SchagerCourant RAAD WARMENHUIZEN. POLDER HET KOEGRAS. Vierde Blad. Zaterdag 20 Augustus 1927. 70ste Jaargang. No. 8103. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Polder Het Koegras, op Vrijdag 19 Augustus 1927, des middags half twee uur. Tegenwoordig de Dijkgraaf de heer J. J. Verfaille, de Heemraden de heeren J. v. d. Veer, C. Dito, P. Glas Jz.,de Hoofdingelanden de heeren J. Blankman, G. W. jimmink, J. Zander Jz., C. Hoogschagen, A. Grin, D. Vries, P. Sluis Nz., de secretaris-penning meester de heer A. J. de Jongh, de opzichter de heer G. Th. Mann. De heeren Laman, Trip en D. Sleutel, hadden ver hindering om ter vergadering te komen, ingezonden. Na opening der vergadering heet voorzitter het nieuw gekozen lid, de heer P. Sluis Nz. welkom, die voor de le maal op een vergadering is. Spr. gelooft dat het 'bestuur ten allen tijde op den steun en mede werking van den heer Sluis zal kunnen rekenen en deze steeds met raad en daad de belangen van den polder zal steunen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter zegt, dat met deskundige voorlichting de keur van den polder in elkaar was gezet, maar toch hadden Ged. Staten aanmerkingen, wat blijkt uit een van hen ingekomen brief. Hieruit bleek dat volgens bepalingen van de Kroon geen zwaardere bepalingen aan de ingelanden kunnen worden opge legd dan bij de oude keur bepaald zijn. Daarom moest, wat het onderhoud der slooten betreft, terug gekomen worden op de oude vroegere bepalingen. Het onderhoud van de helft kan wel worden opge- iegd voor de scheidingsslooten, maar niet voor de berm- en spoorwegslooten. Dit onderhoud was ge heel voor de eigenaren.. Het bestuur gaf hieraan echter een bijdrage. Ook wat de bepaling voor diep te en afmeting betrof, moet men de bepalingen van de oude keur handhaven. De heer Hoogschagen vroeg, of alle spoorwegsloo ten door de directie van het spoor moeten worden onderhouden. In 't algemeen is dit zoo, maar de heer Van der Veer liclute toe, dat wat het gedeelte sloot bijt den heer Hoogschagen betrof, dit aan het breede ge deelte zeer zeker ruste op den heer Hoogschagen. Voorzitter licht nog toe, dat wat breedte enz. der spoorwegslooten betreft, dit ook nog bij de wet is geregeld, wat dus boven onze keur gaat. Na nog eenige meer ondergeschikte wijzigingen, wordt m!et algemeene stemmen 'besloten, alles vol gens verlangen van Ged. Staten te wijzigen. Algemeen reglement. Aan de orde is het ontwerp algemeen reglement voor de waterschappen in Noordholland. Dit ont werp heeft tor visie gelegen en er zijn geen aanmer kingen of bezwaren ingekomen, Voorzitter zegt, dat -de voorgestelde wijzigingen meer in overeenstemming zijn met den eisch van den tijd, meer democratisch. Eén bepaling is er die speciaal onzen polder raakt en dat is de leeftijds grens voor secretaris, opzichter en bestuursleden. Op 75-jarigen leeftijd mOeten deze ontslag nemen, de technische ambtenaar op 65-jarigen leeftijd. In 't algemeen mogen deze bepalingen goed zijn, voor dezen polder is het jammer, omdat wij ambte naren hebben, di^ niet alleen met kennis van za ken, maar ook nog steeds met volle ambitie en groo- te werkkracht hun ambt vervullen. Dat deze zullen moeten heengaan spijt spr. in hooge mate. De se- cretaris-penningmeester is de spil waarom alles hier draait en om die stil te zetten, zal heel mloei- lijK" gaan. De Secretaris zegt, 2 jaar geleden weer voor 4 jaar te zijn benoemd en nu over 2 jaar weer«te moeten aftreden. Spr. had het plan gehad om dan te bedan ken. omdat spr. meent, dat men dit moet doen als men zijn werk nog volkomen kan doen, niet als men niet meer in staat is om te werken. Spr. zal, als deze nieuwe bepaling wordt aangenomen, bedan ken, maar het spijt spr. wel. Voorzitter meent, dat er wellicht nog overgangs bepalingen zullen zijn te maken voor hen die in func tie zijn thans. Dit laatste geeft den heer Sluis aanleiding om te vragen of het dan niet goed zal zijn nu reeds alle pogingen aan te wenden om die overgangsbepalingen te bevorderen, omdat spr. ook gaarne de goede ainb- tenaren zoo lang mogelijk behoudt. Voorzitter wijst er op, 'hoe de Vereeniging van Wa terschappen in deze zeer werkzaam is, men aan die vereeniging alle gewenschte wijzigingen kan opge ven en deze dan gezamenlijk naar Ged. Staten zullen worden opgezonden. Van die vereeniging is dan ook een brief ingekomen met verzoek om vóór 1 Sep tember aan Ged. Staten te schrijven, dat vanwege de Bond van Waterschappen in Noordholland vóór 23 September de gewenschte wijzigingen zullen worden ingezonden. Allen zijn er voor dat schrijven te verzenden. Aankoop archiefkast. Voorzitter zegt, dat nu de secretaris straks zal moeten heengaan, hij gaarne wil dat het archief zoo wordt ingericht, dat in alle opzichten zijn opvolger ah les overzichtelijk en bevattelijk gerangschikt zal vin den. Daarvoor is een archiefkast noodig. Secretaris zegt, dat. toen hij voor 20 jaar secretaris werd, de administratie zeer eenvoudig was. Spr. had een boek van uitgaande stukken, later werd dit uitgebreid tot een boek voor ingekomen stukken; alles is dus op datum ingeschreven en gerangschikt en voor spr. wel te vinden. Voor spr.'s opvolger is het noodig, dat alles gerangschikt wordt in dossiers, over elk onderwerp. De vereeniging voor registra- teurs zou dit voor polderbesturen doen, evenals voor gemeenten, maar dat geschied niet en daarom is spr. nu zelf maar begonnen. Een archiefkast hiervoor is onmisbaar. Voorzitter zegt, dat er ook nog wel een andere wijze is om het archief elders onder te brengen. Maar onze polder is nog jong en spr. acht het beter dit zelf te doen. Een kast is niet zoo duur en omdat er geld terug is ontvangen voor te veel betaalde pensioenbij drage, is er ook een som in kas. 'Algemeen goedgevonden. Voorwaarden verpachting grasgewas. .De -Voorwaarden voor verpachting grasgewas ver- uschén aanvulling, zegt voorzitter. Wel staat hier *an alles in, maar als de pachters niet aan verplich- ingen voldoen, mist het bestuur elke macht op te reden. Het bestuur wil dus schouwseizoen en boeten jepalen. Voorgesteld wordt van 1—5 gld. boete, een jaar maal schouw en herschouw houden en soepel toepassen. Voor de boetebepaling is de machtiging der algemeene vergadering noodig. De heer Grin acht f5 een zachte boete als de be trokkene nalatig is en meende het beter dat het be- 1 stuur de macht moet hebben het zelf op te knappen. De hevr Jimmink informeert of de pachter ook de grindhokken moet opknappen. De heer Sluis wil ook do boete hooger, het Dag. Bestuur moet de macht hebben scherper op te tre den, al is dat niet altijd gewenscht. De heer D.. Vries informeert of, wanneer de pach ter niot op tijd mtyilt, wat er dan gebeurd. Voorzitter herhaalt, dat er soepel moet worden opgetreden, hij wil 6on schouw, een herschouw on nog cons een herschouw. Met overreding is er ge noog to bereiken. Toch is het good dat liet bestuur macht heeft om op te treden on acceptoort spr. een 'boetebedrag van fl—f25, zoonls werd voorgesteld. Ook zal het bestuur de voorwaarden aanvullen met on bepaling dat op tIJóNmoot worden gemaaid, en een datum daarvoor worden genoemd. Algemeen goedgevonden. Hij do rondvraag brengt do lieer Sluis dank voor hel welkomstwoord tot hem gesproken door voor zitter. Spr.'s ideaal is het niot om veel te beloven, maar hij belooft gaarno nl zijn krachten in to zul len spannen tot bloei van dit waterschap. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 19 Aug., des nam.. 3 uur. Voorzitter Burgemeester Burger, Secretaris de heer Rijs. Aanwezig alle leden. Die voorzitter opent met een kort woord de verga dering, waarna de notulen, welke zijn toegezonden, worden goedgekeurd. Ingekomen stukken- 1. Eeft verzoek van de commissie van de mala riabestrijding om op do begrooting 1928 uit te trek ken voor subsidie 1 cent per inwoner. 2. Een verzoek van het Hoofdbestuur der N.-H. Vereeniging het Witte Kruis, om ten bate van de ontsmettingsinrichtingen op de begrooting 1928 eene subsidie te verleenen van Wa cent per inwoner. 3. De begrooting over hot dienstjaar 1928 van de Gezondheidscommissie te Schagen. 4 Een verzoek van de Vereeniging van B. en S. in het Kanton Schagen om op 'de begrooting to wil len uittrekken een bedrag berekend naar 1 cent per inwoner. 5. Een verzoek van den Dir. der R.K. Militaire vereeniging te Amersfoort om voor 1928 eene subsidie van f15 te mogen ontvangen. Voorgesteld wordt deze adressen te behandelen bij de begrooting 1928. Aldus wordt besloten. 6. Een verzoek van den Bond. Heemschut, om als donateur too te treden tot het adviesbureau, teil doel hebbende, de verbetering van den Bouwkunst in de kleinere gemeenten, Voorgesteld wordt, afwij zend te beschikken. Na voorlezing door den Voorzitter blijkt, dat de toetreding als donateur f25 per jaar kost. B. en W. menen, dat het voor-een kleine gemeente als deze ,niet veel nut kan hebben. De heer Slo*. voelt niet direct zoo heel veel voor toetreding, doch wil toch wel eenigszins in die rich ting werkzaam zijn, gezien de wijze waarop soms gebouwd wordt. Het aestetische is veelal geheel zook. Voorzitter zegt, dat al meer dergelijke adressen geweest zijn, kan de werking van Heemschut niet, doch in het algemeen heeft het gemeentebestuur nooit sympathiek tegenover dergelijke organisaties gestaan. Als iets gedaan wordt, zullen planeetjes van eenige beteekenie steeds naar Heemschut d'enen te worden ingezonden. Uitzondering maken za: niet wenschelijk zijn en meermalen zal "liet advies om finantieele redenen niet uit te voeren zijn. Leoor- deeling van wat wel en wat niet behoeft te worden ingezonden is voor B. en W. zeer moeilijk en ook de gemeenteopzichter is op dat gebied niet thuis. Dooi de deelname aan ambachtscholen en dergelijke, wordt het al wat beter. De jongere generatie gaat mJeer inzicht in dergelijke zaken krijgen. De heer De Groot herinnert aan de Schoonheids commissie. We waren blij, dat we er af waren en dit zal wel ongeveer hetzelfde zijn. De heer Swan wijst op de stagnatie die er door te weeggebracht word en zegt tevens, dat meermalen gêbouwen door groote architecten ontworpen, lang niet aller sympathie hebben. Ten slotte wordt op het verzoek om aansluiting al- wijzend beschikt. 7. Een verzoek van P. Vos alhier, om eene tege moetkoming bedoeliT in art. 13 der L. O.-wet. B. en W. stellen voor, deze te bepalen op f 13,34. Het betreft gevallen van te grooten afstand van de school voor twee kinderen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 8. Het verslag van den Keuringsveearts in den Kring Schoorl, over het dienstjaar 1926. Na voorlezing wordt het verslag voor kennisge ving aangenomen. 9. Het verslag van de Vereeniging van NecL Herv. üiac. in de Classis Alkmaar, voor Gezinsverpleging, over 1926. Uit het verslag blijkt, dat door beide zusters 2189 bezoeken zijn afgelegd, waarvan 1347 te Warmen- huizen, 663 te Schoorldam en 179 te Koedijk- De ont vangsten waren f4455,44>3, dt uitgaven f4685.55, al- zoo een nadeelig saldo van f230.10. Dank wordt betuigd voor de genoten subsidie. 10. Het verslag van de Noorderstoomtramweg- maatschappij over 1925. Daaruit blijkt o.m., dat het personenvervoer gedu rende 1926 met 15 gedaald is en aan de aandeel houders 3 dividend zal worden uitbetaald. 11. Het verslag van het Prov. Electrisch bedrijf over 1926., dat ter inzage zal worden neergelegd. Het verslag van den Keuringsdienst voor Waren dat eveneens ter inzage zal worden neergelegd. 12. Alsvoren van de Centrale Amoniakfabriek, dat niet ter tafel aanwezig is, omdat het nog in het bezit van wethouder De Groot is. Een prachtinstelllng, dia zeer ernstig wordt opgevat. 13.. Het verslag van den schoolarts over 1026. Het zeer uitgebreide verslag, waaruit blijkt dat het onderzoek hier zeer serieus wordt opgevat. Er blijkt uit, dat onder de jongens het rooken zeer veelvuldig voorkomt en nog vrijwel door alle jongens plaats heeft. Geen enkoio les in vrije en ordeoefeningen hoeft plaats, wat zeer te betrouren is. Do ouders werken, behoudens enkele uitzonderin gen, zeer goed mee bij het onderzoek. Gewezen is op het gevaar van klimmen achter auto's en onderricht werd gegeven omtrent de rege ling van het verkeer. 13 kinderen werden naar de vacantieko'lonie ge zonden. Die schoo'lprivaten laten soms te wenschen over. 3 T.b.c.-gevaljen werden geconstateerd, waarvan 2 patiënten naar een sanatorium gezonden zijn. 1 ge val van long-t.b.c. werd geconstateerd, welk kind voorloopig slechts een halve dag naar school gaat. Do zindelijkheid van de handen d,er jongens laat veel te wenschen over. In een lokaal zijn de banken te groot, waardoor gevaar voor hoogo schouders ontstaat.. Een aantal hoofden waren verontreinigd, waarvoor de noodige maatregelen werd9n genomen. Enkele kinderen werden voor reiniging naar huis gezonden. Huidziekte deed zich 2 maal voor en ook gevallen van keelontsteking, gezichtszwakte en oog lidontsteking deden zich voor. Ten slotte werd de wensch te kennen gegeven, dat in de schooltijden meer uniformiteit en 'in het alge meen meer eenheid wordt gebracht, wat het werk van den schoolaVts veel gemakkelijker zal raaken. Do modewerking van het onderwijzend personeel wordt ten zeerste gewaardeerd. Na bespreking door den hoer Slot, zogt de voorzit ter toe te zullen onderzoeken, wat er aan de school banken mankeert, dat het gymnast,ielconderwijs als tegengif voor slecht? schoolbanken moét 'dienen.. Medodeellngen. Door den C. d. K. is met ing&ng van 16 Augustus 1927 tot gemeente-veldwachter benoemd R. Sinnema en door B. en W. benoemd tot gemoente-bode. Met ingang van 1 September 1927 is aan J. do Groot, stoker gasbedrijf, ontslag verleond en is met ingang van dien datum tot stoker benoemd J. de Boer. Door Ged. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit tot verkoop inschrijving N.W.S., groot f15.400.no minaal, tot gedeeltelijke dekking bouwkosten R.K. Meisjesschool. Als vorón tot aanvulling der Verordening op de Keuring van Waren, met een nieuw artikel, luiden de: „Het is verboden melk te verkoopen m!et een la ger vetgehalte dan 2,75 Door Ged. Staten is de uitkeering over 1927 vol gens det wet op de financieele verhouding vastge steld op f 356-1.35. Door Ged. Staten i6 goedgekeurd de begrooting voor den dienst 1927. De levering van 115 M3. grint is opgedragen aan C. Schot te Oudorp, voor de som van f 3.47 per M3. Op 20 Juni zijn kas en boeken van den Gemeente- Ontvanger opgenomen en was in kas f2148.67. Voorgesteld wordt, een besluit te nemen tot het •doen van af- en overschrijvingen op de begrooting 1926, tot een bedrag van f6335, en f24. Aldus wordt besloten. Voorgesteld wordt, R. Sinnema te benoemen met ingang van 16 Augustus 1927 tot hooisteker, deur waarder plaatselijke belastingen en schatter vergun ningsrecht, resp, op een jaarwedde van f35, f30 en f 10. Voor deze werkzaamheden wordt tot heden steeds de gemeenteveldwachter aangewezen. Aldus wordt besloten. Voorgesteld wordt, B. en W. te machtigen tot het doen verrichten van straatwerk tot een bedrag van f2500 en de brug in de Fabrieksstraat te herstellen met grenenhout, waarvan de kosten zijn geraamd op f465. Het werk zal worden opgedragen nadat bij de plaatselijke stratenmakers prijsopgave is gevraagd. De aangewezen plaatsen zijn Fabrieksstraat, Station straat, en Dorpsstraat, van de nieuwe school tot Ons Huis", waarvan tot de Dorpsbrug geheel ver nieuwd. Een ander gedeelte in de Noord zal het volgend jaar geschieden. Op een desbetreffende vraag van den heer Slot deelt d^ voorzitter mee, dat voor straatwerk 1000 gulden op de bsgrooting staat. De heer Slot vraagt, of het dan niet te zwaar drukt. J Voorzitter zegt, dat aanvankelijk het doel geweest is er een leening voor te sluiten, wat cloor den sluit post. evenals het vorig jaar, niet noodig blijkt te zijn. Voor f1000 kan het meest noodzakelijke werk niet gedaan worden. De heer Slot legt zich bij -de voorstellen van B. en W. neer. Do heer Molenaar merkt op, dat de sluitpost deze uitgave toelaat, doch acht het gewenscht, meer de posten van do begrooting nabij te blijven, Dergelijke uitgaven kunnen voddoonde vooraf bezien worden. Voorzitter zegt, dat bij de vaststelling der begroo ting reeds bekend was, dat deze post veel te laag was. Het is ook toen reeds opgenoemd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Ook de brug in de fabrieksstraat was, aldus de. voorzitter, niet gerekend, doch de werkzaamheden moeten noodzakelijk gebeuren. Alle dekdolen liggen los, waarom B. en W. meenden dat nu meteen maar een radicale verbetering moet worden aangebracht Eikenhout is veel beter, doch kost f 791, terwijl de brug niet zoo heel druk gebruikt wordt. De heer Molenaar acht de vernieuwing noodzake lijk. Het heeft spreker verbaasd dat voor het circus nog toestemming werd gegeven met de zware vrach ten over die brug te gaan. De heer Gutkef vraagt of het duurste plan nog niet het beste is. Het arbeidsloon is hetzelfde. Op den duur moet het beste voordeeliger zijn. Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat het voorgesteld^ plan voorloopig afdoende is. De heer Molenaar vraagt of een betonnen dek niet mogelijk is. Voorzitter acht dit hier niet mogelijk, daar dan ook de onderbouw zwaarder zou moeten worden. Het voorgestelde systeem van samenstelling wordt ook door de banne Harenkarspel toegepast. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Aangeboden wordt de gemeente-rekening over het jaar 1926, sluitende met een bedrag van f 107.894.63y2 aan inkomsten op den gewonen dienst en aan uit gaven op f 107.129.11, batig saldo f765.52i/2. Kapitaal- dienst inkomsten f4680, uitgaven f 1924.27, batig saldo f2.155.73. De rekening gasbedrijf in ontvangsten f 75.208.63*4, idem in uitgaaf saldo f2132.04Ya. Rekening Algem. Burgerl. Armbestuur: ontvang sten f 13.419.11, uitgaven f 15.405.65, nadeelig saldo f 1986.54. Voor het, nazien worden alle leden, behalve do wet houders, aangewezen. De voorzitter zegt, dat het saldi anders is dan aan vankelijk gedacht werd. Dit zou vermoedelijk f5000 zijn, waarop het vennenigvuldigingscijfer op 1.2 be paald is. Er zat in de rekening een bedrag van f 4000, wegens verkoopen, dat op buitengewoon moest. Een lichtpunt is echter, dat de uitkeering van het Rijk voor de ge meentebelasting 19261927 vermoedelijk f 1000 hooger zal zijn. Van het batig saldo van f5000 zou f3000 overgeschreven worden op de nieuwe rekening, zoo dat het nadeelig verschil voor 1928 ongeveer f1500 aal worden. Voorgesteld wordt, tot het aangaan van een geld leening, groot f 59200, tegen een rente van ten hoogste 5 af te lossen in 30 jaren. De geldleening dient o.a. ter dekking der buitengewone uitgaven ten behoe ve der R.K meisjesschool, 1a inrichting O. L. school en R.K jongensschool en de begraafplaats. Verder is in de leening begrepen een bedrag van f 25600 tot con versie van eene geldleening mro resto f 19.600, renten de 5^4 %t en eeno geldleening ad f6000, rentende 5y2 Voorzitter hoopt, dat do leening tegen 4% zal kunnen worden afgesloten. De kosten van scholen bouw zijn respect, overgescheven in 1924 met f4354, en in 1925 met f 356J54. Na_ toelichting door den voorzitter, wordt tot het afsluiten dezer leening besloten en tot dë noodige conversie over te gaan. Ingekomen is een adres van het curatorium van de stichting R.K Lyceum te Alkmaar, met het verzoek haar voor iederen leerling, die het R.K Lyceum te Alkmaar zal gaan bezoeken, uit te keeren een bedrag van f 150 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor om voor iederen leerling, die het R.K Lyceum bezoekt, tot wederopzeg- gingstoe een bedrag van f 150 uit te betalen. Zij moe ien op billijkheidsgronden dit voorstel te moeten doeii. Bijdrage aan de openbare scholen is wettelijk verplicht. Voor de H.B.S. moet ongeveer f250 worden betaald. We sympathiseeren er niet mee, getuige dat eenmaal als protest dit bedrag niet op de begrooting plaatst is. Het is echter wettelijk verplicht en er moe- zooveel mogelijk met gelijke maat gemeten worden. Bovendien zou voor de leerlingen die nu het R.K. Ly ceum zullen bezoeken, meer betaald moeten worden als ze de H.B.S. of gymnasium bezochten. We hopen dat dozo eoak spoedig wettelijk goregokl zal worden. De heer Slot zegt, dat dit punt in verschillende ra den van verschillende kanten bekeken is, zoodot wei nig nieuws zal zijn te brengen. "We staan hier och tor voor hot cigonaarcligo goval, dat we destijds met kracht getracht hobbon van het bedrag van de 'H.B.S. af to komen. Hij sympathiseert niet met. het bijzonder onderwijs, doch uit billijkheidsoogpunt is hij voor hel. voorstel. Do heer 'Swan is evenmin enthousiast voor het bij zonder onderwijs, doch acht het thans billijk, de ge vraagde bijdrage to verleenen. De heer Molenaar betreurt het, dat geen verhaal voor de openbaar middelbaro scholen mogelijk is, doch waar dit niet mogelijk is, is het billijk, ook voor het katholiek Lyceum do gevraagde bijdrage to verleenen. Natuurlijk zou ook buiten die bijdrage het katholiek Lyceum evengoed bestaan blijven en natuurlijk zouden de ouders hun, kinderen-er even goed heensturen, doch de billijkheid eischt, dat. ver goeding gegeven wordt. De heer Gutker kan zich er niet mee vereenigen. Hij betreurt ai de wettelijke ^verplichtingen en kan daar om ook hieraan zijn stem niet geven. Er wordt al zooveel versnippert in het lager onderwijs, dat hij er voor het middelbaar onderwijs niet toe mee wil wer ken en zal dan ook tegen stemmen. Met 61 stem wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorgesteld wordt, (tot gevolmachtigde aan te wij zen voor de in 1927 te houden verkiezingen voor de' gedurende de zittingsperiode '1 Jan. 1926—31 Decem ber 1923 eventueel te houden tusschentijdsche verkie zingen, den heer XdeGroot. Besloten wordt opnieuw den heer De Groot aan te wijzen. Rondvraag. Een demonstra tiebedrijf voor gemeenterekening? De heer 'Slot wil met do deur in huis vallen en voor stellen van gemeentewege ccn demonstra tiebedrijf te stichten in den zin zooals dit door de provincie elders gedaan wordt. Het behoeft hier nietgezegd te worden dat de cultuur niet loonorud is en hot verlies in do be drijven in do laatste Jaren ook in de gemeentekas ge voeld wordt. Door do organisatie is reeds voel gedaan om do cultuur in andere richting te brengen. Ook de provincie werkt mee. Deze streek echter heeft zoo weinig aan de demonstratiebedrijven die in Broek en De Streek gevestigd zullen worden, daar de soort grond veel verschilt. „De Noord" heeft al een schuch tere poging gedaan om de cultuur te wijzigen, door tot het stichten van *een druivenserre over te gaan. Dit brengt echter de menschen niet zoo spoedig tot andere gedachten. Ik zou, aldus spreker, hier een be drijf van gemeentewege wenschen en zie niet iri, dat hert veel verlies zal opleveren en al zou het wat kos ten, moet het toch die richting uit. Het behoeft niet op groote schaal, doch met klem dringt spreker op een onderzoek naar de kosten aan. Voorzitter: De idee is nieuw, althans als het van gemeentewege moet gebeuren. De poging als zoodanig juich ik van harte toe. De provincie zal hoogstens drie bedrijven stichten, ook in Kennemerland. Ik sta er absoluut niet onsympathiek tegenover, doch het is buitengewoon moeilijk hu een uitspraak te doen. Het voorstel is tamelijk van Ingrijpenden aard. Als voor uit te zien was dat het rendabel was, zou er geen en- kol bezwaar zijn, doch ik heb niet die gedachte dat het rendabel zal zijn. Zou het niet op den weg liggen overleg met de naburige gemeenten te plegen? I-Iet is een belang voor de geheele streek en ook de pro vincie zal het toejuichen, waarom mogelijk om een te gemoetkoming van de provincie gevraagd zou kun nen worden. De heer Slot sprak van bekwamen spoed, doch dat is rekbaar. Overleg met tuinbouw- en vei- lingsbestuur zal in de eerste plaats noodig zijn. Het idee is in ieder geval sympathiek en hei kan een voordeel voor de v streek zijn. B. en W. zullen het zeker ernstig overwegen. De 'heer Slot zou het nog gaarne dit jaar uitgevoerd willen zien, al erkent hij dat er veel voorboreiding voor noodig is. Wethouder De Groot zou liever een idee van tuin bouw- of veilingbestuur willen bespreken.Dan was er absoluut leiddraad, waarover te praten was. De heer Slot, zou een beginseluitspraak van den Baad willen zien. Dat bindt tot niets. Voorzitter merkt op, dathet punt heel onvoorbereid komt. Een beginseluitspraak bindt wel tot iets. Bin nenkort hebben we weer 'raad. De heer Slot: Ik had met cijfers kunnen komen, doch als de Raad er niet voor zou gevoelen, zou het •verloren werk zijn. Daarom zou spreker een beginsel- uitspraak wenschen. De heer Molenaar staat niet onsympathiek tegen over het puntydochzou nog niet kunnen bepalen welke richting het zou uitmoeten of van welken aard de proeven moesten zijn. Een strop ziet spreker er niet in, als het niet te groot wordt opgezet. Het initiatief van particulieren zou beter zijn. Dat zou meer recla me maken. Met enkele voorbeelden toont spreker daarna aan, hoe noodlijdend de toestand van hot be drijf is. Wethouder De Groot: Als we dentoestand zouden kunnen verbeteren moeten we het met beide han den aanpakken. Het is mij wel sympathiek. Wethouder Swan staat er eveneens sympathiek te genover en acht het wel de moeite waard de zaak in ernstige overweging ito nemen. De heer Nannes had meer gegevens van den heer Slot verwacht. De heer Gutker zegt, dat voor een half jaar terug ook al iets dergelijks naar voren is gebracht. Ook de heer Hof zegt, dat het voorstel zijn sympa thie heeft Voorzitter deelt mee, dat besprekingen over deze zaak gehouden zullen worden. De heer Hof vraagt of al iets bekend is van de plan nen -van den Prov. Waterstaat Voorzitter zegt, dat ze hier geweest zijn en opmetid- gen zijn gedaan. Een afscheid. Voorzitter zegt, dat dit de laatste vergadering van den ouden raad zal zijn. Voor den heer Gutker is dit de laatste vergadering. Ik dank den heer Gutker har telijk voor hetgeen hij gedurende de 12 jaar èn al^ lid van dien Raad èn als lid van de gascommissio voor da gemeente gedaan heeft Hij heeft tot belang rijke besluiten meegewerkt en steeds zijn taak- zeer serieus opgevat Ik ben echter de tolk van alle inge zetenen van Warmenhuizen, en van de loden van den Raad in het bijzonder, wanneer ik hem hartelijk dank zeg voor hetgeen hij in het belang der gemeente ge daan heeft en voor de prettige 'samenwerking. Ik hoop hem binnen niet te Jangen tijd weer terug te zien. I-Iet doet me genoegen, dat hij* het openbare leven niet geheel vaarwel zegt. Hij zal daarin bevrediging vinden voor het gemis van het raadswerk. De heer Gutker dankt voor de vriendelijke woorden en hoopt dat het den voorzitter mogelijk zal zijn in den nieuwen Raad den goeden toon te behouden, die steeds gehëerscht heeft. Hij dankt voorzitter en de leden van den Raad voor do sympathieke samenwer king. De voorzitter sluit hierna de vergadering.

Schager Courant | 1927 | | pagina 11