DOOR DE STEPPEN VAN N00RD-AFRIKA. Het koninklijk zomerslot La Granja ligt op de hel ling van de Siërra Guatarrama, 2000 M. boven de zee. Het 9lot werd door Philip V, een kleinzoon van Lodewijk XIV, gesticht. Philip V kon zijn „douce France" niet vergeten en liet het paleis van Versail- les met omgeving namaken. Deze nabootsing weid grootscher dan het oorspronkelijke. Het slotpark js 146 H.A. groot, een kunstmatig meer voorziet de wa terwerken, 28 geweldige fonteinen van water. In de kapel van het slot ligt Philip V met zijn vrouw Isahella Farnese begraven. Omdat hij groote anti pathie had tegen zijn Habsburgsche voorgangers, wil de bij niet begraven worden in het F-scoriaJ. La Granja"-is dikwijls het tooneeu van bekende histitische gebeurtenissen geweest, hier deed Philip V in Januari 1724 afstand van den troon ten behoeve van zijn zoon Lodewijk I, om echter reeds weer in Augustus van dat jaar koning te worden, na 't over lijden van zijn zoon. Ook op La Granja werd in 1796 een verdrag tusschen Spanje en Frankrijk tegen En geland gesloten en in 1800 werd aildaar een geheime overeenkomst tusschen de Spaansche regeering en consul (Bonaparte geteekend. Tem slotte wees in 1832 koning Ferdinand VII, in La Granja zijn dochter Isabella tot zijn opvolgster aan, en verloor daarmee da aanspraken van zijn broer Cajlos op den troon. Dit was het uitgangspunt van den Carlistenstrijd, die voor Spanje zoo noodlottig is geweest. La Granja ligt 70 K.M. van Madrid. HET LAND ZONDER DIENSTBODEN. Een aardig beeld van het gemiddelde Amerikaan- sche woonhuis tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan krijgt men uit een statistiek, die is opgesteld aan de hand van bezoeken in 11.232 hui zen over alle staten tusschen beide wereldzeeën. Men beoogde aanvankelijk het resultaat profijtelijk te doen zijn voor sociale hervormers; het zal echter met meer waarschijnlijkheid te stade komen aan make laars in huizen. Men heeft n.1. over 't geheel middelmatig-groote steden zonder krotwoningen bezocht en dan nog kleine huisjes buiten beschouwing gelaten. Toch zijn de resultaten interessant Telefoon vond men in 7 van de 10 woningen. Eén badkamer kwam in 84 der huizen voor. Slechts Mijn joegen .gaat hoe laa- srer hoe meer op zijn vader lijken. HéJ En is daar niets tegen te doen? 5.3 waren zonder badkamer. De overige 10 had den 2 tot 5 badkamers. Modern comfort was algemeen (eiectriciteit in 91.2 der huizen, gas in 95.3 stroo- mend water in 95,3 electrische ijskasten in 1.7 Wat het gebruik van electriciteit door de Ameri- kaansche huisvrouw betreft, kunnen deze getallen die nen. Van de huizen hadden 20 electrische brood roosters; 29 electrische waschmachines; 82 electr. strijkijzers; 28 electr. haargolvers, en 60 electr. stofzuigers. De meeste Amerikaansche gezinnen ge bruiken geconserveerde levensmiddelen (soepen, groenten, compóte). Dit is weer te verklaren uit het feit dat slechts in 11 van de bezochte huizen vast huispersoneel was. In Zanesville, dat beschouwd wordt als de meest typisch-Amerikaansche plaats, houden slechts 3 der gezinnen een dienstbode! Te gen 4493 huisvrouwen, die zelf het werk doen, zijn er 183 met vaste huishoudelijke hulp. Werksters komen verbazend weinig voor in Amerika, vooreerst omdat dezen zonder blikken of blozen 5 dollar per dag moe ten hebben, en dan omdat zij om een haverklap het rudtenlappen, trappendoen e.d. zeer essentieele werk stersbezigheden, aan, de huisvrouw overlaten. De enquête heeft ook doen zien, dat het oude Ame rikaansche standaardgezin van 5 personen ophoudt te bestaan. Het wordt kleiner, speciaal in de midden- en' hoogere klassen. In strijd met de opvatting dat ieder Aimerikaansch gezin zijn auto heeft, is de onthulling, dat van de bezochte huldigen 40 niet door een auto werd „ge serveerd". Ook radio i3 lang niet algemeen: ad echts 1 op de 3 gezinnen had een ontvangtoestel, daaren tegen hadden 51 piano's en 59 gramofoons. De liefhebberijen in de ondervraagde gezinnen ble ken in hoofdzaak te zijn: tuinieren (5 auto en motor (25 boeken (15 bioscoop (17 EEN EIGENAARDIGE WEDSTRIJD. Een origineel© wedstrijd heeft in Grenoble, de stad der handschoenmakers, plaats gehad; twee prijzen, een van 1000 en een van 500 fr. waren er uitgeloofd voor den fraaist versierden handschoen. Meer dan 200 ontwerpen -kwam in, waarover een jury, samengesteld uit leden van het comtié voor sierkunst en van het syndicaat der handschoenmakers, uitspraak had te doen. De uitslag overtrof de verwachting; veertien be kroningen werden toegekend voor handschoenen, die ware kunstvoorwerpen bleken. De wedstrijd zal voortaan ieder jaar worden herhaald. EEN BANKET VAN DEN HERTOG VAN WEL LINGTON. Honderd jaar geleden gaf de hertog van Welling ton in Apsley House in Londen een banket, zoo kostelijk en rijkelijk als men m die dagen placht te doen. Die tijden zijn lang voorbij. De Evening Standard haalt een bericht erover aan uit haar nummer van 13 Juli 1827: „In Apsley House gaven de hertog en de hertogin van Wellington gister avond een van die prachtige en kostbare banketten die in luister niet door welken prins of gekroond hoofd overtroffen zouden kunnen worden. De kos telijke en schitterende tentoonstelling van goud en zilver naast een overdaad van exotische planten, de uitgelezenste kasvruchten, verfijnde gerechten van eiken aard en' wijnen uit elk. klimaat en elk land, maakten een effect als waarvan men zelden getuige geweest was." STRALEN, DIE DOOR DEN MIST HEEN DRINGEN. Al jarenlang zoekt mien naar een lichtbron, welke door mist heen kan dringen. Zoo'n lichtbron, vroe ger in hoofdzaak voor de zeevaart van beteekenis, zou thans vooral voor de luchtvaart van belang zijn, die tot dusver in den' mist nog een van zijn geduchtste tegenstanders heeft. Onlangs ia uit Enge land meldiing gemaakt van een demonstratie van stralen, die door den mist heendringen van John L. Baird1, een Sohotsch uitvinder, wiens systeem' van televisie hein reeds eenigen naam in de wetenschap pelijke wereld heeft bezorgd en thans komt uit Washington het bericht, dat Raymond Machlett, een 26-jarig Aimerikaansch uitvinder, die een soortgelijk licht aan het departement van oorlog, te Washing ton heeft aangeboden. Volgens proeven op vlieg velden genomen zou het licht inderdaad over groo- ten afstand door den mdst heendringen. Het i® een Neonlicht, het roode licht, dat tegenwoordig veel voor richtreclames wordt gebruikt, ten sterkte van 10.000 kaarsen. Het zal in de praktijk nog moeten blijken of de uitvindingen van Baird en Machlett inderdaad de lang gezochte oplossing brengen van het vraagstuk van het zien door den mist. VERSTROOIDHEID. Lessing wilde eens de eerlijkheid van zijn knecht op de proef stellen en legde daartoe zijn geld op ta fel. Toen hem echter een vriend vroeg, of hij het wel geteld had, was hij dat vergeten. De kapelmeester Benda, die een klavier stemde, sprong op en liep naar een andere kamer, om te hooren, hoe het instrument klonk. Ook ging hij naar het paleis met de waschkom in zijn hand, die hij voor zjjn notenboek hield en met een kleerborstel als hoed onder zijn arm. Gleim ging meer dan eens met een zwarte en een witte kous uit, liep den vollen dag het huis rond met het licht, waarbij hij zijn morgenpijpje had aan gestoken en maakte eens een smid voor een dief uit, die hij zelf in zijn kamer had gelaten en in ver strooidheid opgesloten en vergeten had. De geleerde Senkenberg, die bij 'n vriend ten eten was gevraagd, en de soep niet naar zijn smaak vond, zeide: Vergeef mij, dat de soep flauw is, maar mijn vrouw ligt ziek. (Hij dacht thuis te zijn. EEN KLAVERBLAD VAN VIEREN. Reeds in de middeleeuwen geloofde men algemeen aan de gelukbrengende kracht van het klaverblad van vieren. Voor het eerst werd over dat volks bijgeloof iets geschreven door den Tiroolschen dich ter Binteler, in de vijftiende eeuw. Deze dichter zegt in zijn geschrift, dat men ieder klaverblad van Hoor ie dien kerel ginds lawaai maken? Als dat nog lanö duurt ga ik hem arresteeren wegens burengerucht. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat het getal bioscopen over de geheele wereid circa 47.000 bedraagt waarvan Diiitschland' 3730, Rusland 3500, Engeland 3000, Frankrijk 3400, Italië 2200,, België 800, Nederland 230 Vereenigde Staten 18.000, Zuid-Ame rika 1200, Canada 900, Siberië 1200, Japan 60, China 12. dat onderzoekers in Zuid-Amerika een tunnel ontdekten van 5 K.M. lang en ca. 7 c.M. breed, die ge maakt was en regelmatig gebruikt werd door mieren? Wie hooger klimt dan hem betaamt die valt ook lager, dan hij raamt. Wordt nooit zoo rijk aan geest, dat gij arin van hart wordt. vieren de macht toekent, zijn bezitter geluk aan te brengen. Ook kan zulk een praatje behoeden tegen boazen invloed en kan bedrieglijke toovenarij er door ontmaskerd worden. Het feit, dat men juist aan een klaverblad van vieren deze gelukbrengende macht toeschrijft, stamt van de oude Germanen, die geloofden, dat een kruisvormige plant het zinnebeeld was van geiukge- vende vruchtbaarheid en groeizaamheid. Reeds lang voor het kcruis de Christelijke beteeke nis had, gold de kruisvorm in de natuur als een teeken van krachtigen groei. De auto raast over den breeden militairen straat weg. Rechts en links niets dan steppen. Mijlen ver. Aan den horizon geen afscheiding. Hemel en aarde gaan in elkander over. Verzengende hitte. Onbarm hartig brandt de zon. Spookachtig glijden karavanen voorbij. Twee, drie, vier kameelen, in eeuwigen gelij ken tred, achter elkander. Verscheidene ezels of muil dieren er naast. Op de ruggen der dieren zijn gansche woningen gebouwd. Alles lustigjes door elkander: de ouders, de kinderen, de dieren. De huisdieren! Kippen zweven in voortdurende onrust boven de ruggen der kameelen, steeds met uitgeslagen vleugels, dan aan den eenen kant en dan aan den anderen kant, om bet evénwicht te bewaren. Oasen glijden eveneens voor bij. Heerlijke palmen. Sappig groen daaronder, ellen dige hutten daarop. Veldlegers. Aan de bron oud-bij- belsche tafereelen, zooals die ons uit de schilderijen van de groote meesters der renaissance bekend zijn. Bonte gewaden. Witte mantels. Roode en- blauwe sjaals. Alles in phantastische kleurenmengeling door elkander. De tijd is hief blijven staan. In al die dui zenden jaren heeft zich hier niets veranderd. De men- schen en hun gebruiken zijn onveranderd gebleven. Onveranderd gelijk de kameel, die nog altijd even goedmoedig, eenvoudig en nimmer moede den men- schen dient, als in Abrahams tijd. Op eenmaal begint er weer leven te komen in den zich oplossenden achtergrond. Bergen gebergten. Het Atlasgebergte strekt zijn laatste vifiger over de steppen van Tunis uit. Grauwe, blauwachtige hoogten ketens. Onbeboscht. Machtig opstijgend uit de onmete lijke zandwoestijn. Een zijweg leidt er heen. In de verte naderen karavanen met groote kudden dieren, schapen en geiten. De auto gaat dezen zijweg echter voorbij en glijdt steeds verder de grootsche eenzaam heid in. De zon steeg en steeg, nu daalt zij langzamer hand weer langs het hemelgewelf naar beneden. De uren vlieden om in deze eeuwige stilte, alsof men in zekeren zin door het niet reed. Dan wederom pal men. Op dit oo'genblik verdichten zich de indruk ken, die zich als 't ware hulpbehoevend aan iets tast baars trachten vast te klemmen. De palm: wat ds zij anders dan een oer-ondergrond van alle architectonische plastiek. Sluit uw oogen een weinig en gij ziet de palmen tot een zuil met een heerlijk kapiteel worden. Drie, vier palmen, en de schoonste Grieksche tem pel staat voor U. Uit de natuur steeg, gelijk Aphrodite, de godin der diefde, uit het schuim der golven werd geboren, de kunst Tot de natuur keert zij, dikwijls na lange dwaalwegen, altijd weer terug. De tragiek, tragedie, waardoor wij ons in het schouwburgtheater laten aangrijpen. Reeds in de zaadkorrels der enkele steppenhalmen is zij ingesloten. Deze nietige korrel tjes wilden leven, willen wortel schieten, willen om hoog stijgen en zich ontvouwen. En hun gestadige, stille en openlijke strijd met de hun omringende na tuur is het niet een tragedie die zich iederen dag en ieder uur duizendvoudig op aarde afspeelt? 'Maar de werkelijkheid roept In steeds snellere vaart suist de auto langs den weg, zoodat nauwelijks meer de verschillende dingen zijn te herkennen. Een diepe melancholie overvalt den mensch bij het eeu wig gelijkmatige slaapverwekkende rollen der ban den over den weg. De gedachten keeren onwillekeu rig terug naar de plek'en naar hen die iemand het dierbaarst zijn. Dan worden plotseling de oogen verblind. Helsche streepen onderbreken eensklaps de eentonige groen grijze steppenkleur. Zand, zand, zand! Voorboden van de woestijn. Voor uitspringende deelen van de verderop sluimerende saha-ra. Komt men dichterbij, dan blijken ook deze zandvlakten hun bijzonder voorkomen te hebben. Wind en storm, die over de steppen strijken, vormen het zand <tot een golvende vlakte, gelijk een beweeg lijke zee. Noch meer: het zand hoopt zich op tot koepels, neemt den vorm aan van spiegeleieren,'drie, vier, vijf bij elkaar op een hoopje en er behoort slechts weinig toe, om in deze natuurlijke zandvormen de architec tuur der Marokkanen, Berbers en Arabieren te her kennen. Er mankeeren alleen nog maar de slanke torentjes de minaret® om van verre de zand- hoopen voor een Mohammediaansche stad met haar talrijke groote en kleine koepels te- houden. Ditmaal is het geen phantastische vorm uit zand, dat heel in de verte, aan den horizon, steeds duide lijker naar voren treedt. De straatweg wordt drukker, Kairouan is in 't zicht Het Mekka van Noord- Afrika. De bedevaartplaats der onzalige Islamieten, die hier minstens eenmaal in hun leven moeten ko men, willen zij de genade van Allah ontvangen. Hier was eens de hoofdstad van het groote Aglabadenrijk, waar de hoogeschool van Noord-Af rika was geves tigd, die het tegen de school van Cordova kon opne men. Hierheen kwam, voor vele eeuwen terug, de haarknipper van den profeet, de barbier van Moha- med, om den volke de leer van den Islam te verkon digen. Hier 'ligt hij tezamen met een lok van Moha- med begraven. En onafzienbaar is de schaar van vro men, die hier dagelijks komen, om op deze heilige plaats te bidden. Voordat men er zich van bewust is, bevindt men zich midden in het gewoel der nauwe straten. Zinverwarrend. Volkomen beeld van het le ven dn de Oriënt het morgenland. Geen enkel Europeesch gezicht te zien; diep ge sluierd, nauwelijks de oogen zichtbaar, schrijden de vrouwen en meisjes voorbij. Kooplieden prijzen met luide stem hun waren aan. Kinderen loopen joelend de auto na. Drukkend en zwoel is de atmosfeer, door dringend de reuk rondom. Stof op de gezichten en op de k'leeren. Totdat U in een van die koele hallen der groote moskee.de Sidi-Okba-tempel, wordt binnenge leid. Een nieuwe wereld ontvangt U daar. Zuilen en nog eens zuilen, die als 't ware een heel bosch vor men. Zuilen gelijk palmen. Maar.... „niemahd wandelt ongestraft onder de palmen." Tempelwachters komen met bezwerende handen aanloopen en verzoeken U de heilige ruimte te verlaten. Het biduur 4s ingegaan. De zon gjijdt. zienderoogen langs den diepblauwen koepel van het firmament naar beneden. De geloo- vige keert zijn gelaat naar het Oosten. Op de ronde balcons der spitse minarets duiken donkere gestalten, op, om met ver in 'het rond klinkende en zingende stemmen het naderende uur van het gebed aan te kondigen. De aqto wordt gedraaid en de thuisreis vangt aan. De steppe neemt U andermaal in zijn armen op. De zon is onder, de maan komt op. En met hem de glin sterende sterren, die U als 't ware de oude, geheim zinnige wijsheden van het schoon© Morgenland toe fluisteren. En wat zijn wij nog, op deze angstaanja gende, onafzienbare vlakte, midden in het donker van den nacht? Niets. Minder dan niets. UitgeverHebt u die symphonie die tl mii verleden week ter inzage gezonden hebt, zélf geschreven? Musicus: .Ja. Uitgever: - Ga dan zitten en steek een sigaar op. Ik dacht, dat u ai honderd jaar dood was, mijnheer Beethoven' WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: da t men in Duitschland van dennenaalden wol maakt? dat de naaLdlen chemisch) be handeld worden en er dan „den- newol" overblijft, een sterke vezel, die op hennep gelijkt? i dat (hiervan /ware weefsel® ge maakt worden?, i l dat Pol» Negri, de bekende film ster, eenls verziekend? was tegen „veiflietöd" worden? I •dat onlangjs een bijenzwerm van ongeveer een (half millioen bijen zich nestelde onder (het dak van) (de kerk; van Rossington bij' Doncaster (Eng.) l dat hun gezoein zoo sterft1 was, dat het boven hét gezang! eni het geluid van het orgel uitkwam? dat een ijmker een stuk van het dak moest uitzagen, om ze te. ver wijderen en dat hij toen een com pacte massa bijen vond, van 2 bij' 1% meter? i dat gebruik gemaakt moest worden van rookbommen en na tuurlijk' een masker en handschoe nen, om de woedende dieren te verdrijven? i dat de Indianen in Amerika weer toenemen in aantal? In 1900 waren er 270.544; in 1926 zijn er weer 349.595. Een toeneming van bijna 80.000 in 25 jaar. dat in de Académie royale de miusique, door Louis XIV gesticht, de auteurs alleen in de parterre mochten zitten? 'Daar werden ze door de politie bewaakt om hen te verhinderen de werken van kunst broeders uit te fluiten. Mijn vrouw beeft slechts twee maanden een punt-roUer Re- brtrikt, en.., En En na is de punt-roller al veel dunner I

Schager Courant | 1927 | | pagina 14