SchagerCourant RAAD ZIJPE. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Woensdag 10 Augustus 1927. 70ste Jaargang. No. 8097. Vergadering van den Raad op Maandag 8 Augus tus 1927. De vergadering was uitgeschreven tegen naiieii, doch door een voorconferentie met den heer P. de Boer, keuringsveearts, begon de openbare vergade ring te half twaalf. Allo leden bleken aanwezig te zijn. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, se cretaris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt goedkeuring der notulen, van de voorlaatste vergadering1. De rondvraag. De heer Raat vestigt de aandacht op den zeer slechten toestand, waarin een gedeelte weg bij Kap- tein verkeert. Het schijnt twijfelachtig te zijn, aan wien de weg behoort en Voorzitter zegt onderzoek toe. De Magirus-brandspjiit. De heer Doorn kon door omstandigheden niet aanwezig zijn bij de demonstratie der Magirus- brandspuit. Spr. had nu mededeeling erover van den Voorzitter verwacht. De Voorzitter zegt, dat de spuit goed heeft vol daan. en bij de demonstratie te St. Maartensbrug bleek de spuit aan alle wenschen te voldoen, beter (ian te Schagerbrug, zeker door onkunde en ook door verkeerde pijpen. Het bedieningspersoneel ge raakt al aardig met de spuit' thuis, alle avonden wordt er geoefend. Als er geen klein foutje was be gaan, zou er sleohts een tijdsverloop van 7 minuten zijn geweest tusschen het uitrijden van de spuit en het water geven. De heer Bellis zegt, vroeger reeds gewezen te heb ben op de wenschelijkheid om een sloot onder Ha- zepolder, die bij voorkomenden brand water moet leveren, op te knappen. De Voorzitter zal het verzoek tot het polderbe stuur richten. De heer Nannis geeft de wensch te kennen, dat ook in onze gemeente een comité voor een storm rampcollecte wordt gevormd. Voorzitter vindt het uitstekend. Mededeelingen en ingekomen stokken. Ingekomen is verslag 1926 van den schoolarts van Noord-Zijpe. Zal circuleeren. Idem verslag van den dienst der Arbeidsbemid deling en werkloosheidsverzekering te Helder. Van den accountant, den heer Oosterbeek, is inge komen het rapport over de administratie 1926 van het G.E.B. en balans en verlies- en winstrekening. Zal bij de rekening over 1926 worden gevoegd. Het bedrag der uitkeering volgens art. 1 van de wet van 24 Mei 1897 is door Ged. Staten vastgesteld op f12283.94. Ingekomen is de begrooting voor 1928 van de Ge zondheidscommissie te Schagen, sluitende in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 1303.92. De bijdrage van de gemeente Zijpe is daarbij geraamd op f97.88. Door het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier wordt gevraagd een gevolmachtig de te benoemen voor de as. verkiezing van hoofd ingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervangers. Als gevolmachtigde trad vorig maal op de heer J. C. Bruin. De heer Hooij vindt het goed diens volmacht te verlengen. Omdat de bepaling is gemaakt, dat iemand'slechts één volmacht mag hebben, kan ieder een geen gevolmachtigde worden. De heor Raat vindt het beter, dat iemand, die deel uitmaakt van het gemeentebestuur, als gevolmach tigde van de gemeente zijn stem uitbrengt. De heer Doorn is het met deze opmerking eens. Tot stemming overgaande, worden 6 stemmen uit gebracht op den heer J. C. Bruin, 1 op de heeren Hooij, Raat en J. de Moor. en 2 op den heer G. van der Sluijs. Ged. Staten schrijven, dat voor de gewijzigde keu ringsverordening het advies van de Gezondsheids- commlissie moet worden gevraagd. Voor de oorspron kelijke verordening was dit niet noodig, merkt de secretaris op. De Gezondheidscommissie had geen bezwaar en de verordening wordt dan ook goedgekeurd. Door den heer C. Dekker te Schagen wordt voon een te bouwen winkelhuis te Schagerbrug ont heffing verleend van een tweetal artikelen der bouw- en woningverordening. De ontheffing van één artikel behoort tot de bevoegdheid van B. en W., die van het andere artikel wordt, overeenkom stig het advi'es van den Gemeenteopzichter, verleend. Ontslag onderwijzeres. Aan mej. J. P. Tjal9ma wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school te St. Maartensbrug. Ingekomen is een verzoek van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging t,e Burgerbrug om sub sidie. B. en W. stelden voor. genoemde Vereeniging voor het jaar 1927 een subsidie toe te kennen van f 40 (berekend naar f 0.25 per lid). In afwijking van vo rige jaren, meenen B. en W. dat thans gezien de kaspositie der Vereeniging een subsidie bere kend naar 25 cent per lid voldoende is. De -laatste 2 jaren is een subsidie verleend naar 50 cent per lid. doch blijkens de rekening dö de finan- tieele toestand der vereeniging vrij gunstig!. De heer Hoedjes wijst er op. dat de vereeniging over een halfjaar wel weer voor een tekort kan komen te staan. De Voorzitter meent, dat dit dan1 volgend jaar wel zal blijken. De heer Hooijl oordeelt, dat d'e cijfers, die de se cretaris mededeelt, heel goed het voorstel van B. en W. wettigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Geen subsidie aan het R.K Lyceum. Aan de orde wordt gesteld! het bekende1 verzoek van de stichting „R.K. Lyceum onder bescherming van den Heiligen Petrus Cansius", gevestigd te Alkmaar, om een bijdrage uit de gemeentekas van f 150 per jaar voor iederen leerling uit Zijpe. B. en W. stellen voor. afwijzend op het verzoek te beschikken. pen heer Hoedjes heeft het bevreemd, dat R. en dit afwijzend advies uitbrengen, Het onderwijs zal wel voldoen aan de verplichtingen voor de Rijks Hoogere Burgerscholen. In de tweede plaats i« f 150 een zeer gering bedrag en wanneer katholieke kin deren op een HJB.S. of Gymnasium loopen. kost het der gemeente nog eens zooveel. Het ligt op den weg der katholieken om hun kinderen naar het Ly ceum te zenden. Stpr. wijst d&n voorta op hetgeen in dit opzicht in onze omgeving is besloten, en noemt Anna Paulowna, waar niet één raadslid zich teeen de subsidie verzette, maar alle fracties er voor stemden. Daar stelde de Voorzitter zich ver boven alle partijen en spr. had gedacht, dat ook onze burgemeester dat verplicht was. Spr. noemt verder de raad van S-chagen, waar de groote meer derheid voor de subsidie stemde, Harenkarspel, waar een katholiek burgemeester is. maar ook de andere fracties er voor stemden. Spr. kan zich moeilijk .indenken, hoe B. en W. met dit afwijzend verzoek kunnen komen, het geldt hier toch het on derwijs. dat moet toch gesteund worden. Jk kan, zoo vervolgt spr., de conclusie niet tak ken, hoe u er tegen kan zijn. Of u het doet uit haat tegen het katholiek onderwijs?!, ik zou haast den ken van wel. Op zoo'n welwillend verzoek afwijzend te willen beschikken! De Voorzitter zegt, dat de laatste zinsnede wel achterwege had kunnen blijven, want daarover is zelfs niet gesproken in de vergadering van B. en W. B. en W. waren homogeen in hun afwijzend advies en hun hoofdmotief was, dat verleden jaar 19 Augustus de Raad zich zeer duidelijk uitgesproken heeft, dat, wanneer wij niet verplicht waren subsidie aan een onderwijsinrichting te geven, dat ook niet zouden doen. Hier nu wordt subsidie gevraagd van een on derwijsinrichting, waartoe wij niet verplicht zijn en B. en W. meenden nu op de duidelijke uitspraak van den Raad te moeten afgaan. Dat is het grootste mo tief. Wat het voordeel betreft, dat de heer Hoedjes noemt, spr. denkt dat de heer Hoedjes zich dat groo- ter voorstelt dan het is. Het laatste jaar is voor de H.B.S. f 177 ruim betaald. De heer Hoedjes: U doelt op handelsscholen, enz., maar dit is een heel andere school.. De voorzitter: Er is toen duidelijk gezegd, geen subsidie te verleenen als we daartoe niet verplicht waren. Ook den heer De Wit verwonderde 'het advies van B. en W. Spr. wijst er op dat men niet bevreesd be hoeft te zijn dat kerkavondjes gehouden zullen wor den, wat wel blijkt uit den opzet van .dit Lyceum, dat met elke leerstelling zal kunnen wedijveren. Er zijn reeds aanzoeken tot plaatsing en spr. vindt dan ook, dat het gewenscht is de subsidie te verleenen. De heer Hoedjes zegt, dat de -gemeentelijke bij drage voor een gymnasium zeker wel f 400 is. De secretaris deelt mede, dat er ©p 't oogenblik geen leerling uit onze gemeente naar het gymnasium gaat, het laatste jaar bedroeg de bijdrage f280. De beer Hoedjes zegt, dat dit een groot verschil is met f 150. De heer Appel is tegen iedere bijdrage voor hoo- ger onderwijs, niet omdat het hier 't R.K onderwijs betreft, maar omdat hij 't bijdragen onbillijk vindt, vooral omdat de kosten niet verhaald mogen wor den. De menschen die hun kinderen hooger onder wijs willen doen genieten, moeten dat zelf maar be talen. De heer Hooij had precies hetzelfde willen zeggen als de heer Appel zegt. Dat de heeren Hoedjes en De Wit voor het verleenen der subsidie spreken, heb ben ze gelijk in, en dat kan spr. ze niet kwalijk ne men. Spr. heeft zich altijd lijnrecht tegen de bepa ling, dat de gemeenten moeten bijdragen in de kosten van het hooger onderwijs, verzet, vooral wanneer de ouders het zelf kunnen betalen, maar zelfs als de ouders van kinderen het niet kunnen betalen, is het toch niet gepast, dat de gemeente betaalt. Er staat echter tegenover dat wij daar niets aan kunnen doen, omdat een wettelijk lichaam ons die verplichting op legt; maar het Lyceum is geen wettelijk erkend lichaam. En als wij onheusch. bejegend worden, be hoeven wij! die (rol niet uit te spelen ten opzichte van deze onderwijsinrichting. De heer De Wit: Maar aangezien de R.H.B.S. sub- sidie krijgt, is het gewettigd het Lyceum ook sub sidie te verleenen. De heer Doorn is het eens met de zienswijze van B. en W., het is al mooi genoeg, dat het lager onder wijs zoo uit elkaar wordt gerukt en snr. zal do laat ste wezen die er toe meewerkt dit ook te doen met het hooger onderwijs. En spr. herinnert er dan aan hoe 21 October 1925 de katholieke raadsleden tegen de bijdrage van het Neutraal Ziekenhuis stemden. En waar spr. mee gemeten wordt, meet hij ook. De heer Hoedjes. Dat ziekenhuis was heel anders, dat was niet noodig. De heer Doorn: Deze katholieke onderwijsinstel ling ook niet. De heer Hoedjes: Maar de billijkheid dwingt hier om de subsidie te verleenen, het is voordeel voor de gemeente. De heer Hoogland wijöt erop, dat die mijnheer Möl'ler in een vergadering, te Alkmaar niet sprak over het geld, die had; het alleen over het zielen heil en als dan die katholieke kinderen verpest worden op de openbare scholen, dan is 't het goede recht van de katholieken, hun kinderen naar an dere onderwijsinrichtingen te sturen, maar dan moeten ze ook imaar zien klaar te komen. De heer Appel vindt, dat de discussiën den ver keerden kant uitgaan. De heer Hoeidljies zegt, dat de spreker te Alkmaar uitdrukkelijk heeft gezegd, dat de kinderen vol ge leerdheid van R.H.R.SI en gymnasium komen, maar de katholieke kinderen weten dan te weinig van den godsdienst af. De heer Beillisi: Juist, en dat moet er buiten bl-iji- ven. Jullie willen er een godsdienstschool van maken. Verschillende lekten voeren nu een oogenblik je tegelijkertijd het woord, doch Voorzitter hamert en brengt het voorstel in stemming. Het wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de 3 katholieke raadsleden, de hee ren Schilder, Hoedjes en De Wit. Volgt het adtres van het Bestuur der R.K. School te 't Zand. houd'ende verzoek om beschikbaarstelling ingevolge art 72 der L.O.-wet 1920 van de noodige gelden uit de gemeentekas ten behoeve van de ega- liseering en verharding van de bij' genoemde school behoorende speelplaats. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De Voorzitter licht toe. dat de toestand er wer kelijk heel slecht is en verbetering eischt De heer Doorn heeft den toestand ter plaatse op genomen en deelt de zienswijze van B. en W. De plannen komen toch zeker eerst nog weer ter tafel en, aldus vraagt spr., wordt het werk aanbesteed onder de Inwoners van de Zijpe? De Voorzitter antwoordt,, dat daarover nog niet is gesproken, maar dat kan gebeuren wanneer de plannen en begrooting behandeld zullen worden. De heer Raat deelt mede, dat een conferentie met een liicll van het schoolbestuur heeft plaats gehad en toen bleek, dat er nog geen "definitief plan was, toegezegd is, later een plan aan de goedkeuring van B. en W. te zullen onderwerpen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig het voorstel' van' üBL en W besloten. De ophaaldienst van vuilnis enz. Vervolgens komt aan de orde een 5-tal verzoeken van dien Zijper Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. Allereerst wordt gevraagd' een ge meentelijken ophaaldienst van vuilnis in bedrijf to willen stellen. B. en W. meenen, dat het stichten van een gemeen telijken ophaaldienst van vuilnis op groote bezwa ren stuit, dat zal veel geld kosten. De beer Doorn is dit met B. en W, eens. maar hadi gedacht, dat B. en W. iets verder waren gegaan en gekeken hadden naar een gelegenheid in ieder dorp. waar de burgers de vuilnis zouden kunnen deponeeren. Dan zou er een begin zijn, nu verdwijnt alles maar dn slooten' enz. De Voorzitter wijst er op. dat die plaatsen dan op behoorlijken afstand van de bebouwde kommen zouden moeten zijn en spr. betwijfelt, of de men schen het daar heen zouden brengen. De heer Doorn noemt het maken van een over dekte plaats. De heer Bellis zegt. diat de Petten een vuilnis bak was gemaakt, maar het resultaat was nihil. Voorzitter zegt dat te Barsingerhorn een ophaal dienst bestaat, maar dat is duur en hier hebben we 5 dorpen. De heer Van -der Sïuijls zegt diat B. en VL ge dacht hadden aan een proef om in een der dorpen een hok te doen bouwen, opdat de menschen daar de vuilnis zouden brengen. Het is voor spr. een teleur stelling. te hooren wat de heer Bellis daar over ver telt. De heer Nannis is teleurgesteld door het advies van B. en W. Reeds jaren bestaat dit vraagstuk cn hebben B. en W. het kubnen hestudeoren. Spr. heeft reeds vroeger voorgesteld met den polder in overleg te treden, want ook voor clen polder is het van groot belang. De toestand van thans, clio vervuilde sloo ten, zal niet bestendigd kunnen blijven, er zal een oplossing moeten komen, ook uit hygiënisch oog punt. Spr. heeft den voorzitter al eens gevraagd met den dijkgraaf van het Hoogheemraadschap overleg te willen plegen. Is er ten aanzien van dien wenk al wat gedaan? De Voorzitter antwoordt, dat het opbergen van vuil nis aan het begin van Oudesluis niet aanbevelens waardig leek, omdat B. en W. meenden dat het de slechtste plek was die men bedenken kon. De heer Nannis zegt dat de Dijkgraaf dan een kuil zou willen laten graven, waarin de vuilnis steeds onder water bleef. De heer Hooij zegt, dat B. en W. groot gelijk heb ben met hun advies. Niemand zal iederen dag de vuilnis'met emmers of zoo iets naar de bewaar plaats brengen. Spr. erkent dat het een onhoudbaren toestand is, als de boel maar in de sloot wordt ge worpen, maar de Keur van den polder wordt thans herzien, in het polderbestuur is drang te bespeuren, om den ingeworpen rommel op kosten van de men schen te doen opruimen en als er nu samenwerking tusschen polder en gemeente is, zal die toestand wel verbeteren. Bij ieder perceel is wel een kuil te gra ven, waar de vuilnis in geworpen kan worden, zoo veel vuilnis komt er niet van een huishouding. 20 Jaren is spr. te Oudesluis geweest en heeft nooit van verontreinigde slooten gehoord. De heer Nannis wil dan wel van dén heer Hooij hooren, waar de menschen met de vuilnis heen moe ten als de vuilnis niet op het erf mag worden op geslagen en ook niet in de sloot mag worden ge worpen. De heer Doorn meent dat een hok van f150 toch wel gemaakt kan worden. De heer Bellis wijst op 'den ophaaldienst te Schoorl, die zal wel niet zooveel kosten; voor hokken gevoelt spr. niet veel. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Bellis en Nannis. Het tweede verzoek is den prijs van krachtstroom op 15 cent per K.W.U. te bepalen. B. en W. stellen voor de stroomprijzen voor kracht voorloopig te handhaven. De heer De Wit wijst er op dat de stroomprijs voor onderbemaling is verlaagd en vraagt of dat ook niet kan gebeuren ten aanzien van krachtstroom voor machinaal melken. De heer Hooij: Dan zou voor alles verlaagd moeten worden. De heer Van der Sluijs zegt, dat „voorloopig hand haven" eenige ruimte biedt. Als er wijziging in de ta rieven komt, zal het in de eerste plaats den kracht stroom betreffen. Spr. wijst er op dat de onderbema- ling niet gelijk te stellen is met industrie en de stroom voor machinaal melken wordt afgenomen in den spertijd en wanneer de medewerking niet was verkregen van het Prov. Bedrijf, zou een veel hoo- geren stroomprijs bedongen moeten worden. Een aparte regeling tusschen Provincie en Gemeente moest worden gemaakt. De heer Hoedjes vraagt of het niet op onzen weg ligt om het bedrijf aan de Provincie over te dragen. De voorzittermerkt op, dat dit thans niet aan de orde is. De heer Doorn is in zooverre tevreden, dat we ze ker in de toekomst herziening van de tarieven tege moet kunnen zien. We moeten het bedrijf als groote zaak beschouwen en met een zoo klein mogelijke winstmarge trachten zooveel mogelijk stroom te ver- koopen. Do Voorzitter deelt mede, reeds bezig geweest te zijn met te trachten een voojideeliger contract met het P.E.N. te kunnen afsluiten en daarover met een lid van Prov. Staten en één van Ged. Staten te heb ben gesproken. Spr. had reeds eenige hoop, toen hij een paar dagen later in de Schager Courant las van de actie die gevoerd werd, na het bijeenroepen van een vergadering door den burgemeester van Castri- cum. Spr. heeft zich direct in verbinding gesteld mfet den burgemeester van Castricum en verklaard graag voor de gemeente Zijpe te willen medewerken tot het voeren van de actie. Als die actie succes heeft, zal het een aanmerkelijk verschil maken en zal zeer zeker een herziening van de tarieven het gevolg kunnen zijn. De heer Hoogland zegt ,dat gezien de uitkomsten van het hedrijf, geen tariefsverlaging zal kunnen worden toegestaan. Deze aanvrage is het gevolg van de regeling ten aanzien van de onderbemaling en spr. vraagt, of de industrie nu ook niet goedkooper krachtstroom kan krijgen in de 2 maanden dat wei nig stroom wordt verbruikt. De heer Van der Sluijs zegt, dat het net met de onderbemaling bijna niet wordt belast., voor de in dustrie. is dat wel 'het geval. D'e tarieven voor de industrie varieeren heel erg, er zijn er die 17 en 18 cent betalen, maar ook die 30 en 32 cent betalen, dat hangt af van installatie en afname De heer Raat wijst er op, dat er bij B. en W. geen onwil bestaat, maar het bedrijf geeft over 1926 een verlies en er kan dus niet gedacht worden aan ver laging van tarieven. Voor onderbemaling moesten we iets doen, of de krachtafname voor onderbema ling geheel derven. Voor de industrie zou de ge vraagde tariefsverlaging verlies opleveren, Mét (algemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Het derde verzoek is den lijnwerkers bij 't G.E.B. te verbieden, handel te drijven in electrische benoo- di-gdheden en licht- en krachtleidingen aan te leggen in hun vrijen tijld. B. en W,. deelen in hun advies 'mede, dat aan de lijnwerkers zal worden verboden in hun vrijen tijd licht- en krachtleiidlngen aan te leg gen. De heer Doorn vraagt, of dit verbod zich ook zal strekken tot het drij'ven van handel. Verstonden we het goed, dan werd geantwoord, dat dit verbod reeds bestond. Ook 'dit voorstel van B. en W. wordt goedgevonden. Voorts wordt verzocht aan het P.E.N. te verzoeken het transformatorgebouwtje te Schagerbrug te ver plaatsen. B. en W. deelen mede, dat het P.E.N. be reid is de transformatorzuil te Schagerbrug te ver plaatsen, mits hem de daaraan verbonden kosten (welke vrij aanzienlijk zullen zijn) vergoed worden. Gevraagd is om bij benadering het bedrag der kosten te willen opgeven, maar B. en W. hebben op dit verzoek nog geen antwoord ontvangen. Omr die reden wordt dit gedeelte van het adres aangehouden. Geen publieke urinoirs. En dan tenslotte vraagt de Middenstandsvereeni- ging om in de 5 dorpen der gemeente publieke uri noirs te plaatsen en te onderhouden. B. en W. zien de noodzakelijkheid van het plaat sen van urinoirs in de verschillende dorpen niet in. Bespreking over dit advies van B. en W. blijft achterwege, zoodat de Raad er blijkbaar volkomen mee accoord gaat. De Yleesohkenringsdienst. Het volgende punt van de agenda vermeldt: Adres sen van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kieskring Barsinger horn. (Toelichting reeds aan de raadsleden ver zonden.) Ook over dit punt vólgt geen 'bespreking en be sloten wordt de overeenkomst op den ouden voet te doen voortduren. Het overschot en het tekort over 1928 van de diverse rekeningen. Aangeboden worden de rekening over 1926: a. Gemeonterekening, gewone dienst batig slot van f 30172.36de kapitaalsdienst met oon batig saldo van f94.68. b. G.E.B., nadeellg saldo van f725.88; c. Algemeen Armbestuur, vooirdeelig slot van f2095.90; d. Algemeen Weeshuis, nadeelig saldo van f741.95#. De heeren Hoedjes, Bellis cn Appel worden aan gewezen als leden der commissie, belast met het na zien dezer rekeningen, doch de heer Bellis heeft daartoe geen gelegenheid, zoodat dn zijn plaats komjt de heer Nannis. De standplaats voor de vroedvrouw voor de Noord-Zijpe. Volgt voorstel inzake de vacature vroedvrouw voor Noord-Zijpe De Raad gaat in comité. Na heropening stellen B. en W. voor, om een vroedvrouw te benoemen voor Noord-Zijpe, met standplaats te Schagerbrug en haar salaris voor de armenpraktijk te bepalen op f 600, en dit salaris, wanneer juffrouw Swarthof te St. Maartensbrug te eeniger tijd ontslag neemt, te verhoogen tot f 1000. De 'heer Raat zegt, als minderheid van B en W. voor te stellen, hij ontslagaanvrage van juffrouw Swarthof het salaris op f 800 te bepalen, inplaats van op f1000. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Raat. Hierna sluiting. (Reeds gister Lol een gedeelte van onze oplaag opgenomen.) ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE PRUISISCHE KLASSE-LOTERIJ. Men meldt uit Berfijn: Er zijn zeer ernstige onregelmatigheden gepleegd ten nadeede van de Pruisische klasse-loterij. Twee beambten die in dienst van de lcteriji stonden zijn er in geslaagd door een handige samenwerking, op loten die ziji zichzelf, ondanks het verbod, hadden verschaft, prijzen van ,100.000 en 50.000 mark, te doen vallen. De ontdekking van dit schandaal zal onafzienbare gevolgen kunnen hebben, daar do gel digheid dier trekking! vermoedelijk wel door de groote meerderheid der, houders van loten zal wor den betwist. Het vertrouwen dat de loterüi hij heb publiek genoot is natuurlijk bovendien ernstig ge schokt. Door een toeval zijn de autoriteiten deze on regelmatigheden op het spoor gekomen. Bij een col lecteur vervoegde zich een man die zich zijn prijs van 100.000 mark liet uitbetalen en zich toen uit de voeten maakte zonder zich de moeite te geven hefi geld na te tellen. De collecteur waarschuwde een inspecteur van de loterij die de zaak nader onder zocht en ontdekte dat twee beambten door hekenden ■de loten hadden laten1 koopen, waarop de prijzen waren gevallen. Tijdens het verhoor waaraan zij. on middellijk werden onderworpen, legden do verdachU ten een volledige bekentenis af. De Pruisische loterij! heeft in verhand met de ■ontekte fraude besloten de trekking ongeveer acht dagen uit te stellen, opdat in dien tussokentijd een volledige controle van alle rolletjes kan plaats vin den. Het onderzoek zelf is met den allergrootsten: spoed ter hand genomen. Vast staat reeds dat de ambtenaren in twee gevallen prijzen hebben getrok ken en wel bijl de trekkingen van 24 Febr. 100.000 Mark en bij die van 9 Maart 25.000 Mark. Bij: een van dé beide beklaagden, den secretaris •Scbeinstein, is ongeveer het geheele aandeed nog ga, vonden en in beslag genomen. De andere scheen voor het geld' effecten te hebben gekocht. Het effeo^ ten depot is eveneens in beslag genomen. De minister vreest, dat Boehim en Schleinstein, de ontrouwe beambten, ook reedis maatregelen heb ben getroffen om op de een of andere wijze in het bezit te komen van het groote lot van de nieuwe trekking. Een enorm aantal nummerbriefjos moet dientengevolge eerst weer worden gecontroleerd en dit zal1 ten minste een week tijds in beslag nemen. Tot duisver is gebleken, dat Boebm en. Schleinstein samen 125.000 mark hebben ver duisterd. Op 25 Februari j.11. zijn zij1 erin geslaagd, den prils van 100.000 mark te laten vallen op een nummer idat zich in hun bezit bevond, en weinige dagen later, namelijk! 4 Maart, sloegen zij. ten tweede male hun slag. De prijs bedióeg 25.000 mark. Na eerst hard nekkig alle schuld te hebben ontkend, hebben de twee beambten thans weliswaar toegegeven, verduis teringen te hebben, gepleegd, maar hoe hun dit is gelukt hebben zijl nog niet volledig bekend. Het staat wel vast, dat beiden bit de betrekkingen op de ge noemde dagen dienst hadden. Boebm bediende de trommel, waarin de nummers lagen en Schleinstein die met de verschillende prijzen. Men vermoedt, nu. dat hij op een afgesproken oogenblik net deed. alsof hij in de trommel greep, maar in werkelijk heid een nummertje te voorschijn haalde, da.t reeds tevoren in zijn hand verborgen was. De aanwezige controleurs hebben trouwens herhaalde malen iets verdachts bemerkt.' De raad van beheer van de 'klasseloterij, onderzoekt nu de mogelijkheid van het ongeldig verklaren van de bedoelde trekkingen. Dat zulke niet gemakkelijk zal' zijn. blijkt wel hieruit, dat voor elke trekking voor 8.4 miïlioen loten worden uitgegeven, namelijk 700.000 stuks a 12 mark. Zij' die bij; de trekking van de 28ste serie een prijis hebben gewonnen, zullen er weinig voob voelen, de verkregen gelden weer af to staan. Vele winnaars zullen hiertoe overigens in het geheel niet meer in staat zijn en alleen rij die nie ten 'hebben getrokken zullen een nieuwe trekking eiiscihen. In elk geval' zal- de Pruisische staat, ihot kind van de rekening! worden en dit Jaar zal' de loteriji wel niet, zooals steeds,, met een aanmerke lijk! batig saldoi sluiiiten. In den begrooting van dit jaar werd de winst der loterij -geraamd op 10.000.000 mark, .en, afgezien vara het financieel© verlies, dat de staat zal' lijden, zal ook! het vertrouwen van hot •publiek in de loteriji thans wel ernstig geschokt zijn. 1 Sinds jaar en dag. heeft d-e directie van de loterij getracht, een systeem te vinden, waardoor mcnsche- iijke krachten biji de trekking zoo veel mogelijk worden uitgeschakeld. Een dergelijk systeem is ech ter nog steeds niet ontdekt. Vroeger waren het weeskinderen, 'die de nummers en de prijsbriefjes trokken, maar van dit systeem- heeft, -men ook moe ten- afzien, daar de kinderen vaak -verschillende nummers tegelijk uit de trommel haalden, de brief jes op den grond lieten vallen enz., wat steeds weer aanleiding gaf tot pijnlijke incidenten. 'Het grootste gedeelte van het verduisterde bedrag was nog in het bezit van deze ontrouwe beambten, Deze zijn natuurlijk op staanden voet ontslagen. ONTROUW AMBTENAAR. D'e administrateur van de rechtbank t© Berlijn* Schoneberg.is verdwenen met een bedrag van een half mdllióen imiark. IDe gelden die hij beheerd -, wa ren meest betwiste bedragen uit erfenisprocessen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5