illintio Ritus- Mnntnit- LitiiiM Woensdag 3 Augustus 1927. 70ste Jaargang No. 8093. Eerste Blad. Marktoverzicht van Noordscharwoude. Feuilleton. De Witte Muizen. Binnenlandsch Nieuws. Circus Carl Hagenbeek te Helder. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN <5 Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot B regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Afnemende aanvoer van aardap pelen en iets lagere prijzen. Toenemende aanvoer van kool met lager prijzen. Voor het eerst enkele partijtjes gele kooL Bloemkoolaanvoer flink toege nomen. Afnemende, maar toch goede prijzen. De toegenomen aanvoer van zilvernep brengt een goeden, hoewel ainemenden prijs op. i In den zomertijd is het aan onze markten wel het meest afwisselend. Is het in den winter steeds kool. kool en nog eens kool. deze tijden brengen steeds een groote verscheidenheid van producten aan de markt. Van de meeste producten zijn het zeer kleine partijtjes, die aan den gang van de markt niet het minste toe- of afdoen. 1 De meeste drukte ibrengen de vroege aardappelen, maar ook' daarvan is de drukte niet van langen duur. Het is slechts een weeki of vier, dat ze een drukte geven van eenig belang en dan gaat het al weer minder worden. De vier laatste weken iwas de aanvoer resp. 108, 176, 126 en 121' wagons, deze week is de aanvoer al weer gedaald tot bij de 100. Wel neemt de aanvoer van de andere producten toe. maar nog niet in die mate. dat het de vermin derde drukte met de aardappelen geheel opheft. De maand Juli. die thans weer ten einde is, en wel de hoofdmaand is yan de aardappelen, Is vrtf wat rustiger verloopen dan het vorig jaar. Toen hadden we de staking, met al den aankleve van dien. nu was er althans uiterlijk geen kweeltje aan de lucht en ging alles even ordelijk en gere- Zoo gezegd, de aanvoer van aardappelen Is weer aan het verminderen. Dleze week hadden we 99K wagons tegen de vorige weekl 121. De prijzen zijn wel iets minder geweest dan de vorige week. doch bleven' bevredigend. De Schotsctoe muizen, die de vorige week verkocht werden tusschen f 490 en 9.10, brachten Maandag van f 540—7 op en Zaterdag van f 4.90—6.50. De beide vorige dagen waren ze iets lap;er. Schoolmeesters gingen in den loop der week iets omhoog en brachten Zaterdag van f 5^0—7.10 op. D? eigenheimers daalden 'belangrijk, zcxfcvel de blanke als de blauwe. 'De eerste brachten Maandag tot f 6.50 en Zaterdag tot f 5.10 op. Den laatsten Maandag tot f 7.90 en Zaterdag tot f 5.80. Oe drie lingen brachten het Zaterdag tot f 0, doch1 de andere dagen steeds om de f 4.50. Eenmaal werden een paar partijtjes goedgekeurde pootaaxdappelen aange boden. die van f 9.4010 verkocht werden. De roode kool, waarvan reeds bijna 5 wagons werd aangevoerd, daalde in den loop der week belangrijk in prijs. De eerste helft der week kwamen ze soms even boven de 6 gulden, terwijl de kleine aanvoer van Maandag nog f J.IO opbracht; de laatste dagen werden slechts een paar partijtjes boven de 4 gulden verkocht, terwijl meerdere partijtjes nauwelijks meer dan 3 gulden opbrachten. De witte kool, waarvan de aanvoer eveneen» toe Uit heb Amerikaamsch van RICHARD HARDING DA VIS. 81. Vertaald door Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) Peter en Mac kwamen spoedig terug en voorza gen de boot van alles wat op den tocht naar Willem stad noodig kon zijn. Ze vertelden Roddy ook het laatste nieuws. De aanhangers van Rojas hadden de kazernes in de buitenwijken genomen en het douane kantoor tegenover het fort dat als steunpunt voor den aanval op het fort zelf moest dienstdoen. Maar deze aanval kon niet worden ondernomen voordat de rebellen over geschut beschikten. Daarvoor moes ten ze dus eerst de artillerie-kazerne, die midden in de stad lag, veroveren. Het begon al te schemeren; binnen een half uur zou de avond gevallen zijn en daarop werd gewacht voor den aanval op de artille- riekazerne. Van Voga en zijn aanhang was nog geen nieuws, maar de regeeringstroepen zaten hem vermoedelijk reeds vlak op de hielen. Viceniti zal Rojas nu wel op de hoogte hebben gebracht, zei Roddy een beetje zenuwachtig en over een uurkomJt Pedro en gaan we weg. Gaan jul lie binnen eten'en stuur mij wat hierheen. Ik blijf bij de boot. Mac Kildrick stelde voor dat ze bun horloges met het zijne gelijk zouden zetten voor het juiste •moment van de ontploffing Vicenti had dat ook al gedaan. Als mij dat gebeurt, legde Mc Kildrick uit, moe ten jullie het werk doen. Roddy is op de hoogte en onder het eten zal ik het Peter vertellen. Toen ze zich aan de gezellig-gedekte tafel zetten, kwam juist een verdwaalde kogel in een dakpan te recht en de roode scherven vielen op de binnen plaats neer met groot gekletter. Onverstoorbaar- opgewekt vulde Peter hun glazen met roode wijn en zei: Geslachten komen op en geslachten gaan onder, maar dineeren doen de menschen altijdI Waarom niet! zei Mc Kildrick. Napoleon zei, dat een leger niets dan een verzameling magen is. waarom zouden jij en ik beter soldaten zijn dan die neemt en waarvan 36000 Kg. werd aangevoerd; was de laatste dagen duurder dan Maandag. De grootste aanvoer waa op Donderdag, toen de prijs van f 3.20 tot f 5 was. Zaterdag was de hoogste noteering f 4.70. Voor het eerst werden enkele partijtjes gele kool aangevoerd, die van f 0.50—7.50 opbrachten. De bloemkool-aanvoer die toegenomen is tot ruim 50.000 stuks, bracht, hoewel dalende, toch nog een goeden! prijs op. De hoogste noteeringen waren Maandag 22 gulden. Donderdag f 23.60 en Zaterdag I 14.60. D'e laagste noteeringen waren, van f 178.60. De tweede soort bracht ten hoogste 8 gulden op. Zilveruien werden thans ook bijna dagelijks aan gevoerd. in totaal bijna 3 wagons. De uien daalden in den loop der week1 van f 4.90 op f 3.90, de nep Van f 16.10 op 19 gulden en de drielingen van f 8 op f 6.40. 'Dit zijn van allen de hoogste noteeringen. Enkele partijtjes apercieboonen brachten bij de 50 gulden op. peulen f 15. tuinboonen f 1.70. 900 bos wortelen van f 5.30—540 per, 100 boe en 1000 bos uien f 1.60 per 100 boa. HET BESTUREN VAN MOTORRIJTUIGEN. Ten vervolge op de beantwoording van de vragen van (mejuffrouw Katz. lid van de Tweede Kamer: 1. Is de minister bereid, mede te deelen, op welke" gronden het „leeren rijden", als bedoeld in art. 2, sub d van het Kon. besluit dA 30 April 1927, StJbl. no. 143, tot vaststelling van voorschriften ter uit voering van de Motor- en Rijwielwet, uitsluitend zal mogen plaats vinden, „buiten da bebouwde kom eener gemeente?" 2. Is de minister niet met ondergeteekende van oordeel, dat juist het rijden binnen de bebouwde kommen dikwijls het moeilijkst is en dus juist dient te worden aangeleerd? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat een nader Kon. besluit wordt uitgelokt, waarin alsnog onder de noodige waarborgen voor de veiligheid van het veTkeer gelegenheid geopend wordt, tot Jeeren rijden" ook1 binnen de bebouwde kommen? 4. Is de minister dan bereid te bevorderen, dat als^ nog aan het bovenbedoeld Kon. Besluit een bepaling worde toegevoegd in den volgenden geest: „dat be reden worde buiten de bebouwde kom eener gemeen te. tenzijl de rijiessen worden' gegeven op een specialen leswagen, waaibiji de handrem en een extra débraya- ge (ontkoppelinga) pedaal in het onmiddellijk hereik zijln van hem, die onder zijn toezicht doet besturen (de lessen geeft)"? heeft de minister van waterstaat het volgende mee gedeeld: 1. Aan het bepaalde bij! art. 2 onder c van het nieu we Motor- en Rijwielreglement (vastgesteld biji Kon. besluit van 30 April 1927, Staatsblad no. 143). ligt de gedachte ten grondslag, dat het oefenen in b*t be sturen van motorrijtuigen, al geschiedt dit ook on der voldoend bekwame leiding, binnen bebouwde kommen, waar op verschillende plaatsen af en toe een groote verkeersdrukte heerscht, gevaren met De zon lokt naar buiten, doch - flel ta waschdag, En de waschdag stelt zi|n eischen. De huisvrouw kan het goed niet in den steek laten. Toch kan zij vlug klaar zijn, door Rinso te gebruiken, 's Nachts weekt dan al het vuil los. hetwelk 's mor» gens al het zware werk bespaart. Nog vóór den middag kan het goed al buiten hangen, klaar om te strijken. Koop nog heden een pak) OE CEVER3 ZEEP S& VMBRDINOEN van Napoleon? Hij klapte in zijln banden, maar de bediende die kwam toeloopen kwam tot zijn verwondering niet uit de keuken maai- van de straat. Hij waa bleek van schrik en wees hijgend naar een man die hem volgde. Deze was in de uniform van hospitaalsol daat en ihadl een1 Roode KruisJband om den arm. Hij keek' schichtig om zich heem en salueerde vluchtig. Dokter Vicentizei bij op geagdteerden toon. Hij' wil u1 zien. Hij! is buiten op een draag baar. We brengen hem naar het hospitaal, maar bij wilde u eerst spreken., OSBiji i® stervende. De eerste gedachte van Peter en Mac gold! Rojas. Goeie God. stamelde Peter. Stervende?, vroeg Mc Kildrick- Ik héb hem een uur of wat geleden nog gezien. Hij was op straat bezig gewonden te verbinden en werd door een kogel' getroffen. Hiegr...i De man wees naar zijn, hart. Die gewonden aan het helpen? riep Peter veront waardigd!. Waarom voor den duivel was hij niet.... Hou je kalm, waarschuwde Mac. Ze holden naar bulten. In het licht dat door de 'open deur scheen, zag bijl een draagbaar «taan, waarop onder dekens een man lag. De soldaten die de baar hadden gedragen en een officier die het transport commandeerde, stonden in de schaduw. Mc Kildrick boog zich met een uitroep van medelijden voorover. Maar de man op de baar was Visenti niet Om zich daar goed van te overtuigen, boog. Mac zich nog verder voorover en plotseling sloeg de „gewonde" op de baar zijn armen om1 Macs hoofd trok hem omlaag. Op. betzelfde oogenblik vielen de dragers van achteren op hem aan, wrongen zijn polsen op zijn rug, waarop de officier hem handboeien aandeed. Hij hoorde Peter een woedende kreet uiten en toen hij zich omkeerde zag bijl hem op het trottoir lig gen met een stelletje soldaten boven op hem. Toen Peter weer overeind kwam waren zijn handen ook geboeicL IMo Kildrick! barstte uit in een woedenden stort vloed! van lieflijkheden maar de officier viel 'hem in de rede. 1 UI hoeft me niet te vertellen dat u Amerikaan zijit zei hij met een tergend lachje. en als u rustig meegaat naar het „Carter, zal u niets ge beuren. 'Het is voor uw eigen veiligheid, voegde de man er Boonend aan toe. Hij gaf een teeken met zijn blanke sabel en van den overkant van, de straat kwamen nog, meer soldaten. Hij gaf ze opdracht om het huis te doorzoeken. De derde. Senor Forrester, moet ook gevonden tt 3(1-24 .worden. Zor~ dat hij niet gewond wordt Onder geen voorwaarde. Bij de woorden rukte Peter zich met een Bimsons. verzuchtingi los van den man die hem vasthield, holde bet huis in met een waarschuwende kreet, die hij 'hoopte dat Roddy bereiken zou.' Hij trok mach teloos aan zijn handboeien, terwijl de soldaten hem achterna vlogen. Roddy bad zijn machine geïnspecteerd, maar zat nog steeds op wacht bij de boot, verlangend naar een diner. Door de hoornen en heesters in den tuin kon hij; de lichten, op de gedekte tafel zien en dat maakte hem nog hongeriger. Om er de anderen aan te herinneren dat hij ook) wel wat lustte floot hij even. Zijn fluitje werd dadelijk beantwoord, maar tot zijn verwondering niet van uit het huis, maar van een plek op ongeveer honderd voet afstand aan die kant van den haven. Hij maakte daaruit op, dat Pedro was aangekomen en hij zuchtte .van verlich ting. Hij was op het punt zijn noodsein te herhalen toen o-p de „patio" een geweldig tumult losbrak. De lichten doofden plotseling uit, er klonk een gerinkel van brekend glas en porselein en hiii hoorde Peters stem die zijn naam riep. Hiji sprong uit de boot, holde den tuin in. maar hoorde een zwaar lichaam op het grint vallen, terwijl' veel hollende voeten over het pad voortbewogen. Roddy, sctoreewd© Peter'® stem, ze hebben ons gevangen genomen en zitten jou achterna. Maak dat je wegkomt. Als de weerlicht! In de duinstreek kon Roddy niets zien. Hij hoorde een heele troep mannen heen en weer draven en in de struiken slaan. Zijn eerste gedachte was dat hij moest probeeren hen te helpen. Hij' trok zijn revol ver en rende de-steiger af. Peter 'hoorde hem' aankomen en schreeuwde in doodsangst: —Ga terug- Je kunt ons toch niet helpen. Er is voor jou ander werk. Ga dat doen! Het volgende oogenblik maakte aan Roddy'® aarzeling een einde. De soldaten hadden ook' zijh aanwezigheid gemerkt en renden onder luidi geschreeuw den steiger af. Roddèy zag in dat hij! onder deze omstandigheden Pe ter onmogelijk zou kunnen bevrijden, terwijl hij, als het moest, alléén Rojas zou kunnen bevrijden; Hij' gooide de lijn van de boot los en duwde uit alle macht van den wal af. Op hetzelfde moment verscheen een witte gestalte op den steiger, die haastig op de boot toekwam. Bij het eerste geluid van de draaiende schroef hoorde Roddy een stem, die zonderling zwak en zonderling bekend klonk. Roddy! riep de stem. Ik ben het, Inezt zich' mede zou kunnen brengen voor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer* 2. Ook ondergeteekende is van oordeel, dat het rijl den binnen de bebouwde kommenveelal het moeilijk ste is. Dat deze opvatting nu mede zou brengen, dat juist in bebouwde kom bepaaldelijk op grond van het feit, dat het rilden daar het moeilijkste is. het besturen van een motorrijtuig zou moeten worden aangeleerd, dat dus ook de bebouwde kom. en nog wel bijl voorkeur, als oefenplaats zou moeten worden uitgekozen, kan hij. met het oog op het onderl' op gemerkte. echter niet toegeven. Veeleer is hij van oordeel, dat althans die gedeelten van de bebouwde kom, die aan de vaardigheid van den bestuurder meer dan gewone eischen stellen, bij het leeren riju den in het algemeen zullen moeten worden gemeden. Aangezien echter inde bebouwde kom opverschiilend plaatsen ruime straten en pleinen zijn, die voor bet oefenen in het besturen van motorrijtuigen goede gelegenheid bieden, terwijl' zoodanige gelegenheid buiten de bebouwde kom niet of niet voldoende be staat terwijl verder in sommige streken van het land de bebouwde kommen der gemeenten zoo dicht aan elkander, aansluiten, dat het niet mogelijk ia daartusschen een oefenplaats te vinden, is onderge teekende, na een nader onderzoek, dat bij in verband met de vragen hoeft ingesteld, van meening. dat in derdaad tegen het aangehaalde voorschrift bezwaar bestaat. 3. Ondergeteekende overweegt het uitlokken van een Koninklijk besluit tot wijziging van het Motor en Rijjwielregleinent in den boven aangegeven zin. (Wordt voor het oefenen in het besturen over het algemeen van die gedeelten der bebouwde kommen gebruik gemaakt, waarop onder 0 wordt gedoeld - en daarop wordt dezerzijds vertrouwd an zal voor het scheppen van bijzondere waarborgen voor de veiligheid geen aanleiding bestaan. Voor het overige zal met de waarborgen, vervat in de desbetreffende voorschriften van de Motor- en. Rijwielwet en van het genoemde reglement, genoegen moeten, worden genomen; ondergeteekende ziet ook vooralsnog geen mogelijkheid, nog verdere waarborgen in het leven te roepen. 4. Zal in den voren aangegeven gedachtengang het gebruik van een afzonderlijken leswagen in het al gemeen niet noodig trijp, met het oog op het zeen groote aantal' personen, niet alleen' in de groote ste den, maar over het geheel© land verspreid, dat zich de kunst, motorrijtuigen te besturen, eigen zal heb ben te maken, zoude het 'hier aangegeven denkbeeld* naar het voorkomt, ook niet voor verwezenlijking in aanmerking kunnen komen. Voor 'het overige meent on^^eteekende ie moeten betwijfelen, of ook bijl het inrichten van een leswa gen, op de wijze als hier aangegeven, de bestuurder wel steeds door tijdig Ingrijpen ongelukken zal kun nen voorkomen- Naar men ons meldt, komt het welbekende Circus CaiU Hagenbeek, thans met ongelooflijk succes ta Scheveningen, voor de eerste maal te Den Helder, Wel is het Circus Carl Hagenbeek uit Stellingen bü Hamburg geen onbekende in ons land. maar hU heeft» nooit de gelegenheid gehad Den Helder te be zoeken. Het Circus zal opgeslagen worden op het weiland „De Ton" tegenover de Watertoren, waan hij gedurende vier dagen, van Maandag 29 Augustus tot en met Donderdag I September prachtige circus voorstellingen zal geven. Meer dan 20 allereerste rang nummers zullen ver toond) worden. Overal) waar Hagenbeek komt, is het een echten triomph. Het programma is van hiet be gin tot het einde spannend en beslist nieuw. Leeu- iMet een uitroep van verbazing, vreugde en ont steltenis stuurde Roddy de boot naar de wal en schoof' op een afstand van roeiriemPreedte lang» de steiger. Een kreet van verlichting, van vreugde een geruisch van fladderende rokken en Inez sprong in de boot. Roddy duwde haar op den bodem, vol angst voor haar veiligheid. Ga liggen! Ze zullen op je schieten! Op den wal riep een opgewonden stem in het* Spaansch: Nee! antwoordde de andere stem. Denk aan je orders! Maar hij ontsnapt! zei de eerste stem' weer en op hetzelfde oogenblik flitste er iets, een schot ging af en een kogel floot over hen heen. Er volgde een heele kogelregen, maar het gepuf van de machine bleef ge lijkmatig doorklinken en toen het geluid zich steeds verder verwijderde, hield ook het schieten op. Rody liet het stuur in den steek, bukte zich en trok Inez in zijn armen. Achter hen loken de stad en de hemel erboven één rood bloed. Van het fort gaven sissende en loeiende vuurpijlen allerlei signalen aan de kazer nes; van de kanonneerboot flitste het snelvuur met vlugge, scherpe stralen door de duisternis. In verschil lende deelen van de stad waren brandstichters aan het werk geweest, de roode vlammentongen kronkel den onheilspellend omhoog en groote wentelende von- kenbundels spatten uiteen in de stille nachtlucht. Voortdurend ratelde het geweervuur. Met zijn arm om haar (heen en haar gezichtje tegen het zijne gedrukt, staarden Roddy en Inez naar dat fantastische schouwspel. Zoo zaten ze een poosje in elkaar en in het wild-schoone gezicht verloren. Toen bewoog Inez en maakte zich van hem los als iemand die uit een droom' ontwaakte. Waar gaan we naar toe?", fluisterde ze. Naar den tunnel, antwoordde Roddy met iets plechtigs in zijn stem. Het meisje zuchtte tevreden en liet zich weer glij den in zijn beschuttende omarming. Ze voeren met eën wijde bocht om het fort heen en wendden toen het stuur naar den wal. De stad lag. nu een heel eind rechts van hen en het rumoer van het gevecht drong nog maar vaag tot hen door. Waarom hen je eigenlijk naar den steiger ge komen?, vroeg Roddy. Het leek hem toe, of hij 9prak van iets dat heel ver weg in het verleden gebeurd was, van iets, dat flauw in zijn herinnering was blij ven hangen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1