r RAAD OUDKARSPEL. Tweede Blad. Woensdag 17 Augustus 1927 70ste Jaargang. No. 8101. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dins dag 10 Augustus 1927, 's avonds 8 uur. Voorzitter Burgomeester Wijnveldt, tevens secre taris. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. De notulen welke alle leden thuis ontvingen, wor den onveranderd zonder opmerking goedgekeurd. Mededeelingen. De voorzitter doet de volgende mededeelingen: a. aan den burgemeester is door den Commissaris der Koningin dezer provincie een verlof verleend van 14 Juli tot en met 1 Augustus 1927; b. goedgekeurd is terugontvangen van Ged. Staten dezer provincie de aanvullingsverordening op de keit ring van waren (vetgehalte melk); c. goedgekeurd lis terugontvangen van hetzelfde college de wijzigingsbegrooting voor het dienstjaar 1927 d.goedgekeurd is terug ontvangen van hetzelfde college het besluit tot het aangaan een-er definitieve geld-leening, groot f1500; e. Ged. Staten dezer provincie hebben vastgesteld de rekening der gemeente over het dienstjaar 1925; f. Ged. Staten dezer provincie deelen mede, dat de uitkeering volgens de wet van 24 Mei 1897, over 1927 is bepaald op f 3208.44; g. de Commissaris der Koningin in deze provincie heeft benoemd tot gemeenteveldwachter, W. Boon, tijdelijk agent van politie te Zandvoort. De voorzitter zegt hier nog aan te kunnen toevoe gen, dat de benoemde 1 Augustus j.1. in functie is getreden. m. B. en W. tot gemeentebode hebben benoemd W. Boon, ingaande eveneens 1 Augustus; d. de Minister van Onderwijs enz. bericht, dat door de gemeente over 1926 aan rijksvergoeding, in gevolge art. 56 der L. O. Wet 1920, teveel is genoten een bedrag van f 1145.17; j. de rekening van de U.L.O. school der gemeente Noordscharwoude, Zuidscharwoude, en Oudkarspel, over het jaar 1926 sluit met een nadeelig saldo van f 319.46%, waarvan voor rekening dezer gemeente komt f 106.49? welk bedrag aan de gemeente Noord scharwoude is overgemaakt. Het nadeelig saldo is ontstaan door de verlaging der schoolgelden. De inkomsten hebben bedragen f 1419.81 en de uitgaven f 1739.27%. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van de V.V.V.V.V. Van de vereeniiging tot veredeling van volksver maak is een verzoek ingekomen om een subsidie voor de op 21 Augustus te houden wedstrijden voor de Olympiade 1928. B. en W. stellen voor om hierop gunstig te be schikken, 'door het toekennen v^m een subsidie groot f25, onder voorwaarde, dat deze bestemd wordt voor een kampioensprijs. De voorzitter zegt, dat de feesten van Zondag op een hooge trap van ontwikkeling staan. Er zijn 180 deelnemers ingeschreven, die op het gebied van athletiek hoog op den ladder geklommen zijn. Het zal zeker een mooien wedstrijd worden. Zonder bespreking wordt dit voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Bestrating aan het Noordeinde. Van het dag. bestuur van den polder Geestmer- ambacht (O. M.) is een schrijven ingekomen waarin het voornemen wordt meegedeeld, om de bestra ting aan het Noordeinde in 'deze gemeente -door te trekken, met verzoek mede te deelen, of de gemeente, evenals dit eerder geschiedt is, het onderhoud op zich wil nmen. B. en W. stellen inwilliging voor, onder voorwaar de dat le soort nieuwe straatklinkers gebruikt wordt. Het doel is 100 meter te bestraten, waardoor men on geveer tot J. Jonker komt. De heer Groen: Heeft Geestmerambacht den dijk altijd in onderhoud gehad? Voorzitter antwoordt bevestigend, doch de Raad kan in het belang der ingezetenen besluiten de bestrating daar in onderhoud voor de gemeente te nemen. De heer De Boer vraagt hoe breed de straat zal worden en of er nog een pad naast blijft voor fiet sers. Wethouder Kroon zegt, dat er de vorige keer een flinke breede straat gekomen is. Een pad er naast gaat niet. De heet De Boer zegt, dat hij bedoeld of men el kaar op den harden weg zal kunnen passeeren. Hij zou de straat over de volle breedte willen zien. De heer Groen zou dan een maat willen opgeven. Wethouder Kroon zegt, dat Geestmerambacht ook in Broek zoo gedaan heeft. Daar is een flinke breede straat gekomen. We kunnen het gerust aan het pol derbestuur overlaten. De heer Paarlbefg vraagt of het niet goed zou zijn te verzoeken om nu meteen het geheele gedeelte maar te bestraten. De bewoners zullen daar wel eens van de stof af willen. Voorzitter vermoedt dat het geld met het gedane voorstel wel op zal zijn. De opmerking heeft echter de aandacht van den Raad. Het voorstel van B. $n W. wordt met algapieene stemmen aangenomen. De rekeningen. Aanbieding heeft plaats van de verschillende reke ningen. De gemeenterekening geeft aan een ontvangst van f74938.46, een uitgaaf van f71406.12, alzoo een saldo van f3532.34. De kapitaal dienst geeft aan een ontvangst en uit gaaf van f 1000. De rekening van het gasbedrijf geeft aan een winst cijfer van f 303.67% en het electrisch bedrijf een winst cijfer van f4793.73. De rekeniing van het burgerlijk armbestuur geeft aan een ontvangst van f5597..33, een uitgaaf van f 6305.65%, alzoo een nadeelig saldo van f 708.32%. Voor het nazien worden alle leden, behalve de wet houders aangewezen. Voorstellen van B. en W. le. Wijziging van de verordening op de heffing v&n leges ter secretarie. Ged. Staten hebben aanmerking gemaakt op de 'e bepaling in art. 3, waar vermeld mordt dat. voor ien( acte, opgemaakt buiten het gemeentehuis, een >edrag van f2.50 zal worden geheven. Overeenkomstig de wensch van Ged. Staten, stel len B. en W. voor dit gedeelte uit de verordening te lichten. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Subsidie voor de R.3L Fröbel- en Bewaar school verworpen. Aan de orde komt thans het verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur te Noordscharwoude, om een subsidie groot f200 voor de Bewaar- en Fröbelschool aldaar. Het prae-a'dvios van B. en W. luidt afwijzend. Voorzitter licht het prao-advics nader toe en zegt flat B. en W. hebben ovenvogen, dat het hier zoor jeugdige kinderen betroft, die een flink stuk moeten loopen langs een zeer drukken weg< Zonder geleide is- dit bijna geen doen. Zij zien er geen belang in voor de R.K. ingezetenen. Waar bovendien op onderwijs gebied reeds veel verplichtingen worden opgelegd, meenen B. en W. zich in deze niet vrijwillig te moe ten binden. Iets anders zou het nog zijn, als het een stichting in de gemeente betrof. Dan was het be zwaar van den lungen, drukken verkeersweg verval len. De heer Groen erkent, dat de afstand eenigszins ver is. De ouders blijken er echter voor te zijn. Dit bewijst het aantal kinderen dat er aan deelneemt. Meermalen heb ik opgemerkt, dat hier werkelijk wat voor de kinderen gevoelt wordt, doch hier blijkt wel het tegendeel uit. Ik snap dat niet. De ouders zien er de bezwaren niet van in; het is m.i. wel een zaak die eenigszins voor steun in aanmerking komt. Als de gevraagde steun wat hoog geacht wordt, is het wat anders. De heer Bakker kan met-het prae-advies zeer goed meegaan. Ook hij acht de loop te ver. Deze kleine kin deren kunnen beter spelen in de vrije natuur. Ze kunnen nog beter een jaar later naar sc'hdbl gaan en dan het zevende leerjaar er bij. Dat geeft veel meer succes. Een bewaarschool acht ik voor de groote ste den wel van belang, omdat men daar veelal in 9loppen woont en de .moeders veel uit werken gaan. Hier is dit echter niet het geval. Ik geloof dat andere katholieken dezelfde meening zijn toegedaan. De katholieke raadsleden in Zuidscharwoude althans waren zeer blij, dat ze daar de stichting van een fröbelschool hebben tegengehouden. Toen daar een voorstel kwam, waren ze er niet voor. De heer Paarlberg kan zicih volkomen met het ge sprokene van den heer Bakker vereenigen. Voorzitter: De heer Groen moet nu niet denken, dat B. en W. zoo'n bewaarschool geen goed hart toe dragen. De kinderen leeren er regel en orde. Ik vind diit heel best, docl^ de lange reis moeten de ouders voor hun volle verantwoording houden. Het gevaar is lang niet denkbeeldig. Ik zou het steunen van dit verzoek zeer onverantwoordelijk vinden. De heer Groen: De kinderen spelen nu ook den ge- heelen dag op den weg. Het gevaar hebben wij de ver antwoording niet voor te dragen. Ze gaan er evengoed heen.. Wat de speelplaats betreft, er is een groote bak met zand aanwezig en de speelplaats is goed in orde. Ze zijn daar den geheelen tijd goed bewaard en ont wikkelen zich met leeren. Ik kan het me niet ver beelden en ik snap het niet, dat dan de heeren nog zoo'n groote subsidie aan, het neutraal ziekenhuis gegeven hebben. De heer De Boer kan zich zeer goed met het prae- advies vereenigen. iHoe verder men de Zuid in komt, hoe drukker het wordt. Ik geloof wel dat we veel verantwoording zouden hebben. Voorzitter zegt dat ze thuis meer onder de hoede van de ouders blijven 'en dat is minder gevaarlijk. Mij dunkt, dat de heer Groen tevreden kan zijn. Het betreft hier een inrichting buiten de grenzen der gemeerde en B. en W. staan niet afwijzend tegenover f röbe Ion d e rwij s. De heer Groen: Het betreft de ingezetenen en de kinderen zijn nu ook lang niet altijd onder de hoede van de ouders. Ik kan me met de aangevoerde argu menten niet vereenigen. Wethouder Kostelijk zegt, dat hij tegen elk-? frö belschool is, onk binnen de grenzen der gemeente. In dat opzicht gaat hij met Bakker mee. Hij meent dat de moeders de jonge kinderen binnen he; hek behooren te houden. In'stemming gebracht, wordt het prae-advies van B. en W. met 6—1 stem aangenomen. Het R.K. Lyceum te Alkm&ar. Geen sub sidie. Aan de orde komt hierna het verzoek om een bij drage van f 150 voor eiken leerling die uit deze ge meente aan het te stichten R.K. Lyceum te Alk maar deelneemt. B. en W/ stellen voor om hierop gunstig te be schikken.' Voorzitter licht het prae-advies nader toe en zegt dat B. en W. de zaak geheel objectief van neutraal standpunt bezien hebben. Ze hebben gelet op de wet op het Middelbaar Onderwijs, waardoor de gemeente voor openbare middelbare scholen f300 heeft te be talen en achten het daarom billijk ook bier te doen -allsof bet voor de wet verplicht was. Wel is de passi ficatie alleen geldende voor het lager onderwijs, doch aan de verschillende betalingen voor 'het middelbaar onderwijs moeten ook de katholieken meebetalen. Nu de R.K. het voornemen hebben een eigen Ly ceum te stichten en ze zeer waarschijnlijk ook- sub sidie van het Rijk krijgen, de katholieken natuurlijk die school op prijs stellen, achten B. en W. het vér- zoek voor inwilliging vatbaaf. De finantiën hebben bij B. en W. niet gedomineerd, hoewel de kosten nu per kind 300 gulden zijn. Zij wenschen het verzoek tot wederopzegging toe te staan. De heer Paarlberg, de finantieele zijde bespreken de, wijst er op, hoe nadeelig de stichting van bijzon dere lagere scholen op de finantiën gewerkt heeft. De gemeenten zijn er door voor zware offers komen te staan, zonder 'dat het onderwijs als zoodanig er beter op werd. Nu staan we voor het feit, een begin te maken met het middelbaar onderwijs Het is een begin, dat zeer zeker verdere gevolgen zal hebben. Het steunen van bijzondere middelbare 9cholen is tot heden niet verplicht en daarom moeten we er niet aaD beginnen. Dd gevolgen zijn niet te dragen. Wart. het gevolg van dit begin zal zijn, zien we aan het lager onderwijs. Of het voor de gemeente «voordeeliger zal zijn is ten zeerste te betwijfelen. We hebben het aan het la ger onderwijs gezien, dat dit dbor de stichting van bijzondere scholen ontzettend veel duurder geworden is. Dit ten voorbeeld, zal het met het middelbaar on derwijs evenzoo gaan. Dan wordt het voor het open baar middelbaar onderwijs spoedig zoo, dat de kos ten veel meer dan 300 gulden zullen zijn, terwijl het lang niet zeker is dat het voor het Lyceum 150 gul den blijft. Alle versplinteringen brengt finantieel nadeel en geen voordeel voor het onderwijs. Ook blijven we niet in de lijn, die tot heden ge- volgt is. Toen destijds subsidie gevraagd werd voor den R.K. Tuinbouwcursus hebben we nadrukkelijk gevraagd of dit' onderwijs voor ieder toegankelijk was. Daarna gaven we subsidie. Toen een verzoek kwam om subsidie voor de R.K. geitenfokvereepiging werd gevraagd of de bok voor een ieder ter beschik king was. Daarna gaven we subsidie. Nu willen B. en W. subsidie toestaan aan dit on derwijs, dat uitsluitend voor katholieken bestemd is. Hij wil dezelfde lijn blijven volgen en alleen subsi dies toestag-n, waarvan door alle ingezetenen gepro fiteerd kan worden. De heer De Boer kan volkomen met het gespro kene van den heer Paarlberg meegaan. De steun voor de H.B.S. enz. is wet, doch spr. gelooft niet dat die 300 gulden zoo gaarne gevoteerd wordt. Als het kon, zouden we er zekere gaarne vrij van zijn. Dit, nu voorgesteld wordt, is geheel vrije wil. Wethouder Krobn zegt, het voorstel billijk te ach-] ten tegenover de anderen, waarvoor steun gegeven' moet wordenl Ook wij hebben gelegenheid er van te profiteeren, laten zij het ook hebben. De heer Green: De heer Paarlberg ziet de zaak wel zeer zwart in. Wil hij nu de katholieken dwin gen de neutrale school te bezoeken ten nadeele van de gemeente? Öe katholieken hebben altijd duur onderwijs gehad. Zij hadden aan 't openbaar onder wijs te betalen en hadden ook hunne eigen scholen. Dat is niet billijk. Het moet gelijk staan. We hebben altijd onze scholen zelf betaald. Bezoek aan de H.B. S. kost de gemeente f300 en de Lyceum 150 gul den. Of het hooger wordte zullen we dienen af te wachten. Daar is oen voorwaarde voor. Qo heer Bakker: Als we van de verplichte sub sidies afkonden, zou het zeker in zeer vele raden ge beuren. De heer Groen heeft het verder gehad over het neu traal ziekenhuis. Hij respecteert het in den heer Groen, dat hij voor katholieke belangen opkomt, ./och waar de heer Groen toen zei, dat de verple ging in het katholieke ziekenhuis goed is en zij die andere verpleging willen, dat dan ook zelve maar moeten betalen, kunnen wij nu zoggen, dat het open baar middelbaar onderwijs goed i9 en zij die ander onderwijs willen, dit dun ook zelve maar betalen moeten. Ik ben voorstander geweest van passificatie, doch de uiterste doorvoering daarvan heeft me tot de overtuiging gebracht dat het in een klein land als dit ontzettend duur wordt. Het openbaar onderwijs is er ontzettend slecht door geworden. Ik ben er van overtuigd, als het nu nog wet moest worden, het zeker niet zou gebeuren. Het onderwijs wordt er ten zeerste door versplin terd, tot schade voor de bevolking. Als de rechtsche regeering, die we gehad hebben, het billijk vond, zou ze het zeker voor het middelbaar onderwijs reeds veel eerder doorgevoerd hebben. Voorzitter zegt, dat de zaak van neutraal stand punt bezien moet worden en heeft dan het geloof, als er in de verschillende gemeenten een gunstigé beslissing komt, de Tweede Kamer zich niet geroe pen zal achten tot passificatie van het middelbaar onderwijs over te gaan. We vertegenwoordigen de geheele gemeente en van hun kant komt hert niet op om het openbaar middelbaar onderwijs te veroor- deelen. Er wordt behoefte aan gevoeld. De zaak moet ob jectief bekeiken worden en niet politiek. We hebben straks weer 2 maal 300 gulden te betalen uit de ge meentekas en daaraan betalen ook de katholieke in gezetenen. De heer Paarlberg: Juist, omdat we de geheele ge meente vertegenwoordigen, moeten we steun verlee- nen aan die instellingen, die voor de geheele ge meente ingericht zijn. Zoo vertegenwoordigen we de geheele gemeente, maar niet als we steunen wat voor een gedeelte der ingezetenen is. Verder heeft de voorzitter gezegd, dat van hun kant het openhaar middelbaar onderwijs niet ver oordeeld wordt. Spreker heeft met belangstelling gelezen de rede, welke door Dr. Muller, die niet de eerste de beste js, gehouden is te Alkmaar, ter pro pageering en toelichting van het R.K. Lyceum. Deze heeft daar echter gezegd: dat er naar gestreefd moet worden het geheele onderwijs katholiek te maken; dat er Daar gestreefd moet worden ook in het openbaar onderwijs de plaatsen te bezetten, die ons toekomen; dat hoewel niet willende beweren, dat allen bij het neutraal onderwijs slecht geworden zijn, doch hem bijna geen familie bekend is of er is een slachtoffer van dat onderwijs bij; dat er nog nooit een beter geworden is op een neutrale H.B.S. of Gymnasium. Na het lezen van zooiets, aldus spreker, komt je gemoed als voorstander van openbaar onderwijs in opstand on is het niet mogelijk de Zbak geheel van neutraal standpunt te bezien. Spreker's oordeel is, die met dezen gang van za ken als daar gesproken accoord gaat, moet het ver zoek steunen, doch die het openbaar onderwijs voorstaat, kan met dit voor oogen het verzoek niet steunen. De heer P. Kroon wijst er op, dat het betalen voor de H.B.S. en Gymnasium lang niet van harte gaat. Waar het hier geheel vrijwillig is, voelt hij er dau ook niet voor om met het prae-advies van B. en W. mee te gaan. Wethouder Kroon zegt nog, dat hij er voor zou zijn het op de ouders terug te verhalen, als dit ook voor de H.B.S. mogelijk was. Voorzitter: De heer Paarlberg moet letten op de belangen van alle ingezetenen. Ook B. en W. dragen het openbaar onderwijs een goed hart toe. Wat de aanhaling dier rede betreft, onder' alle richtingen heeft men ze die wat fanatiek zijn. Het geldt hier slechts de helft van het wettelijk bedrag. De heer Bakker zegt, voorstander te zijn van de verplichte neutrale staatsschool: Als ze van de la gere op de middelbare of hoogere scholen komen, zijn de gedachten al meer gevormd en behoeven ze er niet minder katholiek om te zijn. De heer Groen: De heer Paarlherg geeft blijk, dat hij weinig met de katholieke belangen in het hoofd heeft. Hoe zou hij er over denken, als hij in dezelfde positie was? U moet niet denken, dat ieder zich met uw standpunt kan yereenigen. Ér zullen wel meer besluiten genomen zijn, die voor een gedeelte der in gezetenen zijn en er zijn meer niet-katholieke ge meenten die het aangenomen hebben. De heer Paarlberg: En katholieke gemeenten die hrft niet aangenomen hebben. De heer Groen: Dat heb ik niet gelezen. U mis schien wel? De heer Bakker: Ursem en Spanbroek. Daarna komt het prae-advies van B. en W. in stemming, dat met 43 stemmen verworpen wordt. Tegen stemmen de heeren P. Kroon, C. Paarlberg, H. Bakker en J. de Boer; voor de beide wethouders en de heer Groen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, aan den Rijksveldwachter Rood 60 gulden en aan den amb- teenaar 20 gulden gratificatie toe te kennen, den eer ste voor politiedienst, den tweede voor bodediensten na het vertrek van den heer Van der Meulen. Deze bedragen, die gelden voor den tijd van 6 weken, ko men overeen met de salarissen die voor beide func ties zijn uitgetrokken. Aan de orde komen de volgende voorstellen, inge diend door de raadsleden Paarlberg en Bakker: le. De Raad der gemeente Oudkarspel, in verga- deirfhg bijeen op den 16 Augustus 1927, stelt aan de commissie der lichtbedrijven voor, de desbetreffende artikelen in de gemeenschappelijke regeling van het gasbedrijf en van het electrisch bedrijf zoodanig te wijzigen, dat het uitkeeren van winsten uit de be drijven absoluut buitengosloten is. 2e. Op genoemd besluit adhaesie te vragen van de Raden van Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en St. Pancras, opdat de com missie bij de behandeling weet, hoe de betrokken ge meenteraden er over denken. B. en W. hebben de voorstellen ampel besproken en onthouden zich van prae-advies. De heer Paarlberg licht de voorstellen nader toe en wijst op het besluit betreffende de winstuitkee- ring door onze gemeente genomen en op de opmer kingen, die in de andere raden genomen zijn, dat het hierna meteen uit moet zijn. Hij wil zich niet wagen aan het doemen van de artikelen die hierop betrekking hebben, omdat hij in het bezit is van een zeer oude gemeenschappelijke regeling, maai* hij ver trouwt. dat de commissie na aannemen van het voor stel de betreffende artikelen wal zal weten te vinden. De besprekingen waren aanleiding tot het indienen van het voorstel, waarvoor de commissie niet ge voelt, de raden niet bereikt, lijkt het ons goed het eerst in de raden te brengen. Wethouder Kroon zegt, zich er niet mee te kunnen vereenigen. Als de prijzen van gas of electriciteit de toets der critiek kunnen doorstaan, tn er is geld over dat de gemeente zeer goed gebruiken kan, is hij vcor uitkeering aan de gemeente. De heer P. Kroon wijst er op, dat het voor de raad3 leden moeilijk te beoordeelen is, of de prijzen laag genoeg zijn. Hij vindt het prachtig als er wat geld in kas is voor onvoorziene omstandigheden. Als er wat gebeurd en er is niets, moeten direct de prijzen weer omhoog. De heer Bakker kan zich met het gesprokene van de heeren Paarlberg en P. Kroon zeer goed vereeni gen. De prijzen zijn hier niet zoo laag, dat we ge rechtigd zijn er iets van af te nemen. Wethouder Kostelijk is er tegen, omdat men zich niet al to veel vast moet zetten. Men kan er altijd tegen zijn, doch dan is men vrij. Voorzitter heeft eenigszins verwonderd gestaan van dit voorstel. IHJIs tegon winstuitkeerlng, doch gaat toch niet met het Voorstel mee. Het is zeer on voorzichtig, omdat men steeds gebonden zou zijn. Stel het geval dat de exploitatie zoo gunstig is dat er elk Jaar winst is. Dan komt de tijd dat mooi ge acht het echter niet billijk, dat door de winstuitkee- F.r kun een oogo.nblik komen dat uit de bodrijven- pot geteerd kan worden, als de prijzen zoo laag mo gelijk gesteld zijn. Voorzitter geeft in overweging, het voorstel zoo danig to wijzigen, dat niet tot uitkeering kan wor den overgegaan, zoolang niet vaststaat, dat de tarie ven zoodanig zijn, dat ze over de geheele linie ge zond zijn en tegenover bedrijven elders volkomen den toets der critiek kunnen doorstaan. De heer Groen vraagt, of de gemeente er vroeger nooit bijgelegd heeft. Voorzitter "kan deze vraag niet beantwoorden. De heer Kostelijk zegt, dat het er nooit op gezet wordt om winst te maken. De heer De Boer geeft de heeren in overweging het voorstel te wijzigen in den geest zooals het door den voorzitter naar voren gebracht wordt.. De heer Bakker heeft daar niets tegen, als het in gediende voorstel geen kans van slagen heeft. Hij acht het echter niet billijk, dat door de winstuiakee- ring de arme evenveel belasting betaald als de rijke. De heer Paarlberg acht de prijs nooit zoo laag dat er voor winstuitkeering aanleiding is. Ze mogen van hem desnoods het electrisch 4 centen maken, als het bedrijf het toelaat. Als het 't bedrijf niet meer kost is er alles voor. Waar echter —blijkt dat het voor stel geen kans van slagen heeft, wil hij het wijzi gen als door den voorzitter naar voren gebracht, hoewel het dan niet veel nut zal sorteeren. Met 6—1 stem wordt daarna het gewijzigde voor stel aangenomen. Tegen stemt de heer Kostelijk. De heer Paarlberg acht het nu overbodig dit voor stel eerst in de raden te brengen. Uitbreiding gasbedrijf. Aan de orde komt hierna een voorstel van de com missie 'der lichtbedrijven om het leveringsgebied uit te breiden naar St. Pancras Zuid, tot over de spoor lijn. F.r zal dan een leiding gelegd worden vanaf den Kashouder. Van de 135 ingezetenen die zich kunnen aansluiten, hebben zioh 110 bereid verklaard, waar van 90 eensmuntmeter en 20 een gewone meter wen schen. De begrooting is f 15500, doch gezien de op gaven die zijn binnengekomen, zal bet bedrag wel beneden de f15000 blijven. De finantieele gevolgen zijn een saldo van f1500 voor het bedrijf, waarbij ge rekend is op een verbruik van 240 meter over de ge wone en 260 meter over den muntmeter per jaar. De gasvoorziening vg,n St. Pancras komt er niet door in het gedrang. Zonder bespreking wordt het .voorstel aangenomen. Gemachtigde Hoogheemraadschap. Als gemachtigde inzake verkiezingen bij het Hoog heemraadschap, wordt voor de gemeente-eigendom men met algemeen stemmen Burgemeester Wijnveldt gekozen, die dankt voor het in hem gestelde vertrou wen. Rondvraag. De heer Groen wijst op een groote kuil in het zij straatje van de Spoorstraat, bij den winkel van Nap. Voorzitter zal daarop Noordscharwoude opmerk zaam maken. Door de heeren Paarlberg e.a. worden de volgende vragen gesteld, die reeds vooraf schriftelijk zijn in gediend: le. Is het waar, dat op een verzoek van het Lan- gendijker Drankweer-Comité, om een emaille propa- gandabord aain te mogen brengen aan de sluiswach terswoning, afwijzend is beschikt? 2e. Zoo ja, welke -motieven hebben B. cn W.' er toe geleid om op dart schriftelijk verzoek afwijzend te beschikken? 3e. Is het B. en W. bekend, dat de gastoevoer aan het noordeind dezer gemeente meermalen nog niet is zooals die wezen moet en daar door meerderen als de vermoedelijke reden wordt opgegeven, dat de rink buis bij de sluis in zoodanigen staat verkeert reeds langen tijd, dat het daarin komende water de gastoe voer belemmert? 4e. Zijn B. en W. bereid in den vervolge de leden van den gemeenteraad kennis te geven,» wanneer exersitie van de plaatselijke brandweer plaats heeft? Op vraag 1 en 2. - De voorzitter zegt, dat destijds een verzoek is in gekomen om een emaille bord met opschrift te plaat sen. B. en W. overwogen dat in het sluisgebouw ver koop van -alcoholhoudende, andere dan sterken drank is toegestaan en het dan eigenaardig geacht moest worden om een propagandabord voor drankbestrij ding aaiT den buitenkant van het gebouw aan te brengen. De heer Paarlberg had zich over dit afwijzen ver wonderd. Het is reeds in andere Langendijker ge meenten toegestaan en ook den Minister van Water staat heeft toestemming gegeven het aan de qpen- bare gebouwen aan te brengen. Waar deze ge meente niet vijandig staat tegenover de drankbestrij ding, deed de afwijzende beschikking wel eigenaar dig 'aan. Beter zou hij het hebben gevonden, wanneer geantwoord was, dat B. en W. er niets op tegen had den als de pachter zijn toestemming gaf. Voorzitter: Ze kunnen nog eens met een verzoek terug komen en dan op andere wijze gesteld. Vrang 3 wordt nader door den lieer Paarlberg 'toegelicht, die er pp wijst, dat de zinker bij do Isluis sinds zeer langen tijd niet in orde moot zijn on daarin vooral bij1 hoog- water nogal voel water ikomt. Voorzitter zeigit, dat B. m Wï. van diezen toestand niets bekend is on ook don directeur niet. Eiigenaaiv dig is hot wiel, dat klachten niet bij' de directie iiir- komen, doch dat men daarvoor een raadslid gaat opzoeken. Als men een dokter noodig hoeft gaat men daar niet over SchoorldariP naar toe. De* heer Paarlberg zegt, dat het tooh zeer goed mogelijk is, dat als men bjj" een dokter geen baat vindt men naar oen vrind gaat mot de vraag of die geen andere dokter weet, die misschien beter is. De uiting dateert niet van den laatsten tijd, nu er niet meer bij velen roden tot klagen is, maar de menschen zijn daar uitgaklaagd. Ze komen Sliet meer, doch gebruiken eenvoudig hun petroloumsteL Voorzitter begrijpt de houding der ingezetenen niet. Hij heetft nooit iemand bij zich gehad., Verder vindt hitfJHet een scherpe uitdrukking die in het openbaar geuit wordt. De heer Paarlberg zegt, dat die niet zoo scherp moet worden opgevat. Het gebeurde meermalen dat den direoteur wel kwam kijken, dooh er tooh njet de minste verbetering kwam. Nog eens het dateert niet van den laatsten tijd, want de klagers van destijds gebfuiken au gewoon hun petroleumstel.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5