Eerste steenlegging electrisch gemaal Schager Kogge. Gebr. KWELDAM, Schagen, Plaatselijk Nieuws* Bekendmaking. Burgerlijke Stand. Voetbal. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Marktberichten. Rome, 1 Juli. met hem te doen. In het pakhuis worden vooral balen cacaoboonen opgeslagen en K. is toen begonnen om telkens 2, soms 3 en een enkelen keer 5 balen van de opgeslagen partijen weg te nemen en deze aan de ex- Ecditeurs te verkoopen, ver beneden de waarde. Deze alen werden meestal des morgens vroeg per hand wagen uit het pakhuis gehaald. Door steeds het manco aan tc vullen mot balen uit andere voorraden, gelukte het K. het bedrog te verheimelijken. Dit is ongeveer een half jaar lang goed gegaan. Toen vroeg K. opnieuw aan zijn afnemers geld te leen. In een café in de binnenstad werd daarop een conferentie gehouden, waarbij veel bier werd gedronken, en in eenigszins beschonken toestand heeft K. zich toen bereid verklaard, nu ook eens een grooter kwantum te leveren. De achterzijde van het pakhuis, waarover K. het beheer voerde, ligt aan een vaarwater. Den volgenden morgen, om 8 uur, dus bij klaarlichten dag, verscheen een motorboot achter het pakhuis en K. liet 184 ba len cacao in de boot laden. Hij ontving daarvoor een derde van de werkelijke waarde in betaling. Een dag later kwam toevallig de directie van de scheepvaartmaatschappij de voorraad opnemen. Men ontdekte toen een leege plaats tussohen de stapels balen. K. vertelde, dat hij de balen in hoogere sta pels had gestuwd, zoodat er op den grond meer ruim te was vrij gekomen. Aanvankelijk geloofde men dit verhaal, maar K. werd nu bang, dat het bedrog zou uitkomen en den volgenden dag bleek hij spoorloos verdwenen te zijn. Dat welkte natuurlijk wantrouwen, een scherper onderzoek werd ingesteld en toon werd het manco al spoedig ontdekt. De politie werd ge waarschuwd en deze steldo een onderzoek in naar K.'s verblijfplaats, maar hij bloof zoek, tot dat hij j.1, Zaterdag ocnsklaps in oen café werd ontdekt. Hij werd aangehouden en naar hot hoofdbureau van po litie overgebracht. Daar heeft hij dadelijk een volle dige bekentenis afgelegd, waardoor ook de namen van de expediteurs, C. R. en K. V., bekend werden. Dezen zijn daarop aangehouden. K. vertelde, dat hij na zijn vlucht eerst ggeruimen tij'd in Den Haag heeft gewoond. Daarna is hij naar Amsterdam gegaan. Aldaar had een vrouw van ver dachte zeden hem aangesproken. Kort na dit gesprek miste hij een portefeuille met f2200. Het overige geld bewaarde hij in een andere portefeuille. Van dit geld heeft hij nog eenigen -tijd royaal geleefd. Toen het geld op was, is hij naar Rotterdam teruggegaan, waar hij al spoedig werd ontdekt. Van de buit is dus gcon cent terecht gekomen. K is in het huis van bewaring opgesloten. Tegen R. en V. is proces-veibaal terzake van heling opge maakt. Dinsdagmorgen woei er van het werk van het nieu we electrisch gemaal der Schager Kogge te Kolhorn, de va'derlandsche driekleur. Wat was daar te doen? Wel, na een doortastenden arbeid van ruim 20 we ken, was het oogenblik aangebroken, dat met het opgaande werk kon worden begonnen. En het spreekt vanzelf, waar zulk een grootsch werk reeds zoover zijn voltooiing nadert, en de eerste steen voor dit op gaande werk kon worden gelegd, dit geschiedde met een zeker uiterlijk vertoon. De voorzitter van het betrokken waterschap, de heer C. Kooij, to Schagen, was tegenwoordig, om deze plecUlgheid to verrichten en bijna alle Heemraden gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun be langstelling en meeleven. Verder was nog aanwezig de lieer Zeeman van Wieringerwaard,. secretaris der Technische Adviescommissie, de heer R. Kaan, de voorzitter dezer commissie, was door de Statenzitting verhinderd te komen: Wij merkten ook nog op de heer Chr. Dekker, de architect en den heer A. Droog, de uitvoerder van het geheele werk, terwijl ook pre sent was de heer Padding, de onderuitvoerder van den onderbouw en vertegenwoordigers der firma Wil- tenburg te Amsterdam. Deze firma had alle beton werken, afvoerpijpen enz. voor haar rekening. Zooals gezegd, de heer C. Kooij legde de eerste steen en hij deed dat vergezeld gaan van een harte lijk en goedgekozen woord. Spr. wees er op, dat het een werk was van groote beteekenis dat hier werd verricht, dat voor het waterschap van veel belang kon zijn en spr. hoopte dat wat men zich van dit alles had voorgesteld, ook zou worden bereikt. Tot dusver was het werk nogal voorspoedig gegaan, zonder groote ongelukken of tegenvallers en de wensch werd uitgesproken dat ook na de geheele voltooiing dit ge zegd zou kannen worden. De gewone enveloppe werd onder de deksteen ge legd en wij kunnen wel verklappen dat het personeel zich later zeer ingenomen toonde over den inhoud. Daarna werd eerst in de keet en vervolgens in het café nog eenige oogenblikken gezellig gepraat en was hiermee ook deze plechtigheid achter den rug en kon weer met ijver en doortastendheid a. d. voltooiing .van dit belangrijke werk, dat een uitgaaf eischt van ongeveer f 75000.—, worden doorgewekt. AUTOBUS VAN EEN HELLING GESTORT. Uit Nijmegen, 5 Juli. Op het kruispunt van den Graefschen weg en de Groenstraat alhier is heden te halfnegen 'n autobus, waarin behalve de chauf feur acht personen hadden plaats genomen, in bot sing gekomen met een auto, waarin slechts de be stuurder de heer P. J. uit Hilversum gezeten was. Volgens de regels van den weg had de autobus den voorrang. De chauffeur van de bus, die de aanrij ding nog wilde voorkomen, reed plotseling de Wolfs- kuilhelling af en viel met zijn bus meer dan drie nieter. Gelukkig bekwam niemand der inzittenden eenig letsel, terwijl ook het voertuig er wonder goed afkwam; De andere auto werd zwaar beschadigd. DRASTISCHE MAATREGEL. Uit Doetinchem, 5 Juli.i Naar wij vernemen, is door de directie van de emaillefabriek „Vulcaans- oord" aan haar personeel medegedeeld, dat de slech te toestand van het bedrijf het noodzakelijk maakt, een loonsverlaging van 10 in te voeren, óf aan 400 man personeel ontslag te geven. De organisaties hebben nog niet besloten, of zij de verlaging al dan met zullen accepteeren. TeL BRUSSEL-TEXEL. Uit Texel, 5 Juli. Allhier is een ballonnetje ge vonden, waaraan een briefje van den volgenden inhoud: Paul Marchand, collége St. Pierre, Bruxel- les, Belgique, Prière de renvoyer, payement desti- nation. NA DE RELLETJES TE ASSEN. H®* Hoog Militair Gerechtshof heeft kapitein J. M. Glasius van het le Reg. Infanterie te Assen, chuldig verklaard aan het bij het militair oproer van 20 September jl. te Assen nalaten van het ne men van de door den toestand gevorderde maatre gelen van geweld. Het Hof heeft hem deswege ver oordeeld tot. drie dagen gevangenisstraf. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch had den kapi tein vrijgesproken. LEVENSGEVAARLIPK GEWOND. Hit Andijk, 4 Juli. In den afgeloopen nacht ont-' stond hier een vechtpartij tussohen den bij de Zui derzeewerken werkzaam zijnden Belg, Aloyisius B. im Cen i *Hentenaar, waarbij de Belg levensgevaar- njK werd gewond. Ter verpleging is hii naar het Ziekenhuis te Enkhuizen overgebracht. NIEUWE NIEDORP. Naar aanleiding, dat de heer J. I. Hovenier zich door omstandigheden genoodzaakt gevoelde om de 2ieS bedanken als directeur van Nie- dorps Strijkorkest, hield, de vereeniging Maandag Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij, zijn telefonisch aangesloten onder No. 64. il. eene ledenvergadering, waarin de heer P. Dek- ;er, welke van to voren was aangezocht en zich be reid had' verklaard, benoemd werd tot directeur. HARENKARSPEL. Bij de op Maandag jl. gehouden rekening van het Onderlinge Paardenfonds alhier, bleek dat er wa ren verzekerd 223 stuks, afgekeurd waren 4 paarden; de omslag over dit kwartaal werd bepaald op f 1 per f100 verzekerde waarde. GESLAAGD. Op 4 Juli j.1. zijn -voor het U.L.O. examen te Am sterdam o.m. geslaagd de volgende leerlingen van de U.L.O. School alhier: B. Brouwer, J. 'Deutekom, P. Wismeijer. TENNISSEN. Zondag j.1. speelde onze Schager Tennisclub haar promotie-wedstrijd tegen de L.T.C. Julinana uit Hoorn. S.T.C. die door het niet medespelen van een harer dames gehandicapt uitkwam, heeft deze wed strijd met 0—1 verloren. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis: I. dat het bureau vau het correspondentschap der Werkloosheidsverzekering en Arbeids- bemid deling met ingang van 1 Juli is OVERGEBRACHT naar het perceel van den heer C. Bakker, Molen straat C 3. II. dat het kantoor van den Gemeente-ontvanger met ingang van 15 Juli a.s. wordt OVERGEBRACHT naar het Raadhuis (Commissiekamer). Schagen, 2 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1927. Géboren: Bareld, zoon van J. Komduur en J. Bloem berg. «Dora Sijt.je, dochter van K. Wit en N. Schel- tüs. Klasina Wilhelmina Pieternella, dochter van J. Duitscher en W. Bolt. Johannes, zoon van J. Numeijer en A. Boerdijk. Grietje, dochter van C. Kooij en A. Omis. Ondertrouwd: H. J. A. Lucker en G. M. Engel. V. Wit en A. Wiegman. N. C. de Vries en B. Wiegman. W. Mostert en M. Lont. Getrouwd: M. Engel en A. Pais. W. H. Klos en D. E. Luijt. L. Wierenga en A. Everts. F. G. Krommedam en T. Rood. H. J. A. Lucker en G. M. Engel. V. Wit en A. Wiegman. Overleden: J. Köoij, oud 77 jaar, weduwnaar van A. Wagemaker. A. Dijkshoorn, oud 75 jaar, echtgenoot van T. Verver. E. Krommedam, oud 72 jaar, weduwe van C. Muit. J. Maars, oud 52 jaar, echtgenoot van G. Vroom. G. Rotgans, oud 86 jaar, weduwe van J. Kooij. L. Wigbout, oud 79 jaar, weduwnaar van M. A. Swart. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maanden Mei en Juni. Geboren: Petrus Theodourps, zoon van A. Boekei en C. de Groot. Geertruida Maria, dochter van W. Groot en C. Stoop. Jacob, zoon van C. P. Kraakman en A. A. Gouwenberg. Nicolaas, zoon van A. Nannes en T. Molenaar. Petrus Jóhannes, zoon van J. Burger en J. Jonker. Ondertrouwd: J. Groothuizen, oud 27 jaar te Haren karspel en C. Commandeur, oud 29 jaar, alhier. J. Koedijker, oud 31 jaar, alhier en A. van Buren, 22 jaar, te Noordscharwoude. J. van Baar, oud 21 jaar te Koedijk en M. P. Kamper, 21 jaar, alhier. Getrouwd: A. Biersteker, 27 jaar en C. G. Strijnis, 20 jaar, beiden alhier. P. Latenstein, 25 jaar en J. Mek ken, 23 jaar, beiden alhier. R. Manten, oud 24 jaar, te Maarsen en T. Moerbeek, 21 jaar, alhier. J. Groot huizen, 27 jaar, te Harenkarspel en C. Commandeur, 29 jaar, alhier. J. Koedijker, oud 31 jaar alhier en A. van Buren, 22 jaar, te Noordscharwoude. Overleden: G. Berkhout, oud 54 jaren, alhier. A. Pa ter, wed. van D. de Lange, oud 67 jaren, te Zijpe. P. J. Moolenaar, oud 47 jaar, echtgenoote van P. Pastoor, alhier. J. C. van der Meijden, oud 6 jaar, zoon van P. J. v. d. Meijden en M. Rentenaar, alhier. G. T. Tesselaar, oud 11 maanden, zoon van P. Tes- selaar en M. Pronk, alhier. A. G. Masteling, oud 1 jaar, dochter van J. B. Masteling en G. Zijp, alhier. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1927. Geboren: Maria, dochter van Nicolaas Bakker en van Adriana de Wit Elisabeth Theresia, dochter van Jan Biersteker en van Johanna Catharina Swinkels. Catharina Janny, dochter van Klaas Reijne en van Neeltje van der Han. Pieter Jan, zoon van Pieter Beers en van Jantje Pool. Grietje, dochter van Pieter Jan Bakker en van Ida de Groot Theodorus Petrus, zoon van Petrus Molenaar en van Anna Johanna Oudhuis. Wilhelmina Theresia, dochter van Michiel Groot en van Maria Elisabeth Westmeijer. Aafje, 'dochter van Jacob Glas en van Aaltje Wagenaar. Pe trus Adrianus, zoon van Cornelis Johannes Punt en van Johanna Braas. Margaretha Catharina, dochter van Hermanus Schouten en van Catharina Hoebe. Thomas, zoon van Dirk Hoogland en van Elisabeth Dam. Antonius, zoon van Jacob Ursem en van Aaltje de Wit Overleden: Jacob Hoogland, oud 81 jaren, echtge noot van Aafje Kansen. Dirk Appel, oud 77 jaren, weduwnaar van Geertje Slagter. Dirk Volkers, oud 87 jaren, weduwnaar van Neeltje Booi. Adrianus Wester, oud 15 maanden, zoon van Hendricus Wester en van Sijtske Linstra. Bartholomeus Louwe, oud 82 jaren, weduwnaar vam Catharina Kuijs. Cornelis Komen, oud 45 jaar, echtgenoot van Anna Kuijper. Leven loos aangegeven kind van Wouter Hoogland en van Adriana Oudeman. Gehuwd: Pieter Stekelbos en Trijntje Levendig, beiden alhier. Jan Schuuring van Oterleèlc en Cor- nelia Slot, alhier. Dirk Gootjes, en Elisabeth den Hartigh, beiden alhier. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 2 tot en niet 5 Juli. Geboren: Johanna, dochter van Jakob Zwemmer en Neeltje Koemieester. Overleden: Egbert de Groot, oud1 60 jaar. weduw naar van Jennigje Lindeboom (won. te Alkmaar). OUDESLUIS. Zondag jl. hadden de D.O.S.K.O.-adspiranten be zoek van de S'parta-adspiranten uit Schagen. Voor de rust waren de D. adsp. opgewassen tegen de S.-adsp., welk een enkele speler van Sparta 3 in hun gelederen hadden, zoodat de S.-adsp. met de rust een 30 voorstand hadden. Na de rust waren 3 S.-spelers vrijwillig vertrok ken en wist D. den achterstand te verkleinen tot 3—2, verder wisten zij het echter niet te brengen, ondanks dat zij met 12 man speelden. D.O.S.K.O, II wist in Nieuwe Niedorp voor de ne derlaagwedstrijden tegen Nieuwe Niedorp II in een niet aangenaam gespeelden wedstrijd een 5—0 over winning te behalen. As. Zondag houdt DÖSKOI 1 seriewestrijden, en krijgt 'hiervoor bezoek van Breezand I en zeer waarschijnlijk van Sparta II uit Schagen en J.V.C. I van Julianado'rp. Gezien deze elftallen en de mooie prijzen zal het er te Oudesluis wel geducht spannen. OUDKARSPEL. Het was Zondag op het D.T.S.-terrein een drukke dag. Er hadden 3 seriewedsj-rijden plaats, waarvan de eerste reeds om 12 uur begon. D.T.S. 2 trad met Wieringerwaard 1 in het veld en wist deze te slaan met 2—1. S.V.S. 1 uit Heldor en K.V.V. 2 uit Krommenie, die beiden in de eerste afdeeling spelen, verschenen om 2 uur aan het doel en bleken elkander weinig toe te geven. Het einde kwam met gelijk spel, 1—1. doch na loting ging S.V»S. als winner naar huis. Om 4 uur was de tijd gekomen voor de late klas- sers D.T.S. 1 en Rood-Wit 1 uit Alkmaar. Daar de Alkmaarders met 9 man waren opgekó- mien. hadden de Deetjes betrekkelijk licht spel. al toonden de Alkmaarders dan ook dat ze er ook met z'n negenen nog konden zijn. De D.T.S.'ers bleven baaa ïri eigen huis en sloegen de 'Alkmaarders met 5-2. Vragen over de hnnrverordenlng en den 's-Gravelandschen weg. Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Hol and voor de zomerzitting bijeen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell. De heeren A. Weiss, KI. de Vries en P. Kostelijk waren niet aanwezig. Voor het ondezoek) dor geloofsbrieven werden twee commissies benoemd, namens welke de heeren Romans en Michels verslag uitbrachten. 'Beide com missies! stelden voor, alle gekozenen tot lid der Staten toe te laten. Vervolgens werd door alle leden de eed, resp. be- loftei afgelegd. De voorzitte spaki een gelukwensch tot de leden en uitte den wensch, dat men in de komende vier jaar mocht samenwerken om de belangen van de provincie te bevorderen. Vervolgens deed de voorzitter mededeelink van do ingekomen Kon. Besluiten en ingekomen stuk ken.-De verslagen van de prov* ziekenhuizen zijn nog niet gereed. Goedgekeurd werd het in handen stellen van Ged. Staten om prae-advies van verschillende subsidie aanvragen en adressen. Ook waren ingekomen vragen van den heer De Miranda of het juist is. dat Ged. Staten de gemeen telijke huurverordening van Amsterdam ter vernie tiging aan de Kroon hebben voorgedragen; en vra gen van den heer Spier, of voor den weg bij 's Gra- veland een ander tracé is gevolgd dan aanvanke lijk vastgesteld was; of 'Ged. Staten voornemens zijn af te wijken van het vastgestelde wegenplan. of in dit geval niet schade wodt gedaan aan de schoon heid van het lanshcap en of BGe.. Staten bereid zijn van het thans gevolgde tracé af te wijken. Besloten werd de vragen van beide leden aan het einde der agenda ter behandeling op te nemen. De voorzitter achtte het zeer gewenscht. dat de leden de situatie ter plaatse zullen opnemen. Daar om zal spr. morgen aan het nieuwe college van Ged. Staten voorstellen, een dag te bepalen, waarop de leden onder deskundige leiding de toestand zullen kunnen beschouwen. De bedoeling is. dat dit zal ge schieden vóórdat de interpellatie wordt gehouden. De vergadering wordt hierna verdaagd tot mor genochtend half elf. WAARSCHUWING VOOR BEZITTERS VAN TUI NEN, BOOMGAARDEN EN KWEEKERIJEN. Reeds meerdere malen heb ik gewaarschuwd tegen de praktijken van lieden, die voorgeven in staat te zijn allerlei zieke boomen en andere gewassen door een behandeling te genezen, maar die in zeer veel gevallen niets anders doen dan een volkomen waar deloos middel toe te passen, voor welks aanwending zij gewoonlijk een flink bedrag berekenen. Na deze praktijk op een plaats zeer korten tijd te hebben uitgeoefend, verdwijnen zij maar beginnen dit voor hen winstgevend bedrijf weer op een andere plaats. Zeer kort na elkaar heb ik drie berichten over der gelijke gevallen ontvangen, die betrekking hadden op de genezing van iepen'boomen, welke aangetast «ou den zijn door de iepenziekte, van perzikboomen, die leden aan de loodglansziekte en van zieke vruchtboo- men. Het is uitgesloten, dat een behandeling tegen deze ziekten eenig resultaat kon opleveren, terwijl in een geval daarbij nog „bacterie mest" werd ver kocht. In verhand hiermede wil ik nogmaals alle be zitters van tuinen, boomgaarden en kweekerijen waarschuwen tegen de praktijken van lieden, die onder de voorspiegeling van mooie resultaten te zul len bereiken, behandelingen toepassen, die geheel of vrijwel geheel waardeloos zijn. Indien dergelijke personen hun diensten aanbie den, raad ik belanghebbenden aan, onder overlegging van zieke plantendeelen aan het hoofdbureau van den Plantenkundigen Dienst te Wageningen of aan een der op andere plaatsen werkzaam gestelde amb tenaren van dien Dinst advies te vragen omtrent de voorgenomen bestrijding. Vooraf moet degene, die zich voor de behandeling aanmeldt, dan opgeven, waarmede en op welke wijze hij die behandeling wil toepassen. Terwijl hij con trole moét toelaten op de door hem gebruikte mid: delen. Alleen on-der deze voorwaarden late men lieden toe tot het uitvoeren van bespuitingen en andere be- strijdingsmethoden bij vrucht- en andere boomen en planten. De Inspecteur, Hoofd van den Planten ziekten kundigen Dienst, N. VAN POETEREN. EIBRVEILING, PURMERENDD, 5 Juli. (in het gebouw der Afslagvereönigiïig) Aangevoerd22267 Iripeieretn kW. A f 5,306,30, 414 jdpeieran kW. B f 3,104,20, 17881 eendeieren tw. 'A f 4,705, 62 eendeieren kw. B f 4/204,50, 800 broöde&enön1 x 4,905,40. OOöP. VER. CENTR. E IER VEILING G.A. - in hotel „Paradijs". Aangevoerd 117070 eendoieren f 4,805. 55948 kipeieren,'70 Kg. f 7,20—7,70, (65—66 Kgf. f 6,40— f 6,60, 6364 Kg. f 6,200,40, 60—62 Kg. t 5,90— f,6,20, 5359 Kg. f 5,70—5,90, 56—57 Kg. f 5,60— f 5,80, 50—55 Kg. f 5,20—5,50. PURMEREND, 5 Juli. Op de heden gehouden weekmarkt werd besteed voor: 1^ stapels'kleino fabriekskaas i 2 stapels oommissie f 43, 55 stapels kleine boerenkaas f 41, 1055 Kg. bofcor f 1,801,90, -551 runderen, w.o. 310 vette f 0,801,10, 226 melk- en gelde koeion f 150375, matig, 15 stieren, 42 paarden f 100—250, stug, 82 vette kalveren f 1,151,30 matig, 263 nuch tere kalveren voor de slacht f 931, voor de fok f 1225 matig, 516 vette varkens voor de zout 6063 cent, voor de slacht 6266 cent,vlug, 44 magere varkens f 2040, 238 biggen f 1218 stug, 401 schapen' vette f 2236, 523 lammeren' f 1523 stug, 11 bokken, Mpeieren 5,246,2ft, eendeieren f 4,70, piepkuikens f 0,152,40.3 BROEK OP LANGËNDTJK, 5 Juli. Bloemkool'le soort f 11,90—15, per 100 stuks, wortelen f 5,90—8.40 per 100 bos, tuinboanea' 7.30, sohoteohe 'muizen f 12,5013,70, eigenheimers 12,10 drielingen 8,25011,20, kleine f 1,502P40 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 360 stuks bloemkool, 12320 bos wortelen, 45 Kg. tuinboonen, 552000 Kg. aard appelen. MEDEMBLIK, 5 Juli. Sohotscho <muizen 5,956,15, kleine f 4,104,25, Witvl. aardappelen f 5,505,60, kriel 0,951,10 per 50 Kg. NOORSsOHARWOUDE, 5 Juli. Schotsche muizen 12,40—13,60, drielingen f 8,50 a f 11,10, kleine f 3.906. peulen f 2023 per 100 Kg., bloemkool' f 8,60—18, 2o soort f 2,90—3,10, Schoort f 0,702,10 per 100 stuk's. Totaal aanvoer: 265600' Kg. aardappelen, 18 Kg. peulen, 8600 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 5 Juli Schotsche muizen' f 12,5013,40, drielingen 10,10 10,90, kleine 2,70—4,90 per 100 Kg. Aanvoer 76700'Kg. De Italianen hebben een ware passie voor her denkingen en feestvieren en op den bodem van Ita lië. waar zooveel groote mannen geboren werden, is het gemakkelijk iets te vinden waarover min of meer gejubeld kan worden, de vroolijkheid moet er inge houden en het patriotisme op alle denkbare wijzen aangemoedigd worden; een staat die bet recht beeft onder de groote mogendheden mede te tellen, doet alles omi zich naar voren te werken; daarvoor is wel in de eerste plaats noodig. dat het volk zelf zijn eigen waarde voelt en dat het bewondering en liefde krijgt voor zijn verleden en vereering voor de groote mannen die hier geleefd hebben en waarop het trotsch mag zijn. Behalve de heiligen als S. Franciskiis en Luïgi Gonzago werd hier ook Volta feestelijk herdacht, omdat het honderd jaar geleden was. da.t deze groote man der wetenschap stierf. Daar nu de. dagbladen ook gaarne hun lezers nog iets anders meedeeleni dan den uitslag, der laatste wedstrijden der sportliefhebbers, wordt ook wel eens een stukje geschiedenis opgehaald. Zoo hoorden we, dat de Zwitsersohe garde de vorige maand een feest kreeg, omdat het vierhonderd jaar geleden was. dat dit Pauselijke corps bii1 gelegenheid van de ramp zalige ..Sacco di Roxna" in 1527. zich In de pan liet hakken om Paus Clemens VII den tijd tot ont vluchten te geven. Naar aanleiding van dat gebeu ren lazen we weder die zwarte bladzijden over, waarin de historie al de onmenschelijke gruwelen memoreert, die toen bedreven werden door de ver bonden Spaansche. Fransche en Duitsche troepen, toen zij het pauslijke Rome binnenrukten, dat lang aan hun wapenen weerstand bood. Duizenden inwo ners werden op de wreedste manier gedood, vrou wen noch kinderen gespaard, de paleizen vernield en geplunderd en aan de reformatorisch-gezinde Duit- schers gaf de aanvoerder de basilieken als prooi, waar zij huis hielden op een wijze, die al to stuitend is om' te beschrijven. Talloos vele meesterwerken werden besmeurd en vernield, maar ook de graven der heilige apostelen spaarde men niet. De sarko- fagen waarin het stoffelijk overschot van Petrus en Faulus rustte, werden geschonden, zegt de geschied schrijver. Wanneer we dit na vier honderd jaren lezen, hebben zulke feiten nauwelijks bestand voor ons. vooral beden niet dezen dag. die aan de her denking van den marteldood van deze groote apos telen gewiid is. 29 Juni is Rome in feestdosch en stampvol zijn de groote basilieken, de St. Pieter en St. Paul buiten de muren waar de trouwe Romei nen de groote martelaars dankbaar komen herden ken. Als we de basiliek van S. Paul willen bezoeken moeten we een goed eind buiten de muren, de weg vervolgen die naar Ostia voert. We komen dan langs de pyTamide van Cestus die haar schaduw wierp over den grijzen apostel die te midden van de Romeinsche soldaten en zijn vrienden naar .de plaats der executie geleid werd. Een ooggetuige schreef, dat de stoet oó een vrome processie geleek. Nog een half uur verder dan de S. Paul ligt op een hoogte omringd van wijngaarden, de plek waar de Apostel der volkeren onthoofd werd. Kleine kerken zijn daar later gebouwd over den grond, waar vol gens de legende het hoofd van den martelaar nog driemaal van de aarde zou zijn opgesprongen, na dat het van den romp gescheiden was; drie fontei nen welden daar toen aanstonds uit. den grond op; daarom: heet deze complex van kapellen, ook nu nog: „Le tre Fontane". De legende van de drie fonteinen is een diepzinnig symbool genoemd, want zoo lazen we in een schets over het leven van den grooten zendeling, door drie heilige stroomen moet de geest van dezen apostel door de tijden en volkeren dringen. In den eersten stroom vloeit de vurige liefde tot Christus, die dit edele hart bezielde. Uit zijn woorden ruischen ons immers woorden tege moet van het hoogste geloof en het innigste verlan gen. Als deze stroom aan menschenkinderen voorbif vloeit en er slechts een enkele druppel een ziel bin nendringt. dan heft zij' zich op uit aardsche ellende; zij verbreekt de duizend draden die haar aan de schepselen binden. Deze menschenziel zal als een reine vlami opwaarts stijgen naar den hemel. Door den tweeden stroom stuwen de golven met ge weldige kracht voort; deze symboliseert de liefde van Paulus. Als het een groot hart op zijn weg ont moet, dan moet dit met den heiden Apostel door de wereld. In den derde stroom vloeit zijn heilige liefde tot het kruis, en wie door dit water bevochtigd wordt, ontwaakt de heilige moed tot lijdén en strijden We dachten aan deze woorden bij de plechtige mis die omgedragen werd boven den grond waar eens de asch van 'den onvermoeiden Paulus rustte. Hebben de barbaren deze in alle winden gestrooid? De Bene- diktijnen doen hier de eeüwen door den dienst Do groote Hildebrand, later Paus Gregorius VII, zwaai de hier al in de elfde eeuw het wierookvat hoven het graf van den martelaar; ook toen stonden de monniken evenals heden om hun abt geschaard en zongen de Gregoriaansche litaniën bij den liturgi- schon dient: die onveranderd dezelfde is gebleven altijd dezelfde sinds de vroegste middeleeuwen, sinds de stichter van hun orde S. Benedictus, deze in de zesde eeuw aldus vaststelde. En toen de S. Pieter leeg en de zon ondergegaan was, daalde Paus Pius XI uit zijn vertrekken af naar de crypt in de baseliek en bleef lange uren verzon ken in gebed boven den grond, waar men aannemen wil dat het gebeente van den Prins der Apostelen aan de aarde toevertrouwd werd. „Waar het Zijnde gedacht wordt, daar Is het". En op zulk een herinneringsdag als S. Petrus en Paulus voelen we meer dan ooit, dat Rome de Eeuwige Stad genoemd wordt met recht.. Plunderingen, ver woestingen, schendingen van graven ten spijt, blijft zij de machtige in Secula Seculórum. E F.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3