Schager Courant De Bakkerijtentc 8e Zuiderzeewerken. Brabantsche brieven. DAMRUBRIEK Derde Blad. te Schagen. Gemengd Nieuws. Zaterdag 6 Augustus 1927. 70ste Jaargang. No. 8095. Donderdagavond vergaderde op de bovenzaal van café „De Posthoorn" de afdeeling »Zijpe en omstre ken" van den Nederlandschen Bakkersbond, geves tigd te Schagen. Ofschoon deze vergadering anders altijd in intiemen kring gehouden wordt, was dit maal eene uitzondering gemaakt in verband met de a-s. Bakkerijtentoonstelling, welke ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van bovengenoemde af deeling op den 21 sten en 22sten September te Scha- gen zal worden gehouden en was daarom de pers uitgenoodigd, hieraan haar medewerking te verlee- nen, waaraan wij natuurlijk gaarne voldoen, niet alleen, omdat het iets nieuws is voor Schagen, maar tevens omdat de belangen van de bakkers hier in Noordhollands Noorderkwartigr er zeer zeker mee gediend zullen zijn. Nadat door den heer D. Legult mot een hartelijk woord van welkom en een hoopvolle toespeling op de a.s. tentoonstelling de vergadering was geopend, werden door den secretaris, den heer Nap van An na Paulowna, de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, „hetgeen wel in de krant mocht", zei de heer Nap, waarom we het dan ook even memore eren. Hierna doet de voorzitter eenige mededeelingen aangaande de besprekingen, die hij met verschillen de- firma's over de te houden tentoonstelling ge voerd heeft en tevens dat reeds verscheidene me- daille's, waaronder gouden, zijn toegezegd. De plannen van het bestuur. Het Bestuur stelt zich voor deze wedstrijden te houden in de volgende klassen, en voor elke klasse in 2 afdeelingen: voor patroons en gezellen en bak kerszonen. Elke inzending in een klasse moet bij inschrijving vergezeld gaan van de som van fl.50 voor patroons en van f 1voor de gezellenklasse. Als prijzen worden uitgeloofd Medailles, Kunst voorwerpen en Diploma's, terwijl als Kampioens- prijis in de patroonsklasse een zilveren Beker en in de gezellenklasse een prijs in contanten zal worden bestemd. De wedstrijden worden gehouden in het Noord- Hollandsch Koffiehuis te Schagen en aan ieder deel nemer zal, in de week, voorafgaande aan de wed- strijden, een circulaire worden gezonden, waarin alle bij zonderheden zullen worden vermeld: Tijd en plaats van inzending, samenstelling der Jury, pun ten waarop zal worden gekeurd, enz. z Deze wedstrijd zal worden opgeluisterd door de plaatsing van de mooie Maquette der Meelfabriek „De Maas", geflankeerd door een draaienden ouder- wetschen molen; tevens zullen allerlei attracties aanwezig zijn, als na de keuring de inzendingen zullen kunnen worden bezichtigd Iedere inzender heeft met een dame vrijen toegang, terwijl voor ver deren toegang voor ieder persoon 25 cent zal wor den geheven tot dekking der onkosten. Tevens zal een muziekgezelschap zorgen, dat 'het nuttige met het aangename zal worden vereenigd. Deze bezichtiging zal 'kunnen geschieden Woens dagnamiddag en Donderdag den geheelen dag, ter wijl alle brooden zullen blijven liggen en ook alle banketbakkersinzendingen aanwezig blijven. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen bakkers zonen en gezellen wonende in den kring van het Ge- West Noord-Holland. Inschrijvingen worden tot en met Maandag 5 Sep tember ingewacht aan het adres van den heer D. Leguit, Schagen, Klasse 1. M e 1 k b r o o d. In te zenden een ongeknipt Panbrood en een brood naar keuze, ieder wegende gaar gebakken minstens 750 gram en hoogstens 800 gram, volgens voorschrift van den keuringsdienst. Klasse 2. Wittebrood. In te zenden een ongeknipt Panbrood en een brood naar keuze, ieder wegende gaar gebakken minstens 750 gram en hoogstens 800 gram, geheel vrij van samenstelling. Klasse 3. Tarwebrood. In te zenden een ongeknipt Tarwebrood in Pan gebakken en een tarwebrood, vorm naar keuze, ieder wegende minstens 1100 gram en hoogstens 1200 gram. Klasse 4. Krentebrood. In te zenden een ongeknipt ongesuikerd Kren- tebrood en een krentebrood model naar keuze, ieder wegende minstens 1400 gram en hoogstens 1500 gram en geheel vrij van samenstelling. Klasse 4a. Tulband. In te zenden een ongesuikerde Tulband, wegende minstens 1100 gram en hoogstens 1200 gram. Klasse 5. Beschuit. In te zenden 10 stuks: waarvan 5 onder- en 5 bovenkappen. Klasse 6. L u x e Brood j e s. In te zenden een collectie Luxe Broodjes, geheel vrij naar keuze, maar minstens 10 stuks in 5 soor ten. Ktlasse 7. Kunstvoorwerpen. In te zenden ter opluistering Kunstvoorwerpen in dood of levend deeg, zooals Kransen, Vlechtwerk, enz. Kilasse 8. Banketbakkerijl In te zenden alle producten der Banketbakkerij, zooals: Koekjes, Opgemaakte Taarten, Vol-au-vents, Marsepainwerk, Cakes, Specialiteitsartikelen, enz. Klasse 9. B r o q d en Banket op eeen vier kanten meter. In te zenden en desgewenscht persoonlijk te rang schikken eene collectie Brood of (en) Banketbakkers waren zoo volledig nêogelijk op een aan te' wijzen ruimte van een vierkanten meter. Inleggeld f250. 66 Voorzitter deelt mee, dat het brood eigendom van de vereeniging blijft, dat naderhand, om niet met zichzelf in concerrentie te gaan, als fourage zal wor den verkocht, terwijl de krentenbrooden en tulban den weggegeven zullen worden aan de verschillen de gestichten in Schagen en den omtrek en verder de koek en banket eigendom zal blijven van den in zender. Omtrent de samenstelling van de Jury en het puntenstelsel, volgens hetwelk gekeurd zal worden, is nog niets naders bekend. Wel hebben een paar vooraanstaande menschen op bakkerijgebied al hun medewerking toegezegd. Ofschoon men zich eerst, wat betreft de plaats van herkomst der inzenders, wilde bepalen tot de streek, die niet verder gaat dan Alkmaar, later, toen ook bakkers uit Haarlem en Zaandam wilden inzenden, heeft men gemeend het heele gewest Noordhol land maar te moeten nemen. Naar aanleiding van de zwaarte der tulbanden ontspint zich een korte discussie, waarin wordt ge wezen op de te groote zwaarte van 15 ons, zooals dat in den beginne was aangenomen, maar nu bij klasse 4a. (zie boven) nader is geregeld. Als we goed gehoord hebben, wil niettemin een der bakkers zoo'n lekkernij inzenden, die het respectabele gewicht van negen pond zal hebben en wanneer hij die nu eens aan den zooveelsten bezoeker cadeau zou doen, dan zou een bezoek aan de tentoonstelling, ook om die reden, alleszins aanbeveling verdienen. De te verhuren plaatsruimte aan do verschillonde inzendende firma's do zoogenaamde stands zal geschieden togen f2.50 do vlerkante meter. Attracties. Als bijzonderheid kunnen we nog vermoldon dat Donderdagmiddag (don tweedon dag) een buitenge wone vergadering von het Gewest Noordholland te Schagen zal worden gehoudon. Verder zal er naar alle waarschijnlijkheid oen grooto reclamewagon rij den, die door 11 meisjes in het wit zal worden ge flankeerd. BIJ genoegzame deelname zal deze wagen gevolgd worden -door versierde broodkarren, waar voor een extra prijsje wordt gegeven. Het voorstel om telkens om den vijftigsten bezoeker een aardig heid (een lekkernij natuurlijk) beschikbaar te stel len, wordt algemeen toegejuicht. Niadat door den voorzitter nog is medegedeeld, dat het waarborgfonds inmiddels gestegen is tot f212.50 ^waarbij f 250 van een melkboer) worden eenige besprekingen gevoerd omtrent de candidaatstelling voor het Gewest Noordholland. Hierna worden nog bij de rondvraag eenige rege lingen getroffen met het oog op de toekomstige werkzaamheden, waarna voorzitter met een welge meend woord van dank de geanimeerde vergadering sluit ULVMNHOUT, 1 Augustus 1027. Wa vliegt dieö tijd. Au gustus schrijven me nouiw Zeuven twolfde van 't jaar is naar de knop pen en 't is net of 't 'n week geleien is da'k aan d'n worstenbrood zat om het nieuwe jaar mee nieuwe krachten in te kunnen gaan. Wa wor„ ren me gauw oud. Zóó hedde nog n'en kalen kop. waar alleen wa nest- haar op staat en zóó hed de weer 'n kaal dak waar allleen nog 'n paar riet pijlen uitsteken. Zóó hedlde gin tandjes en zoeverde over oew isilalblbeke: „niet morsen" en zóó hedde wéér geen tanden en zeeverde over oew frontje. Ik he(bl daarom gin klagen. As Ik alles hij; mekaren tel. de stukken en de brokken d'rbij, dan beschik ik nog over zeker 2% tand. Maar wa 'k zeggen wou, is ditte: Ge komt op de wereld zonder haar, zonden tanden, zonder verstand en mee kromme benen en as ge oud genogt wordt, ga-d-er weer net zoo af! En de tijd die daar tusschan leet is zóó kort, dat ge gin tijd genogt bedt om de peren te plukken die er aan den levens-perenboom g 'oeien! En i>k! lust zoo graag peren! Gij ok? IVeul (Ü'r van eten. da's goed en ge steuint den Hollandscher. land en tuinbouw net as onis Prinseske. D'eensie medlalje die Zij: weggift is veur mijn vakl de tuinbouw. Waar dus ons Koninklijke femilie veurgaat in het steunen van de Hollandsche landbouw, daar advi seer ik mee 'n grust hart: it meer peren! „Honni swa kie miail ie pans" zegt 't sprikwoond: Schande die er slecht van denkt, 't Devies van den Engelsohen sjairritèl, zooaa ge wit En die Engelschen weten het wel zou 'k zoo denken. Kek maar "is in Zöenèvo. Daar zitten ze teugen de Amerikanen te vitten om 'n zoo groot mogelijke vloot. Nie, om oorlog fce voeren hoor, zoo zijn ze nie! Maar om den vrede te handhaven, 't Is verschrikkelijk zoo'nen vrede. Ik docht nie, dat vrede-voeren zóó erg was! Heel de wereld gaat 'r onder gehukt. Ze vertrouwen mekaar nie, daar zit 't in. En daar ebben z'ok reden genogt veur. Toen Wilson d'n oorlogspresident van Amerika z'n 14 punten gaf veur de oprichting van d'n Volkeren bond', zou ie ok: nie ebben kunnen droomen dat de Volkerenbond de komende oorlogen georganiseerd zou voeren, mee georganiseerde en veur den tijld afgesproken bewapening. Want onder het motto Vredes-conferentie en o n twapeming zitten ze ruzie te 'maken over de b e wapeningl Da's nouw net een der as of ik mee Trui zou afspreken na de leste ruzie ('t gebeurt nooit boor. wij' zijn 't altijd roerend eens!) „Trui, da mot nouw nooit meer veurkomen tusscben ons. want da kost ons al onze borden en schalen. Orselein is er nie om 't mekaren naar de harsens te gooien." En da Trui thuiskomt mee 'n ijzeren servies, en dan mee 'n lief bekske teugen me zeet: „asteblieft Dró. begin maarl" Da zou toch 'n interpretatie (in de diepelmatieke taal) van rn'n woorden zijn die 'r glad teugenin was. En da maken ze nouw klaar in Zjenève. Japan houw ze in de gaten die gele spleetoogskens wil Ök beperking van de bewapening, maarop de basis van de bestaan de vlootstexkte. Mee andere woorden. Gin schuit, gin kenen, ginnen matroos minder as vruuger. Da's beperking! Japansche beperking. *N aarige wereld. Zoo lees ik van de week 't is gebeurd ok! drie kamerodjes van 12 jaar gaan wandelen. Onderweg slaan d"r 2 kamerodjes bet derde dood smijten bet in het water en komen 'n paar uur later rustig van d'r uitstamke thuis. Deus twee lieve, aanvallige moordenèrkes zijn in de wieg geleed veur ontwape- ninguveurstander. Maar genogt d'r over. laten me over wat anders praten, 't Is hier druk op den weg. De vacanties zijni begonnen. Gin 'kip is meer veilig. Motorfietsers mee d'ren aanhang, rutsen over den weg of ze heelemaal gin vacantie ebben, maar veul haast, 't Zijn de gevaarlijkste dingen die er zijn. die motorfietsen. En dan zitten dfr nog wel engeltjes op! Gin motorfiets komt 'r langs of d'r zit achterop 'n meske: de motor-engeL Die schijnen d'r bij geleverd te worren as ge zoo'n ding koopt 1 't Is 'n eigen aardige gezicht, twee van die lange beentjes langs 't achterwiel. Ik zie zoo wa op 'ne Zondagmiddag as ik veur de deur zit mee m'n pdjlp -en Trui. Trui wordt er altijl duuvelis over, maar da's de kif. Die zou ok nog in staat zijn om mee d'r slank figuur van 100 K.G. achter op zo'n ding te kruipen as ik zoo gek was om 'r im'n leven aan te wagen. En as er dan zoo'n paar van die kuiten veurbij vliegen in 90 K.M. vaart, dan voel 'k da Trui me mee 'n schuin oog beloert. Ik doei dan mear of 'r 'n vuiltje in m'n oog zit en scheld op de stof die ze maken. Dan komt ze los. Lest kwam 'r eentje veurbij en die keek mijnen kant uit. Toen hadde motten hoaren. Veertien dagen later kreeg ik weer het eerste goeie woord. Toen moest ze 'ne nieuwen jurk ebben. Ze wou me verrassen en tavato ineens in d'r nieuwe pak bijl me. „Hoe vindt-et Dró" zee ze mee verdoken trots. Ik zee: „wel te rusten". ,Wel te rusten, wat beteekent da", brulde mijn gemalin? Ik weer: „ik docht da ge naar bed ging, da ge oewen nachtpon aan had." Man, as ik oew nouw alles schreef wat Trui toen mee mijn confereerde in d'ren witten, korten en halfgemouwden jurk, afgezet mee groene bieskes, dan zouwen z'oew krant in beslag nemen. Ze was woedend. En dm der kwaaiigheid snoot ze p'r ongeluk in d'r nieuw pak d'r neu® uit, want as ze kwaad is, dan snuift ze altij en toen was d'n hof te kleim! Ik geleuf vast. Idat die winkeïjufkes in de stad ze veur d'n gek ebben gehouwen. Ze zag eruit as 'n mollige, vette maagd die a.l eeuwon do eenste Jeugd was gepasseerd zonder dia-z-er erg in had. Maar ze ee-g-et nie gedragen, z'oet 'r 'n zakdookske van gemokt veur d'n Zondag! En ik eb ze 'n pak aan laten meten deur onzen dorps-kleermaker; sterk: ze kan d'r wol tien jaar moe voruit. Ik, houw van wa degelijks! En 't staat aan d'r UJif gesmeten. Ge kun dierokt zien: da's aangemeten.. (toen ze nie thuis was!) Van de week krijg Ik m'nen zeun Dré. uit Am sterdam over ge wit wel. dieën verver, kunstschil der noemt ie z'n eigen, mee z'n vrouw en d'n kleinen Dró en de kleine Trui. Ze komen op vakansie. Daor- over de volgende week. As altij. veul groeten ok van Geertruida. toet voe D!Ré. A an het driemaandelijks h bericht betreffende die Zuiderzeewerken van Juli, ontkenen we: Afsluiting van. de Zuiderzee met bijkomende werken. Overbrugging van het BalgzandkanaaL Wanneer de indijking' van de Wieringar meer giet- reed zal zijn gekomen zal de aan( het zuidelijk; einde van1 het BlalgizajDJdJlcan.aal gemaakte tijdelijke afr shutdam miaeten worden opgeruimd, tien, eindie het kanaal in gemeenschap te brengen met het iaohter den afsluitdijk van het Amsteidiep te vormjepi boe- zemmleer. Daar over den tijdelqkenj afsluitdam thans het verkeer naar en van meningen plaats heeft, moet vóór de opruiming van dien1 dam in dat verkeer voorzien zyin door een brug over het Balgzandkamaal, welke zal worden geplaatst met de as in de richting van den wegover dan a& sluit dijk en hJet kanaal, dus scheef zal kruisen. Met het oog hierop moet reeds nu worden begotó* hem met het maken van den onderbouw voor deze brug, welke z jodamig is ontworpen, dab daarop zoowel de brug voor gewoon verkeer als een spoort- weg/brug in den ontworpen spoorweg, van het sta- tion Anna Paulowna der lijn AlkmaarHelder naar Wielingen, en eventueel naar Friesland, plaats kunnen vinden. De bruggen zullen bestaan uit een vaste overspanining yan 31 M. en een basculebrugi van 9 M. Wijdte, gemeten loodrecht op de ka?» maalas. Voor den1 spoorweg is gerekend op twee bruggen voor enkel spoor naaafc elkander. Het malleen van den onderbouw voor deze overbrugging is op 15 Juni 1927 openbaar aanbesteed. Met de uitvoering is nog niet begonnen. Verhooging van de Noorder- en Zniderooverdijken en verbetering van de visschershaven te den Oever. Van de thans nagenoeg voltooide verhooging der wateikeeringen langs de Noordzijde van Wierinr gen bleef tot dusver nog achterwege de varhoogingl van1 het miaest oostelijke gedeelte van den Noor- deroaverdijk, omdat, in afwachting van heb gereed komen der werkhav'eni te Den Oever, in 1921 tegen het buitenbeloop van dien dijk een hoeveelheid stort- en zetsteen, bestemd voor de werkedl, was opgeslagen. Nu die steen' is opgeruimd kan de verhooging en verzwaring van dit dijkvak worden ter hand genomen. Verder moet pok nog verhoogd woerden1 idie langs de oostzijde van' Wieringan Ioq- pende Zuider-loeverdijk, an wel tot het punt waar de afsluitdijk der Zuiderzee aan' dien dijk zal aajv sluiten; voorhands kan die verhoogihg eohter alleen geschieden voor zooveel betreft het tusschem de visdchershaven en de bebouwde kom van het dorp Den Oever gelegen dijkvak, daar tegen heb zuid waarts daarvan, langs het opslag terrein van de werkhavien, gelegen vak steen ten behoeve van de werken ligt opgeslagen. In aansluiting aan de verhooging van deze dij ken moet voorts een verhooging plaats hebben van de havendammen der in 19211922 aangelegde werkhavem, daar bij den storm van 2526 Novem ber 1925 gebleken was, dat de golven over de op 3.70 M. N.A.P. aangelegde kruin van den noor<- delijken havendam heen sloegen, tengevolge waar van schade aan de in de haven liggende viSsohers- vaartuigen werd toegebracht en voorts blijkens het verslag der Staatsoom missie inzake hacge water standen in verband met de afsluiting der Zuiderzee in de toekomst gerekend moet worden op een ven hóoging van het stormvloedpeil te Den Oever met ongeveer 1.13 M., wat ini 1921, toiflnf de i haven word aangelegd, nog niet bekend was- In verband met de dijksverhoogingen is besloten tot een verdere verbetering van de visschershaven te Den Oever, waar in verband met de geleidelijke ver plaatsing, ten gevolge van de afsluiting van het Am- steldiep, van het visschersbedrijf van De Haukes naar deze haven behoefte is ontstaan, aan meer ka delengte en opslagruimte. Die verbetering zal be staan in het vervangen van den langs den te ver- hoogen Oeverdijk gelegen, in 1921 ten behoeve van het steenvervoer voor de werkhaven van oude ma terialen gebouwden lossteiger door een beschoeiden loswal, het vervangen van de steenglooiing langs bet in de haven aanwezige zoogenaamde Oeverhoofd door een beschoeiden loswal en het inrichten van dit hoofd tot opslagplaats, het vervangen van het oude wierhoofd langs de zuidzijde van de haven door een loswal en het vervangen van het in 1924 tot uitbrel ding van de visschershaven aangebrachte houten paalscherm, dat bij den storm van 25/26 November 1925 ernstig beschadigd werd, door een scherm van ijzeren damwandplaten. Met de uitvoering van het werk is een begin ge maakt. Omringdijk van den slnispnt op het Kornwederzand. Voor het maken van den omringdijk van den sluisput voor het oostelijk stel sluizen in den af sluitdijk van ide Zuiderzee met bijkomende werken, voor een bedrag van f4.800.000, werd met de Maat- schapp'ijl tot Uitvoering van Zuiderzeewerken de aannemingsovereenkomst no. 3 gesloten. Het volgens deze overeenkomst .uit te voeren werk' bestaat in het maken van: lo. een sluisput, bestemd voor den bouw van de uitwaterings- en scheepvaartsluizen op het Korn wederzand, ongeveer 4 K.M. uit de Friesche kust, door den aanleg van een omringdijk rond het voor deze werken bestemde terrein; 2o. eenige bijkomende werken, als de aan de Oost en de Westzijden aansluitende gedeelten van den af sluitdijk der Zuiderzee, enkele gedeelten der langs de toekomstige uitwaterings- en scheepvaartgeulen noodige dammen en eenige opsagterreinen aan de Oost- en de Westzijde van den sluisput. In de as gemeten heeft de omringdijk van den sluisput een lengte van ruim 3 K.M., terwijl de to tale lengte van de te maken vakken van den afsluit dijk ruim 600 M. en die van de te maken dammen ruim! 900 M. bedraagt. De gezamenlijke oppervlakte der te maken opslagterreinen (bedraagt bijna 4 BLA., terwijl de later ^droog te leggen sluisput eene op pervlakte van rónd 30 H.A. verkrijgt. Alle dijken worden samengesteld uit een keileemdam aan de buitenzijde en overigens uit zand, afgedekt door kei- leem of klei, Onder water worden de dijkslichamen voorzooveel noodig voorzien van kraagstukken be- stort met steen, terwijl ter afdekking boven water steenglooiingen en ter plaats^ waar zich later een grasmat moet vormen een krammat worden aange bracht. In de toekomst zal de waterkeering tegen de open blijvende Zuiderzee loopen van het oostelijk vak van ien afsluitdijk langs den oostdljk van de te vormen voorhaven naar het buitenhoofd der schutsluizen en van daar langs den wostelijiken (lijk van do voor haven naar do uitwateringssluizen. De gedeelten van den omringdijk van den sluisput welke, samen ballen met de bovengenoemde voorhavondijkon, zoo- «nede de beide thans te maken vakkon van den af sluitdijk, zullen dus een blijvende waterkeering vormen, met het, oog waarop de ko t le emde rn hior tot stormvloedshoogte wordt opgewerkt, terwijl deze In de overige dijken, welke bestemd zijn om na het gereedkomen der kunstwerken weder te worden op- goruimd, slechts tot ongevoer de hoogte van gewoon laagwatcr zal reiken. Waar dit voor het vormen der toekomstige waterkeering noodig is, worden echter de zwaardere keileemdammien ln de tijdelijke dijken doorgevoerd. Met de uitvoering van het werk werd roods in Januari 1927 een begin gemaakt. Door den storm van 19 Juni en het daarop go- volgde ruwe weder ontstond schade aan eenige nog niet afgestorte kraagstukken aan den kop van den afsluitdijk, terwijl voorts verlies van keileem en zand plaats had. Deze schab e wordt thans hersteld. Tot dusver is ongeveer 430.000 M3. keileem en 700.000 M3. zand, gemeten in de middelen van ver voer, verwerkt. Indijking en droogmaknig van de Wleringermeer. Proef polder bij Andijk. Met den aanleg van den dijk voor den proefpolder biji Amidlijlk, volgens aannemingsovereenkomst no. 1, gesloten met de Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken, werd. geregeld voortgegaan, waarbij intusschen tengevolge van de zeer ongunstige weers gesteldheid in het afgeloopen kwartaal de uitvoe ring aanzienlijke vertraging ondervond Kanaal met twee schutsluizen tot verbinding van den Wieringermeerpolder met de haven van Medemblik. De verlegging der vaarsloot van den polder De Vier Noorder Koggen, zoomede de bouw van de voor rekening van de gemeente Medemblik over die sloot gelegde brug, kwamen geheel gereed, waarna met den bouw van de sluis aan de Westerhaven te Me demblik kon worden aangevangen. Begonnen werd met de ontgraving van den fun deert ngsput. welke wat het buitensluiahoofd betreft nagenoeg op de voorgeschreven diepte kwam. 'Ver der werden proefpalen geheid en loodsen en arbei- dersverblijven gebouwd en werd een aanvang ge maakt met het aanvoeren van materialen. N.R.Ct. Onder redactie van GEO VAN DAM. Heemskercklaan 4, te Baarn. Alle brieven, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden aan bovenstaand adres te Baarn, of anders via het bureau van dit blad. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 32. van A. A. Polman, Almelo. Zwart 9. Wit 10.. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart, 8 schijven, op 9 10 17 19 22 23 36 en 40, met 1 dam op 14. Wit, 9 schijven, op 25 28 30 32 33 41—43 49 en 1 dam op 39. Wit speelt en wint! OPLOSSING PROBLLEEM No. 29. van G. Pors, Dordrecht. De diagramstand in cijfers was: Zwart, 8 schijven op 3 69, 11 17 26 en 1 dam op 16. Wit, 11 schijven, op 15 18 22 23 29 31 32 34 37 38 en 41. Wit speelt 31—27! (zw. 17X19), 18—12!! (zw. 7X18 gedw, op 8X17 volgt 27—21 en 32X1!), 37—31! (zw. 26X28), wit 29—23! (16X29), motief-stelling. Nu .wit 23X14!! (zw. 9X20) en wit 15X2, wint! Een fraai probleem. TOENEMEND VREEMDELINGENVERKEER IN BELGIS. Die oorresp. van de N.R.Qrt. te Brussel sohryft: Mjet deai toevloed van vroomdeliiDgien en badgas ten, waarop men, voor de maand Juli, in de hoofd stad en de badplaatsen had] gerekend, doch die, hoofd zakelijk: naar men meent, tengevolge van het slechte weder, is uitgebleven, begint het thans, zoowel te Brussel als aan dei Vlaamsohe kast en in de Ardennen te verbeteren. De Belgische hoofd stad blijft, naar de volle toerauto's te oordeelenj, nog steeds een groote attractie op de vreemde bep zoekers waaronder de Nederlanders en de En- .gelsohen en de Amerikanen het talrijk^ zijn_uit oefenen. Duitseherfl ziet en hoort men er niet veel en ook te Blankenberg© is het Duitsehe element dit jaar minder sterk vertegenwoordigd dan in 1925 en 1926. De anti^Duitsoh© reUetj'ee. welke zich het vorig jaar, aldaar voordeden en waarvan de Duitsche pers gebruik heeft gemaakt om hare lo zers aan te sporen Duitsche badsteden te bezoeken, liever dan zioh in België aan molest bloot te stek» len. blijken wel een der voornaamste oorzaken van het afnemen van de Duitse!;© oliëntee:te Blan- kenberge en elders aan de Vlaamseho kust te zijn. Het aantal Oostenrijkers ^ifl eohter toegenomen. Fransohen zijn er dit jaar, vooral «au de kust, wiel drie of viermaal meer dan ia 1926. MIJNRAMP IN DEN STAAT KENTÜCKUL Uit Hendarsou, in den Staat Ken ruelde, wordt gemeld, dat door ontploffing in een ko^r.mijn twee- nonderd mijnwerkers in de mifn zijn omgesloten. Men vreest dat er 75 dooden zijn.

Schager Courant | 1927 | | pagina 9