Raad Schagen Vacantief Drinkt<&t,an/a op de wandeling. SPAART JUBILEUM-BONS GtmBRnumt ■)VT»gara?t.niigM=iMiq51 kleur bijna niet van den Europeaan onderscheiden, DonzIJn er de talrijke halfbloed-Indianen voornam» lijk in de Zuid Amorikaansche republieken; ook deze zijn bijna niet van do blanken, te onderscheiden* Een onderzoekIngareisiger noemt Zuid-Amerika eenvoudig Indiaansoh, Dat gaat werkelijk op voor CuhunWö, Yenesutf*, Bollvlö, Guyana, Peru en Dra, «ilifl. Gok A.'ggmtnKI heeft een talrijke Indiaanacho bevolking In Ghaco en lu de steppen van Patagonlö, In Chili loven er in 't Zuiden ineex dan 100.000. De Indianen van Vuurland en vele andere plaatsen zijn deels uitgeroeid, deels uitgestorven. Aan de mogelijkheid; om de Indianen te beschaven twijfelt heden niemand meer. De resultaten van den missie-arbeid, vroeger en ook nu, geven daarvan de meest doorslaande bewijzen. De missionarisson van de 17de en 18de eeuw streef den ernaar, de Indianen, die tot dien dag een no madisch leven leidden, te wennen aan vaste woon plaatsen en akkerbouw. We weten, dat ze dit be reikten, ondanks de tegenwerking der blanke kolo nisten. De missionarissen trachtten hun christenen van de omgang met den Manke verre te ihouden, wijl de kolonisten blijkbaar geen ander doel hadden, dan den Inlander te berooven en hem van de zoo genaamde beschaving alleen het verderfelijke der zoogenaamde beschaving brachten. Een groot deel van Zuid-Aanerika zou thans zeker door een „Indi- aansch cultuurvolk" bewoond zijn, zoo niet de haat tegen den godsdienst, samen met de heb- en roofzucht der machthebbers, het opkomende zaad vernietigd had. De Spaansche regooring heeft weliswaar met kracht dadige wetten de Inlanders willon beshcerraen; Paus en bisschoppen hebben met kerkelijke straffen hem bedreigd, die de Inlanders durfden onderdrukken, zij waren echter niet bij machte de hebzucht der „veroveraars" die veelvuldig uit het grauw van Europa geworven waren, te bedwingen. Is bet wonder, dat de Indianen tegen de Manken een diepen haat hebben opgevat? De taal der Ara- caunier's in Chili geeft uiting aam die verachting en noemt den Europeaan „huinka" d.w.z. dief. De Indiaan is au in dienst bij de Europeanen, hij wordt gebruikt voor landarbeid. De Inlanders en de Mestizen een 'gemengd; ras bewerken den bo dem, die eens het eigendom hunner vaderen was, voor een slaven Loon. 'De Indiaan of Meseriz bewoont een armzalige hut een stukje land rondom zijn hut kan (hij voor zich zelf gebruiken; hij is echter verplicht voor zijn ■meester te arbeiden. Het kleine loon is lang (niet voldoende, om in de behoeften van het Indianen- gezin te voorzien. De meester schiet aan den „imqui- lino", zooals do inlander in 't Spaansch genoemd wordt, een zekere som voor, die immer gelijk blijft. De Indiaan zit dus altijd.' in schulden en is aldus gedwongen, in dio kolonie te blijven. Zoo hij weg gaat, wordt hiji voor een dief gehouden en is straf baar. Velen dozor ongeluklkigon zijn gedoopt. (Helaas slechts zelden kan do priester hen in deze ver afge legen streken opzoeken, en van een school is ook. nog geen sprake. Zoo blijven zij jammerlijk onwetén® Do moester ziet trouwens den priester Rover niet dan wel. immers hoe dommer de „inquilino1 is, des to meer is ihij! aan zijn meester gebonden. Een andere verscJlirikking voor dit ongelukkige volk is de veelvuldige gelegenheid, om misbruik te maken -van den drank. De drank is er goedkoop en als de gelegenheid er is, kan hij niet aan de ver lokking weerstaan en wordt zijn gansch klein ver mogen aan den drank geofferd. Zoo gaat dus dit volk. dat voor zooveel goeds is aangelegd, zijn zekeren ondergang tegemoet Vergadering op Vrijdag 5 Augustus 1927, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissyi, Burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig is de heer Overtoom. Van het nieuwgekezen raadslid Bregman is be richt ingekomen, dat hij zijne benoeming als zooda nig niet aanneemt. De Voorzitter van het Centraal Stembureau berichtte vervolgen» de benoeming van den beer Willemse. Daarna heeft het onderzoek plaat» van de ge loofsbrieven der gekozen raadsleden, de heeren J. Scboorl Pb. en J. Willemse. Hiermee worden belast de heeren Bregmiah, Timmerman en Van Nuland. De vergadering wordt even geschorst Na heropening wordt medegedeeld, dat alle ge loofsbrieven in orde waren, zoodat tot toelating wordt geadviseerd, waartoe de Raai besluit De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen en Ingekomen stuk ken. Ingekomen is: Procesverbaal overname kas van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat alles in orde was en in kas wal en moest zijn f 4773.27. Waren verder ingekomen verslag Woningbouw- vereeniging Schagen; verslag Rijkslandbouwwinter- school; verslag vergadering Kanalisatie van West friesland; goedkeuring Ged. Staten rekening 1925; dito suppl. begrooting. 1926; dito af- en overschrij ving 1926; dito 1 egrooting 1927; dito aanvaarding grond Regentenstraat; dito aanvaarding aanbod Oc- tober Paardenmarkt Zen eenzijdige beoordeeling? Bij het schrijven van Ged. Staten, vermeldende de goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1927, was het verzoek om van deze goedkeuring mededeeling te doen aan de heeren K. Bakker en J. Bregman en wel in verband met hun request aan Ged- Staten vorzonden, omtrent de bijdrage aan het L&ndbouw- huishoudonderwijs. De heer Bakker vraagt, of zij inzage mogen heb ben van de gevoerde correspondentie tusschen B. en W. en Ged. Staten, omdat het hem vqorkomt dat deze zaak wat eenzijdig is behandeld, daar requez- tranten niet zijn gehoord en geen nadere kennisge ving hehben ontvangen. Voorzitter zegt, dit verzoek in het college van B. en W. aanhangig te züllen maken. De heer Gorter gelooft niet, dat Ged. Staten een zaak eenzijdig zullen laten belichten. Spr. heeft geen bezwaar, het verzoek te overwegen, maar naar zijn meening ligt het eerder op den weg van de heeren Bakker en Bregman om' zich weer opnieuw tot Ged. j Staten te wenden. De Voorzitter vraagt den heer Bakker of zij hee- mmaal geen bericht hebben gehad van Ged. Staten, op welke vraa« de heer Bakker ontkennend! ant woordt. gebeurt, GRATIS FIJNE OPTISCHE RANJA-GLAASJES EN KAARTEN VOOR DEN KLEURWEP5TRUD het is bijna usance. De Voorzitter zegt, dat het gemeentebestuur toch altijd antwoordt, al zal het antwoord dan niet altijd bevredigend zijn. De beer Bregman meent, dat men toch gehoord dient te worden, want anders is het toch een een zijdige beoordeeling. Voorzitter zegt, het verzoek van den heey Bakker te zullen bespreken. Al deze stukken worden voorts voor kennisgeving aangenomen. Van God. Staten was ook ingekomen oen brief over do nadere vaststelling der verordening Waren wet. B. en W. deelen mee, nu het advies der Gezond heidscommissie to hebben ingewonnen en stellen voor, de verordening opnieuw vast te stellen onder aanhaling van dat advies. Aldus wordt besloten. Ongeoorloofde concurrentie? Van P. Hoogland en anderen is een adres inge komen, waarin er op wordt gewezen,, dat P. Bak, nu gemeente-beambte zijnde, nog een groentezaak drijft. Adressanten-verzoeken dit aan P. Bak te ver bieden. B. en W. stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken, aangezien het werkliedenreglement niet van toepassing is op den meter-opnemer-incasseer- der en den titularis uit dien hoofde niet kan wor den verboden zijn (groentezaak uit te oefenen. Den heer Van Nul and bevreemdt het advies van B. en W., waar zij zeggen, dat hier het werklieden reglement niet van toepassing is, terwijl juist on langs een gemeente-ambtenaar verboden is werk voor particulieren te verrichten, zonder dat ook, in dat geval bet werkliedenreglemcnt kon worden aange haald. Het gaat niet op, dat. B. en W. een dergelijk tweeslachtige houding' aannemen. Nu de heer Bak een vaste aanstelling heeft, gaat bet niet op er nog een zaak bij uit te oefenen. De Voorzitter zegt, dat de heer Van Nuland abuis is. Hij bedoelt met dat geval den gemeente-opzich ter, maar dien was bij instructie verboden werk voor particulieren te doen. Bak heeft geen instruc tie en valt ook niet onder bet werkliedenreglement en op grond daarvan kan het hem niet verboden worden. Voor de heer Bak zijn aanstelling heeft ge kregen, heeft hij gevraagd of die functie vereenigd kon worden met zijn groentezaak. Hoogstens zou de Raad B. en W. kunnen uitnoodigen, voor Bak een instructie vast te leggen. Spr. oordeelt verder,, dat, dan ook nog een ruime overgangsperiode zou dienen worden gesteld, om Bak gelegenheid te ge ven, zijn groentezaak te kunnen liquideeren en Bak zou ook nog kunnen zeggen, dat zijn vrouw die zaak" voert. De heer Gorter wijst er op, dat Bak is aangesteld zonder instructie en indien de Raad dus nu een in structie vaststelde, en Bak werd daardoor benadeeld, 'ie schade op de gemeente verhaald zou kunnen worden. De hoer Roggeveen vraagt, waar adressanten in hun adres schrijven over ongeoorloofde concurren tie. of die ongeoorloofde concurrentie i® gebleken. Voorzitter: Hij zou bijv. een minder aantal meters kunnen noteeren, mits de menschen groenten van hem betrekkenl De heer Roggeveen zou tenminste willen, dat fei ten werden genoemd, waaruit bleek, dat Bak zijn waren goedkooper leverde dan een ander. De heer Huiberts gelooft toch wel, dat B. en W. in moelijkheden zullen komen, waar blijft de grens? De heer Van Erp: Laat de Raad dan maar een in structie vaststellen. De heer Dekker meent, dat dit op 't oogenblik moeilijk kan, Bak is eenmaal aangesteld, maar in 't vervolg dienen B. en W. er toch rekening mede te houden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen 8temden de heeren Huiberts en Van Nuland. Volgt het verzoek R.K. schoolbestuur om vergoe ding volgens artikel 101 van de Lager Onderwijswet. De vergoeding over 1925 wordt vastgesteld op f 1272.98op welk bedrag reeds een voorschot is ontvangen van f 1067.50. Het bijzonder middelbaar onderwijs. Hoe over het openbaar onderwijs ge sproken wordt. Daarna is aan de orde het verzoek van het Bestuur der stichting R.K. Lyceum te Alkmaar, om een sub sidie voor die onderwijsinrichting voor elke leerling die uit Schagen die school bezoekt. B. en W. stellen voor, op dit adres gunstig te be schikken en. voor elke leerling uit deze gemeente die dit zal bezoeken, een bedrag toe te staan van f 150.—. De heer Leguit vraagt, of het niet wenschelijk is dit adres te verwijzen naar den nieuwen Raad. Reeds meermalen tLs er hier opgewezen, dat er steeds een schepje op gedaan wordt. Het i3 niet onmogelijk dat dit ook nu weer gebeurt en daarom vindt spr. het beter dat het adres bij de begrooting behandeld wordt. De Voorzitter wijst er op, dat het hier betreft een kwestie van billijkheid. Een rijks- of gemeentelijk gymnasium vraagt aan de gemeente een flinke bij drage, f300 per leerling. De wet kent nog geen ge lijkstelling van het middelbaar onderwijs en nu wordt hier een betrekkelijk gering bedrag van f 150 gevraagd. De heer Leguit wijist er op, flat de wet -ons de ver plichting oplegt, een bijdrage te verleenen voor rijks- gymnasium, rdaar dit is niet het geval met het R.- K. Lyceum. Spr. meent, dat elk geval wel op zich zelf beoordeeld kan worden, als iemand het onder wijs voor zijn kinderen oetalen kan, vindt spr. het niet erg, dat dit dan ook gebeurt. Spr. wijst voorts op de mogelijkheid dat door deze nieuwe onderwijs instelling de bestaande inrichtingen minder bevol king krijgen en een verhoogde bijdrage daarvan het gevolg kan zijn. De heer Van Nuland zegt, met verwondering de redeneering van den heer Leguit te hebben aange hoord. Billijkheidshalve dient het verzoek te worden toegestaan, de inrichting wordt door de ouders go- wen sekt en die ouders betalen al geen laag school geld. We zullen het er allemaal over een® zijn dat de schoolstrijd is geëeindigd. Over dit geringe be^ drag dat gevraagd wordt, moet niet eens worden ge- 'oken en apr, oordeelt, dat B* enWL ssioh met bun voorstel op een zeer democratisch standpunt heb ben gesteld. De heer Bakker meent, dat de vraag gesteld dient te worden, is deze nieuwe onderwijsinrichting noo- dig en spr. meent dan dat aan deze inrichting geen behoefte is. Voor 40 lange jaren heeft de gemeente f5000 per jaar toegestaan voor de kanalisatie, in de hoop dat dit rijke vruchten zal afwerpeD voor on ze plaats en hare omgeving. Maar waar dan hier geen behoefte aan deze inrichting bestaat, en ont volking van andere scholen en daaruit voortvloeien de steiging der kosten, het gevolg zal kunnen zijn, zou spr. deze bijdrage niet willen verleenen. Spr. wijist er verder op. dot op de begrooting voor deze zaak niots is uitgetrokken, een massa dingen in on ze gemeente wachten op verbetering en daarom wil spr. niet op het verzoek ingaan. De heer Bregman herinnert aan het standpunt dat 2 jaar geleden werd ingenomen met het neutraal ziekenhuis, toen B. en W. afwijzend adviseerden, omdat het geen algemeen belang betrof, meit welk adres toen ook de heer Van Nuland accoord ging. Is dit nu een algemeen belang, vraagt spr.. of niet? De Voorzitter wijst er op, dat nu eenmaal de ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs er is ten opzichte van het lager onderwijs, waarom nu niet een stapje verder gegaan en die gelijkstelling ook uit te strekken tot het middelbaar onderwijs, ook al is dit niet wettig geregeld? De heer Gorter merkt op, dat geen post op de be grooting kan worden geplaatst, omdat men niet weet wio volgend jaar het gymnasium zal bezoeken. De heer Van Nuland wijst er den heer Bregman op, dat de katholieke ouders ook bijdragen in de kosten van het openbaar onderwijs. Den heer Bakker spijt het, dat hij nog wat verder op de zaak moet ingaan en dat geconstateerd moet worden, hoe het openbaar onderwijs in verdruk king komt. Spr. wijst op het feit, dat in de laatst gehouden raadsvergadering te Alkmaar een bijdrage van f 350 voor bet openbaar onderwijs werd gewei gerd, maar f6000 voor het R.K. onderwijs werd toe gestaan. Een woord van afkeuring daarvoor dient gesproken te worden. Het openbaar onderwijs is ons lief en als we dan zien hoe er mee gescharreld wordt, dan zou spr. geen bijdrage willen verleenen, aan bijzonder onderwijs, dat ops wettig niet is op gedragen. I-Ioo do katholieken over het openbaar onderwijs donken, bewijst spr. duidelijk uit enkele zinsneden uit een als hoofdartikel geplaatst verslag iri het Noordhollandsch Dagblad van Donderdag 9 Juni 1927 over vergaderingen ter propageering van oen Roomsch-Kathoiek Lyceum te Alkmlaar. Dit is ge zegd door Dr. H. M'oller uit Tilburg dn een rede te Alkmaar. Hij zei de: „Op den leeftijd van 12 tot 18 jaar wordt de eigen lijke mensoh gevormd: in dien tijd wordt de mensch wat ie blijft; dat is de leeftijd waarin alles wakker wordt en waarin de jonge mensch andere inzichten krijgt, het is de crisis in den menschenleeftijd, waar in beslist wordt niet alleen over het heele leven, maar over de eeuwigheid. En zou die tijd doorgebracht moeten worden op oen neutrale school, waar geleerd wordt de dag taak te beginnen zonder God, en zonder gebed? Moe ten onze kinderen in dien tijd hun werk leeren doen zonder God? Dat beteekent neutraal onderwijs! Dit is niet alleen een negatief iets, het is een po sitief iets; het leeren werken zonder God. Zouden wij ouders, dat kunnen verantwoorden, zouden wij onze kinderen daaraan overleveren? Ik wil niet beweren, aldus spr., dat alle kinderen, dio neutraal onderwijs gevolgd hebbon, slecht ge worden zijn, maar wel weet ik dat bij velen dit het geval is. Ik ken bijna geen familie, of er is een slachtoffer van dat onderwijs. Men verliest op een neutrale onderwijsinrichting zijn katholieke aanvoeling; de groote- massa raken wij kwijt op neutrale H.B.S. en Gymnasia. Ten tweede staat bet vast, dat er nog nooit een beter geworden is op een neutrale H.B.S.#en Gym nasia- En moeten we dat onze kinderen geven op hum leeftijd van 12 tot 18 jaar?' Laten we dan onze gelden gebruiken om deze on waardige openbare scholen beter te maken, merkt de heer Bakker op. De heer Van Erp zou willen, dat dergelijke bro chures niet werden voorgelezen. We hebben aan stonds een nieuwe zittingsperiode en dergelijke zaken dienen nu zoo min mogeliik te worden behandeld. Wat ze in Alkmaar anet het openbaar onderwijs doen, daar bobben we in Schagen niets mee te ma." ken, maar spr. wil een woord van lof spreken over het feit, dat toen er een 10e leerkracht" voor de open bare school verlangd werd. de katholieke raadsleden daaraan hun stem gaven. En dat is voor spr. de re den, waarom hijl uit het oogpunt van ^billijkheid, de gevraagde bijdrage wil verleenen. Spr. wijst er ook op, dat voor het rijksgymnasium, f 300 zal moeten worden bijgedragen en voor dit RJL Lyceum f 150. De heer Roggeveen is niet geestdriftig gestemd voor dit R.K. Lyceum, dringende behoefte zal er niet aan bestaan en dat het verzoek om de bijdrage wordt gedaan, zal wel zijn oorzaak vinden in de meening dat dit billijkheidshalve kan worden gedaan. Alleen omdat de gemeente een hooger bedrag zal moeten be talen. wanneer een leerling naar een rijksgymnasiuim inplaats van naar het RJL Lyceum gaat, daarom zal spr, voor het voorstel1 van B. en W. stemmen. De heer Bakker iwijst erop, dat het arbeiderskind dit R.K. Lyceum niet zal kunnen bezoeken, wel de kinderen van de beter gesitueerden. De heer Van Nuland weerspreekt dit, van- den se cretaris der stichting heeft spr. juist vernamen, dat onvermogendeii) gratis het Lyceum zullen kunnen bezoeken. Sipr. merkt verder op, dat het spr. niet moeilijk zou vallen, andere citaten uit Het Volk' of de Voorwaarts voor te lezen. Spr. zegt, dat wat in het Noordholl. Dagblad geschreven stond, ook gezegd is en spr. onderschrijft dat. dat is onze zienswijze. Overigens heeft de heer Bakker van hetgeen in heti N.HL 'Dagblad staat, geen notie. Die heer Bakker merkt op, dat wanneer dergelijk geschrijf in Het Volk of de Voorwaarts stond. spr. zich daarover ook zou ergeren. (Dia Voorzitter tis van oordeel, dat wo nu maar moe ten laten rusten wat in het NJH. Dagblad' of Het Volk staat, laten we ons alleen met de politiek van Schagen bezighouden. De heer Bregman zegt het voorsteT-Legïuit, om het adres aan te houden, to ondersteunen en deelt reeds mede, dat wanneer thans wordt besloten de bijdrage te verleenen, straks bij de behandeling van de be grooting weer voorgesteld zal worden het besluit in' te trekken, Spr. wijst er op. dat de samenstelling van den tegenwoordigen raad niet normaal is, er zUn toevallig 4 katholieke raadsleden en spr, heeft mot verwondering gemerkt, hoe 4 katholieken vorig maal bij de benoeming van gemeenteontvanger op üen heer Van Nuland hebbon gestemd. Do heer Ven Nuland interrumpeert: Daar kan ook uw stem bij geweest lijn, Do heor Bregman wijst er dan verder op, dat do beide- wethouders aanstonds zullen vallen of staan en ®iji thans hun stem' zóó zullen kunnen uitbrengen, teneinde op den steun der kath. te kunnen rekenen. De heer Van Nuland zegt daartegenover te kunnen opmerken, dat als de katholieken waren ingegaan pp de nieuwe combinatie S.D.A.P., Virijz. Dein. en Ka tholieken, zeker gerekend zou- kunnen rijn op de stem van den heer Bregman. Voorzitter hamert krachtig en zegt dat dergelijke hatelijkheden maar achterwege moeten blijven on brengt dan ook het voorstel van B. en W. in stem ming. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten de ge vraagde bijdrage te verleenen, tegen stemden do heeren Leguit, Timmerman, Bakker en Bregman. voor stemden dus de heeren Van Nuland, Huiberts, Dekker, Gorter, Van Erp en Roggeveen, Aangeboden diensten zijn zelden aange naam! Van den heer J. Schoorl Pz. is het aanbod inge komen om gedurende zijn raadslidmaatschap het accountantstoezicht op de gemeentelijke lichtbe- drijven enz, gratis te doen. De meerderheid van B. en W. stelt voor, dit aanbod niet te aanvaarden, aan gezien zij het niet gewenscht acht, dat de controle aer gemeentebedrijven door een raadslid wordt ver richt. Do minderheid ziet hierin niet het minste be zwaar en zou het aanbod dankbaar willen aan vaarden. B. en W. deelen den Raad meo, dat aan den heer Schoorl eervol ontslag is verleend uit deze functie met ingang van 15 Juli jl. De heer Bakker informeert naar de redenen van de meerderheid oim het aanbod niet te accepteeren, spr. oordeelt, dait als iemand, die er de capaciteiten voor heeft, aanbiedt dergelijk werk gratis te doen, hiet ge accepteerd dient te worden. •Voorzitter zegt, de minderheid van het college te vormen en eerst het woord' te verleenen aan den heer Gorter.- De heer Gorter heeft zich! afgevraagd, met welke motieven de heer Schoorl dit aanbod heeft gedaan, toch1 niet uit phalantropie; hij zal er dus hij-oog merken mee hehben gehad en spr. *°nkt dat dit is, om wanneer de heer Schoorl later geen lid van den raad meer is, hij! dan weer accountant van de licht- hedrijven hoopt te worden, tegen betaling. Spr. meent dat t het uit den booze is om van /particulieren diensten te verlangen, die niet 'bezoldigd worden en als over 2 a 3 maanden de heer Schoorl zegt, het niet meer te doen, we dan weer een ander moeten nemen. De heer Van Eirp onderschrijft gedeeltelijk het ge sprokene van den heer Gorter. Spr. oordeelt, dat het niet opgaat, om werk waarvoor tot nu toe f 300 werd betaald, nu gratis te laten doen en spr. meent dat wanneer men eens voor fouten zou komen te staan, de raad geen zeggingskracht zou hebben. Er is op gemerkt, dat het werk altijd goed is gedaan en dat is ook zoo, maar het is niet onmogelijk, dat het eens niet goetfli gingi hn als daarover tot het raadslid werd gesproken, zou dat raadslid gewoon kunnen zeggen: „hier heb je de zaak, neem voor mij een ander'. Sipr, vindt het beter, dat de controle wordt opgedragon aan een accountant van de Vereniging van Neder- landsche Gemeenten. De Voorzitter zegt geen enkel motief te weten, waarom (het aanbod niet dankbaar zou kunnen worden geaccepteerd. De heer Schoorl is altijd een bekwaam en betrouwbaar accountant gebleken, wat toen een paar jaar geleden, toen er eenigszins ge- twijlfeld werd. wel is gebleken. Spr. vond het verve lender toen -hiji als gemeente-ontvanger een anderen ambtenaar controleerde. Van pottenkijkerij' is boven dien geen sprake, want als raadslid heeft de heer Schoorl ten allen tijde het recht zich van een en ander op de hoogte te «tellen. Spr. is dan ook - van oordeel, dat wanneer -een dergelijke administra tie voor niemendal wordt gecontroleerd, dit door de gemeente gerust kan worden geaccepteerd. Spr. Is het er verder niet mee eens, dat de raad geen aan merking zou kunnen maken als het werk niet goed gedaan werd, hijl zou dan oneervol kunnen worden ontheven. De heer Bakker merkt op, dat de gemeente ook- geen verhaal zal hebben op een accountant, die be^ zoldigd wordt en spr. wijst op de eed of belofte van een raadslid, de bolangen van de gemeente naar waarheid voor te staan. Spr. ziet niet in, waarom het werk nu niet goed) gedaan zou worden en ais de verhouding in den raad goed is. heeft het grooto waarde als een medelid goed in de zaken thuis ja, De heer Gorter zegt. dat het niet gaat om den heer Schoorl. het is een principieele kwestie. Voorzitter zegt, dat het aanbod een blijk van groote burgerzin is. De heer Gorter meent dat het nog do vraag is de wetgeving hot waarnemen van het raadslidmaat schap en het uitoefenen van deze controle wel ver- eenigbaar acht. Voorzitter meent, dat de heer Gorter dan hier over niet juist oordeelt, als de heer Schoorl deze controle uitoefent, is hij geen ambtenaar, wij nemen slechts een aanbod aan en spr. wijst in dit verband op een soortgelijk! geval, dat in de Gemeentestem ver meld stond! en waarbij een raadslid tevens was onbe zoldigd) brandmeester. De heer Leguit wijst er nog op, dat zu. dezelfde verplichtingen blij)ven gelden. De heer Roggeveen heeft zich ook afgevraagd wat den heer Schoorl drijft om dit aanbod te doen. Spr. denkt dat de heer Schoorl graag, een achterdeurtje wil hebben. Als zekere verwachtingen die hij koestert niet in vervulling mochten komen, zou hij! zeker als lid van den raad' bedanken en dan natuurlijk weer aandringen op salaris voor de controle. Maar dat is een standpunt, dat spr. niet kan aannemen. De heer Schoorl wilde graag lid van den raad worden, nu moet hij ook maar de consequentie aanvaarden van het 'bedanken als gemeente-ontvanger, en accoun tant voor de lichtbedrijven. De beer Gorter zegt er altijd een groote tegenstan der van te zijn geweest, dat de gemeente-ontvanger tevens was accountant voor de lichtbedrijven en spr. is er een groot voorstander van, dat die controle wordt opgedragen aan den controledienst van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, opdat een onbe vooroordeeld rapport wordt uitgebracht, van iemand die in diie zaken goed; thuis is. Ieder bedrijf heeft zijn eigenaardigheden. De heer Van Nuland zegt, dat den heer Schoorl tegen 15 Juli jJ. ontslag is verleend en dus noemt spr. deze besprekingen nakaarten. De (Voorzatter (merkt op. dat de heer iVan Nul and de zaak dan verkeerd' begrijfpt. Als bezoldigd1 account tant is den heer Schoorl' ontslag vericend. maar het gaat inu om het gratis aanbod, het gaat om f 300 en dat is spr. niet onverschillig. 'Het voorstel van de meerderheid van B. en W« om niet op het aanbod in te gaan, wordt aangenomen roet 7 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Le guit, Bakker en Bregman. Een volmacht. 13. en W. stellen den Raad voor, om den Burge meester te benoemen als gemachtigde tot het uit brengen van de stem der gemeente bij- de a.s. ver kiezing zoomede bij de gedurende de zittingsperio de,te houden tusschentijdsche verkiezingen voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier.

Schager Courant | 1927 | | pagina 2