De onlusten te Weenen. HOLLAND-INDIE. De tocht een dag vertraagd. Een tus- scheiandlng wagens zandstormen. Naar wij vernemen ie bij de K. L. M. het volgende telegram van de vliegers Geyssendorfer en Scholte binnengekomen: „Vertrokken (d. i, Vrijdag dus) um 6.30 uur uit Bender Abbes. Zijn om 2.15 geland bij Bender Silam (240 KM .ten oosten van Ba«ra) we gens izware zandstormen. Hebben 's nachta bolton gekampeerd. Hedenmorgen om vijf uur uit Bender Silam naar Basra vertrokken en daar om zeven uur aangekomen". „Kunnen beden niet verder wegens zware stor men in Mesopotamiö. Morgen vertrekken we waar schijnlijk naar Bagdad. Zandstormen beletten het vertrek. Uit Amsterdam, 18 Juli. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, is bij de K.L.M. een telegram uit Basra ontvangen, d.d. 17 Juli, waarin wordt mede gedeeld, dat het Fokkervliegtuig niet'kon opstijgen, omdat de zandstorm -nog steeds aanhield. NOORDSGHARW OXJDE. Mej. Tine Staal alhier ia geslaagd voor het over gangsexamen van de 5e naar de 6e klasse Gymnasium CALLANTSOOG. Naar wij vernemen, is Zondagmorgen de Openlucht- uitvoering van „Joseph in Dothan". wegens het weer. dat zich ongunstig liet aanzien, afgelast.zoo dat 's middags de voorstelling niet is doorgegaan. Het weinig aanlokkelijke weer gooit nogal wat plannen cn hoop en verwachting in duigen p.cht jammer l Het bestuur betreurde ten zeerste, dat het met in de gelegenheid was. voldoende bekendheid te geven, aaü een en ander, betgeen tengevolge bad, dat een groot aantal personen een vergeefsche reis hebben gemaakt. WIE RIN OERWAARD. Bij den heer P. Blaauboer Cz. aan den Barsmger- weg, is door de heeren J. Blaauboer Cz. en G. Vee ter een Transporteur gemaakt, waarmee mot een electro-motor van 8 PK. (hét kan ook met 2 P.K.), het hooi vanaf de dorsch tot boven in den nok wordt gebracht, waarna het geheel uit elkander in het midden van den schuur terecht komt. We waren er dezer dagen bij toen een wagen hooi werd gelost en het moet gezegd worden: het ging magnifiek. Er staat één man op den wagen, die het hooi in een grooten bak deponeert en de transpor teur doet de rest. In 15 minuten was een zwaar be laden wagon gelost en de kosten daarvan bedroegen 4 cent aan stroom. Het is werkelijk de moeite waard een8 een kijkje te nemen. Ook bij don heer E. G. Wonder aan de Kreil is een dergelijke installatie aanwezig. Wij gelooven vrij zeker, dat deze manier van hooi lossen navolging zal vinden. WIERINGEN. De arbeider Jac. Engel Mz., had Zaterdag bij het hooien het ongeluk een der tandon van een vork in zijn oog te krijgen, waardoor oen ornstigo wond ont stond. Na door don plaatsvervangende)! geneesheer te zijn verbonden, werd de patiënt onmiddellijk por auto ter verdere behandeling vervoerd naar het militair hospitaal te Helder. Bij lieden gedane informatie vernamen wij dat de patiënt het goed maakt en zonder verder bijkomende compllcatiën, waarschijnlijk het oog zal'behouden. WIERINGEN. Men deelt ons mede, dat thans het hoofdkantoor van de Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.), vanuit Don Haag is overgebracht naar den Oever en voorloopig is gevestigd in het Ontspannings lokaal aldaar, aangezien het nieuwe hoofdgebouw nog niet geheel gereed is. Eon 13-tal bureau-ambtena ren zijn mede overgekomen. Het dorp don Oever ondergaat door de Zuiderzee werken een groote verandering en begint met al de bijkomende werken en gebouwen, te gelijken op een fabrieksplaats. WIERINGEN. Vanwege de Gemeentelijke Zeegras-Exploitatie zijn voor het maaien van zeegras, ongeveer 40 consenten uitgegeven. De Zuiderzeewerken, en voornamelijk de verhooging der dijken, zijn voor deze grasmaaiers hinderlijk, aangezien er bijna geen golegepheid meer is voor hot aan den wal brongen van hot gemaaide zeegras. Do oogst belooft, zoodoende niet bijzonder groot to zijn. WIERINGEN. Naar wij vernemen, zal door de directie der Zui derzeewerken op Woensdag 3 Augustus a.s. te Don Haag publiek worden aanbesteed de' bouw van 10 dienstwoningen te Den Oever alhier en waarvan de raming bedraagt f 64.200. WEDSTRIJD-SUCCESSEN. Zondag had te Alkmaar een gymnastiekfeest plaats van „Turnluat", aldaar, waaraan de tegenwoordig on afscheidelijke wedstrijden waren verbonden in gym nastiek en athletiok. Behalve de prijzen, door D.O.K.E.V. te Anna Pau- lowna behaald, welke elders worden medegedeeld, zijn door vereenigingen en personen uit onze omgeving, de navolgende successen te boeken: Stokoefeningen Dames, zestallen: le prijs O.K.K te Helder. Knotsoefeniilgen Dames, bestallen: le .prijs O.K.K. te Helder. Brug Dames, 12-tallen, le'prijs T.AV.E.N.U. te Heer- hugowaard. Estafetteloop Dames, 2e prijs Hebe te Nieuwe Nie- dorp 45 3/5 sec. Vrije Oefeningelf Heeren, le prijs O.K.K. te Helder. Brug, Heeren, 2e prijs Hercules te Oudkarspel. Personeel-To'estelturnen,.Heeren (rek, brug, paard), le prijs\K Boot te Oudkarspel, 5e prijs S. Keesman te Sohagen. Marsen wedstrijd, Heeren, 2e prijs O.KK te Helder. Extraprijs T.A.V.E.N.U. te Heerhugowaard, dat deel nam aan de meeste wedstrijden. NOORDSGHARWOUDE. Dr. L. van der Zanden te Putten heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier 'bedankt. ZUIDSCHARWOUDE. Een 100-tal menschep maakten Zondag per motor boot van den heer Bood een tochtje naar Schoorl. Al was het weer niet hijzonder gunstig, toch heeft mep op dit reisje genoten. Zoo eens een dagie uit, na een harden arbeid van 6 dagen, wékt de geest op en verzamelt weer nieuwe kraebteruvoor de ko mende arbeidstaak. Een dergelijk tochtje kost wei nig en doet niet minder van de natuur genieten dan op andere wijze gemaakt, 's Avonds keerden allen weer opgewekt in hefe dorp terug. ZUIDSCHARWOUDE. Onze muxiekvereeniging ./Kunst na Arbeid" gaf Zaterdagavond een buitenconcert in den Muziek- tuin. Door het vrij' koude weer was de toeloop niet zoo groot als we weieens hebben gezien. Wat ten gehoore werd' gebracht, was intusschon weer boven allen lof verheven en bevestigde de goede reputatie, die algemeen van dit corps uitgaat. We zouden ons al zeer moeten vergissen, ais dit niet bleek op bet nationaal concours te Dieman, waaraan Kunst na Arbeid zal deelnemen voor de Eere-afdeeüng. BEZOEK AAN HET KOLONIAAL MUSEUM TE AMSTERDAM. De ..Nederlandsche Spoorwegen" laat een goed- keope trein loopen naar Zaandam en Amsterdam, op 27 Juli as., van Helder. Anna Paulowna, Scha- gen. Noordscharwóude Heerhugowaard en Alk maar. De prijzen zijn voor heen en terug: vanaf de Stations Helder tot en met Hugowaard f 2.65 voor de 2e klasse en f 1.90 voor de 8e klasse. Vanaf Alk maar f 1.65 en f 1.25 Deelnemers van dit goedkoope uitstapje naar Amsterdam, kunnon tevens gratis een bezoek brengen aan hoi beroemde Koloniaal Mu seum aan de M&uritskade. waar eon schat van be zienswaardigheden betekking hebbende op onze KoIck niën. is tentoongesteld. Dit Museum is geopend van 10 tot 5 uur. WIE RIN GER WAARD. Op den j.1. Zondag te Wormerveer gehouden Alh- lethiekdag van den N.BLA-B. behaalde onze vereeni- ging Olympia enkele mooie successen. Bij het 100 M. hardloopen voor dames was moj. A. Smit no. 1 in don tijd van 13.8 sec. Haar serie won ze ln 13.4, wat gelijk is aan den Nederl. recordtijd op dien af stand. Dan was Mej. B. Bakker no. 1 met hoog springen met een prachtsprong van 1.40 M. Ten slotte was in de afdeeling heeren de heer K. Schenk Jz. nog no. 1 met versprir^en met 6.11 M. en no. 2 met hoogspringen zonder aanloop met een sprong van 1.30 M. In aanmerking nemend^ de zeer groote deelname en het drassige veld, dus goede prestaties. NOORDSCHARWOUDE. De collecte, alhier gehouden voor het „Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen", heeft opge bracht f 24.85. HOOGWOUD, Onze vroegere plaatsgenoote. Mej. A. Benit, slaagde bij het laatst gehouden Nijverheidsexamen, gehou den te Utrecht en Rotterdam voor de akte Nw a. HOOGWOUD Onze plaatsgenooten Mej. Gr. M. Kossen en Jo. Pool zijn resp. overgegaan van de 3de naar de 4de klasse van de R.HJB.S. te Alkmaar en van de 2de naar de 3de klasse van het Gymnasium aldaar. ANNA PAULOWNA. Bij do Zondag te Alkmaar gehouden Groote Na- aionale Gymnastiek- en Atletiekwedstrijden, waar aan mede door de Dames-afdeeling van D.O.K.E.V. werd deelgenomen, is door deze afdeeling aan D.O. K.E.V.'s reputatie weer alle eer aangedaan. Hoewel tegen vereenigingen uit verschillende deelen van het land moest worden gekampt en het dus was te voorzien, dat deze wedstrijd een zéér zware zou zijn, had D.OK.E.V.'s bestuur het toch aangedurfd, ip verschillende nummers met een 12-tal dames uit te komen. Het resultaat was, dat bij' de stokoefeningen een eersten, bij de knotsoefeningen en bij de klassi kaal brugwedstrijden ieder een tweeden prijs werd behaald. Tevens wist de estafette-ploeg in de Dames estafettewedstrijd nog een derden prijs te bemachti gen. Een mooi succes, waarmee wij D.O.K.E.V, zeker van harte geluk mogen wenschen STEMMEN EN STORMEN. Voor het kantongoreoht te Utreohfc vereoheen zekero A. H. uit Zeist, als pleitbezorger voor 21 vrouwen^ die gemoedsbezwaren hadden teigen stem men. Hij verklaard©, dat de stembus het afgods beeld was van het feminisme en dat Nederland voor deze afgoderij bestraft was door twee cyclonen en ©on watersnood. - ANNA PAULOWNA.. Vergadering Voetbalvereniging „Excelsior" In het Clublokaal. Na opening volgt lezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Van den heer A. Kramer is bericht ontvangen, dat hij wegens drukke bezigheden voorloopig niet kan trainen. Een schrijven van .Sparta" te Schagen. als mede van Nieuwe Niedorp. worden voor kennisge ving aangenomen. Voorts kwam bericht in. dat de Adelborsten verhindering hebben tot 6 September, terwijl insgelijks het Politie-elftal te Alkmaar bericht van verhindering zond. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de finantiën in het laatste kwartaal met 200 gulden zijn vermeerderd, waardoor bet saldo 274 gulden bedraagt. Het Bestuursvoorstel, om donateurs bij alle bui tengewone wedstrijden vrijen toegang te geven, wordt na toelichting met algemeene stemmen aan genomen. Voorts wordt besloten om, in verband met het egaliseeren van het terrein aan den N.H.V.B. te verzoeken, de laatste wedstrijden der a.s. compe titie uit te rnog enapelen. Verder wordt goedgevonden, om de aanvoerder» in 't vervolg door de elftal-com missie te doen benoemen. Ook de opstelling zal door deze commissie geschieden. Bij de rondvraag zegt de heer Crum, dat hein ter oore kwam. dat niet alle leden bij de feesten gelijk zijn behandeld, wat be treft de entróe's. Het Bestuur is zich dit niet be wust, maar zal voor herhaling waken. Nadat nog eenige vragen zijn beantwoord, wordt de goedbe zochte vergadering gesloten. ANNA PAULOWNA. Mej. M. Kos slaagde voor diploma Huishoudkundige. - LANGENDIJK. Nu het blijkt, dat de giften, niet in voldoende mate vloeien ter leniging van den nood. door de stormramp geleden in het Oosten des lands. zullen, naar we vernemen, de bestaande comité's ook een inzameling houden in de gemeenten, ten einde gelden bijeen te brengen voor dat doel. Zaterdag hebben we de eerste ontzettende berichten over eon groot volksoproer te Weenon, gepaard gaan de met brandstichting, vernieling, doodon en gewon den, kunnen vermtelden.- Sindsdien is vrijwel alle verkeer met Weenen, zoo wol per spoor als per telegraaf, per auto als per vliegmachine, verbroken geweest, zoodat met de grootste moeite en veel vertraging, nadere berichten over den omvang der ramp en den afloop ervan tot ons komen. En het spreekt vanzelf, dat onder die omstandigheden de wildste geruchten overwaaien en gelanceerd worden, zoodat alles wat medegedeeld wordt, voorloopig met de noodige reserve, wat de waarheid betreft, moet worden gelezen. Dit staat vrijwel vast, dat de S.D.A.P.scbe voorman nen (Weenen heeft een socialistisch stadsbestuur sinds eenige jaren), die eerst de leiding en bet over wicht over de opstandige arbeiders hadden verloren, zoodat communistische raddraaiers de massa tot uitspattingen konden ophitsen, hun uiterste best doen, de leiding weer in handen te krijgen on dat schijnt vrijwel gelukt te zijn. Hot parool tot algo- meene staking is uitgegeven en Zaterdag stond in het geheele land alle arbeid stiL Niet alleen de fa- briekon, maar ook alle openbare diensten, als spoor wegen, trammen, bussen, posterijen, telegraaf en telefoon, kortom alles. Geen trein heeft Oostenrijk meer verlaten, geen brief, geen telegram, komt er door, De militairen en de politie was Vrijdagavond meester van den toestand en had het oproer onder drukt, met harde hand. Er zijn zoodoende vele dooden en gewonden ge vallen." Het juise aantal is tot dusver niet bekend geworden. Hot in brand gestoken Paleis van Justitie, een prachtgebouw in Renaissance-stijl opgetrokken, 'een dier. schoone bouwwerken, die mede den roem van schoon Weenen uitmaakten, is grootendoels door het vuur verwoest. Kostbare akten en registers zijn door eene verniel zuchtige menigte vernield en verbrand. Daar moeten o.a. bij zijn de registers van het kadastor en den eigendom, voorts de bypotheekregisters, zoodart. zich wel laat vermoeden, welk eon chaos er straks dreigt te ontstaan omtrent den eigendom van vaste goede ren on de daarop rustende schulden, etc. het nu te Weenen tot de zoo ernstige en bloedige onlusten gekomen. Voor de sociaal-democratische partijleiders zijn deze onlusten in de door de socialisten bestuurde* hoofdstad een zwaro slag. Zij bewijzen, dat de-soci alistische leiders hun volgelingen niet meer in de hand hebben en dat de arbeiders zich aan het pa rool om zich van „directe actie'' te onthouden, niet meer storen. Onder de Weensche socialisten la hert. radicale ele ment zeer sterk vertegenwoordigd. De communisten mogen in Oostenrijk' al weinig partijaanhangers tel Ion, onder de arbeiders hebben zij niettemin, ook ten gevolge van cle ongunstige economische omstandig heden, waaronder een groot deel der arbeidersbevol king gebukt gaat, zich grooten invloed verzekerd. En er is nauwelijks aan te twijfelen, dat het de propa ganda van deze radicale drijvers is geweest, die tot de zoogenaamde „spontane" uitbarsting van de volks woede tegen de „klassejuatitio" aanleiding hoeft ge geven. Duizenden arbeiders van verschillende fabrieken trokken Vrijdagmorgen naar het parlement, tram- en stadsspoorpersoneel legden den arbeid neer. En dat alles kon natuurlijk niet geschieden zonder dat er van eenige voorbereiding sprake was. Blijkbaar heeft de socialistische partijleiding dus niet geweten wat er onder de arbeiders giste en woelde. Eerst toen de gebeurtenissen aan den loop waren, heeft zij inge grepen en heeft zij zich aan het hoofd der beweging gesteld, om haar binnen de perken te kunnen hou- don en te kunnon beheerschen. In hoeverre dit haar gelukt is, ip hoeverre het her- stol van de orde welke thans wordt gemeld een gevolg is van de onderdrukkingsmaatregelen der rechtsche regeering, zal nog moeten blijken. onEerst al© we omtrent het verder verloop dezer op standige beweging meer zulien weten, zal de tijd ge komen zijn voor eenige conclusie. Laat ons nog iets vertellen over de aanleiding tot dit noodlottig oproer, dat niemand verwacht had van de gemjoedolijko, luchthartige, Weensche bevolking, een millioenen bevolking, die zelfs in de moeilijkste tijden, tijden van de grootste armoede en ellende cn ontbering en) terwijl rondom Hongarije, Boie^-^ Rus land enz. door de communisten werden geterro riseerd, hare kalmte wist te bewaren on tot geen enkele noemenswaardige uitspatting was te bewe gen. Het Hdbld. schrijft daarover o.m. het volgende: Op Zondag 30 Januari hadden in het kleine stadje Schattendorf, in het Burgenland, dicht b& de Hon- gaarsche grens, ernstige ongeregeldheden plaats in verband met een door de socialisten daar 'te houden vergadering en betooging. Troepen van den republi- keinschen „Schutzbund" zouden er voor de orde zor gen en de socialistische betooging beschermen tegen mogelijk molest van de zijde der rechtsche -tegen standers die zich in Oostenrijk in den bond van „frontstrijders" hebben georganiseerd. Het was niet in de laatste plaats om te protestee ren tegen de manoeuvres van deze rechtsche orga nisatie, die in het Burgenland 'hare aanhang trachtte te versterken en die men van socialistische republikeinsche zijde verdacht van samenwerking met de Hongaarsohe „fascisten", die zich ten doel stelden het door de geallieerden aan Oostenrijk toe gewezen Burgenland voor Hongarije te heroveren, dat deze socialistische betooging op touw was gezet. Bij den doortocht van den Schutzbund-en van de socialistische betoogers door het plaatsje, kwam het tot ©en botsing tusscben de socialisten en hun rechtsche tegenstanders. En daarbij werden toen, zonder eenige povocatie zeggen de socialisten; ter zelfverdediging omdat men een aanval vreesde, be weren de „frontstrijders", uit een herberg verschil lende schoten gelost, waardoor een arbeider en een achtjarig jongetje doodelijk werden getroffen. Het gebeurde wekte in socialistische kringen in Oostenrijk en in het bijzonder in het socialistische Weenen buitengewone opwinding en de begrafenis van de slachtoffers werd dan ook tot eon reusachtige betooging van de socialistische republikeinen tegen de reactie van rechts. Tegen de lieden, die van do herberg uit de nood lottige schoten hadden gelost, werd een vervolging ingesteld en in het tegen (hen voor de jury-rechtbank gevoerde proces is Donderdag uitspraak gedaan. On danks den eisch van het O. M„ dat. de veroordee ling van de beklaagden verlangde, sprak de jury- deze vrij. Naar aanleiding van dit vrijsprekend vonnis is En nu eenige telegrammen, die echter met het noodige voorbehoud moeten worden aanvaard. De opstand onderdrukt. De Oostenrijiksche bondskanselarlj heeft de volgen de mededeeling verspreid: „De opstand is onderdrukt. De politie is den toestand meester. Deze is thans bezif met groote, van geweren voorziene patrouilles to voet en te paard de laatste betoogers uiteen te ja gen en de rust volkomen te herstellen. De pleinen in den omtrek van den nationalen raad en het gerechtsgebouw zijn door militairen bezet. Plunderingen zijn nergens voorgevallen. De overheid is den toestand volkomen meester". Uit Berlijn, 16 Juli. Volgens betrouwbare berichten heeft het bestuur van de Oostenrijksche sociaal-demo cratische partij in den afgeloopen nacht de volksbe weging in handen genomen. De algemeene staking is afgekondigd en daarmede is het geheele yerkeer bin nen de Oostenrijksche grenzen en met het buitenl- land stilgelegd. De binnenstad van Weenen is vast in handen der politie. De menigte gehoorzaamt ditmaal aan de instructie der leiders. De sociaal-democratie heeft het ontslag geëischt van bondskanselier Seipel en van Schober, den Weenschen hoofdcommissaris van politie. Vrijdagavond om 11 uur stond het gebouw van het gerechtsgebouw nog in vlamJmen. Het is onbekend 'boe groot bet aantal slachtoffers is. Van de bladen is alleen de sociaal-democratische Arbeiterszeitung verschenen. De actie van Bondskanselier SeipeL Zaterdag is een ministerraad gehouden, die' ver soheiden uren duurde, en dié ook werd bijgewoond door den hoofdcommissaris van politie, den hoofd directeur van de posterijen en hoofdambtenaren van de Bondskanselarij. 's Avonds had een onderhoud' plaats tusschen dr. Seipel en de sociaal-democratische afgevaardigden, burgemeester Sitz en dr. Bauer. De regeering heeft alle maatregelen genomen om een opnieuw uitbreken van de onlusten in de eerst komende dagen te verijdelen. Het is nog niet uitgemaakt óf en zoo ja wan neer de Nationale Raad zal worden bijeengeroepen om zijn houding te bepalen ten opzichte van den door de onlusten geschapen politieken toestand, of schoon daarover wel reeds besprekingen zijn gehou den tusschen dr. Seipel en de vroegere oppositie. De Socialisten dringen aan op aftreden. Seipel's Blijkens een gisteravond om zeven uur ontvangen bericht uit Weenen heeft het hoofdbestuur van de Oostenrijksche socialistische partij besloten een de putatie naar den bondskanselier Seipel te zenden om hem tot aftreden te bewegen. Hat kabinet treedt niet al- Het kabinet besloot de elscben van de socialisten niet in. te willigen en dus in functie te blijven. Het achtte dit noodzakelijk voor het gezag van don staat. In politieke kringen was men intusschon van meening. dat het kabinet Seipol een jeelilken klap heeft gekregen. De regeering zal haar hou* ding in het parlement moeilijk kunnen verdedigen. Ook do eisch tot ontslag van oud-bondskanselier Schober. don' hoofdcommissaris van politie, is niet ingewilligd, De regooring wil Schober,. die in Oosten rijkscho politiek vaak een voorname rol beeft go- speeld, niet prijs geven. De socialisten zijn echter ten zeerste verbitterd op den1 hoofdcommissaris en stellen hein aansprakelijk voor het bloed dat ge vloeid heeft. 'D'e geruchten, dat de regeering niet op de troepen zou' kunnen vertrouwen, worden tegengesproken. Daarentegen zou Schober niet volkomen zeker van het politiecorps zijn. daar een grootaantal agenten socialist is. De sociaal-democraten hebben de leiding van de beweging, genomen om den communistischen invloed te fnuiken. Zij hopen het vertrouwen te kunnen herwinnen en verdere incidenten te voor komen, D'e regeer!ngsgebouwen werden Zaterdag bewaakt door de politie. Op den Ring zag men echter vrij wel geen agenten, daar deze vervangen waren door den republikeinschen Schutzbond. De meeste win kels in het. centrum bleven gesloten. Dagbladen zijn niet verschenen, behalve de Arbeiterzeitung die een klein blad heeft uitegeven, waarin het bestuur van de sociaal-democratische partij uitdrukkelijk ver klaart de verantwoordelijkheid voor de gebeurte nissen niet te kunnen, aanvaarden. Het blad be schuldigde de politie de botsingen te hebben uitge lokt. De arbeiders werd enuitgenoodigd Zaterdag te staken, maar deze staking in geen geval langer dan 24 uur te laten duren. Het spoorwegpersoneel heeft het parool gekregen in elk geval de voor de hoofdstad bestemde levens middelen door te zenden. Het blad sprak de hoop uit dat het Weensche proletariaat zich niet zal laten verleiden tot het plegen van onbezonnen daden en ook niet aan straatbetoogingen zou deelnemen, voor zoover deze niet door de socialisten waron uit geroepen. De staking scheen iniet alleen te Weenen maar in geheel Oostenrijk algemeen te zijn. In het Bur genland hebben de vakvereenigingen groote protest vergaderingen gehouden tegen de gebeurtenissen van Donderdag en tegen het optreden van de po litie in de hoofdstad. Aan de grensstations worden aireen levensmiddelen doorgelaten. Het reizigersver keer is geheel gestaakt, zeffs de booten tusschen Passau en Linz hbben den dienst getaakt. De verschillende markten in de stad waren Zater dag even- druk bezocht als steeds. De melkvoorzie- ning heeft niet te lijden gehad. Op do electrischo centrale en de gasfabriek wordt gewerkt, zoodat do stad niet zonder licht is. Bij' de post en de spoor wegen is de staking algemeen. Voor de talrijke fa brieken verschenen vandaag-de arbeiders, die hun loon -wilden ontvangen, daar het Vrijdag betaaldag was geweest. De fabrieken bleven echter dicht. De staking algemeen. Volgens alle uit Oostenrijk binnenkomende be richten is de algemeene staking ook in de andere bondsttaten doorgevoerd. In alle .Oostenrijkbche grensplaatsen worden do buitenlandsche goederen, met uitzondering van levensmiddelen, tegengehou den. De Oostenrijksch-Beiorsche grens is gedeelte lijk door troepen bezet. Interessant is de toestand in Tyrol. De Tiroolsch© regeering verklaart in een oproep, dat de bevolking, onverschillig tot welke partij behoorend, geen g.e- vog moet geven aan het stakingsparool, omi de 'be volking de verschrikkingen van een burgeroorlog te besparen on haar niet ln gevaar te brongen van buitenlandsche interventie. De regeering zal tijdens de ongeregeldheden het staatsgezag handhaven en roept de bevolking op zich achter de regoering te scharen en' haar'wenken op te volgen. De regeering zal met alle beschikbare middelen de orde verzeke ren. Zij zegt aan werkwilligen alle bescherming toe en verklaart, dat de zomergasten geen enkele reden tot ongerustheid hebben. Deze oproep van de Tiroolsche regeering is zon der eenige uitwerking gebleven, want bet gehele ra derwerk staat stil. Evenals het spoorwegverkeer ia ook de vliegdienst stop gezet. Het station Salzburg is door veertig leden van den republikeinschen Schutzbund die uit DUitschland komende rei zigers terugzenden. Vreemdelingen mogen echter wel het land ver laten en de zomergasten trokken daarom, met den grootst onspoed in allerlei voertuigen -uit Oosten rijk weg. De Maandag binnengekomen berichten uit Weenen bevestigon, dat de kalmte in Weenen is terugge keerd. De burgerlijke- en politie-autoriteiten zijn den toestand meester, Zondagmorgen is de algemeene sta king opgeheven, zoodat het straatverkeer met trams en bussen enz. weer geheel normaal ging. De spoor wegstaking duurde Zondag echter nog voort. Er wordt onderhandeld over opheffing hiervan en deze kan ieder moment verwacht worden. De geruchten over het aftreden van Seipel en van den politie-prefect Schober, blijken voorbarig te zijn. Integendeel heeft het er meer van, dat de Weensche autoriteiten krachtig hebben samengewerkt met de Regeering om de volksbeweging in: goede banen te leiden. Een burgerwacht. De "burgemeester van Weenen heeft, om tegen nieu we onlusten doeltreffend te kunnen optreden, een bur gerwacht ingesteld, met de uitdrukkelijke bepaling, dat deze slechts in stand zal blijven, zoolang gevaar voor onlusten dreigt. De burgerwacht zal samenwer ken met de veiligheidsorganen van den staat. De brand in het paleis van justitie. Nog een Reuterbericht maakt melding van de blus- scbing van den brand in het paleis van justitiB. Zon dagochtend waren er te Weenen heel wat nieuws gierigen op straat. De toegang tot het paleis van justitie was door een politiekordon versperd. Er wa ren ettelijke ploegen brandweerlieden bezig met het dooven van de laatste nog smeulend stukken in de kelders, waar de dossiers bewaard worden. Doch in den loop van den ochtend kon de brand ten slotte volkomen worden gedoofd. De verwoestingen aan het schoone bouwwerk zijn groot,. D couranten zouden Maandag wer verschijnen. De bij enkele burgerlijke drukkerijen aangebrachte ver nielingen bleken niet zoo ernstig als eerst vermeld, Hoe ernstig intusschen het oproer is geweest, be wijst het groot aantal slachtoffers, 76 dooden, 700 ge wonden. Het Mitteilungsblatt der Sociaal-Democraten publi ceert een lijst van de slachtoffers, waaruit blijkt.dat er 82- dooden en 400 naar ziekenhuizen vervoerde ge wonden zijn. Van de dooden zijn ruim 50 herkend. Bo vendien zijn 300 gewonden naar hun woningen over gebracht. Onder de gewonden is een groot aanlal jongelui beneden de 20 jaar. Men zal de slachtoffers begraven in een, gemeen schappelijk graf op het groote kerkhof van Weenen, op kosten der gemeente. Een gedenkteeken zal het graf sieren. Troepen vervangen door politie. De troepen voor het parlement moesten worden ver vangen door politie; de soldaten worden in reserve

Schager Courant | 1927 | | pagina 2