis £he vader geschreven heeft krijgen bij' Belanoourt m, Willemstad. Ze keek hem een oogenblik met 'n vriendelijken laoh aan. Hoe zal Dc u ooit kun nen danken, riep ze uit, als u gelijk hebt gehad. Roddy glimlachte terug en schudde zijn hoofd. Ik wist niet dat we dankbaarheid van él kn-ar verlangden, zed. hij. En nu. moet u gaan. want ik kan niet weg, voordat u. uit het gezicht bent Het meisje liet zich wegsturen met denzelfden, voor Roddy onbegrijpelijken laoh van daarnet. Het was haar eerste afspraakje geweest, maar niette* gene taan de [haar weinige ervaring wist ze, dat, als de partner een landsman van haar geweest was, déze het S'oweest zou zijn die er een einde aan maakte. Roddy gaf haar een' kwartier voorsprong, en galoppeerde toen naar Willemstad. Hij1 stalde de penny ergens in de voorstad en ging toen zoo vlug mogelpk [jniaar den' boekwinkel. Hij1 zed dat hjj reds- besohru vingen en boeken over de geschiedenis van V enezuela zooht. Rij' wat de man hem liet zien, was er één in drie doelen in het Spaansch, door •xnior Don Vüguel Rojas. Roddy's vragers jeukten om het open' te maken en ging naar zijn! hotel •üa-half dozijn andJere boeken' te hebben gekocht. Peter sliep nog, maar Roddy's ongeduld was te groot om niem eerst wakker te maken!. Hij sloot zich op in zijn kamer, gooide de boeken aanmerking dient te worden genomen, dat, wijl het aantal uittredende leden het statuair vastgestelde aantal overtreft, een gedeelte hiervan slechts na af sluiting van het thans loopende boekjaar van hunne aansprakelijkheid tot het bedrag van hun inleggeld, zal kunnen worden ontheven. Dit alles heeft aan het bestuur veel moeite en zor gen opgeleverd, maar toch werd met genoegdoening geconstateerd, dat ondanks deze zorgen, de verstand houding van het bestuur onderling steeds zeer goed was geweest, iets wat {na hare vernieuwing in Juni 1926) ook van de Commissie van Toezicht, kon wor den gezegd. Er werden 2 algemeene vergaderingen, 24 bestuursvergaderingen, 9 vergaderingen van de Commissie van Toezicht, en 4 tusschentijdsche be- stuursconferenties (waarbij ook anderen aanwezig waren) gehouden, ongeacht nog tal van conferenties tusschen "Voorzitter en Secretaris. Vooral de omzet van. kruideniers- en bakkerswaren had door de straks reeds genoemde oneenigheid ge leden. De eerste hiervan begon zich in het najaar echter weer eenigszins te herstellen, liep in den afge- loopen winter wel weer iets terug, maar bleef zich ondanks het ongunstige jaargetijde, toch op het peil van den zomeromzet handhaven, wat andere jaren bij lange na niet het 'geval was. Dit gaf hoop op eene geregelde stijging in het thans loopende boekjaar, welke hoop dan ook, voor zoover in het verslag kon worden geconstateerd,, tot heden verwezenlijkt werd. De hrandstoffen-afdeeling had zich niet alleen we ten te handhaven, doch mocht zich over 1926 in een stijgenden omzet verheugen. Deze afdeeling, -die in de voorafgaande jaren nogal met verschillende moeilijk heden had moeten kampen, is thans zoover gevorderd, dat zij gunstige perspectieven biedt. Alles bij elkaar genomen, had 1926 voor „Nieuw Leven/" echter een aanzienlijk verlies opgeleverd, vooral ook omdat verschillende hooge kosten, die voor de omzetting der bedrijven moesten worden ge maakt, geheel voor rekening van dit jaar waren ge boekt, terwijl bovendien meer dan f 1600.op de be zittingen was afgeschreven. In normale jaren zou een en ander zonder hinder hebben gekund en het bestuur meende, hoewel er over 1926 door de reeds aangehaal de oorzaken veel ongunstiger resultaten waren be haald, hierop thans geen inbreuk te moeten maken. Ech'ter gaf de resultatenrekening door dit alles thans een verlies aan van f 2912.49. Het slot van het verslag was voornamelijk gewijd aan den oogenblikkelijken toestand der vereeniging. Het tekort over 1926 kan uit de reserve worden gedekt en de gang van zaken in 1927 wijst op een verblijden de verbetering. De trouw gebleven leden werd dan ook op het hart gedrukt, het bestuur zooveel mogelijk ter zijde te staan, om den verbeterden toestand, die is ingetreden, te helpen bevorderen, opdat binnen niet te langen tijd weer zal kunnen worden gesDroken van de Coöperatie als een goed floreerend bedrijf. Wan neer alle leden daaraan medewerken en ieder voor zich tracht de Coöperatie nieuwe verbruikers te be zorgen. heeft het bestuur op de toekomst weer alle hoop. (Applaus.) Naar aanleiding van het jaarverslag, werden door den heer G. Meuleveld enkele vragen gesteld, die door den heer Keuris en in aanvulling daarvan door den heer Voorink, vertegenwoordiger der Handelskamer, ten genoege der vergadering werden beantwoord.. De heer Voorink deed daarbij uitkomen (wat ook reeds uit het jaarverslag was gebleken) dat verschil lende plannen thans bij het bestuur "in bespreking wa ren, 'die den toestand der vereeniging nog meer zul len verzekeren. Spreker achtte echter uiteenzetting dezer plannen op dit oogenblik nog ontijdig. Waar schijnlijk zal echter met enkele weken eene nieuwe algemeene vergadering worden gehouden, waar be doelde plannen door het bestuur zullen worden me tijdens de belangrijke In Colbert-Costumes, Overjassen, Jongens- en Kinderkleeding, Heerenmode-artikelen voor SENSATIEPRIJZEN. VRIJE TOEGANG. idie 'ihij met noodig had op den grond en sloeg met zenuwanhtigpe vingeers dé bladen om, tot hij bladzij •vier ten vijftig te pakken had. Zijn oogen vlogen (hiaar ide vierde paragraaf. Hlijl kende niet zoo heel veel Spaansch, maar zijn. kennis bleak voldoende. Bladzij vier en vijftig vormde de beschrijving van een aanval van' zeu uit door Drake op heb fort van San Carlos. En dit was de inhoud van de mys terieuze paragraaf vier: Ziende dat het niet mogelijk was het fort te behouden, verzamelden de verdedigers zich in het lokaal van de wacht en werden van daar uit naar het vaste land gevoerd door de tun nel 'die San Carlos met het Fort van Elokorro verbindt. Roddy liep naar de aangrenzende kamer als in een1 droom, en schudde den slapenden Peter bij zijn schouder. Peter deed zij oogen open en de uit drukking op Roddy's gezicht maakte hem van schrik meteen Maar wakker. Is er iets niet in deoa haak? Niks, zei Roddv. Hij vergat dat Peter abso luut geen Spaansch kende en wees triomfantelijk op paragraaf vier. Ik héb een ondérgrondsche gang naar de cel van generaal Rojas ontdekt, zal hij. We moeten terug gaan én hem er uit halen. Om geen last van1 de warmte te hebbeen, hebben dé planters, die op een1 eind afstand van Willem stad wonen, de gewoonte, bij' kaarslicht op te staan en als de zon opkomt, zijn ze al een heel eind pp weg. Dus toen Roddy er den volgenden morgen weer op uit toog om Inez_ Rojas te out- moeten, [beschouwden de enkele bedienden, die zijn vroeg vertrek merkten, dat, en zijn mededeeling» dat hij wild© duiven ging schieten, als iets heel gewoons. Roddï vond zonder eenige moeite hert pad, dat van dö rots 'naar zee liep en toen hij1 het strand een klein eindje afgereden was, vond hij Inez op hem wachten,.begeleid door den trouwen Pedro. De rots, die aan zijn voet uitgehold was door de zee, welfde zich over hen heem en verborg hen voor allen, 'die over den rotsweg, kwamen', terwijl de golven, die op een uitstekende rotspunt braken hen met ©en gordijn van druppels onttrokken aan het Oog van hen1, die op zee voeren1. Toen 'ze opstond' en naar hem toekwam, straalde LnéP gezicht van geluk. Het leek wel alsof ze sedert hun vorige ontmoeting nog flinker, krach tiger, nog jonger en mooier was geworden. Zij zag tan de uitdrukking van1 voldoening in Roddy's 'oogen, dat ook hij het raadsel had opgelost Hebt ,ii het boek gezien? riep ze. En hebt u het begrepen? Ik heb er tenminste een flauw idee van. Genoeg, voegde hiji er bij"' om door te gaan. Ik heb het moeder niet verteld, zei Inez met iets in haar stem, dat trots over haar eigen dap perheid verried, en ik zal het haar niet ver tellen ook, voordat ik weer iets van u gehoord heb en) ti zegt, dat u gelooft dat we deze keer wer kelijk hoop mogen hebben. Maar ik heb het Pedro verteld, .voegde ze er bij. Ze glimlachte den ouden man liefdevol en dankbaar toe en dat is heel gélukkig, want hij wist me een heeleboel te ver-4 tellen. Zijn vader die bü de artillerie gediend heeft, was dikwijls in Morro voordat het verlaten werd. Dat is vijftig jaar geleden'. De tunnel werd toen dagelijks gebruikt en ieder wiab ervan. Maar toen Morro als vesting werd opgeheven, werd de gang dichtgegooid, ien aan; elk einde met steenen afge sloten. In San Carlos. kwam hij uit in da kamer van de wacht. EI Morro was eigenlijk geen foru het was meer oen signaaLstatiom. Het werd vroe ger, in die dagen van de zeeroovers, als uitkijktoren gebruikt. Daar waren altijd maar een paar man op wacht en dan nog maar alleen overdag. Zé snepen in San Carlos. Iedere morgen kwamen ze bij (elkaar iini hot wachtlokaal en marcheerden dan dooit id© tunnel naar El Morro en kwamen bjji zons ondergang weer terug. Ik ken El Morro niet, zei Roddy. U zult het wel gezien hebben, veronder steld© Inez, zonder te weten dat het een fort was. Het is nu heelamaal vervallen. Hebt u nooit, vroeg ze, rechts van de stad een1 klein heuvel* tje vlak aan dé haven' gezien? Heb is juist boven de vlakte, waar het vee wordt bijeengedreven1 tob het inaar Cuba vervoerd wordt. Wel, de ruïnes van El [Morro liggen bovenop die heuvel. Het is zoowat een kwart mijl van San Carlos, .dus we weben dat dat de lengte van de tunnel is. Pedro heeft ge zegd ^dat hij gedeeltelijk onder de haven doorloopt. De gevangenen van San Carlos hebben hem vroe- der m de rotsen uitgehouwen. Maar er zullen heel wat menscheen zijn, wierp Roddy tegen1, die van heb bestaan ervan afweten- Vijftig" jaar geleden wel. maar u moet beden* ken, dat hij eigenlijk al een halve eeuw niet meer degedeeld en de goedkeuring daarvan zal worden gevraagd. Hierop werd het jaarverslag goedgekeurd. Namens de Commissie van Toezicht deelt de heer J. Kreijger hierop mede, dat bedoelde commissie re gelmatig het kasboek met de daarop betrekking heb bende bescheiden heeft gecontroleerd en in orde be vonden, waarom hij voorstelt het financieel beleid van den Administrateur goed te keuren. Wordt goedgekeurd. Volgt bestuursverkiezing. De periodiek aftredende leden, mevr. A. WoudenbergLangedijk en de heer D. Krouwel, werden beide met groote meerderheid herkozen. In de plaats van den heer G. Bakker, die zich genoodzaakt ziet wegens aanstaand vertrek als bestuurslid te bedanken, werd de heer H. J. Derk- sen gekozen. In de Commissie van Toezicht dienen drie plaatsen opnieuw te moeten worden bezet, n.1.: 1 wegens pe riodieke aftreding van den heer H. J. Derksen, die als zoodanig niet herkiesbaar is; 2. wegens bedan ken van mevr. M. B. MeuleveldKreijger en 3. we gens vertrek van den heer Jb. Grin. Hiervoor worden gekozen de heeren J. C. Noorden, A. van der Ham en. Blaauboer. Waar alle gekozenen hunne benoeming aannemen, wordt overgegaan tot de rondvraag, die echter niets opleverde. De heer Vorink vraagt daarop nogmaals het woord en spreekt er eenerzijds zijne verheuging, anderzijds zijne teleurstelling over uit, dat op deze vergadering zoo weinig kritiek is geleverd. Kritiek toch, mits deze opbouwend ia, toont dat er onder de leden belangstel ling aanwezig is. Spr. hoopt, dat deze hier ondanks die kritiek ontbrak, toch voldoende aanwezig is en men zich niet in kritischen zin heeft geuit, omdat men in het bestuur vertrouwen stelt. Spr. wil dan ook wel zeggen, dat dit bestuur dat vertrouwen waardig ds. Spr. kan dit beoordeelen, want hij heeft den laat- sten tijd meermalen met dit bestuur samen geweest. Er wordt alles gedaan, om deze coöperatie, die het vorig jaar zeer veel moeilijkheden heeft moeten door staan, weer in goede banen te leiden en spr. is er van overtuigd, dat zulks aan hen zal gelukken, als zij slechts op de medewerking der leden daarvoor kun nen rekenen. De heer Ham, voorzitter van de Coöperatie „De Tijd geest" te Winkel, heeft respect voor de prestatie door dit bestuur geleverd. Spr. geeft de verzekering, dat het bestuur van „De Tijdgeest" de gang van zaken in Anna Paulowna met belangstelling volgt en wanneer „Nieuw Leven" dat noodig mocht hebben, en zoo dat op eenigerlei wijze mogelijk is, gaarne haar steun zal verleenen. Het beste middel om de moeilijkheden spoedig door te komen, is echter, dat de leden allen hiertoe medewerken. De heer Beukman spreekt in denzelfden geest Nadat de voorzitter de hoop heeft uitgesproken, dat de nieuw benoemde leden der Commissie van Toezicht de hun opgedragen taak met opgewektheid zullen vervullen en aan de uitgetreden commissiele den dank heeft gezegd voqr de vele diensten, door hen in het belang der vereeniging bewezen, vraagt de heer Keuris nog het woord, om aan den aftreden den voorzitter den dank der Vereeniging over te bren gen. Waar de heer Bakker vanaf het ontstaan der vereeniging steeds met bestuursbemoeiingen belast is geweest, de laatste drie jaren als voorzitter, heeft spr. hem steeds in zijn werkzaamheden ten bate der vereeniging kunnen gadeslaan. Wanneer ergens, dan is zeker hier een oprecht woord van dank op zijn plaats. (Applaus.) Nadat door den voorzitter aan de aanwezige gasten dank is gebracht voor hunne tegenwoordigheid en de waardeerende woorden, door hen gesproken, wordt te ongeveer elf uur de vergadering gesloten. bestaat. De menschen hier vinden zoo'n tunnel niet zoo'n geweldige bijzonderheid. Ze zijn haast bij elk fort dat de Spanjaarden hier langs de kust heb ben gebouwd, en iaok in Cuba en op de landengte van Panama. Bjjha al die forten zijn met elkaar verbonden door tunnels. Z© dienden om de soldaten te beschermon tegen! het vuur van den vijand als ze van de eene stelling naar de andere moesten- Ze hadden tot hun enkels in het zachte, vochtig© zand gestaan. Het meisje liep op haar ponny toe, maar Roddy stond nog naar dé zee te staren. Hij scheen Inez' tegenwoordigheid geheel vergeten te zijn ietn tuurde in gedachten verloren naar de gol ven, (die zich omhoog hieven1 voor de rotsen en uit een! spatten in een glinsteren den waaier van schuim Tenslotte kwam hij' met een ernstig, gezicht pa-a-r haar'ito©. Ik zal de autoriteiten in Porto Caballo pro- boeren te overtuigen, zei hij', dat* ze een vuur toren moeten bouwen bij* El Morro. In elk geval zal ik ^toestemming vragen om daar een kijkje te gaan nemen. Omdat zij! toch' niet van plan mijn vader hun vuurtorens te betalen denk ik niet, dat zij er bezwaar tegen zullen hebben. Hij* zal mijn plan deadcelijk toeschrijyen aan misplaatste ijver voor het heil van dé maatschappij* en het opnieuw een bewijs vinden voor zijln theorie dat ik nieb het flauwste idee< heb van onze zaak. Zoodra ik iets definitiefs gevonden heb, zal ik het u laten; weten. Maar tusschen twee haakjes, hoe moet ik u iets laten weten? Inez gaf hem het adres van eeta banneling uit Venezuela dis in Willemstad woonde en die in geheim contact met Pedro stond. Langs dezen weg zoudJen brieven haar veilig bereiken. Ze wendde zich naar hem toe en stak haar hand uit. U moet heel voorzichtig zijn, zed ze. - Ik beloof u, zei Roddy op grappige» toon, dat ik net zoo'n geheimzinnige bedrieger zal zijn als de doortrapste Venezulaan die ooit gecomplot teerd heeft. Ik moet toegeven, dat, toen ik hier kwam, ©en baby met een paar onschuldige oogen was, maar ik verzeker u, dat ik mijn leven gebe terd heb. Uw landslui hebben een tweeden Mottaft- nich of een otnvervalöohten Maehiavelli van mé gemaakt. Ik verzeker u dat een Japansche hande-i laar vergeleken' bij1 mij, zoo oubedorve» is als een oude, "'brave verre talnaaister. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1