POORTER's PUROL is GESLOTEN Tapijt-en Meubelhandel vanaf Donderdagavond a.s. 6 uur tot en met Woensdag 10 Augustus. wone verloop, waarna mededeeliiw wordt gedaan van de ingekomen stukken. iVoor den cursus voor goedi melken waren 15 deelnemers, de kosten bedragen f 80. van welk be drag f 70 wordt betaald door de cursisten. Nog 2 lessen zullen worden gegeven. Do rekening van den gehouden landbouwcursus te St. Maartensbrug ls goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling dit jaar eens geen cursus te doen houden en Voorzitter wijst op bet voornemen van den beer Olie om op 65-jarigon leeftijd, <M. over 3 jaar ont slag te nemen al» hoofd der school. Een andere on derwijzer. die in het bezit der acte landbouw is, ir er niet i I Door den heer W. Jimmink wordt gewezen op bet feit, dat het hool'd der katholieke school te 't Zand acte landbouw beeft en op de uitstekende resulta ten met diens onderwijs verkregen. Opgemerkt wordt evenwel, dat het wenschelljk zou zijn als de landbouwcursus te St. Maartensbrug kon blijven en goedgevonden) wordt dan ook. dat de af deeling zich mettertijd tot het gemeentebestuur zal wenden, met het verzoek te willen bevorderen, dat te Sint Maartensbrug wederom een onderwijzer met acte landbouw wordt benoemd. Een zeer langdurige bespreking vindt plaats over de vaststelling van bet programma. Allereerst werd besloten om' geen apart entrée- geld meer te beffen, zoowel voor tentoonstelling als voor de te houden feestelijkheden, maar één entrée- bedrag van 50 cent, voor welk bedrag dan èn ten toonstelling èn de feestelijkheden kunnen wordJen bezocht. In verband met de verhoogde uitkeering die de tentoonstelling zal ontvangen van de afdeeling Ver loting. worden enkele nieuwe rubrieken ingelascht. O.m. een afdeeling. koudbloed paarden, en wel 2 rubrieken 1-jarige en veulens; gevraagd worden voorts Pinken, ingeschreven in een fokregister. idem niet ingeschreven en niet behoorend aan leden van een fokvereeniging; de rubriek 4 fokschapen. Type Texelsch. wordt gesplitst in: le. 4 fokschapen, ge boren in 1926, zichtbaar geworpen hebbende (Type Texelsch) en 2e. 4 fokschapen, geboren in 1925 of vroeger (Type Texelsch). Verder wordt tusschenge- voegdi een rubriek: -drietallen ramlammeren. type Texelsch van één vader, ingeschreven. Ook de rubriek 4 fokschapen,, niet ingeschreven in een fokregister, wordt gesplitst in: le. 4 fokschapen, geboren in 1926, en idem geboren in 1925 of vroeger. Een poging om in het programma ook opgenomen te krijigen een rubriek: ram-, geboren in 1926 of vroeger, niet ingeschreven in een fokregister. faalde omdat enkele der aanwezigen van oordeel waren, dat het streven der afdeeling toch moet gaan in de richting, van fokken met ingeschreven dieren. De rubriek, mooiste collectie Bloemen en Planten van kweekers of handelaars in bloemen, werd) ge schrapt, doch gevraagd zullen worden inzendingen snijbloemen. De afdeeling klein vee en pluimgedierte zal een geheele reorganisatie ondergaan en daarbij zal wor den opgevolgd het advies van- het bestuur van de Pluimveevereeniging te Schagen. Aan het Bestuur werd overgelaten de samenstel ling van het uitvoerend comité voor do tentoonstel ling. Bijl de besprekiEg, over de te houden festiviteiten werd door den heer -K. Kant voorgesteld om naar het te houden concours dit jaar eens te organiseeren oen ketten-race. waarbij de ketten zullen worden gereden onder den -man. Dit voorstel vond algmee- nen bijval en besloten werd voor deze race beschik baar te stellen prijzen van f 25. f 15 en f 10. en indien er meer dan 12 deelnemers zijn, nog een vierden prijs van f5. Voor hot concours werden de prijzen weer bepaald als voor vorig jaar. n.1. f 40. f 25 en f 15, benevens een prijs van f 10 voor het schoonste geheel Door den heor K. Kant werden nog enkelen mede- deelingen. gedaan over de finantieele resultaten van den aankoop on de verstrekking der stierenringen. Voorts geeft do heer Kant in overweging, na te gaan of reglementswijziging, gewenscht geoordeeld wordt, waarbij- spr. op het oog heeft, een zoodanige wijzi ging. dat naast den secretaris voortaan ook de voorzitter bij. periodieke aftreding direct herkiesbaar is, omdat spr. dit voor een goeden gang van zaken beter oordeelt. Voorzitter zegt toe, dat het Bestuur deze zaak zal beespreken. Door den heer P. Vries wordt ter sprake gebracht het oprichten van een rijvereeniging. nu enkele personen uit St. Maarten de oprichting van een dusdanige vereeniging te Schagerhrug zouden toe juichen. Gewezen wordt op het feit. dat de animo die de vereeniging te Oudesluis bij den aanvang mocht ondervinden, volgend) Jaar verflauwd bl'eek te zijn. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de oprichting van een dergelijke vereeniging niet be hoort bij onze landbouw-afdeeling. maar eerder bij do harddraverijvereeniging, terwijl het wellicht aan beveling zo** verdienen, indi<:,'r, bedoelde personen in overleg traden met de vereeniging te Oudesluis. Met de beste wenschen voor het slagen van de tentoonstelling, enz., volgde sluiting. DOMINó EN DE HOED. De Vreugdenhil van Bruinisse zou 11. Dinsdag op treden in de Dordtsch Geref. Gem. te Rijssen, Daags daarvoor sprak hij in Wierden, waar eenige leden der gemeente van Rijssen alvast met den domine gingen kennis maken. Zij namen aanstoot aan den slappen zwarten hoed dien dominé droeg. Zij gaven den welgemeenden raad, als hij1 in R. wilde optreden „dat ding" te verruilen tegen een behoorlijken hoo- gen hoed. Niettemlin kwam dominé met zijn eigen hoofddeksel naar R. Daar werd hij in zijn logies door kerkeraadsldeen opgezocht die hem met aan drang vroegen die „weroldsche" hoed niet op to zet ten en hem een passenden hoogen hoed in leen aan boden. Dorainé wilde hiervan geen gebruik maken. De kerkeraad wilde hem zoo niet voor de gemeente laten optreden. Slot was, dat dominé afreisde zon der gepredikt te hebben. INBRAAK TE 'S-GRAVENHAGE. Gisteravond tusschen 11 en 12 uur is in perceel Hoefkade 176 te 's Gravenhage een brutale diefstal gepleegd. In genoemd perceel woont de controleur- betaalmeester der Haagsche Tramweg Maatschap pij A. R., die belast is met het uitbetalen der loonen aan het trampersoneel. Dit geschiedt altijd op Vrij dag, doch het is mogelijk, dat de heer R. dien dag met ae uitbetaling niet geheel gereed komt, zoodat hij Zaterdagochtends daarmede moet doorgaan. In dta geval worden de nog niet uitbetaalde gelden in een brandkast in de woning van den heer R. geslo ten. Ook gisteravond was dit het geval en de brand kast bevatte toen ongeveer f 6000. Op een oogenblik, dat de heer R. niet thuis was, drongen drie onbekende mannen de woning binnen. Zij bedwelmden den bejaarden vader van den heer R. en bonden hem vast. Daarna hebben zij de brandkast geforceerd, waar van de inhoud werd medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Verder kan nog worden meegedeled, dat uit de geforceerde brandkast ook drie «paaihankboekjehi gestolen zijn. De 78-jarige vader van den heer R. was om half 11 uitgegaan, de woning leeg achterla tende. Toen hij thuis kwam ongeveer half 12 ging hij zich uitkleeden in de huiskamer. Plotseling kreeg hij met een vuist een harden slag op zijn rechter oog, Het licht was even tevoren uitgegaan. De heer R. waa versuft geraakt, zoodat de individuen hem ge makkelijk konden meenemen naar de keuken, die aan de huiskamer grenst Daar bonden ziji den ouden man vast op oen stoel, gedeeltelijk met een touw, gedeeltelijk met een gordijn, dat van het keuken raam word afgerukt. Ook zijn mond werd dichtge- stopt en de kerels hoeveel het er waren kon de man niet opgeven beduidden hem, daff zij hem verder niets zouden doen, mits hij geen leven Doorzitten Stukloopen Naar zijn schatting had R. een kwartier vastge bonden gezeten, toen hij de huisdeur hoorde dicht slaan. Intusschen was hij erin geslaagd, een prop, die in zijn mond geduwd was, weg te werken. Hij begon nu te schreeuwen, waarop een huurman kwam aanloopen om hulp te bieden. Intusschen waren ook politiemannen binnengekomen, die R. uit zijn be narde positie verlosten. De brandkast stond boven op een slaapkamer. Hot is waarschijnlijk, dat de dieven reeds eenigen tijd bezig waren geweest, toen de oude heer R. thuis kwam. DERTIEN ONGELUKKEN IN ééN WEEK. Gisteravond omstreeks 7 uur moest de heer Goos- 2;en uit Rotterdam met zijn auto, waarin ook twee dames gezeten waren, oip den RijnsÓurgerweg nabij de Duifhuislaan te Oegstgeest in een bocht uitwij ken voor een, die van den anderen kant kwam, Hij kwam daarbij; in hoop grint terecht, waardoor hij- zijn stuur niet meester bleef en tegen een telefoon paal opreed. De twee inzittende dames werden zwaar gewond. De auto werd geheel vernield. De inzttenden van den anderen auto hebben assistentie verleend. Door de eerste hulpdienst uit Leiden zijn de gewonden naar het diaconessenhuis aldaar over gebracht. Ongeveer tezelfder tijd kwam de driejarige B. van den Duinstraatweg te Oegstgeest, die voor de deur aan het spelen was, met de stoomtram, die pal voor de deur loopt, in aanraking. Door de politie werd het knaapje per amto naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht; zijn toestand is zorgwekkend. Gisterochtend is de 41-jarige rietdekker W. de Vletter ie Degstgeest door de tram overreden en ge dood. Hij laat een vrouw met vier jonge kinderen achter. Er zijn nu de afgeloopen week te Oegstgeest der tien ongelukken gebeurd. Prikkelbaarheid komt vaak" voort uit slechte spijsvertering. Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar d f 0.65 per flacon. ONGEVAL OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. Men meldt uit Apeldoorn d.d. 30 Juli: Hedenmorgen passeerde een zwaar met hout be laden wagen van den houthandelaar G. Wijma er Zn., met twee paarden bespannen, den bewaakten overweg bij de spoorbrug, toen de sneltrein van De venter, welke om 10.32 uur alhier moet aankomen, in aantocht was. De hoornen bleken niet tijdig gesloten te zijn ge weestde achtorzijde van den wagen werd door do machine gegrepen en de versplinterde stukken hout vlogon ver in- het rond. schado toebrengend aan en kele seintoestellen en de trap van het wachthuis. De voerman en de paarden brachten het er goed af; ook de wagen leed weinig schade. BOTSING BIJ HET RANGEEREN. Zaterdagmiddag is bij het rangeeren aan het der de perron van het station Alkmaar een locomotief mot een bagagewagen door een verkeerden wissel stand in aanraking gekomen met den stilstaanden badtrein, met het gevolg dat de rangeerder Willem Bos bekneld raakt en doodgedrukt werd. RIJWIELBELASTING. Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft den minister van financiën verzocht eene wetswijziging te willen bevorderen, waardoor het mogelijk wordt door b.v. voor de rijwielbelasting als belastingdienstjaar 1 Mei tot 30 April vast te leggen dat deze belasting in de maand Mei kan voldaan worden, ook door hen, die geregeld van hun rijwiel gebruik moeten maken. Belangrijke groe pen arbeiders, als b.v. bouw- en landarbeiders, kun nen in Mei deze belasting met veel minder bezwaar betalen- dan in Januari. GRATIS GAS! Allen te Heerlen, die vóór 1 September a.s. aan vrage doen tot aansluiting aa.n het gemeentelijk gasnet. ontvangen één maand gratis, van den dag af der aansluiting. ANNA PAULOWNA. In deze gemeente zijn wederom twee gevallen van roodvonk geconstateerd. ANNA PAULOWNA Van de vakschool voor Meisjes te Helder werd het getuigschrift 3-jarige dagschool uitgereikt aan T. Keppel en A. Stammes. BREEZAND. Aan de vakschool voor Meisjes te Helder werd A. Borst van de.2de tot de 3e klas bevorderd. PURMERENDER KAASMARKT. Do Purmerender kaasmarkt was vroeger van grooter omvang^dan de laatste jaren. Als gevolg vna gewijzigde toestanden o.a. meer vraag naar consumptiemelk in de omgeving van Amsterdam, werd de kaasaanvoer geleidelijk min der. Een groote vermindering van aanvoer ontstond, toen de kaasexportvereeniging van N.-ïL kaasfabrie ken de N. V. Gestam werd opgericht. Want tóen kwam de kaas van een aantal fabrieken niet meer aan -de markt te Purmerend. Nu is daar echter weer verandering in gekomen. Van de 16 fabrieken zijn er als gemeld ll1 uit de „Gestam" getreden en van die 11 komen er zeven weer elke week met de kaas aan de markt, hetgeen deze week is begonnen. En het gevolg was, dat Dinsdag veel kaas op dei markt was aangevoerd. Er waren in totaal ruim 80 stapels, welke dit keer onder meer dan gewoüe belangstelling werden ver handeld. DANSEN MOETEN ZE. -Uit het verhaal' van het Vad.: In een gezellig cafó-rastaurant buiten de drukte van de stad zat gisteravond een paartje knus te di- neeren. Het tweetal zocht allemaal van 'die prettige gerechten uit; aan alles kon men zien dat om dat ta feltje stemming hing. Eén ding verstrekte het res taurant niet: muziek! Maar het spannetje had zeker routine, want op een tafeltje naast de witgedeke ta fel stond een koffergramofoon en tusschen de gan gen door zette de „beeloved he" telkens een plaatje op. Dat klonk vreemd in dien avondstillen tuin, waar men anders alleen het koeren van de duiven hoort. Maar nog vreemder klonk er het rhythme van een Charleston, die als dessert gedraaid werd. Toen kon den de jongelieden niet blijven zitten en ondanks critisch bekijks van alle kanten gingen zij gezellig zoo'n onaesthetischen, zoo'n geminachten, zoo'n po- pulairen Charleston dansen. DE INBRAAK IN DEN IJ-POLDER TE AMSTER DAM. In den nacht van den Eersten Pinksterdag werd, zooals men zich nog herinneren zal, ingebroken bü een alleenwonenden 71-jarigen man in den Noorder IJ polder. Toen de man door. het lawaai wakker werd, kreeg hij een klap. De deuren van de bedstede werden daarop dichtgedaan en een kast werd er voor gezet, opdat de oude man niet weg kon komen. Zelfs werd) een begin van brand ontdekt. Een be drag van f 35 was de buit waarmee de inbreker ging. strijken. De dader van dit ernstige misdrijf Is thans in handen van de politie. Het was opgevallen, dat steeds in de nachten van Zaterdag op Zondag aan den IJ-overkant kleine diefstallen werden ge pleegd onder dezelfde omstandigheden. Tenslotte viel hiervan de verdenking op een 20- jarigen boerenknecht. Hij' werd aangehouden voor hot stelen van een flesch advokaat. Weldra bekende hij bij. zijn verhoor door commissaris Van Bmpel, zich ook te hebben schuldig «gemaakt aan andere kleine diefstallen, maar van inbraaki biji den ouden man wist hiji aanvankelijk niets. Ten slotte beeft hij. echter ook volledig, bekend dit misd^"* te heb ben gepleegd. Maar hij. ontkent daarbij willens en wetens brandi te hebben gesticht. AARTSWOUD. Zondagavond waren wij in de gelegenheid om, na een lange afwezigheid Daan Pool weer eensi te hoo- ren. En laten wij het maar eerlijk erkennen, èn door zijn eigen repertoire en eigen tooneelaa»kleeding en verlichting is alles op hooger peil komen te staan. Zoo hooren en zien we hem gaarne en het publiek dat goed was opgekomen, toonde door luid applaus dat het genoot, zoowel yan het luimige als van het ernstige. Achtereenvolgens btvatte het programma: Het Autokerkhof, De Flesch, Schande, Pedro, De Sjansroos, He, He, ik ben blij dat ik leg, Aansluiten, Scheiden, Waag een kansje, Jongens koop een hond, Zéven heen en weer, Gerrit en Trui laten zich schei den en Naar Buiten, dit laatste van Louis Davids. Eén paar werden in costuumi voorgedragen en dan kwamen de verschillende lichteffecten prachtig tot haar recht. Wij hebben met zeer veel genoegen naar hem geluisterd en het lied door het publiek hem toegezongen, Tot wederzien, onderschrijven wij vol gaarne. Ten slotte willen wij nog vermelden, dat Daan in de rol van Waag een kansje, schitterend tot zijn recht kwam en dit nummer keurig was te noe men. NIEUWE NTEDORP. De heer P. Dekker alhier, is benoemd' tot Directeur van het fanfarecorps te Oude Niedorp. NIEUWE NIEDORP. Het "maken van de betonschoeiing, verbreeden van weggedeelte met rioleering enz., te Lutjewinkel, is na aanbesteding gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer C. Rutsen alhier. WTERINGERWAARD. Onze vroegere gemeenteveldwachter St, Kok, thans Rijksveldwachter te Amsterdam, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Oudendijk- ONGEVAU 'Zaterdagavond is de 31-jarige spoorwegarbeider J. N. uit IJanuiden. die te Santpoort den dienst voor een ander vervulde, door de electrische trein aangereden.. Een been' werd hem afgereden en hij werd aan het hoofd zwaar verminkt. De dood trad onmiddellijk in. De man was pas twee maanden gehuwd. MOORD TE BERLICUM. Het parket te 's Hertogenbosch is gisteren naar Berlicum vertrokken, waar in een korenveld het lijk van de 28-jarige G. ter Aa gevonden was. dat aan het achterhoofd een wonde vertoonde, 's Middags was zij gaan wandelen met haren verloofde C. v. d. M., uit Schijndel. Deze is door den gemeenteveld wachter in het huis zijner ouders gearresteerd. Hij verklaarde, dat hij:, toen bijl met het meisje stond te praten, een gesuis hoorde waarop het meisje achterover viel en dood was. Hij' is in verzekerde bewaring gesteld. Met een politiehond tracht men het voorwerp op te sporen, waarmede de misdaad bedreven is. Laagzijde B 56 - Schagen OPLICHTER AANGEHOUDEN. Te Woerden is aangehouden de 22-jarige M. L., uit Amsterdam. Zijn aanhouding was door verschil lende politieautoriteiten gevraagd en per radio was zijn signalement verspreid. Hij heeft zich in ver schillende plaatsen aan oplichting schuldig gemaakt Ook te Woerden probeerde hij zijn slag te .slaan. Hij had zich bij. een pension aangemeld en daar verteld dat hij eerste telegrafist van de Nederiandsche spoorwegen was en Maandag in dienst zou treden. Om vertrouwen te wekken betaalde hij. f 10 vooruit. Nochtans vertrouwde imen den man niet en waar schuwde de politie, die benr arresteerde, waarbij bleek, dat men een goede vangst gedaan had. Zijn aanhouding was verzocht wegens oplichterijen ge pleegd o.a. te Tilburg. Heerlen, Nijmegen en laatste lijk te Maarsenveen. Hiji was in het bezit van een fiets die vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Ook de officier van justitie te Amsterdam 'had zijn aan houding verzocht, en hij' is derhalve Daar Amster dam op transport gesteld. Hij werd ook gezocht door den commissaris van politie te Amersfoort, daar hij eenigen tijd1 geleden voorwaardelijk veroordeeld was en in Amersfoort onder toezicht was gesteld, aan welk! toezicht hij' zich had onttrokken: waardoor ook zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling niet meer van kracht was. TWEE AUTOBUSSEN. Zaterdag-avond omstreeks 8 uur reed de autobus van de C.E.A.M. op de Vlaardingerdijk nabij de R.K.-foegraaiplaats door hefc springen van een band in den berm van den weg en bleef daar vastzitten;. Op dat oogenblik kwam uit de tegenovergestelde richting een bus van dezelfde maatschappij en bot ste tegen de eerste op. Er sprong, weer een band en ook deze bus kwam in den berm terecht. Door de botsing braken ruiten. Eén dame kreeg ver wondingen laan de hand. De andere personen kwa men met dien schrik: vrij1. KOEGRAS. Wij vernemen, dat Maandag de nieuwe zuivelfa briek gaat werken. Door toetreding van nog een paar veehouders tnet 100 koeien dezer dagen, zal thans in de fabriek de melk van 750 koeien worden verwerkt. Tegelijkertijd' wordt de zuivelfabriek Juliana stop gezet. T ZAND. Do Harddraverijvereeniging „De Toekomst" alhier, vergaderde Zaterdagavond in het café van den heer H. Schrieken alhier, onder voorzitterschap van den heer P. Nieuwland. De notulen van den secretaris, den heer C. Glas, werdén goedgekeurd, evenals de rekening en ver antwoording van denzelfde. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 21.86, wat bij voriü jaar een vooruitgang was van ongeveer f 20. Besloten werd, op! Zondag 14 Augustus een dlrar verijl te houden van paarden, onder den man. die nooit hooger di&n f 40 gewonnen hebben, geregistreerd en ongeregistreerd, onder het reglement der Ned. H. en R.V. De prijlzen werden bepaald op f 50, f 25. f 10 en f5. De draverij! zal plaats heÖben te 't Zand. ZUIDERZEEWERKEN. Bevorderd tot hoofdingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken de eerst aanwezend-ingenieurs bij dezen dienst W. Kamp. J. F Ligtenberg on J. W. Thierry, allen te Den Haag. EEN HOTELRAT. Den laatsten tijd werden uit verschillende hotels te Rotterdam' telkens voorwerpen van waarde gesto len. Gisteren ontdekte personeel van een hotel in do binnenstad, dat een man het kantoortje doorzocht. De .politie werd gewaarschuwd en in afwachting van haar komst, werden de uitgangen bezet gehouden. De politie stelde een onderzoek in en vond den man tenslotte in een kast verborgen. Het bleek de 23- jarige Belgische handelsreiziger C. J. V. te zijn. die zich aan talrijke diefstallen van voorwerpen uit ho tels, zoowel te Rotterdam alselders heeft schuldig gemaakt. Hü is opgesloten. AANRANDING. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om 'half twaalf, is de 38-jarige huisvrouw van den landbou wer A. Damen te Velp (N. Br) terwijl ziji op weg was naar huis even buiten Grave op den Rijksstraatweg Grave's Bosch aangerand met onzedelijke bedoe lingen. De vrouw was tot bet donker werd bezig geweest mét schoven te hinden en was daarna naar Grave gegaan om' boodschappen te doen. Op haar hulpgeroep kwamen eenige bewoners uit het woonwagenkamp te Grave haar te hulp. Een der daders, die met een groot mes eon der woonwagenbewoners aanviel, kreeg van dezen een geduchten slag met den knuppel, waarmede hij ge wapend was. tegen het hoofd. De woonwagenbewo ners kwamen met de boerenvrouw te middernacht aan de marechaussee kazerne te Grave. Nog in denzelfden nacht werden onder leiding van den wachtmeester Martens. de 38 j. ongehuwde Th. T. en de ongehuwde 35 j. T. H. als de vermoedelijke daders gearresteerd. Beiden hebben reeds een volledige bekentenis af gelegd en1 'zullen naar het hijis van bewaring te 'a Bosch worden overgebracht. ANNA PAULOWNA. Maandagmiddag had de officieele opening plaats van de zweminrichting, gesticht door de afd. Anna Paulowna van het Witte Kruis, Hoewel de lucht zeer dreigend stond en het zelfs niet geheel droog bleef, liep het met het weer .beter dan men had durven verwachten. Omstreeks 4 uur, nadat alle aanwezi gen de inrichting in oogenschouw hadden kunnen nemen, waarvan inderdaad getuigd mag worden dat zij.een zeer goeden indruk maakt, sprak de voor zitter der afdeeling, de heer G. J. Lovink: Dames en Heerenl Uit naam van het Bestuur der afd. Anna Paulowna van de Ned. Ver. „Het Witte Kruis" heet ik U hier allen welkom. In het bijzonder geldt dat de afgevaardigden van het Hoofdbestuur, dat onze afdeeling steeds met raad en daad bijstond en niet alleen moreel, maar bij het totstandkomen van dit zwembad zijn financioelen steun ook niet onthield. Uwe belangstelling in deze opening wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Ik heet welkom de Wethouders en Raadsleden der gemeente Anna Paulowna, die steeds onze afdee ling steunden, wanneer overheidssteun noodig was. Grooten dank en welkom aan Dijkgraaf en Heemra den van den Anna Paulownapolder, die ons dit mooie water hebben willen afstaan, Zonder hulp van ons polderbestuur zou het niet doenlijk zijn eon goede zweminrichting in deze gemeente te maken. Wij blijven het polderbestuur voor deze medewer king zeer verplicht. Dank en welkom aan de aandeelhouders, dio door het nemen van aandeelen den bouw van dit zwem bad hebben mogelijk gemaakt. Het. is niet alleen de ruime inteekening op de rentelooze aandeelen, die ons heeft getroffen, doch meer nog de spontane wij ze, waarop dat plaats vond, zoodat binnen enkele dagen een beduidend bedrag werd gevoteerd. Wij hebben daarin gezien een belangstelling en sym pathie voor ons werk. die ons buitengewoon aange naam was en ons moed en lust gaf tot verder wer ken. Een woord van dank aan den architect, den heer Chr. pekker te Schagen, die met betrekkelijk bescheiden middelen dit mooie werk wist te schep pen. Ik hoop, dat de heer Dekker in de gelegenheid zal zijn in de toekomst aan vele en meer belang rijke werken met* evenveel succes zijn naam te ver binden. Tenslotte dank-aan de Commissie, destijds door de afdeeling ingesteld om te onderzoeken de moge lijkheid tot stichting van een zwembad in deze. De Commissie ziet in deze opening thans de kroon op haar werk gesteld en de ingebruikstelling van het bad* moet, na moeilijken arbeid, een groote voldoe ning voor haar zijn. Ik wensch haar dan ook ge- uk met haar succes. En eindelijk nog een woord van welkom en dank aan de Zwem vereeniging „Helder". Dat ik U het laatste noem, is juist niet, omdat ik U niet veel te zeggen heb, neen, onze afdeeling is juist aan Uwe vereeniging en speciaal aan den voorzitter, den heer Verstegen, en aan het bestuurslid,' don bad meester Vellekoop buitengewoon veel dank. verschul digd voor de hulp, den goeden raad en de voorlich ting, die wij van U mochten ontvangen, terwijl Uwe vereeniging zich bovendien beden nog-'beschikbaar stelde voor het geven van een demonstratie. Ik wensch U daarmede van harte succes en hoop, dat het Uwe vereeniging zal mogen gelukken de zwem-" sport in dozo gemeente mjeor populair te maken. Ik sprak daar van het populair maken van zwem- onderricht. Of dat nog noodig is? Ik geloof van wel. Want het is verwonderlijk hoe weinig er nog aan de zwemöport wordt gedaan. In een waterland als het onze en speciaal in Noordholland moest toch eigenlijk ieder de zwemkunst machtig zijn en moest ieder zich kunnen redden bij het te water raken, wat hier toch 7.00 gemakkelijk kan gebeuren. (De secre taris zou er zelfs een sprekend staaltje van kunnen mededeelen). Clinge Doorenbos dichtte: Als hij 2 is leert hij loopen Aan het handje van zijn Ma, Als hij 4 of 5 of 6 iê Fietst hij Pa al achterna. A!ls hij 8 is speelt hij! voetbal. Hij is nummer één op 't ijs, En ziet, op zijn tienden jaardag, Zeurt hij om een rijbewijs. In zijn twaalfde jaar gekomen, Is géén sport hem onbekend, Roeien, zeilen, dansen, tennis, 13 jaar: engagement. In ons wat'rig waterland je Is het de voornaamste sport, Die nog steeds door o zoo velen, Hevig verontachtzaamd wordt. Hoe vaak staat in onze kranten 't Zélfde oude droeve lied? „Na lang dreggen pas gevonden, Zwemmen kon de drenk'ling niet". Zwemmen moest verplichtend wezen, Meisjes, jongens, groot en klein, Iedereen moet kunnen zwemmen, Zwemmen moest een schoolvak zijn. Wanneer Dirk do Derde dood ging Is wel héél erg int'ressant, Interessanter kan de vraag zijn: Hoe kom ik weer aan den kant? Ouders! Leert Uw kinders zwemmen! 't Is niet enkel „aardigheid", 't JDs geen luxe, 't is geen gijntje, 't Is vóór alles, veiligheid. i Ik ben het daarmede volkomen eens. Iedereen moet zwemmen en dat zoowel uit als uit I

Schager Courant | 1927 | | pagina 2