Wraakneming voor Sacco en Vanzettie. Opening der nieuwe Zuivelfabriek „De Vooruitgang" te Koegras. Opgelet SPAART JUBILEUM-BONS altijd een der mooiste dingen in 't leven is. We ken nen ook de superieure leiding van den heer'Corn. Jonker, doch op dezen mooien zomeravond, aan den voet van den majestueuzeu duinenrij, die in den avondschemer nog hooger en machtiger schenen dan op den dag, een zang te mogen hooren als deze, over treft elke verwachting. I-Iet waren oogenblikken van wijding, waarbij gansch het feestvierende publiek een en al aandacht was. Den heer Jonker en zijn koor hiervoor hartelijk dank. Na dezen -zang zagen we het feestterrein in een zee van oranjekleurig licht, en tot laat in den nacht duurde de dansvreugde voort, onder gezellige stem ming. De eerste dag is althans geslaagd, een pak van 't ihart van de feestcommissie. Heden Maandag was het 'n gewichtige dag in 't land- bouwersleven van het Koegras, het moment was nl. aangebroken, dat de nieuwe groote zuivelfabriek staande nabij Julianadorp, koo ver gereed was, dat het bedrijf in werking kon worden gesteld. Heden avond zal'de eerste melk worden ontvangen en verwerkt en het kan geen verwondering wekken, dat de opening dezer nieuwe instelling, aan welke tot standkoming zooveel strijd is voorafgegaan, en wel ker voorbereiding en organisatie zooveel arbeid en zorgen van veie personen heeft gevraagd, met eenige bijzondere plechtigheid plaats had. De vlag woei van het fabrieksgebouw, en het groo te kaaslokaal in 't nieuwe fabrieksgebouw, was met bloemen getooid, en gereed gemaakt voor de ont vangst van een talrijke schare. Te ongeveer 3 uur was het gzelschap vrijwel com pleet. Daar waren de bestuursleden der nieuwe fa briek, de heeren D. Vries, Voorzitter, C. Tromp, Se cretaris. P. Zeeman, Penningmeester, P. Pluister, Vice-Voorzitter, A. Grin, G. W. Jimmink, N. Hoorns- ma, Burgemeester Houwing van Helder., H. K. Kos ter en G. Nobel van den Bond van Zuivelfabrieken, de Bouwcommissie van den Bond, de heeren D. Jongejans, Th. v. cL Meer, Broeken® en Swart (Tech nicus v. d. Bond), D. de Boer en Davelaar van de zuivelfabriek te Stompetoren, Dr. Scheij, Rijkszuivel- consulent, de heeren J. v. d. Veer en S. Eriks, Di recteuren van Koograsser Kaasfabrieken, Jb. de Vries en Dito, Kassier en Voorzitter van de Boeren leenbank, do architect de heer Gros, van Leeuwar den, de heer J. de Graaf, de aannemer, de hoor v. d. Grijp, van het Technisch Installatiebureau van den F.N.Z., te Utrecht, enz. enz., voorts vele aandeelhou ders der fabriek met hunne dames. Openingsrede. De heer D. Vries, voorzitter der fabriek, opende de bijeenkomst, met een hartelijk welkomstwoord. Reeds jaren te voren hebben wij, aldus spr, de behoefte gevoeld aan deze fabriek, maar verschil lende omstandigheden, als de mobilisatie en 't niet tot elkander kunnen komen, hebben dit steeds tot de vrome wenschen gelaten. Tot wij thans kunnen con- stateeren: de fabriek is bedrijfsklaar Nog slechts enkele uren en onze melk zal hier worden ontvan gen on, naar wij hopen, tot een best product worden verwerkt; waarvoor ik, gezien de geheele inrichting, zoowel gebouwen als materiaal, plus personeel, ge heel niet bang voor ben. Hoe is dit alles tot stand gekomen? Om dit in de fijnste puntjes uit te zoeken zou mij te ver voeren en Ui aJlidit vervelen, maar ik kan U wel zeggen, dat wij na veel -over en weer spreken ons gericht hebben tot don heer D. do Boer, rustend landbou wer te Stompetoren, tevens mode-oprichter der N.V. „Noerlandia", die, als ik mij niet vergis, steeds voor- zitter der Vennootschap is geweest, en zijn Direc teur, den heer Davelaar, die ons1 hebben voorgelicht aangaande do oprichting der vereeniging en voorts, waar wij ons konden vervoegen, In mijn gedachten zie Ik nog dien stoeren steunpilaar van Hollands Noordon, pa9 opgestaan, van 't ziekbed, klaar om ons te ontvangen ten zijnen huize, bereidwillig als altijd, heeft hij zijn gedachtongang met medewerking van den heer Davelaar, uitgewerkt en raaddo ons verder aan, zich, wat den bouw betrof, te wenden tot de Bouwcommissie van don Bond. Hoeren, ont vangt hiervoor onzen oprechten dankl Hierna hebben wij ons gericht tot de Bouwcom missie, waar wij vele inlichtingen hebben ingewon nen en oindelijk den grooten stap hebben gewaagd. U zal mij afvragen: do Bouwcommissie, is die daar toe in staat? on met een gerust hart kan ik U zeg gen, dat dit lichaam volkomen berekend is om daar omtrent adviezen te geven, want haddon wij wel eens prijsverschil, in kwaliteit was altijd het recht aan hun zij. Zoo opk de keuze van een architect. *rat ook geheel hun werk was en dat deze keus geen slechte was, wel, dat zal zoo aanstonds als wij on zen rondgang in de fabriek hebben geëindigd, een ieder wel mot mij e6ns zijn. Voorzitter spreekt een apart woord 'van grooten dank tot den heer Swart, don*technicus vaft den Blond, die wel het leeuwen-: aandeel in het werk heeft gehad, en de rechterhand van het Bestuur is geweest. En dan nog een lichaam, welke onzen dank waard is, en wel de Raffeisenbank, want al kregen wij goe den raad ('t spreelttwoord zegt: goede raad is duur) orn aan dit alles te voldoen, was er geld noodig, veel gold! waarvoor tot op heden onze bankinstelling geheel heeft gezorgd. Ik zeg onze instelling en te recht, want al kunnen wij dit werk van thans 't on ze noemen, met evenveel recht kunnen wij trotsch zijn op onze bank met zijn wakkeren kassier. Voor zitter wekt allen op, hun eigen bank in geldzaken t© steunen. Voorzitter richt zich nu tot den architect, Ik heb reeds eon enkel woord over hem gesproken, maar nog niet 't woord, dat mij op de lippen ligt. Bij onze eerste ontmoeting drong 't tot ons door, dat wij 't met een deskundige te doen hadden en dat dit waar is. daarvan zijn thans de bewijzen voorhanden, want veel keeren was ons 'bestuur, 't zij gedeeltelijk, of geheel hier, maar steeds is de uitroep geweest, moet dit of dat zoo gebeuren, de kwaliteit of inrichting viel altijd, ja, !k zeg, altijd mee, want al heeft dit de som wel wat hoogv gemaakt, wij kunnen thans neggen: hij heeft- ons een fabriek geleverd zooals geen van ons had durven denken tot in de fijnste puntjes uitgewerkt. En dat alles op een enkel klei nigheidje na, (wat nog niet eens zijn schuld is), pre cies op tijd gereed, dat vind ik een mooie presta- te. Ja zolis zijn keus van dagelijksch opzichter, die ons eerst uit een 'bezuinigingsoogpunt te duur kwam, is wel gebleken zeer noodig te zijn en hij heeft in don heer Groeneyeld een man geleverd, volkomen voor zijn taak berekend, Ik durf den heer Gros dan ooi gerust eon ieder op 't gebied van zuivelfabriek bouwen, aan te bevelen. Ontvangt, meneer Gros, on zen hartelijken en welgemeenden dank. Een stap verder en wij zijn aan 't Technisch bu reau, ook thans moet ik 't zelfde zeggen, waardoor ik in herhaling moet treden. Alle waar is naar zijn geld, veel materiaal, door tusschenkomst van het Bureau geleverd, bleek ons eerst te duur, wij wilden zoo graag wat minder besteden, maar gebleken is 't ons, dat wij steeds van 't beste zijn bediend en we hopon, dan ook, dat 't spreekwoord worde* bewaar heid.: dat duurkoop nog altijd niet 't duurste is; een lange levensduur kan hier veel goed maken. Wij dank en de heeren voor hun zienswijze. Thans, dames en heeren, ben ik gekomen aan den man. dien wel 't meeste hoofdbrekens heeft gehad, en wel onzen aannemer de Graaf. De groote vrees, dat er niemand in ons midden was, dit dit werk zou kunnen uitvoeren, ^heeft ons veel bezig gehouden, maar 't is geblekon, dat wij daar wel wat te veel over hebben gedacht, want tot rijs eer kunnen wij constateoren, dat de heer De Graaf, onder leiding van onzen architect, een stuk werk tot stand heeft Sebracht, dat hem in aanzien heeft verhoogd, waar oor hij zijn naam van aannemer terdege hoeft ver diend; wij danken hem dam ook voor de vele'keeren, dat hij te midden van zijn groote drukte, altijd te genover ons dezelfde was en altijd bereid bleek te helpen waar viel te helpen. Mijine heeren, de fabriek staat er, ik heb enkele hulpbronnen opgenoemd die ons hebben bijgestaan, maar ik kan niet eindigen alvorens de heeren be stuurders (sprak ik straks van onze rechterhand, ik mag thans wel spreken van mijn rechterhand) een woord van dank te brengen, want al was de wil goed, wij waren gillen op dit gebied leeken, en moesten 3l,eeds weer vragen en zoeken om tot. 't beste te ko men. wat ons werkelijk voel moeite heeft gebost. vVant neemt een andere vereeniging dadelijk een deskundige in den arm met name een Directeur, uit een bezuinigingsoogpunt wilden wij dit werk zelf doen, wat ons menig dagje, avondje en nachtje heeft gekost Al moest mij eens ter oore komen: „ze heb ben het druk, maar willen wel zoo", ik zou haast zeggen, als dit er een is van onze leden, met plezier sta ik op van mijn plaats om U (als U tenminste 't vertrouwen waardig is) deze plaats af te staan. Maar gezien den goedon wil en de groote prestatie van het bestuur, ben ik niet bang of zij zullen ver der 't scheepje wel recht houden. Een afzonderlijk woord van dank komt nog toe aan onzen secretaris, dep heer Tromp. Waren wij vele keeren bij elkan der, ik kan zeggen: altijd was de heer Tromp pre sent en na het vele wat er werd gesproken, kreeg hij telkens nog do correspondentie er bij, wat veel tijd van hem vroeg, maar nooit was hem iets te veel, al tijd was hij bereid, alles op te knappen, Ontvang daarvoor mijn oprechten dank. En nu, mijne heeren, geloof ik, heb ik do fabriek van uit zijne geboorte opgenoemd, en spreekt thans den wensch uit, dat 't haar in lengte van dagen, voor spoedig moge gaan, tot welvaart van haar leden en tot bloei van onzen polder. En mocht er den eer sten tijd nog eens een d-onkere wolk oprijzen, ge bruik dan allen een helder hoofd, gooi niet de fa- briw. naar omlaag, maar help ons allen om haar er bovln op te krijgen. En hiermede stelt ik voor, om een glas te wijden ter eere van onze fabriek, de N.V. „de Vooruitgang". Een luid applaus was het antwoord op de eenvou dige sympathieke woorden van den voorzitter. Inmiddels waren door jongedames de glazen ge vuld en werd een glas geledigd op het welzijn van het jonge bedrijf. Rede van Burgemeester Houwing. Voorzitter heette nog welkom den Burgemeester van Helder, den heer Houwing, die het woord vroeg om te bedanken voor de uitnood iging, waar hij gaar ne gevolg aan had gegeven, omdat 't hem altijd aan genaam was in Koegras te komen. Spr. had nooit veel gehoord van deze gebeurtenis, wat hij een goed teeken vond, hij voelde niet veel voor die onderne mingen, die zich zoo grif tot 't gemeentebestuur wen den om steun, hier was een onderneming, door eigen degelijk kracht op touw gezet en tot gereedheid ge bracht. Ge hebt hier een fabriek gekregen, inge richt naar do meeat moderne eischon, voorzien van eloctrisch licht on water leiding. Spr. zegt or altijd voor geijiverd te hebben, Koegras waterleiding en electriciteit te geven, Zijn standpunt was: geef dien kerels de oconomische middelen om to consurrce- ren, gelukkig heeft de gemeenteraad ertoe besloten, En deze fabriek is een stap in de goede richting, uitgerust met de nieuwste hulpmiddelen. Spr. brengt do oprichters hulde voor hun arbeid en energie, hij hoopt dat do fabriek moge bijdragen tot bloei en vooruitgang van het Koegra». Rede van den heer Sleutel. Do heer D. Sleutel zegt, in aansluiting op de woorl den van den voorzitter, nog gaarne het een en an der uit de wordingsgeschiedenis de fabriek te willen mededeelon, nl. wat er zooaJ gebeurd is om tot deze oprichting te geraken. Spr. zegt dan, dat er vanaf 22 April 1915 aan gewerkt is.Op dien datum is er een vergadering gehouden met de vereeniging Koegras Belang en werd in bespreking gebracht of het wen- scheüjk kon worden gaacht in onzen polder Koegras eon groote zuivelfabriek te stichten. In verband met deze besprekingen werd besloten, de directeuren der hier bestaande fabrieken op een bestuursvergadering uit te noodigen. Deze vergade ring werd gehouden den 29cn April 1915, dus ruim 12 jaren geleden. Hierna werd dc heer Dr. Scheij Zuivelconsulent van Noordholland, uitgenoodigd tot oene bespreking en uiteenzetting van de dagfa- brieken tegenover de zoetfabrieken; dit is geschied dd. 4 Juni 1915, waarvoor aan den toenmalagen spre ker nog mijnen dank. Op deze vergadering weixlen benoemd zes commissieleden, die de zaak nader zouden onderzoeken. Op de vergadering van Koegras Belang d.d. 3 December 1915 werden deze commissie leden geïnstalleerd. Op 29 Januari 1910 vergaderde de commissie en werd besloten om zooveel mogelijk gegevens te ver zamelen van zoetfabrieken en dagfabrieken, hetwelk Is geschied en de resultaten daarvan zijn in druk verschenen 29 Februari 1916. Hierna heeft men vergaderd met de leden der be staande fabrieken ter toelichting van het verslag en wel achtereenvolgens met „Juliana", „de Eendracht" „Koegra3"en „de Onderneming", waarop een tweede rapport is opgemaakt dat in druk verscheen- 8 No vember 1916. Vervolgens is 12 December 1916 te Julianadorp ge houden eene openbare vergadering, doch door de bezwarende omstandigheden van dien tijd met de mobilisatie is men toen niet tot oprichting overge gaan en heeft de commissie rust gehouden tot 30 Juli 1919. Toen is op eene vergadering besloten dat de commissieleden met andere genoodigden eene ex cursie zouden ondernemen naar Friesland ter bezich tiging van zoetfabrieken. Dit is geschied 12 Augustus 1919, doch zonder resultaat. Nu weer eenigen tijd rust, tot 13 Maart 1926, op welke vergadering eeno nieuwe commissie werd benoemd, welke hare taak vlugger aanpakte en op 15 Maart 1926 eene bijeen komst had met de Bouwcommissie van den Bond van Zuivelfabrieken. Hierna is men' beter opbouwend te werk gegaan; temeer daar bleek, dat er behoefte be stond dat de melk in zoeten toestand van de boer derijen werd afgehaald en er meerdere landbouwers waren, die er voor begonnen te gevoelen om tot op richting ecner groote zoetfabriek over te gaan. Hierna is tot 1 Januari 1927 door die commissie nog veel vergaderd en onderzocht, waarna het re sultaat was, dat op dien datum te weinig landbou wers met een te klein aantal koeien wilden toetre den, door omstandigheden, welke ik dezen dag niet wil noemen, met het gevolg, dat de commissie werd ontbonden. Toch bleek kort daarna (en wij kunnen heden 8 Augustus 1927 zulks constateoren), dat fiet aantal kooien dat noodig werd geacht, heel spoedig aanwezig was. Laten wij nu hopen waar ik niet aan twijfel, dat wij na eenige jaren kunnen zeggen, dat deze stap is geweest een stap in de goede richting. Dit kan bereikt worden door eendrachtig samen te werken en samen te werken met den Bond van Zui velfabrieken in Noordholland. Laten ook do buiten staanders van deze fabriek dit in oogenschouw ne men; dat do tijd is gekomen, dat do melk van de boerderijen zoet wordt vervoerd, opdat van die melk een product kan worden geproduceerd, hetwelk wordt gevraagd. Thans is de toetreding nog gemakkelijk, Als ge geld betaalt voortf&arya Moet ge 't niet met namaak doen <é&anja, fgn van kwaliteit Munf.steeds uit door zuiverheid. GRATIS FIJNE OPTISCHE RANJA-GLAASJES EN KAARTEN VOOR DEN KLEURWEDSIRUD SEN/ce Q.T2JflrABBIKANW thans bestaat er nog gelegenheid voor. Na enkele j^ren zullen allicht de aandeelen van deze fabriek zéér hoog in prijs worden en het dus moeilijker zijn om dan als lid toe te treden. Verder een woord van dank aan den voorzitter en de bestuursleden voor het vele werk aan deze op richting gegeven na 1 Januari 1927. Tevens mijn dank aan de Bouwcommissie van den Bond van Zui velfabrieken, in het bijzonder aan den technicus, den heer Swart, voor de vele werkzaamheden, wel ke zijn verricht. Ook een woord van dank aan den architect en den aannemer voor de snelle en zeer zeker goedo afwerking van dit gebouw. Ten laatste een woord van dank aan den heer De Vries die ook zeer zeker medegewerkt heeft om dit werk te kun nen uitvoeren en ten slotte aan allen die hebben medegewerkt om dit gebouw tot stand te krijgen. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken dat de zuivelfabriek „Vooruitgang" in groei en bloei moge toenemen in dit groote veehoudersgebied, zooals Koegras toch ia. Wat de diverse sprekers nog zeggen. De heer Van der Veer herinnert er aan, dat hij de oudste landbouwer is in het Koegras en dat hij' ruim 27 jaar geleden een kaasfabriekje heeft opgericht, waarvan hij al dien tijd de leiding heeft gehad. Spr. heeft er ailtijüi voor gevoeld.: jaren terug had hi.1 reeds de begeerte naar wat nu is tot stand gekomen, en deze inrichting heeft spr.'s volle sympathie. Hij had de fabriek graag nog wat girooter gezien, hij ge looft. dat ze binnenkort te klein zal zijn. Dat is jammer, maar spr.'s., hartewensch is vervuld. Moge het 'de fabriek goed; gaan. spr. twijlfelt er niet aan. Komen andere tijden, oén moet men de bakens verzetten, dat Is hier gebeurd, spr. roept de nieuwe fabriek zijn besten zegen toe. De heer J. de Vries als kassier dér (Boerenleen bank dankt voor de hulde, die aan do Boerenleen bank is gehracht voor de financiering van den nieu wen bouw. Spr. zegt. dat er door het Bestuur is ge werkt boven onzen lof verheven. Ze hebben, ondanks alle tegenwerking vastgehouden, vastgehouden zoo als stoere W.-Friezen dat kunnen.Nogi zijt. ge niet aan het eindé van uiwen strijd, maar ik hoop, dat ge in dezelfde kracht zult volhouden, gedachtig, aan de oude spreuk van Jan Pieterszoon Coen:: „Ende de- sespereert nimmer! Vorvolgens sprak! nogl de reer TT. K. Koster, als voorzatter van den Bond van Zuivelfabrieken, die dank bracht voor de samenwerking, die door het be stuur der nieuwe fabriek was gezocht met de orga nen van den Bond. en die d'e deelhebbers der nieuwe fabriek voor oogon hield) het Bestuur te vertrouwen en to steunen in moeilijke omstandigheden, die hiér ook. evenals bijl alles zullen komen. De heer D. de Boer Dz. herinnert aan het Koegras van vroeger en vergeleek dat hiji het Koegras van nu. De ijzeren noodzakelijkheid, de bandlo strijd om 't bestaan heeft van de bevolking van het Koegras gemaakt, dat ze iets meer durft te ondernemen dan elders. Deze nieuwe fabriek is daarvan een der be- wuzen. Spr. was vast overtuigd, dat de boer alle aandacht heeft te wilden aan zijn bedrijf en dat hij geen tijd meer heeft te missen voor bijkomende werkzaamheden De melk moet dus naar do fabriek. In deze streken heeft men dat begrepen. Deze in richting is een groote stap voorwaarts, moge het de voorlooper zijn van nog iets beters, n.1. één groote fabriek voor héél Koegras. Spr. brengt hulde aan de mannen, die het initiatief hebben genomen tot deze daad.. Dr. Scheij. de Rijkszuivelconsulent. voegt ziin ge- lukiwenschen bij: de andere, hij noemt de geschiede nis dey kaasfabrieken in Noordiholfland een zeer merkwaardige hit heeft bewondering voor wat door eigen kracht door de N.-'H. bevolking tot stand is gebracht aft heeft die goede eigenschap ook deze nadeelige zijde, dat de bevolking vaak moei lijk te raden is. Bij vele fabrieken bedriegt vaak de zuinigheid de wijsheid, het komt op den duur wel terecht, maar 't duurt vaak wat lang. Spr. is over tuigd. dat alleen door het maken van hot allerbeste .product de concurrentie met andere landen en pro vinciën mogelijk is. Een goe ingerichte fabriek, zoo als déze, geeft de waarborgen voor het fijnste pro duct maar spr. houdt de leveranciers voor oogen, dé' grootste zorg to wilden aan de melkwinnlng en beitoogt, dat van de. zuivelfabrieken een groote kracht ten goede kan uitgaan voor het bevorderen van goed melken, Hiji hoopt, dat deze mooie fabriek ten voorbeeld moge strekken voor vele andere, in de toekomst is geen plaats meer voor de oude Noordhol landsche fabrieken, de eene voor en de andere na verdwijnt. Uw fabriek is naar de eiscben des tijds ingericht, ik' wensch U veel zegen op Uw arbeid. De heer G. Nobel betuigt als voorzitter der Bouw commissie zijne erkentelijkheid ervoor, dat deze com missie diit werk mocht doen, wiji ziin ervoor en heb ben het met genoegen gedaan. Het deed spr. goed. dat aan -den Technicus, den heer Swart. zooveel hu'lde was gebracht; spr. weet dat d heer Swart mot alle ijver en toewijding zich aan djt werk heeft gegeven. Hij! hoopt dat deze fabriek mag groeien en zich zal ontwikkelen, zooals de omstandigheden dat meebrengen. Ze is zóó ingericht, dat uitbreiding al tijd! mogelijk, is naar alle zijden. Spr. felicieeert het Koegras met deze inrichting en wijst nog op den zoo typisch gekozen naam der fabriek: „De Vooruit gang". Moge dit zoo zijn inderdaad! De hoor v. d. Grijp, leider van het Technisch Bu reau van. den Alg. Ned. Zuive'lbond. dankt voor het vertrouwen, aan 't Bureau geschonken en voor de aangename samenwerking met den architect den heer Gros, met den Dagelijkschen Opzichter, met den aan nemer, den heer De Graaf en met den heer Swart. waarbij; de heer Gros zich wederkeerig aansluit en zich in 't bijzonder tevreden toont over den heer De Graaf, wien hij daarvoor hartelijk dank zegt. Ten slotte zegt de heer S. Eriks. dat hem is op gedragen namens de Kaasfabriek .het Koegras" hare beste wenschen toe te wenschen voor het welslagen der nieuwe fabriek. Spr. hoopt dat de goede ver standhouding mag. blijven bestaan als tot heden met de fabriek Juliana het geval was. De bezichtiging der fabriek. Hiermede was de rij van sprekers ten einde en Voorzitter Vries dankte allen voor hunne vriendelijke gevoelens en wenschen. Na oen kwartiertje genoegelijk onderling praten onder het genot van een glaasje wijn. werd van 't heele gezelschap voor de fabriek een foto genomen en werd daarna gelegenheid gegeven de fabriek te bezichtigen, waarvan gretig en druk gebruik werd gemaakt. Inmiddels waren de machinerieën in wer king gesteld en kreeg zoodoende een ieder een overzicht van het keurige bedrijf, dat hier ge sticht is. Over bouw. indeeling. machinerieën,, wat dan ook, maar één roep: het was goed. degelijk en mooi en alles naar de nieuwste eischen des tijds. Het melk-ontvanglokaal heeft een Silkeborg-melk weegatoesteld, van hier wordt de melk naar boven ge pompt naar de oproombak'ken. na eerst over koelers geleid te zijn. In het lokaal der melkbakken be vinden zich ook de roomhakken. Beneden zijn een centrifuge, een pasteur, een karn, een boterkneeder., roomkoeler, ede noodige pompen, enz. Links van dit lokaal is do boterkelder, rechts gaat men naar het groote kaaslokaal. Aan het kaasflokaal sluiten de zouteriji en kaasbe waarplaatsen aan. A'llea friscb en helder uitgevoerd, Van het 'kaaslokaal kcxmt men in de machineka mer en stokerij. Van de machinekamer loopt een werka9 dwars door de fabriek, waar alle machines op staan. Het vallt onmiddellijk op, zoo 'logisch ge dacht en praotisch ingedeeld en uitgevoerd alles is. Keurig ziet het er uit. Beneden is voorts een lokaal voor laboratoriunm, en een vertrek voor vergaderlokaal, teven® kantoor voor den boekhouder. Het geheel maakt een dege'Iilken. practischen indruk, en doet architect en uitvoerders en leveran ciers alle eer aan. Moge een goed succes de opofferingèn, aan deze fabriek besteed, bekronen! De eerste melkwagen. 's Avond® tegen 7 uur (o.t.) zouden de eerste melkwagens aankomen om aan de fabriek' gelost te worden. Het is een luisterrijke intocht geworden. Doordat het iets later werd a'ls men zich gedacht had, waren er heel veel merischen op dé been go- komen, die zich allen voor de fabriek verzameld hadden. Toen, het was inmiddels kwart voor negen (nieuwen tijd) geworden, kwamen onder de vroolij- ke tonen van het fanfarecorps van Juilanadorp voor afgegaan de beide melkwagens met de blinkend nieuwe melkbussen er op aangereden met d blinkend de losplaats halt gemaakt. Een oogenblik voor den fotograaf, om dit moment te vereeuwigen en toen werd do eerste bus in het weegtoestel leeggestort., waarbij een lioera-goroep uit de menigte opsteeg. Eu nu: veel succes voor de toekomst. Groote bomaanslagen te New-York Verscheidene personen zwaar gewond. In verschillende lan den worden de anarchisten op gewekt om tot wandaden over te gaan. D'e pogingen om' herziening van het proces tegen de beide Italiaansche ter dood veroordeelden Sacco en Vanzetti, te verkrijgen, hebbeen onrustbarende afmetingen aangenomen. Bomaanslagen te New-York. In dén nacht van Zaterdag op Zondag werden vier verschillende bomaanslagen op de ondergrond- banen van den Electrischen Spoorweg gepleegd. Groote verwoestingen werden aangericht on de ont- plofiing was zoo geweldig, dat van' de huizen, welke zich boven de tunnels bevonden, de ruiten spron gen. Do aanslagen geschiedden tegen 12 uur in den nacht, dus Juist op het oogenblik, dat de theaters uitgingen. De treinen waren dus overvol. Op het oogenblik! van de vreeselij'ke ontploffing brak een paniek) onder de passagiers uit, die zich hals over kop naar de uitgangen stortten, zoodat er een ge weldige paniek ontstond, welke eerst tot bedaren kwam, toen de brandweer en de politie-auto's aan gesneld kwamen. Op de eene plaats waé de bom blijkbaar op de rails gelegd, zoodat hij biji de eerste aanraking van de wielen tot ontploffing kwanj. Een conducteur en een passagier werden zwaar gewond. De vol gende ontplofte op een zeker moment en verwondde, eveneens zwaar, een kaartjes verkoopster, De twee andere bommen wéren in de nabijheid van groote hotels aangelegd, waar zij! een niet minder groote paniek veroorzaakten. Op Broadway werden verscheidene 'hotel- en win kelruiten ingedrukt door de ontploffing. De win kelwaren werden opi straat geslingerd. De politie, die al eenigszins op moeilijkheden was voorbereid, omsingelde dadelijk1 de getroffen wijken en hield verdachte individuen in het oog,. Alle beschikbare agenten hebben order gekregen zich tot nader order voortdurend! beschikbaar te houden. Behalve dé verdachten, die de politie aanhield nabiji de getroffen stations, heeft zij nog 300 be kende anarchisten en communisten in voorloopige hechtenis genomen, tot de gemoederen over het lot van Sacco en Vanzetti' bedaard zullen zijn. Te Baltimore «en aanslag op de burgemeesterswoning. Te Balthnore (Maryland) is een poging gedaan omi het huis van den .burgemeester in de lucht te laten vliegen. De burgemeester wa® uit dê stad. maar zijn vrouw, zoon en dochter en andere familieleden waren thuis. Gelukkig richtte de bom alleen mate- rieele schade aan. De veranda »werd vernield. I Bomaanslag op een kerk. Te Fhiladélplhda. werd op hetzelfde oogenblik toen de aanslagen te New-YYork plaatsvonden, een bom aanslag gepleegd op d© Presbyterianer-kerk in de Guard-avenue, welke in wijden omtrek groote schrik verspreidden. De bovenramen van de kerk zijn

Schager Courant | 1927 | | pagina 2