BRIEVEN OVER ENGELAND. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Predikbeurten. ERNSTIG AUTO-GNGEVALb Te Nicolassee bij Berlijn is een ernstig auto-onge luk gebeurd. De auto van den heer Koolman—Moog, een Nederlander, in de Tristanstrasse No. 21 te Ni colassee woonachtig, wilde op den hoek van de Lo- hengrinstrasse de Potsdammer Ghaussee inslaap, to eneen andere particuliere auto in razende vaart den hoek om kwam. De beide auto's kwamen met el kaar in botsing; de chauffeur van den tweeden auto kon nog juist bijtijds van zijn wagèn springen, die in een greppel langs den weg reed en daar over den kop sloeg. De vier inzittenden van den auto van den heer Koolman—Moog, nl. de heer KoolmanMcog zelf, diens vrouw, hun achtjarig dochtertje en de zoon van een buurman, werden -uit hun auto geslingerd en ernstig gewond. Ook deze auto werd zwaai* beschadigd. De gewon den werden in bewusteloozen toestand in de naast- bijzijnde -villa binnengedragen, GROOTE DIEFSTAL. Ulit Berlijn, G Juli. i De firmla Siemens en Holske is door 'ontrouwe arbeiders tezamen met dieven en helers voor ruim 120.000 M. aam metaal bestolen. Er zijn 24 personen gearresteerd. ZIJN VROUW VERMOORD. Het Assizenhof der Seine beeft gisteren een aidee- lingschef van een Parijsch modemagazijn, die zijn ontrouwe vrouw met revolverschoten had gedood, vrijgesproken onder toejuichingen van het aanwe zige publiek. Het Hof kende 5000 francs schadeloos stelling toe aan de moeder van het slachtoffer, die zich civiele partij gesteld had. De vrouw had in het magazijn, waar zij met haar man werkzaam was, kennis gemaakt met den recla mechef en er was een liefdesverhouding tusschen •hen ontstaan. Zij was naar Cannes gegaan en bij haar terugkomst had hij haar op het perron te Pa rijs in gezelschap van den reclamechef gezien. Kort daarop had hiji haar in het magazijn doodgeschoten. EEN SLECHT SALARIS? Rechter Greenwell wenschte gisteren te Durham den advocaat Thomas Richardson geluk met zijn be noeming tot het „eervolle, maar ergerlijk slecht be taalde ambt van rechter van het graafschapshof". Het salaris van den nieuwen rechter bedraagt 1500 of f 18.000, wat voor een Engelsch zittend ma gistraat, laag is, hoewel menig rechter in een ander land er jaloersch op zou zijn. EEN DAPPERE KUSTWACHTER. De Amerikaansche bladen maken met grooten ophef gewag van de aanhouding van een dranksmokkel- schip, met 22 koppen bemanning door een vaandrig van de kustwacht. Duke, de vaandrig, kruiste met een motorboot met drie man bemanning in de baai van New York, toen zij nabij het Vrijheidsbeeld een groote schoener gewaar werden, die Duke verdacht voor kwam. De motorboot zette het 455 ton groote vaartuig na en haalde het in. Toen de boot langszij lag, vuur de Duke een revolver af, waarop slechts drie scho ten zaten, en beval den roerganger bij te draaien. Toen deze weigerde, sprong Duke aan boord van den schoener. Een paar matrozen, die hem in den weg kwamen, schoof hij opzij en sprong toen toe op den roerganger, die op bevel van den kapitein nogmaals weigerde bij1 te draaien. Duke boog zich daarop over i reeling en riep de bemanning van zijn boot toe de machinegeweren op den schoener te richten. Wel was er geen enkel machinegeweer aan boord, maar de list gelukte, De schoenerkapitein was overbluft en draaide bij. Drie uur lang hield Duke met zijn re volver de 22 man van het schip in bedwang, tot er hulp op kwam dagen. EEN NIEUWE OCEAAN-VLUCHT VAN LIND- BERGH? Bij gelegenheid van zijn bezoek aan Ottowa is met Lindbergb het plan besproken, om met een escadrille van twaalf Amerikaansche legervliegtuigen over den Arlantischen Oceaan te vliegen. Lindbergb heeft er in toegestemd de leiding van deze massavlucht over het breede water op zich te nemen. Hij deelde ver der mede, dat colonel Lamphier uit Detroit deel zal uitmaken van de expeditie. Ofschoon officieel nog geen namen van andere deelnemers werden genoemd wordt het reeds als vrij zeker geacht, dat de leger vliegers Maitland en Hegenberger, die de vorige week met een Fokker F. VII 3 motoren van San Francisco naar Hawai vlogen, aan den tocht zullen deelnemen, evenals capt. Eaker en ltn. Whitehead, twee der deelnemers aan de Pan-American „Good Wil!" vlucht. OVERBLIJFSELEN VAN EEN ROMEINSCHE VILLA. Een bewoner van Havant, bij Portsmouth, wiens buitenhuisje den toepasselijken naam van Spes Bona (Goede Hoop) draagt, had al jaren lang tegenslag'ge- had met zijn appel- en pruimeboomen. Zij bloeiden slecht en droegen dus niet. Ten slotte ^am hij de spade ter hand om de boo- men uit te graven en toen stuitte hij op de overblijf selen van een Romeinsche villa. Er is nu al heel wat voor den dag gekomen. In de eerste plaats de ondergrondsche warmwaterleiding (de hypocaust), kralen, een kruis, gouden broches, haarspelden, een lepel van brons of zilver, een kam, ringen, aarde werk, glas, doorboorde gelukssteenen, enz. enz. Een grasperk moet nog onderzocht worden. De eigenaar, de heer Adames, weet echter dat daar ook Romein sche overblijfsolen onder zitten, want, als het lang droog is, ontstaat er in het gras een merkwaardig patroon, dat duidelijk de indeeling van de vertrek ken weergeeft, die eronder moeten liggen. Mep vermoedt, dat de villa bewoond is geweest door een Romeinsch bevelhebber. GEEN AMTSGEWAAD. De president in een rood hemd. President Coolidge heeft op zijn verjaardag veel cadeaux gekregen, w.o. een volledig cowboy-costuum, compleet met breedgeranden hoed, rood hemd, rij-' broek en rijlaarzen met sporen, enz. De president heeft den gullen schenkers het genoegen gedaan, het pakje aan te trekken en er zich in zijn vacantie- verblijf (het was natuurlijk niet in Washington) mee te vertoonen. Echter lezen wij niets van „den on- tembaren mustang", die toch bij' zoo'n pakje hoort, en waarop Coolidge om in den stijl te blijven een paar stukjes van stoute rijkunst had moeten laten zien. Nu, 't is misschien ook maar beter zoot „LINDBERG" GEARRESTEERD. Hij heette Nico Lindberg en was bediende in een schoenwinkel te Metz, waar hij met het beheer van de kas belast was. De roem van den vlieger Lind- bergh schijnt hem in het hoofd geslagen te zijn. Hij heeft althans 30.000 francs uit de kas genomen en is daarmee den boer op gegaan, heel den Elzas door, waar hij overal den volke verkondigde een neef van den beroemden vlieger te zijn. Dank zij,,dit gerucht, dat hij om zijn naam maakte, had de politie hem spoedig te pakken. Dinsdag is hij opgesloten. Als men ook zoo'n beroemden naam draagt! DE vtoEK VAN DE POPULARITEIT. Kolonel Lindbergb ia door zijn welgeslaagde vlucht naar Parijs het ideaal geworden van het Ame rikaansche volk. Dat deze populariteit ook zijn kwa de zijden heeft, heeft de vlieger Dinsdagavond weer eens ondervonden. Jiij was dien dag met zijn Spirit of St. Louis uit Ottawa vertrokken en arriveerde te gen den avond onverwacht terug op hot vliegveld van Teterboro bij' Hackensack in New Jersey, na een vlucht van 3 uur en 10 minuten. Ongelukkigerwijs waren er juist op dat vliegveld vliegvertooningen gehouden, welke duizenden toeschouwers getrokken hadden. Toen deze de Spirit of St. Louis en Lind- bergh herkenden, drongen zij zoo op dat de politie de uiterste moeite had omi den vlieger tegen letsel te beschermen. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL OPGEHELDERD. Volgens nadere berichten uit Nieuw-Zeeland, is het raadsel hoe het gezin, dat men met schotwonden dood heeft gevonden, aan zijn einde gekomen is, thans opgelost. Kiddell, de vader van het gezin, de gepensioneerde douane-commies uit Folkestone, had met een wedden schap bij de wedrennen in een slag 2000 verdiend en wilde een gedeelte van dit geld in de schapen hoeve van zijn zoon in Nieuw-Zeeland steken. De dochter was daar sterk tegen en blijkbaar was de hereeniging van het gezin toen vader, moeder en dochter verleden week uit Engeland bij den zoon in Nieuw-Zeeland waren aangekomen, niet vroolijk. Het meisje was zenuwachtig en overspannen. De vader heeft eerst zijn dochter doodgeschoten, daarna zijn vrouw en zijn zoon en ten slotte zich zelf. Dit had hij ten minste aangekondigd in éen brief dien hij voor de politie achtergelaten heeft en de wanhopige daad was het gevolg van een gemeen schappelijk besluit, omdat de onmin in het gezin voor allen ondragelijk geworden was. Te Folkestone heeft men hiervan erg opgehoord. De vader was onder zijn collega's zeer populair en iedereen verklaarde, dat het gezin toen het daar woonde, een toonbeeld van eendracht was. De ouders liepen met hun twee kinderen weg. De zenuwziekte van de dochter moet de vier menschen, die zooveel van elkaar hielden, zoo rampzalig gemaakt hebben dat zij besloten, er maar een eind aan te inaken. VOOREERST GEEN ZONNEBAD. In een kort hardlooperrsbroekje stond de vier-en veertigjarige kapitein Haroldi .Herberfc Vincent gis teren voor den politierechter in Marlborough-street te Londen tereoht, wegens het geven van aanstoot tegen de goede zeden. Twee agenten verklaarden dat hij Maandagavond om aas uiur in Hyde Park aan den vijver 2at, (terwijl zijn kleedij „niet in orde" was. Kapitein Vincent zeide dat hij een „hervormer" was. Hij had de laatste drie weken ontbloot tot aan ziin middel in Hyde Park gelegen. Hij' ves tigde de aandacht op zijn dioor de zon verbrande boenen en borst en zeide dat vele duizenden men schen langs hem gekomen war,en, dat kinderen om hem heen gespeeld hadden .en dat geen sterveling geklaagd had. „Ik ben een zeer bekend zonnebader", vervolgde hij1,) ,,en ik stelde mijd lichaam aain de lucht en de zoni bloot, in het belang van mijn gezondheid. Ik zal tot heb laatst toe vechten om ons land van be spottelijke preutschheid te bevrijden". De magistraat: „Vijf pond of 21 dagen". Vincent (nijdig); ..Ik betaal geen boete. ,Ik ga niaar de gevangenis. Jammer voor hiet effect vami de zonnekuur dat hij nu drie weken opgesloten zal zitten. FRIED. SIG. VAN PRUISEN f Uit Berlijn. Prins Friedriuh! Sigismund van Pruisen, de uitstekende ruiter, die jongstleden Zon dag te Luzern de Olympische veelzijd gheddl=pryfi heeft gewonnen, is Dinsdagmorgen bij het trainen ernstig gevallen'. Bdji het nemen van een zware hin dernis viel zijn paard. De Prins stortte uit het za del, maar bleer met één voet in dan stijgbeugel hangen, waardoor hiji verscheidene frappen van zijn paard kreeg. Bewusteloos werd hil in een kliniek gebracht, waar men' zware inwendige kneuzingen, lojig'kwetsuren, vijf gebroken ribben en een scheur in ide lever constateerde. Nog in den loop van nacht werd de prins geopereerd, men vreeede echter dat hjjj het er niet levend zou afbrengen. Inderdaad' is hij ook heden middag om drie uur .overleden. Duitschland verliest iln hem een van zijn best© ruiters. De prins, die ©enigen tijd geleden in Ne derland nog verschillende successen heeft geboekt, gold'als Duitschlamids beste troef op de Olympische Spelen 1928. Prins Friedrich' Sigismund^ was een zoon van prins Friedrich Leopold. Hij' was gehuwd met 'Marie Louise,' prinses van Schanmburg-Lippe. Hij laat twee kinderen., een1 meisje van negen en een jongen van acht jaar, na. EEN SAMENZWEERING IN PORTUGAL. Naar de bladen melden zijn 13 politici in hechtenis genomen onder verdenking van het voorbereiden van een poging tot omwenteling, onder leiding van een comité te Parijs, waarvan Alfonso Costa voor zitter is en dat is samengesteld uit lieden, die ook bij de jongste revolutie betrokken waren. De aangehoudenen zullen verantwoordelijk gesteld worden voor elke poging tot ordeverstoring. EEN NIEUW HQOGTERECORD. Luitenant C. C. Champion van den vliegdienst van de Amerikaansche marine heeft met een watervlieg tuig een hoogte bereikt van 37.500 voet (ongeveer 11.250 M.), waarmee hij zijn eigen record van 32000 voet aanzienlijk heeft overtroffen. Het toestel van Champion was een Wrightapache, met een Pratt en Whitney wespmotor van 450 P.K. Deze motor is van een soortgelijk type als de Wright wervelwind van Lindhergh, Chamberlin en Byrd en als de Jupitfrs, die bij de K.L.M. in gebruik zijn, nl. een vaste ster vormige motor met luchtafkoeling. ENGELAND EN RUSLAND. Ramsay Macdonald is gisteren bij zijn eerste ver schijning in het Lagerhuis na zijn ziekte stormach tig door zijn partijgenooten begroet. De arbeiderspar tij had; op de verschijning van haar leider in haar midden gewacht om een aantal vragen tot Cham- berlain te richten nopens de huitenlandsc'he politiek en inzonderheid aangaande Rusland. De minister antwoordde dat hij naar Genève was gegaan voor de zitting van den Volkenbondsraad, maar incidenteel van de aanwezigheid van de andere ministers ge bruik had gemaakt om een mondeling exposé te ge ven van de redenen, die Engeland genoopt hadden tot verbreking van de betrekkingen met Rusland. Deze bespreking had in zijn hotel plaats gevonden, en bij het onderhoud waren de ministers van bui- tenlandsche zaken van Frankrijk, Duitschland, Ita lië, Japan en België tegenwoordig geweest. Een arbeidersafgevaardigde vroeg toen nader of de minister die gelegenheid niet tevens gebruikt had om een anti-Russisch blok tot stand te bren gen, waarop Chamherlain antwoordde, dat noch door hem, noch door een der andere aanwezige minis ters, de minste poging in die richting was gedaan. GEMEENTE OUDKARSPEL. Geboren: Trijntje, dochter van Dirki Meinesz en Aafke Wiersana. Nicolaas Frans, zoon van Nicolaas Frans Tromp en Jantje Bouwen. Cornelisje, dochter van Nicolaas Frans Tromp en Jantje Bouwen. Huwelijksaangiften: Klaas van der Wal. 23 jaren en Aafje Biesboer, 23 jaren. Coraelis Zeeman en Jeannette Derogee. Gehuwd:* Jan Aldert Kieft, oud 25 jaren, visscher en Agatha Groot, 23 jaren, zonder beroep, beiden won. te Oudkarspel. Klaas van der Wal. 23 jaren, landbouwer, won. te 'St. Pancras en Aafje Biesboer, 23 jaren, zonder beroep, won. te Oudkarspel. Overleden: Tentje Bakker, oud 55 jaren echtge noot© van G. de Geus. GEMEENTE WINKEL. Geboren: Hanske. dochter van Theunis de Jong en Maria Catharina Mul. Fre&erik, zoon van Klaas Bakker en Grietje Glas, Jan. zoon van Jan Comipas en Grietje Bruin- i i Overleden: Herman Uemhard! Lenghaus. oud 72 jaar. echtgenoot van Lljsbeth de Beurs. BURGERBRUG. Vorige week is alhier tusschen Jacob Klaassen- sluis en Burgervlotbrug in het Groot Noordhol|. Kanaal een lijk van een mannelijk persoon opge haald wat bij nadere informatie een zekere G. uit Alkmaar bleek te zijn. WIERINGERWAARD. In een gehouden bestuursvergadering van de Sportclub werd o.m: besloten om de gewone jiaar- lijksohe harddraverij to houden o© 28 Augustus a.s. WIERINGERWAARD. Meu'. Aninie Schonk Kdi., alhier, heeft aam de Hbogene Handelsschool met 5 jarigen cursus te Alkmaar met gunstig gevolg haar eindexamen af- gelcgd. ANNA PAULOWNA. Door mej. P. Visser werd) Woensdag 6 Juli met goed gevolg examen Nuttige Handwerken afgelegd. EEN ARBEIDER GEDOOD. Uit Woubrugge, 6 Juli. Bij een hevig onweer, I dat gisteren boven deze gemeente woedde, schuilden drie arbeiders in een schuur aan den Woudschen- dijk. De bliksem sloeg in. De 28-jarige J, J, werd ge troffen. De man werd dood opgenomen. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDMARSCHEN. Men meldt uit Nijmegen: Een droevige gebeurtenis heeft een donkeren scha duw geworpen op den tweeden dag van de, afstands- marschen van den Nederl. Bond voor lichamelijke opvoeding. De 32-jarige agent tweede klas van de Rotterdamsche politie K. Rozenboom, die gisteren, na 35 K.M. te hebben geloopen, te Elden door de warmte was bevangen en moest uitvallen, is in het militair hospitaal overleden. De doodsoorzaak is zonnesteek. De ongelukkige woonde te Rotterdam. Hij was gehuwd en vader van 5 kinderen, terwijl de weduwe het zesde kind ver wacht. De andere deelnemer, die gisteren door de warmte bevangen was, een sergeant van den landstorm, was heden weer zoo goed als hersteld. GEVAARLIJKE ADHAESIEBETUIGINGEN. Den 28en Juni jl. werd in een artikel van mr. A. J. van Vessem in het „U. D." melding gemaakt van een in Limburg gevoerd wordende propaganda tot aanbieding van een geschenk aan denBelgi schen kroonprins, waarhij werd vermeld, dat deze propaganda werd gevoerd onder leiding van een Roermond/schen notaris, den, heer (Brinkman, De meededeeling steunde o.a. op eene in Limburg ver spreide circulaire, waarin de Limburgers' opgewekt worden, een geschenk aan te bieden aan het Bel gisch' kroonprinselijk' paar ..als blijk van sympa thie en hulde aan het toekomstige koningspaar." Naar aanleiding van dat artikel ontving de schrij ver een brief' van notaris Brinkman, d.d. 1 dezer, waaraan het volgende is ontleend: 1 „Waar u mijn naam noemde, wensch ik u een beetje beter op de hoogte van de feiten te stellen. Geruimen tijd geleden werd mij door een zekeren heer Ledoux, thans' te Visé, en eenige heren uit Maastricht, verzocht te Maastricht eens hijeen te komen om te spreken over het aanbieden van be doeld geschenk. Al de aanwezigen waren het eens clat de te stellen daad misschien, kon medewerken om betere verstandhouding te verkrijgen tusschen' België, en Holland, die maar al te vaak te wenschen verliet en zulks over en weer. Met deze bedoeling ingen wij in zee. „Na den nachtelijken inval te Roosteren heb ik den heer Ledoux een telegram gestuurd, waarin ik te kennen gaf uit het Comité te treden en dat ik geen plan had eenige moeite te doen voor den Bel gischen Kroonprins, waar de Belgen zoo geniepig tegen) ons land gingen optreden. „De heer Ledoux kwam persoonlijk biji mij; en ik deelde hem mede. dat mijn naam niet meer, in deze actie mocht gebruikt worden, en beloofde de heer L. mdji de actie stop te zetten. Nimmer heb ik persoonlijk) met iemand in Limburg noch in het openhaar noch' in het particulier over de actie ge sproken en van eenige leiding in deze is dan ook geen sprake. „Wel ia mij nadien nog gebleken, da.t er misbruik wordt gemaakt van mijn naam en heb ik den heer L. vanmiörgen nog telegrafisch te kennen gegeven dat zoo mij een en ander van dezen aard nog mocht blijken, ik hem' strafrechtelijk' ging vervolgen. Ook de overige Comité-leden heb ik hiermede in (ken nis gesteld. ,Als Nederlandr verfoei ik de daden van de door u gesignaleere Blgen en mijne meening. over die daden zijn van algemeen© bekendheid in de Provin cie." Het schrijven publiceerende in het „U. D." con cludeert mir. Van Vessem thans in verhand daar mede. dat op onbetamelijke wijze door. derden, in het belang eener suspecte pro-Belgische propaganda, misbruik) wordt gemaiakt van iden goeden naam. van loyale, eene vooraanstaande vertrouwenspositie; innemende Limburgers. Er blijkt óók uit. hoe voor zichtig men in Limburg moet zijn met adhaesiebe- tuigingen aan schijnbaar onschuldige, op 'het, oog tot geooijloofde internationale toenadering] strek-; kende acties. BYRD EN DE ZIJNEN NIET NAAR AMSTERDAM. 'Byrd en zijn tochtgenooten 'komen niet naar Am sterdam. Ir. Stephan van de Fokker-fabrieken mét wien, zooals aanvankelijk gemeld, de reisgezellen van Byrd vermoedelijk zouden meekomen, keert alleen uit Parijs naar Amsterdam terug. I - 2 Juli 1927. We 'hebben al zooveel over de zonsverduistering gelezen, dat ik wel beginnen mag met een veront schuldiging. nu ook deze brief daarover gaat ban delen. Trouwens, het was niet mijn bedoeling te schrij ven over de verduistering, die we eenige dagen ge leden gehad hebben, en die ik het genoegen heb 'gehad uit een zeer. comfortabele observatiepost, mijn bed, te aanschouwen. Die Elngelsche bladen li ebben deze gelegenheid aangegrepen, om ook eens een woordje te spreken over vroeger verduisteringen, en daarin wilde iki hen volgen. Er zou natuurlijk een heele geschiedenis van te maken zijn. wanneer we hier zouden gaan spreken over alle zonsverduisteringen, die in de geschiedenis vermeld staan. Maai* twee daarvan zijn nog maar betrekkelijk korten tijd achter den rug. 1715 en 1724, en vallen dus in een tijd, toen de menschen al niet meer vol angst en schrik de verduistering zagen ge schieden. en er allerlei verschrikkingen aan verbom- den. Toen de zonsverduistering van het jaar 1715 zou gaan aanbreken, was E'dmund' Hallèy, wiens naam wij allen kennen, secretaris van de beroemde Royal Society, de oudste wetenschappelijke Vereeniging, van Ehgeland en een van de oudste van Eluropa. Deze Society, die nog. steeds bestaat, werd opgericht in 1662, en telde toen 55 leden, D'it aantal is op het oogenblik heel wat grooter. namelijk 450 Britsche en 50 buitenlandsche leden. Fellow te zijn van de Royal Socity, dua het recht te hebben de lettera F, R.S. achter je naam te voegen, is een zeer groot© onderscheiding, in de wereld der geleerden. 'Ook nog voor het uitréiken van medailles, vier.nie ieder jaar worden gegeven: de Copley. twee Royal So ciety en de Hughes medaille; twee die om hot an dere jaar worden uitgereikt: de Rumford en de Darwin medaille een, die om de drie jaar. de Syl- vesier. en een. die om de vijf jaar wordt geschon ken, de Buchanan medaille, beloont de Royal So ciety onderzoekingen op wetenschappelijk gebied. Dj£ groote Newton was eenmaal voorzitter der vereeni ging. en. zooals iki reeds opmerkte, was Edrnund Halley haar secretaris in het jaar 1715. Halley zou slechts een groot geleerde geweest zijn, bij andere geleerden bekend als onderzoeker van de afwijkingen van de kompasnaald in den Atlanti- schen Oceaan en meer dergeiike dingen, maar to taal onbekend' bij' het groote publiek, wanneer wo niet allen hadden gehoord van en wanneer niet de meesten van ons hadden kennis gemaakt met „do komeet van Halley". Deze komeet was waargenomen in 1682. en vele analen daarvoor. Het mag bijna voor zeker worden aangenomen, dat de komeet van 1066, het jaar van den slag hij' Hastings, toen Willem deni Veroveraar uit Frankrijk overstak met zijn schepen, en zich koning van Engeland wist te ma ken. ook reecjs was de komeet van Halley. In'het beroemde Boyeux Tapestry, een rol linnen van een halven meter breed en ruim 70 meter lang, waar in de gebeurtenissen van do verovering van Enge land zijn geweven, waarschijnlijk op last van Odo, bisschop van Boyeux. den halfbroeder van Willem den Veroveraar, vinden we den komeet eveneens afgebeeld. Maar wanneer de Chineeschte geschiedboe ken spreken van een komeet, die gezien werd in het jaar 240 vóór Christus, bedoelen ze alweer zeer waarschijnlijk de komeèt van Halley. Waarom deze komeet dan dien naam draagt? Omdat niemand ooit berekeningen over haar had gemaakt, niemand ooit had geweten, dat zij dezelfde was als een vroeger waargenomen©, totdat Halley in 1705 kwam' met deze voorspelling: „de komeet van 1682 zal opnieuw té voorschijn komen in 1759. Dit zal zijn na mijn dood (Halley was geboren in 1656). maar het nageslacht zal niet vergeten, dat het een Engelschman was. die dit het eerst ontdekt heeft.'* Halley's voorspelling bleek juist te zijn, en dege nen onder ons, die minstens een jaar of twee en twin tig zijn, herinneren zich nog zeer levendig de weder verschijning van de komeet in 1910. Aangzien de nu volgende verschijning om en bij het jaar 1985 komt, zullen we ons daar nog maar niet te veel van voor stellen. De uitweiding over Halley is wat lang geworden, maar we zien nu in elk geval, dat Engeland fortuin lijk was in het bezit van zulk een man omstreeks het jaar 1715, toen nog zoo weinig over zonsverduiste ringen bekend was. Wij kunnen ons voorstellen, dat Halley zenuwach tig geweest moét zijn. Zijn eer als" man van weten schap stond op het spel. Een berekening blijft toch maar steeds een berekening. Op een zekeren dag van Mei 1715, ik meen den lldon, maar 't kan ook een andere geweest zijn, des morgens om 7 minuten over 8, zou, zoo had Halley verklaard, de zonsverduistering beginnen. 'tZou een complete verduistering worden in Londen, do eerste complete van Londen, alweer volgens Halley, na een verduistering, die volgens zijn berekening, moest hebben plaats gehad op den 20 Maart 1140. Gelukkig was de hemel helder op dien Meidag van het jaar 1715. Gélukkig voor Halley, want het ge loof van de menschen in dergelijke berekeningen was iri" die dagen heel gering, en als er geen zon te zien was geweest, zou men zeker ontkend hebben, dat er iets van een verduistering had plaats gehad. Maar met een onbewolkten hemel zou aat moeilijk te doen zijn. Enkele aanzienlijken uit het land, de Graaf van Abingdon o.a., en geleorden, waaronder vertegenwoor digers van de Universiteit van Parijs, waren bij Hal ley gekomen. '0111) met hem 'het verschijnsel waar to riemen als het tenminste gebeurde. De uitrusting voor de waarneming was wel uiterst beknopt. Een wetenschappelijke commissie van onzen tijd zou er minachtend de schouders voor ophalen. Halley had een kwadrant, eenige telescopen en een zeer zuiver loopende klok. Acht uur had geslagen, en de waarnemers waren op hun post' Halley's pols zal wel ©enigszins vlugger geklopt hebben. Een, twee, drie, vier, vijf, zes minuten over acht, en niots te zien. Om 8 uur 6 minuten 20 se conden kwam een kleine indeuking in den zonne schijf.. Halley had gelijk gehad. Steeds grooter werd de verduisterde oppervlakte, totdat ze voikomen was. Drie minuten 23 seconden duurde de geheele verduis tering, waarna de zon langzamerhand weer te voor schijn kwam. Halley had de voorzorg genomen, om te zorgen voor waarnemers over het geheele land. daar waar de .verduistering compleet zou zijn. Toen alle berichten waren binnengekomen, verklaarde Halley met vol doening, dat men bij een volgende gelegenheid nog weer beter op een berekening zou kunnen vertrouwen, hoewel, zooals hij er met gerechtvaardigden trots aan toevoegde, „onze astronomie bij deze gelegenheid niet beschaamd is geworden". Niet alle waarnemers hadden succes. In Oxford was de lucht bewolkt. In Cambridge was het mooi weer, maar de waarnemer was door zooveel menschen om ringd, werd zoo geduwd en gedrongen, dat hij noch 'den tijd van het begin, noch dien van de totale ver duistering kon waarnemen. Halley's verslag over 'de zonsverduistering van 1715 eindigt als volgt: „Ik zal niet spreken over de koelte en den damp, die gepaard gingen met de duisternis van de eclips. Ook zal ik u niet lastig vallen met te vertellen, van de angst, die zich bij alle dieren toonde, bij de "vo gels, de viervoetige dieren en de visschen, toen het licht van de zon werd gedoofd, daar wij het verschijn sel zelf niet konden aanschouwen zonder een gevoel van afgrijzen". De geleerden van onzen tijd hebben zulke gevoe lens niet meer. En als zij ze hadden, zouden hun waarnemingen hen te veel in beslag nemén om er ook maar een oogenblik aandacht aan te schenken. ZONDAG 10 JULL Julianadorp. Gebouw Star of' Hope, nam. '8 uur. de beer Boon van Breezand. NEB. HERV. (tEMENETE te: Schagen. voorin. 10 uur, Ds. Van Dijk. Doop. Coll. Dirksbom. geen Samenkomst. Oudkarspel, geen Samenkomst. St. Maarten, voorm 10% uur. Ds. Tinholt. Wajrmenhuizen. voorm. 10K uur. Ds. Ilornstra. Petten, voorm. 10 uur Ds. C. C. de Kloet, van Helder. Onderwérp: „Op de Rozenhoeve". Winkel, geeni dienst. Burgerbrug. geen 'dienst. Oudesluis. voorm. 10 uur. Ds. Witkop. Schiagerlbrug, 'zie Oudesluis. St. Maartensbrug, geen dienst. Hippolytusihoef. voorm'. 10% uur, Ds. Van Beek. D:en Oever, nam. uur, Ds. Van Beek. Nieuwe Ndedoirp. nam'. 7% uur. Ds. Schermerkorn. Heerhugowaard. geen dienst. Veenhuizen, voorm. 10% uur. Ds. Staal. Barsingerh0rnvoorm. 10% uur. Ds. Van Loon. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. '10% uur, Ds. Rl v. d. Veen. Nieuwe Niedorp. geen dienst. EVANGELISATIE1 te: Schagen. voorm. »?öën dienst. Naani. 5 uur. dé heer 'Bosma va,n Wier ingen. Breezand. voorm1. 10 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna. voorm. J.0 uur. Preeklezen. Nam. 2% uur, Ds. Burggraaf van Calamazo.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6