SchagerCourant Waarom een Zuiderzee-proefpoider Tweede Blad. Voor den Kantonrechter te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Slapeloosheid Gemengd Nieuws. Dinsdag 19 Juli 1927 70ste Jaargang. No. 8084. Zitting van 15 Juli 1927. DE POPPENKASTVERTOONING WERD VOORTGE- De grossier in Langen dijker landbouwproducten, de heer J. K. te St Pancras, was ook weer een van de ve len, die economisch wordt gedwongen, de belachelijke afsluiting van den Twuijverweg te St. Pancraa tc ne- geeren. Èn geen wonder, daar hij om 1 K.M. op den Twuijvenveg te vermijden, verplicht is 7 kilometer om te rijden langs een weg, die veel slechter en gevaar lijker is. Maar natuurlijk maakt hij zdoh aan overtre ding schuldig en móest heden terecht staan. De verdachte erkende hetgeen hem ten laste werd gelegd. Hij bracht voorts in het midden, dat de Twuij venveg ook volgens de meening van deskundigen zeer goed berijdbaar is, de openstelling wordt echter tegen gehouden door eenige gemeentebesturen, die zich hardnekkig vasthouden aan een eenmaal genomen besluit, terwijl de belanghebbenden de dupe zijn van deze verkeersontwrichting. De Ambtenaar zelf was ook van meening dat hier niet met groote strengheid kon worden opgetreden en vorderde f5 boete of 5 d. voor iedere overtreding. De Kantonrechter betoogde, dat hij niet is aange wezen om de innerlijke waarde van een wet te be- oordeelen, doch om haar te handhaven en veroor deelde den heer K. tot tweemaal f 2.50 boete of twee maal 1 dag hechtenis. BEGRAFENIS NOTARIS DE LANGE TE ALK- ^OjPde algemeene begraafplaats is Zaterdagmid dag onder giorote belangstelling, het stoffelijk over schot van mr. A- P- H. die Lange teraar da-Destold- Deputaties van de Broederschap van Notarissen, vam de Orde van Advocaten en van het Natuur en Letterkundig! Genootschap en de 8 Ootober ver- eeniging en eenige bankdirecteuren waren aan de groeve aanwezig. De oudste zoon, mr. H. J. Lange, deeu.de mee, dat het do wensch van den overledene was geweest, dat er aan zijn graf niet zou wonden gesproken- Wel had zijn vader verzocht, namens hem een woord van drak te spreken tot liet personeel van het notariaat en dat van de firma. De Lange en De Moraaa. Door de toewijding van dat personeel was het hem mogelijk geweest, zijn belangstelling voocr het maatschappelijk leven1 te toonen. DE KONINGINNEBRUG TE ROTTERDAM. Het college van B. en W- van Rotterdam, heeft besloten den bovenbouw van de Koninginnebrng ,te gunnen aan die laagste inscdmyïster, de Verednxgta Stahlwerke. LOONDORSCHERS EN. WEGENBELASTING. Wh vernemen, dat binnenkort ba wachten is een adres der groote landbouworganisaties (zoowel .de neutrale, vertegenwoordigd in het Kon. Ned. Landbouw Comité, als de oonfessioneele) aan den minister van Mnancdën, om voor loondocrsehers vriv Btelling te bepletien ben aanzien der wet op de Wegenbelasting., .Van andere zijde vernamen wy!, dat dlo orprioV tingsaictie. der eerste vier coöperatieve ckxrsehvereeni- gingen, in 't leven geroepen als bekend door de Ned. Ver. van landbouwtraototrgebruikers is verla den en wel twee in den Haariemmermeeipolder, één in voormalig Sloten en één te Laren (Geld.) Voorts zijn bij den juridisohen adviseur der Ned. Ver., inr.' ft. Ii. Diyldstra te Amsterdam, alléén uit _de omgeving van Bameveld twaalf gezegelde oprichtingsaanvragen binnengekomen. Dit alles met het doel, aan de wegenbelasting voor loondorsohars te ontkomen. Hdbl. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. -_DE STEUN VOOR DEN TNUINBOUW De commissie uit de Staten heeft zich algemeen kunnen voreenigen met het voorstel van God. Star ten iuzake den steun aan den tuinbouw. Eenstemmig -was men van oordeel dat de toestand van den tuinbouw in de provincie Noord-Holland precair is. Eveneens dat da thans geboden hulp, in - vergelijking met da in 1923 verstrekte oredieten, hoe noodig en nuttig die toen ook waren, meer op voedkundig en stabiliteit in het tuindersbedrh'f brein gend zal zijn. Bevordering van de glasoultuur en vergrootmg van de afzetmogelh'khedd in het buiten land opent een zoo hoopvol perspectief voor de toekomst, dat het gevraagde offer niet te groot geacht meet worden. Vete leden betoogden1 met kracht de wenschelrjk- head, dat het aanbal demonstratóebedrijven niet be perkt bljjve tot twee.. Ook Kmnemerjand, met als centrum Beverwijk, dient in aanmerking te komen voor een dergelijk bedrijf- Naar aanleiding van verschillende vragen deelde het aanwezige lid van Ged. Staten o.m. mee, dat de aflossingen van de verstrekte credieben geregeld geschieden, .dank zij de medewerking der provin ciale commissie uit dé veilingen. Voor groote na doelen wordt niet gevreesd. Een bijdrage voor reola- medoetemdem kan niet voor één jaar worden ver leend; wel zal elk jaar bepaling van het nrnrimnm noodig zijn. Dit lid van. Ged. Staten was van oor- doel dat bh de uitwerking van de plannen in de toekomst de Kamers vanKoophamdei belangrijke diensten zullen kunnen befwhzen. De oommissie adviseerde tenslotte Ged. Staten uit te noodigan te bevorderen, dat in elk geval een demonstratiebedrijf ook in Kentaemerland worde op gericht eü daarvoor, die noodige golden werden toe- gestaan- INDUKINKG EN DROOGMAKING VAN DEN WÏERINGERMEERPOLDER. Ged. Staten' hebben aan de Technische Sub-oom missie toegezonden een van den minister van water staat ontvangen „toelichting tot het algemeen plan voor de indh'kmg en droogmaking van. den Wïarin- germeerpolder met verzoek haar gevoelen te mo- gen vernemen over dit plan voor wat betreft do aanwijang van terreinen met bijzondere bestem ming (mdtistnetorreinon en woonoentra). De commissie, in welker handen het plan gesteld werd, was van oordeel, dat de nadruk gelegd; moest worden op besbudeering yan alle onderdeelen als oen geheel, zoodat zy zich met kon beperken tot een advjos over de door God. Staten genoemde punten- Zy behandelt ra haar praeadvies achtereenvolgens de VCTkeerswjgoni, waarby zy o.a. wyst opc de wemolielijkheid van een grooton verkeerswee? in do nchting Amsterdam over Lambertsohaag en Hoorn het betrekken van een nieuwen polder door bevol- tausf Tan elders, waarb^ zij do toekomstige plaats, grootte ea structuur vam1 de tencsm bespreekt; het eom ;m":sohe leren, wairby zy ver"nderstelt, dat land- en tuinbouw de voornaamste bedrijven zullen zijn en landbouwindustrie zich vermoedelijk bij voorkeur aan den rand zal ontwikkelen, terwijl de pla ts van t ekomstige ma kten en veilingen, als- m. de havens, IJssclmeecrvisschery en daarmede tq- ^aiiien hang n ie industrieën een be^tudeering- vrar- gen; ontspanning, waarbij' zij: o.a. de pl lafcsen vour aanleg van boson bespreekt; het landsch p in ver bind met hot bolo p, do bcpl miting en do hoogte- ligging van de wogen. A.m do bi«p.-ek.ngen nam 0 de deel het lid der adniin stratieve aubcoin missie, dl. ir. Th. van der Waarden, tevens lid van den ZuidorzeiTaad. Ged. Staten hebben heb rapport van den minister Van waterstaat doorgozondietnzij kunnen, zicli met hot rapport dlejr commissie geheel voraeuigan. Aan oen artikel in het Hd.bl. ondier bovenstaand opschrift, ontleenew Wij: Het dool. Terwijl deze regelen gesohreven worden. legt man onder de Zuiderzeekust naby Andyk de laatste hand aan den omringdijk voor den proefpolder. liet is daarom wellicht njiet ondienstig, de vraag onder ooaan te zien, waarvoor deze circa veertig bunder droogmakerij, welke reeds eenige tonnen heeft gekost, zal moeten dienen. In grooten opzet kan men haar beschouwen als een bedi*ijfslaboratorium, waarin men aanstonds het moeilijke wenk der inrcultuurbrengrag van de tuq komstoge polders gaat voorbereiden, een groot proef veld dus, waar 'de verschillende methodes van ont watering, grondbewerking, bemesting en bebouwing straks zullen werden uitgeprobeerd en vergeleken, om zoodoende als ééns het zeewater uit de groote polders zal zyn afgemalen en de mat veel geld en arbeid verworven slikveldaa om verpleging zullen vragen, men doelbewust aan dien arbeid kan gaan, niet zoekende en tastende, maar volgens ha voren degelijk beproefd systeem, dat snol tot heb doel voert. Immers, elk jaar, dat die gronden, wier *oov»el mülioanen verslindt, Xnn hun nog niet da opbrengsten afwerpen, *yöu».o mogelijkheid ien naar omstandigheden maar van gehaald zouden' kunnen worden, gjeeft gToote vem- ezen, welke da renterekening van heb reuzenwerk onwoodig zullen drukken. Men moet dus sbi'aks waarschijnlijk immers zal over ongeveer, acht jaren1 de eerste der vier pol ders droogvallen welbesloten ten ijs komen. Geen vergelijkingsmateriaal van recenten datum. Oppervlakkig beschouwd, zou men' kunnen mee- nen, datvoor zoover de nieuw gewonnen polders niet onmiddellijk gelijkwaardig zullen zijn aan over eenkomstige gronden, die reeds in geregelde cultuur zyn men gebrmk zal kunnen maken van de er varingskennis, verworven bij liet in cultuur bren gen van andere gebieden in vroeger „jaren. Want dat de pias drooggevallen gronden een zeer speciale verpleging en bebouwing zullen behoeven gedureuden den eersten tyd, willen zij allengs de oogsten gaan dragen, die zij op grond van hun qualiteit kunnen dragen, spreekt welhaast vanzelf: immers zij. zullen, ina da afmaling van het zeewater zóó doordrenkt zyln van keukenzout en andere voor den plantengroei ongewenschte en schadelijke stof fen, dat daarvoor wel degely'k zeer speciale maat regelen noodigzullen, zijn. Voorts mag men niet uit het oog verliezen dat de versehe gronden een structuur zullen hebben, die allesbehalve geschikt is voor cultuur, wat be treft het waterhoudend vermogen cn da luohttoe- tredin^ tab de diepere lagen. Nu is het wel waar, dat men' zelfs van recen ten datum ervaring heeft opgedaan mei de in dijking van rypo kwelders in Groningen ea Zee land, maar een vergelijking van de toekomstige Zuiderzeepolders met deze kwelders gaat mank, om dat de laatste eenl natuurlijke begroeiing bezitten en daaik zij de talrijke kreeken, in zékere ma,te ont waterd zyln, zoodat zy'i na inpoldering veel minder bezwaren opleveren voor de in cru'tuur-branging, dan de Zuiaerzeebodem. De kwelder-ervaring men ga maar eens praten met den directeur van den Carel Coooraadpodder teert, dat die gronden zander bemesting en met weinig bewerking reeds onmiddellijke rijke oogsten kunnen leveren, omdat de in lagen opgetaste wor- telresten der kwelder-flora veel planten voedsel be vatten en zeer gunstige voorwaarden scheppen voor een goede stuobuur en doorlatendheld. Vroegere ervaringen ontoereikend. De Zuiderzeebodem echter heeft bij1 het droog vallen niet jarenlang een vegetatie gedragen, zoo dat op bovengenoemde voordeelen geenszins te re kenen valt, evenmin als van andere reeds inge dijkte gronden, die daaryóór langen tijd met zee water bedekt waren geweest, b.v. de Waard- en Groet en' de Anna Paulownapoldar, die uit dien hoofde dus in aanmerking komen als vergelijkings materiaal. Het in alle opzlohbetn! zoo fraaie rapport der staatscommissie-Lovinik, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de te verwachten baten der Zuider- zeevdroogk-gging, geeft dan ook een historisch overzicht van de resultaten', vooral in de eerste ja ren bereikt in genoemde droogmakerijen. Er is echter eenl groote „maar" aan een veerge- jking met deze twee verbonden. In de eerste plaats 1 sedert het droogvallen dier polders meer dan 80 jaar verkopen, zoodat men alle kennis daaromtrent mqet wgarem uit anohieven en geschriften, niet eohtei door ondervr,aging van mensohen^ die per soonlijk ervaring hebben opgedaan in die jaren. Sedertdien zijn weliswaar ruim een1 halve eeuw geleden ook de IJpolders droog gelegd, maar be halve dat ten aanzien daarvan genoemde bezwaren zy het in iets mindere mate gelden, komt daar nog bij, dat hun zoutgehalte veel lager was, dan dat van de eerstdroogkomeende Wieringermeer. Doch in de tweede plaat9 mag niet uit het oog worden verloren', dat sedertdien do landbouwweten schap en' techniek zeer groote vordeuingen hebben gemaakt, hetgeen1 trouwens ook in dit verband maar goed is, gerien de min of meer ontmoedigende ervaring, in dia jaren opgedaan. EEN OPLEIDINGSBOERDERIJ VOOR LANDVER HUIZERS? De minister van Arbeid1. H. en N'. heeft ingesteld een oommissie, aan welke wordt opgedragen het onderzoek, of het aanbeveling verdient ter voorbe reiding van aspirant-emigranten naar Canada (en mogelijk ook andere gebieden) een opleidingsboer derij hier te lande op te richten. Benoemd is in die commissie tot lid' en voorzitter Anth. Folmer, di recteur van den rijksdienst der werkloosheidsverze kering! en arbeidsbemiddeling te Den Haag. EEN OUDE POT GEVONDEN. Te Stavoren vond men bij het graven van funda menten op ongeveer een halven meter, diepte een groeten balpot. Met behulp van een takel gelukte h~t dezen ongeschonden naar boven te brengen. Voorloopig heeft men de vondst een plaatsje vóór het gemeentehuis gegeven. De pot is, op de plaats waar hij het wijdst is. 1 M. in doorsnee en de diepte lsBiets poter. Naar heneden toe wordt, de pot smaller en rust daar op een steunvlak van 12 c.M. middellijn. De wand is gaaf. heeft een geelachtige kleur en ia 3 c.M'. dik De pot was geheel met geel zand' gevuld Waarvoor bet voorwerp dienst gedaan heeft, weet men nog niet IN DE KNEL De 15-jarige A. M. uit de Goudsche Dwarsstraat te Rotterdam zat boven op een stapel kisten, welke op een vrachtauto was geladen Toen de auto onder de viaduct aan hot Hofplein aldaar door moest rij den. meende de jongen, dat hij nog wel tusschen auto en viaduct door kon. De hoogte was echter te «roring. zoodaf hij met het hoofd tegen den onder- fcurit vnn de viaduct terechtkwam en op straat viel. Hij kreeg eon ernstige hoofdwonde en een zware hersonschudding. In zorgelijken toestand is hij in not ziekenhuis aan den Coolsingél ter verpleging opgenomen. ONDER DE GEKANTELDE LADING. Bij het laden van hot turfschip Nooit Volmaakt te Emmer Compascuum heeft Vrijdagmiddag oen ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de goheele lading opgetast was. kapsijsde het schip, waarbij elf vrou wen on mannen onder de turf in het kanaal ge raakten. Tien hunner konden tijdig op het droge gebracht worden, 'doch do 19-jarigo Wilhelimina Kuik werd vermist. Later is haar lijk opgehaald DROEVIG VERLIES. Zaterdag middag heeft op den hoek van de Jan van Goyenstraat en de Gerard Doustraat in Den Haag een droevig ongeluk plaats gehad', waarbij de 5-jarigo Pauline B'eumer om het leven is geko men. Het kind zat te spelen op den trottoirband met de beentjes op de straat, toen uit de Gerard Doustraat in zeer matigen gang. nagenoeg stap voets. een met een paard bespannen beladen groen ten wagen kwam. die bestuurd werd door den 25- jarigen A. D'. v. G. De wagen reed dicht langs het trottoir, en het kind kreeg eerst de wielen over de beentjes en kwam daarna met bet lichaam onder de wielen. Het was nagenoeg terstond dood. Diaar de politie van meening is. dat hier sprake is van groote onoplettendheid van de zijde van den bestuurder, aangezien hij van een afstand van 20 M. reeds vrij uitzicht had' op. het spelende kind. is de wagenbestuurder voorloopig aangehouden en is tegen hem procesverbaal opgemaakt wegens het veroorzaken' vam dood door BchukL tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. STOPZETTING WERKVERSCHAFFING. D'e minister van 'BinnenJandscbe Zaken heeft aan het gemeentebestuur van Deventer medegedeeld, het gewensebt te achten, dat de werkverschaffing in deze gemeente wordt stop gezet. Hij zal dus de sub sidie daarvoor niet langer dan tot 31 Juli a.s. ver- leenen. HERSTELD. Mevrouw Philips—De Jongh uit Eindhoven, wie op 23 Juni jl. in de nabijheid van Leuven in Belgiö een ernstig auto-ongeval overkwam, heeft het zie kenhuis te Leuven kunnen verlaten en is te haren huize teruggekeerd. EEN AANTAL LOODSEN VAN DB NIEUWE LOOSDUINSCHE GROENTEN VEIUN G AFGE BRAND. Vrijdagnacht heeft in het nieuwe gedeelte van Den Haag. in de voormalige gemeente Loosduinen. een zware brand gewoed, die een groot gedeelte van de loodsen van de nieuwe Loosduinsche groenten- veiling in asch heeft gelegd. De brandweer kon niet veel tegen de vburzee be ginnen. zij kon aJleen de twee laatste loodsen voor een totaal uitbranden behoeden. De overige lood sen. acht of negen, brandd envrijwel tot den grond toe af. Van den omvang van den hrand kan men eenig idee krijgen, wanneer men weet. dat elke loods een lengte heeft van 11 M. en een breedte van 6 a 7 M'. Ondanks de felle hitte, waren verschillende per sonen bezig uit de loodsen nog te redden, wat te redd enviel. Uit de loodsen die gedeeltelijk gespaard ziin gebleven, wist men nog twee auto's weg te halen Voorts werden groote stapels pakkisten en ander h'outmateriaal. dat den brand zou kunnen vergroo- tcn. geworpen in de vaarten, welke de loodsenrij aan beide zijden begrenzen. 'De gevaarlijkste arbeid werd evenwel verricht bij de het noordelijkst gele gen loodsen, waarin is gevestigd de N.V. ïnvertee. Niet dan met groote moeite wist men daar uit het brandende gebouw den inhoud van de brandkast te redden waarbij vele aandeelen der vennootschap, benevens de geheele boekhouding. Dit alles werd op e enschuit geladen, waarmee men naar de overzij, waar de Z. W. loodsenrij is gebouwd, kom overste ken. Het mag een geluk worden genoemd, dat de wind in Z. W. richting woei. want anders zouden hoogstwaarschijnlijk ook deze loodsen een prooi der vlammen zijn geworden. Voorts mag als een gelukkige omstandigheid) worden aangemerkt, dat de trein met ledige waggons nog niet naast de lood sen was geplaatst. D!e volgeladen trein vertrekt des avonds om 6 uur, en eerst tegen 1 a 2 uur 's nachts arriveeren de ledige wagens voor de verzending van den volgenden dag. In verschillende der afgebrande loodsen waren reeds partijen tomaten en komkommers opgeslagen voor de veiling van Zaterdag. In hoeverre deze par tijen verzekerd waren, kon nog niet worden meege deeld. Wel wordt geheel door verzekering gedekt de schade van de verbrande loodsen, welke loodsen toebehooren aan de Loosduinsche groentenveiling en die door deze verhuurd worden aan de voornoemde N. V. Invertie en aan export-kooplieden. De prijs van elk dezer loodsen bedraagt 3 a f 4000. Ömstreeks half twee begon de vlammenzee gelei delijk te verminderen, en om ruim 2 uur was de brandweer bet vuur meester. Omstreeks 4 uur in den nacht kon de brandweer haar taak als geheel geëindigd beschouwen. Deze nieuwe veiling was het vorige jaar pas in gebruik genomen. Vroeger was de veiling aan den Leiweg gevestigd, waarin men nooit brand heeft gehad. Omtrent de oorzaak van den brand kan niets met zekerheid! wordon gezegd. Die mogelijk heid bestaat, dat een achteloos weggeworpen sigaret het onheil heeft veroorzaakt. De laatste man van het personeel heeft tegen 7 uut het veïlingsterrein verlaten. (Begrijpelijkerwijs brengt deze vernieling van de loodsen aanmerkelijke stagnatie in het veilingbe drijf. Gelukkig dat de drukke tijd voorbij' is. Wiel moet de tomatoncampagne nog beginnen, maar tegen dien tijd zal men. naar verwacht wordt, weer hulp- loodsen hebben kunnen plaatsen. Nader meldt men. dat de totale schade wordt eo- schat op 90 a f 100.000. De politie heeft in den loop van Zaterdag ver schillende personen aan een verhoor onderworpen'. De tot dusver afgelegde verklaringen leveren ech ter geen enkelen1 grond op voor een vermoeden, als zou men te doen hebben met kwaadwilligheid. Er zullen nog tal van ander© personen worden gehoord. HET KONINKLIJK GEZIN IN LIMBURG. Werd Vrijdag in de Staatsmijn Maurits afgedaald, Zaterdag werd de autotocht door de mijnstreek voort gezet. Aan het station Voerend'aal had de konink lijke familie overnacht ln den koninklijken trein. Te 9 uur werd de autotocht aanvaard naar Heerlen toe. Het werd een ware triomftooht. Vele mijndorpen wer den bezocht, -er was overal feest, gejuich, bloemen, zingen, vlaggetooien wat dies meer zij. Verschillende staatsmijnen, als de „Wilhelmina", de „Juliana", de „Domaniale" werden bezocht. In Kerkrade, Chrêveinont, Eijgelshoven enz., enz., werd halt gehouden. In den namiddag bracht de Koninklijke trein het gezelschap naar Beek. Vervolgens had een grootsche begroeting en huldiging plaats in Limburgs hoofd stad Maastricht, waar de Koninklijke familie dó groote schutsluis St. Pieter (In aanbouw) bezichtigde en nog meerdere werken, in verband staande met het- nieuw te maken Juliana-kanaal, dnt een betere ver binding mot België moet tot stand brengen, en da werken van de bevaarbaarmaking van do Maas. 's Avonds vertrok do Koninklijke familie. ,Oi> het perron had zich do „Staar" opgosteld om Haor Boachormvrouwe uitgeleido to doon. Do Staar liet ondor do stationsoverkapping hot indrukwok kond „Mijn Limburg" van L. Hormana weerklinken on toon de laatste tonen waren weggestorven on H. M. afscheid had genomen van don Commissaris der Koningin en don burgemeester van Maastricht, zette de trein zich in beweging voor do terugreis naar Het Loo. SCHIPBREUK VAN DE SHAHZADA. Calcutta, 16 Juli. Donderdagmorgen is het vrachtschip Shahzada op 40 mijlen afstand van Sandheads zoo sne-l gezonken, dat er geen tijd was sloepen uit te zetten. Eir zijn 21 leden der equipage, o.w. zeven Europeanen en 14 Indiërs, verdronken, 50 werden gered door het Britsche stoomschip Cün- tonia en zijn heden te Calcutta aangekomen. Naar •de oorzaak van de ramp wordt een onderzoek in gesteld. HUIS INGESTORT. Londen. 16 Juli. In de Beak Street, een zijstraat van Regent Street te Londen, is 'een huis ingestort, waarin zich een groot aantal personen bevonden. De ramp wordt geweten aan het uitgraven van een gedeelte der fundamenten van bet huis. In het ge heel zijn er een kleine twintig menscheri onder de puinboopen bedolven, van wie er twee gedood on vele anderen (min of meer ernstig gewond zijn. (Beak Street is een vrij armoedige zijstraat van Rogent Street aan de oostzijde. Er wonen voorna melijk klokkenmakers. Vroeger waren er tal van gelegenheden voor hazardspel. DE HITTE IN HET OOSTEN VAN AMERIKA. Ondanks hevige regenbuien aan de kust en een kleine temperatuursverlaging, is het ook Vrijdag in het Oosten van de Vereenigde Staten buitenge woon warm gebleven, waardoor bet aantal sterfge vallen tengevolge van de hitte tot 108 gestegen is. waarvan 33 in New York. De regenbuien brachten hier en daar wel een verkoeling, doch de broeierige, vochtige atmosfeer maakte over bet algemeen de hitte nog ondrage lijker. Aan bet strand vinden velen nog eenige ver koeling. terwijl ook weer honderden stedelingen 's nachts in de parken slapen om ten minste nog eenige koelte op te vangen. EEN ZWENDELAAR. De Berlijnsche politie heeft'dezer dagen vier lie den in hechtenis genomen, die verdacht worden van groote credietzwendelarijen. De voornaamste ge arresteerde is een- 21-jjarige juwelier. Straszewski genaamd, die in de Friedrichstrasse een zaak in dia manten. gouden en zilveen. voorwerpen enz. drijft. Zfln moeder, die in dezelfde straat een filiaal drijft, is eveneen® opgesloten. De1 vier gearresteerden schijnen in het geheel een half millioen mark te hebben verduisterd. De firma was in het handelsregister ingeschreven. Straszewski had bij die gelegenheid verklaard, dat hij 30 jaar oud was. Hij' had zijn kantoor zeer weel derig ingericht en stond weldra in betrekking tot zeer bekende firma's. Hij legde zich vooral toe op ongeregelde goederen en kocht meestal wat hom aangeboden werd. Hij' betaalde een klein bedrag in contanten en gaf een wissel voor de rest. Indien hij afwezig was deed een procuratiehouder.hetzelfde uit zijn naam. Ook tee'kende deze de wissels met den naam Stras zewski. On den vervaldag werden de wissels nim mer betaald. Dit duurde zoolang, tot de politie door enkele slachtoffers gewaarschuw dwerd. Juist had Straszewski zijn faillisement aangevraagd. Uit het onderzoek bleek nu. dat er met waarde- looze wissels betaald ws. Do boeken van de firma zijn in beslag genomen. De vader van Straszewski, die eveneens in de zaak betrokken was, is ontkomen en per auto naar Nederland gevlucht. De autori teiten hebben reeds om zijn opsporing verzocht. OUDE LIEFDE ROEST NIET. Francis Emmerson. een 89-jarige weduwe te Leeds wandelde dezer dagen een mijl ver naar het bureau van den burgerlijken stand om zich daar met haar derden cehtgenoot, John Fozard. oud 81 jaar, in het huwelijk te laten verbinden. ,Jk ben naar mijn eerste huwelijksvoltrekking toe gewandeld, ik ben naar mijn tweede toe gewandeld en daarom ga ik ook voor de derde maai* te voet'v vertele zij'. D'e bruidegom, die ook al twee keer getrouwd is geweest, kende zijn bruid al zestig jaar. ..Ik heb hem tweemaal een (blauwtje (laten loopen.^ zeide zijn! bruid, .maar bet gaf niet. Twee jaar geleden be gon hij mij weer het hof te maken en nu heb ik hem genomen. U moet weten dat wij weezen zijn en onzen eigen zin kunnen doen. Wij willen elkaar wat gezelschap' houden en een praatje maken". DE GEHUURDE DANSPARTNER. Een zeer gegoede 55-jarige weduwe te Weenen, Anna Worrer, had naar de „Berl. Börsen-Cour." meldt met haar echtgenoot niet haar danslust verloren. Zij was dol op dancings, op jazz en char leston. en omdat haar middelon haar ertoe in staat stelden, schafte zij zich voor goed geld een vasten cavalier ana. die haar naar deze oorden des ver- maaks moest vergezellen. De jonge werkloozo bank employé Ludwig Sein verdiende op deze wijze een 120 gulden per maand, terwijl tevens overal ziin verteringen werden betaald. Desondanks had bij op een gegeven oogenblik geen geld voor een nieuw costuura. Deswege ging zijn zonderlinge werkgeef ster met hem naar een kleermaker en liet hem een smoking uitzoeken. Van lieverlede werd voor den nogal zwakken danspartner dit boemelen van acht uur 's avonds tot den vroegen morgen. .JOiele" in. „Diele uit. echter te zwaar en hii vroeg ziin ontslag. Nauwelijks echter was hij van Anna weg. of zij klaagde hem' aan wegens bedrog. Hij bad. zei zo. haar vo'or den smoking opgelicht, door haar dezen te laten betalen, vervolgens weg te loopen en het geld niet te restitueerenu Voor de Weensche rechtbank kwam nu de zeer zonderlinge dienst verhouding van den jongeman, die door de weduwe ook verder werd verhuurd, ter sprake. De vrouw klaagde, dat hij door zijn zwakke longen totaal ongeschikt was voor de moderne dan sen. Toen echter de als getuige opgeroepen kleer maker onder eede verklaarde, dat de oude dame haren jongen ridder het costuum irw zijn tegenwoor digheid cadeau had gedaan, werd de gehuurde ca valier van de beschuldiging van oplichting vrijge sproken en als rechtmatig eigenaar* van hot intus- schen allang opgedragen pak erkend. WEER SLAGREGENS IN ENGELAND. Een week van hevige Onweersbuien en buitenge woon zware slagregens bereikte Vrijdag haar hoog tepunt in stortregens in North Staffordshire. Vele dorpen kwamen blank te staan evenals de spoorweg bij Leek. In verschillende doorpen met aardewerkfabrieken

Schager Courant | 1927 | | pagina 5