llituti litm- Almtaiii- MtaUil „LUCULLUS". S. DE VRIES, Molenstr., Scliagen. De Witte Muizen. DINSDAG 19 JULI. Woensdag 13 Juli 1927. 70ste Jaargang No. 8081. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Geen beter Inmaakglas Feuilleton. Gemengd Nieuws. KERMIS OUDESLUIS. VERBETERING. SCHAGER CQURAKT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woenrxlag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'b morgens 8 uur, vorden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eoratuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers* 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekond. Meerv. Strafkamer. Zitting van Dinsdag 12 Juli 1927. Uitspraken: Job. Z. en Mies H., Alkmaar, mishandeling van een ambtenaar, le f50 boete of 25 dagen, 2e vrijgesproken. Gerbr. Z., Warmenhuizen, onttrekking van goede ren, 14 dagen gevangenisstraf. Willem K, Eindhoven, ged., verduistering, 8 mnd. gev. B.. J. A. Sch., Alkmaar, ged., valscbheid in geschrif te, i jaar gov. Lourens K., Nibbixwoud, ged., zedenmisdrijf, 5 mnd. gev. Pieter B., Zuidscharwoude, ged. als voren, 2 mnd. gev. voorw., met 3 proefjaren. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 12 Juli 1927. MISHANDELING. De zitting ving heden aan met de voortzetting der behandeling van een mishandelingszaak, controd en caféhouder D. de B., die den wijnhandelaar T. J. Erdsieck, op 27 April, met zijn fiets tegen den grond zou hebben geduwd. Voor dit feit was verdachte btj verstek tot 15 boete of 15 dagen veroordeeld, tegen welk vonnis hij in verzet kwam. Gehoord werd thans de verbalisant Van Kluijver, gemeenteveldwachter te De Rijp. Deze heeft zoowel de verklaring van verdachte als van Erdsieck gere lateerd. De Officier wijzigt zijn meening en requireert w-et vrijspraak. Verdachte wordt daarop vrijgespro ken. DEUREN DICHT. Gedurende de behandeling van eenige, zaken tegen voorwaardelijk veroordeelden, betreffende ten uitvoer legging der voorw. veroordeeling, worden de deuren gesloten. Na heropening der zitting wordt de straf op Arie S., een der delinquenten ten uitvoer gelegd. Ook wordt het voorw. vonnis, waarbij N. P. te Warmenhuizen veroordeeld werd, tot 3 maanden gev. geëxecuteerd. MISHANDELD. Verdachte Jan F. heeft ln den avond van 4 April den getuige C. Lampe mishandeld met een klomp, welk feit is gepleegd te Alkmaar. Bedoelde zaak prijkt reeds voor de vierde maal op de rol. Eisch f 10 boete of 10 dagen vonnis. Conform eiach. RIJWIELVERDUISTERING. De niet verschenen verdachte W. H. G. B., heeft op 26 November een hem niet toebehoorend rijwiel, ei gendom van den heer Paperel, bedrijfsleider van een wasscherij te Amsterdam, dat hij in bruikleen had ontvangen, ten eigen bate verkocht. Verdachte was destijds in dienst van de wasscherij. 'Hij heeft be doeld rijwiel door zijn zwager laten verkoopen aan den winkelier C. Waagmeester te Uitgeest voor f70. Het blijkt, dat de verdachte niet de minste moeite doet zijn levensgedrag te beteren. De Officier vordert 3 maand gev. Verdachte wordt hierop veroordeeld tot de geëischte straf. GESLAGEN EN IN SLOOT GEGOOID. De 19-jarige arbeider Bartholomeus Hof, thans in garnizoen te Laren, is op 25 April door dèn verdachte dan de ZIJ WORDEN ONDER GARANTIE VERKOCHT. Prijzen der glazen wijd model L. 41 ct., L. 44 ct, 1 L. 47 ct, l'/z L. 63 ct. STERILISEERKETELS compleet f4.00. Verkrijgbaar bij Piet B., landbouwer te Bergen, die hem verdacht van kievitseieren op zijn laild te hebben gezocht, van zijn rijwiel gegooid, geslagen en daarop in 't water ge worpen. Verdachte beweert in de meening te hebben verkeerd, dat' getuige lokeieren had meegenomen. Voorts ontkent hij de mishandeling. Hij heeft Hof alleen tegengehouden, hem niet geslagen of in het water geduwd. De chauffeur-melkrijder, Dekker, te Egmond a. d. Hoer, als getuige gehoord, heeft de mishandeling ge zien. Verdachte maakte een slaande beweging met een halster en werkte daarna Hof het water in. Ge- eischt wordt met inachtneming van verzachtende om standigheden f30 boete of 30 dagen. Vonnis overeen komstig eisch. MISHANDELING IN VEREENIGING. De verdachten Jacob en Teunis V., wonende te Enk huizen en niet ter terechtzitting verschenen, hebben op 5 Mei gezamenlijk den getuige A. Bakker mishan deld. Eisch tegen ieder f50 boete of 50 dagen. Vonnis Jac. V. f40 boete of 40 dagen, Teunis V, 150 boete of 50 dagen. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De verdachte Willem F., te Enkhuizen, eveneens niet verschenen, heeft op 6 Mei den 47-jarigen visch- handelaar P. Hansen heleedigd, door hem na afloop van den vischafslag uit te schelden. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete subs. 20 dagen. MISHANDELING. De 21-jarige beroeplooze verdachte Elisaheth M. té Wieringen, staat terecht, omdat zij op 8 Mei den ge tuige Simon de Vries in het gelaat heeft geslagen. Getuige zegt, dat hij meermalen door het meisje wordt lastig gevallen. Verdachte zegt daarvoor reden te hebben erf noemt die reden dan ook. Eisch f10 boete, subs. 10 dagen. Vonnis dito. NIET VERSCHENEN VOOR DEN KEURINGSRAAD. De militieplichtige Jan de L. is niet verschenen voor den te Alkmaar gehouden keuringsraad. Eisch f60 boete of 60 dagen. Vonnis f 25 boete of 25 dagen. MISHANDELING. De 32-jarige voeger Fred. S., heeft op 21 Mei in een logement te Alkmaar den logementhouder Mertens geslagen. Deze staat in zekere relatie tot de moeder van verdachte en er ontstond kwestie over geldzaken. Mertens heeft van verdachte een slag op het oog ontvangen. Gevorderd wordt f30 boete of 30 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f20 boete of 20 d. Sluiting. Uit het Amerikaanseh van RIÖHAHD HARDING' DAVTS. Vertaald djoor Willy H. va® der Tak (Nadruk verboden) 19. Na de terugkeer van de ballingen in Porto Cabel ló werd dat schilderachtige havenstadje een oord waar vroolijke bijeenkomsten 1 en feestmaaltijden aan de orde van den dag waren. De café's ontwaak ten weer tot nieuw, gezellig-roezemoezig leven. De Alameda was weer vol met fleurig-gekleede wande laars, weelderige auto's en keurige equipages. De activiteit van de geheime politie vermeerderde naar evenredigheid van de meerdere levendigheid! Rod dy kwam tot de ontdekking dat hij een voorwerp van de algemeene belangstelling was geworden. Als de zoon van zijn vader en als de mian die den moord op Pino Vega verhinderd had beschouwden de aan hangers van de regeeringspartlji hem als verdacht, terwijl het feit, dat hij ruzie met Vega had ge maakt om Alvarez te verdedigen hen voor een on oplosbaar raadsel stelde. Als ik ze er niet van kan overtuigen dat ik vóór de regeering ben, kan ik ze in ieder geval een poosje laten raden wat ik eigenlijk wèl ben! Een week ging voorbij voordat Roddy en Peter, zonder gevolgd te worden een bezoek konden bren gen aan El Morro. Zij kwamen er schijnbaar bij toe- val# langs op een wandeling door de buitenwijken en ze hadden het juist zoo ingepikt, dat ze juist bij zonsondergang den voet van den heuvel, waarop het ford stond, bereikten. Ze ontdekten dat die heu vel aan den eenen kant zacht naar de stad toe glooide en aan de andere zijde naar de zee. De hel ling aan den kant van de stad was kaal en verlaten alleen een paar waaghalzige geiten knabbelden aan het schaarsche gras. De helling aan de zeezijde was dicht begroeid met muskusstruiken en wilde laurie ren, die een uitstekende dekking aanboden. Wat vroeger het fort was geweest, was nu nog slech.s een verbrokkelde muur van een paar voet hoogte. Bi] was bedekt met mos en verborgen achter bla- uerlooze struiken met lange dorens. Binnen de muur was een plaveisel van platte, gebroken steeneiu ^aa^tusschen hadden zich slingerplanten een weg Jv, en kun wortels kropen over de steenen en tusscben de reten als slangen, terwijl reusachtige onkruidplanten de vroegere binnenplaats in een Wildernis hadden veranderd. De planten waren hoog genoeg om iemand te verbergen, die er rechtop doorheen liep en terwijl Peter buiten den muur op wacht bleef staan, baande Roddy zich op handen en voeten een weg over de steenen.' Na een kwartier zoo te hebben voortgekropen, be reikte hij wat vroeger het uiteinde van den tunnel moest zijn geweest. Het was een opening in het pla veisel, die leek op een valluik in een dak of in het dek van een schip. De drempel was van steen en nog volkomen gaaf en ook de bovenste treden van een trap, die naar beneden voerde, waren nog intact. Maar iets verder naar beneden beletten twee groote platte steenen den doorgang. Ze waren aan den onderkant vastgezet in een diepe laag cement en met ijzeren banden aan elkaar en aan de muur bevestigd. Roddy floot Peter om bij hem te komen en samen staarden ze ontmoedigd naar die ondoordringbare massa ijzer, cement en steen. We zouden net zoo goed kunnen probeeren door de rots van Gibraltar heen te breken 1, zei Peter ver bluft. Denk nu niet direct aan de moeilijkheden die we moeten overwinnen, smeekte Roddy. Denk er liever aan dat er aan den anderen kant een oude man langzaam ligt dood te daan. Ik geef toe, dat het een heel karwei zal zijn; we zullen er maanden over moeten doen. Maar wat rrfenschenhanden hebben gemaakt, kan ook weer door rdenschenhanden vernietigd worden. Ik hou er ook van het leven van den zonni- gen kant te bekijken, antwoordde Peter nuchter maar ik kan toch niet nalaten je erop attent te ma ken, dat het andere eind van die tunnel van jou in een gevangenis uitkomt. Dat je in een bank inbreekt, kan ik me indenken, maar het lijkt er veel op of je gratis logies zoekt als je het in de gevangenis zelf doetl Maar het diner onder het licht der sterren op hun eigen binnenplaats droeg er veel toe biji om Peter een beetje minder somberen kijk op den stand van zaken tje geven en tegen middernacht was hij zoo zeker van hun succes dat hij verkalarde, dat het tijd werd om Generaal Rojas in hun vertrouwen te ne men. Voor een man in zijn toestand, betoogde hij is hoop alles; hoop is gezondheid en leven. Hij moet weten dat zijn boodschap de buitenwereld bereikt heeft, dat er iemand voor hem aan het werk is. Hij is net als een bedolven mijnwerker en om er den moed bij hem in te houden moeten we zorgen, dat hij de bijlslagen van zijn redders hoort. Keurig gezegd! prees ROddv Maar ik hen het HET DRAADLOOS IN WERKING STELLEN VAN EEN FABRIEK. De eerste proefneming omi een fabriek door middeL van de draadlooze telegrafie in werking te stellen, is met succes te New York uitgevoerd. De heer El- bert H. Gary, president van de staaltrust, beeft van zijiu kantoor op den Broadway uit, een geheel geëlec- trificeerde fabriek te Pittsburgh, op 750 KAL van New-York, in werking gesteld. OM WAT GESTOLEN PADI-. Onlangs heeft zich in den Batakschen kampong Lau Atik, ressorteerende onder Bangoen Poerba, op Borneo, een afschuwelijk drama afgespeeld, waarbij niet minder dan drie dooden en een zwaar gewonde vielen- om een hoeveelheid gestolen padi. Een Batakker, die ongeveer drie maanden geleden een zestal weken in de gevangenis te Simpang Tiga had doorgebracht, kwam bij zijn thuiskomst tot de ontdekking dat men in dien tusschentijds van zijn veld een hoeveelheid padi gestolen had. Drie maan den lang heeft de man nasporingen gedaan, wie hem deze rijst ontstolen kon hebben, totdat hij op een Zondagmorgen mleonde den dader gevonden te heb ben. Hij begaf zich daarop, gewapend met een groote parang, naar het huis van den verdachte en viel deze met de parang aan. Alhoewel hij er in slaagde den man levensgevaarlijk te verwonden, wist deze nog hulp te halen. Zijn vijand ontsnapt ziende, drong de onverlaat verder de woning van den gevluchte bin nen en ontdekte daar diens twee vrouwen en een 12- jarig zoontje die hij zonder het minste pardon af slachtte. De moordenaar trachtte daarna te ontsnappen, maar werd door de kampongbewoners, die door den zwaargewonde inmiddels gealarmeerd waren, aange houden en aan de politie te Goenoeng Rinteh over geleverd. De controleur van Bangoen Poerba heeft zich, ver gezeld van politiemannen uit Loeboek Pakam, per soonlijk naar de plaats van het misdrijf begeven ten einde een onderzoek in te stellen. De dader heeft-met de grootste koelbloedigheid be kend en nadere details van zijn afschuwwekkend misdrijf gegeven. BELEEFDE INBREKERS. Een van de twee charmante inbrekers die een paar weken geleden een echtpaar op Long Islan-d op bui tengewoon hoffelijke manier van 18X100 dollar aan juweelen ontlastte, is Donderdag in een badplaats van Connecticut gearresteerd. Dé rechercheur, die hem arresteerde, schoot hemf eerst uit voorzorg in het heen, en bracht hem toen naar het hospitaal. De bondgenoot van den gearresteerde is reeds ver- ledon week tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd. De twee inbrekers, wier manieren door de slacht offers altijd hoogelijk gewaardeerd werden, hebben meer dan 100 inbraken gepleegd in de aanzienlijkste INPLAATS van MAANDAG 18 JULi DAAN POOL wijken van Long Island. Hun bult bedroeg naar schatting 200.000 dollar aan juweelen. Bij een van «hun inbraken schoot het thans gear resteerde heerschap toevallig een dienstdoend agent dood, waarvoor hij geëlectrocuteerd kan worden. EEN VELDSLAG TUSSCHEN ZIGEUNERS. In het Hongaarsche dorp Badacsontomiaj verblijven eenige zigeunerfamilies. Zij wonen buiten de be bouwde kom in leemhutten, die zij zelf gebouwd heb ben en leven, afgezien van een beetje ketellapperij, hoofdzakelijk van waarzeggen en stelen. Een van de familiehoofden had wegens inbraak twee jaar gevangen gezeten en werd nu eenige da gen geleden vrijgelaten. Zoodra hij zijn vrijheid had teruggekregen ging hij onderzoeken, wie hem destijds aan de politie had verraden en aan wien hij zijn straf te danken had. Al spoedig ontdekte hiji den ver rader en wel in den persoon van een zijner bloed verwanten. En hij zwoer wraak! Hij bewapende zijn familie, vrouw en vijf volwas sen zoons met bijlen en mestvorken, en wachtte op zekeren dag, vol verlangen, de komst van den ver rader af. De tegenpartij was op een of andere manier deze mobilisatie te weten gekomen en was eveneens on der de „wapenen" gekomen en de twee vijandelijke „legers" kwamton op een heuvel in het bosch bene den het dorp tot een treffen. Het resultaat van den bloedigen slag was een elftal zwaargewonde zigeu ners, die op het slagveld achter gebleven door bur gers uit het dorp naar het nabijzijnde hospitaal werden vervoerd. Bij verscheidene zigeuners waren de verwondingen zoo zwaar, dat zij reeds tijdens het transport naar het hospitaal stierven. Dergelijke zigeuneroorlogen behooren in Hongarije geenszins tot de zeldzaamheden, «daar dit zwervende volk zijn onderlinge ruzie bij' voorkeur, zonder politie of justitie er in te kennen, onder elkander uitvecht. Zoo'n bloedwraak wordt, ondanks zware straffen, vaak geslachten lang gestreden. DE „LUIE WAGEN" VAN MAJOOR BEGRAVE. Majoor Segrave, de houder van het wereldsnel heidsrecord voor automobielen, heeft onlangs een aardig voorval beleefd. Hij stond met zijn wagen in een lange file wachten de auto's in een van de drukste straten van de City, in Londen. Toen de verkeersagent eindelijk het tee- ken van doorrijden gaf, kon majoor Segrave zijn wa gen niet zoo gauw op gang krijgen. De agent zag dit en riep hem| schertsend toe; „Vooruit met dien luien wagen!" De man, die kort geleden in Florida meer dan 300 K.M. per uur afleg de, zag de aardigheid in. „Ik heb al voor veel din gen in mijn leven een standje gekregen", zei hij tot zijn metgezel, „maar zóó nog nooit, van geen enke len agent van de wereld. EEN KOPPIGE EZEL. De ezel staat onder do dieren bekend om zijn kop pigheid, doch de halsstarrige koppigheid, die een ezel te Ongar, een plaatsje bij Londen, heeft getoond, zal toch wel zeldzaam zijn. Vrijdagavond heeft hij in de hoofdstraat het verkeer een uur opgehouden, Hij had ter gelegenheid van een kerkfeest zes uur lang kinderen gereden, doch toen het tijd was om naar zijn stal terug te keeren, op drie mijl afstands, weigerde hij verder een pas to doen en vlijde rJch rustigjes pp straat neder. Geweld noch overreding konden hem er toe bewegen, zich weer te verheffen. Ten slotte werd grauwtje met behulp van een touw, dat hem om de achterpooten werd gebonden, naar een naburigen stal getransporteerd, waar hij voor den nacht werd ondergebracht In den stal vond de ézel het naar zijn genoegen en iardó er lustig op los. Toen volkomen met je eens, Ik zal mijn waarden vriend Vincento, den gevangenisdokter, vragen of hij je morgen het fort wil laten zien. En dan zullen we een manier uitdenken om Rojas te waarschuwen. Ze gingen dadelijk naar Café "Des Hermanos", waar de vroolijke jongelingschap van Porto Cabello gewoon was samen te komen en waar ze, zooals ze hadden verwacht, ook den doktor vonden. Hij had dien avond veel geluk gehad bij het spel en nu zijn winst omgezet in champagne. Hij' was dientenge volge in een buitengewoon goede stemlming. Hij zou den vriend van Sénor Roddy heel graag door het fort rondleiden, of hem naar één van de andere historische gebouwen, die den roem van Porto Ca bello waren, begeleiden. De plaats waar Alvarez de verraders straft, riep Roddy hardop, willen we het allerliefste zien. En, voegde hij er hij, terwijl hij schamper het rookerige café rondkeek, i als we een paar heeren, die nu nog vrij rondloopen, daar óók konden zien, zouden we nog veel liever gaan. Hoewel de opmerking tot niemand in het bijzon der gericht was, veroorzaakte zij toch een geweldi ge consternatie en had tot uitwerking dat verschei dene van de pas-teruggekeerde bannelingen haastig hun ijs lepelden en stilletjes naar huis afdropen. Ze maakten met Dokter Vicente een afspraak voort* den volgenden dag en toen ze veilig en wel in hun eigen huis zaten, kwam er een serie protesten van Peter aan Roddy's adres. Je toewijling voor Alvarez, zei hij is roe rend, maar veel te plotseling. Je overdrijft Boven dien wordt je er een volleerde leugenaar door. Dat is slecht voor je karakter. i Als zoon van den man, die Alvarez tracht te vernietigen, verklaarde Roddy, is mijn positie hier uiterst delicaat. En volgende week zal zij dat nog in sterker mate zijn. Mc. Kildrick kreeg vanmor gen een telegrambericht, dat Sam Col-dweil hier met de volgende boot zal komen. Dat hij naar Porto Ca bello vertrekt op hetzelfde oogenblik dat Vega hier arriveert, heteekent complicaties voor Alvarez en ook dat die complicaties gauw zullen komen. Want waar Sam Col-dweil opduikt, daar vind je ook sa menzweringen en omflcoopertf en allerlei andere praktijken., die het daglicht niet mogen zien. En als ik Rojas uit do gevangenis wil helpen, moet ik niet verdacht worden met Sam in relatie te staan. Voor Alvarez bestaat geen neutraliteit. De man, die niet vóór hem is, is tegen hem. Dus moet ik de aan hanger zijn van Alvarez en zijn bende. En ik moot zooveel mogelijk toonen dat ik de F.C.C. tegenwerk en Vega en vooral Sam Coldwell, omdat iedereen weor, *ï'tt hl) do persoonlijke vertegenwoordiger ven mijn vader is. Vega's vrienden weten nu dat vader mje behandelt alsof hij me niet vertrouwt. Dat moert die kliek van Alvarez ook weten: Ze denken dat mijn werk hier een soort straf is. Geéh een van die ke rels heeft ooit in zijn leven een klap uitgevoerd en dat de zoon van een rijk man met een ploeg ne gers hij een baggermachine staat ttte zweeten, kan voor hun alleen maar beteekenen, dat ik met mijn vader het aan den stokJ heb gehad. Mijn politiek is nu ze in dien waan te laten en te versterken. Als ik een beetje moet tooneelspelen of liegen wat beteekenen een paar leugens tegenover de vrij heid van een man als Rojas? Dus als we morgen bof fen en Rojas te zien krijgen, wees dan niet verbaasd als ik hem op 'n beleedigenden manier behandel. Als ik dat doe zullen ze het binnen een uur in de café's en op alle plaza's weten en Alvarez zal me een jongmensch vinden waar hij wat aan heeft En een heele hoop dingen die ik zal dienen te doen, zul len omgekeerd maken, dat Vega's partij me een on dankbaren zoon en bovendien een/schurk gaat vin den. Het zou best kunnen dat zij, op hun beurt, mij beleedigen en nog meer duels zullen uitlokken. Maar dat hoort er allemaal bij. Mijn eenig doel is om dien ouden man te redden. Het kan me niets schelen hoe veel revoluties ik intusschen in de war stuur. Ik zou alles en iedereen willen opofferen voor hem. Na deze voor zijn doen ongewoon-lange redevoering, haalde Roddy diep adem en keek Peter uitdagend aan, alsof hij verwachtte dat die hem zou tegenspre ken. Peter glimlachte echter alleen maar cynisch en liep naar zijn slaapkamer die uitkwam op het bin nenplaatsje. iBij de deur draaide hij zich om. En het meisje, citeerde hij, was heel mooi. Den volgendén morgen troffen de twee Amerikanen Dokter Ciconto in het wachtlokaal van het fort en be gonnen onder zijn leiding hun tocht door de vesting. Ze deden net alsof ze buitengewoon veel belang stelden in de patiënten van den dokter en in de an dere gevangenen, om niet te laten blijken dat het hun eigenlijk alleen om Generaal Rojas te doen was. Na ieder bezoek aan een cel, vroegen ze aan Cicento hun de geschiedenis van den bewoner te vertellen. Viconto voelde zich door hun ongeveinsde belangstel ling1 zoo gevleid, dat de verhalen geleidelijk steeds langer waren geworden en ten slotte was de jonge dokter buitengewoon mededeelzaam geworden. Toen ze eindelijk waren afgedaald naar de laagste rij cel len, stond Viconto even stil, en wees naar een ge traliede dubbele deur. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1