SoEiager Courant Minister KAN op bezoek. Tweede Blad. RAAD PETTEN. Gemengd Nieuws. Feuilleton. De Witte Muizen. Donderdag 7 Juli 1927 70ste Jaargang. No. 8078. Openbare vergadering van den Raad op Dinsdag 5 Juli 1927. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd onder dankzegging aan dèn samenstel ler daarvan. Ingekomen stukken. Een mededeeling van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, dat een benoeming van een gemachtigde voor de komende periode moet plaats hebben. De heer J. J. G. Blom is gemachtigde en besloten wordt diens mandaat te verlengen. (Het saldobiljet der Nationale Bankvereeniging te Schagen per 30 Juni 1927, aanwijzende een schuld ten laste der gemeente van f 12069.80. Er worden thans onderhandelingen gevoerd met de Bank van Nederlandsche Gemeenten voor een vaste leening van f 14000. Een verzoek van het Centr. Bureau „Voor eer en deugd", om een bepaling in het leven te roepen, waar bij wordt verboden dat personen van verschillende kunne niet te zamen aan openbare wegen of dijken mogen zitten of liggen, wordt voor kennisgeving aan genomen. Een mededeeling van den Commissaris der Konin gin, dat bij ue wet rail IS Mwi 1S87 d» college'» van Zetters zijn opgeheven. Een circulaire van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, houdende aanbeveling tot toetreding als lid van het Centraal Archief en Inlich tingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland. Voor kennisgeving aangenomen. Een mededeeling van den Inspecteur der Dir. be lastingen dat de opbrengst der G.I.K. is geraamd op f 4400 en de opcenten op de R.I.K. op f 1000. De maan- delijksche uitkeering bedraagt f 440 f 100. Een mededeeling van den keuringsdienst voor wa ren te Alkmaar, dat het aandeel der gemeente betaald moet zijn vóór 1 Juli en anders rente wordt opgelegd. De gemeentefinanciën laten niet toe thans te beta len. Ingekomen is een aanbieding van „Centraal Be heer",om de eigendommen te verzekeren tegen storm schade. De eerste f 100 schade worden niet vergoed. Besloten wordt hieraan geen deel te nemen. Een bericht van Gedeputeerde Staten, dat de beslis sing op de wijziging der bouwverordening is ver daagd. Een circulaire van den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, houdende aanmoediging tot het instellen van boomplantdagen. Voor kennisgeving aangenomen, aangezien de ge meente niet over eigen terrein beschikt. Een mededeeling dat door den keuringsdienst voor waren f7.76 zal worden terugbetaald als teveel ont vangen in 1925. Een mededeeling van de stichting van een R.K. Ly ceum te Alkmaar, met verzoek voor eiken leerling uit de gemeente f150 te betalen. Aangezien vanuit deze gemeente geen deel wordt genomen aan dat on derwijs, wordt het adres voor kennisgeving aangeno men. Petten kan niet geheel voldoen aan de door Gedeputeerde Staten gestelde voor waarden ter verkrijging van de Rijkssub sidie. Door Ged. Staten worden ter verkrijging van Rijks subsidie namens den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, enkele voorwaarden gesteld in overeenstemming waarmede de begrooting voor 1927 moet worden gewijzigd: 1. Verhaal van pensioensbijdrage moet van 7J/2 op 8y2 worden gebracht. Baten f35.Hiertoe wordt besloten. 2. Straatverlichting geraamd voor 14 lantaarns op f 250, moet met f 100 worden verminderd. De kosten hebben bedragen f276.99, doch f250 zal vermoedelijk voldoende zijn,doch voor een bescheiden verlichting kan er niets af. Het zou na aftrek zoo ko men, dat er niet verlicht kon worden. Kan niet aan voldaan worden. 3. Onderhoud wegen, geraamd op f 1000, moet wo<rden verminderd met f 250.—. De uitgaven zijn het laatste jaar beneden die ra ming gebleven. De voorzitter meent, daaraan tegemoet te kunnen komen. De heeren Biom en Nottelman meenen echter, dat er niets af kan, e is al zoo zuinig mogelijk geraamd, de geheele begrooting is opgezet zooals Ged. Staten wenschten, aan alles is men tegemoet gekomen, nu komt dit weer en straks is er weer wel anders. Be sloten wordt, niet te verlagen. 4. Onderhoud en administratie van bezittingen, uitgetrokken op f 110, geheel vervallen voor onder houd van drie gebouwon. Na de goedkeuring der be grooting reeds verwerkt. Kan geen verandering meer ondergaan. 5. Onderhoud van schoolgebouwen, uitgetrokken op f200, moet verminderen met f 75. Na de goedkeu ring der begrooting rèeds verwerkt, kan geen ver andering meer ondergaan. 6. Subsidie aan werkeloozen kassen. Geraamd' op f 500, moet met het oog op vroegere uitgaven met f250 verminderen. De bijdrage aan werkeloozenkas sen is thans pl.m. f 136 per kwartaal. In 1925 werd daarvoor niets uitgggeven, doch de kosten bedroe gen f545.89, maar er was geen geld om te betalen, dat is in 1926 ingehouden. In de rekening 1925 werd dit vermeld, doch is vermoedelijk over het hoofd ge zien. Hierop kan nietsverminderd worden. Die minister wensc'ht te weten of het schoolgeld te verhoogen is. De verordening zou te herzien zijn en meer in over eenstemming te brengen met de wet, doch eer een zoodanige herziening haar beslag heeft gekregen, zal 1927 al zeer ver verstreken zijn en weinig rai- son meer hebben, Komt geen vereeniging tot stand, dan is wijziging ter 'hand te nemen. De heer Timmerman ziet niet gaarne het school geld verhoogd, waar de lasten toch al zwaar druk ken. Voorts worden inlichtingen gevraagd waarom er f16000 kasgeldl eening in de begrooting voorkomt. Dit bedrag is uitgetrokken omdat men daaruit meen de de schuld te betalen, doch is later omgezet in een leening van f14000, met jaarlijksche aflossingen van f2000. Het wordt wenschelljk geacht Ged. Staten met het gevoelen van den Raad in kennis te stellen, alvorens in de goedgekeurde begrooting te gaan wijzigen. Het advies aan Ged. Staten inzake het wetsont werp tot vereeniging van Petten en Zijpe zal wor den ontworpen. De rondvraag levert niets op. Met een woord van dank voor de opkomst wordt de vergadering gesloten. KONING FOEAD VAN EGYPTE TE LONDEN, Koning Foead van Egypte is Dinsdag door het ge meentebestuur van de City in de Guilhall ontvangen, waar hem in een gouden kistje een adres van welkom werd aangeboden, waarna de koning tot een lunch uitgenoodigd werd. De koning werd door een groote menigte warm toegejuicht, toen hij van het Buckingham-paleis naar Guildhall reed. Toen hij het paleis verliet, stond de koninklijke garde met den koninklijken standaard en het muziekkorps opgesteld en de koning werd door een afdeeling ruiterij vergezeld. Bij het stadhuis stond een eeregarde van de artillerie. De vier zonen van koning George waren hij de ont vangst en den lunch tegenwoordig, terwijl er zich verder een uitgelezen gezelschap bevond. De lord mayor bracht een toast op koning.Foead uit en zeide dat zijn tegenwoordigheid *n bewijs was van de goede verhouding, welke er tusschen Egypte en Engeland bestaat. Men gevoelt, dat een tijdvak van toenemend vertrouwen, een toenemende goede ver standhouding en toenemende vriendschap tusschen beide landen aanstaande is. Koning Foead wees in zijn antwoord op de geluk kige verandering, welke er gekomen is in de betrek kingen tusschen Engeland en Egyypte en zeide, dat volgens zijn overtuiging deze vriendschap onvermij delijk veel moet bijdragen tot de welvaart van beide landen. Tijdens de lunch deelde -de lord mayor mede, dat koning Foead hem een cheque van 1000 overhandigd had voor de armen te Londen. ZUne Excellentie, Minister J. B. Kan, maakte onder leiding van de heeren C. Kramer Glijnis en G. Nobel, Voorzitter en Secretaris van Hollands Noorderkwartier, een tournee door een deel van onze omgeving. Het bezoek aan de Broeker Veiling. Voorop Minister Kan (in grijs costuum), rechts naast hem Burgemeester Slot van Broek op Langendijk. Het gezelschap in den tuin van den heer G. Nobel te Lutjewinkel. Van links naar rechts: P. M. Burmann, C. Kramer Glijnis, minister Kan en G. Nobel. Uit het Amei'ikaansch van RIOHARD HARDING DA VIS. Vertaald door Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) 16. 'TJ. 'begrijpt me niet, zei ze rustig, niet ingaand op zijn poging om .door een luchtigan en schert- eendietn toon den gnmmigen ernst van hun onder neming te verzachten. Ik bedoelde niet dat u voorzichtig moet zijn tetrwille van ons, maar dat u' voorzichtig moet zijn om u zelf. Als u iets over kwamZe aarzelde en keek langs hem heen naar zee. Denkt u, vroeg ze, dat het gemakkelijk voor mij ia om dit van u te vragen? Ilc weet dat ik er geen recht toe heb. Mijn e enige verontschul diging iis, dat ik hipt niet voor mezelf, maar voor vader vraag.... al is dat natuurlijk, eigenlijk ook voor mezelf. Een aardig meisje, dat hulp noodig heeft, begon iRoddy levendig.... "Tjv bedoel ik juist, viel het meisje - hem dankbaar m de rede, de manier waarop u het opneemt en het mij gemakkelijk maakt. Iedere man, die ik hier verder ken, zou zeggen, dat bij het.alleen voor mijzelr deed en hij' zou hopen dat ik hem geloofde. Maar als u zegt, dat u een1 aar dig meisje, dat hulp nloodig heefb, helpen wil, bent u toch inwendig bang dat ik geen gevoel voor humor'heb en u wel zal gelooven. Ik weet heel goed, dat u dit alleen1 doet omdat u medelijden hebt met ieder. Als ik dat niet zeker, wist, zou ik vaiQ' u m°gen edsohen. Maar u hebt immers eerst geprobeerd heb zonder onze hulp klaar te spelen1. Ik weet dat het in uw aard ligt anderen te helpen. Omdat u dapper, en edel- moedigibetmt. Maar Rcddy voelde er niet» voor om op dezö manier opgehemeld te worden. - uitsluitend omdat ik een Witte Muis ben!, zei hij. Mijn eed' dwingt me- Wa t.ou u ervan zeggen, vroeg hij', terwijl hif zijn oor- hoord frons ue, als we r. eens eere witte, muis maakten r Een oogenblik keek het meisje hem stom-ver baasd aan. Toen glimlachte ze met dienzelfden, sbralendan, ontwapenenden glimlach, die hem den vorigen ochtend zich op genade of ongenade had doen overgeven. Het was een glimlach, die on- verwachtte guitige kuiltjes in haar wangen too- verde en om haar edel gesneden mond schelmsche lijmen gehotste, die de meest omgepermiteerde ge dachten deden rijzen. Maar de glimlach deed ook eem schat van' zachtheid en goedheid in haar oogen liahten. Imez hief haar hoofd uitdagend op. U denkt, verklaarde ze, dat ik niet ook dwaas kan zijin. Laten we hier op de klip gaan titoen, eln u zult zien hoe dwaas ik doen kan. V. Ik kan net zoo dwaas doen als u, herhaalde Imez, toen Roddy haar nog steeds stond aan te 6 baren. Op een dag, als alles afgeloopen is, als U Succes hebt gehad, zullen We hier gaan zitten en net doem of we uit Venezuela ontsnapt zijn, dat we in het Noordien1 zijn, in moeders vaderland in uw land. Dan zullen we ons voorstallen dat deze rotsen de rotsen van York Harbour zijn en ons heelemaal j'otng en uitgelaten voelen. Hebt u ooit opjde rotsen vatn York Harbour gezeteb, vroeg' ze gretig, als de golven u nat spatten en pro- boerden iuw voeten nat te maken? Roddy keek haar verbluft aaib York Harbour? Dat heb ik ontdakb, sta melde hjj. Ik had nooit gedacht d'at u daar was geweest'»en ook niet, dat u anders dan ernstig kon zijn. Dat maakt u geweldig gevaarlijk. Gevaarlijk? Een meisje is gevaarlijk, zei Roddy, als zij in elk opzicht aantrekkelijk is. Het meisje keek beleedigd en' haalde even de schouders op. U praat waarachtig xwat als een Venezolaan. Maar Roddy liet' zich niet uit het veld slaan. - Ik heb u eens verteld, zei hij», dat ik de idioten bewonder, die doorhollen, waar engelen bang zjjn om hun voet neer te zetten. Ëm er is nog een soort dat ik zoo bewonder: de. man die wegloopt.... Eris groote moed' voor noodig om weg te ïoopen. En ik zal het nu moeten doen. Ze ging eem eindje achteruit. Zijin oogen drukten een plotselinge, diepe vreug de uit «en. e°n steeds groeiende bewondering. Het meisje keek hem strak' aan. Kom hier, zqf ze. en zog me netjes goeden dag. JEtoddy 'nam de smalle, gehamdsohoemde hand, die zjpnaa»*. hem uitstrekte en het meisje hield de zijne ©ven vast en knikte toen. Er was iets in haar glimlach of ze pp het punt stomd in tranen uit te barsten. Wiat u gaat doen', zei ze, is heel gevaarr lijk. Als ik u eens niet meer terugzag Roddy keek haar in de oogen en er kwam een glams in 'de zijne. Mij''zult u terugzien, zei hij. Zijd' toon gaf ,aani de woorden een beteekenis, die het meisje volkomen1 ontging. U moet er altijd aan blijven denken, ver volgde ze, alsof hij niets gezegd had, dat we, dat ik u heel dankbaar ben. Roddy (draaide- zich om en een glimlach vloog over. zhn gezicht, terwijl hij naar de zeé keek.* U hebt me andere dingen gegeven om aan te denken, antwoordde hij. Hij nam zijn sombrero af en haar hand nam hij tusschen zijn beide handen. Toen boog hiji er zich overijen raakte hem even met zijn lippen aan. Het meisje stond hem strak en vragend aan te staren. Adieu, stamelde Roddy. Zijn' oogen zochten de hare met een verlangenden, smeekenden blik en liet h^ar hand langzaam los. Nu weet ik, zei hij zachtjes, waarom ik naar Venezuela gekomen ben. Het meisje gaf geen antwoord en Roddy steeg zwijgend op en reed weg. Toen hij' op dè piek was gekomen iwaar de rotsen haar voor hem verborgen, keek hij om. Inez stond' naast haar ponny hem na te kijken, haar armen ot> het zadel geleund. Toen hij met zijn arm zwaaide, hief ze haar hand op met een gebaar, dat Roddy half een groet, half een zegening toeleek. N Toen hij in Willemstad terugkwam was het al niet zoo vroeg meer. Bij het naderen, van de kade merkte hij dat tijdens zijn afwezigheid oen of an dere ongewone gebeurtenis moest^ hebben plaats ge had. Overal stonden menschen in kleine troepjes druk gesticuleerend te praten en te lachen en Roddy zag tot zijn groote verbazing op het baloon van zijn hotelkamer Peter en den Amerikaansoheni oonsul zitten. Zijn komst scheen hun t buitengewoon veel genoegen te doen; ze wuifden en wenkten naar hem met onverklaarbare hevigheid'. De consul begroette hem als een ouden vriend en scheen hun vorige ontmoeting volkomen ver ten. Hebt u het nieuws al gehoord? informeerde hij. Het is voor de stad hier geweldig belangrijk en ik denk dat het ii ook wel -interesseeren zal. Gisteravond heeft President Alvarez amnestie ver leend aan alle politieke tegenstanders die in het buitenland wonen. Alle bannelingen mogen weer terug-koeren. Hij; wees op een kleine passagiersboot, die vlak onder het raam aan de kade gemeerd lag. De „Blue Peter" lag gereed om te vertrekken1 en het dek was opgepropt met opgewonden, jubelendeu Venezulanen. U tiet, verklaarde kapitein Godman, dat ze .er geen gras over laten groeien. En Peter voegde (erbij, op een toon die alle te genspraak uitsloot: Én wij gaan met ze mee. Ik heb je koffer al gepakt en de rekening betaald. De boot vertrekt binnen een uur. Roddy lijubelde inwendig om de perspectieven dio dit nieuwsbericht opende. En hij vond die moge lijkheden zoo belangrijk, da.t er alleen met do grootste moeite ini slaagde om zijn stem beleefd belangstellend' te doen klinken, toen hij vroeg: En Sjenora Rojas? Tot mijn spijt moet ik zeggen, vertelde de consul, dat ze besloten heeft van de amnestie gebruik te maken1. Ik zal haar aangename tegen woordigheid hier moeten missen. Zoo gauw als ze orde op haar zaken heeft gesteld, gaat ze naar Miramar terug, haar huis in Porto Oaballo. NaarMiramar. Roddy draaide tieh plotseling om en keek met oogen die niets zagen1 naar het be^. drijvig gedoe in de haven. Hij1 kende het huis van de familie Rog as wel. Op zijn wandelingen was hij dikwijlts langs dan voorgevel met de gele pilaren en ide met kunstig en ingewikkeld ijzeren smoede werk .afgesloten ramen gekomen. Door het impo sante hek, dat den toegang tot 'Miramar vormde sinds de dagen dat het 't paleis van den Spaan- schien gouverneur-generaal was geweest en waar vier paarden naast elkaar door konden, had hij vaak in dien prachtigan tuin gelteken. Iljj bad vol bewondering gestaard naar de bemoste beelden, naar de orchideeen op de exotische boomen met hun vuurrood© bloemen, naar de zeldzame planten die {nu verwaarloosd en verwilderd over de met on kruid begroeide paden; hingen. Toen hij een uur geleden' afscheid van Inez had. genomen had! hij zich in een' sentimenteel© bevlieging voorgenomen om in alle stilte bedevaarten te doen naar het eenzame huis en den verlaten, romantischen droo- -mentuin. f Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5