Alicitei Ritus- iltmtit- Ui LaiOuTllil WOUDA's ©e Witte Muizen. Dinsdag 19 Juli 1927. 70ste Jaargang No. 8084. Eerste Blad. Marktoverzicht van Noordscharwoude. Binnenlandsch Nieuws. Feuilleton. V acantie PUROL Zuiver èoekweitmeel SCHAEEB COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woenr/lag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN tg Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No*. 20. Prijs per 8 maanden f 1.65. Losse nummers 8 eent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewljsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Da bloemkoolprijzen hebben zich meer dan hersteld. De aardappelen liepen de laatste dagen nog iets terug. Van zieke aardappelen nog weinig te be merken. In ons vorig overzicht moesten we constateeren, dat do bloemkoolprijzen aoozeer gedaald1 waren, dat ze als bijna waardeloos beschouwd; konden worden. Deze week echter is dit weer veel verbe terd'. zoo zelfs, dat Zaterdag, d'e hoogste nioteerina» nog boven vorige noteeringen uitkwam. Het is wel een groot verschill De vorige week Zaterdag was de hoogste notee ring 4 gulden en nu Zaterdag f 22.90. De aanvoer was deze week lager dan de vorige, zoodat de hoogere prijzen1 niet veel gewicht in de schaal leggen en slechts voor enkelen van beieeke- nis zijh. De Schotsche muizen hebben zich na den val van de vorige week weer eenigszins hersteld, doch de beide laatste dagen liepen ze weer terug. Zaterdag was de hoogste noteering f 7.50. Die aanvoer was belangrijk minder dan de vorige week. Onze tuinders geven er nu de voorkeur aan, meer gewicht te maken. De prijzen lokken niet uit tot rooien, dus moeten ze nog maar even groeien. Als het beschot nog even beter wordt, zijn de prij zen^ als ze niet lager worden, bevredigend en kan op een behoorlijke opbrengst 'per anees gerekend worden. Voor het eerst weiden deze week schoolmeesters, eigenheimers, tuinboonen. roode kool en wortelen aangevoerd, echter nog in zeer kleine hoeveelheden. Schoolmeesters noteerden lager dan de muizen. De blauwe eigenheimers brachten de beide eerste dagen tot f 12.30 op. doch daalden Zaterdag tot f 7.90. zoo dat de prijs slechts weinig hoogeer was dan die der muizen. Roode kool, waarvan in totaal 8000 Kg. werd aan gevoerd. bracht Donderdag 14 gulden op. doch bleef de beide laatste dagen beneden 10 gulden. Wortelen werden alleen DonderdeCg een klein paj*- tijtje van 14 boe aangevoerd, dat f 4.70 pep 100 bos opbracht. De peulen waarvan de aanvoer eveneens gering is, bracht 10 ets. pe rKg. op. De totaal-aanvoer van aardappelen was 128 wagons van 10 ton, tegen 177 de vorige week. Bloemkool werden 17200 stuks aangevoerd. In tegenstelling met de Streek, waar de aardappel ziekte belangrijk is, hooren we hier gelukkig nog van weinig ziekte. Toch is het niet onmogelijk, dat dó ziekte daar, ook' hier op de prijzen van invloed is. DE HERWONNEN EENHEID. Ons wordt plaatsing verzocht van onderstaan ar tikeltje. overgenomen uit „De Middenstandsbond" van 24 Juni 1927. Alles is nu voorbij. De Tweede Kamer heeft goedgekeurd de garantie Uit het AmerikafflosGh van RIOHAHD HARDING DAVTS. 22. Vertaald door Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) Ik bedacht juist, zei Roddy, dat ik hier langs zou kunnen roeien in miijn boot. ver weg, waar niemand me zien kan. Maar ik zou u wel kun nen zien. Het meisje zuchtte even geërgerd. 1U wilt mij niet begrijpen, riep ze uit. Waar om houdt u nog vol, na alles wat ik u verteld heb en nadat ik dit alles gevraagd heb om u duidelijk te maken dat u mij niet moet ezien? Inez hoorde hem opeens lachen en hij kwam dicht bij haar Btaan. Waarom ik volhoud? Zijn luisterende stem klonk licht spottend en tegelijk ont roerd. Zij; hoorde er een nieuwe klank in. Omdat u het liefste meisje bent dat ik ooit gezien heb. Se dert ik u de laatste keer zag. heb ik aan niemand anders gedacht dan. aan u en ben ik' rampzalig ge weest van verlangen naar u. U kunt me verbieden u te zien. maar u kunt me niet ontnemen wat u me gegeven hebt wat u me gaf zonder dat u het zelf wist. Het meisje viel hem verontwaardigd in de rede. Mr. Forresterl Ik moest het u zeggen. Het heeft mijn hoofd ver vuld. mijn hart, ieder oogenblik sinds ik u gezien heb. U moest het weten. Ik vraag niets van u. ik mag niets van ui vragen, ik moest het u alleen maar zeggen. Al® om; zich te rechtvaardigen strekte hij zijn ar men uit naar het tooveracht-ige maanlicht, naar de lichtende golven, naar de groote palmbladeren, die zacht boven de tuinmuur wiegelden. U hebt* me het mooiste gegeven dat ooit in mijn leven gekomen is en er ooit verder in kan komen, al wordt u; ook de vrouw van een ander-en op zoo'n avond moest ik' het wel zeggen. 0,p zóó'n atfönd, ging Jossica stil uit Shylock' huis om haar liefste te ontmoeten. Op zoo'n avond is Leander o»er de Hellespont gezwommen. En op dezen avond' moest ik u vertellen dat u voor mij de liefste en mooiste op de wereld bentl Hoe Inez Rojas. verbluft, verbaasd, ve ontwaar- Ter verzachting en genezing van stuik- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, rnoót men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. van negen millioen aan de Nederlandsche Bank ten behoeve eener nieuw op te richten centrale midden- standscredietbank, waarin opgenomen zullen worden alle bestaande, neutrale en confessioneele midden- standscredietbanken. De Kamer deed dat met alge meens stemmen. De verwachting zal wel niet ij del zijn, dat de Eerste Kamer, misschien zelfs zonder discussie, oveneens dezen memoriepost op do be grooting van financiën zal goedkeuren. En dan zullen de bestaande middenstandsbanken de centralisatie, de unificatie van het middenstandscredietwezen ten uitvoer kunnen brengen. In de geschiedenis terugtre den willen wij niet, omdat dit de pas begonnen sa menwerking misschien zou kunnen schaden. Maar wel moeten wij, in navolging van prof. van Gijn, die daarover sprak in de Tweede Kamer, de innige hoop uitspreken, dat de herwonnen eenheid piet meer ver broken zal worden, ook niet in tijden, dat gunstiger omstandigheden uitzicht zouden biedbn op een ren dabele exploitatie van zelfstandige middenstands- banken, die zich weer zouden willen instellen naast de nu te vormen centrale. Een woord van dank past hier aan de Commis- rie-Van Doorninck, waarin voor «den Nederland- schen Middenstandsbond zitting -had deszelfs pre sident, de heer Ed. G. Schürmann, voor den snellen, verzoenenden, opbouwende»arbeid, die zij heeft geleverd. Die arbeid kon de grondslag worden van het nieuwe gebouw, dat nü zal worden opgetrokken. Ingewijden zullen begrijpen, waarom we behoefte gevoelen in het bijzonder één lid dezer Commissie, vermoedelijk het jongste lid in jaren, lof te bren gen voor de hulp, -door hem in verschillende in stanties, op onderscheidene plaatsen, op tal van dringende momenten, verleend aan het nuidden- standsbankwezen. Wij doelen op den heer Mr. J. W. Beyen, tot voor kort directeur van de Javaasche Bank te Amsterdam, thans directeur der Rotter- damsche Bankvereeniging te Amsterdam. De be scheidenheid, verbiedt ons tot in bijzonderheid na te 'vertellen, wat de middenstand, in het bijzonder het middenstandsbankwezen, in de weinige jaren, dat hij zijn aandacht eraan heeft willen schenken, aan hem te danken heeft. Maar iedereen, die in de keu ken heeft kunnen kijken, zal ermee instemmen dat wij dezen bankdeskundige zeer veel verschuldigd zijn. Hij heeft de leiding van de saneering gehad; hij is de intermédiair geweest tusschx hét wanke- hij is "de intermédiair geweest tiisschen het wanke- der regeering, toen het om de garantie ging; hij gaf de stuwkracht voor den arbeid, die naar de eenheid moest voeren. Hem wijden wij dan ook op deze plaats van harte een woord van oprechte hulde en dank. DE MALARIA-EPIDEMIE IN HAAR KRACHT GEBROKEN. De wetenschappelijke malaria-commissie voor Noord Holland schrijft aan het* eind van een slotbeschou wing in het door haar aan den Minister van Arbeid. H. en N. uitgebracht jaarverslag over 1928: Is wellicht de tijd,gekomen, nu ook deze epid'emie in haar kracht gebroken schijnt, om' evenals in 1868 en 1875 geschiedde, de acta goed verzorgd op te ber gen en rustig af te wachten? Wij' hopen dat het anders zal gaan. Welke rol zal digd op deze dichterlijke toespraak gereageerd zou hebben, zou Roddy nooi tte weten komen, want Pe dro. die plotseling van het strand kwam. liet -haar geen tijd te antwoorden. U moet weg, zei hij kortaf. Hij, greep Roddy's arm en probeerde hem mee te sleepen naar den tuin. De politie- Ze omsingelen het huis! Hij wees naar twee gestalten, elk met een lantaarn, die vlug kwamen aanloopen van twee versih-illende kanten van het strand. Ze bespionneeren iedereen, die binnen gaat. Als ze u vinden! De oude man hief wanhopig zijn han den omhoog. Roddy schold zichzelf ondertusschen voor een idi oot uit. Hij begreep dat hij het meisje zou comipro- mitteeren en de zaak in gevaar brengen, waarvoor hij, volgens zijn eigen1 zeggen, zijn leven zoui willen geven. Een oogenblik stond hij besluiteloos. De zwaaiende lantaarns kwamen van alle twee de kanten dichterbij. Achter hem was het water. Al leen de donkore schaduwen van Mijamar boden een schuilplaats aan. Vlug! beval Inez. -U moet u In den tuin ver bergen. Haar stem klonk koel. Als ze weg zijn zal Pedro het u komen vertellen; dan kunt u ook gaan. En, voegde ze er bij, u zult er nu wel voor zorgen dat u niet weer terugkomt, nietwaar? Roddy besefte dat hij, na wat ze gezegd had, haar aanbod, om zich in den tuin te verbergen, niet meer kon aannemen. Als hij daar gevonden werd, zou dat haar nog meer compromitteeren. Maar hij kon den dichtstbijzijnden -politieagent onderstebovenloopen en in het donker ontsnappen, zonder herkend te wor den. Alleen zou de politie op haar eigen verklaring zoeken voor het feit dat de Senorita Rojas in gezel schap was van een man, die voor hen vluchtte. Hoort u het niet, fluisterde Inez. Verschuil ui Met een kreet van schrik duwde Pedro Roddy-. in de richting van de schaduw. Maar hetwas te laatl In de tuinpoort stond Senora Rojas, haar arm in dien van Pino Vega. Het tweetal werd beschenen door het maanlicht. Roddy kon niet nalaten even te gnuiven. Zijn zelfverwijt liet hem in den steek nu de stand der partijen zoo ongelijk werd. Hij had al leen maar een verrukkelijk, sportief gevoel van ge vaar. Het was geen.tijd voor berouw of zelfverwijt. Er werd nu alleen maar van hem geëischt dat hij vlug handelde en zijn hoofd helder hield. Roddy voelde of hij een base-bell wedstrijd «peelde, het aanmoedi gende geroep en het gejuich van in spanning verkee- rende toeschouwers ontbraken alleen. De spelers van do andere partij zaten hem op de hielen en de ruimte, de malaria spelen bij het in ontginning; brengen van onze nieuwe Zuiderzee-provincie? Wij kunnen slechts gissen, maaar wij: weten- dat indien deze zich daar gaat v«rtoonen, men zich een zwaar verwijt zal hebben te maken niet reeds thans overwogen te hebben, wat door regelen -omtrent huizenbouw en slootena&nlegi ten goede te- bereiken ware geweest. Het malariavraagsituk is een internationaal vraag, stuk. Niet altijd en zeker ni«t direct ia iedere ver meerdering van haar kenniss van practisch belang, maar op den- duur zal men toch ook bij dit vraag stuk door kennis tot macht moeten komen. En wij Zouden gaarne zien. dat Nederland, ook door zijn koloniën zooi sterk' belanghebbende, mede aan de spits van het -onderzoek staat. De slotbeschouwing begint met een historisch' over zicht van hetgeen sinds 1919 toen in bijna geheel Noordholland in hevige mate een epidemie van ma laria heerschte van Overheidswege is gedaan om de bestrijding der ziekte voor te bereiden en actief te doen plaats hebben. Het jaarverslag der malariacommissie voor Noordholland is opgenomen in bet. nummer voor Juni der Verslagen eü Mededeelingen betreffende de Volksgezondheid. EEN AUTO-ONGELUK TE HELDER. Vrijdagmiddag had op de Spoorgracht te Helder een auto-ongeluk plaats, dat dank zij de tegenwoor digheid van geest van de beide inzittenden, zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Voor de brug bij' de Neuwstraat moesten een zevental auto's wachten, daar juist een schuit door de brug voer. Na het vastdraaien van do brug gaf de brugwachter het teeken. dat de auto's konden passeren. De laatste auto, was «en vier-persoons Studebaker. waarvan de 'bestuurder vol gas gaf, hierdoor schoot de auto te veel door, en reed bijna tegen de rechterieuning van de brug, waar de brug wachter stond. De bestuurder goode onmiddellijk zijn stuur om en schoot toen naar den anderen kont van de brug. waar. hij in volle vaart tegen de leuning reed die bezweek, tengevolge waarvan de auto te water duikelde, juist in het midden van het kanaal. De wagen verdween bijna direct geheel on der water, doch de bestuurder had de tegenwoor digheid van geest tijdig het portier te openen en vóór het publiek op den wal eigenlijk! goed begreep wat er gebeurde, zagen ze den bestuurder en1 zijn medepassagier naar den wal zwemmen. Deze maakten niet veel poespas en verdwenen oogenblikkelü'k) naar een café' op de IZuidstraaJt, vanwaar zij een kwartier later per auto naar hun home reden. Direct werd begonnen met het lichten van de auto. Om kwart over tien was de auto weer op het droge en keerde de rust weer. De auto zag er na het bad nog tamelijk goed uit. hoewel de mod der den motor wel geen goed gedaan zal hebben. Dé slachtoffers' van d'it auto-ongeluk', dat zoo goed afliep, bleken te zijn -geweest Burgemeester Lovink te Anna Paulowna en de heer C. Liefhebber. Ambte- naar der Posterijen.. $ldaar. EÏSCHT DB BLAUWSTRBEP ZAK! f Voor Winkeliers beu Gross. vJl M. DE HAAS te Alkmaar. waarin hij zich kon omkeeren en weghollen werd steeds kleiner. Ze hadden hem bijna, nog één oogen blik en de bal zou hem raken. Het was hoog tijd, vond Roddy, om te „glijden" en hij gleed.... .in het wa ter voordat Inez begrepen had wat hij ging onderne men! Er was niets dan een flauw geplas en een even ster ker lichten van het water. Roddy's handen klemden zich nog om den rand van de steiger en Inez ging op haar knieën liggen en bracht haar gezicht vlak bij het zijne. Kom terug! zei ze angstig. Kom terug! U zult verdrinken* Ze hield haar adem in van schrik. Derhaaien, fluisterde ze, het is levensgevaarlijk! Met haar beide handen trok ze aan zijn mouw. Roddy keek even naar de maan. Hij zag dat een vriendelijke wolk -hem te hulp kwam. Hij begreep dat hij zich nog even kon schuilhouden, hij zou kun nen wegzwemmen terwijl de wolk over de maan gleed. Hij maakte Inesz handen los en zag, terwijl hij water trapte en bijna niet durfde ademhalen, hoe de lantarens der politieagenten stil stonden bij de steiger. Toen klonk angstig roepend Senora Rojas' stem. Ben jo daar, Inez?, riep ze. Er kwam geon antwoord. Roddy klemde zijn han den weer aan den rand, van den steiger en trok zich omhoog, bang, dat het meisje een zwaren strijd met haar geweten voerde. Inez lag nog geknield in de schaduw, Jiaar gezicht was nog dicht bij hem. Geef antwoordt zei Roddy bevelend. Ik kom heusch wel terecht Hij lachte zachtjes, plagend en hief zijn gezicht dichter bij het hare. Op zoo'n avond, fluisterde hij, zwom Leander over de Helle spont. Waarom? Omdat hij Hero het liefste meisje op de wereld vond!. - Inez sprong overeind met een onderdrukte uitroep, half van ergernis, half van verlichting dat hij de situatie zoo luchtig en gemoedelijk opnam en stapte in 'het licht van de maan. Ja, ik ben hier, riep ze. Pedro is bij me. Op hetzelfde oogenblik schoof de donkero wolk voor de maan en Roddy liet, zoo onhoorbaar als een waterrat, de steiger los en zwom weg, de haven in. Bij dé tuinpoort hieven de twee politieagenten hun lantaarns op en hielden ze voor Senora Rojas' gezicht. Vega keerde zich woedend naar hen toe. Wat doen jullie hier? vroeg hij. Wilt u weten wie ik ben? Ik ben Kolonel Vega. Zeg dat tegen je chef. Ga weg! Hij hiaakte een gebiedend gebaar en de twee man nen gehoorzaamden mokkend. Toen ze weg waren, Staat arÜBB U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's MaagpÜ- len. die nw geheele or ganisme verkwikken. Foster's Maagplllen Alom verkrijgbaar f, 0.65 per flacon. ARBEIDSONGEVAL», Ei! do verbreediijg van den Rijksweg nabij de Zwetbrug te Haarlem deed zich) een ernstig ongeval voor- Door onbekende oorzaak weigerde de rem van een hijsebkraan waardoor een geheele lading besalt met grijper en al op een daaronder aan het werk rijmden arbeider neerstortte. Deze is ernstig ver wond naar het Binnengasthuia te Amsterdam over gebracht. - EEN PLECHTIGHEID TE WOGNUM. Wij vernemen, dat op Zondag 24 Juli. des namid dags half drie in de NederL Herv. Kerk te Wognum de 10e sterfdag van Willem Saai. in leven Directeur van het bekende Zangkoor ..Jacob Kwast" zal worden herdacht. Sprekers op dien dag zijn de oud-voorzit ter van „Jacob Kwast", de beer J. iBest en de heer Jb. de Jong, voorzitter van den Bond van Geon1, Zangvereem. in Noordholland, Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door mevr. G. Veerman—Slagter (so praan). e Wognum, W. Zonderland (orgel) te Leeuw arden en door Wognum's 'Zangkoor onder leiding vaa den zoon van den heer Saai den beer D- Saai Wz. T ZANDi Vrijdag was het schoolfeest voor de kinderen der openbare lagere school. Goed weer begunstigde dit kin deruitje. Per Alkmaar Pocket ging het eerst naar Koedijk, vanwaar de traimi het vroolijke gezelschap naar Bergen bracht, en na hier vertoefd, gespeeld en gewandeld te hébben, vervolgens naar Bergen aan Zee. Van hier werd de tieugtochfc over Alkmar ge maakt. waar de schare zich weer op de boot Jj> pcheepte". om t Zand te bereiken. 't Was dus een zeer afwisselend tochtjft. boot, tram, zee. 't kon miet mooier. Dat de jeugd zich dus goed geamuseerd heeft, lat zich begrijpen, t Wea een prettig feestl Aan geleiders voor hun opoffering en aan de bur gerij' voor hora geldelijke bijdragen, poat wel een woord van waardeering en dank. HEERHU GO WAARD, Voor de a.s. verkiezing van Hoofdbestuursleden van den Vrijz. Dein. Bond zal door .EurgerpbLcht* candidaat w-orden gesteld de ter Sdetsma te Alk maar. w HEERHU GOWAAHD. Bij- de Zondagmorgen gehouden godsdienstoefening in de Herv. Kerk alhier, werd afgekondigd, dat voor de combinatie dor, Herv. Gemeenten van HeerhUgo- waard en Vie-enhuizen ia beroepen Da, Was. Horv. predikant te Oosthuizem. BROEK OP LANGENDUK. Bevorderd tot de 4de klasse der Da Costa Kweek school te Haarlem, mej. Nélly Buijne. alhier. zuchtte Senora Rojas verlicht, maar de hand, die op Vega's arm rustte, beefde. Lieve mevrouw, klonk het vol zelfbewustzijn, als ik hier ben, zal er heusch niets gebeuren. Vega hoopte, dat Inez het succes van zijn man haftig optreden zou hebben gezien, maar deze hoop was ij del. Met haar handen tegen haar borst gedrukt, met een bezorgden blik in haar oogen, stond ze in angstige aandacht te staren naar een klein, lichtend golfje, dat zich langzaam naar zee bewoog. In de „patio" van Roddy's huis dag Peter lui uit gestrekt in een dekstoel. Bij zijn elleboog stond een koelen dronk en tusschen zijn vingers had hij een groote sigaar. Tegenover hem, in een andere stoel, lag Vicente. Tegen middernacht was de dokter, die terug kwam van een patiënt eh die licht zag op de binnenplaats van Roddy's huis, komen aanloopen. Dat bezoek kwam Peter buitengewoon slecht gelegen. Roddy was nu al vier uur weg en Peter maakte zich langzamerhand werkelijk ernstig ongerust. Hij wist met welk -doel Roddy was uitgegaan en het leek hem lang niet onmogelijk dat de roekelooze jongeling mot een kogel getroffen was, toen hij over den tuinmuur klom of hij nu cahter de tralies van het „Carter zat. Peter was heelemaal niet in een stemming om bezoekers aangenaam bezig te houden, maar de bedienden waren al naar bed en toén Viccnte klopte, had Peter zelf de deur open gèdaan. Op eiken anderen avond zou zijn bezoek heel welkom zijn ge weest. Hij was een intelligente jongeman en door rjn studietijd in de Vereenigde Staten had hij denzelfden kijk op de dingen gekregen als Roddy en Peter; daar bij kwam dat zijn verhalen over zijn land en hot hunne hoogst vermakelijk waren. Hij was hoogst ver ontwaardigd1 geweest over Roddy's aanval op Gene raal Rojas, maar de Amerikaan had hem een excuus briefje geschreven en Vicente wilde door dit late en. dus weinig vormelijke bezoek toonen, dat ze weer vrienden waren. Het was een zware beproeving voor Peter's zelfbe- heersching. Ieder oogenblik werd zijn angst om Roddy grooter en hij durfde zijn ongerustheid niet toonen in tegenwoordigheid van zijn bezoeker. Hij voelde zich geweldig verlicht, toen hij uit den trein het wel bekende fluitje hoorde en een stem die vroeg: Heb je iemand bij je? De stem klonk opmerkelijk zwak, maar het was toch zonder twijfel Roddy's Btem. Onze vriend Vicenti, lichtte Peter waarschu wend in. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1