AliEitu llituïs- Aiititniit- Lullnililij, 18e ZANGERSFEEST Dinsdag 12 Juli 1927. 70ste Jaargang No. 8080. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. van den Bond van Gemengde Zang- - vereenigingen in Noord-Holland. - SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn. Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.66. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. N. O. G. Zaterdag hield de afd. Schagen van het Ned. Onderw. Gen. hare maandelijksche vergadering in het lokaal „De ''Posthoorn" alhier, onder leiding aanvankelijk van den heer Reuvers te Dirkshorn. later onder die van haren voorzitter, den heer Van der Laan van Dirkshorn. Nadat de heer Schoorl de notulen had gelezen, die werden goedgekeurd, werd mededeeling gedaan van het ingekomen antwoord van den heer Inspecteur inzake het houden eener inspectie vergadering dit jaar. Het voornemen van den Inspecteur is. deze te houden in de laatste helft van de maand September. De afdeeling zou de ver gadering weer graag in Schagen gehouden zien. In .zake de dreigende opheffing van openbare scholen te Hoogwoud en op Texel, was van den heer Gerhard, lid van Ged. Staten van Noord-Hol land. een schrijven ingekomen, behelzende den gang van zaken bij opheffing van openbare scholen. De heer Ketelaar verklaarde zich in een schrijven ge heel aan te sluiten hij de uiteenzetting van den heer Gerhard. Inmiddels heeft men kunnen lezen in de dagbladen, dat de bedreigde scholen voor hec Twerendeel niet zullen worden opgeheven. Besloten werd naar den- landdag van Volksonder wijs. die den 31sten Juli te Alkmaar zal worden ge houden. een afgevaardigde te zenden. De heer Van der Laan verklaarde zich bereid deze taak op zich te nemen. Van net hoofdbestuur van het N.O.G. was een mo tie ingekomen betreffende de houding, van het N. O.G. tegenover het bijzonder onderwijs, welke motie ra-et algemeen© stemmen door het hoofdbestuur was aangenomen en als punt 58 aan den beschrijvings brief was toegevoegd. De motie, die het vermelden zeker waard is, luidt als volgt: „Krachtens zijn pro gram strijdt het N.O.G. voor do openbare school. Daarom zijn wij gehouden, het openbaar onderwijs warm- te verdedigen, zoowel tegen het confessioneel als het neutraal bijzonder onderwijs. Dit houdt niet in. dat het Genootschap elk neutraal bijzonder on derwijs veroordeelt. Het kan echter eerst dan mee werken tot de oprichting van een neutrale school, wanneer a 11 epogingen om tot de stichting eener nieuwe of verbetering van een bestaande openbare school te geraken, schipbreuk geleden hebben". Deze motie werd besproken en enkele leden vonden het laatste gedeelte wel wat scherp. Den afgevaardigde naar de algemëene vergadering, den heer Brouwer te Schagen. werd geern bijzondere: opdracht gegeven en werd in zijn houding vrijgelaten zoowel in deze als bij andere voorstellen. Aan het einde der vergadering werd mededeeling gedaan van het vroeger genomen besluit omi in de vacantiemaand Augustus geen ver gadering te houden. ARBEIDERS JEUGD CENTRALE. Zaterdagavond had in den Muziektuin de uitge schreven groote Propaganda-feestavond plaats van de Arbeidors-Jeugd-Centrale. afdeeling Schagen, in samenwerking met haar zustervereeniging te Helder. Reeds de aankomst om 5 uur van de A.J.C.'ers van Helder, bracht de noodige reuring, toen de beide afdoelingen met ontplooide banieren en vooraf gegaan door viool-, mandoline- en fluitmuziek, een rondgang door onze gemeente maakte. Te ruimi half negen bad- de opening plaats door den heer J. Willemse, alhier, die in zijn openings- yvoord wees op de schijnbare tegenstelling dat iemand van 67 jaar dezen jeugd-avond opende, want als men de-ze jongelui ziet optreden, gevoelt men zich nooit oud. Spr. wees op- het belang dezer orga nisatie. die straks voor de organisatie der arbei dende klasse de plaats zal innemen als macht tegen over de macht der kapitalisten; de organisatie waar bij straks de leiders zullen zijn, die in parlement, provinciale staten en ook waarschijnijk in gemeen teraden voort de belangen der arbeidende klaslse zullen opkomen. In zijn openingsspeech brengt spr. dan verder dank aan den burgemeester, voor de vriendelijke wijze waarop direct het houden van den optocht werd toegestaan, aan de wethouders, aan den gemeente secretaris die met zijn vrouw aanwezig is en aan de pers. voor de wijze waarop zij de -organisatie bij dezen te houden propaganda-avond heeft terzijde gestaan. Maar bovenal wordt dank gebracht aan de Muziektuincommissio. die wij als stichters van dit heerlijk plekje niet dankbaar genoeg kunnen zijn. bn wanneer er dan ooki menschen zouden zijn die hun handen naar dit heerlijk iets zouden uitsteken, clan zullen de inwoners van Schagen zich. als éón maan daartegen dienen te verzetten. En daarna werd een 'aanvang gemaakt met het enthousiaste optreden van de A.J.CJers en kregen we te zien of te booren. verschillende volksdansen, muziek, zang, het lezen van gedichten enz. Met groote belangstelling van het niet talrijk publiek, werd een en ander gevolgd. Waar de heer Schumacher, hoofdbestuurslid der A.J.C. te Amsterdam, die als spreker dezen avond zou optreden, niet aanwezig was, werd het woord gevoerd door den heer Van Halm. die in een geest driftig betoog het doel der organisatie uiteenzette, en daarbij wees op de wanbeschaving van den te- *enwoordigen tijd. hoe do A.J.C.'ers de stad ont- luchten, waar gedronken, gevochten enz., wordt aar kermis wordt gevierd, zonder dat er aanlei ding tot feestvieren bestaat, een tijd waarin de ar beid een vloek is geworden, de liefde voor het le ven plaats heeft gemaakt voor onverschilligheid. En spr, hangt dan een somber beeld op van -den toestand waarin de arbeiders verkeerden in de acht tiende eeuw. toen de machine inplaats van geluk te brengen aan den arbeider, diens leven1 verwoestte. En dat spr. over dien toetf&nd het woord voert, komt doordat ook thans 't reactie den kop op steekt, het beetje onderwi,iJ dat de- arbeidende MasFe geniet, tracht te ontnemen. De organisatie der arbei .ers zal hebben to strijden voor verbetering van ♦aer-iU,ven de.r arbeiders. korteren arbeidsduur, gees- te.iike ontwikkeling, het openen der poorten voor kunsten en wetenschap, enz. De A.J.C. stelt zich ten doel, de algemeen© ont wikkeling en opvoeding harer leden de voorberei ding van het actief deelnemen in de arbeidersorga nisatie. Ziji bestrijdt alles wat 'het leven omlaag haalt en verwoest. Haar doel is dus tweeledig, het afbreken wat slecht is in de menschen zelf en om hun heen en daarnaast het doelbewust opbouwen van wat schoon en edel is. Sipr. wijst dan op het kwaad, dat gesticht wordt door bioscoop, alcohol, sensatielectuur; het rooken door jonge arbeiders, het zich vertoeven in dansloka- liteiten met hare verpestende atmosfeer, de ruwe omgang in de fabrieken -met oudere -menschen. die smerige taal bezigen. Ook wijst spr. op de opzich tigheid en luxe. die ten aanzien van de kleeding wordt voorgestaan, op de wedstrijdkoorts, die met lichaamcultuur niets uitstaande heeft. Het is de taak der A.J.C. om tegenover dit alles te propagee- ren. het lezen van goede hoeken, het beoefenen van de schoon© muziek, dans en snel als vanavond aan schouwd worden; om tegenover de geldzucht en het ego isme. dat in den rrnobilisatietijdi zoo sterk naar voren kwam., te plaatsen den gemeenschapszin en solidariteit, den afschuw voor den oorlog. Daar naast heeft de A.J.C. tot taak op te komen tegen de maatschappelijke wantoestanden voor de arbei ders, het gebrekkige lager onderwijs, het teveel uit gesloten zijn voor het volgen van middelbaar on-< derwijs. de te weinige opleiding voor de vakarbei ders-, de A.J.C. staat dan ook vóór. het leerplichtig lager vak- en voortgezet onderwijs (dit. laatste over dag to geven), in de fabrieken een maximum leer plicht van 33 uur per wéék en als jeugdeisch wordt genoemd; het verbod; van beroepsarbeid vóór het 15e levensjaar. Socialisatie van onszelf - zal noodig wezen, de slechte gewoonten dienen we uit te bannen. Onze strijd is. zoo eindigt spr., een strijd om vreugde en geluk voor allen en ook in Schagen kunnen we voor dezen strijd heel wat jongelui gebruiken en daarom, wordt op de ouders een beroep gedaan om hun kin deren bij de A.J.C.n-fdeeling aan te geven, om zich meer in kennis te -stellen van het doel en streven der A.J.C. (Applaus). Te kwart over tienen verlieten we den -muziektuin en nog maar steeds gingen de A.J.C.'ers onvermoeid voort met hunne dansen, muziek, enz., om dan te -ruim elf uur met hun fakkeloptocht nog een rond gang door de gemeente te maken. En dat was op mo dezen mooien zomeravond een bijzonder goed ge- uitvoeringon ten gehoore gebracht en uit het feit, Nadat voorafgegaan wa9 de repetitie van den sa menzang op het feestterrein, onder leiding van den heer R. Sasburg van Benningbroek, vond te half- twaalf de officieele ontvangst plaats ten Raadhuize van Hoofdbestuur, Juryleden, Directeuren en Voor zitters van de vereenigingen. De bovenzaal van het Raadhuis liep dra vol en hier waren voor de ont vangst aanwezig onze Burgemeester, met de Wet houders enj den 'G.emeentesecretarisjmede merkten we een groot deel der Raadsleden; op, het Dagelijksch Bestuur der Mhizaektuincoanmissie. den heer Scbmalz die met den Burgemeester en de Wethóuders het eere-comdté uitmaakte, de heeren Sem Dresden en George Robert als jury, het bestuur van -den feest vierenden Bond, enz. enz. De Burgemeester, de heer J Cornelissen, nam wel dra het woord en sprak de volgende welkomst rede uit: Geachte aanwezigen- Met het meeste genoegen voldoe ik aan het tot mij gerichte verzoek, U inet een enkel woord het wel kom toe te roepen in deze zaaL Ik beschouw het als een groote eer voor Schagen, dat andermlaal deze gemeente is gekozen voor het van U uitgaande zangersfeest. Mij dunkt, velen uwer zullen met mijl zich nog miet genoegen herin neren, dien Zondag uit het voorjaar van verleden jaar, toen dit fee3t, bij mijn weten de eerste maal te Schagen werd gehouden. De belangstelling was dien dag groot en ik twijfel niet, of het toen ten gehoore gebrachte zal voor -de meeaten aanleiding zijn, ook ditmaal uw feest te bezoeken. Wij hebben toen kun nen constateeren, welke uitstekende gelegenheid Schagen in haar muziektuin voor dergelijke feeste lijkheden biedt. De in den nazomer gehouden mui- ziekwedétrijden hebben dezen indruk ongetwijfeld nog bevestigd. Zeer zeker zal de aanwezigheid van onzen gastvrijen tuin ertoe hebbed medegewerkt dat wij U hier wederzien. Met belangstelling heb ik ervan kennis genomen, dat dit jaar uw bond twintig jaar bestaat. Ik! ben er zeker van, dat dit feit U allen en uw hoofdbestuur wel in de eerste plaats, groote voldoening zal ver schaffen. Onze provincie is, ik heb dit meermalen opgemerkt, een zeer muziekliefhebbend gewest. Schier in iedere plaats, hoe klein ook, is een mu ziekkapel of een zangvereeniging, mieestal zelfs bei de. Op talloozo plaatsen worden concertij en zang- slaagd slot. waarbij ook onze burgemeester door zijn aanwezigheid' blijk van! belangstelling toonde. Zondag was het een drukke dag in Schagen: een 25-tal zangvereenigingen waren naar onze plaats opgetrokken, allen aangesloten bij den Bond van Gernjengde Zangvereenigingen in Noordholland, om haar jaarlijksche gezamenlijke uitvoering en proe ve van haar kunnen ten beste te geven. Reeds vroeg was bet reurig in onze stratem De autobussen kwamen van heinde en ver binnen en hare passagiers bewogen zich dra groepsgewijs door onze plaats, of verfrischten zich in de verschillende café's en restauraties. Er heerschte, mede door het mooie weer, een gezellige, vroolijke drukte, en alles voorspelde een waren feestdag voor onze plaats. Er was o.i. wel aanleiding geweest, dat door vlag- gentooi de burgerij iets van medeleven had getoond. •Vlaggentooi tocb geeft direct een feestelijk aanzien en geeft blijk van belangstelling. Dat het Bondsbestuur besloten had, evenals vorig jaar. ooki dit jaar wederom zijn zangersfeest hier te houden, stemt tot voldoening en mag wel aan gemerkt worden als een bewijs dat de zangeressen en zangers en hun Besturen hier ter plaatse zich goed thuis gevoeld hebben, dat ze gastvrij zijn ont vangen en zakelijk goed behandeld. Doch niet minder zal hiertoe hijgedragen hebben de miooie gelegenheid die Schagen sinds enkele ja ren voor dergelijke festiviteiten bezit in, onzen Mu ziektuin. terwijl het hekend is dat de Muziektuin- commissie door de breede opvatting van hare taak het al zeer gemakkelijk maakt met haar samen te werken oml feestelijkheden als van Zondag jL hier ter plaatse te doen plaats hebben. Het was voor den Bond in één opzicht nog een bi- zondere dag, nl. met dit 18e zangersfeest werd tevens het 20-jarig bestaan van den Bond herdacht. Het feestprogramma begon dan o'ok met een her denkingswoord bij dit 20-jarig bestaan, waarin in vogelvlucht het een en ander van het werken en streven van den Bond werd medegedeeld. Het voor woord besluit de beknopte geschiedenis van het 20- jarig tijdvak -met de volgende tirade, waarin zijne idealen op het gebied van den koorzang zoo duide lijk en kernachtig tot uiting komen. Mag de Bond zich dus verheugen in een gestadige en geleidelijke ontwikkeling in de breedte (een im mer uitbreidend corps van vereen, en zangers) en in de diepte (ernstiger streven naar verfijning van smaak en afwerking), toch mogen we de factoren, die leiden 'tot hooger kunstuitingen, geen oogenblik uit het oog0 verliezen. En die factoren zijn drieër lei: a. de directie, die door studie en opnemen van de wenken van, de jury zich meerdere muzikale ken nis en' routine kan eigen maken; b. de zangers, die veel tijd en ernst moeten willen geven om) den direc teur in zijn streven naar meerdere volmaking te volgen; en c. de muziek, die door kunstenaars in rijk der tonen eenvoudig getoonzet medewerkt tot ontwikkeling van het sluimerend gevoel in iederen mensch voor edele klanken en accoorden. Moge dan a b c of nog liever a X b X c een resultante opleveren., waarop eenmaal de Provinciale Bond van Gemengde Zangvereenigingen in N.-Holland trotsch mag zijn, tot zegen en opbouw van de men schel ij'ke beschaving. Do Bond wil de Bondsvlag immer rein houden, door te zingen enkel om do waarde van den zang alleen, en 'trachte een steeds hooger kunstwaarde aan de Zangersfeesten te geven 'door' aanmoediging der bo vengenoemde factoren. dat deze alhier veelal een groote menigte toehoor ders trekken, mag ik wel opmaken, dat de liefde voor muziek te Schagen zeker zeer groot is. Ik acht dit een zeer gelukkig verschijnsel en het bewijst, dat deze tijd niet zoo oppervlakkig is, als men wel eens beweert. Geachte leden van het hoofdbestuur, voorzitters en directeuren der medewerkende zangvereenigin gen, van harte wensch ik U geluk met het jubi leum van uw bond. Moge deze nog tal van jaren be staan en in bloei toenemen ten voordeele van de ontwikkeling der zangkunst in Noord-Holland. Moge deze dag ten slotte een onvergetelijk zijn voor U; zoowel als voor hen, die straks met aan dacht nattr U zullen luisteren en, wanneer het vo> gende jaar bijl U do vraag rijst, waar uw jaarlijksoh zangersfeest dan gehouden zal worden, laat dan an dermaal het antwoord zUn: Hier in Schagen. Ik heb gezegd- Met applaus werden -deze hartelijke woorden ont vangen, waarna de voorzitter van den Bond, do heer Jb. de Jong, van Hoogkarspel, den Burgemees ter beantwoordde met een speech, die voor ons Schagers zeer zeker vleiend mag genoemd worden. De heer De Jong sprak als volgt; Mijnheer de Burgemeester, Wethouders en leden van den Raad der gemeente Schagen! Ons eerste woord zij een woord van dank aan u Burgemeester, voor de vriendelijke woorden tot ons gericht, en ge tuigenis afleggende van uwe belangstelling in het streven van onzen Bond. Laten wij u mogen zeggen, dat 't ons hier wel is te wezen; en hoe zou 't ook anders kunnen. De stad Schagen staat immers be kend als een van de fraaiste plaatsen van Westfries land, en met Hoorn, Enkhuizen en Medemlblik vormit het de vier steden in 't Westfriesche land. Als van hare zusters liggen hare grondslagen in do oudheid, reeds in de 12de eeuw was Schagen een plaats van eenige beteekenis, terwijl het in 1415 stadsrechten kreeg. De tw©e nog bestaande torens vormen, naar wij meenen, het overblijfsel van het voormalig kasteel, dat door Willem:, een natuurlijke zoon van hertog Albrecht van Beieren werd gebouwd. Van 't verleden tot het héden komiende, weten we, dat deze plaats bloeit door landbouw en veeteelt van hare omgeving en dat de wekelijksche marktdagon op. Donderdag in hooge ma/te tot dezen bloei bijdra gen. Is zij van de Westfriesche steden, wat inwoner tal betreft, op één na de kleinste, wat welvaart aan gaat, staat zij zeker aan de spits. En stoffelijke wel vaart is voor 'n plaats van groote beteekenis. Niet gaarne zouden we van 'n tegenovergesteld gevoelen doen blijken. Maar toch de mensch is niet enkel stof, en niet ten onrechte staat er geschreven, dat de mensch bij brood alleen niet kan leven. De mensch is ten deelo ook geest, en in hooge mate verheugend mag 't daarom worden geacht, dat dit geestelijk, le ven hier niet wordt verwaarloosd. De ranke toren spitsen. beiden ten hemel wijzend, zijn ons daarvoor 't beste bewijs en Jt is ons tot groote verheugenis, dat 't lid van onzen Bond te dezer plaatse, door zijn zang wenscht mede te werken tot verhooging en versterking van 't godsdienstig leven. Wij mteenon vorder te weten, dat in vorige geslachten op 't ge bied van muziek en zang, de familie Denijs hier 'n vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Dat uwe Raad voorts niet heeft geschroomd tot aanleg over to gaan van don tuin, waarin onze' gang dezeii na middag, naar wij hopen, zoo zeer tot zijn recht zal koirien, is ons mede 'n bewijs, dat de geestelijke waarden hier naast stoffelijke welvaart niet worden veronachtzaamd. En, mijnheer de Burgemeester, wij kunnen u wol de verzekering geven, dat dit door het Hoofdbestuur van den Bond op zeer hoogen prijs wordt gesteld. En wanneer wij dan ten slotte nog 'n kort woord willen zeggen, dan zal 't dit zijin, dat nu de Bond van Gemengdo Zangvereenigingen in Noprd-ïlol land dit jaar 20 jaren heeft beslaan, wij u zeer dankbaar zijn. dat u ons bij deze gelegenheid in het huis dor hebt -villen ontvangen, maar, naast dien dank, willen wij daaraan dezen wensch verbinden, dat 't u en uwen Raad gegeven mag zijn nog veel tot de welwaart en de grootheid van Schagen bij te dragen, veel tot den bloei van het marktwezen. voni landbouw. veeteelt, handel en nijverheid. Maar wij hopen toch dat allen :t met ons eens zullen zijn, dat, wanneer wij 't hierbij lieten, wij onvolledig zouden zijn ge weest. Tot Schagen's bloei en grootheid zullen niet minder moeten bijdragen al die waarden, die wij "t geestelijke bezit eener plaats zouden willen -noemlen, en welke waarden wij moeilijk kunnen voelen, zien en tasten, maar die niettemin bestaan. En wanneer wij- ons dan enkel en alleen bepalen tot de zaak, die in 't bijzonder dezen dag onze belangstelling heeft, dan hopen wij, dat tl- ©n uwe1 Raad steeds een wil lig oor willen lèenen aan de roepstem om steun en belangstelling voor muziek en zang, als een dier geestelijke goederen, En wanneer, naast 't eerstge noemde, ook 't laatstgenoemde van dien wensch dan in vervulling mocht gaan, zoo geven wij U do ver zekering, dat deze oude, kleine en achoone veste, naar koninklijke woorden,, groot zal blijken te zijn in alles, waarin ook 'n kleine plaats groot kan wezen. Wij danken U zeer. Eén hartelijk applaus was het loon voor deze keu rige rede, waarna de eerewijn werd rondgediend, en de plechtige ontvangst was goëindigd. Te 1 uur ving de eigenlijke uitvoering aan. Deze bestond uit een samenzang door de leden van alle deelnemendevereenigingen onder leiding van den heer R. Sasburg, en daarna door iedere vereeniging afzonderlijk een lied naar keuze. De heer De Jong als voorzitter van den Bond, open de vooraf de uitvoering. Dames en Heeren! Zangers en Zangeressen! Zoo zal dan weer binnen enkele oogenblikken in Noord- Hollands noorden, aan de uitorste grenzen van het Westfriesche land uw zang klinken over deze klei ne veste. En 't zal zijn als 'n blijde' jubel uit hon derden kelen, in veler gemoed getuigenis afleggende van de vreugde over twintigjarigen, arbeid op 't ge bied van den gemengden koorzang. En daar zal één zijn, 'n zoon uit deze landen, en afstammende uit 'n oud onderw ijzersgeslacht, die u zal leiden. En hei lige geestdrift bezielt hem, en zijn wil zal hij in uw lied u opleggen, en te schooner en machtiger zal 't klinken: „Drie koningen groot van miacht, reizen de bij dag en nacht, door bergen en bosch en dal" En twee anderen, waarvan één komende uit do hoofdstad des rijks, en do ander uit de hoofdstad van dit gewest, beiden mannen met klinkende na men op 't gebied van zang en muziek, cn van wie do eerste nog kortelings den Groot-Nederlandschen naam door zijne composities hoog heeft gehouden in de Duitsche landen, in de kunstzinnige stad Weenen en de ander door zijn spel machtige accoorden weet te ontlokken aan 't kerkorgel in de St. Bavo, zóó ont roerende de zingende, godsdienstige scharen deze beide mannen, zij hebben zich niet te hoog geacht omj In woord en geschrift een oordeel over onzen zang uit te spreken. Dion beiden mannen geldt ons wolkom; hunne aanwezigheid hier stemt ons dank baar. Dit tvelkorn en die dankbaarheid gelden mo de afgevaardigden van bevriende zangersbonden, voor zoover in ons midden hier aanwezig, terwijl r-eti woord van dank voorts niet misplaatst jiiéwt worden geacht toni opzichte van de OrcboBtvereeo. en de Har EQioniekapol te dezer pUatse, 'ie wel zoo welwillend zullen zijn ons progr.-. ima rrtet eenige nummers in strumentale muziek af te wisselen. Ons is 't weer wel hier in d.eze vriendelijk ciad, in dezen schoonen Uiiii, die ui lokt tot zingen, aan- wezig te zijn. 't Is ons andorens al 'v oégen ge weest met het Dagelijksch Bestuur van dezen tuin sarrien te werken, teneinde dit zangersfeest hier mo gelijk te maken. Ontvangt, bestuursleden, daarvoor onzen vriendelijken dank. Nog 'n enkel woord; de richting waarin onze" Bond dit jaar nu gedurende twintig jaren werk zaam is geweest, en van welke wij met trots mogen vaststellen, dat deze door anderen, en op 't gebied van den zang hooger staanden dan wij, is gevolgd en wordt aanbevolen, en waarvoor de Bond als baanbreker mag gelden, die richting, enkel en alleen te willen zingen om -den zang, enkel en al leen, omdat de miensch aangelegd- is om door den zang 't edelste en beste in zich naar voren te bren gen, wij willen 't u ook op dit oogenblik nogmaals voorhouden en aanbevelen, en wij doen 'n zeer ern stig beroep op U om daarvan ook op dezen dag weer opnieuw te getuigen, en anderen op te wekken. Wie geen vreemdeling is in 't Jeruzalem van den zang, hij zal weten, dat de zangersfeesten een steeds gunstiger onthaal vinden, en geacht worden hooger te staan dan de wedstrijden op dit gebied. En mocht 't ons ten slotte gelukken in hen,- die naar hier zijn gekomen om te genieten van den zang, die stemming te wekken, die ons stil doet zijn door ontroering, dan zijn wij geslaagd 't beste en edelste naar voren te brengen, van wat daar leeft in de mlenschelijke ziel. Zingt! Holland! zingt! zingt zuiver; schoonj Leg' in uw stem, dien klank, dien toon, Die ons ontroert tot in 't gemoed, Zingt krachtig, luid, dan lieflijk, zoet. Maar weet, dat 't meest ontroert -die zang. Die voortkomt uit des harten drang. Dames en Heeren! Zangers en zangeressen! na mens 't Hoofdbestuur van den Bond ons hartelijk welkom; een zeer ernstig beroep wordt bij dezen op u allen gedaan tot het welslagen van dezen dag, en hiermiede openen wij ons 18de Zangersfeest. Daarna onmiddellijk de samenzang. De opstelling had vooraf plaats gehad. De groote schare zangeres sen en zangers zong twee liederen, nl. „Hymne aan den Zang", woorden van Jb. de Jong, getoonzet door den heer Gerard H. Boedijn van Hoorn en vervol gens het „Driekoningenlied", bewerkt door Jos. Vranken. Ónder de pittige, vaste leiding van den heer Sasburg slaagde deze samenzang uitmuntend, en werd een mooi geheel verkregen, krachtig en welluidend. Het bleek wel, dat de voorbereiding tot dezen samenzang werkelijk heel goed was geweest. En toen trad in vlugge volgorde iedere vereeniging afzonderlijk op en gaf met, een lied naar vrije keu ze eene proeve van haar kunnen ten beste. Inmiddels was de tuin gevuld geraakt met een groote schare belangstellenden en gaf dit met' het

Schager Courant | 1927 | | pagina 1