Uitlui Nitiis- Noodlottige Trambotsing bij Laren. L. Bolte, Schagen Vier dooden, vijf zwaar- en vele lichtgewonden. Tricot Zijden Japonnen f2.45. DE ZOMERFEESTEN TE SCHOORL. Dinsdag 9 Augustus 1927. SCHAGER 70ste Jaargang No. 8096. COURANT. lirattitii- LiittinM Dit blad verschijnt viermaal pot week: Dinsdag, Woensdag, Donder,- dag en Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Advcr- tentiën nog zooveel mogelijk in het eérstuitkomond nummer geplaatst. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. PrJJs per 3 maanden fl.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno, inbegrepen). Groote lettors wor.len naar plaatsruimte borekond. Zondagmiddag heeft op den Naarderstraatweg, even buiten Laren, in de richting Bussum, vlak voor de villa Groenedaal, een botsing plaats gehad tusschen twee trams van de Gooische Tramweg- Maatschappij, een ongeluk, dat, wat betreft het aan tal dooden eii gewonden, nauwelijks onderdoet voor de groote spoorwegongelukken, die de wereld zoo af en toe doen opschrikken. Volgens mededeelingen, is er zooveel mogelijk ge remd, doch toen de geleiders der trams het gevaar zagen, was het al te laat om de tramtreinen onmid dellijk stil te doen staan. De stoot was zoo hevig, dat de_ locomotief van den Amsterdamschen trein geheel opgeheven werd en geschoven op het onmiddellijk daar achter volgde open rijtuig nr. 34 van zijn eigen trein. Dit rijtuig is dan ook tot bijna achteraan volkomen gelijk gemaakt met zijn bodemvlak. Alles wat boven het bodemvlak gebouwd is de zitban ken, de leuningen is volkomen verbrijzeld. Juist dit rijtuig, dat ongeveer 60 personen kon bevatten, zat vol met passagiers. En hier zijn ook bijna alle slachtoffers gevallen. Van de andere rijtuigen zijn veelal de balcons ingedrukt, terwijl ook de locomotie ven beschadigd zijn. Het tooneel na de ramp was afgrijselijk. De slacht offers werden onder de machine uitgehaald, waar mede vanwege het zware gewicht der machine, uiter aard eenigen tijd gepaard ging. Twee personen ble ken reeds overleden. Twee anderen stierven kort na dat men hen gevonden had. Helaas kon het niet anders, of bij zoo'n hevige botsing moesten wel dooden te betreuren zijn. Zij zijn de heer E. lisser, uit Amsterdam, diens vrouw en hun 5-jarig dochtertje eii de heer Schröder uit Am sterdam. Zwaargewond bleken het 9-jarig zoontje van den heer Lisser, wiens been geheel verbrijzeld werd, mevr. Wevers en haar dochter uit Amsterdam, een Duitsche juffrouw A. Keybeck uit 'Amsterdam en de heer P. C. v. d. Berg uit Amsterdam. Boven dien zijn nog zes personen licht gewond. De machinisten van dé trams (de tram uit de richting Laren werd door 2 locomotieven getrokken) zijn er met eenige lichte verwondingen afgekomen. De conducteur Noort werd bij de reddingspogingen een duim afgeknepen. j De oorzaak. Een misverstand tusschen twee chefs, een verzuim van een hunner of een verkeerd begrepen opdracht de juiste toedracht is nog niet bekend is de oorzaak geworden van een bloedig drama. Omstreeks half één was een tram van de Gooische Stoomtramwegmaatschappij uit Hilversum vertrok ken met 'bestemming naar Amsterdam. 12 uur 42 is deze tram, welke getrokken werd door 2 locomotie ven, de 17 en 15, en welke bestond uit 4 gesloten personenwagens, uit Laren vertrokken. Het perso neel van deze tram leefde in de stellige overtuiging, dat men de tegemoetkomende tram, welke 11 uur 30 uit Amsterdam had moeten vertrekken, maar welke ongeveer 40 minuten vertraging had, moest passee- ren op het wisselpunt Gooische Boer. De chefs heb ben elkaar dus of verkeerd ingelicht, of elkaar ver keerd begrepen, of verzuimd elkaar in te lichten. Het onderzoek is nog in vollen gang. In elk geval staat vast, dat het personeel, dat de trams bediende, geen blaam treft Dat heeft zijn plicht gedaan. De tramwegmaatschappij zal evenwel civiel-rechtelijk aansprakelijk zijn. Toen de tram uiit Laren met de 2 locomotieven, de helling opreed, naderde de tram uit Amsterdam; welke echter door den korten bocht in den weg, en den berm die er langs ligt, niet zien kan, evenmin als de Asfcmerdamsche tram de tram uit tegenover gestelde richting kan zien aankonden. Genoeg zij, dat men, op de rails staande, nauwelijks J30 meter voor zich uit kan zien. Toen de machinisten het naderende gevaar opmerk ten, was het al te laat een ongeluk te voorkomen. Een botsing was onvermijdelijk. Toch hebben alle drie nog getracht, door krachtig te remmen, te 'red den wat er te redden viel. Op de 3 locomotieven werden de vacuumremmen, welke de remblokken zoowel op de machines, als op de rijtuigen doen aan- in ^verkinS gesteld, terwijl de stoomtoevoer "era afgesloten. Maar, zooals gezegd, het onheil kon Wat een ooggetuige vertelde. Dr. Thomasser, die een zeer groot aandeel in de medische hulpverleening heeft gehad, vertelt aan den corr. van de N. R. Ct. het volgende van het nood lottige ongeval, dat hij van zeer nabij heeft gadege slagen en zelfs heeft zien aankomen. Dr. Thomasser vertelt dan: Gistermiddag zat ik met mijn gezin in den tuin voor de woning van mijn schoonouders, de villa Groenendael. Ik was verdiept in mijn lectuur, toen plotseling mijn aandacht werd afgeleid, doordat ik een luid gebel en gefluit hoorde. Ik keek op en zag zooals u bekend is, buigt do tramlijn juist om den tuin waarin ik zat, zoowel van links als van rechts oen stoomtram aankomen. Wat daarop volgde is ook heel merkwaardig uit psychologisch oogpunt.. Ik zag beide trams duidelijk naar elkaar toekomen. Van beide werkten de stoomfluit en de stoombel. Ik ben er van overtuigd, dat de machinisten elkaar niet hebben gehoord door het lawaai, dat hun eigen machines maakten. Ik begreep, dat er een ramp moest gebeuren. Hoe snel beide tramis reden, kan ik niiet zeggen, maar in een ondeelbaar oogenblik althans zoo herinner ik het mij zag ik beide vier kante massale blokken tegen elkaar optornen. Het merkwaardige is evenwel, dat ik absoluut niets heb gehoord, hoewel het lawaai van de aanrijding tot op 20 minuten afstand duidelijk is waargenomen. Het blijkt evenwel, dat de geweldige impressie van wat ik zag, alle andere functies van het bewustzijn uit geschakeld heeft. Ik zag het als het ware, zooals men zooiets op een film ziet. Zoodra de machines tegen elkaar waren opgebotst, lecties snijbloemen. Ook werd dank gebracht aan de gemeente voor den geldelijken steun, aan de heeren Greup, Schermer, Medendorp en nog zoovele ande ren, de jury niet te vergeten. Burgemeester Fridagh kwam ook nog aan 't woord en constateerde de stijgende lijn van de jaarlijksche Floraliatent'oonstelling. Een schaduw voor de ver- eeniging was de voorgenomen reis van den voorzit ter, de ziel der vereeniging, al gunde spreker hem gaarne de groote voldoening van het wederzien van zijn kinderen in het schoone Californië. Spreker <wenschte hem een gelukkige reis en een behouden thuiskomst toe, terwijl hij tevens hoopte, dat de dagen der tentoonstelling een prettig verloop mochten hebben. De bekroningen zijn de navolgende: Salvia's: le prijs Lena Blom, 2e prijs J. Hoogvorst, 3e prijs B. Arpeau, 4e prijs J. Mulder, 5e prijs mevr. v. Niekerken. Fuchsia's: le prijs H. op Dam, 2e prijs N. de Vries, 3e prijs Gré Schouten, 4e prijs M. Bijl, 5e prijs W. Zuurbier. Geraniums: le prijs Kato Tromp, 2e prijs Joh. Mee- aendorp, 3e prijs Q. Arpeau, 4e prijs Kato Tromp, 5e prijs P. Hoogvorst. Lobelia's: le prijs J. Klaver, 2e prijs J. Nleuw- land, 3e prijs C. Tromp, 4e prijs G. Dalenberg, 5e prijs Nelly Duip. Begonia's: le prijs T. Schoen, 2e prijs Gré Schouten, 3e prijs G. Keuris, 4e prijs mej. Boschman, 4e prijs T. Hoogvorst. Groep 2-jarige planten: le prijs D. Braak, 2e prijs D. Boontjes, 3e prijs P. Greeuw, 4e prijs L. Zuurbier, stond de trein, welke uit Amsterdam kwam stil, om 5e prijs M. v. d. Molen, vervolgens, door den geweldigen aandrang, welke de i He heeren Schermer en Medendorp verwierven le trein, die uit Laren kwam, bleek uit te oefenen, een prijzen mtót groepen Dahlia-bloemen enz.- terwijl een weinig terug te schuiven. Tegelijkertijd werd de lo- bloemenmand van den heer Schenner een len prijs comotief van de Amsterdamsche tram opgetild en op den open wagen geduwd. Wat men in zulk een oogenblik doet, zijn uitslui tend impulsieve handelingen. Het volgende oogenblik stond ik bij de veronge lukte trams. In mijn herinnering heb Ik alleen het kreeg. Voorts verwierven nog prijzen voor bloemen of planten: mevr. v. Niekerken, J. Stam, D. Boontjes, D. Braak, v. d. Molen, B. Groen, G. Duin en L. Tromp. De heer Zuurbier organiseerde nog een taartver loting en liet raden naar den naam van een pop. beeld bewaard, van het arme jongetje, dat onder de i Natuurlijk bracht dat geld in 'kas, wat bij zulke locomotief was bekneld geraakt. Verder heb ik een j dagen altijd zeer gewenscht is. machinist gezien, maar overigens heb ik in het ge- De Mandolineclub „Seinper Melior", zorgde voor de heel niemand opgemerkt, gedurende die eerste ang- no°d'ige aangename afwisseling, en hiermede was stage oogenblikken. Ik zou haast zeggen, dat ik mij deze avond, inleider van het groote feest, volkomen de tram niet anders kan voorstellen, dan geheel geslaagd. leeg, zonder reizigers en zonder .publiek. Dadelijk j He Zondag bracht na een droeven morgen, mooi ri,ep ik om zagen en bijlen en mijn zwager holde weer, en met dit mooie weer een schoone bloemen- naar bet -timmerschuurtje in den tuin, om gereed schap te halen. Met zijn tweeën zijn we terstond be gonnen het jongetje, dat erbarmelijk om hulp schrei de en om zijn ouders riep, uit te breken. Dat ging evenwel heel moeilijk. De rieten bekleeding van de bank is erg taai en we konden er haast niet door komen. Eensklaps spoot de locomotief, waaronder het ventje met zijn linkerbeen bekiield zat, een geweldige pracht en bonderden en nog eens honderden bezoe kers. Het bloemencorso kan als volkomen geslaagd wor den 'besohpuwd en was vollediger, en mooier dan dn 1926. Allerwege hoorde men de meeste bewondering voor het fijne werk dat was verricht en menigeen vond het meer af dan corso's welke men in naaste omgeving zag, al zullen die dan ook duurder en straal stoom uit en wij moesten haastig een goed i grooter zijn geweest, heenkomen zoeken. Gelukkig bleek de stoom den jon- We zullen niet elk nummer afzonderlijk bespreken, gen niet te branden, zoodat we al spoedig ons werk dit zou te ver voeren. Slechts zij gezegd, dat het ge- konden voortzetten. Maar ik werd er afgeroepen, om volkomen aan de verwachting heeft beantwoord, aandere slachtoffers bijstand te kunnen verleenen en Nadat de optocht op het feestterrein was aangeko- het knaapje heb ik eerst teruggezien in het zieken- ment kregen we de offiicieele opening van den feestr niet meer worden voorkomen en met groote kracht liepen de heide trams op elkaar. Een oorverdoovende slag. De slag, welke -de botsing teweeg bracht, was oor- verdoovend, maar toen deze was weggestorven, trad die akelige doodsche ^stilte, welke zich steeds bij spoorwegongelukken kenmerkt, en in welke oogen blikken wel ieder onmachtig schijnt te zijn iets te ioen. Maar dan klinken plotseling de smartelijke ireten der doodelijk gewonden uit de grillige ruïne van hout en ijzer op. De ongekwetsten klauteren uit de hevig beschadigde wagens en rennen doodelijk verschrikt heen en weer. Het ergst waren de passagiers, die in den open wa gen hadden gezeten, er aan toe. D-e locomotief van de uit Amsterdam komende tram was tengevolge van de kracht van de aanrijding teruggedrongen en omhoog gedrukt. Daardoor was de machine boven op de open tram tereebt gekomen. Het dak en al het overeind- staande houtwerk, de schotten en de banken werden totaal vernield. Van dezen tramwagen bleef eigenlijk slechts een vlak chasis over, dat bedekt was met de overblijfselen van het aan stukken geslagen dak en de kapot gescheurde en gedrukte banken en schot ten. Daarop hing de locomotief. En tusschen de puin- hoopen en onder de machine lagen enkele passagiers, bekneld. Op sommige plaatsen zag het houtwerk van •den versplinterden wagen rood van het bloed.... De kracht van de botsing. De kracht, waarmede de twee trams op elkaar ge- loopen zijn, ds zoo hevig geweest, dat, behalve, dat van alle wagens de balcons waren ingedrukt, de kop pelingen verbroken en de ruiten vernield waren, van een -der wagens zelfs het dak was afgereten en naast de rails terécht was gekomen. Locomotief 13 was zoover over wagen 34 heen ge schoven, dat locomotief 17 er zelfs voor een gedeelte ook nog op lag. Hoe men de slachtoffers moest bereiken. Het was niet gemakkelijk om de slachtoffers in die verwarde hoop van ijzer en metaal te bereiken. Voor het oogenblik was dat voor de ongelukkigen, die in wagen 34 hadden gezeten, en waar de beide locomo tieven bovenop lagen, onmogelijk. Met behulp van vijzels, zooals die op alle locomotieven worden mee gevoerd, trachtte men terstond de locomotief te lich ten. Bij dit werk, dat uit den aard der zaak, vrij" veel tijd in beslag nam, is de machine uit haar eyenwicht -.reraakt- en met een luiden slag opzij en op den straat weg gekanteld. (Zie de foto.) Op de plaats waar even de voren de locomotief nog had gestaan, zag men toen de ontzettend verminkte lijken van enkele slachtoffers liggen. huis, waar ik hét linkerbeentje heb moeten ainpu- teeren. Merkwaardig is ook, dat mijn vrouw, die evenals ik, opmerkte, dat van twee kanten tegelijk stoom trams aankwamen, eigenlijk nog vóór zij de trams zag, opsprong, naar -de heg holde, waar .mijn oudste speelde, met baby in den box, heide kinderen greep en er mee terugrende. Toen de trams botsten, waren zij in veiligheid. En dat alles is vliegensvlug ge gaan. 't Was: twee trams, gevaar, kinderen heg, weg halen. De linnenkast van huize Groenendael heeft het moeten ontgelden. Lakens en al wat maar dienen kon, ds in reepen gescheurd, om als verbandstof te dienen. Mijn vrouw heeft dadelijk de geneesheeren in de buurt telefonisch gewaarschuwd. Achtereenvolgens kwamen de politiearts, dr. Holtman en dr. Laberdy. Dr. Ro^da uit Haarlem, die'zijn vacantie in Laren doorbrengt, was eveneens spoedig ter plaatse, even als dr. Kortebosch uit Hoorn, die toevallig op zijn autotochtje langs kwam. Voorts hebben geassisteerd: dr. Oudendaal, de geneesheer-directeur van het Sana torium in Laren, met zijn beide assistenten, dr. Grib- beldng en dr. Catz, uit Blaricum en tal van verpleeg sters uit het St. Jans ziekenhuis. De vrouw van Lisser en Lisser zelf waren op slag dood. Schreuder' ds in hoogst zorgelijken toestand in huize Groenendael binnen gedragen en kort daarna overleden. Tot het laatste is hij bij bewustzijn ge weest. Het dochtertje van de familie Lisser is in het ziekenhuis al spoedig overleden. Dê toestand van de patiënten was gistermorgen, de omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk wel te noemen. EXTRA AANBIEDING. Dit feest is geopend door de tentoonstelling v_„ bloemen en planten, georganiseerd door de vereeni ging „Aleemeen Welzijn" en gehouden in de zaal van den heer J. Schuijt. Het gaf een prettig aanzien, die mooie geraniums, fuchsia's enz. eekweekt vaak door kinderen. De hoe ken waren mooi bewerkt, ten eerste door een keu rige inzending planten van den bekenden kweeker Medendorp, ten tweede door% een mooi panorama van duinen en duinpiassen,"waarin de duinflora zoo goed uitkwam, samengesteld door den heer F). Schermer. Béide heeren kregen een goeden prijs voor hun werk. De tentoonstelling werd geopend door den voorzit- er van „Algemeen Welzijn", den heer Dehé, welke dank bracht aan alle medewerkenden, klein en groot, dag. De heer Wognum, voorzitter van V.V.V., be dankte alle medewerkenden en sprak zijne voldoe ning uit over de vruchtbare samenwerking van V.V.V. en Landbouwcomité.. Hierna opende Burgemeester von Fridagh en bracht, na de vele woorden van dank, welke hij den voorzitter van V.V.V. had hooren uiten, mede een woord van dank aan de natuurmachten, welke had den gezorgd, dat na een droeven morgen, een blijde dag was gekomen. Vreesden we al -half voor een strop vanmorgen, de weergoden zijn ons gunstig geweest, en de dag belooft veel goeds. Had spreker gisteren bij Floralia de stijgende lijn reeds kunnen consta- teeren, ook hier, met het Bloemencorso was die in sterke mate te zien. We willen dit corso niet verge lijken bij grooteren. Laten we b.v. niet naar de Ri- viera gaan. Doch in eigen omgeving hebben we ons eigen cachet kunnen ontdekken, en in eenvoud zijn met geringe -middelen, mooie resultaten bereikt. Met den wensah dat ook het verdere van den dag suc ces mocht geven, verklaarde spreker den dag voor geopend. Dadelijk volgde de ringrijderij, waaraan 9 paren deelnamen. De heer C Duin en echtgenoote behaal den den eersten prijs, A. Meereboer en Marie Bijl den tweeden, R. v. Lëenen en A. v. Lienen den derden prijs. Aan 't tuigje van den heer Meereboer werd de prijs voor het schoonst geheel toegekend. Verder verliep de namiddag met kinderspelen. Hier volgt een lijst van bekroningen. Bloemencorso, Groepen: le prijs Olympia (Gym nastiek), 2e prijs P. v. Bodegraven (de duinen), 3e prijs S.V.V. (voetbal), ertra prijs J. Korver. (loods boot), extra prijs R. Wognum (paddestoel). Bloemencorso, Wagens: le prijs P. Timmerman (sjees), 2e prijs D. Zut (sjees), 3e -prijs A. Meereboer (ons tuintje). Rijwielen: le prijs Adit van Niekerken (de koeke- bloem), 2e prijs G. Swaan, 3o prijs J. op Dam. Personen: lo prijs Mej. Keuris, 2e prijs Nelly van Geens (Margerdetjia), 3e prijs Marianna Schermer ('Latyrus). Kinderwerken: le prijs Rensj-e van Essen (Zonne kind), 2e prijs familie Van Bodegraven (Volendam- mérs), 3e prijs Anna Kuiper (Kabouter). Verder werden nog extra prijzen uitgeloofd, ten eerste een verg. zilveren medaille van de Gemeente aan Olympia, tal van zilveren medailles, gegeven door particulieren, een tweetal olieverfschilderijen, benevens een tweetal bloemenmanden. De kinderspelen hadden de volgende uitslagen: a. Meisjes tot 10 jaar (bal op blaadje): le prijs M. Timmer, 2e prijs N. Leenhoven, 3e prijs A. N'ot- telman. •b. Meisjes van 1014 jaar (slofloopen): le prijs R. Swaan, 2e prijs T. Pie4 3e prijs Chri Nieuwland. c. Jongens tot 10 jaar (turfslaan): le prijs J. de Boer, 2e prijs J. Bakker, 3e prijs J. de Vet. d. Jongens van 10—14 jaar (zakloopen): lo. prijs P. Bakker, 2e prijs H. de Vet, 3e prijs D. v. d. Oord. Nadat met de volksspelen de middag was vol eindigd en een korte pauze was vastgesteld, werd de avond met het 'bal geopend. Te 9 uur echter was als schoon evenement op het programma vermeld, dat Schoorl's Gemengd'Koor" haar drietal ooncoursnum- inzendenheid en de kweekers, voor hunne mooie col- mers zou ten beste geven. We weten dat zang nog

Schager Courant | 1927 | | pagina 1