RAAD ZIJPE. De opening van de nieuwe Bad inrichting aan den Langendijk. I érgadering van den Raad op Maandag 8 Augus- 1927. je. vergadering was uitgeschreven tegen halfelf, bh door een voorconforentie met den heer P. de ier, keurlngsveearts, hegon de openbare vergode- ïg'te half twaalf. Mie leJen bleken aanwezig te zijn. Voorzitter de heer Jb. de* Moor, burgemeester, se- Btaris de heer J. A. de Boer. tsTa opening volgt goedkeuring der notulen, van voorlaatste vergadering. De rondvruag. De heer Raat vestigt de aandacht op den zeer ichtcn toestand, waarin een gedeelte weg bij Kap- .n verkeert. Het schijnt twijfelachtig te zijn, aan ien de weg behoort en Voorziter zegt onderzoek toe. De Magirus-brandspuit. |De heer Doorn kon door omstandigheden niet Lnwezig zijn bij de demonstratie der Magirus- jandspuit. Spr. had nu mededeeling erover van In Voorzitter verwacht. De Voorzitter zegt, dat de spuit goed heeft vol- [au. en bij de demonstratie te St. Maartensbrug bek de spuit aan alle wenschen te voldoen, beter in te Schagorbrug, zeker door onkunde en ook jor verkeerde pijpen. Het bedieningspersoneel ge lakt al aardig met de spuit thuis, alle avonden ordt er geoefend. Als er geen klein foutje was be- Lan, zou er slechts een tijdverloop van 7 minuten In geweest tusschen het uitrijden van de spuat en n water geven. 'De heer Bellis zegt, vroeger reeds gewezen te heb- (n op de wenschelijkheid om een sloot onder Ha- bolder, die bij voorkomenden brand water moet veren, op te knappen. De Voorzitter zal het verzoek tot het polderbe- taur richten. De heer Nannis geeft de wenach te kennen, dat fk in onze gemeente een comité voor een storm- un(pcollecte wordt gevormd. jVoorzitter vindt het uitstekend. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Ingekomen is verslag 1926 van den schoolarts van »ord-Zijpe. Zal circuleeren. idem verslag van den dienst der Arbeidsbemid- üng en werkloosheidsverzekering te Helder. •7an den accountant, den heer Oosterbeek, is inge- len het rapport over de administratie 1926 van G.E.B. en balans en verlies- en winstrekening, bij de rekening ovor 1926 worden gevoegd. Het bodrag der uitkeering volgens art. 1 van de let van 24 Mei 1897 is door Ged. Staten vastgesteld 112283.94. Ingekomen ls do begrooting voor 1928 van de Ge- jndheidscommissie te Schagen, sluitende in ont- kngst en uitgaaf tot een bedrag van f 1303.92. Do ljdrage vun do gemeente ZiJpo is daarbij geraamd 197.88. Door hot Hoogheemraadschap Noordhollands porderkwartier wordt govra&gd een gevolmachtig- te benoemen voor de a.s. verkiezing van hoofd- (gelanden en hoofdingelanden-plaatsvervangers. Is gevolmachtigde trad vorig maal op de heor J. [Bruin. po heor HooiJ vindt het goed diens volmacht te mengen, omdat ;de bepaling 1» gemaakt, dat mand slechts óón volmacht mag hebben, kan iedor- n geen gevolmachtigde Worden. De heor Haat vindt hot beter, dat iemand, die deel |mnakt van het gemeentebestuur, als govolmach- de van de gemeente zijn stem uitbrengt )e heer Doorn is het met deze opmerking eens. Tot stemming overgaande, worden C stemmen uit bracht op den heer J. C. Bruin, 1 op do heeren boij, Raat on J. de Moor. en 2 op den hoer G. van V Sluijs. Ged. Staten schrijven, dat voor de gewijzigde keu- pgsverordening het advies van de Gezondsheids- (mmiissie moet worden gevraagd. Voor de oorspron- ilijke verordening was dit niet cretaris op. lüe Gezondheidscommissie had geen bezwaar en verordening wordt dan ook goedgekeurd. Door den heer C. Dekker te Schagen wordt voor In te bouwen winkelhuisje te Schagerbrug ont- ffflng verleend van een tweetal artikelen der mjw- en woningverordening. De ontheffing van »n artikel behoort tot do bevoegdheid van B. en J.» die van het andere artikel wordt, overeenkom- pg het advies van den Gemeenteopzichter verleend. Ontslag onderwijzeres. Aan mej. J. P. Tjalsma wordt op prvol ontslag verleond als onderwijzeres aan de O. P. Tjalsma wordt op haar verzoek ag verleond als onderwiiTi school te St. Maartensbrug. Ingekomen is een verzoek van do Vereeniging bor Ziekenhuiisverpleglng to Burgerbrug om advies. JlR. en W. stellen voot, genoemde Vereeniging voor et jaar 1927 een subsidie toe to konnen van i 40 gerekend naar f 0.25 per lid). In afwijking van vo- ,kw. ru.uvwuub ia. De 'laatste 2 Jaren is een«ubsidie verleond naar 50 Int per lid. doch Mijkens de rekening da de finan. leele toestand der vereeniging vrij gunstig. 'De heer Hoedjes wijst er op. dat de vereeniging ver een halfjaar wel weer voor een tekort kan omen te staan. (De Voorzitter meent, dat dit dan volgend jaar wel 1 blijken. De heer Hooiji oordeelt, dat de cijfers, die de se- etaris mededeelt heel goed Ihe tvoortel van B. en wettigen. ider hoofdelijke stemming wordt overeen- tig 'het voorstel van B. en W. besloten. Geen subsidie aan het R.K. Lyceum. 'Aan de orde wordt gesteld! het bekende verzoek im de stichting; „R.K Ly-ceum onder bescherming kn den Heiligen1 Pterus Canishis" gevestigd JHflmaajr, om een bijdrage uit de gemeentekas van 1150 .per jaar voor iederen leerling, uit Zijipe. B. en W. stellen voor, afwijzend opt bet verzoek beschikken. pen heer Hoedjes heeft bet bevreemd, dat B. |t afwijizend adJvies .uitbrengen. Het onderwijs zal (el voldoen aan de verplichtingen voor de Rijks hogere Burgerscholen. In de tweede plaats is f 150 jn zeer gering bedrag en wanneer katholieke kim. iren op een HJB.S. of Gymnasium loopen, kost Bt der gemeente nog eens zooveel. Het1 ligt op den |cg der -katholieken om hun kinderen naar het Ly- unn te zenden. Slpr. wijst dan voorts op hetgeen l dit opzicht in onze omgeving is besloten, en |>emt Anna Paulowna. waar niet één raadslid zich teen de subsidie verzette, maar alle fracties er- bor stemden. Daar stelde de Voorzitter zich ver ?ven alle partijen en spr. had. gedacht, dat ook we burgemeester dat verplicht was. Spr. noemt )rder de raad van Sdhagen, waar de groote me er gheid voor de subsidie stemde. Harenkarspel, har een katholiek burgemeester is. maar ook de Were fracties or voor stemden. Spr. kan zich oeilijk indenken. hAe B. en W. met dit afwijzend tfzoek kunnen komen, bet geldt hier toch het on- irwijs, dat moet toch gesteund worden. Ik kan, zoo vervolgt spr., de conclusie niot trek- »n, hoe u er tegen kan zijn. Of u het doet uit haat Ven het katholiek onderwijs?!, ik zou haast den- jn van wel. Op zoo'n welwillend verzoek afwijzend Iwillen beschikken 1 De Voorzitter zegt, dat de laatste zinsneden wel want daarover is van B. en W. jzend advies en hun hoofdmotief was, dat verleden jaar 19 Augustus de Raad zich zeer duidelijk uitgesproken heeft, dat, wanneer wij niet verplicht waren subsidie aan een onderwijsinrichting te geven, dat ook niet zouden doen. Hier nu wordt subsidie gevraagd van een on derwijsinrichting, waartoe wij niet verplicht zijn en B. en W. meenden nu op de duidelijke uitspraak van den Raad to moeten afgaan. Dat is het grootste mo tief. Wat het voordeel betreft, dat de heer Hoedjes noemt, spr. denkt dat de heer Hoedjes zich dat groo- ter voorstelt dan het is. Het laatste jaar is voor de H.B.S. f 177 ruim betaald. De heer Hoedjes: U doelt op handelsscholen, enz., maar dit is een heel andere school. De voorzitter: Er is toen duidelijk gezegd, geen subsidie te verleenen als we daartoe niet verplicht waren. Ook de heer De Wit verwonderde het advies van B. en W. Spr. wijst er op dat men niet bevreesd be hoeft te zijn dat kerkavondjes gehouden zullen wor den, wat wel blijkt uit den opzet van dit Lyceum, dat met elke leerstelling zal kunnen wedijveren. Er zijn reeds aanzoeken tot plaatsing en spr. vindt dan ook, dat het gewenscht is de subsidie te verleenen. De heer Hoedjes zegt, dat de gemeentelijke bij drage voor een gymnasium zeker wel f 400 is. De secretaris deelt mede, dat er op 't oogenblik geen leerling uit onze gemeente naar het gymnasium gaat, het laatste jaar bedroeg de bijdrage f280. De heer Hoedjes zegt, dat dit een groot verschil is met f 150. De heer Appel is tegen iedere bijdrage voor hoo- ger onderwijs, niet omdat het hier 't R.K onderwijs beertfe maar omdat bijl 'tbU! dragen onbillijk vindt, vooral omdat de kosten niet verhaald mogen wor den. Do menschen die hun kinderen hooger onder wijs willen doen genieten, moeten dat zelf maar be talen. De heer Hooij had precies hetzelfde willen zeggen als de heer Appel zegt Dat de heeren Hoedjes en De Wit voor het verleenen der subsidie spreken, heb ben ze gelijk dn, en dat kan spr. ze niet kwalijk ne men. Spr. heeft zich altijd lijnrecht tegen de bepa ling, dat de gemeenten moeten bijdragen in de kosten van het hooger onderwijs, verzet, vooral wanneer de ouders het zelf kunnen betalen, maar zelfs als de ouders van kinderen het niet kunnen betalen, is het toch niet gepast, dat de gemeente betaalt. Er staat echter tegenover dat wij daar niets aan kunnen doen, omdat een wettelijk lichaam ons die verplichting op legt; maar het Lyceum is geen wettelijk erkend lichaam. En als wij onheusch bejegend worden, be hoeven wijt die rol niet uit te spelen ten opzichte van deze onderwijsinrichting. De heer Do Wit: Maar aangezien de R.H.B.S. sub sidie krijgt, is het gewettigd het Lyceum ook sub sidie te verleenen. De heer Doorn ia het eens met de zionawtize van B. en W., het is al mooi genoeg, dat hot lagor onder wijs zoo uit elkaar wordt gerukt on snr. zal de laat- set wozon die or toe mooworkt dit ook to doen met het hooger onderwijs. En spr. herinnert er dan aan toen 21 October 1925 do katholieke raadsleden togen de bijdrage van het Neutraal Ziekenhuis stemden. En waar spr. mee gemeten wordt, meet hij ook. Do iheeir Hoedtfes. Dat ziekenhuis was heel anders, dat was niot nooddgi. De heer Doorn: Dozo katholieke onderwijsinstel ling, ooik niet. De heer Hoodjes: Maar do billijkheid dwingt hier om do suihsidio te verleenen, bot la voordeel voor do gemeente. De heer Hoogland wijkt erop, dat dio mijnheer Mdlier in een vergadering te Alkmaar niet sprak over het geld, die bad het alleen over het zielen heil en als dan. die katholieke kinderen verpest worden op de apenbare scholen, dan is 't het goede recht van do katholieken, hun kinderen naar an dere ondierwtjeinrichtingon te sturen, maar dan moeten, zo ook. maar zien klaar te 'komen. De heer Appel vindt, dat de discusslön den ver keerden kant uitgaan. De heer Hoedjes zegt. dat de spreker te Alkmaar uitdrukkelijk heeft gezegd, dat de kinderon vol ge leerdheid van R.H.BJS. on gymnasium komen, maar de katholieke kinderen weten dan te weinig vqji den godsdienst af. De 'heer Bellis: Juist, en dat moet er buiten bltl- ven. Jullie willen er een godsdienstschool van maken. Verschillends lekten voeren nu een oogenblikje tegelijkertijd het woord, doch Voorzitter hamert en brengt het voorsts! in stsmimJngi. Het wordt aangenomen imot 8 tegen 3 stemmen, tegen stsmden do 3 katholieke raadslieden, de hee ren Schilder, Hoedjes en De Wit. Volgt bot adlres van het Bestuur der R.K. School te 't Zand. houdende vorzoek om beschikbaarstelling ingevolge art/72 der L.O.-wet 1920 van de noodigo geilden uit de gemeentekas ton behoeve van de ogo- liseering en venha/rdingi van de bij genoemde school behooronclo spoolplaata B. en W. stellen voor het verzoek In te willigen. De Voorzitter jicht toe. dat de toestand) er wer kelijk heel slecht is en verbetering elscht. De heor Doorn heeft den toestand ter plaatse ep- gencen deeit de zienswijze van B. en W. De plannen komen toch zeker eerst nog weer ter tafel on, aldue vraagt spr.. wordt het werk' aanbesteed onder de Inwoners van do Zijpe? Do Voorzitter antwoordt, dat daarover nog niet is gesproken, maar dat kan gebeuren -wanneer de plannon en begroeting behandeld zullen worden. De heer Raat deelt mede. dat een conferentie met een lid) van het schoolbestuur heetft plaats gehad en toen bleek, dat er nog geen definitief plan was, toegezegd is, later een plan aan de goedkeuring van B. en W. te zullen onderwerpen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig? het voorstel van B. en W. besloten. De ophaaldienst van vuilnis enz, Vervolgens komt aan de orde een 5-tal verzoeken van den Zijper Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. Allereerst wondt gevraagd een ge meentelijken ophaaldienst van vuilnis in bedrijf te willen stellen. (B. en W. meenen. dat het stichten van een gemeen telijken ophaaldienst van vuilnis op groote bezwa/- ren stuit, dat zal: veel geld kosten. De heer 'Doorn ia dit met B. en W. eens. maar had gedacht, dat B. en W. iets verder waren gegaan en gekeken hadden naar een gelegenheid in ieder dorp. waar de burgers de vuilnis zouden kunnen deponeeren. Dan zou er een .begin zijn, nu verdwijnt alles maar in slooten enz. De Voorzitter wijst er op. dat die plaatsen dan op behoorlijken afstand van de bebouwde kommen zouden moeten zijn en spr. betwijfelt, of de men schen het daar heen zouden brengen. De heer Doom noemt bet maken van een over- Do heer Bellis zegt. dlat de Petten een vuilnis bak was gemaakt, maar het resultaat was nihil. Voorziter zegt dat te Barsingerhora een ophaal, dienst bestaat, maar dat te duur en 'hier hebben we 5 dorpen. De heer Van der Sluijs zegt dat B» en W. ge dacht hadden aan een proef om1 in een der dorpen een hok te doen bouwen, opdat de menschen daar de vuilnis zouden brengen. Het ls voor epr. een teleur stelling. te hooren wat de heer Bellis daar over ver télt De heer Nannis is teleurgesteld door het advies van B. cn W. Reeds jaren bestaat dit vraagstuk en hébben B. cn W. het kunnen bestudeeren. Spr. heeft reeds vroeger voorgesteld met den polder in overleg te treden, want ook voor den polder ls het van_grogj ten^l niet bëftendigd kunnen blijven, er zal een oplossing moeten komen, ook uit hygiënisch oog punt. Spr. heft den voorzitter al eens gevraagd met den dijkgraaf van het Hoogheemraadschap overleg te willen plegen. Is er ten aanzien van dien wenk al wat gedaan? De Voorzitter antwoordt, dat hetopbergen van vuil nis aan het b&gin van Oudesluis niet aanbevelens waardig leek, omd'at B. en W. meenden dat het de slechtste plek was die men bedenken kon. De heer Nannis zegt dat de Dijkgraaf dan een kuil zou willen laten graven, waardoor de vuilnis steeds onder water bleef. De heer Hooij zegt, dat B. en W. groot gelijk heb ben met hun advies. Niemand zal iederen dag de vuilnis met emmers of zoo iets naar de bewaar plaats brengen. Spr. erkent dat het een onhoudbaren toestand is, als de boel maar in de sloot wordt ge worpen, maar de Keur van den polder wordt thans herzien, in het polderbestuur is drang te bespeuren, om den ingeworpen rommel op kosten van de men schen te doen opruimen en als er nu samenwerking tusschen polder en'gemeente is, zal die toestand wel verbeteren. Bij ieder perceel is wel een kuil te gra ven, waar de vuilnis in geworpen kan worden, zoo veel vuilnis komt er niet van een huishouding. 20 Jaren is spr. te Oudesluis geweest en heeft nooit van verontreinigde slooten gehoord. De heer Nannis wil dan wel van den heer Hooij hooren, waar de menschen met de vuilnis 'heen moe ten als de vuilnis niot op het erf mag worden op geslagen en ook niet in de sloot mag worden ge worpen. De heer Doorn meent dat een hok van f150 toch wel gemaakt kan worden. De hper Bellis wijst op den ophaaldienst te Schoorl, die zal wel niet zooveel kosten; voor hokken gevoelt spr. niet veel. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met tegen 2 stemmen, die van de heeren Bellis Nannis.' Het tweede verzoek is den prijs van krachtstroom op 15 cent per KW.U. te bepalen. B. en W. stellen voor de stroomprijzen voor kracht voorloopig te handhaven. De heer De Wit wijst er op dat de stroomprijs voor onderbemaling is verlaagd en vraagt of dat ook niet kan gebeuren ten aanzien van 'krachtstroom1 voor machinaal melken. De heer Hooij: Dan zou voor alles verlaagd moeten worden. De heer Van der Sluijs zegt, dat voorloopig hand haven eenige ruimte biedt Als er wijziging in de ta rieven komt, zal het in de eerste plaats den kracht stroom betreffen. Spr. wijst er op dat de onderbema ling niet gelijk te stellen is met industrie en de stroom voor machinaal melken wordt afgenomen in den spertijd en wanneer de medewerking niet was vorkregen van het Prov. Bedrijf, zou er voel hoo- gerun stroomprijs bodongen moeten worden. Een uparto regeling tusschen Provincie en Gemeente moest worden gemaakt Do heer Hoedjes vraagt of hot niet op onzon wng ligt om het bedrijf aan do Provlncio over te dragen. De voorzitter merkt op, dat dit thans niot aan de orde ls. De heor Doorn is in zooverre tevreden, dat we ze ker in do toekomst herziening van de tarieven tege moet kunnen zien. We moeten het bodrijf als groote zaak beschouwen en met een zoo klein mogelijke winstmarge trachten zooveol mogelijk stroom to vor- koopon. I>o Voorzitter deelt mede, rood» bozig geweest te zijn met to trachten oen voordo el ig er contract met het P.E.N. te kunnen afsluiten on daarover mot een lLd van Prov. Staten on één van Ged, Staten to heh. ben gesproken. Spr. had roods eenige hoop, toon hij een paar dagen later in de Schagor Courant las van de actie dio gevoerd werd, na het bijeonroopon van een vergadering door den burgemooster van Castri- cura. Spr. hooft zich diroct in verbinding gesteld mtot don burgemeester van Caatricum en verldaard graag voor de gemeente Zijpe te wil Ion medewerken tot het voeren van de aotie. Als die actie auocos heeft, zal het een aanmerkelijk vemchil maken en zal zeer zoker een herziening van de tarieven het gevolg kunnen zijn. De heer Hoogland zegt ,dat gezien de uitkomsten van het bedrijf, geen tariefsverlaging zal kunnen worden toegestaan. Deze aanvrage 1h het gevolg van do regeling ten aanzien van de onderbomaling en spr. vraagt, of do industrie nu ook niet goedkooper krachtstroom kan krijgen in do 2 maandon dat wei nig stroom wordt vorbruikt. De heer Van dor Sluijs zegt, dat het net met de onderbomaling bijna niet wordt belast., voor do in dustrie. is dat wel het geval. De tarieven voor de induistrie varieeren heel erg r zijn or dio 17 on 18 cenit botalon, maar ook dio 30 on 32 cont betalen, dat. hangt af van installatie cn afname De heer Raat, wijst er op, dat or bij IJ. en W. geen onwil bestaat, maar het bedrijf geoft over 1926 een verlies en er kan dus niet gedacht worden aan ver laging van tarieven. Voor onderbeinal'ing moesten we Iets doen, of de krachtafname voor onderboma ling «ohoel derven. Voor de industrie zou de ge vraagde tarief «verlaging verlies oplo veren, Mét lalgemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Het derde verzoek ls den lijnwerker bij het G.E.B. te verbieden, handel te drijven in oloctrische benoo- digheden en licht- en kractteldingen aan te Heggen in hun vrijen tUd. B. en W. deelen in hun advies mede. dat aan de lijnwerkers zal worden verboden ln hun vrijen tijd licht- en krachtleidingen aan to leg gen. De heer Doorn vraagt, of dit verbod zich ook zal strekken tot het drijven van -handel. Verstonden we het goed, dan werd geantwoord, dat dit verbod reeds bestond. Ook dit vooratel van B. en W. wordt goedgevonden. Voorts wordt verzocht aan het P.E.N. te verzoeken het transformatorgebouwtje te Schagerbrug te ver plaatsen. B. en W. deelen mede, dat het P.E.N. be reid is de transformatorzuil te Schagerbrug te ver plaatsen, mits hem de daaraan verbonden kosten (welke vrij aanzienlijk zullen zijn) vergoéd worden. Gevraagd is om bij benadering het bedrag der kosten te willen opgeven^ maar B. en W. hebben op dit verzoek nog geen antwoord ontvangen. Orof die reden wort it geeelte van het ares aangehouden. Geen publieke urinoirs. _En dan tenslotte vraagt de Middenstandsvereeni ging om in de 5 dorpen der gemeente publieke uri noirs te plaateen en te onderhouden. B. en W. zien de noodzakelijkheid van het plaat sen van urinoirs in de verschillende dorpen niet in. Bespreking over dit advies va.n B. en W. blijft achterwege, zoodat de Raad er blijkbaar volkomen mee accoord gaat. G.E.B., nadoe lig saldo van f725.88; Alteemoen Armbestuur, voordeelig slot van f2995.90; d. Algemeen Weeshui», nadeelig saldo van f 741.95K. De heeren Hoedjes, Bellis en Appel worden aan gewezen als leden der commissie belast met het na zien dezer rekeningen, doch de heer Bellis heeft daartoe geen gelegenheid, zoodat in zijn plaats komjt de heer Nannis. D« standplaats voor de vroedvrouw voor de Noord-Zijpe. Volgt voorstel inzake de vacature vroedvrouw voor Noord-Zijpe De Raad gaat in comité. Na heropening stellen B. en W. voor, om een vroedvrouw te benoemen voor Noord-Zijpe, met standplaats te Schagerbrug enheer salaris voor de armenpraktijk te bepalen op f 600, en dit salaris, wanneer juffrouw Swarthof te St. Maartensbrug te eeniger tijd ontslag neemt, te verhoogen tot f 1000. De heer Raat zegt. als (minderheid van B en W. voor te stellen, bij ontslagaanvrage van juffrouw Swarthof het alaris op f 00 te bepalen, inplaats van op f1000. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Raat. Hierna sluiting. De Vleeschkeuringsdienst. Het volgende punt van de agenda vermeldt: Adres sen van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kieskring Barsinger hora. (Toelichting reeds aan de raadsleden ver- zonden. Ook over dit punt volgt geen bespreking en be sloten wordt de overeenkomst op don ouden voet te doen voortduren. Het overschot en het tekort over 1926 van de diverse rekeningen. Aangeboden worden -de rekening over 1926: a. Gemeenterekening, gewone dienst batig slot jvan f 30172.36)4, de kapitaalsdienst met oen batig .„1,1 iaim Maandagmiddag had in Goncordia te Noordschar- woude de offieele opening plaats van de badinrich ting van de afd. Langendijk van de N.-H. Vereen. Het Witte Kruis. Behalve het Witte Kruisbestuur, waren aanwezig 2 Burgemeesters, 5 Wethouders en 11 Raadsleden, waarvan 1 uit St Pancras( 2 uit Broek op Langen dijk, 6 uit Zuidscharwoudo en 1 uit Oudkarspel, de heer Frese, lid van het hoofdbestuur, de heer Floi- scher uit Utrecht, die een van de oprichters te van de afdeeling, de heeren P. de Wit en ,C Slot, oud- bestuurders, de drie gemeentesecretarissen, de direc teur van de gasfabriek, de opzichter en de uitvoer ders van het werk. De voorzitter, de heer J. G. Vogelenzang, heet alle mwezigen van harte welkom, het op prijs stellende, _at zoovelen na de uitnoodiging de bijeenkomst met hun tegenwoordigheid vereerd hebben. Het is, aldus voorzitter, voor de afdeeling een be langrijke dag. Jarenlang is reeds do wenach te ken nen gegeven een badinrichting te hebben, doch steeds moest het terzij do gelegd worden om de koston of andorezins. Het waren vooral de predikanten Flei- schcr, Roinders en Bonga, die voor laren terug veel gedaan hebbon om oon zweminrichting hier to krij gen, doch ook van medische zijde ontvingen zo daar voor niot don steun dio zo wollicht wonschton. Jarenlang is daarna de zaak blijven rusten, totdat na de komst van do waterleiding weer stommen op gingen om een badinrichting to stichten. Weor moest echter geantwoord worden dat hiervoor geen midde len beschikbaar waren, totdat eindelijk iemand op het gelukkige denkbeeld kwam om voor de stich ting oen gedeelte van het ongebruikte gebouw van do gawfabriok te vragen. Daardoor zou do stichting mo- golijk kunnon zijn. De commteslo van do Mchtbodrijvon etond hot too, waardoor wo grond on dak hadden. Openlijk breng ik hier do commissie dank voor haar medewerking in deze. Eon gewichtlgo vraag word nog onder oogon ge zien of hot daar wel de geschiktste plaats zou zijn, door hot stof. Door eon klolno voorziening bleek och- ter het bezwaar niet zoo groot te zijn. Een groot voor deel zou zijn dat de plaat» in bot centrum van den Langendijk ia Waar wo zoozeer roods de modeworking gehad heb ben van do commissio dor lichtbodrijven, vortrouw ik dat do ploegoudere hun pleogkind niet zidlon vorstoo- ten, wanneer oen ander verzoek, b.v. botreffonde warmte en licht inkomt Mocht, dan evontueel een pensionprijs gevraagd worden, dat die dan zoo laag mogelijk mogo zijn. Waar door gemeenten dikwijle een badinrichting als een algemeen belang is naar voren gebracht en do woningen hier voolal to gebrekkig zijn ingorlcht voor voldoondo reiniging on vorfrlssohing, vertrouwen we, nu zoovele leden vnn don Raad blijk van belangstel ling hebben gegeven, oen Kilb.sblie niot, gowoigenl zol wordon, als dio wordt gevraagd voor het geval do^iu- riehting zich niet kan bedruipon. Ik breng oon woord van dank aan den directeur dor liohthedrljvon, door wlons bemiddeling we op do meest goodkoopo manier zijn klaargokomon. ïk dank ook den beer Oostorlno en do aannemers voor do wijzo waarop zo bet>werk hebbon opgolovoivl. Er is een opmerking gemaakt dat de inrichting voel to klein is. Ik hoop dat dit bewaarheid wordt Dan is dit eon bewijs dat wo aan oon groote behoefte vol- duan hébben. Den heor Frese, lid van het hoofdbestuur on don heer Fleischer, die medeoprichter der afdeeling is, heet ik eveneens welkom en dank ik voor hun aanwezig heid hier. Met deze woorden verklaar ik de bijeen komst voor geopend. De heer Frese verkljgt hierna het woord en acht het 'n aangename taak de afdeeling hier namens het hoofdbestuur te mogen compllmenteeren. De Noordhollanders staan bekend als bijzonder zindelijke menschen, welke bekendheid ze zeker moeten hebben gekregen door de zindelijkheid van hun huis en omgeving. Velen hebben dit echter niet kunnen doorzetten tot eigen lichaam. Er is nog veel te doen om den naam van zindelijkheid te kunnen handhaven, doch meer en meer begint de behoefte toe te nemen. De vorige weken woonde ik bij de ope ning van een zweminrichting te Uitgeest, te Krom menie en to Anna Paulowna en nu is het weer de badinrichting hier. Namens het hoofdbestuur heb ik nog een opdracht te vervullen door het aanbie den van een Witte Kruisvlag. Ik wensch dat het bestuur zooveel mogelijk dit symbool zal laten wapperen en dat tot gevolg mag hebben, dat de ouderen behoefte gevoelen om de jongeren zooveel mogelijk op te voeden tot een sympathie voor onze mooie'vereeniging. De heer Fleischer brengt in herinnering dat het reeds meer dan 25 jaar geleden is, dat hij het voor recht had tot de bewoners van den Langendijk te behooren. Eenige jaren heb ik het presidium dezer afdeeling gehad. Het behoeft dan ook niet te ver wonderen, dat er met het ontvangen der uitnoodiging iets in mo omging en oude herinneringen in me op kwamen. Het is dan ook uit oude liefde voor het werk der afdeeling, dat de verre reis me niet heeft weerhouden om midden uit de Veluwe naar hier te komen. Voor 7 uur ging ik vanmorgen de Veluwe uit. U kunt dus wel zien, met welk een warm hart ik naar hier ben gekomen. Ik verheug me zeer met wat hier tot stand is gebracht De afdeeling heeft een glorieuze kindertijd gehad daar ze zich de groot ste afdeeling heeft kunnen noemen. Het was steeds een wedstrijd tusschen Nieuwe Niodorp en Langen-' dijk, wio de vaan zou dragen, wat natuurlijk b» ide afdeelingen ten goede kwam. Door het werken van den heer Frese vooral hoeft Alkmaar ons later een flink stuk achter zich gelaten, wat natuurlijk niet te verwonderen is. In elk geval mocht de afd. Lan gendijk or zijn en mag ze er nog zijn. Het is niet juist dat ik vroeger deel in de besprekingen voor een hadhuis gehad heb. Dat was na mijn tijd. Wol herinnor ik mo opmerkingen dat we zoodanig rond om in het water zaten, dat we over inpolderen dach-

Schager Courant | 1927 | | pagina 7