VAN HEINDE EN VERRE PUROL er op! Binnenlandsch Nieuws. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest op den vrachtauto en vernielde dezen geheel. Per soonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. TRAMBOTSING. Op den hoek van Spui en Bierkade in Den Haag heeft, gisteren een aanrijding plaats gehad tus schen een tramwagen van lijn 17 en een van lijn 8, vermoedelijk doordat de bestuurder van lijn 8 zijn wagen niet tijdig tot stilstand bracht. De ruiten van het achterbaloon van lijn 17 en van het voorbalcon van lijn 8 werden vernield en de balcons werden zwaar beschadigd. De bestuurder van lijn 8 werd aan de knie verwond en een dame, die juist in lijn 17 wilde stappen, kwam door den schok te vallen en werd ook licht verwond, EEN NATUURMONUMENT. De Vereeniging tot instandhouding van Natuur monumenten stelt pogingen in het werk om van de gemeente Aalsmeer aan te koopen een groot complex rietland en water, het zg.n. groote en kleine blok, ter grootte van circa 12 hectare. Genoemd terrein is een van de weinige gebieden hier te lande, waar de natuur nog ongerept bewaard is gebleven en waar vele dier- en plantensoorten voorkomen, welke men elders niet meer aantreft. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer dat Maandagavond te Roosendaal woedde, sloeg de bliksem in de woning van den arbeider Baken en doodde er diens acht jarig zoontje. De bliksem sloeg ook in de petroleum lamp, die in brand geraakte. Een gedeelte van het dak werd vernield en eenig huisraad beschadigd. KERSENEXPORT PER VLIEGMACHINE. Al9 bijzonderheid mag worden vermeld dat het de firma Betuwsche Vruchtenhandel J. Gerritsen te Zetten, die gedurende het kerseaseizoen dagelijks postcolli per K. L. M. naar alle deelen van Europa verzendt, thans ook gelukt is grootere quantums voor export per vliegmachine te verzenden. Zoo ver trok Dinsdag jl. met medewerking van de K. L. M. de eerste belangrijke zending om 13 uur van Schip hol bestemd voor Zweden, waar ze nog den zelfden dag gegeten kunnen worden. Een dure snoeperij, de vracht bedraagt pl.m. f 100 per 100 Kg. DE SANEERING VAN EMMEN. B. en W. van Emmen hebben thans het saneerings- plan van den minister van binnenlandsche zaken in extenso aan den raad toegezonden. Zooals reeds is gemeld, stelt de minister zich op het standpunt, dat het beheer sedert 1921, voor zooveel de financiën be treft, niet van voldoenden zuinigheidsdrang deed blij ken, en aai daarom, ia stede van door rijksbijdragen fonds perdu, de tekorten door het guiten voor een leening gedekt moeten worden. De nadeelige sloten beloopen: over 1925 en 1920 op den gewonen dienst f451.351 en op den kapitaal- dienst f429.558, in totaal f880.909. Tot een bedrag van f57.454, is in 1920 een leening gesloten, voor de resteerende f823.455 zal naar de meening van den minister een 4y2 pet. leening geplaatst moeten worden met rijksgarantie, terwijl de rente en aflossing, zoo lang noodig, worden betaald uit een door het rijk te verleenen buitengewoon subsidie. Hiermee zou dan voor de oude tekorten een oplossing gevonden zijn. Ten aanzien van de begrooting voor 1927 behelst het plan ongeveer het volgende: Het bestaande te kort ad f316.000: op den gewonen dienst wordt ver groot met de werkverschaffingskosten (thans buiten gewoon) ad f240.000 en de rente en aflossing van de bovenbedoelde leening ad f60.000. Na aftrek van een door den rijks-accountant lager geraamd bedrag ad f5350 voor kwade belastingposten, zal het te dekken tekort over 1927 f 610.650 bedragen. JDit tekort stelt de minister zich voor te doen verdwijnen als volgt: verhooging van huren van gemeente-eigendommen f3700, diverse nieuwe belastingen en verhooging van keurloonen f 60.000, besparingen door salarisverlaging, conversie enz. f46.145, subsidie in de kosten van werkverschaffing en ter dekking van rente en aflos sing als bovenbedoeld, een en ander totaal f361.845. Er blijft dan een tekort van f248.805, waarvoor weer een bijdrage a fonds perdu verleend zou worden. Tenslotte wordt een algeheele reorganisatie van de gemeente-secretarie geëischt, alsmede invoering van een scherpe financieele controle, *ook over de armbesturen. B. en W. willen al het mogelijke doen om wijzi gingen ten gunste van de gemeente in het plan te verkrijgen, alvorens hun prae-advies uit te brengen. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, die in den regel te Alk maar. waar zij gezeteld dB. vergadert, heeft dezer dagen haar vergadering voor de eerste maal ten «raadhuize te Helder gehouden; -De burgemeester van Helder woonde de vergadering bij. De voorzit ter. de heer S. W. Arntz. wees er op, dat Helder de grootste gemeente is in het ressort dor Kamer, en bracht dank aan het gemeentebestuur voor haar gastvrijheid om de nieuwe raadzaal voor deze gele genheid aan de Kamer af te staan. Voorgelezen werd het bericht van overlijden van het lid J. G. Messelaar, aan wiens werkzaamheid in de Kamer woorden van waardeering werden gewijd Onder de ingekomen stukken was voorts een adres van de Kamer van Koophandel te Groningen aan den (minister van arbeid, handel en nijverheid be treffende het voorontwerp van wet op de winkel sluiting en het werktijdenbesluit voor winkels. De heer H. de Raat. lid der Kamer, hield naar aan leiding hiervan een inleiding, waarin hij uitvoerig de bezwaren van den middenstand uiteenzette. Zijn conclusies waren, dat een algemeene wettelijke dwang ongewensoht is. doch dat men de verschil- voor do voordracht zal stommen. Spreker wil zich oy ©en lioogor standpunt plaatsen, dat doet het rijk ook, ton aanzien van de Zuiderzeewerken, en in dit verband wijst spreker ook nog op het feit dat de aannemers het werk hebben verricht boven alle lof. Spreker voelt na dezo moeilijkheden er voel voor dat dergelijke werken" uitgevoerd worden in eigen beheer., De heer Groot, Andijk, wil, waar hier nogal eens het woord billijk wordt gebruikt, er op wijzen dat wij niet onbillijk handelen, als we onzen a©S" kundige, opdragen de zaak tot een eind te brengen Voorzitter wijst er op, dat de ingenieur juist met volle instemming heeft gezegd, zich over deze zaak niet uit te spreken. l>e heer Groot, Andijk: Daar zon de ingenieur vdnet mij niet mee af zijln geweest. De beer R. Kaan1 merkt op, dat waar de heer Dekker oordeelde dat de zaak niet uit elkaar was te nemen, deze voordracht de sympathie van spr. niet heeft. In de voordracht staat mee hoe de ver meerdering van klei ia veroorzaakt en spr. wijst cl. i ue gewoonte om voor evenbueele verzakking een flinke overhoogbe te nemen. Hoe heeft nu de berekening plaats gehad? Voorzitter zegt, dat D. eü H. dat nu juist willen doen uitvinden door deux aan te wijzeni deskundige. Tenslotte komt dan de voordracht van D. en H. in stemming; ze wordt met 11 tegen 8 stemmen aan genomen; tegen stemden de heeren P. Groot, S. Groot, D. de Boer, J. Burger, Nes, J. B. Willeen, R. Kaan en van Meerveld. Voorzitter hoopt, dab tenslotte zaJ blijken dat dit oen goed besluis is. De voordracht om het Dag. Bestuur to machtigen, het perceel Westerweg no. 79, onderhands te ver huren voor niet lageren huurprijs dan f 600.per jaar, wordt zonder hoofdelijke stemming aange- genomen. Bedeeld perceel wordt thans verhuurd aan den (penningmeester, 'doch deze zal het met 1 Augustus a.s. verlaten wegens het betrekken van een eigen woning. Hierna volgt sluiting. PAARDENSPORT. CONCOURS HIP PIQUÉ TI HOOFDDORP. Voor het tweedaagsche concours hippique, dat op 20 en 21 Juli a.s. op heb concours lnppiqu©-ter rein te Hoofddorp wordt gehouden, bestaat een buitengewoon groote belangstelling, ook van da zijde der deelnemers. Het aantal buiten! andsche inschrijvingen is reeds zoo, dat alleen al daardoor het concours zeer aan trekkelijk belooft te worden, natuurlijk in de eer ste plaats voor d© kenners van de paardensport, maai- niet minder ook voor leeken, die te Hoofd dorp ©en zeldzaam spannende strijd in de verschil lende nummers zullen kunnen aansoh.au.wian. t Uit 6 vQj©chilleude landen zijn reeds inschrijvin gen ontvangen, en wel uit Duitschland, 12 ruitere met 25 paarden, Hongarij'e 8 ruiters met 11 paar den, uit Zwden en Zwitserland elk G ruiters met 7 paarden, uit Oostenrijk 2 ruiters met 2 paarden, terwijl ©en Deensohe ruiter met 3 paarden op het concours uitkomt. Inderdaad oen formidabele liist, die ©en voldoenden indruk geeft aangaande de be- iangrijkhieid van- sportieve evenement in de Haarlemmermeer. Hoezeer verder al het mogelijke gedaan wordt om het concours tot ©en suooes te maken, moge verder blijken uit het feit dat de beoordeeling van de nummers „bestgaande rijpaard" on „schoonste rijpaard" geschiedt door een internationale jury, waardoor de zekerheid verkregen is, dat do be oordeeling door de meest bekwame juryleden van internationale reputatie zal plaats vinden. Wij kunnen met genoegen melding maken van de belangstelling welke het Koninklijke Huis aan den dag legt door het beschikbaar stellen van prij zen. Zoowel H.M. de Koningin als H.'M. de Ko ningin moeder ©n ZK. H. de Prins, schonken fraaie medailles. Het eere-oomité, ©waarin o.a. zitting heeft Jhr. H. A. Reygersberg Versluij's, kamerheer van H.M. de Koningin is dezer dagen uitgebreid met enkele vooraanstaande persoonlijkbeden op landbouwge bied en uit de sportwereld. Wij noemen van hen Baren Schimmelpenninck. voorzitter van het N-0 0 en den heer O. A. W. Hirsohman, secretaris van dit comité. VERLAGING VAN VEEVERVOERTARIEVEN. Dat de verlaging van de veevervoertarieven. welke op 1 Juli zijn ingegaan, voor den handel nogal van beteekenis is, kunnen wij uit de volgende voorbeel den zien. Een wagon grootvee van 19 M2. kostte vroe ger van Leeuwarden naar Rotterdam' f 83.80. thans f 69; een wagon kleinvee, mede 19 M2.. vroeger f 71.10. thans f 60.20. LOOP DER BEVOLKING. Loop der bevolking in 1926 in gemeenten in Hol lands Noorden en enkele groote plaatsen van Noord- Holland. Het eerste cijfer geeft aan de bevolking op 31 Dec. 1925, het tweede öp 31 Dec. 1926. Alkmaar 27093 (27304); Amsterdam 718.046 (726.517). Anna Paulowna 4372 (4394). Barsingerhorn 176.'! (1735). Bergen 4944 (5112). Broek op Langepdijk 2311 (2328). Callantsoog 1001 (1004). Harenkarspel 314?. (3230). Heerhugowaard 4520 (4627). Helder 30500 (29897). Hoogwoud 2096 (2112). Hoorn 11728 (11806). Koedijk 1917 (1967). St. Maarten 1279 (1288). Nieuwe Niedorp 1650 (1637), Noordscharwoude 1819 (1849). Obdam 1605 (1646). Opmeer 530 (549). Oterleek 850 (836). Oude Niedorp 1298 (1275). Oudkarspel 1851 (1842), St. Pancras 1299 (1347). Petten 357 (342). Pur- merend 6264 (6240), Schagen 3694 (3749). Schoorl 1976 (2012). Spanbroek 1605 (1594). Warmenhuizen 2183 (2222). Wieringen 3337 (3582). Wieringerwaard 1123 (1137). Winkel 1648 (1660). Zuidscharwoude 1717 (1733) Zilpe 4816 (4894). In bet algemeen doet zich het verschijnsel voor. dat de kleine gemeenten in bevolking verminderen, dat gemeenten met een mooie omgeving in bevol king toenemen; zoo ook de plaatsen met een markt; dat de gemeenten met een toenemende tuinbouw er; 'bollenteelt in, zielental vermeerderen, dat afgelegen en geisoleerde plaatsen achteruitgaan, dat gemeenten met goede economische toestanden in inwoners voor uitgaan en waar deze minder gunstig is. verminde ren in zielental. DE AMERIKAANSCHE VLIEGERS. Het Haagsche Aneta-kantoor heeft van de K.L.M. vernomen, behalve dat Byrd gisteren een vlucht ge maakt heeft met een der K L. M. vliegtuigen, dat Noville en Balchen, zijn reisgenooten, vandaag van Le Bourget naar Amsterdam zouden vliegen. Volgens een Reuter-telegram uit Parijs echter, dat elders in dit nr. is weergegeven, had de vertegenwoordiger var; Wanamaker nog gisteren de geruchten, dat de twee reisgenooten van Byrd naar Amsterdam zouden ko men, tegengesproken. Ook van de Fokkerfabriek in Amsterdam meldt men, dat zij vandaag niet komen, maar dat het nog onzeker is, of het bezoek over eenige dagen zal plaats vinden. VERBRIJZELD. Gisteravond geraakte nabij Geleen de motor var een vrachtauto onklaar on de spoorlijn. Omstreeks 6 uur kwam uit de richting Heerlen een arbeiders- trein en uit de richting Sittard een goederentrein. De auto was niet verwijderd. Een conducteur van den arbeiderstrein, ,die op tijd had kunnen stoppen, ging den goederentrein tegemoet met een roode vlag. Het was echter te laat; de goederentrein reed Drie vrouwen en één man. Voor eenige dagen terug werd voor de rechtbank te Lodz in Polen een sensationeel geval behandeld. Daar stond voor den rechter de 28-jarige Wladislaw Biernacki, een grootsteedsch man, die sedert jaar en dag tusschen drie vrouwen met benijdenswaardige gratie en ongedwongenheid voortleeft. Hij had we gens gepleegde diefstallen reeds driemaal in do ge vangenis gezeten, maar dat was van veel minder belang voor de vele nieuwsgierigen van het manlijk geslacht, dan de vraag, hoe hij over de gevaren van zijn drie „verhoudingen zonder huwelijk" zoo licht heengezeild was. Wat betreft de materieele kant van het vraagstuk, daarover had de jonge man zich nim mer druk gemaakt. Het kwam zelfs niet bij hem op, om voor de toiletten en andere behoeften van zijn drie vrouwen op te komen. Integendeel, hij liet ze daarbij de niet geringe kosten van zijn levensonder- houd bestrijden, en' alle drie wedijverden er in. hem een zorgeloozeix dag, zonder arbeid en moeite te be zorgen. (Bij de een woonde hij in, waar hij tegelijk at en dronk, de beide anderen gaven hefh geld, cho colade, cigaretten en kleeren. Alle hoopten, dat zij elk voor zich nog wel eens de kans zouden krijgen om hem te trouwen. Op zekeren dag echter verloor de eene bruid, die de geschiedenis nu toch blijkbaar wel een beetje al te lang begon te duren, haar geduld, en zij klaagde hem aan bij de politie. Op den dag van de behandeling waren ze alle drie verschenen om getuigenis af te leggen van hetgeen ze al dien tijd te verduren gehad hadden. De eerste beklaagde zich er heftig over, dat de „ontrouwe" haar vier jaar lang aan het lijntje gehouden had, en haar de laatste cent uit den zak had getrommeld. Zij had alles voor hem gedaan, wat een fatsoenlijk meisje niet onder alle omstandigheden moest doen, maar hij wilde haar ook nog verleiden, voor hem dief stal te plegen. De tweede, iets ouder, voerde klachten aan over de ondankbaarheid van den bruidegom, die altijd juist aan haar de voorkeur gaf, die hem het meeste schonk. De derde had het geloof in den uitverkorene haars harten nog niet geheel en al verloren. „Ik kan wachten", meende zij. Natuurlijk was ze de oud sto. Het vonnis luidde v r ij s p r a a k. De drie bruiden zullen den jongeman wel verder van chocolade, ciga retten en zakgeld voorzien. Misschien, dat hij nog eenmaal voor het trouwaltaar zal verschijnen.... maar dan met een vierde. Een wenk voor dictators. In New York werd een dezer dagen een gebro ken vaas op een boelhuis geveild. De afslager wist een bedrag van 2700dollars te bereiken.... Voor een gebroken vaas! Natuurlijk was het niet de eerste de beste vaas, maar een vaas, die wat meegemaakt had, het was namelijk de beroemde Capo di Monte-vaas, die Catharina II van Rusland aan graaf Cobenzel, een gunsteling van haar, ten geschenke gegeven had en later in handen kwam van Napoleon, die haar in een slechte luim. op den grond van zijn werkkamer in stukken gegooid had. Sedert dien was de vaas eenigszins gebrekkig, wat men zich in kan denken. Maar dat de groote Napoleon haar tegen den wand gesmeten had, dat had haar waarde toch aanmerke lijk doen stijgen. (Zeer in tegenstelling met andere gevallen, waarin bij een dergelijke behandeling de waarde meestal tot nul gereduceerd wordt). Maar nu Napoleon het gedaan had, ja, dat was wat anders. Dat bleek dan op dien verkoopdag, toen de Ameri- kaansche kunstvriend maar eventjes klein 7000 gul den wilde neertellen, om in het bezit van die gelijmde vaas te komen, enkel en alleen uit een kunst- hystorisch oogpunt. Maar wat doet het er ook tenslotte toe, misschien kan hij er nog wel tien van die vazen bij koopen, zonder dat zijn zakgeld er ook maar ddt onder lijdt. Er is misschien alleen deze conclusie aan te verbin den: Zou het voor de tegenwoordige dictators eigen- Jij k geen wenk kunnen zijn, om een voorbeeld aan die Napoleontische vernielingswoede te nemen en ook van tijd tot tijd eens een paar vazen tegen den wand te smijten, die, na netjes aaneengelijmd, hun erfge namen later aan kunstminnende broeders aan den overkant van den grooten haringvijver kunnen ver- koopen? Een betere levensverzekering kan men zich nauwelijks indenken. Van een oircusmeisje tot „koningin der woestijn." Moderne ontdekkingsreizigers, die willen toonen, met hun tijd mee te gaan, plegen te verzekeren, dat de volkeren van den Oriënt als 't ware beginnen te ont waken en de Europeesche beschaving nagenoeg heb ben ingehaald. Met de oude romantiek is het begrij pelijkerwijze nu uit. Toch gebeuren er zoo hier en daar in de omgeving van het Arabische schier eiland dingen, die aantoonen, dat de bruine zonen van de woestijn in den grond van hun hart toch nog de oude ruiterlijke romantiek trouw gebleven zijn. zooals we die uit de karavaangeschiedenissen kennen. Nog onlangs hebben we kunnen lezen hoe in Damascus het hoofd van een machtige Bedoe- inenstam, Emir Sjalan, een jong Engelsch meisje leerde kennen, die tot de artisten van een aldaar rondreizend circus behoorde. Emir werd ver liefd op het mieisje en bood haar aan met hem te trouwen, en tot koningin van de woestijn te maken. Het meisje stemde inderdaad toe en ver dween met haar bruidegom de woestijn in. Tot zoo ver ging alles goed. Toen ging de Engelsche consul zich echter met het geval bemoeien, en als nuchter ambtenaar dacht hij natuurlijk direct dat Emir een Engelsche staatsburgeres met geweld ontvoerd had Hij liet de schoone circusdame opsporen en naar Damascus .terugbrengen. Het meisje kwam echter onder geleide van haar geliefde en verklaarde vrij willig te zijn meegegaan, waarop men hen weer liet vèrtrekken. Het personeel van het circus, waaraan de geluk kige bruid voor haar romantische huwelijk, verbon den was, is op zijn reis onrustbarend geslonken, daar de woestijnbewoners eensklaps een groote voorliefde voor Europeesche jonge dames aan den dag schenen te leggen. De Engelsche consul in Beyrouth moest in de eerste week van Juni „de g i r 1 s" op weg naar huis laten begeleiden, omdat hij voor hun veiligheid vreesde. Toen de meisjes onder begeleiding van een militaire escorte naar Damascus gebracht werden. Ondanks dat tracht te een groep Bedoeinen de blanke meisjes nog op to lichten en te ontvoeren. Waaruit men kan conclu- de eren, dat de zon boven den Oriënt nog altijd ever warm is. Een kwestie van smaak. Eenige vrouwelijke studenten te Denver in de Ver- eenigde Staten hebben als nieuwste mode ingevoerd in p»laats van een verlov ingsr i n g e.e.n hondenhalsband te dragen. Natuurlijk niet om den hals, hetgeen van dametjes met dergelijke idiote invallen misschien ook nog niet zoo ongelooflijk zou klinken, maar om den enkel. Of zij hun verloofden de daarbij behoorende hondenlijn ook gegeven heb ben. daarvoor schijnen die waaghalzige hervormsters niets te voelen, hetgeen zeer te betreuren valt, daar het toch zeker aail te bevelen zou zijn, om een derge lijk extravagant meisjt gedurende haar bruidstijd aan een lijntje te leggen. Stellig, in Amerika, waar de arme getrouwde mannen heelemaal niets meer te zeg gen 'hebben, zou een dergelijke methode van echte lijke verbinding zeer zeker moeilijk uitvoerbaar zijn. De Deversche dames-studenten hebben hun hon- denihalshandcn schitterend met juweelen laten bezie ten, zeer in tegenstelling met het nikkelbeslag, dat bij die riempjes gebruikelijk is. De heeren bruidegoms hebben dus,uit een 'financieel oogpunt bekeken,geens zins reden cxm te lachen. Zij. die bovendien 't loodje er nog bij leggen, zijn de juweliers te Denver, die nu de eene uitverkoop na de andere van verlovings ringen moeten houden. O land voor onbeperkte mo ringen moeten houden. O land van onbeperkte me lende bedrijven groepsgewijze moet indeelen. en de winkelsluiting aldus gemeentelijk moet regelen. Bij de gedachtemvisseling werd van de moeilijkheden van een zoodanige regeling gewaagd. Tenslotte werd op voorstel van den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Raat (Alkmaar), Schmalz (Schagen). Arntz (Alkmaar), en Coltof (Helder), die een adres aan den minister, tegen de gedwongen sluiting zal opstellen. Naar aanleiding van de mededeeling betreffende te verwachten verhoging van het Belgische dou anetarief zal men te dezen opzichte diligent blijven. Als datum voor de a.s. periodieke verkiezing werd vastgesteld 2 November. De heer J. Hoogland, hield beschouwingen omtrent den toestand aan den Twuyverweg en betoogde, dat het nog beter is een weg open te stellen met een tol dan een toestand te handhaven, die er thans is. De heer, Ringers van Alkmaar was het hiermee eens en de heer Grunwald (Helder) zeide dat alles 'hier afstuit op den onwil van de gemeenten aan den Langendijk. Ook 'spr. voelde wel voor een tol, maar hij heeft niet veel hoop op een goede oplossing. De lvroon zal wellicht huiverig zijn, aan de betrokken gemeentebesturen bindende voorwaarden op te leggen. Op spr's voorstel zal na de zomervacanties een audiëntie bij den minister over deze aangele genheid worden aangevraagd. De vergadering werd een oogenblik verdaagd, om dat namens de Heidersche leden der Kamer der ver gadering een glas wijn werd geoffreerd naar aan leiding van deze eerste vergadering te Helder. Op den burgemeester werd een heildronk uitgebracht, waarop deze een woord van dank sprak. De heer Hoogland hield voorts een uitvoerig be toog, omtrent de wenschelijkheid van kanalisatie van West-Friesland, waaromtrent hij overigens op timistisch gestemd was, en de heer End el bracht verslag, uit omtrent een vergadering van het comité tot bestrijding van verkoop met cadeaux, in Janu ari gehouden. De conclusies van deze vergadering zijn. dat de Kamers van Koophandel contact moe ten blijven houden met dit comité. Tot afgevaardigden naar het 24e middenstands- congres in Den Haag werden aangewezen de heeren de Raat, Schmalz en Endel. Bij de rondvraag bracht de heer Grondsma '(Alk maar) de kwestie ter sprake, als zou op de Alkmaar sche kaasmarkt zeer schriel worden gewogen. Deze zaak. zal worden onderzocht. EEN ONTPLOFFING. In de dynamietfabriek te Arendonk bij Turnhout heeft gisterochtend een zware ontploffing plaats gehad. Zes arbeiders zijn gedood en de stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De correspondent der N.R.Crt. te Eindhoven meldde: Te Aerendonk (België), vlak bij1 het Nederland- sche grensdorp Reuzel heeft hedenmiddag een ont zettende dynamietontploffing plaats gehad in de fabriek van de Société d'Aerendonk Explosifs, waar bij zes personen werden gedood. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Alle personen, welke in do zaal, waar de explosie heeft plaats gehad, aanwezig waren, zijn gedood. Hedenmorgen bleek, dat in een der afdeelingen een dynamiotpatronen-machine niet naar bohooren functioneerde. Door den bedrijfslei der werd een onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek ontstond plotseling do ontploffing. Er werd een vree- selijke verwoesting aangericht. Ook ih de nabijgele gen afdeeiingen. Do ontploffing verwekte een vreese- lijke paniek in de fabriek, waarop ongeveer 100 personen werkzaam zijn. Velen werden licht ge kwetst. terwijl een groot deel van het personeel, vooral de vrouwen, en meisjes, bewusteloos raakte, vermoedelijk van schrik. De lijken werden vreeselijk verminkt onder de puinhoop te voorschijn gehaald Sommige lijken bleken geheel onkenbaar en in stuk ken gereten. De bewusteloos geraakten werden spoe dig weder bij kennis gebracht. Medische hulp werd verleend door twee doktoren, nl. de heeren Verhoe ven en Opdobek. Door de groote verwoesting in de fabriek zal het bedrijf vermoedelijk stagnatie on dervinden. Drie afdeelingen zijn totaal vernield. Hedennamiddag is het parket uit Turnhout ter plaatse verschenen, teneinde een onderzoek in te stellen. De knal van de ontploffing werd tot op tien kilo meters in den omtrek duidelijk waargenomen. BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Groningen heeft gisteren te recht gestaan H. H., 28 jaar, boerenarbeider te Ams- weer, bij Delfzijl, beschuldigd van opzettelijke brand stichting. Op 2 November van het vorige jaar ont stond op onverklaarbare wijze brand in de schuur van den landbouwer, welke schuur door een gang van een meter breedte is gescheiden van de woning van verdachte. Ondanks de ijverige pogingen van de po litie om de oorzaak van den brand op te sporen, mocht dat niet gelukken, totdat de schoonmoeder van H. kwam vertellen, dat deze den braand had gesticht. Er was namelijk tusschen man vrouw H. groote oneenig- heid ontstaan, die tot echtscheiding leidde, waarbij de man het eenige kind voor zich opeischte. In haar ellende had toen de dochter haar hart uitgestort voor de moeder en haar verteld, dat H. op den middag van den brand zijn pijp had aangestoken in de gang en de brandende lucifer had geworpen door een gat van de schuur, waarin erwtenstroo Mag opgestapeld. Verdachte ontkende dit. Hij zeide, nu niet meer precies te weten, hoe hij een half jaar geleden zijn pijp had aangestoken. De vrouw herhaalde voor de rechtbank onder eede haar verklaring. Het O. M. hechtte geloof aan wat de vrouw zeide en meende, dat hier niet aan een wraakneming der vrouw behoeft te worden gedacht. Uit de verklaringen toch van de andere getuigen was gebleken, dat ver dachte in geldverlegenheid zat en hoog was verze kerd, aanwijzingen dus, dat verdachte belang had bij den brand. Eisch wegens opzettelijke brandstichting een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden. RJL GODSDIENSTIGE PLECHTIGHEID TE STEENBERGEN. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Krijger: 1. Is het juist, dat op Zondag 19 Juni a.s.. ge durende het octaaf van biet H. Sacramentsfeest, onder het lof in den namiddag het H. Sacrament, voor het eerst sedert eeuwen, in Steenbergen buiten de kerk zal worden rondgedragen? 2, Behoort Steenbergen tot de gemeenten in Noord brabant. waarin, volgens het besluit van 23 April 1822 litt. W. 4, het houden van openbare processies is toe gelaten onder voorwaarde, dat zulks zonder inter ruptie altijd heeft plaats gehad. Indien Steenbergen niet behoort tot de in vraag 2 bedoelde gemeenten en blijken mocht, dat inderdaad het voornemen bestaat tot de in vraag. 1 bedoelde handeling, is de minister dan bereid te bevorderen, dat aldaar niet zal worden gehandeld in strijd met het bepaalde in het tweed lid van art. 171 van de Grondwet? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. De r.-k. godsdienstige plechtigheid, als in deze vr^g bedoeld, heeft op Zondag 19. Juni j.1. plaats gehad. 2. Voor zoover den* ondergeteekende bekend, moet deze vraag ontkennend worden beantwoord. 3. Het aan de R.-K. Kerk toebehoorende terrein van de kerk. waarop de processie of godsdienstige plechtigheid plaats gehad heeft, was door een circa één meter hóóg ijzeren hek van den openbaren weg gescheiden, terwijl een voor den hoofdingang der kerk gelegen klein pleintje gedurende de plech tigheid door een houten hek van ongever dezelfde hoogte afgesloten was. Een dergelijke plaats is naar de bestaande juris prudentie als een beslot enplaats te beschouwen, die derhalve niet valt onder het voorschrift van het tweede lid van artikel 171 der Grondwet.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10