VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT De ontwikkeling Canada. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 6 Augustus 1927. No. 8095. RADIO. WEERKUNDIGEN. Wij, de zwaar klimaat-belasten, Praten heel graag over 't weer, Gaat niet onze juiste meening Met den luchtdruk op en neer? Zijn er niet de vaste punten, Waaraan'ieder houvast heeft, En vanwaar men, hoop doet leven, Steeds in hoop op betervleeft? Wie verkondigt niet de wijsheid, Als het regent dat het giet, Met een zeek're stemverheffing'. „Da's de schuld van St. Magnetl" En de hoozen of cyclonen, Da{ wist U nog niet, o zoo, Komen meer in het bizonder •Van die rare radiol Een komeet is'ook niet lollig, Als zooiets in opkomst is Gaat de wind geregeld krimpen En natuurlijk is 't dan mis! Neen, de wind moet door het Noorden, Als ik 't zoo eens zeggen mag, Maar met korte tusschenpoozen En dan na den langsten dag. Al die zonsverduisteringen Doen natuurlijk ook geen goed, En die vele vliegmachines Vliegen met te grooten spoed, Hoewel na een dag of veertien Zal het wel wat beter gaan, Hoor de kikkers maar eens kwaken En 't is gauw weer nieuwe maan!! Dit zijn zoo de wijze lessen, Die men aan te nemen heeft, Die men U in alle vormen Alle dagen gratis geeft, Die de hoogste glorie vormen Van een sterk weerkundige slag, Dat de ruimten aan moet vullen In 't bestaan van dag tot dag. Waarde weerhaan-weerprofeten, Staakt dit ijl geredeneer, Wilt U mijne meening weten? 't Ligt 'em dehk'lijk aan het weer! Let maar liever op het weerglas Van het politiek gedoe. Want de volk'rendmrometer Kruipt heel stil naar onweer toe!! Augustus 1927 Alle rechten voorbehouden. Ta, miinheer Piipmans, heb geschreven op de adverten tie, waarin tegen betaling van 'n riks h« middel aan de hand ge daan zou worden om in één avond tienduizend dollar te ver dienen. Zoo, en wat heeft men teruggeschreven? Eenvoudig dit: word boks kamoioen I KROES. De verboden vrucht..- of zenden op de korte golf. 'De Philips-kortegolfzender kan op schitterende resultaten bogen; zelfs concerten, opgevangen en met dezen zender opnieuw uitgezonden, zijn in Ban- doeng gehoord. Deze gebeurtenis doet ons onwillekeurig denken aan de dagen, toen de heer Jesse uit Haarlem voor den rechter werd geroepen en zich te verantwoor den had voor het feit, dat hij' in Radio-telegrafische verbinding gestaan had met Amerika en wel met behulp van een door hem gebouwdêri kórtegolf-zen- der en -ontvanger. Als wij ons niet vergissen, !s genoemde heer er met een ernstige berisping afge komen, nadat van tevoren een leger ras-amateurs in ibinnen- en buitenland zich bereid' had verklaard, gezamenlijk de hem eventueel op te leggen boete te Maar toen ie hier in dienst kwam, heb ie uitdrnkkeliik ge zegd, dat ie geen salaris eischte, op voorwaarde, dat ie als fami lie-lid zoudt worden behandeld. Dat kan wel, maar toen ken de ik de familie nog niet f betalen. H3j| had tegen de wet gezondigd, was n.1. in het bezit en had gebruik! gemaakt van een zender. Maar aan den anderen kant had bijl een keer te 'meer bewezen, de mogelijkheid met de zeer-korte- gölf en een minimum aan electrisohe energie, groot© afstanden te overbruggen. Terwijl' de lange-golf-zenders, wélke 10 tot 20 •keer meer energie gebruiken en nog vele malen meer duurder zijn Idan de korte-golf-zenders, tot voor kort noodzakelijk, bleken te zijn voor een eenigszins be trouwbare verbinding met stations op grooten af stand, thans gaat het er meer en meer op lijken, dat de korte-golf-zenders alleen in tile behoefte kun hen voorzien. Het is het experimenteeren van de Radio-amateurs geweest, dat herhaaldelijk op de mo gelijkheid hiervan de aandacht heeft gevestigd. De amateurs zochten naar een methode, om op een goedkoope, weinig energie vereisdhende wijze, te kun nen zenden en alles dreef hen daarbij naar de „korte golf". De practijk ging hieibijl aan de theorie vooraf, ofschoon de theoretici ookl niet stil gezeten hebben. Een vereeniging in Duitschlanid] heeft niet minder dan 474 artikelen bijeengebracht die allen handelden over de voortplanting van de Radio-golven. En deze verzameling bevat dan alleen nog maar de meest belangrijke artikelen, die over dit onderwerp ver sohenen zijn In die artikelen wordt veel medegedeeld over de z.gj „HeavSsidefUaag1. Déze laag bevindJt zich op ongeveer 100 K.M. afstand van het aardoppervlak, ten minste, dat neemt men aan. Vele proeven heb ben trouwens deze veronderstelling., voor zoover mo gelijk, bevestigd. De samenstelling en geleidbaar heid van de lucht, in die laag aanwezig, is oorzaak, dat ze optreedt als absoTbeerende, brekende, of te rugkaatsende laag voor de uitgezonden Radiogolven. Als hoedanig, deze laag optreedt, hangt af van ver schillende factoren. Zoo worden de lange golven te ruggekaatst; vandaar het eigenaardige verschijnsel, dat op bepaalde plaatsen van, het aardoppervlak een 'zender op grooten afstand goed doorkomt, maar even verder, of dichterbij, moeilijk te ontvangen is. De korte golf wordt eveneens teruggekaatst, echter 'treeidt hierbij eveneens absorptie op, zoodat de gol ven de aarde niet meer of moeilijk kunnen berei. ken, dit laatste'althans niet overdag. Bij de zéér korte1 golven nu, is absorptie overdag zeer gering, zooallg theoretisch bepaald en proef ondervindelijk bewezen is. Vandaar, dat het de zeer korte golf is, die in het verkeer over groote afstanden nog een belangrijk woordje zal meespreken. Wat dus door de Radio-amateurs reeds gevonden was werd later door de theoretici bevestigd. De ama teurs gaan er dan ook prat op, de korte golf „ont dekt" te' hebben. 't Is wel toevallig maar mijn man en ik ziin op denzelfden das eeboren. En mijn man en ik zijn op denzelfden dae: getrouwd 1 van Vanal de eerste jaren na de onfdekking in 1492. Ontleend aan een artikel in de N.R.Crt. naar aan leiding van de Confederatie in Canada op den eer sten Juli van dit jaar. Het geeft een beeld van de evolutie wan het land, van een worstelende neder zetting van dappere avonturiers te midden van een' wilde bevolking tot een moderne tot hoogen trap ge klommen industriestaat. De eerste pogingen om het land te koloniseeren werden gedaan door een1 zeker aantal Fransche pioniers, onder wie allereerst genoemd mag worden Jacqpes Cartier, die tusschen 1534 en 1542 de golf van St. Laurens bevoeren., De Monts en Champlain, die een kolonie stichtten in Nova Scotia in 1604. Champlain voer in 1608 de Laurens-rivier op, en stichtte de stad Quebec en in opvolgende reizen exploreerde hij de Ottawa-rivier tot het meer Ni- pissing, de Richelieurivier en het meer ChamJplain. •Toen hij in 1635 stierf had hij de Fransche bezittin gen uitgebreid met een uitgestrekte streek der zee- provincies, Quebec en een deel van Ontario. De daarop volgende toegankelijkmaking van het land is voornamelijk te danken aan de missionarissen, wiér ijver voor het geestelijke welzijn van de India nen hen ver van huis deed gaan, en bovendien aan die avontuurlijke geesten op wie het wisselvallige leven van gewoon jager en pelsjager een vreemde bekoring uitoefende. Deze laatsten stichtten pels- handel-centra in het Westen, welke later centra van Franschen invloed werden. In het begin werd Nieuw-Frankrijk, zooals Cana da toen nog genoemd werd, geregeerd —door ver schillende .handels- en bont-vennootschappen, aan welke het geven van de monopolies overgelaten werd. Toen ontstond de „Company of one Hundred Associates", aan wien in 1627 een charter gegeven Postbodehad griste re r vijf centen te veel op ie brie' te olakt. Plattelander: En g;aat-: nou te ver? werd. Deze maatschappij vormde eeA regeering tot 1663, toen de noodzaak van de instelling van een vasteren regeeringsvorm naar voren kwam en Ca nada tot een provincie van het Koninkrijk gecon stitueerd werd. De Fransche regeerende macht werd vertegenwoordigd door een triumviraat, bestaande uit een gouverneur, een bisschop en een intendant.. In de volgende jaren werden verscheiden duizend tallen immigranten naar de Kolonie gezonden. On der hen was een Fransch regiment, waarvan ver schillende personen later zich nederzetten in de Ri- chelieu—vallei als landheeren en farmers, en als een bescherming tegen overvallen van de Iroquois- Indianen. Onder het toen geldende regiem van kolonisatie werden uitgestrekte perceelen grond gegeven aan landheeren en door hen weer onderverdeeld aan ko lonisten, die militaire hulp moesten verleenen aan den landheer in ruil voor het recht om op zijn land te wonen. Onder deze heeren waren zeer huma ne en verlichte bestuurders, zooals de gevierde Frontenac, die veel deed om het lot van de kolo nisten te veraangenamen en hen te beschermen te gen aanvallen van Indianen en Engelschen. Enge land beschouwde de ontwikkeling van de nieuwe Fransche kolonie niet met een vriendelijk oog. Er was een harde strijd tusschen de kolonisten van Nieuw-Frankrijk en de Engelschen aan de kust van den Atlantischen Oceadh. In het midden van de 18e eeuw waren Frankrijk en Engeland in een grooten strijd gewikkeld om het bezit van Noord-Amerika, die eindigde in het verloren gaan voor Frankrijk van Canada. Dit had plaats bij het verdrag van Pa rijs in 1763. Bij de acte vastgesteld te Quebec in 1774 werd een constitutie gegeven, Gedurende den Ame- rikaanschen Vrijheidsoorlog en later in den oorlog van 1812 waren de Fransche en'Engelschen kolonis ten in Canada de zaak van Engeland toegedaan en van 1814 af genoot het land vrede naar buiten, doch was er interne onrust en politieke strijd om een constitutioneele regeering te verkrijgen. Men was niet tevreden met den bestaanden regeeringsvorm, waarom in 1837 opstand ontstond in Quebec en On tario. De nieuwe constitutie werd gegeven in 1841 en Zii: Stop even, Georpe, de man op de kar moet ie büikbaai "ts zeeeen. verbond Opper- en Beneden-'Canada, doch dit gaf niet de verwachte verbetering. Vervolgens, toen in 1866 weer moeilijkheden ont stonden met de Vereenigde Staten aan het einde van den burgeroorlog, waren alle partijen in Canada ge reed voor een groote nationale daad, die het land op een vaste basis zou stellen. Dit werd volbracht in 1867 bij de Wet op de Confederatie, welke in het begin alleen de Oostelijke Provinciën Nova Scotia, Nieuw-Brunswijk, Quebec en Ontanio betrof, doch welke mede in zich begrepen heeft het overige deel van het moderne Canada. Om tot een goed inzicht te komen van de waarde van dit befangrijke ver drag, is het noodig een kleine schets te geven van de ontwikkeling van het land, zoowel wat betreft de hulpbronnen als de bevolking van den vroegsten tijd af om te toonen hoe het vooruitging, in het bij zonder in de laatste zestig jaar. In den tijd van Cartier's pionnlerswerk was de eenige handel die in vischp de enorme visscherij- in de omgeving van Newfoundland en in de golf van St. Laurens had reeds de aandacht getrokken van de Europeesche visschersvlooten. De ontwikkeling van den landbouw. Met den landbouw werd meer dan 300 jaar geleden begonnen, namelijk in 1605 en was successievelijk «tot ontwikkeling gekomen aan de oevers van de St. Laurens volgens het landheeren-stelsel. In 1686 had Acadia een bevolking van 885 zielen. Dezen ver» bouwden tarwe, haver, vlas en fokten hoornvee, paarden, schapen, varkens en pluimvee. De landbouw werd het eerst beoefend op Princê Edward-eiland in 1713. Ontario was tot 1760 vrijwel onbewoond,- ba. halve door Indianen. De hoofdbezigheid der kolonis ten in heel Canada was de jacht, vooral pels jacht en pelshandel. Eenig hout werd uitgevoerd naar Frank rijk in 1667, zooals masthout en rondhout voor de Fransche marine. Van 1750 af werd de natuurlijke bevolkingsaanwas aanmerkelijk vergroot door ko lonisten uit Frankrijk en Engeland en na den Ame - rikaansohen Vrijheidsoorlog (1776—1782) verlieten vele Britsche onderdanen, hekend als de United Em. pire Loyalists, de V. S. en vestigden zich in de Oos telijke provinciën' en in Opper-Canada. Deze Loya listen namen de ontwikkeling van Ontario ter hand en legden de grondslagen voor het toekomstige Gou vernement van Canada. Doch eerst bij de toepassing van stoom, welke verbeterd transport te water en te land meebracht en het gebruik vermeerderde en verbeterde van alle soorten van machines, begon de groote stroom van immigranten en was men in staat een evenredig rendement te erlangen voor het werk, dat aan den grond besteed werd. De spoor wegen deden de Oostelijke provinciën het eerst pro- fiteeren van de vruchten der veranderingen, doch het zichtbaarste resultaat wsa de exploitatie der prairie-provinciën tengevolge van de voltooiing in 1885 van den spoorweg naar de Westkust als voor waarde voor de aansluiting van Britsch-Columbia tot de Confederatie. Ik heb eens gedineerd in 'n hotel, waar het plafond zóó hoog was, dat het alleen met een ver rekijker was waar te nemen. En ik heb eens gedineerd in een hotel, waar het plafond zóó laag: was, dat we alléén panne- koek konden eten!

Schager Courant | 1927 | | pagina 13