Raad Harenkarspel jaarna er hulp gerequireerd werd. Mevr. de Klerk-— Out, lid der Haarlemsche reddingsbrigade, die op bet strand zat, spoedde zich na^r de plaats van bet ongeval en nam den drenkeling in behandeling. Ka eenigen tijd kwam B. weer tot bewustzijn. Per brancard werd hij naar den politiepost aan den zee weg gebracht, waar een dokter uit Zandvoort hem nog een injectie toediende. Na een paar uur kcfti van B. per auto naar zijn woning te IJmuiden ver voerd worden. Men vestigt in verband hiermee de aandacht op bet nog steeds ontbreken van een telefonische ver binding op het Bloemendaalsche strand. relletjes. Benige workloozon te Haarlem, die binnenkort wegens achterstallige huur op straat gezet zouden worden, hebben getracht een woning in da Cheri- bonstraat en eau op den Middagweg te Haarlem Koord te bezetten. Dit verblijf waa echter van korten duur, want de eigenaar liet met behulp der politici U<e deuren en de raman van die perceel oq verwijderen, ,en dwang zoodoende de ongenood© gasten, heen te gaan. Tenslotte zijn ander hevig protest der betrokken workloozen en van eonige omstanders de inboedels ween: op atraat gezet. RAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Aan het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de besluiten van den raad der gemeente Aarden burg van 25 Juli j.1. betreffende toelating van do nieuwgékozen leden van den naad, van Aar dien burg warden vernietigd, is het volgende ont leend: gehoord de raededeelingen, tor vergadering van beden (29 Juli) gedaan door don haar substituut- officier van justitie en don heer reehter-oommis saris in strafzaken bij de arrondissements-xecht 'bank te Middelburg; overwegende, dat voldoende is komen vast te staan, dat gehandeld is in strijd met verschillende positieve voorschriften der Kieswet, en wel lo. met art. 65, waar is voorgeschreven^ dat de tafel zoodanig zal zijn geplaatst, dat de kiezers de verrichtingen van het bureau kunnen gadeslaan, terwijl pit de klaoht van H. Willems on 4 anderen welke haar bevestiging vindt in mededeelingen van de hiervoren genoemde rechterlijke ambtenaren, is gebleken, dat m stomdistrict II de plaatsing zoo danig was, dat bedoelde verrichtingen in het ge heel niet ktpnden worden waargenomen; 2de. met artikel 86, eerste lid, waar is voorgei» schreven, dat de voorzitter de stembiljetten opent, terwijl uit de in het proces-verbaal der zitting van het hoofdstembureau opgenomen1 bedoelde klacht van H. Willems en 4 anderen uit de door den burgemeester ingezonden oonoept-notuleu van de vergadering van den raad van 25 Juli^ 1927 is gebleken, dat in beide stemdistrioten opening me de heeft plaats gehad door anderen dan de voor zitters; 3o. met artikel 87, voorlaatste zinsnede, waar is voorgeschreven, dat het stembureau beslist over de waarde van het stembiljet terstond nadat het biljet is geopend, terwijl mede blijkens de -klacht van H. Willems o-s- zulks i.o. niet terstond zou zijn geschied; 4e. met art. 87, laatsto zinsnede, eersten' volzin, waar i« voorgeschreven, dat de voorzitter de rede nen van ongold igveiklaring en van twijfel en de beslissing onmiddellijk bekend maakt, wat volgens fcenocmdb 'klachten niet onmiddellijk zou zijn ge teeld ed; Overwegende voorts, dat in het adres van de besturen der anti-rev., vrfjz. en arbeiderskiesver )oi ligingen o.m. wordt te kennen gegeven, dat voor ion officier van justitie moer dan 40 kiezers heb- xm verklaard, dat zij bij de stemming op den |andidaat A. I. Oats man van lijst 3 in stomaiatriob I hebben gestemd, terwijl do uitslag der stemming n dat stemdistriot slechts 31 stemmen op dezen Kandidaat vermeldt; overwegende, dat de .in die vorige overweging K-doelde mededjoeling door don substótuukodmoier rau justitie in de vergadering is bevestigd en dat rorder door dezen! ambtenaar is medegedeeld: le. dat aan hem doom 7 personen' is verklaard, lat zjj hebben gestemd op Hendricus Corthals en peen ander vakje hebben rood gemaakt, terwijl eigens het proces-verbaal sleohts 2 stemmen op iendricus Gorthals zijn uitgebracht; 2e. dat aan hem door 2 personen is verklaard, lat zij hebben gestemd op Jacobus Dejj en geen inder vakje hebben rood gemaakt, terwijl volgens iet proces-verbaal sleohts 1 stem pp Jaoobus Deij s uitgebracht; Se. laat aan hem door 1 persooni is verklaard, dat ij heeft gestemd op M. Balkenedinde en geen an- lor vakje heeft rood gemaakt, terwijl volgens iroccs-ver baal gteen stem op M BaLkenOinde is afgebracht; overwegende dat in een! adres van A. Oarthals, J. Corthals, en M. CorthalsHoudérstijh het ver- aceden wordt uitgesproken, dat bij de. stemming e tem district H zoer ernstige vergissingen heb- >en plaats gegrepen; ov-erwegende, dat uit een en ander moert worden (geleid, dat bij de stemming voor da verkiezing loden van den gemeenteraad van Aardenbnrg -1 Miea 192(7 im de stemdistrioten I en II niet j—jen de voorschriften der kieswet niet uauwkeur frig rijln in lacht genomen, doch dat daarbij ook pp-- regelmatigheden hebben plaats gehad; vernietigen de besluiten van dan raad dier ge- neen te Aardenburg- van 25 Juli, betreffende toe- ating van de nieuw inkomende houtgas inplaats van benzine. j u voor, aldus schrijft de N.Rt.Crt., dat gij a <to toekomst als een der meest noodzakelijke ïgrediëuten van een autotocht een bijl aoudt leun en beschouwen. Dat wil zeggen, indien uw ge reten ruim genoeg is, om indien gij' onderweg ge- rok aan brandstof mocht krijgen, een boompje m te hakken, een' heining te slaopen of te stop en in een in aanbouw zijnd huis, ten einde den wodigen houtvoorraad op te doen. Maar beter. Gij wilt niet zijn een roever langs ten weg. Eens anders eigendom is er even heilig Is het schaarsche geboomte dat de Nederlan'dscbe roven siert. Geen nood. Gij rijdt even aan bü meubelzaak, of een water- en vuumering, een entzagerij of een publieke verkooping. Gij kunt osnoodswel aanbellen bij het eerste heb besta huis, a wat kisten te. koop vragen, dia op zolder int- )maaB 111 (^e(n weg staan. Mocht er eigens een cycloon of een windhoos een ^vriendelijk bezoek hebben1 gebracht, dan behoeft i] maar doop de geteisterde streek te rijden om w brandstof voor het oprapen te hebben', benzine is dan immers een ouderwetsohe vloei en geworden, die heeft afgedaan en Waarvan on voor het gemak ten hoogste een paar leter- Ite meeneemt. Maar in allen ernst. Zal de veelbelovende ben- över een aantal jaren voor een goed' deel haar ■oreldaohen plicht hebben vervuld? Zullen de le- wh.,ig geldeurde'benzinepompen, die als stille hel pers la ngs den weg zijn komen opduiken, plaats pan maken voor magazijntjea voor den opslag "aden vmVoop van hout? m J*1.loopem in; FramfcrüK reeds ongeveer 5000 ™owaCTna door middel van houtgas, voor een poot deel in dienst van het leger. Het wordt een KLSj?' riikmd, door bosschien en wouden fQver te schieten, niet anders gaat doen, dan de k^?re-r?ar^i-bewijzen- Dit is niettemin Kr' De. techniek zou wel eens het eenige middel Rv5-2n ,zlJ.n' Safc «m oorlog onmogelijk kaan maken. vrachtwagens loepen er in anJqmh. Straks loopen er vele m België, zooals B reeds ry den in den' Belgischen Conga ook. Ilae- RL3? over ^0niê"e11 tijd in Nederland? ut naar de fabrikant zegt, niet minder dan pi.m'. 80 po. Eten tank of hoe men' het noemen wil, aange bracht iin de asjbijheAd vani de bestuurdersplaats, kan 05 Kg., hout bevatten, aan blokjes gehakt. Dit hout rust op een1 houtskoollaag, die op een rooster, ligt, ön gemakkelijk tot gloeien gebracht wordt. Door middel van het gas, hetwelk deze 65 Kg. hout ontwikkelen, en dat, vóór de motor het gebruikt, gezuiverd wordt, loopt een vracht wagen die 2500 Kg., of 5000 Kg., zelfs, 10.000 Kg. belasting draagt, ongeveer 190 K.M. Elke houtsoort kan men hiervoor gebruiken, hoe zwaarder hout hoe betor natuurlijk, alleen geen dennenhout, dat teveel hars bevat. Zulk een Berifetwagen van de fabriek van dien naam te Lyon,uitgerust met deze vinding van den Eramscihen ingenieur lmberè, heeft da verte genwoordiger hier ter stade, de heer H. AUaU Jr-, aan den Bergweg, ons gisteren getoond. Sample oomrne bonjour, zei de enthousiasts Fransohe monteur, die met oezen wagen via Brussel van Lyon was kxxmen rijden en die de verkeersre* geling hier heel wat moeilijker vond dan in. Parijs, waar het verkeer wel veel drukker is, maar waar een fietser en een melkboer met alles kunnen doen op den weg wat hun belieft Een uur lang blijft de kachel, zouden we bijna zeggen, smeulen, als die wagen stilstaat. Dan nog kan men er onmiddellijk mee wegrijden,, en wie erg veel haast heeft, kan desgowenschteen paar liter benzine gebruiken, behoeft dus niet te wach ten, Itot zich voldoende gas ontwikkelt om den wagen te laten loopen. Trouwens als de motor koud is, duurt dit laatste nog sleohts 3 4 5 minuten. Van rook of iets dergelijks geeto sprake, en eerst als de wagen op houtgas 3000 K.M. heeft geloopen, is schoonmaken noodig, hetwelk in nauwe iijks een uur schijnt te kunnen gebeuren. De uitvinding, is eigenlijk zoo eenvoudig, dat ze niet meer van dezen tijd lijkt. In de praktijk Bchjjr nen zich geen bezwaren te bobben voorgedaan en de besparing is inderdaad zeer groot. Het aanbren gen van de installatie aan gewone vrachtwagens ia niet kostbaar. De, Berliotfabriek zoekt thans de toepassing op personenauto's. De verwezenlij king daarvan schijnt ook al niet ver meer verwij derd te zijn. - Zou er meer toekomst in heb hout dan in de benzine zitten? De praktijk zal het antwoord wel geven. Interessant is deze vinding ongetwijfeld. DE PROVINCIALE WEG BIJ ZAANDAM. De gemeenteraad heeft zich in de gisteren gehou den vergadering niet algemeene stemmen vereenigd met het voorstel van B. en W. ten aanzien van de medewerking tot het tot stand komen van den pro vincialen weg Amsterdam—Alkmaar, onder dank betuiging van B. en W. en aan de commissie, die zich heeft belast met de onderhandelingen met de eigenaars der terreinen, welke voor dien weg noo dig zijn. Met ingenomenheid maakte wethouder Kan, die van de commissie deel heeft uitgemaakt, melding van het feit, dat de commissie overal groote wel willendheid en een streven tot medewerking heeft ondervonden. Alle eigenaars hebben zich bereid verklaard de gronden af te staan. De gemeente verleent in de kos ten van verkrijging der gronden een bijdrage aan de provincie van f 100.000, te voldoen in 40 jaarlijksche termijnen bij een rentevoet van 5 pet. Bovendien besloot de raad tot het aanleggen, naast den provincialen weg, van een plaatselijken weg. Vastgesteld werd, dat Zaandam de eerste gemeente is, die zoover met de voorbereidingen is gevorderd. EEN VERJAARDE DIEFSTAL VAN TWEE TON UITGEKOMEN. Naar wij vernemen, is dezer dagen bij een bankier te Amsterdam een pandbrief aangeboden, die bij on derzoek afkomstig bleek te zijn van een in 1909 te Vlaardingen gepleegden diefstal. Ook zijn te Am sterdam coupons aangeboden van pandbrieven die eveneens van dezen diefstal afkomstig zijn. Het betreft hier een diefstal, 18 jaar geleden bij de firma Kikkert, een haringhandel te Vlaardingen, gepleegd. Er is toen uit het kantoor dezer firma een geldtrommel gestolen, inhoudende ongeveer twee ton aan effecten. De diefstal had onder zeer bijzondere omstandig heden plaats. De geldtrommel was nl. opgeborgen in de brandkast en toch was deze brandkast niet verbroken. Een bekende moest in elk geval de hand in het spel hebben gehad en kans gezien hebben, die geldtrommel uit de brandkast te halen, terwijl ze geopend was. Een langdurig en nauwkeurig onderzoek had niet tot resultaat dat de dader(s) gevat kon(den) worden. Enkele dagen na den diefstal echter werd in het kantoor de geldtrommel gevonden met een ge deelte van de effecten. Effecten, aangeboden in ver schillende plaatsen van ons land, werden in beslag genomen, maar nimmer kon uitgemaakt worden, van wie de effecten afkomstig waren. De zaak bleef tenslotte rusten, nadat een groot ge deelte van het bedrag (het gold hier het geheele vermogen in geld van genoemde firma) terecht was. Ongeveer 1*4 ton werd in beslag genomen. Bij het thans ingestelde onderzoek bleek dat de laatstelijk te Amsterdam aangeboden pandbrief en coupons ter verzilvering zijn aangeboden door een vroegeren kantoorbediende van de firmia. Deze ver klaarde, die pandbrieven ()vijf stuks, elk ter waarde van f 1000) indertijd te hebben gevonden en er nu een van te hebben willen verzilveren. De vijf pand brieven zijn in beslag genomen. De diefstal is intusschen verjaard. OUDKARSPEL. De kolf club „Volharding" besloot Woensdagavond f7.50 uit te trekken voor een medaille, aangevraagd door de V.V.V.V.V. in verband met de voorwedstrij den voor de Olympiade. Besloten werd aar den bondswedstrijd deel te nemien, die de volgende maand in Lopik gehouden wordt. De korpskolvers zullen na een ouderlingen wed strijd worden aangewezen. Voor het jaar 1928 zal de bondswedstrijd in deze gemeente worden aangevraagd. Als afgevaardigden werden aangewezen S. Ton en H. Bakker met als plaatsvervangers C. Vlug en C. Vis. broek op langendijk. Bij de op 2 Aug. j.1. gehouden] stemming' ter veriaezang van een lid van het Bannebestuur alhier, werden uitgebracht 10 stemmen, waarvan op den heer Jb. Dirfünaat Az. (aftr.) 10 stemmen, zoodat deze met algemeene stemman- is herbenoemd. het rijden over een overweg. Voor het kantongerecht te Wageningen is opnieuw behandeld de zaak tegen den autorijder uit Venlo, beschuldigd op 26 Mei den overweg van de spoor weg Arnhem?—Utrecht, nabij het station Ede, te hebben overgereden met zijn auto, met een snelheid van 27 K.M. per uur, althans met meer dan 10 K.M., wat voorschrift is. Bij de eerste behandeling werd bekl. verdedigd door den heer imip. M. S. A. Ybes, jur. adviseur van de K.N.A.C., die betoogide, dat bekl. op den spoor weg had gereden met een snelheid van niet meer dan 10 K.M., maar na het passeeren der rails vol gas had' gegeven, wat niet strafbaar kon zijn. Als getuigen weiden gehoord de agenten die het proces verbaal hadden opgemaakt Zij deelden mede, dat de overweg 35>4 M. breed is. de oprit 29 M. en de afrit 36 M. De geheele afstand werd afgelegd in 13 sec. Had verd. den oprit en den overweg gereden met een snelheid van niet meer dan 10 K.M., dan zou hij den afrit hebben gereden met een snelheid van 120 K.M. per uur, wat onmogelijk is. Het O.M. handhaafde zijn eisch van f 5 boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de kantonrechter bekl veroordeelde. ANNA PAULOWNA. Zondag LL hield de posfcduivenvereeniging „Altijd Verder" een wedvlucht vanuit Dinant (pl.m. 292 K.M.) Losgelaten 8.06. De uitslag was als volgt: 1 en 8 R. Gerings; 2 J. Harthoorn; 3 G. de Boe; 4 en 5 C. de Vliegher; 6 en 7 R. v. d. Burg. De eerste duif werd geconstateerd 12.51.15, de laatste 1,10.40. LANGENDIJK, Dat de tuinbouw in het nieuwe seizoen betere re- Bultaten heeft opgeleverd dan in 1926 blijkt wel uit de verschenen statistiek over de maand Juni Zoo werden in deze maand uitgevoerd 29346 ton aard appels ter waarde van f2.796.000 tegen 20.680 ton ter waarde van f 1.346.000 in Juni 1926. Dit beteekent dus een meer dan tweemaal zoo groote ontvangst voor een minder dan anderhalf maal zoo groote uit voer, of per wagons uitgedrukt: f 650 in 1J£6 en f 950 in 19271 Dit zijn cijfers die den geheelen uitvoer betreffen, doch als men nu bedenkt, dat Langen- dijk, vergeleken met andere centra, b.v. de Streek, vanwaar vele aardappelen worden uitgevoerd, pe ter heeft geëxploiteerd dan elders, zullen deze cij fers voor Langendijk allicht nog gunstiger beeld vertoonen. Wat de wortelen betreft, hiervan werden 4254 ton ter waarde van f712000 uitgevoerd, tegen 2535 ton ter waarde van f577000. Aangezien de wortelenuit- voer van zeer geringe beteekenis is voor Langen dijk, oefent de achteruitgang per ton-opbrengst geen merkbaren invloed uit. In Juni 1926 werd 8287 ton bloemkool uitgevoerd ter waarde van f 1024000, in de alfgeloopen maand Juni 7945 ton ter waarde van f 1.068.000. Bij een ver minderden uitvoer a-i?co een vermeerderde opbrengst Toch moeten deze prijzen noodig worden gemaakt, wil van een redelijke opbrengst sprake zijn. NOORDSCHARWOUDE, Het Badhuis van de afd. Langendijk van het Witte Kruis wordt a.s. Maandag 8 Augustus officieel ge opend. Verschillende autoriteiten zijn daarbij uit- genoodigd. -h LANGENDIJK, Behalve dat de draaihartigheid in de kool een wa re verwoesting aanricht, treedt thans ook de z.g.n. vallerziekte in ernstige mate op. Van verschillende, zijden eernamen we, dat het er met de koolteelt zeer slecht voorstaat. Bedroevend is het ook met de bloemkool, waarvan heele akkers totaal wegdraaien, zoodat de opbrengst zoo goed als nihil is. ANNA PAULOWNA. Woensdag heeft in lokaal „Veerburg" te Anna Paulowna, ten overstaan van den alhier gevestigden Notaris J. van der Knaap, de afslag plaats gehad van een Heerenhuis, drie arbeiderswoningen met tuin- en bouwgrond, gelegen aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna, ter gezamenlijke grootte van 2.47.111 H.A., eigendom vaü de Erven van wijlen mevr. Wed. C. Waiboer Rz. De uitslag was, dat het geheele complex bij de eindcombinatie werd afgemijnd door den heer C. D. Rezelman, op een bedrag van f21262. De heer Re- zelman, deed dit (uitgezonderd een klein gedeelte weiland voor zich zelf) in opdracht van de gemeen te Anna Paulowna. OUDESLUIS. De heeren v. d. Steen en Delver Sr. alhier heb ben hun meel/maalderij annex fouragehandel ver kocht aan den heer H. Del ver Jz. Aanvaarding 1 Mei 1928. CALLANTSOOG. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar door de V.V.V. wederom een wedstrijd in het maken van zandfiguren op het Calantsooger strand worden ge organiseerd. De V.V.V. zal een flink aantal prijzen uitloven, waaruit de prijswinner9(sters) zelve een keuze zullen mogen doen. Bij gunstig weder zal de wedstrijd worden gehouden op Zondag 7 dezer. Bij het versieren der figuren mag alleen gebruik wor den gemaakt van producten, die de zee oplevert. Waar een dergelijke wedstrijd steeds een groot succes is geweest, mag worden verwacht, dat ook dit jaar de deelname groot zal zijn, te meer, waar op het oogenblik een groot aantal badgasten met kinderen alhier verblijfven. De heer Dr. Oterdoom is uitgenoodigd het voorzitterschap der Jury op zich te nemen. VERNIETIGING VAN NATUURSCHOON. Bij de vele aanslagen, welke den laatsten tijd op ons natuurschoon worden gepleegd, meestal uit een oogpunt van. verkeersverbetering, dreigt weer een nieuwe te worden gevoegd. Thans is het de beuken laan tusschen Heiloo en Alkmaar, die wel bijna iedereen hekend zal zijn, om haar majestueuze boo- menrij, geflankeerd door het bosöh van het land goed Nijenburgh, eigendom van de heeren Van Fo- reest, welke aan de sloópende hand van Waterstaat ten offer dreigt te vallen. Het wegdek, dat daar een meter of vijf breed is, schijnt voor het verkeer onvoldoende te zijn, hetgeen bij drukke dagen inderdaad het geval is, maar of dat nu zoo erg is, dat daar een dergelijke schitte rende laan totaal door verdwijnen moet, dat zou mischien toch eerst wel eens terdege kunnen wor den uitgezocht, en dan zien, of niet op andere wijze in de verbetering van het verkeer zou kunnen wor den voorzien, bijv. door rijwielpaden en wandel paden. Tenslotte, aldus een correspondent van (het Hbld., die ter plaatse eens een kijkje is wezen nemen, is het zg. „averbosch", d.1 dat deel van het landgoed dat men, komende van Heiloo, aan zijn linkerhand heeft en waartoe dus de helft van het door Water staat gevonnisde 'behoort, door de heeren Van Foreest afgestaan aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Zet men het plan van Waterstaat door, dan zal de Staat dus een stuk gaan vernielen, van wat genoemde vereeniging zoo juist als „natuurmonument" heeft aangemerkt en. verkregen! En dan beklaagde Minister Van der Vegte zich nog min of meer erover (schier met tranen in zijn stem) dat er menschen waren die hem noemden „den grooten vandaal van Nederland!" Olcih, al© hij zelf maar eens ging kijken. Daa bij Heilo! DE LANDERIJEN OP MARKEN. In de zomerzitting van de Staten van Noord-Hol land is besloten steun te verleenen voor de oprich ting van een bemaling op Marken. Biervoor zal ech ter eerst nog de stichting van een waterschap noo dig zijn. Hoezeer spoed noodzakelijk is, blijkt wel uit het feit, dat thans de landerijen, ten gevolge van den grooten regenval,onder water staan, het gras niet gemaaid kan worden en de hooioogst dreigt te wor den vernield. Het land is in een moeras herschapen; het vee kan niet worden geweid. Dezer dagen is in een vergadering van belang hebbende bóeren besloten, tijdelijk zelf de handen ineen te slaan. Voor een jnaand is een pompinstal- latie gehuurd, waarvoor vrijwillig f2000 is bijeenge bracht, ten einde nog te trachten den hooioogst te redden. Deze wordt geschat op 750.000 Kg., waarvan voor een waarde van omstreeks f 20.000 wordt uit gevoerd. De gevolgen van het mislukken van den oogst zijn voor de arme eilandbewoners niet te over zien. Weduwen en ouden van dagen zijn dan ge dwongen hun stukjes grond te verkoopen. Dat ook de volksgezondheid door den bestaanden toestand ernstig gevaar loopt, behoeft nauwelijks betoog. DE KONINGIN EN DE PRINSES OP REIS. De Koningin en Prinses Juliana zijn gisterochtend per trein van 9 uur 17 min. uit Amersfoort naar Oslo vertrokken voor de reis naar het midden van Noor wegen. Koningin en Prinses werden vergezeld door jonk- vrouwe van Swinderen, eerste hofdame der Konin gin; baronesse Bentinck, hofdame der Prinses, en majoors Ruys en jhr. de Jonge van Ellemeet, adju danten van Hare Majesteit. De reis naar Oslo geschiedt in het eigen salon rijtuig van de Koningin. De aankomst te Oslo is morgenavond omi 21 uur 20 min. De reis daarheen gaat via Hamburg, Lasnitz en Traelborg. Te Oslo wordt in den trein overnacht. In den ochtend van Vrijdag 5 dezer vertrekken, behoudens eventueele wijzigingen in het reisplan, de Koningin en de Prinses naar Fefor, om dnar den eersten tijd te blijven. Daarna wordt een verblijf ge vestigd te Bygdin tot den-terugkeer naar Nederland tegen het einde van Augustus. Vergadering van den Raad op Woensdag 3 Augus tus 1927, des middags 3 uur. Afwezig ia -de heer De Vries, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dam. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. bericht heilbenoenting en heëediging van den heer J. Burger als Burgemeester; b. bericht van den Insp. der Dir, Belastingen in de 2e inspectie te Alkmaar, dat de uitbetaling der ge meentelijke inkomstenbelasting 1927—'28 zal geschie den naar een geraamde opbrengst van f 14.000. c. bericht van Ged. Staten dat volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156) over 1927 aan de gemeente zal iworden uitgekeerd i 7041.40, berekend naar f 2.18 per inwoner. d. Bericht opheffing College© van Zetters. Voorzitter brengt dank aan de zetters voor de verrichte werkzaamheden en hoopt dat de ophef fing niet ten nadeele van de belastingheffing zal zijn. e: goedkeuring op het besluit tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijlfen voor de plaatselijke in komstenbelasting. f. goedkeuring op de suppl begrooting 1926. g. verzoek omi voor 1928 wederom een subsidie be schikbaar te stellen voor de ontsmettingsdiensten van het Witte Kruis. Zal bij de begrooting worden behandeld. h. idem voor de malariabestrijding. Ook dit verzoek zal bij de gemeentebegrooting worden behandeld. i. begrooting van de Gezondheidscommissie, geze teld te Schagen, voor 1928. De bijdrage voor onze gemeente is geraamd op f64.60. j. jaarlifkscb verslag van den toestand der gemeen te over 1926. Het zielenaantal was met 88 toegenomen. k. verslag omtrent de door B. en W. gehouden landteohouw. Over 't algemeen werden de landerijen in goeden toestand] gevonden, 'n enkel' perc. liet wel eens wat te wenschen over en daarover zal aanschrijving plaats vinden. Volgt aanbieding van de gomeenterekening. G. E. B. te Waarland' en die van het Burgerlijk Armbestuur over 1926. De rekeningen over 1926 wijzen de volgende cüw fers aan: Gemeenterekening: gewone dienst: ontvang sten f 64046.10*4, uitgaven f 56709.87*4, batig saldo f 7336.23. Kapitaalsdienst: ontvangsten f 35120.69, uit gaven f 35120.69, saldo Rekening electriscb bedrijf, ontvangsten en uitgas ven f 7265.69 met een winst van f 287.31. Rekening Burgerlijk' Armbestuur: ontvangsten, f 834755, uitgaven tf 6369.02*4, batig saldo f 1978.22*4. Het batig saldo, waarmede de dienst der gemeen terekening begon was f 2420, zoodat Voorzitter een mooie vooruitgang constateert. Ooki de resultaten van het G.E.B. waren (bevredi gend, evenals dit het geval is met de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. De raadsleden, uitgezonderd de leden van het College van B. en W. zullen deze rekeningen nazien. Geen bijdrage voor de kanalisatie. Aan dp orde wordt gesteld de nadere behandeling van het verzoek der Commissie-Van Aalst, betref fende de kanalisatie van Westfriesland. B. en W. zeggen in hun advies: Omtrent het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van de Commissie-Van Aalst om een bijdrage van' de ge meenta voor de kanalisatie van Westfriesland, wordt opgemerkt, dat de meerderheid van B. en W. na kennissame van de besprekingen in de vergadering der Commissie van 29 Juni dezes jaars niet van zienswijze is veranderd en derhalve haar voorstel tot afwijzende beschikking op het verzoek handhaaft* Voorzitter merkt op, dat uit het advies 'blijkt, dat er ook nu nog sprake is van een meerderheid en een minderheid van B. en W. Spr. blijft op het stand punt staan, dat hij vorig maal heeft verdedigd om wel subsidie te verleenen, Overigens hebben zich geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan. De heer De Groot zegt, dat de vergadering te Alk maar goed bezocht was, maar bevestigt, dat zi<jh' geen nieuwe gezichtspunten voordeden. Spr. had gehoopt, dat een meer vruchtbare bespreking over de economische voordeelen plaats gehad zou heb ben. Wel werden verschillende plaatselijke belangen naar voren gebracht. Spr.'s algemeene indruk in deze zaak is, dat de grootste meerderheid niet sym pathiek staat tegenover de .plannen den commissie- Van Aalst. Bnkhuizen en Schagen dachten er andeers over, die hebben er meer plaatselijk (belang bij. De heer Borst zegt, dat de sprekers in die verga dering zachi weL voor, de plainnen verklaarden, maar van de menschen die ispr. later sprak, waren de meesten er tegen. D'e heer Francis zegt, evenals vorig maal, dat de kanalen in hoofdzaak voor de droogmaking der Zuiderzee moeten dienen en spr. gelooft niet, dat onze gemeente er van zai (profiteeren. Onze produc ten kunnen wél langs het (bestaande vaarwater wor den vervoerd en daarvoor hebben we geen behoefte aan schepen met een grootere t onnenmaat. Spr. wijst er verder op. dat wanneer het kanaal Oud- karspelDiMkshorn nog doorgetrokken werdi naar het kanaal KiolhornSchagen—-Stolpen en we daar door directe verbinding kregen met Schagen als centrumgemeente, stpr. daarvoor nog wel subsidie zou willen toestaan. Wat betreft het kanaal Alkmaar Zuiderzeewerken, dat zal voor onze gebeente geen voordeel geven. Den heer Dekker is het niet meegevallen, dat de te Alkmaar gehouden vergadering niet meer licht Ibeedfb gebracht. Het lijkt spr. toe dat de heele boerenstand1 niet veel belang in deze kA- naalplanman ziet; maar dat ze meer de belangen de® industrieplaatsen: raken. Rurgemee ter Wen- delaar heeft wel gewezen op de waarde vermeer dering: van de landerijen, maar spr. verwacht van die verhoogding! niet veel. Spr. had ook verwacht dat de vertegenwoordigers onzer gemeente in de vergadering gesproken zouden.hebben over het tra#- ject DirkshomOudklarspel. De heer (de Groot meent dat dit geen' zin had, want als er subsidie afgegeven wordt, is het een subsidie voor het heele plan. De heer Dekker is bevreesd om subsidie te geven, wanneer later mocht blijken dat het doode kana len zijn. i Voorzitter wijst er op, dat oen meer economische uiteenzetting met nocdig was, want die vindt men uitvoerig in de verslagen die aan gemeente- en watersohapsbesturen zijn toegezonden. De cijfers die daarin worden genoemd, zijn als basis genomen en tal geeft spr. toe dat 't een schatting is, er

Schager Courant | 1927 | | pagina 3