DE BR0EKER VEILING. Binnenlandsch Nieuws. Voetbal. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. het advies van Ged. Staten, meenen we met deze overtuiging in goed geselschap te zijn. We hebben gevoeld iets te moeten doen en daarom wendden we ons tot Ged. Staten en het is gebleken, dat de hoofdingenieur het volkomen eens ie met den lijn, als door ons weergegeven. Het spijt me,- dat op, het schrijven door het polderbestuur a bout portant af wijzend beschikt is en men niet genogen was, een conferentie te houden. Voorzitter merkt op. dat van de banne geen uit- noodiging ingekomen is en dit toch in de eerste plaats verwacht koi. worden. Wij zien nog niet in, dat het euvel door de stroomsnelheid veroorzaakt wordt, doch wel door de motors. W ekunnen de in gelanden niet belasten met de kosten van een brug te Noordscharwoude. De heer Ootjers merkt op, dat een schrijven van Ged. Staten inkwam, en het dan toch niet op den weg lag van de banne om een uitnoodiging te zen den. Elk geval kan op zich zelf beschouwd worden en het is wel de Mosselenhrug, waar het meeste war ter doorgaat. Voorzitter zegt dat ook de banne Harenkarspel bruggen te onderhouden heeft, waar veel water doorgaat. We zouden zeer zeker een eigenaardig preeedent scheppen. De heer J. Pranger vraagt of Noordscharwoude al pla^- n heeft gemaakt. De heer Ootjers: Er zijn plannen door Ged. Star ten gemaakt De heer Pranger: Noordscharwoude ris toch niet verplicht de brug wijder te maken. 'De heer Ootjers: Neen, doch het is een groote communicatieweg, waardoor do toestand niet langer te bestendigen is. Het wordt daar gevaarlijk, Ged. Staten blijken het roerend met ons eens te zijn, dat de hoofdoorzaak' der ondermijning de sterke stroom is. Voorzitter zegt, aan Ged. Staten niet gemerkt te hebben, dat het ambacht verplichtingen heeft. De heer Ootjers: Het is mogelijk, dat Ged. Staten het ambacht niet kunnen dwingen, doch de zede lijke verplichting hebben ze terdege op gewezen. Do heer Slot. Broek op Langend»k. zegt, dat ook andere bruggen aan den Langendilk van de bema ling te lijden zullen hebben. Als oen waterschap het echter in haar belang acht, een machine te bou wen, kan ze zich niet bekommeren of aan den een of ander last kan worden veroorzaakt. De zuiging hehbon wo bijl allo Langendijker bruggen altijd het bést kunnen bemerken. Het is ilu eenmaal zoo. dat de banne verantwoordelijk ia voor den onderbouw en de gemeente voor den bovenbouw. Ini Broek heeft do gemeonte alles gedaan en dat moet o ok zeer zeker op de Krommebrug en de Mosselenhrug van weldadigen invloed geweest zijn. Ik kan er goed inkomen, dat het bestuur vreest een presedent te scheppen, daar dan zeer zeker ook voor andere bruggen een bijdrage gevraagd zou worden. De heer Ootjers: Als we alleen een dubbele door vaart noodig achtten, zou de banne niet om een bij drage vragen. Het gaat hier om' den sterken stroom. Er zijn zeer zeker meer bruggen aan den Langen- dijk, doch de Mosselenhrug is wel het zwaartepunt. Ze verkeert tegonover de anderen in buitengewoon ongunstigen toestand, welke nog zeer verslecht ls door hol opheffen van de molens. Deze hrakon nog eon belangrijk deel van den stroom, rk pleit mis schien wat te veel voor eigen zaak, doch acht alle reden aanwezig, om te raeonen dat het niet op den weg van Geestmcruimbacbt ligt van do kleine banne te pirofiteeren. Hot wat.or moet soms in zeer korten, tijd weg. Dat is een groot belang voor het ambacht Gemeenschappelijke oplossing von deze zaak is billijk "Voorzitter: Wlji zijn van oordeel, dat een ieder zijn eigen bruggen moet onderhouden. Nooixischax- woude heeft het geluk, maar één brug te hebben en het water kan best aan de machine komen. De heer Ootjers: Ten koste van een ander. De heer Borst. Harenkarspel, zegt dat de toestand te Noordscharwoude veel overeenkomst heeft met dien tè Harenkarspel. 'De brug te Kalverdijk is door do banne vernieuwd. We gelooven wol. dat- do per sing von het water de bruggen ondermtlnd. doch ik ben het niet met het bestuur eens, dat als hier geholpen wordt, er meer aanvragen zullen komen. Het worden dan groote kosten voor Geestrneraui- bacht. waar niet aan beponnon kan wordon. De heer Ootjers: Als het zoo staat, blijkt dat er iets hapert en dat lasten op de schouders van de banne gclegdJ worden, die niet voor hen ztin. Dan wordt het wel tijd er verandering in te brengen. Dan zün er veipchllionde dingen niet zodfels ze moeten zUn. Voorzitter zegt, dat de banne Harenkarspel al verschillende bruggen vernieuwd hoeft, zonder dat ze er ooit aan gedacht hobben, suftsidie te vragen. De heer Slot vraagt, of het bestuur homogeon ia. Voorzitter antwoordt bevestigend. In stemming gebracht wordt hierna met 102 stemmen besloten, geen steun te verleenen. Voor stemden de heren J. Ootjers en J. Pranger. De heer Slot vermoedt, dat alle bannebesturen een concept ontvangen zuilen hebben van het nieuw algemeen provinciaal reglement en vraagt of de hee- rcn en inzonderheid de bestuursleden er al kennis van genomen hebben. Zoo Ja. vraagt spreker, of aanmerkingen zijn te maken, dié voor allen gelden. Er wordt bijv. in de toekomst gelegenheid gegeven, een nieuwe wijze van stemmen in te voeren. Dit wordt echter niet bevolen. Spreker vindt mooi. dat het bestuur hierin vrijheid houdt. De verkiesbaar heid is op .1 H. A. vastgesteld. Voorzitter merkt op. dat do bestuursleden op 70- jarigen leeftijd moéten vertrekken, terwijl kaarten moeten worden gemaakt en bijgehouden, wat voor kleine polders zeer bezwaarlijk ia. De secretaris licht toe. dat het bestuur de raak behandeld beeft en vooral tegen' het artikel betref fende don leeftijd bezwaar maakt, daar dp leeftijd voor de belangon van don polder geen gevaar werd geacht. Er is besloten bij Ged. Staten en bij de vereoniging van waterschappen op verandering daar van aan te dringen. Do heer Ootjers: Blijken® schrijven zullen bij de vereoniging van waterschappen dergelijke adviezen gaarne worden ingewacht. De heer Sevenhuizen deelt nog mee, dat de verga- doring dier vereenigiiw? waarschijnlijk lu Augustus plaats beeft Daarna sluit de voorzitter met dank voor de op komst de vergadering. DE HAASTRECHTSCHE DIJK. Men schrijft uit Gouda: In verband met de interpellatie van den neer K. R. van Staal in de zitting der Provinciale Staten, is men thans aangevangen met het gedeeltelijk herstel len van den Haastrechtschen dijk door middel van een tractor. Oogenschijnlijk heeft de dijk een beter aanzien ge kregen, maar juist door deze bewerking zijn do zij kanten van den dijk hoogst gevaarlijk geworden. Dit ondervond Zaterdagmiddag de heer A. de Vries, van de Stationstraat te Rotterdam. Hij reed mot een nieuwen Ford-auto van Gouda in de richting Oude water; buiten de kom der gemeente Haastrecht, waar hij langzaam reed, verzakte de grond zoodanig, dat het voertuig van den dijk stortte. Tn ernstigen toe stand werd de heer De Vries naar de wijkverpleging te Gouda vervoerd en daar opgenomen. De heer Van Staal zal in de Staten-zitting van heden, wederom interpelleeren over de bewerking van den dijk, over verbreeding van hot wegvlak en over het ingrijpen van Ged. Staten in deze materie in het algemeen. ONGELUK MET EEN AUTO. In de Paleisstraat te 's^Gravenhage stond gister daar langq kwam, maakte van de gelegenheid ge bruik, om met den auto te gaan rijden. Echter niet zonder ongelukken. Eerst reed hij tegen een stilstaan- den handwagen aan, die beschadigd werd. De Jongen sprong toen uit den wagen, die toen zonder bestuur der reed. Hij botste spoedig tegen een auto van den Reinigingsdienst aan, waarbij beide auto's werden beschadigd. In een volgend oogenblik moest een wiel rijder het ontgelden, die zelf wel ongedeerd bleof, doch wiens fiets in elikaar gereden werd. Toen kwam de eigenaar van den auto opdagen, die verder on heil wist te voorkomen. IN ZEE VERDRONKEN. Uit Texel, 25 Juli. De heer C Kuiper, hoofd-in- specteur van politie te Rotterdam, dio ihier bij fa milie vertoefde, is Zaterdag bij het baden verdronken. Het ongeval wordt aan hartkramp toegeschreven. De heer K. laat een vrouw en twee jonge kinderen ach ter. VOOR DUIZENDEN BENADEELD. Uit Groningen, 26 Juli. Het bedrag, dat door no taris S. alhier verduisterd is, moet, naar wij verne men, zeer hoog zijn. Het zal nog wel eenigen tijd iluren, eer het definitief kan worden vastgesteld. Vele personen zijn voor duizenden benadeeld. Het meest is er met hypotheken geknooicL Er zijn n.1. hypo theken doorgehaald, die niet geroyeerd hadden moe ten worden. De begrafenis zal heden te Hoogeveen plaats hebben. EEN DROEVIG AUTO-ONGELUK. De heer Clapuyt, een jeugdig wisselmakelaar te Bergen, zou Zaterdag te Leuven in het huwelijk tre den. Hij vertrok Vrijdagavond uit Bergen per auto, vergezeld van zijn ouders. Dicht bij Leuven, op de grens der gemeente Leefdael en Berthem, botste de auto tegen een vrachtauto. De schok was zóó hevig, dat de, inzittenden uit den wagen werden geslingerd. De heer Clapuyt, die aan het stuur zat, bleef op slag. dood. Het lijk von den ongelukkige werd naar Leu ven overgebracht, en met alle omzichtigheid word de bruid op de hoogte gesteld. EEN GEWELDENAAR. Te Amsterdam werd een 40-jarige man aangehou den, die vermoedelijk een 26-jarige vrouw uit het raam dor eerste verdieping van een perceel in de Re- guliersdwarsstraat hau gegooid, waardoor zij een arm had gebroken. Het slachtoffer is per auto van den G. G. D. naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. EEN BRUTALE OPLICHTER. Ten huize van den heer J. Meestor te Medeniblik, vervoegde zich iemand, voorgevende te zijn opzichter bij de Zuiderzeewerken; bij wenschte in pension te gaan en daarvoor f80 per maand te betalen. De beer M. ging hierop in, doch kwam tot de ont- dekking, dat de „opzichter" spoorloos is verdwenen met medeneming van ongeveer f 100, bonevens eenigo gouden en zilveren voorwerpen. Hij blijkt bij de Zui- derzewerken heel niet werkzaam te zijn.... ATHLETIEK. VOORWEDSTRIJDEN VOOR DE OLYMPIADE 1028 TE OUDKARSPEL OP 21 AU GUSTUS. Nog slechts een 4-tal weken scheiden ons van den 'grooten dag. „Oudkarspel'heeft de beste papieren" schreef de Bandssecretaris in het Sportorgaan en dit is ze ker wel de'grootste aanmoediging voor do athleteu uit onze provincie, om aan deze wedstrijden, die on- de leiding van den Bond staan, deel te nemen. De voorbereidende werkzaamheden zijn in zoover re gevorderd, dat wij thans bekend kunnon maken, welke wedstrijden er zullen worden gehouden. Nieuwelingen: 100 M. hardloopon (dames); 100 M. hardloopen [heoron); speerwerpen (dames); hoogspringen met aanloop (dames); verspringen met aauloop (dames); hoogspringen met aanloop (heeren); Voor cracks: 100 M. hardloopen (heeron); 100 M. hardloopon (danües), 4 X 100 M. estafetteloop (heeren); 4 X 100 M. estafetteloop (dames); speerwerpen (heeren); polsstokhoogspringen (hoeren); verspringen, met uanioop (heeren); 1500 M. hardloopen (heeren); 3000 AL koppelwedstrijd hardloopen. Uit dit programma blijkt dus ten duidelijkste dat 21 Aug. een bijzondere dag voor de at bleten zal zijn. ij kunnen hierbij niet nalaten alle danies en heeron op te wekken, aan doze wedstrijden deel te nemen. De wedstrijden voor nieuwelirigen zijp georgani-1' seerd om evontueele uitblinkers(stürs) nog in trai ning te kunnen nomen voor de a.s. Olympiado 1028. Oiiicieele tijden zullen worden gemaakt en ge controleerd worden door gedelegeerde leden van den Bond. Do vragenlijsten zullen aan de diverse aangeslo ten vereenigingon worden toegezonden, opdat men weet op hoeveel athleten en waarvoor men kan re kenen. ZIEKTEVERZEKERING IN HET LANDBOUW BEDRIJF? Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité heeft een schrijven betreffende ziekteverzekering aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gezonden. Het K.N.L.C. bespreekt achtereenvolgens in dit schrijven zijn standpunt ten aanzien van do vol gende vragen: Bestaat er in het landbouwbedrijf behoefte aan een van overheidswege geregelde ziekteverzekering? Door wien moeten de kosten van de ziekteverze kering «worden betaald. Welke arbeiders dienen onder do ziekteverzeke ring te vallen? Wat de eerste vraag betreft, wordt opgemekt, dat het gewensebt is, dat bet uitbetalen van ziekengeld eenigermate aan regelen wordt gobquden, omdat Jaardoor meer eenheid komt in de voorwaarden voor het uitbetalen van ziekengelden en in de hoe grootheid der uitkeeringen en omdat het ontvangen van ziekengeld gewaarborgd wordt ook nan hen, die tot nu toe van «het ontvangen van zoodanige uit keeringen verstoken waren. Ten aanzien van de tweede vraag wordt gezegd, dat het noodzakelijk is, de kosten van de ziektever zekering door de werkgevers en de werknemers ge zamenlijk en wel voor gelijke deelen, te doen be talen. Wat betreft de kwestie, welke arbeiders onder de ziekteverzekering moeten vallen, wordt opgemerkt, dat in het landbouwbedrijf de grenzen tusschen losse- en vaste arbeiders zeer vaag zijn. Daarom komt het gewenscht voor alle arbeiders In dienst van den landbouw te doen vallen onder do bepalin gen eener eventueele Ziektewet. MR. VAN LEAR BLACK NAAR ENGELAND VER TROKKEN. Amsterdam, 25 Juli. De H.N.A.D.P., het toe stel, dat Zaterdag uit Indië op Schiphol aankwam, is hedenmiddag naar Engeland vertrokken. Gey- sendorffor en Scholte piloteerdon, terwijl de hoer Van Lear Black, zijn secretaris en zijn bedionde in de cabine haddeti plaats genomen, bcnovens drie andere passagiers. AUTO TEGEN EEN BOOM. Gisteravond omstreeks kwart voor achten kwam op den Rijksstraatweg Amersfoort—Utrecht bij de vjJI'la Kraaiendorst. tusschen de Stbmperd en Amers foort, dr. Melchior uit 'De Bildt per auto gereden van Amersfoort in de richting Utrecht. Hii raaikte zijn stuur 'kwijt en botste in volde vaart tegen een boom'. Dr. Melchior werd uit den wagen geslingerd en overieed enkele oogenblikken daarna. Door het plotseling zwenken reed de auto tegen den wielrijder Anema uit Amersfoort, die kwam te vallen en met een ernstige beenwonde en een ge broken been naar het ziekenhuis te Amersfoort is n varcrehmnht. POGING TOT MOORD. Twee veldwachters hebben, naar de Ct. meldt, te Oss A. v. d. H., echtgenoote van J. v. V., gearres teerd en voor den Officier van Justitie te 's-Hertogen- bosch gebracht. Zij had haar man in een strooien schuurtje, waar hij lag te slapen, opgealoton en daar na het schuurtje in brand gestoken. Van V. kon zich echter nog bijtijds redden, door een gat in den wand te maken en er door te kruipen. TROELSTRA'S MEMOIRES. Bij Ein. Querido's Uitg.-Mij. Amsterdam, zullen ver schijnen: Mr. P. J. Troelstra's. „Gedenkschriften" in drie deelen. Het eerste deel, getiteld „Wording", dat een min of meer op zichzelf staand afgerond geheel is en verlucht zal zijn met ongeveer veertig illustra ties, zal binnen enkele maanden het licht zien. PAARD DOODGEVALLEN. De Heü^rnzqndrawrij 2e en 8e Jdasse te Alk maar begon ai heal sensationeel. Nauwelijks wanen de zes deelnemers vertrokken of Pierrigan B., van dien hoer J. v. d. Sluis te Haarlem,, gereden door jB. ten Hagen, viel in de Z. O. bocht neer, oan niet weer op te staan. Een hartverlamming' had plotse ling een einde gemaakt aan het leven van dezen Veelbelovenden draver. Naar wij vernamen was hert paard niet verzekerd, wat voor dm eigenaar dus heefl wat schade heteekende. De rijder was even- lecaxs gevallen, doch kwam met deni schrik vrij. SPARTA. Na een spannenden strijd is de zevende nedeiv daagiwedstrijd van Sparta 1 tegen Zaanlandia I van (Zaandam in een 43 overwinning der Zaandam mers geëindigd. ^parta vangt aan met een gewijzigd elftal, dooh na de rust wordt de oude opstelling weor beproefd. Lia I is volledig ea trapt tegen don wind in af. Het eerste succes is echter voor. Sparta en 4net een vliedend schot geeft Biersteker de leiding. (10), terwijl na een half uur R. Rus den stand op 2—0 brengt. Wanneer Akkes en Boon gelijk op den bal toeloopetn ontstaat een misverstand, en de Z. midvoor maakt hiervan gebruik 2I. Mot een ver schot wat over Windt m dm bovenhoek ver dwijnt, is dp stand 2-^-2. Na die rustf is Zaanlandia gesteund door deen wind eerst sterker,, dooh de S<- aanvalletn zün gevaarlijk. Uit een vrijm schop wordt de bal door den Z. keeper achter de lijn ge stopt en is het 32. Uit om corner maakt Z. gelijk, terwijl vlak voor het einde Z. nogmaals weet te scoren, zoodat met .43 voor Z. heet einde komt. Sparta H deed in Anna Paulowna uitstekand werk, door op de seriewedstrijden aldaar Nieuwe Niedoip I met 10 te slaan. Zy plaatsen ^Lch hier door in die tinais en komen a.s. Zocuidiagl 'uit tegen Breornmd. Sparta 3 werd te Oudesluis met 3—2 geslagen. Zondag a.s. speelt Sparta I haar Finale dar, ne- dorlaagwedstrijden tegen Stormvogels II uit IJmui- den. De ontmoeting tegen de reserves van deze overbekende eerste klas N.V.B.'er, kan een mooi slot zijn op de uitstekend geslaagde nederlaag-wed strijden- WINKEL. 25 Juli. Peren f 1526, aalbessen t J826, kruisbessen f 5—-11, frambooizein f 20—3ll, aardbeziën f 1525, peulen f 8—15, .augurken f 2&34. postelein f 4—6, alles per 100 pond, amdytvtie f 22,40, komkommers f 612, rabarber f 7—9 por 100 stuks. WIERINGEN. Succes I speelde Zondag Jl. haar eorste nederlaag- wedstrijd en ontving Vrone I vnn St. Pancras. Om half (lrio blaast scheidsrechter Lucker welke Vlam verving, de elftallen ln het veld. S. is volledig. Vro ne tolt drie invallers. De S.-aanvoerde wint don toss. De wind staat dwars over het veld, zoodat beiden geen voordeel van den wind 'hebben. De S.'ers pak ken direct flink nan, en zijn dan ook oven in de moerderheid. V. Verdedigd echter kranig. Do backs zijn zeer trapvaat. De spil is ook voor haar taak berekend. V. zit dan ook niet stil doch ook de S.- verdediging is op haar post. Beide partijen gaan gelijk op en neer.^S. krijgt tweemaal een corner te nemen. S komt nu weer in het offensief en weet Kroon S. uit eon mooi toegespeelden bal de leiding le bezorgen 1—0. S„ aangemoedigd door dit succes, zet er aiies op. De V.-verdediging krijgt volop werk. V. weet enkele malen gevaalijk door te breken, doch punten blijvon uit. Het. is weer Kroon welke den V.-keeper voor de tweede maal het nakijken geeft, 2—0. Even later maakt Kooij nog mooi in den hoek 3—0. V. is nu wel de kluts kwijt. Spoedig is het rust. Na de thee zijn de partijen meer verdeeld. De ver dedigingen blijven echter de baas. Een mooi schot van den V.* rechtsbuiten stampt de S. keeper weg. Enkele malen is het benauwd voor hot S. doel. Do S. voorwaartsen zitten ook niet stil en gaan geregeld mooi combineerend op het V. doel af. Enkele mooie schoten gaan over of naast. Kooij maakt 4-0. V. geeft den moed eenigszins op, S. daarentegen werkt hard. Kroon weet 5—0 te maken, waarmede spoedig ihet einde aanbreekt en heeft S. verdiend gewonnen. Het spel van Vrone viel ons niet snee. Scheidsrechter leidde matig, hoewel* geheel onpartijdig. Succes II ging volledig naar Oudesluis, om daar do club van dien naam te bekampen voor de serie- wedstrijden en wist Oudesluis met 32 te kloppen en komt dus 17 Augustus in de overwinnaarsronde. ten. Waar een wil la. is ook hier een-weg gevon den, zoodat opnieuw gebleken is. dat energie en aan pakkingsvennogen veel tot stand kunnen brengen. De aanvoer van aardappels was d«ze week ge ringer dan de vorige. Wie het ambacht doorvaart, verwondert dit niet, aangezien er al heel wat ge rooid ls. V-oor export word van 1' 4.90 tot ongeveer f 6 betaald, voor het binnenland van f 7.50—10.10. Dit betrof de Sch. muizen, De Schoolmeesters gol den van f 6.90—9.90 met een gemiddelde van rond f 8. zoodat de prijzen va ndit soort aanmerkelijk beter waron dan de vorige week. Eigenheimers la gen tusschen 1 5.90 en f 10.10, de laagste prijs werd slechts zelden gemaakt. Zaterdag b.v. was do no- teering f 8.30—8.60. Drielingen brachten in door snee f 5 op, kleine f 1.50, In totaal werden, rond 65 spoorwagens geveild. Die wortelen gaven nog al wat variatie in prijzen te zien. Maandag werd f 8.90—9.30 besteed. Zaterdag f 3.70-4.70, Vrijdag f 1 hooger dan de laatst ge noemde prijzen. Voor een prijs als de laatste dagen is het mooie er af. en geeft de teelt geen bevredi gende uitkomsten. De aanvoer bleef beneden do 50000 bos. Met de bloemkool ging het deze week naar wensch. Maandag zette in met prijzen tusschen f 17 en f 28.30 voor eerste soort, f 6.408 voor tweede Woensdag was dit resp. f 22—35. on f 14—15.40. ter- wüil Vrijdag nog do f 36.10 als hoogste prijs werd betaald. Zaterdag was het weer wat minder, n.1. f 16.2025 voor eerste soort en f 2.704.60 voor aweede. Het verschil tusschen eerste- en tweede oortprijzen verschilde toen al heel veel, Be Zater dag zal daaraan wel mede-debet zijn» De totale aan voer passeerde de 46000 stuks. De aanvoer van roode kool was al van heteekenis. gauw 30 spoorwagens ln 't geheel. De prijzen vielen niet af. vooral in vergelijking met. het vorige Jaar. De week zette in met f 9—10.90. eindigde echter met f 6.10—7.10, al hadden ze graag nog eon paar gul dentjes meer. Witte kooi gold Vrijdag f 5.10—6.20. Zaterdag f 3.50—3.90. De aanvoeren zijn nog niet van groote beteekenis. Tuinboonen golden f 3.30, slaboonen f 57, in zeer geringe hoeveelheden aangevoerd. Voor het eerst kregen we zilvernep. die Donderdag f 20.70 opbracht. Zaterdag f 10.60, drielingen golden f 0.60. Mot de prijzen der tomaten ging het goed1 en overtrof de verwachtingen. In de rubriek A werd tot f 22.50 gemaakt. C f 18.90, B f20.60 en CC f 14. Dit waren <Je hoogste prijzen. Do lagere weken daarvan slechts weinig af. Er wordlt. drie keer per week geveild met een aanvoer van telkens ongeveer 500 K.G. Als we de prijzen van de verschillende producten vergelijken met die van het von>e jaar, dan vallen ze zeer ten voordeele van thans uit. Tot nu toe •mogen de houwers niet klagen on zal er althans wat men noemt „brood" worden verdiend. Provinciale Staten van: Noordholland hebben de voorstellen van Gedeputeerden aangenomen, die don bekenden steun aan den tuinbouw verleenen. Veel werd er niet over gediscusseerd. daar er moeilijk nieuwe gezichtspunten konden worden aangegeven. Alleen de hoeren Mendels en Van der Vall bekeken de nooden en behoeften het best te kennen en gaven eenige richtlijnen aan, die ongetwijfeld weerklank bij de tuinders zullen vilden. Voor Langencüik zou het jammer zijn, diat het demonstratiobedriif zou moeten verdwijnen voor de belangen van Ken nemer- land. Gaarne hadden we eon krachtig pleidooi voor de Langendijken gehoord. Geachte redactie. Mag ondergetoobeinide oen kleine plaatsruimte vaiti u vragen, om ■enen eon opmerking cc maken op het ingezonden Bohrijvon van Mr. Buiskool, in uw 'nummer van 21 Juli 19'77, waarin de hoer. Buiskool eon vaderlijke waarschuwing geeft aan de werkge vers. omtrent zagelsplaaken? waarvoor mijn boloef- dén dank. „Maar geachte heer u was nu toch bezig met schrijven, u had nu motoen wel even, als advocaat, kunnen verklaren hoe to handelen, als ten eerste: eventueel de renteboek,ios e weken op hot bureau van den, Raad vam Arbeid liggen, dus mJeH iu han den van den werknemer zijinj; ten tweede de zoek geraakte of anderszins ontV lirekende b ekjes, of d >or vorige werkgevers niet ingevuld omreden vale arbeiders zo soms, niet dur ven te presenteeren, om te laten plakken,vooral bij vele veehouders, uit angsc als de werknemed er op aandringt, te worden ontslagen. Ziet u, mijnheer Buiskool, dit leert de praktijk, en zou u zeggen: maar volgens de wet behoeft mon dan geen loon te betalen, als de werknemer zijn ventebrvekjie niet p'-eseinteeri. Probeert u dat maar eens met idem twee- of drietal arbeiders, ze niet uit to betalen, maar bewapen u zich dan eerst, vooral als u op zelfbehoud is gesteld. Ziet u mijnheer, met alle respect voor uwij bedoeling, is in de moeste gevallen niet dq 9ohuld aan den werkgever, maar nebbon andere oorzaken veol narigheid aan don werkgever bezorgd* Met vriendelijkm dank voor de plaatsing. Sint Maartensbrug, 22 Juli 1927. P. DOORN. Voor aardappels worden ongeveer dezelide prijzen besteed. Alleen Schoolmeesters zijn aanmerkelijk duurder. Wortelen deden tn 't begin der week goede prijzen, op het laatst waren deze slecht, al thans onbevredigend. Eerste soort bloemkool overschrijdt de f 36 per 100 stnks. Voor roode kool gelden goede prijzen witte zijn wat lager. Tomaten doen het goed. -- Zilvernep aangevoerd. Met voorspellingen ten aanzien van prijzen der ftroenten. we hebben' bet meermalen «escbreven. moet mem voorzichtte zijn. De (actoren zün van zoo veechillenden aard. dat met eentee zekerheid niets positiefs kan worden voorspeld. Zoo orcens. dan Is er op dat irebied heel wat beunhazerij. VerledBn laar b.v. was de vroega kool zeer e'ecbt ln prija. De roode kool (jold omstreeks dezen tijd onaeveer 250 por 100 K.G.. witte kool werd on 23 Juli 1920 var- kocht voor 1.20 tot 1.90. een prils, die den nood- tcostand ln den tuinbouw doet (teboren wordon.. Do tarieven voor deze koolsoorten waren toen door DuitsChland aanmerkelijk vorhoocd. Ja zelfs in die mate, dat het als oumacelijk werd beschouwd, nos vroefre kool te telen met uitzicht op bevredigende financieelo uitkomsten. En toch worden deze beide koolsoorten nu aan do markt jtebracht voor prij- zon. die er moffen zijn. De ateemeono vrees twstond. dat' de verbouw van tomaten niet met succes zou kunnen ffeschieden, om dat de ferinco teelt het bestaan van een markt niet rechtvaardigen zou. Er wordt een markt voor dit product imtesteld. do aan voeren zijn niet zoo irroot. doch de prijzen kunn een versfelijkinsf met die in streken, waar do aan voeren crooter ziin. eemakkelijk weerstaan. De handel 'heeft deze zaak aangepakt en zij vinden er evengoed emplooi voor als voor de andere orodue- DE MORDENAAR VAN WOJKOF. ITet verzoek van de rechtbank om do levenslange gevangenisstraf voor Kow^vda in 15 jaar te wijzi gen, is -dxrr den staatspresident geweigerd^ omdat bet een misdrijf betreft tegen den geaccreditcerdon vertfgQnwfloreijger von' een baitetnlaedsche mogend heid. EEN KINDERMOORD. Te Beriüh Wilmeredorf heeft in een aanval van krankzinnigheid een dienstmeisje eon aan haar zor gen toevertrouwd kind van i jaax verdronken in de badkuip. Zy begaf zich daarop naar een vrom* welyke arts, deelde medp Wat zy! gedaan had. en vroeg vergif om zelfmoord te plegen, daar zyl Am- diers, volgens haar bewaren nog meer kinderen zou moezen ombrengen. De arts waarschuwde die po litie, die het dienstmeisje arresteerde. TREINBOTSING IN WURTEMBERG. Uit Stuttgart, 25 Juli. Zaterdag is op het station Mössinwen (Stuttgart) een personentrein van t tra ject Sigmaringen-Tübingen op een goederentrein in gereden. Hierbij zijn 21 personen gewond, van wie sommige vrij ernstig. BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. Uit Londen, 25 Juli. Tijdens een .vliegoefening zijn bij Londen twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Een der vliegtuigen plofte neer en werd verpletterd, waarbij de bestuurder om het leven kwain. DE DUMDUMXOGEDS TE WD ENEN. Wol ff meldt uit Wceuen, dat daar officieel mede- gedeeld wordt dat de duradumkogels, waarmee hU de troebelen van 15 Juli geschoten is, gestolen waren uit wapenwinkels. Het was munitie, die enkel voor jachtdoeleinden gebruikt wordt. Do verwonïlingon. die er door verwekt worden, zyn zeer ernstig. DE MOORD OP OUTGGINS. Dblin. 25 Jli. Tien mannen, die beschuldigd worden var» samenzwering met betrekkin* tot den

Schager Courant | 1927 | | pagina 2