iltiiiu Bims- Mitriiilii- LaiÈiflIil Fancy=Fair Callantsoog, 23, 24, 27, 30 en 31 Juli DE BR0EKER VEILING. De Witte Muizen. Eerste Blad. RAAD PETTEN. Binnenlandsch Nieuws. in het gebouw van'den RIJKSWATERSTAAT. - Feuilleton. Woensdag 20 Juli 1927. SCHAKER 70ste Jaargang No. 8085. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woenr-dag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgen9 8 uur, worden Adver- tcntiën nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN dj Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno, inbegrepen). Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Voor aardappelen, vrij van ziekte en voor het binnenland bestemd, worden flinke prijzen besteed; export-aardappelen vrij laag in prijs. Wortelen stijgen in het laatst der week beteekenend; bloemkool, aanvankelijk weinig waard, stijgen tot hooge prijzen. Nieuwe aanvoeren van roode en witte kool, alsmede slaboonon. Er was deze week! weer groote afwisseling* op ouzo veiling", niet alleen in wat do prijzen aangaat, maar ook in don aanvoer van nieuwe producten. De af- g-eloopen week heeft weer duidelijk de stelling aan getoond, dat niets standvastiger is dan de onstand vastigheid in het verloop der prijzen onzer LanigOn- dijker tuinbouwproducten Om ©en voorbeeld te noemen: m den aanvang der wees was de bloemkool zoo weinig' waard, dat do inmaakt'abrieken ze opkochten voor den inmaak, on op het laatst werd tot f 27 betaald, een zeer hoogen prijs alzoo. De aanvoer van aardappelen was heel_ wat ver minderd, misschien ook al, omdat de ziekte zich zoo ernstig vertoont, dat men groot gevaar loopt, terug gestuurd te worden', als zijnde besmet. Nu deze ziekte de knollen1 nog! slechts in liohten graad heeft aangetast, is het soms moeilijk te zien. Ook kan men bij liet rooien meenen, dat ze nog gaaf zijn, doch bij1 heb aanvoeren ter markt blijken de aardappels door de verwoestende ziekte zijd aange tast. De kooplieden zijn natuurlijk zeer voorzichtig, want de afnemers komen al spoedig: met legio klach ten, met als resultaat, dat toch moeilijk het volle geld voor zieke aardappels kam' worden betaald. L-'.en strop alzoo voor der kooplui. Het best zal zijd. de aardappels Mag even1 te laten doorzieken1, opdat de 'aangetasten beter van de gave kunnen worden onderscheiden. De aanvoer van nieuwe aardappels beliep in de afgeloopon week 1251000, d.i. dus ruim 125 spoor wagons, en dus-meer dan1 de helft minder dan verleden meelt. Sommige bouwers zijini dan ook reeds door hun aardappelen-campagne heen. De Schotsche muizen noteerden Maandag van f 4,60—11,10, Zaterdag van f 4,609,50. Tusschen deze nipteeringen in bewogen zioh de heele week <de prijzen met kleine verschillen Doch groot was de marge tussohen hoogste en laagste prijzen.. Dit was toe te schrijven aan heb verschil in qualiteit eni de pootte; de laatste» die yoor export Werden gekocht, brachten prijzen van t 4,606,70 em iets nooger op. Schoolmeesters werden Woensdag nog voor f 4 geveild; de hoogste prijs van dit soort Was f 10,30 op Maandag, terwijl later voortdurend lagere prijzen werden besteed, zoodat Zaterdag slechts i 5,60*6,50, Vrijdag f 4,70—6,50 werd ge maakt. Eigenheimers waren1 meer gewild, vooral in dan aanvang der week, toen de noteeringen la gen tussohen r 9,70—12,60; Vrijdag en Zaterdag pru2 f 5,509,30. .Drielingen brachten gemiddeld f 4,50 op; kleine f 1,30. Rondo, die nog slechts zelden worden aangevoerd, golden van f 8,40—9,50. De betere qualiteiten aardappelen komen vooral uit het Ambacht, uit de „meren'", worden vooral die voor export bestemd aangevoerd. Da eersten blijken ook niet zooveel last van ,de ziekte be hebban, ten- wiJl ook nn weer blijkt, dat het sproeien met Ron- deauxsche pap een krachtig voorbehoedmiddel is gebleken. In tegenstelling met de aardappelen, stijgen de prijzen der wortelen in het laatst dar waek. ingezet met f 4,806,90, eindigt deze week met een [notee ring van f 6,80-8,50. Woensdag toen de aanvoer zeer gering was, was de slechtste dag, f 3,105,80. Gemiddeld zal zoowft/b f 6 per 100 bos zijn gemaakt. Al is de prijs niet hoog, toch mag deze bevredigend genoemd worden. De Totale aanvoer bedroeg- ruim 36000 bos. Er blijkt wel uit, dat de verbouw van wortelen toiot meer die is, zooals we dien gekend hebben. De bloemkoolprijzemi maakten' rare sprongen. In 't begin der week voor de allermooisten ruim f 6, besteedde men Vrijdag f 27,10, met een minimum pfüs_ van f 14,50. De tweede soort bracht toen tot i 6,50 op, alzoo meer dan de puikste eerste soort in 't begin der week. De warmte was aanvankelijk van groot nadeel op den prijb, daar de vrees niet in goeden staat aan1 te komen ter bestemde plaatse, den kooplust tot beneden; nul redicaerde. Ongeveer 50000 stuks werden geveild, die dooreen genomen een goeden prijs hebben opgebracht. De aanvoer van vroege roode kool nam met den dag toe. Maandag nog slechts een aanvoer van 1950, Zaterdagbedroeg die reeds 24300 Kg. De prijzen liegen ©enter. flink terug, n.1. van een gemiddelden prijs van ruim f 1510. Imtusschen is deze prijs niet slecht te noemen. ■Witte kool was er Zaterdag, voor het eerst, en bracht f 450 itjpti f 5,10 op. Dit mocht npodig wel wat meer zijn. De slaboonen déden heb beter. Al waren heb nog kleine partijtjes, een prijs van f 50 per 100 Kg. welke .gemiddeld besteed werd, is al rijzonder hoog te noemen. Peulen golden f 10. Over het geheel'genomen was de afgeJoopen week bevredigend. Jammer dat de aardappelziekte er- wel wat die Mad heeft ingebracht. De uitkomsten zijn ïntusschen veel beber dan verleden' jaar, jen gèvein dJen bouwer weer wiab moed1. Nu straks d'e nieuwe tomatenvedJing zal worden geopend, is er weer een nieuw terrein voor den ondernemenden bouwer geopend, om, mocht de te genwoordige teelt niet meer aan de gewettigde en gerechtvaardigde verwachtingen vcddoên, daarop zijh geluk te gaan beproeven'. Vergadering op 16 Juli 1927. Afwezig ziiir de heef en Nottelman en Koopman. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van enkele ingekomen stukken, w.o.: a. Een schrijven van het Provinciaal Bestuur, dat de uitkeering aan de gemeente volgens de wet van 24 Mei 1897 voor 1927 bedraagt f 1700.42/4 b. Een dankbetuiging van den controleur der grondbelasting aan bet college van zetters voor den steun verleend bij de uitvoering van de Wet op de Grondbelasting,; c. Een verzoek van den beer G. van Muilen», om adhaesiebetuiging aan een door hem bij' de Kroon ingediend beroep van de beschikking, van Gedepu teerde Staten, waarbij hem geen toestemming is verleend voor bet voortzetten van zijn autobusdienst. De voorzitter, dit schrijven toelichtend, merkt op. dat Van Mullemi nagenoeg 2 jaar den dienst Petten- Alkmaar v.v. geregeld tegen billijke tarieven en tot agemeene tevredenheid heeft onderhouden. Op een verzoek nu van Van Mullem aan Ged. Staten om vergunning tot het inwerking houden van dien busdienst is afwijzend beschikt. Wel werd concessie verleend aan de Jong en Glas. eveneens te Schoort, die vóór van Mullem reden, maar tot groot ongerief der bewoners plotseling deze streek aan baar lót overlieten. Met algemeene stemmen werd besloten het beroep van Van Mullem te on dersteunen. Ingekomen is een verzoek om ontheffing van schoolgeld van A. Koeten. Besloten wordt de gevraagde ontheffing te verlee- nen, aangezien de aanslag op een vergissing berust. Toezegging geldleening f14000.— door de Bank van Nederlandsche Gemeenten. Door de Bank van Nederlandsche Gemeenten is toe gezegd een leening van f14000.— tegen een rente van 5 en een koers van 100 daarvoor zijn enkele voorwaarden gesteld, welke niet in het oorspronke lijk goedgekeurde besluit voorkomen. Waar genoemde instelling vóór of op 19 Juli bericht .wenscht omtrent al- of niet accepteeren, is deze vergadering belegd. Besloten wordt dit aanbod te accepteeren en het besluit te wijzigen. De Raad hoopt dat nu de zaak in goede banen zal komen en onderscheidene nog te doene betalingen van vroegdre dienstjaren kunnen plaats hebben. Rondvraag. Bij' de rondvraag wees de heer D. v. d. Vlies op den groeten overlast, dien de bewoners ondervinden van den bond v;ani den rijksveldwachter,. Steedis weer verneemt mén van nieuwe, soms bloedige bijt- partijen. De voorzitter merkt op. dat hij den brigade-com rnandant te Schagen hiermee reeds op de hoogte had gesteld, zonder het vereischte gevolg echter. Nogmaals zal hij' de betrokken autoriteiten op dezen onhoudbare» toestand wijzen. Hoewel de voorzitter zich gaarne met den Rijks veldwachter had verstaan, kon dit niet als gevolg van zijn detacheering te Wieringen. (In aansluiting hierop zij beridht, dat de heer D. v. d. Vlies Zondag J.1. zelf als slachtoffer viel van de kwaadaardigheid van bedoeld beest, 'n Klemmen, der argument voor zijn betoog in de laatste raads vergadering is moeilijk denkbaar. VEREENTGING VAN SOC. DEM. RAADS. EN STATENLEDEN IN NOORDHOLLAND NOORD. Deze vereeniging- vergaderde Zondag in „De Unie" te Alkmaar met ongeveer 50 loden. Uit d'e mededeelingetn bleek, diat het aantal soo. d©m. raadsleden in Noord-Holland steeg; van 123 op 138, en dat der statenleden van 4 op 5. Waar die winst over het geheele land 70 is, ia verhooging- voor dit gewest uitstekend te noemen. Uit net jaarverslag bleek, dat oven drie belangd rijke onderwerpen ©efln inleidinggehouden is, t. m. keuringsdienst voor waren, wegen; en vleesehkeu- ringsdienst. Door het adviesbureau zijbl 41 schriftelijke, je» 20 mondelinge» adviezen1 verstrekt. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren W. v. d;. Vall te Healoo, J., Wïesterhof te Alkmaar, P. Zeeman' te Znidsoharwoorde, K. Prins te Zaandam, en H. Bakker te Oudkarspel, terwhl in de plaatö van H. Hofman te Enkhuizen en D. de Boer te ■Landsmeer gekozen werden de heeran J. Visser te Enkhuizen on G. Edel te Purmerendl. De penningmeester had een ontvangst van f 130.25- een uitgaaf van f 102,44, alzoo een saldo van f 33,77. Daarna werd' leen bespreking gehouden lorver het R.K. Lyceum te Alkmaar, en de vraag, of al of niet gemeentelijken steun verleend moet worden aau onverplicht bijzonder onderwijs. Het eind© der bespreking- was, dat met op Óen np Algemeene stemmen die volgende resolutie werd aangenomen: De afd. Noord-Holland Noord der vereen, van S.-D. raadsleden en Statenleden in Nederland, te Alkmaar, in jaarvergadering bijoen op Zondag 17 Juli 1927, spreekt als haar meening1 uit, dat eerst dan, als heit openbaar onderwijs in ,al zijn gele»* 'dingen wetveorzorgd is, er aan gedacht kan worden van gemeentewege onverplicht subsidie of bijdrar gen te verlaonen aan bijzonder onderwijs; onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat waarborgen worden -gegeven, die voor de fmanoiaele gelijk stelling wettelijk galden en! de gemeantefinaneaëja het verder mogelijk makenl gaat over tot de orde van den dag. Na die pauze werd door dien heer J. Hügetnga; seor. van den Nedi. Bond van Arbeiders in het Lanid-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf een inleiding! ge houden over het onderwerp: „De werkenloozenzorg tien platteland©." De spreker gaf eaü geschiedkundig overzicht van* at 1820 tot op heden1, en besprak verschillende mogelijkheden die tot vermindering den werkeloos heid kunnen ledden. Een geanimeerde discussie was hiervan bat ge- (fmsineieka half vijf werd die vergadering gesloten. SCHADE VAN BRAK WATER EN MAATREGE LEN TEGEN VERZOUTING. De Aalsmeersohe tuinbouw heeft reeds langen tijd te klagen: over da verzoutdngi v,an het ringvaart en ander boezemwater, en belangrijke schadeposten hebben vele kweekers ondervonden doordat het wa ter, waarmee zrij' kun kassen spoelen, te taak bleek te rijta- Vanwege de plaatselijke afdeeling der Kon. Mif. voor Tuinbouw en Plantkunde is al veel gedaan om in dezen ongewcnschten toestand verbetering! te brengen, en ook dö rijkstuinbouwaonsulent ir. Koer man stelde alle pogingen in het werk om aan dit euvel paal en perk te stellen. Het hoogheemraadschap Rijnland heeft thans meegedeeld, dat het maatregelan wil nemen om Uit het Amerikaaaisch van RIOHARD HARDING DAVIS. Vertaald door Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) 23. Op hetzelfde oogenblik stond Roddy, half gekleed en druipnat, wankelend in de deur. Goede genade!, riep Peter verschrikt. Roddy grinnikte onbenullig en liep, de deurpost loslatend, onzeker naar de tafel, waarop de flesschen en glazen stonden. Geef me wat te drinken, mompelde hij. T ^e.m<let kinine hebben, zei Vicenti. Hoe krijg jo het m je hoofd om 's avonds te gaan zwemmen. Dat is waanzin. De koorts.... Hij vloog naar de hall, waar hij zijn medicijnkist je had gelaten en iPeter holde weg om een badjas te halen. Toen ze terugkwamen hoorden zij het gerinkel van brekend glas en toen ze de „patio" weer bereikten, vonden ze Roddy languit op den vloer liggen. Op hetzelfde oogenblik kwam een kleine, oude man met haastigen stap uit den'tuin en knielde naast hem. Het was Pedro. is dood!, schreeuwde hij vol ontzetting. hij is dood! Zijn verdriet leek zoo echt, dat Peter en Vicenti ter- stond overtuigd waren dut hij een vriend was en zonder zich verder af te vragen waar hij zoo plot seling vandaan was gekomen, beval Vicenti, terwijl hij zelf brandewijn in Roddy's mond druppelde, Pedro om zijn lichaam te wrijven. Roddy gaf weer teekenen van leven door kuchend en proestend den ouden man een schop tegen zijn maag te geven. Ze sloegen de badjas om Roddy heen en legden if? op een van de gemakkelijke stoelen. Met. een zucht van voldaanheid sloot hij de oogen. Wat idioot om flauw te'vallen, hé, zei hij zacht, ik schaam me dood. Ik heb gewed.... met de naaien.... dat ze me niet konden krijgen. En ik heb net gewonnen! Hij opende de oogen en staarde versuft naar Pedrn. Hallo! Daar heb je die goeie ouwe Pedro ook. Wat doe je hier, oude jongen? De oude man werd nu banger voor zijn eigen welzijn dan voor dat van Roddy en trachtte met een schich- tigen blik naar Vicenti door den tuin te ontsnappen. Roddy wenkte dat Vicenti en Peter naar de hall moesten gaan. Ga weg, snauwde hij, hij moet me wat zeggen. Neen, ik ga niet weg, zei de dokter. Ik ben hier nu als medicus en niet als gast. Even, smeekte Roddy, één oogenblikje. Zijn oogen sloten zich weer en zijn hoofd viel achterover. Pedro boog zich over hem heen en fluisterde: Zij heeft me gestuurd. Ze kon niet slapen. Ze moest vanavond/nog weten of u er levend was af gekomen. Ik heb me,in uw tuin verborgen en ge wacht. Maar u kwam maar steeds niet. Ik was wan hopend. En toen, eindigde de oude man vol vreugde, toen gebeurde het wonder. Nu kan zij tenminste rustig slapen. Roddy lag een oogenblik zoo stil dat Pedro vrees de dat hij weer bewusteloos was geworden. Opeens opende hij zijn oogen met een scherpen kreet. Zijn gebalde vuisten sloegen zwak op de leuning van den stoel. Het Is een leugen, riep hij wild, het is een leugen! Zijn wijd-open oogen staarden rond. Vicenti kwam haastig aanloopen. De koorts, zei hij. Roddy lag nog steeds opgewonden te praten. Het is een leugen, riep hij. Ze heeft je niet gestuurd. Het kan haar niets schelen of ik verdrink. Ze houdt van Pino Vega. Ze zal... Peter trachtte, met zijn arm om Roddy's hals ge slagen, de woordenstroom te stuiten en legde de hand op zijn mond. Wees stil, zei hij smeekend, wees in hemels naam toch stil. Hij keek onrustig naar Vicenti, maar de dokter maakte een geruststellend gebaar, hoewel zijn oogen wijd waren van verbazing. 1Help maar om hem naar bed te krijgen, com mandeerde Vicente. Neem zijn andere arm. Maar Roddy gooide de twee mannen van zich af met een reusachtige kracht, die de koorts hem gaf. Zij en Veéga ze stonden op den steiger, schreeuwde hij. Begrijp je? En ze lachten me uiit. En toen roken de haaien me en kwamen me achterna en, ik kon mie niet verbergen omdat de haven in brand stond. Ik heb naar ze geSlagen en ik heb ge schreeuwd, maar ik kon ze niet afschudden, ze doken en draai Jen om me heen, ze kwamen stilletjes op me af in groote kringen. Ze wachtten tot ik verdronk! Waar ik ook zwom, zag ik ze, onder me en aan alle kanten! Ze waren net groote lekkende vlammen in het water. En zij en Vega keken naar me en lachten! Laat hem zijn mond houden, riep Peter ang stig. Je mag niets gehoord hebben, Vicentet Geef hem morfinel Verdoof heml Maar laat hem zijn mond houden 1 Roddy wrong zich los en holde naar Pedro, die hij bij zijn schouders greep. Maar wij zullen hem redden 1 riep hij. Wij zullen hem bevrijden! Omdat hij een oude man is. Omdat hij een groot man is. En omdat hij haar va der is. We zullen hem president maken! Zijn stem klonk juichend. Naar de weerlicht met Vega! riep hij. En naar de weerlicht met Alvarez! Toen hiief hij zijn armen omhoog. Viva Rojasl Peter draaide zich1 oemj naar Vicente en schudde dreigend zijn vuist tegen hem. Wat je gehoord hebt, is je beroepsgeheim. Denk er om, zei hij dreigend. Maar de oogen die in de zijne keken, straalden even wild als die van Roddy. Een uitdrukking van dweepzucht was op zijn gezicht gekomen. De waarheid, fluisterde hij ademloos, de waar heid! De jongen is dol, protesteerde Peter. Hij meent er geen steek van. Vicente greep Peter bij den arm en kwam dicht bij hem staan. Als hij dol is, fluisterde hij heftig, dan ben ik het ook en duizenden van de besten in Venezuela eveneens.... Toen de zon boven de haven omhoog rees, liepen Vicente en Peter den tuin in. We kunnen hem niet alleen laten, zei de dokter. Hij keek naar Peters bleeke gezicht en naar de don kere kringen om zijn oogen, en lachte' Als hij wakker wordt, zei hij, zal hij zich aanmerkelijk lekkerder voelen dan jij of ik. Hij hoeft me anders een vroolijke nacht bezorgd, zuchtte Peter, en ik kan je nooit dankbaar genoeg zijn dat je Pedro en mij ceholpen hebt. Als iemand, waarmee ik twee jaar op kamers heb gewoond, niet meer kan uitmaken of ik een haai ben of niet, maakt me dat geweldig zenuwachtig. Een paar uur later vertelde Pedro in een anderen tuin. op een halve mijl afstand, het verhaal van den afgeloopen nacht aan zijn jonge meesteres. De tra nen stonden in zijn oogen en met zijn bevende han den maakte hij heftige gebaren. - Hij lijkt zooveel op mijn jonge meester, uw broer, zoo dapper, zoo sterk en jong en zijn liefde is zoo diep, net als de zijne. Ik ben hem heel dankbaar, zei het meisje zacht. Hij heeft zijn leven gewaagd voor vader en mij. Pedró sloeg zijn oogen neer en herhaalde: En zijn liefde is zoo diep. Het medsje keek hem strak aan. Wat bedoel je? vroeg ze. Ik heb den heelen nacht bij hem gezeten, ant^ woordde de oude man met vuur, en hij heeft in zijn koorts steeds dezelfde naam genoemd. Het meisje wendde zich af en stond een oogenblik naar de haven te staren. Dus de anderen hebben het gehoord?, zei ze. Pedro boog met een verlegen uitdrukking op zijn rimpelig gezicht Het meisje strekte plotseling haar armen uit en slaakte een zucht van verlichting. Ik ben er blij om, dacht ze bij zichzelf. Ik heb genoeg van die geheimrinnigdoenerij. IkJ ben blij dat ze bet weten. Het maakt me trotsch en ge lukkig! Vicente had gedurende dien langen nacht, terwijl Roddy lag te woelen en te mompelen, heelemaal eer lijk en ronduit met Peter gepraat. Hij had zijn aan stelling als gevangenisdokter van Alvarez gekregen, maar het was voor iemand die dagelijks met Gene raal Rojas in aanraking kwam, onmogelijk om hem niet te gaan bewonderen en liefhebben. Vicente verzekerde, dat Rojas een heeleboel aan hangers had, dat- ze goed georganiseerd waren en dat ze alleen maar wachtten op het geschikte oogenblik om in opstand tegen Alvarez te komen, Rojas te be vrijden en hem tot president uit te roepen. Van Vega moesten zij niest hebbemZij waren niet overtuigd van zijn trouw aan zijn vroegeren chef, ze hielden hem voor eerzuchtig en vreesden, dat als hij de macht in handen kreeg, Jiij meer de dienaar zou zijn van For rester en andere vreemdelingen, die jacht, maakten op concessies, dan van het volk. Vicente geloofde, dat Alvarez de amnestie alleen maar verleend had om Vega naar Venezuela te lókken en hem op elk ge- wenscht oogenblik gevangen te kunnen nemen. Vega weet, dat hij in gevaar is, zeide Vicente, dus zal hij wel gauw probeeren zijn slag te slaan. Onze partij is> niet op de hoogte van zijn plannen, evenmin als zij', naar we hopen, van de onze. Overal zijn verraders. Maar één ding is zeker: er broeit wat. Binnen een week hebben we hier burgeroorlog en ik ben overtuigd, dat het volk achter Rojas staat; ze weten wel dat hr de eend ge is die ni et zijn eigen be lang en zijn eigen eer zoekt. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1927 | | pagina 1