Schager Courant WOUDA's Anna Paulownapolder. De Witte Muizen. Tweede Blad. Feuilleton. Blanke Boekweitgort Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 12 Juli 1927 70ste Jaargang. No. 8080. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Anna Paulownapolder, op Za terdag 9 Juli 1927, des morgens elf uur, in het Pol derhuis te Anna Paulowna. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijkgraaf, secretaris de heer C. Keijzer. De voorzitter opent de vergadering, de heeren wel kom heetende, waarbij hij zich in het bijzonder richt tot den heer Van Balen Blanken, die thans voor het eerst als hoofdingeland de vergadering bijwoont. Spr. wijst er op, dat de heer Van Balen Blanken in de toekomst- de plaats zal innemen van ons geacht ex- medelid, de heer Visscher en dat we allen overtuigd zullen zijn, dat de heer Van Balen Blanken die plaats op goede, waardige wijze zal innemen. Wij zeggen U bij de vervulling van uw taak gaarne alle mede werking toe, en wanneer U, bij datgene wat U tot taak heeft en dat zal zijn in het waarachtig belang van den polder, uw doel bereikt, zal dat een billijke vergoeding voor uwe werkzaamheden zijn. (Teekenen van instemming.) De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat nog afwe zig zijn de hoofdingelanden, de heeren Van den Berg, Smit en Langereis. De eerste is reeds geruimen tijd ongesteld doch toen spr. zooeven telefonisch naar den gezondheidstoestand van den heer Van den Berg, informeerde, werd medegedeeld dat de heer Van den Berg nog niet in staat was de vergadering bij te wo nen, maar met opgewekten stem werd door zijn doch ter medegedeeld, dat het met vader heel goed ging. Laten we dus aannemen, zegt spr., dat de heer Van den Berg in de volgende vergadering weer in ons midden zal zijn, iets wat we. allen zeer zullen wen- schen. De notulen worden gelezen, ze worden ongewij zigd onder dankzegging aan den secretaris vastge steld. De plaats van stichting van een electri- sche bemalingsinstallatie. De Voorzitter zegt, dat als punt 2 op de agenda voorkomt, inlichting omtrent het plan tot stichting van een electrische bemalingsinstallatie. Spr. zegt dat deze inlichtingen niet van bijzonder bemoedigenden aard zijn. Er zou een bijeenkomst plaats vinden met de Commissie uit Ged. Staten, belast met waterschaps zaken en als afgevaardigde van het Dag. Bestuur van den Polder heeft spr. met deze Commissie een onderhoud-gehad. Spr. heeft daarbij een schrijven overgelegd en nader toegelicht. In dat schrijven wordt dan met genoegen geconstateerd, dat zoowel vergroo ting van het maalvermogen als de hier bedoelde ca paciteit en de wijze van aandrijving geene bezwaren ontmoeten, doch dat verschil van inzicht blijkt te bestaan omtrent de meest geschikte plaats voor hei opstellen van het nieuwe gemaal. Een uitvoerige uiteenzetting wordt daarom gege ven van de bemaling, de in- en uitmaling en ook van de capaciteit, zoowel van gemaal I als van ge maal II. Het Bestuur van den Anna Paulownapolder meent, bij alle waardeering voor de goede bedoeling tot steun en voorlichting, welke uit het ontvangen uit treksel, vermeldende de bezwaren van den Hoofd ingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat, blijkt, dat zijn verzoek om dit onderwerp zoo spoedig mo gelijk te willen behandelen en de goede wil om hier aan te voldoen, oorzaak zijn geweest, dat voor de be doelde proefneming een minder gunstige gelegenheid is benut. Die proef toch is genomen, terwijl er geen regenval van beteekenis "hier was geweest en terwijl de duikers van den Zuidpolder, een gebied van 1200 H.A., niet werkten. De hoofduiker toch was geheel gesloten en de andere, kleine duiker, liet zeer wei nig water overloopen; een factor, die zooals nader i wordt aangetoond, van groote waarde is, en waar om de genomen proef omtrent toevloeiing en verval van water niet mag gelden voor beoordeeling van den nieuw te scheppen toestand. Waar nu de genoemde proefbemaling onder zoo af-1 wijkende omstandigheden heeft plaats gehad en bo vendien geen rekening is kunnen worden gehouden met voorgenomen verbeteringen van den toevoer van Uit heb Amerikaansoh van riohaud harding davis. Vertaald door Willy EL vam d«ar Tak (Nadruk verboden) 18. De Venezolaan begreep dat hij in het nadeel was. Achter hem1 lagen eeuwen van Spaansche traditie, in zijn aderen stroomde het bloed van snel-belee- digde. achterdochtige, jaloersche voorvaderen? Van hun, standpunt beschouwd was hij in zijn recht. Maar zijn rijkelijk-ontwikkeld gevoel van eigenwaarde werd ruw-gekwetst door de openlijke geringschatting van den jongen man. met zijn Westersche ideeën, die hem stond uit te lachen. In mijn land. zei hij hoog. - en volgens enze gewoonten was het oneer dan genoeg. Dat antwoord heteekende een groote opluchting voor Roddy. Hij wist erdoor wat hij weten wilde. Vega's spionnen hadden alleen maar de eerste ont moeting gezien en waren geen getuigen van de tweede geweest. Zij hadden niet gezien dat Roddy Inez achterna was gereden of dat -hij 'haar den volgenden morgen opnieuw had ontmoet Het ge sprek kon nu gevoegelijk een einde nemén., Ik weiger, zei Roddy uit de hoogte deze kwestie verder met u te bespreken. Als de moeder van miss Rojas het verlangt, zal het mij een eer zijn haar de vragen te beantwoorden. Ik heb niets gedaan dat ik zou behoeven te verzwijgen ofte ver ontschuldigen. Iki ben aan u geen verantwoording schuldig bovendien. Goeden nacht. —'Wacht, commandeerde Vega. U zult u er re kenschap van moeten geven, dat u hier de verant woordelijkheid niet zoo gemakkelijk van u af kunt schuiven. U hebt mij geslagen. Onze gewoonten.... Ik ben geheel tot uw dienst. Hij maakte zoo'n pracht van een buiging, alsof hij zelf afstamde van een geslacht van Spaansche grandes. Vega's oogen straalden nu van voldoening. Nu speelde hij een rol die. zooals hij wist. hem huitengewoon-goed lag. Hij was Roddy bijna dankbaar dat deze hem gele genheid gaf zich in zijn achting te herstellen. Mijn vrienden zullen u hun opwachting komen maken, kondigde Vega aan. Het zal tme zeer aangenaam zijn! het water, beboeren de conclusiën, naar dezerzijdsche meening te worden gecorrigeerd. In het schrijven van den Dijkgraaf wordt dan ver der medegedeeld,dat wanneer nog mocht blijken dat verbetering van watergangen voor een goeden toevoer van het water naar de gemalen noodig is, •het Bestuur van den Anna Paulownapolder ge- ker niet aarzelen zal, al die middelen toe te passen, welke voor een goed effect noodig zijn. Dit is in dertijd bij de stichting van bet nieuwe gemaal I wel betoond. Zou echter een gemaal aan den Ouden Veerdam (de plaats die door den Hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat gewenscht wordt) worden ge sticht, waarvan de kosten dezerzijds worden geraamd, buiten pompen en motor op f21300, dan zou niet al leen dat hoogere bedrag van f 12000 op de f 9000 zijn uit te geven, doch dan zou de Oostpolder door de directe afmaling sterk worden bevoordeeld, boven de andere afdeelingen, wat nader wordt aangetoond. De bedoeling om verreweg het grootste deel van het wa- terbezwaar met het electrisch gemaal te verwijderen, waardoor, vergeleken met den ouden toestand, vol gens de becijfering van het Wageningsche Instituut, eene winst van f5000 zal zijn te verkrijgen, is in strijd met eene plaatsing van dat gemaal aan het Oude Veer, ook omdat daardoor de bediening zeker duurder zou worden. Wel is uit het rapport op te ma ken, dat ook daar een geheel automatische bediening minder gewenscht wordt geacht en dus een persoon lijk aanzetten en,' zich daarna verwijderen van den machinist wordt bedoeld, maar zonder twijfel zal dit toch veel eenvoudiger gaan, indien de machinist bij het gemaal woont en 'dus den motor aanzet en dezen een 'half of een heel uur daarna, nog eens controleert of alles in orde is, dan bij een afstand van 350 met ter over den publieken weg, dit te meer, waar zoo veel mogelijk dient te worden geprofiteerd van de nachtelectricdteit en het aanzetten dus zeer vaak des nachts zal moeten geschieden. Ook de bediening van zuiggasgemaal en electrisch gemaal tegelijk, dat in het bestaande gebouw van zelfsprekend is, zal moei lijkheden geven. Gevreesd wordt dat eenerzijds de risico noodeloos grooter wordt gemaakt en ander zijds de bediening en het onderhoud aanmerkelijk duurder zullen worden, waarbij ook nog te denken is aap dubbel personeel voor de krooshekken. Ook de aansluiting aan het electrisch net, wat nu geen bijzondere kosten behoeft mede. te brengen, aan gezien de kabel langs het gemaal II is ontworpen, zal 'dan door den afstand en door den doortocht door het Oude Veer, zeker een aanmerkelijk bedrag vor deren. Om al deze redenen verzoeken Dijkgraaf en Heem raden te willen bevorderen, dat goedkeuring zal wor den verleend aan de voorgenomen plaatsing van het nieuwe gemaal in het bestaande gebouw van gemaal De Voorzitter zegt niet den indruk te hebben gekre gen. door deze uiteenzetting de Commissie uit Ged. Staten te hebben overtuigd en in twijfel werd getrok ken of de ramingen van onzen opzichter wel juist waren. Om die reden is de raming aan de Commissie uit Ged. Staten toegezonden. Spr. doet daarna mededeeling van eeii brief van het Instituut voor landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wageningen, waarin Prof. Visser nogmaals verklaart, te betoogen, dat de als het ware door ons Bestuur als vanzelfsprekend aangewezen plaats, z.i. zonder eenigen twijfel de beste plaats is. Ook Prof. Visser wijst in zijn schrijven nog eens op de bevoordeeling van den Oostpolder, wanneer de stichting aan den Ouden Veerdam kwam en op het duurder worden van het plan. In het bijzonder wijst hij op het ge-( deelte van den brief van den 'Hoofdingenieur-direc- teur, waar deze zegt, dat „de voor de hand liggende oplossing om de toevoerleidingen naar het gemaal te verruimen, buiten beschouwing kunnen blijven, claar bij globale berekening reeds lijkt, dat de kosten daarvan zeer omvangrijk zouden zijn. Met de eerste helft van dien zin kan Prof. Visser zich volkomen vereenigen, de tweede helft moet z.i. oï> eert abuis be rusten, want deze kosten kunnen niet zeer omvangrijk zijn, om de eenvoudige reden, dat ze zich in hoofd zaak moeten beperken tot het in orde brengen van •de allernaaste omgeving en verder tot 2 tochten, n.1. de Kleisloot en de Meersloot. Indien de onderhoudskosten worden gekapitali seerd, berekent de heer Prof. Visser de meerkosten van de plaatsing aan den Veerdam op f21500. Af maling aan het Oude Veer geeft niet. de minste be sparing op slootwerk, maar geeft een bevoordeeling van Oostpolder en een groote benadeeling van de Voor Winkeliers bij Gtaoaa.' vit DH HAAfi ta AITrmftaji. Roddy liep het dek1 af. maar kwam nog eens naar Vega terug. U moet goed1 (begrijpen, zei hij. - dat ik ine in de gewoonten van uw land schik, omdat ik de gastvrijheid van dat land geniet. Als u me in New- York op deze manier had uitgedaagd, zou ik u vierkant uitgelachen hebben. Roddy trad nog dich ter op Vega toe en zette met zijn uitgestrekte vin ger aan zijn woorden kracht bij. En dit moet u ook goed begrijpen. We hebben verschil van mee ning gehad over de politiek. U hebt een heleedigen- de opmerking gemaakt over Alvarez; ik heb hem verdedigd en u een klap gegeven. En daarom eischt u voldoening. Dat is gebeurd! Als u hier den naam van een damt in betrekt, zal ik u geen voldoening geven, en bovendien krijgt u een pak slaag dat u niet ineer staan of kijken kan. Roddy vond Peter in de rooksalon en wenkte hem mee naar 'het dek. waar hij hem vertelde wat er gebeurd was. Jij bent mie een mooie Witte Muis, zei Peter verontwaardigd. Je bent er niet om menschen dood te maken, maar om1 ze te redden. Er hoeven in een duel immers geen dooden te vallen, verontschuldigde Roddy. Ik zal in de lucht schieten en Pino zal wel missen. Dat hoop ik tenminste. Maar de zaak heeft toch ook en goeden kant. Alvarez zal zien dat ik geen vriend van Vega ben en niet in zijn revolutiemakerij betrokken. Je hoeft heuisch iemand niet dood te schieten omi de menschen te laten zien dat je geen vriend van hemi bent. merkte Peter op. Hun gesprek werd gestoord door de komst van Vega's voornaamtse raadslieden en intiemste vrienden: Generaal Pulido en Kolonel Ramen. Pino schijnt haast te hebben, grinnikte Roddy. Ik had niet gedacht dat hij1 zoo bloeddorstig was. Kolonel Vega. begon de generaal plechtig. heeft ons op de hoogte gebracht van het onge lukkige meeningsverschil. We moeten u echter tot onzon spijt meedeelen. dat er geen duel kan plaats vinden. Het is monsterachtig. Het leven van Kolo nel Vega behoort niet hèm toe, maar de Zaak- We kunnen hem niet toestaan het noodeloos in de waag schaal te stellen. Dat moest u toch zeker inzien. moet uw excuses aanbieden. D'eze stoutmoedige eisch en de kort-afgebeten toon waorop hij werd geuit, deden het vechters- bloed van zijn Iersche voorvaderen in Roddy's ade ren opborrelen. „Moeten" en excuses maken" zijn woorden die Dat benauwde gevoel êab gevolg van slecht» epltsvertartng» zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Poster'* Maag. pillen, het laxeermiddel bil uitnemendheid -oster's Maagplllen Alom verkrijgbaar 1 0.65 pet flacon. Kruiszwinbemaling. Ten zeerste wordt dan ook aan geraden het College van Ged. Staten dringend te ver zoeken den Anna Paulownapolder de vrijheid te gun nen zijn gemaal te plaatsen daar waar het hem het beste voorkomt. •Do Voorzitter zegt dezen brief van het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen naar de Commissie uit Ged. Staten te hebben gezonden. Waar het in de bedoeling lag te zorgen dat de aanvoersloo- ten voldoende voor toevoer van het water in orde te laten maken, komt het 't Dag. Bestuur gewenscht voor dat de vergadering alsnog daartoe het besluit neemt, opdat dit bezwaar van den Hoofdingenieur- Directeur wordt opgeheven. Door den heer Stammes wordt gevraagd, welke toc.htslooten hieronder zullen vallen. De Voorzitter zegt dat het betreft het uitdiepen van 't lage gedeelte, de Kleisloot en de Meersloot en misschien de bermsioot achter de sluis. De heer K A. Kaan vraagt, of, wanneer de heer Reigersman stok en stijf vasthoudt aan de plaatsing aan den Ouden Veerdam, dan het gebouw niet elders kan worden gebouwd, met gebruikmaking van de mogelijkheid tot verruiming van het waaierstelsel. De Voorzitter ontraadt om zijwaartsche besprekin gen te houden. Door den heer Hoofdingenieur-direc teur wordt zelf verklaard dat de voor de 'hand liggen de oplossing is om de toevoerleidingen naar het ge maal te verruimen. Het Dag. Bestuur wilde dat ook reeds en als nu de vergadering hiertoe besluit, dan kan het toch niet anders of een oplossing wordt ge vonden, die over en weer bevrediging brengt en het Dag. Bestuur hoopt dan ook dat door een dusdanige uitspraak van de vergadering een oplossing zal wor den verkregen. Zonder hoofdelijke stemming wordt door de verga dering besloten voor de voorgenomen electrische be maling te zullen zorgen dat de aanvoerslooten in orde zijn. De rekening over 1926. Volgt vaststelling van de rekening over 1926. Deze rekening is nagezien door de heeren Kaan en Lan gereis en bij monde van den heer Kaan wordt gerap porteerd dat alles in uitstekende orde was bevon den en dank gebracht wordt aan den penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer en voor 'de duidelijke wijzt waarop hij' de zaak aan de commissie heeft voor gelegd. De totale ontvangsten bedroegen f215994.021/., de totale uitgaven f211430.07, batig saldo dus f 4563.951/2- Overeenkomstig het advies van de commissie wordt de rekening op deze cijfers vastgesteld, waarna de Voorzitter zijn dank betuigt aan commissie en rap porteur. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat ten aan zien van het onderhoudswerk, de ophaalbrug bij Veerburg meer werk vorderde dan gedacht was. Het Dag. Bestuur achtte het gewenscht, dat palen wer den geplaatst tusschen waihoofd en hoofdjukken, op dat de spanning teruggebracht werd van 2 op 1 en vraagt alsnog de goedkeuring der vergadering. Zonder bespreking wordt deze goedkeuring ver leend. Bij de rondvraag wordt door den heer Kaan er op gewezen, dat als de toestemming tot stichting van de electrische bemaling nu afkomt, dat later zal zijn dan oorspronkelijk was gedacht. Spr. verzoekt even wel de voorbereidende maatregelen toch in Augus tus em S'eptemiber te doen uitvoeren. Door den Voorzitter wordt geantwoord, dat in de vorige vergadering is gezegd, dat dit jaar zooveel mo gelijk aan den onderbouw zou worden gewerkt. Het ligt ook nu nog in het voornemen van het Dag. Be stuur het werk dat volgend jaar moet worden ge- daan. zooveel als mogelijk la te bekorten. Door den heer Van Balen Blanken wordt dank ge bracht voor de welwillende woorden door den Voor zitter bij de opening der vergadering tot hem gespro ken en voor de instemming die de vergadering betuig-' de. Spreker zal gaarne zijn beste krachten voor de belangen van den polder geven en hoopt eveneens op aangename samenwerking. Het heeft spr. groot ge noegen gedaan, dat de heer Visscher, wiens plaats spr. inneemt, niet om ernstige redenen zijn zetel heeft moeten verlaten. s i Hierna sluiting. niet in mijn woordenboek voorkomen meneeren. Dat zijn moeilijke1 woorden. Bedenkt u dan niet. diep Pulido met pathos uit. welke groote belangen van Kolonel Vega's leven af hangen? Ik vind mijn eigen leven belangrijk genoeg, antwoordde Roddy nuchter. Maar ik heb niets gedaan waarover ik mijn excuses zou moeten maken Nu mengde Kolonel Ramon zich een beetje be schroomd in het gesprek. U hebt uw leven voor Pino gewaagd. Waarom wilt u hem1 dan nu zijn leven benemen? Denk toch aan zijn beteekenis voor ons vaderland, aan het geluk dat hij zijn. broe der® zal brengen en vooral aan wat zijn verlies voor uw eigen vader zou beteekenen. Mijn vader? Wat heeft mijn vader hiermee te maken? De twee Venezelanen keken elkaar verbouwereerd aan en staarden daarop achterdochtig naar Roddy. U maakt gekheid, nietwaar?, informeerde de Generaal. Integendeel; ik ben mijn heele leven nog nooit zoo ernstig geweest. i Het is zooals Pino zegt. concludeerde Pulido ten slotte. Hij' spreekt de waarheid, de jongeman! Wat dacht u dan van mij?, viel Roddy nijdig uit. Zoekt u voor u privé misschien ook een aanleiding voor een duel? Vertel het hem. commandeerde de Generaal. Maar de orders van uur. Forrester? protesteer de Kolonel Ramon schuchter. Generaal Puilido hakte den knoop door: Hij is gevaarlijker als hij niets weet. Hij. wierp Peter een blik toe die aan duidelijk heid weinig te wenscfaem overliet. Ik ben op knock-out-afstand als je me noodig hebt. Roddy, zei deze jonge man en slenterde naar de reeling aan den anderen kant. Toeni hij weg was., boog de Generaal zich1 naar Roddy over en vroeg fluisterend: Weet u werkelijk niet wat uw vader bezig is in ons land te doen? Neen; en ik schijn inderdaad de eenige te zijn die dat niet weet. Pulido sprak met een grafstem en met theatralen gebaren alsof hij bezig was Roddy In de mysteriën jvan een geheime orde in te wilden. U moet dan weten dat uw vader Pino Vega steunt met twee mdllioen Bolivar en dat hij wil dat Vega president van Venezuela wordt. En dien man wilt u dooden. Begrijpt u de zaak nu? Roddy zweeg een oogenblik en zei toen bitter. DIRKSHORN. Aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse de jonge- juffr. A. v. d. Laan en van de 3e naar de 4e klasse de jongeheer P. Groenhart. beiden alhier. ST.PANCRAS. Van de 3e naar de 4e klasse der H.B.S. te Alk H maai' werd ojn. bevorderd F. H. Lieuwen, aldaar, i ANNA PAULOWNA. Vorig jaar was door de Schoolfeestvereeniging be sloten om, bij wijze van proef, het jaarlijksch uit stapje naar Amsterdam tot een tweedaagsch reisje uit tebreiden. Deze proef was in velerlei opzicht zoo goed geslaagd, dat besloten werd, ook voor dit jaar en uitstapje van twee dagen te geven. Evenwel, V meerdere kosten waren zóo groot gebleken, dat die door -de gewone ontvangsten niet bestreden konden worden. Besloten werd daarom, zij het dan ook ïoo- de, dat de kinderen dio ook dien tweeden dag wilden meemaken, daarvoor wekelijks 10 cents zouden spa ren. Alleen zij, die daartoe niet in staat werden ge acht, konden daarvan vrij gesteld worden. Bij het laatste schoolfeest echter bleek, dat verscheidene kinderen niet hadden gespaard voor dien tweeden dag, ofschoon verondersteld mocht worden, dat dit niet was nagelaten uit onvermogen. Op do pas go- houden vergadering der Schoolfeestvereeniging nu, maakte dit tweedaagsch uitstapje het hoofdpunt van de agenda uit. De heer B. de Vries, die dit jaar d6 leiding had gehad, zette uitvoerig uiteen, waaróm ■.ij het genot van uien tweeden dag niet geëvenre- digd achtte aan de kosten en stelde voor, om voor het vervolg weer tot het ééndaagsch reisje over te gaan, maar dan wat langer in Amsterdam te blijven en met den trein van 11 uur 's avonds thuis te ko men. Bovenal werd door hem de nadruk gelegd op het hoogst onaangename moment, toen op het ein de van den eersten dag de niet-spaarders naar huis moesten gaan. De voorzitter, de heer Stammes, verklaarde, dat het Bestuur het volkomen hiermee eens was en dus voorstelde, dien tweeden dag weer te doen verval len en door applaus betuigde de vergadering baar in stemming met dit voorstel, Hoewel de trein 's avonds om 11 uur niet stopt te Breezand, mocht dit geen overwegend bezwaar ge acht worden, daar de Breezander kinderen desnoods per autobus van het station Anna Paulowne kon den vervoerd worden. Voorts werd besloten, dat aan de kinderen, dio wèl gespaard hadden, maar door ziekte thuis waren gebleven, het gespaarde terug zal worden betaald, terwijl aan de andere spaarders het bedrag dat de reis minder gekost heeft, eveneens terug zal wor den gegeven. Naar aanleiding van een opmerking op de vorige vergadering, dait het personeel der school te Bree- aand zoo weinig belangstelling toonde door de ver gaderingen niet te bezoeken, was een schrijven in gekomen, van de heeren De Wilde, Kooiman en mej. Zelvelder, waarin zij verklaarden, weinig lust te hebben om op die vergaderingen te komen, zoolang er geen gelijk© rechten waren. Voorzitter licht toe, dat hun bezwaar is, dat zij niet in het bestuur kunnen gekozen worden en dat de Hoofden daarin ambtshalve wèl zitting hebben. Maar daar valt op 't oogenblik niets aan te doen, dat is nu eenmaal zoo opgenomjen in het reglem!ent. De heer Koorn zegt, dat zij! vroeger wel op de ver gaderingen kwamfen, maar dat later de vereeniging tot Bevordering van Getrouw Schoolbezoek is om gezet in de Schoolfeestvereeniging. Zij hadden dus bij de vaststelling van het reglement gelegenheid gehad, om hun wenschen kenbaar te maken. De heer Visser merkt op, dat hun bezwaar niet enkel is, dat zij niet in het Bestuur kunnen gekozen worden, maar dat zij eenvoudig worden aangewezen om mee naar Amsterdam te gaan (wat velen liever niet willen) terwijl aan de ander engevraagd wordt of zij lust hebben in de Amsterdamteche reis. De heer Tromip meent, dat dit wel wat sterk is uitgedrukt. Nu ja, zegt de heer De Vries, het is in elk geval zóó, dat op hen in elk geval een sterkere pressie wordt uitgeoefend. (Intusschen is ons later gebleken, dat de hoofd grief deze is: Ieder ander kan in het Bestuur geko zen worden, wij alleen niet en dat wordt door be doeld personeel gevoeld als een verongelijking, 'tls dus in geen geval een kwestie onderwijzers contra Hoofden, zooals door sommigen allicht kon worden gedacht.) De heer Keizer voelt voor de genoemde bezwaren niet zoo veel, maar, zou er verandering moeten ko men, dan was or wellicht iets vóór te zeggen, ora het Bestuur uit te breiden en dan het geheele Bo- stuur als commissie te laten fungeeren, want vol gens hem (en dat werd onmiddellijk toegegeven) is de Commissie veel te groot. Bij een kleinere com missie zou, meent hij, de organisatie-ongetwijfeld boter zijn. Eenige dingen worden nu genoemd, die door hem van een minder goede organisatie worden toege schreven, hetgeen voorzitter doet zeggen; Dat ziet Ik begrijp, dat als mijn vader mij een geheim tele foonnummer had gegeven, hij me een heele hoop last had bespaard. Geen wonder dat iedereen me verdenkt En nu, verklaarde Generaal Pulido met een angstig gezicht, bont u een van de onzen. Ik denk er niet aan om iets dergelijks te zijn, snauwde Roddy. Als mijn vader mij niet in zijn plannen wil inwijden, zal hij zeker niet. verwachten, dat ik me gebonden voel door wat ik van vreemden toevallig hoor. Ik zal voortaan, zei hij met bijna on- nooozele gedweeheid me bezig houden met het werk dat vader mij beeft opgedragen. Wie bem ik dat ik miji zou mengen in de staatszaken van uw groot land? En het duel?, vroeg Pulido. Ik ben er zeker van, bracht Kolonel Ramon haastig in het midden dat wanneer Kolonel Vega zijn beleedigende' opmerking over President Alvarez terug wil nemen, mr. Forrester hetzelfde met zijn slag zou willen doen. Het was Roddy niet bepaald duidelijk hoe een klap, die een gehavende plek op de kin van den heer Vega had. achtergelaten, door een wederzijd- sche overeenkomst van het tooneel kon verdwijnen. Maar als zoo'n wonder in deze streken mogelijk was, zou het onaardig zijn om er niet mee accoord te gaan. Als ik u goed begrijp, vroeg Roddy dan trekt kolonel Vega zijn kwetsende opmerking in? De beide secondanten knikten heftig van ja. Dus vervolgde Roddy, aangezien or geen belee digende opmerking was, kan er ook geen klap zijn gegeven en dus is er ook geen aanleiding voor een duel. Roddy's constructie van het geval verrukte de hee ren en ze verdwenen haastig na verklaard te heb ben dat op deze wijze aan ieders eer voldaan was. Toen 'de nieuwe dag aanbrak, doemde aan den horizon het fort San Carlos op en tegen 10 uur was Roddy weer aan het werk en uitte een schat van ongekuischte bedreigingen aan het adres van een ploeg Jamaica-koelies. Maar hij ging toch niet met de oude opgewektheid tegen ze te keer. Zijn geest was vervuld met gedachten aan de tunnel, die" een halve eeuw lang voor de menschen verborgen was geweest of hij zag het lieflijk beeld van Inez Ro jas voor zich opdoemen, lenig en rank te paard op een zonnigen weg of als een onbeweeglijk blank beeld op den rots waartegen de golven van de Ca ribische zee in waaierend schuim uiteenspatten. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5