VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT R A D I o. .DAMRUBRIEK EEN PARADIJS GELIJK... Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 9 Juli 1927. No. 8079. üf 9 p o S 11 m H s SP IV éi B 9 9 11 m IR 18 11 W 9 H 9 !U 11 9 1! H B 3/ V VACANTIE. Ze zouden het dan maar eens wagen, Aan alle regen komt een end, En in zoo'n kikkerpoel als Holland Is men wel nattigheid gewend! Ze zaten al zoo lang te wachten, De barometer ging vooruit, Pa nam dus aan 't loket de kaartjes En tegelijk een kloek besluit. Ze stapten in den trein en zwegen Regen! Ze stopten aan een kleine halte Vlak bij de bosschen en de hei, Toen trok er net een'donderbuitje Bijwijze van oen groet voorbij. Ma's pugekuif was glad bedorven, Pa wrong z'n zomerpantalon, En weet de heele badhistorie Aan de verduist'ring van de zon! Zoo kwamen ze op „Welgelegen" Regen! Heel het pension leek uitgestorven Er was geen sterveling te zien, De booiften stonden traag te druppen, Net op de hoed van tante Lienl En toen ze eind'lijk binnentrokken, Onthutst, mistroostig, klef en bang, Liep er een spoor van modderwater Vanaf de voordeur door de gang! Ze hadden wel hun deel gekregen Regen! Maar op een morgen, ha, hoe heerlijk, De zon scheen vroolijk in een plas, Toen schreed^ een opgewekt gezelschap Door 't pas gemaaide, malsche gras! Hoewel een klein half uurtje later, Want kort duurt soms vacantie-pret, Verschoonde pa zich op z'n kamer En tante lag doorweekt te bed! Ze hadden weer hun deel gekregen! Regen! Ze streden dapper veertien dagen, Toen was de levensmoed er uit, Ma zat maar sokken aan te breien, Pa trommelde wat op de ruit! 'tWas 's avonds al maar domineeren, Dat viel ook op den duur niet mee En dan die ellenlange middag, Zoo tusschen lunch-tijd en diner, Die kon zoo op je stemming wegen! Regen! Ze trokken in hun gummijassen In alle stilte naar den trein, Toen lagen hei, pension en bosschen In volle zomerzonneschijn! En toen ze weer in eigen woning Des avonds praten van den strop En van hun zuur verteerde duiten Stak pa met „Sssst!" z'n vinger op. Ze keken elkaar aan en zwegen! Regen! Jufi 1927. Alle rechten voorbehouden. KROES. Lieveling-, ie bent liet licht van miin leven, de hoop mif- n.e,r toT^komst. de ziel van mijn alles. Ik zou de wereld voor je willen veroveren, ik zou voor je willen sterven. Wil ie de miine worden ^iiNee, maar jif mag- wel de miine worden. TelevisieDe onbeperkte mo gelijkheden van de radio. i De televisie" nadert meer en meer haar verwe- -ih/kin.; althans eenige onderzoekers h'ebben, 'z kl(' resuhaat bereikt na ijverig eni doelbewust zoeken naar. de oplossing van dit zoo buitengewoon belangrijk© en interessante probleem. Din -en die men vroeger voor onmogelijk hield, zin gebleken wel mogelijk te zijn. Dit neemt daarom niet weg, dat bij iedere verdere schrede voorwaarts eerst tal van groote moeilijkheden te overwinnen zijn, waarbij uiteraard slechts de direct betrokkenen eenig idee van de grootte van deze moeilijkheden hebben. „Televisie", het draadloos projecteeren van een beeld op een in de huiskamer gespannen pirojectie- doek. Niet van een opname van een gebeurtenis, die zich elders heeft afgespeeld! de bioscoop projecteert deze gebeurtenissen immers allang, zij het dan niet draadloos anaar van een voorval dat zich op het moment van de projectie zelf af speelt: paardenrennen, een voetbalwedstrijd, ja. wat Diet al. Wij behoeven niet bij de sportevenementen alleen te blijven, alles wat zich maar even daar toe leent, kan .opgenomen" en uitgezonden worden om elders op hetzelfde moment door oen .ontvang apparaat" óntvangen en geprojecteerd te worden. •De Televisie is, evenals dit het geval Is bij de Draadlooze telefonie en telegrafie, weer in drie af zonderlijke deelen te splitsen en wel het „opnemen", het „overbrengen" en het .ontvangen en weerge ven" of in dit geval het „projecteeren". Eerst het „opnemen!". Hierbij heeft men dank baar gebruik gemaakt van den weg, dien het film apparaat aanwees. Men heeft een dergelijk toestel, althans in grove trekken, aanvaard en bruikbaar gemaakt voor dit doel, Het beeld wordt hierbij niet op een normale film opgenomen, maar op een spe ciaal geprepareerd lint, of iets van dien aard. Wij zouden kunnen zeggen, dat het beeld op het lint geworpen, dit zoodanig verandert, dat het invloed uitoefent op een later door dit lint te voeren elec- trischen stroom. De weerstand die het lint na de belichting aan dezen stroom biedt, is dus afhan kelijk van de meer of minder intense belichting. Kan men nu, als praktisch resultaat van deze eigenschap van het gebruikte lint. in het zend apparaat deze weerstandswijzigingen omzetten in stroomiwijzigingen en dit is mogelijk gebleken dan wordt het tweede deel van de opdracht, het ,cver brengen" eenvoudig teruggebracht tot de draadlooze telefonie. En dan hebben we ten slotte het ..weergeven". Hier mede is men tot nu toé nog het minst gevorderd, al zijn er ook hierbij resultaten aan te wijzen. Voor het duidelijk projecteeren van de beelden op het projectiedoek, moet men o.a. beschikken over een lichtbron van beduidende sterkte en die „centraal opgesteld" kan worden. Deze was niet te vinden, zoodat men overging tot een combinatie van een zevental lichtbronnen, waarbij' dus de intense ver lichting vanuit één punt, verviel. Het resultaat was dan ook, een eigenaardig uittrekken en inkrimpen van de beelden, wat natuurlijk een „vervormd" beeld gaf. Het „ontvangen" en .weergeven" zal dus nog extra moeilijkheden opleveren. Wij komen op deze hoogst belangrijke kwestie later terug. Op één punt willen wij nog wijzen. De gebeurte nissen kunnen zich overal afspelen. Wij zijn, veel meer dan dit het geval is met uitgezonden muziek, dus genoodzaakt om met het ontvangapparaat deze gebeurtenissen op te zoeken. Daardoor ontstaat als het ware een vierde „deel" in het geheele proces, nl. het „overbrengen" van het beeld, liefst in stroomvariaties uitgedrukt, naar den zender. Onder redactie van GEO VAN DAM, Heemskercklaan 4, Baarn. Alle brieven, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden aan bovenstaand adres of via het bureau van ons blad te Schagen. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 29. van G. Pors, Dordrecht Zwart: 9. WM Wit: 11. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart, 8 schijven, op: 3 69 11 17 en 26 met 1 dam op 16. Wit 11 schijven, op: 15 18 22 23 29 31 32 34 37 38 en 44 Wit speelt en wint! OPLOSSING PROBLEEM No. 26. van A. Renooij, Hoogwoud. e .liagr mst nd in cijfers was: Zwart, 13 scV- I' 7- 'Sj; 1. en t, Uhiiv< :i O. 27 28 1 34 3", JS 41 4"> 43 47 4 ,t spee t. c.p 27—21 (23X37 A.B 4 —42 .37X48 .3 2822 ,18 X27 F.G.), 32-28 2.X43), 21X 3 "16X47), 4^X38 47 X49), 45-34 (48X30) en 35 int! Een zeer mooi en moeilijk variantenprobleem D er Rencoij ons compliment! Een auto is voor dergelijke uitstapjes toch maar „wat je noemt". Als ik denk aan die stampvolle treinen 1 WARE WOORDEN. Wie de duizenden kwellingen kent, dia zooveel stil geween ver oorzaken, die reikt gaarne vol wel willendheid, vol medelijden de hand aan de verstootelingen der fortuin, de door het lot misdeelden. De goede daden zijn het beste ar gument der goede leerstelsels. Een tevreden mensch, doet als een leeuwerik, die op eon graszode even mooi zingt, of hij over het ge heele weiland beschikt*. I Niemand kan macht hebben of invloed uitoefenen op anderen, als zijn woorden weersproken worden door zijn daden. I# In de aardrijkskunde hebben we geleerd, dat Capri een klein eilandje is, gelegen in de Golf van Napels, in het geschiedenisuur heeft men ons ver teld, dat de Romeinsche kiezers Augustus en Tibe- rius er met voorliefde verblijf hielden, terwijl zij, die ook in de Grieksche mythologie onderricht ge had hebben, wel eens vernomen zullen hebben, dat het de streek was waar de zeenimfen zich ophielden en de één-oogige reuzen en de toovenares Circe, ja, wanneer we nog verder terug gaan, dan zou Capri misschien de Hof van Eden geweest zijn, een pa- radijs, dat alle schoonheden in zich bergt, hetgeen inen daarvan mag verwachten. Een van de grootste voordeelen van Capri is, dat het klimaat, zelfs in de heetste zomer, nog drage lijk blijft, en voor de reizigers, wier vacantie in de maanden Juli en Augustus valt, en die graag naar Italië willen reizen, doch met recht voor de hitte terugschrikken, is Capri een eldorado. De ligging van het eiland, het lichte koele briesje, dat er voort durend staat, de mogelijkheid tot het nemen van een verfrisschend bad in zee, de aangename koele nachten, maken, dat men zich op Capri nog lekker gevoelt, wanneer ze aan de Rivièra en in de groo te steden het eenvoudig niet meer kunnen uithou den van de hitte. De eerste indruk van Capri is betooverend. De scheepsschroef van de kleine stoomboot die de rei zigers vanuit Napels voorbij den Vesuvius en het schiereiland Sorrento, naar Capri brengt, slaat plot seling achteruit en/ werpt een golf van wit schuim' over het diep-blauwe water van de Grande Marina, en van alle kanten komen kleine roeibootjes pijl snel over het water schieten, om de passagiers op het eiland te-ontschepen. (De boot zelf kan namelijk het eiland niet dicht genoeg naderen). Geen schil derij, geen kleurenfilm, geen dichterswoord is in staat de overweldigende schoonheid in kleuren weer te geven, waarin de zee, de booten, de huizen, de rotsen en de tuinen gedompeld zijn. De bootjes brengen de reizigers naar den kleinen wit steenen havendam. Daar staan, afgericht als soldaten, rechts de pakjesdraagsters, met een kussen op het hoofd en een blikken mrnnmerschild op de borst, links de hotelbedienden met den naam van hun hotel op hun mutsen. Maar die aanduiding al leen is nog niet voldoende. Luidkeels gillen ze door een, om' maar zooveel mogelijk de aandacht te trek ken. Zij nemen de gasten in ontvangst; de draag sters laden de koffers op hun hoofden. Maar wan neer men eenmaal aan land: is, dan is men nog niet in Capri. Hier beneden aan het strand staan alleen een paar visschershutten en wat badkoetsjes. Om in het eigenlijke Capri te komen, voert een kabel- spoor honderdveertig meter omhoog door heerlijke tuinen en wijnbergen. Op het terras aan het station Excuseer, maar u lijkt zo- sprekend op miin vriend, dai iedereen er door misleid moe worden. Niet iedereen. Wie dan niet? Ik zélf. boven staan zij, die elk jaar gewend zijn den zo mer huiten door te brengen, en nemen met een trótsch gevoel, alsof ze reeds met 'het geheele eiland vertrouwd waren, de nieuw aangekiomenen op. De nieuwaangekomenen merken dat echter in' hun verbazing voor al het schoons, dat het eiland hun oogen biedt, niet op. De straten, de hulzen, de nauwe steegjes, de winkels, de men- schen, alles, alles is zoo zindelijk, zoo smaakvol, zoo geordend, dat men zich niet kan indenken nog geen drie uren van te voren in het vieze Napels te zijn geweest! Theaterdecoratie! denkt men onwil lekeurig en ddn denkt men tegelijkertijd bij zich zelf: maar het is te mooi, te zuiver, te decoratief! Maar het is toch inderdaad werkelijk alles zoo mooi, zoo zuiver, zoo decoratief! D'e indruk is zoo overweldigend, dat men' het ge voel krijgt, in een andere wereld te zijn aangekomen Fotograaf: Zet eens een vriendelijk gezicht, mevrouw. Glimlach een beetje. Haar man: Niet doen, lief ste. Dan zal niemand je herken nen De phantastische schoonheden van Capri zouden zich alleen in een dik boekdeel kunnen laten vast- In het Noorden van de stad ligt de „Certosa", een in 1372 door graaf Giacomio Arcucci di Capri opge richt klooster, interessant door de verschillende bouwstijlen, welke in de loop der jaren, dat het ge bouw verschillende veranderingen heeft ondergaan, daaraan zijn meegedeeld. Murat, vice-koning van Napels, maakte in 1808 een kazerne van het kloos; ter; in 1870 werd het zelfs een militaire gevangenis; nadat het in 1921 tot een nationaal bouwwerk werd verklaard, kreeg het de bestemming, die het dp het oogenblik heeft. De regeering laat het restau1- reeren, teneinde het tot een museum/ te laten in richten. In de talrijke vertrekken zullen, dus voor taan kunstwerken van alle werelddeelen worden geherbergd. Op den berg Tiberio staat de ruïne van Palatino Tiberio In 26 v. Chr. door keizer Augustus begon nen, werd het later Tiberius, eveneens een Ro- meinsch keizer, 'belangrijk uitgebreid en door een, tot aan de Grande Marina, park omgeven. Daar Ti berius er 10 jaar lang gehuisd heeft, zullen de op gravingen, die op het oogenblik onder professor Maiujri van het museum te Napels worden uitge voerd, hoogstwaarschijnlijk belangrijke dingen aan het licht brengen. Wanneer men een bijzonder goed aangeschreven hotelgast is, dan toont de hotelier U een oud vergeeld vreemdelingen/boek van 1825 tot 1839, waarin onder den 17den Augustus van het jaar 1826 een ander halve bladzijde lang bericht van August Kopisch staat opgeschreven, waarin deze de ontdekking van de wereldberoemde „blauwe grot" heeft opgeschre- 'ven. De kwistige natuur heeft buiten deze eene be- bezienswaaTdigheid, Capri, nog een vierentwintigtal andere grotten geschonken, die niet minder mooi zijn Men kan er zich door een schipper in een hark hpen laten roeien Naar 'rechts bereikt men in twin tig minuten de heerlijke „groene grot", naar links vaart men in denzelfden tijd naar de in bijna alle kleuren glinsterende „schildergrot". Even romantisch als deze boottocht is een wande ling over het eiland, die men wel maken moet om Capri te leeren kennen of men moet bij nacht, om ^en t^d van de.volle maan den Areo Naturale be- M«rrww*n De Wnsie ven een sprookjeslandschap is

Schager Courant | 1927 | | pagina 13