25 Binnenlandsch Nieuws. Aanroer ran goede kool. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. 1111 Uit de gaswereld. Ingezonden Stokken. Gemengd Nieuws. De Boschbranden in Frankrijk. J1 XOESZ BIOSCOOP. De heer Igeez hoeft voor deze week iets extra's uitgezocht, n.1. de film: ,.De Wegren van het Noodlot." Dczo film is geheel vervaardigd naar het werk van den beroemden schrijver O'Henjy. De dialoog van dit werk komt eenvoudig hierop neer: Duizend jaar voor gij geboren werd was pw levensloop reedu geschreven. De hand die u wrocht te, maakte hem die gij moet liefhebben en beh paalde den prijs waarvoor en het uur waarop gij zoudt loven en storvon.'' in zijn versciiillondc wer ken geeft O'Henry inderdaad blijk, dat hij heel sterk aan een voorbeschikking voor ieder menaoh gelooft. liet werk „De Wegen van het Noodlot", eigent zioh bizonder voor verfilmen. De verschillende vi- aioenen en droomgezichten zijn voor de huidige, zeer moderne filmtechniek, werkelijk problemen om van te smullen. Het filmwerk is aan ook mat bui tengewone zorg uitgevoerd. De jonge DuvLd Harch, een intellect en uitvinder, ziet zioh in een droom zijn levensweg afgebakend. Hoezeer hij ook het noodlot tracht ba ontvluchten, op eiken weg zal hij datgene ontmoeten, wat voor hem geschreven staat. Een visioen toont hem dan i® drie span nende® verhalen, welke rollen het noodlot nam heeft toebedeeld. Vermelden wij1 nog dat de bekende Amerikaaor sehe filmster Pauline Frederich, bekend uit de bekende film „Madame X,' de vrouwelijke rollen vervult op een wij zo, die liaar buitengewone gar ven zeldzaam doen uitkomen. Als tweede hoofdnummer prijkt op het prograra- „De man van Lost Rivcr", een film vol gloed en Spanning die ons een kijkje geeft in heb Verre Westen, waar de hartstochten, t zij goed of slecht, zien vrij en frank uitleven. Spannende sensatie, maar eveneens schitterend spel, vooral van den -artist die de hoofdrol heeft te vertolken, n.1. House Peters. Deze film is vervaardigd naar heb gelijke* namigo werk van Katharino NerwlinBuut, en geldt voor een van haar beste werken. Wij goLooven dus wel, dat dit programma Btuö- ces zal oogstan. WINKELWEEKFEESTEN. De Buurtcommissie voor do Molenstraat en Nieu we Lnagzljde vergaderde Vrijdagavond, er wa# een tamolijk goede belangstelling. Djo attractie der buurtfeesten zal zijn: bet oude pittoreske bruggetje, dat vroeger bij perceel Rotgans toen de sloot daar nog bestond, de verbinding vorm de tusschen de Molenstraat on de Nieuwe Laag- zijde, zal worden opgebouwd on zoo goed mogelijk zal die oude toestand worden nagebootst. Het brug getje electrisch te verlichten, Naar wij vernemen, zal het publiek er ook overheen mogen gaan. Een toepasselijk gedicht, dat de heer M. Visser zal ver vaardigen, zal niet ontbreken. Maandag is het in de Buurt de dag der Kinder- en Volksspelen. Versiering en verlichting van Molenstraat, Plant soen en Nieuwe Laagzijde zal aan dezo wijk zeer ze- kor oen vroolijh on feestelijk aanzien geven. MARKTO VERZICHT. De vette kooien waron Donderdag jL stug, duur, tot 5G ets. Do handol In kalf- on geldekooion was goed. In pinken stug. Veel handel in stieren was er ook niet, prijzen 40—45 ct. Do handel in nuchtere kalveren was vlug, duur. De vette schapen waren woer gowild, 40 gulden werd er besteed; dozo prijs kwam op naam van den heor K. Slik, te Barsingorhorn. De lommeron voor den dood wordon ook duur on vlug verkocht. Naar, woidolammcron is niet vool vraag. Oude slacht.-! schapon golden tot 42 guldon, met vluggen handel. Do handel in biggon on schrammen was heel matig. De votto varkens waren weer duur en werden vlug verkocht. Zouters golden 32K ets. Op de kippcninarkt was niet veel handel. De boter werd good verkocht. HET RAADSLID VAN BURINK EN DE DEUR- WAARDER. Do Vosmaerstraat te Rotterdam was gistermorgen vol nieuwsgierigen, die getuigen wilden zijn van een openbare verkooping. Deze verkooping betrof den inboedel van het communistische raadslid Van Bu-; rink. Mon zal zich herinneren, dat het Dep. van Ko loniën van hot raadslid een bedrag van f 128.47 voor schot vorderde en dat de deurwaarder voor den ver koop van don in verband met deze vordering in be slag gonomen" inboedel roods ton tooneele was ver schenen, maar dat hij onverrichterzake moost te- rugkeeren, naar aanleiding van een fout in de dag vaarding. Gistermorgen werden deurwaarder en veldwachter met een dagvaarding zonder fouten in den huize Van Burink ontvangen door een schare wachtende getrouwen. Do verkoop kon boginnen. Van Burink leidde den deurwaarder' rond mot de eerbiedwekken de woorden: „Ruimte voor de wetl" Er werden o.a. de volgendo prijzen gemaakt: een tafel met kleed een cent, trapnaaimhehine twee cen ten. vijf stoelen een cent, een lamp twee cent, een linnenkast een cent, een klonk een cent, een vloer zeil een cent, de keukeninventaris tegen vier een-, ten, wandversiering een cent. Bij bet bieden voor de tr&pnaaimachine deed zich een incident voor, toen een der aanwezigen zich verstoutte vijf centen te bieden. De reactie van de Van Burinksche getrou wen was van dien aard, dat de bloder zijn koop on middellijk annuleerde. De geheele inboedel werd door het nieuwe communistische raadslid H. Hoorn weg gekocht, die alles in bruikleen afstond aan zijn edelachtbaren collega. De geheele verkoop bracht dertig centen op, van welken uitslag Van Burink aan de op straat ver zamelden kond deed met een „Slamat minister Ko ningsberger". De politie had uitgebreide maatregelen genomen. Do Alberdingk Tbfjmatraat tegenover Van Burink s woning was door twee bereden agenten afgezet, ter wijl tevons zich agenten te voet, rijwiel-agenten en rechercheurs in de Vosmaerstraat bevonden. Van Burink raadde de aanwezigen aan rustig heen te gaan, waaraan gehoor werd gegeven, zoo- dat zonder onregelmatigheden de verkoop zijn be slag vond. LANGENDIJK. In alle tuinbouwvergaderingen komt eerlang aan de onde het door den Vierbond genomen besluit, om van do na 1 Januari aangevoerde winterkool een veilingspercentage te heffen van V/2 <ius meer dan momenteel wordt geheven, en uit de opbrengst van dit meerdere een toeslag te geven vtn f50 op eiken wagon goede kool, die vóór dien datum wordt geveild. Deze maatregel wordt voorgesteld om te trachten een eind te maken aan den ongezonden toe stand, -die tot nu toe bestond, n.1. dat vóór Januari zoo goed als geen goede kool wordt aangevoerd, doch alleen tweede soort, uitschot of kool van minderwaar dige qualiteit Een tegenstrijdigheid is het ontwijfel baar, als duizenden guldens voor reclame worden be steed ter aanprijzing van de beste Hollandsche kool, op hetzelfde tijdstip, dat slechts rommel aan de con sumenten wordt aangeboden. Dat op dezo wijze het effect van de reclame weinig zal beteekenen, is dui delijk en dat er naar middelen wordt omgezien, om dat te verbeteren, is al even begrijpelijk. Als men dan bovendien kan bereiken, dat de totale opbrengst der winterkool grooter is dan bij het oude, gevolgde stel sel, dan zal deze maatregel algemeen toejuiching ver- dienen. En al kan dit niet met eenigo zekerheid wor den voorspeld, men bedenke, dat het streven alleen reeds schoon is en dat men gezond oordeelt, althans in vele omstandigheden, als men den uitslag niet re kent, doch alleen het doel telt. We hoorden den voorgestel den maatregel reeds be titelen als „niets waard"; andorer oordeel was milder gestemd en zag in cle doorvoering van dit voorloopige besluit een mogelijkheid tot verbetering in den toe stand, terwijl er ook zijn, die meenen, dat het althans geen kwaad kan iets In die richting te ondernemen. Dit staat intusschen wel vast, dat hot voorgestelde middel er een is, waarvan niemand met zekerheid succes zal durven voorspellen. Het is een zoeken en tasten, om iets te vinden, wait aan een onhoudbaren toestand een einde maakt. De tuinbouw verkeert in zeer ongunstige omstandigheden, do crisis, welke hem teistert is van zeer ernstigen aard en hij ernstige ziek teverschijnselen wil men allo middelen beproeven, die nog uitkomst zouden kunnen geven. In dit licht worde vooral het voorgestelde gezien. Als de ingestelde commissie, die tot taak heeft te onderzoeken, of het voorgestelde percentage voldoen de is om den voorgestelden maatregel te „finan cierende tot de conclusie komt, dat dit mogelijk is, of in het tegengestelde geval andere bronnen moeten worden aangesprokon, om den genoemden toeslag te kunnen geven, zal dus iedere bouwer, bij goedkeu ring in de plaatselijke vereenigingen f50 extra krijgen voor een spoorwagen, die vóór 1 Januari aan goede kool wordt goveikL Bereikt wordt er mee, als werkelijk op 'dit aanbod wordt ingegaan, dat er weer puike kool wordt gedistribueerd en dit een stimu lans voor een beteren prijs kan vormen. Ten tweeae is het gevolg dat na nieuwjaar minder goede kool aanwezig is en bij een goede vraag, de prijs daar door in gunstigen zin kan worden beinvioed. Wat men door den getroffen maatregel van zijn opbrengst als veilingspercentage moet afstaan, kan dus weer meervoudig in een beteren prijs terugkeeren. Nietemin is er veel waais in de redeneering van hen, die beweren, dat de vraag naar de Langendijker stapelgroenten vóór Januari niet veel beteekent, omdat men dan vaak nog over andere, meer ge zochte groenten of fruit beschikt; zoodat de prijzen onder die omstandigheden laag zullon blijven, ook die van goede kool. Worden de prijzen hoog, dan zouden zo dat ook wel zijn, zonder den toegepasten maatregel, omdat die hooge prijzen dan een gevolg zijn van omstandigheden, die verband houden met andere, algemeen geldende toestanden, die het begin sel van vraag en aanbod beheerschen. Ook vreezen we, dat bij lage prijzen een toeslag van f 50 per spoorwagen geen voldoende aansporing en opwek king zal vormen, om dan de goede kool, die nog lang kan worden bewaard, voor een, ook dan nog luttelen .prijs te verkoopen. Toch ligt er zoo veel goeds in het voorgestelde, dat men goed zal doen, het mogelijk te maken, dat een ernstige proef kan worden genomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontspoorde nabij hot station Lage Zwaluwe de goederentrein 4123, die van hot station IJssolmonde vertrekt. Om kwart voor een moet deze trein in Lage Zwaluwe binnenloopen. Met een kwartier vertraging kwam hij dezen nacht bij den wissel aan de machine-loods te Lage-Zwaluwe aan. Het sein stond op veilig en de haan was geheel vrij. Hot spoor en de wissel, die drie maanden geleden geheel vornieuwd zijn, ver keerden in uitstekendo conditie en toch moet bij het passeoren van dozen wissel eon der wagens, de vier de van den trein, dubbel zijn gaan loopon, zooals dat met oen vakterm wordt, genoemd. Doordat de lange trein, die juist de hoogo Moer- dijkbrug af was, nog eon flinke vaart had, zou door do opstuwing der achterste wagens de wagon, die tot op nu toe onverklaarde wijze dubbel liep, uit do rails zijn gedrukt en naast de machine zijn gescho ven met het gevolg dat èn machine ón tender even eens ontspoorden. Een zestal goederenwagons liep daardoor op el kaar en stapefde zich torenhoog op elkaar. De machi nist en een der remmers bekwamen verwondingen, doch overigens werd van het begeleidend treinper soneel niemand gekwetst. De machinist moest naar het gasthuis worden ver voerd, en kon tot heden niet worden verhoord. De hoofdgeleider, die in den bagagewagen vlak achter den tender zat, bracht het er zonder een en kele schram te bekomen af, terwijl deze wagen toch geheel onder de andore werd bedolven. Door de ontsporing werd het geheele verkeer ge stremd. Spoedig echter was de inspectie van den weg uit Breda met een ploeg arbeiders aanwezig om het opruimingswerk te beginnen. Men slaagde er in althans één lijn vrij te krijgen, zoodat het personenvervoer niet behoefde te worden omgelegd, al ondervond ook deze dienst belangrijke vertraging. Het goederenvervoer werd aanvankelijk over den Bosch geleid. BURGERBRUG. Op hofc te Hedloo g©h»ud©n Oonooaira-IUppique behaalde den hexyr A. Kapitein met rijh Vosble^- paard een lsten prijs, ini heb nummer! sohoonrijdeaiV ZIJPERS LUIS. De heer Hoedjes wist; op 't Oonooiursr-Hippique te Hedloo, mot zdn paard: een: 3den prijs ien het sohoemste geheel te tohatetn, en wel in het nummer feohoonriiden. LANGENDIJK. Op do land- en tumlxrawtentoonstelKrig! te Hedloo behaalde do heer T. Kostelijk' te Noordsohar wonde een lsten priis voor het beste paard; voor overloop pers de heer J. Goudsblom aldaar een1 2dlen prijs; voor lammeren de heer «Tb. Stet te idem een 3den prijs. Do geitenfokvereeniging te Noordschar- woude verkroeg een lsten prjjs voor inzending bok met 5 geiten uit één aideoling, en bovendien: eon. lsten prijs yoaT oen groep geiten (5 stuks uit 1 jatetO De heor «I. Baldier te Noardsoh orwou do kreeg een lsten prijs in die aild. gc4ten, geb. 1925 {rf vroeger, benevens ©on kampioenprijis. aangeboden, door den voorzitter van den Noord-Holl. Botnjdde heer K. Dekker aldaar, kreeg een 5den en do heer «Jb. Stet een Gden prijs in die a&leeling. ANNA PAULOWNA. lü biet gezin van Th._ van der Kroon, alhier, is een. geval van besmettelijke ziekte, roodvonk, waar genomen. BROEK OP LANGENDIJK. Onzee vroegere plaatsgenoot, de hees O. Zaal, thans onderwijzer te Den Haag, slaagde voor de acte Duitsch 1. o. NIEUWE NIEDORP. De nieuwe muziektent alhier, begint op het schilderwerk na al aardig haar voitoomg te nar doren. Naar we vernemen, ligt het in de bedoeling dat het fanfarecorps „Exookior" er Woensdag avond a-s. reeds een paar nummers in zal ten go- hoore bremgen, ter beoordeeling- van heb Jdankge- halte. NIEUWE NIEDORP. De afd. Winkel. Nieuwe Niedorp en Omstreken van dó Hollandsche Maatschappij' van Landbouw, vergaderde Donderdagavond 18 Aug. in Lab lokaal van den heer Peetoom alhier. Het aantal opgekomen leden is 9. Voorzitter, de neer J. de Veer, opent met -wel kom de vergadering, en verzoekt de seor., de heer A. Winkel, de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke onder dank onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding, der notulen', merkt voorzitter op, dat de oproeping naar sollicitante® voor onr derwij bot te J^tj©winkel, altijd nog hangende is; het ligt wel in do bedoeling, weder oen onderwijzer te benoemen met acte Land- en Tuinbouw. De hr. v. d. Stok markt op, dat we hier .ook een onderwijzer hebban, welke tracht de aote Land<~ en Tuinbouw te halen. Dan wordt overgegaan tot inzage van verschil lende ingekomen stukken, o. m. van de Onderl. Brandweer-Mij. dor Holl. Mjf. van Landbouw, met als onderwerp: Hoe moeilijk het ia om de sterken booibroei te voorkomen, wat aan een der leden ter inzage wordt medegegeven. Op een schrijven van 't Hoofdbestuur wordt be sloten, de Sohager Courant, als het meest gele zen blad in dezen omtrek, op te geven eeoigej extra exemplaren van het jaarverslag aan re vragen, voor verspreiding onder niot-Jedon, in de hoop, nog toen paar leden va kunnen winlaen. Dan wordt nog behandeld, een schrijven yaa den heer D. do Boer van Stompe toren, dia een N.V. Eimwedling te Alkmaar, zeer aanbeveelt, waar doza Vennootschap zoor in het belang der kippen houders werkt. Na bespreking blijkt echter, dat de meeste eieren uit den omtrek naar Alkmaar won den gebracht. V ercier worden verschillende mededeelingen en ingekomen stukken van huishoudelijken aard, voor kennisgeving aangenomen, en wordt overgegaan tot Bestexirsverkiezing, wegens -periodieke aftreding van de hoeren J. de Veer, nieb herkiesbaar, en A. Winkel, herkiesbaar. Alvorens tot stemmen over te gaan, deelt votorz. mede, dat het volgens het reglement gewenscht is, dat een nieuw te kiezen bestuurslid wederom in de gemeente Winkel moet wonen. Na stemming is herkozen de heer A. Winkel, welke zijn functie wederom gaarne aanvaarde. Voor de heer J. de Veer werd gekozen de heer J. Lont Pz. te Winkel; ook deze neemt zjjn be noeming aam. Hierna wordt overgegaan tot behandeling der beschrijvingsbrief v. d. algemeetne vergadering der Maatseiiappjj. - Na bespreJring zal, omtrent punt 6 der beschrijvingsbrief, een schrijven aan het hoofdbestuur worden gorioht, dat onze afdeoling den hoor Jooh. Blaauboer als oandidaat voor lid van 't Hoofdbestuur stelt. Overigens zijn verschil- Lende beschrijvingen deer brief in het Landbouwblad opgenomen geweest, dus hebben do Jede® zioh van de inhoud kuniim vergewissen. Voor het overige gedeelte wordt den afgevaardigde op de verga dering vrij mandaat gegeven. Thans wordt in den breeds besproken, wat de afdeeling dezen winter zal doein. Nadat verschil lende voorstellen door de loden .zijn geopperd, wordt besloten, dit verder aan heb beafcu,ur over te laten. Voorzitter zou gaarne zietn, dat hier in de om trek wat meer werd gedaan, om good malkan te leeren, on memoreert, dat da heer D. Kaan 'lee geeft in 't melken, zou. dat hier ook niet mogelijk zijn. Dg h©er Van der Stok stelt vooa ep? ©ens met Kaan over te spreken. Voorzitter vraagt of de vergadering er zioh mee kan voreenigeai, als or vanwege de afdeeling op ingegaan wordt. Waar allen overtuigd zijn dat goed melken (een eerste Yeraisohto is, vindt dit algemeen bijval. De heer Lont zou nog een excursie willen orgar niseeren naar Wieringen, waar de moeste al eens op Wieringen zijn geweest, vindt dit echter goun •oldoendo bijval, om er op in to gaan. i Mot de rondvraag wordt op vragen van den heor Meurs medegedeeld, dat de heer A. Winkel als afgevaardigde) voor de algemeen© vergadering der Maatschappij is aangewezen. De hoer J. Wit vraagt neg, hoe af je het best met een tractor over den weg kan gaan. Nie mand -weet hier de juist» inlichtongen te geven; do heer J. de Wit wordt verwezen om oen sohrijr ven te richten aan den heer J. Visser te Sant poort, wielkef to^et teaototrt-vraagstuk heb best zal kunnen oplossen. Die functie van voorzitter wordt naderhand pmder het bestuur uitgemaakt. Niets meer aan de orde zijnd©, sluit voorzitter rmrW dn.nlr de bijeenkomst. „He Volk" heeft onlangs de aandacht gevestigd op misbruiken, die in de gasindustrie zouden be staan. Volgens het blad zou er in ons land een stel sel bestaan, waarbij directeuren van gasbedrijven hun gemeenten benadeelen, door van leveranciers van kolen, fornuizen, gasmeters, ovons enz. 10 tot 20 pet. van het factuurbedrag als gift aan te nemen. Naast deze z.g. retourcommissies worden ook op uitgebreide schaal de prijzen van ovens, toestellen, enz. (in het algemeen artikelen, die wegens hunne hoedanigheid niet tegen prijscourantprijzen kunnen worden verkocht) verhoogd met een bedrag, bestemd voor den directeur en vastgesteld in overleg tusschen directeur en leverancier. Veelal heeft hierbij onder- handsche aanbesteding plaats, terwijl bij openbare aanbesteding het .deskundig" oordeel van den direc teur aan een bepaald systeem de voorkeur geeft. Het schijnt, dat deze misbruikon ook op het gebied van water- en electriciteitsmeters bestaan. Op deze wijze moeten de gemeenten in den loop der Jaren voor millioenen bij den neus zijn genomen. De zaak is thans in handen der justitie. Het zal eerlang dus wel blijken, in welken omvang dit euvel zich voordoet en de schuldigen zullen, afgescheiden van hun eventueele veroordeeling wegens ambts misdrijf (art. 362 en 363 strafwetboek), ongetwijfeld op hun post niet gehandhaafd kunnen blijven. „De Ned. Werkgever", orgaan van het Verhond van Nederl. Werkgevers, op deze onthullingen wij zende, zegt, dat wij hier te doen hebben met een hoogst ergerlijken vorm van corruptie, welke niet te verontschuldigen valt.. Dat het hier geldt een in de betrokken kringen sinds jaron bestaand, vrij alge meen misbruik (volgen» den zegsman van „Het Volk" zou hoogstons 10 pet, van do bedrijfsdirecteuren de ze gelegenheid om hun beurs te spekken ten koste van de gemeenschap niet benutten), kan niet als excuus worden aangevoerd. „Inderdaad", zegt „De Ned. Werkgever", „men heeft hier te doen met een hoogst ernstig en erger lijk kwaad, dat met wortel en tok dient uitgeroeid.. „Wij hadden echter niet gedacht, dat het in den publieken dienst zóó was doorgedrongen, als thans gebleken is. Het zal thans ook den sociaal-demo craten, die principieele voorstanders zijn van het „gemeenschapsbedrijf", omdat het werken in dienst van en ten nutte der gemeenschap hij de burgers al lerlei gunstige eigenschappen, als altruïsme en be langeloosheid tot ontwikkeling zou brengen, welke bij het particuliere bedrijf, dat slechts op het maken van winst is ingesteld, in de verdrukking zouden ko enen, wel duidelijk zijn geworden, dat het overheids bedrijf in, dit opzicht volstrekt niet hooger staat dan het particuljere. Maar ook ons komt het voor, dat het een hoogst bedenkelijk verschijnsel is, dat dit kwaad in het gemeentebedrijf zoozeer heeft in gevreten, Keuren wij het aannemen van steekpen ningen in het algemeen ten sterkste af, in over heidsbedrijven achten wij dit euvel bepaald onduld baar. „Imm'ers daar moet men vrijwel alles overlaten aan de bedrijfsdirecteuren. Men kan in een gemeente van den Raad en van B. en W. niet verwachten, dat deze van de technische bijzonderheden van het be drijf op de hoogte zijn. De leiding van zulk een be drijf is een vertrouwenszaak. Op den directeur van zoodanig bedrijf mag niet de minste verdenking rus ten. Helaas, juist dit vreezen wij heeft het voortwoekeren van het kwaad in deze kringen in de hand gewerkt. Men heeft geenerlei verdenking ge koesterd; men heeft geleefd in blind vertrouwen. Thans treedt aan den dag, dat juist deze eigenaar dige verhouding bU het overheidsbedrijf tusschen den bedrijfsleider en degenen die op zijn g8stie toe zicht moeten, doch niet kunnen uitoefenen, aan het ontstaan van misbruiken buitengewoon bevorder lijk is. „De Nederlandsche nijverheid lijdt van dit ge knoei ook schade. Enkele firma's profiteeren er van ten koste hunner concurrenten. Wij zijn er van over tuigd, dat vooral buitenlandsche firma's, die op dit punt minder angstvallig plegen te zijn dan Neder landsche, op groote schaal met dit corruptief mid del werken bij leveringen aan openbare lichamen. Moge de justitie 'n grondig onderzoek instellen naar den omvang van dit kwaad, niet alleen bij het gas bedrijf, maar in alle takken van den publieken dienst. Er zullen stellig vreemde dingen aan het licht komen." Anna Paulowna# 19 Angi. 1927. M. d. II. Wil s.v.pl. eau nflaatigj© in uwi hiadl afstaan voor onderstaande regelen: Voor korten tijd heeft ons gemeiemtebestu/iir de eigendommen der familie Wai boer in publieke ver kooping gepresenteerd, gemijnd. Naar mij ter oore is gekomen zal de villa „Biouw- lustf' wórden ingericht voor een tehuis van ouden van dagen. Naar ik tevens heb vernomen, is het initiatief voor dezen koop uitgegaan van ae S.D.A.P.-fraotie en waar zij in deze gesteund als één man door de andere raadsleden, lijkt jnjj een woord van huid© voor 't mooie doel. om onze arme ouden van dagen een goede verblürplaats aan te bieden# wed op zijn plaats. OCEAAN-VLUCHT MET EEN K.L3L-T0ESTEL. TJ'it Rotterdam, 19 Aug.. Een van de verkeerstoe- atellen van de K. L. M„ de II-NADK, dat den laat- sten tijd op de lijn Amsterdam—-Londen vloog en wel gebruikt werd voor pleiziervluchten boven de stad, is, naar wij vernemen, verkocht aan een van de Engelsche piloten van de Imperial Airway Com- pany, nl. aan den Schot Mac Intosh. Het toestel, dat zich thans nog op het vliegveld „Waalhaven" be- vindt, zal in de werkplaatsen van de K. L. M. ver bouwd worden.. De Engelsche vliegenier vertrekt er dan mee naar Engeland om van daar uit een Oceaan- vlucht te ondernemien naar Amerika. Het staat nog niet vast, of hij alleen de vlucht LondenNew York of DublinNew YorkSan Francisco zal maken. Daaromtrent zal de vliegenier later een beslissing nemen. Zoodra de H-NADK hier op Waalhaven ge reed is gekomen, zullen proeftochten met de machine worden gemaakt, eerst door Hollandsche piloten en daarna door Mac Intosh zelf. EEN AUTOREPARATIEFABRIEK AFGEBRAND. Uit Brussel, 19 Augustus. Vannacht is in de voor stad Jette de reparatiefabriek van automobielen van het leger afgebrand. De fabriek, die een oppervlakte van twee hectaren beslaat, 'is met de zich daarin bo- vindende auto's totaal vernield. De schade bedraagt verscheidene millioenen francs. In Zuid-Frankrijk woeden de boschbranden nu dag gen en nachten. De hosschen -dor Zcc-Alpoji-iiranden op twintig plaatsen tergelijkertijd, en het z.g. massief van Tanneron is in letterlijken zin het brandpunt, daar hier het meest «door het vuur is verwoest. Se dert 1923 heeft er niet zulk een felle brand in dit gebied gewoed. Zooals gemeld stellen militaire troepen en do be volking alles in het werk om het vuur te stuiten. De garnizoenen van Nice, Antibes en Draguignan hebben troepen gezonden. Het land, dat aan de spoorlijn CannesGrasse grenst, brandt hevig en het verkeer op de wegen is verboden. De branden bedreigen thans het .gebied van Nice. Troepen zijn gezonden, om aan het blusschingswerk mee te helpen. On Corsica zijn enkele personen door de bosch branden om het leven gekomen, terwijl ©r ook tal van gewonden zijn. De stoffelijke schade is nog niet te overzien. Do sterke wind aan de Fransche Rivièra, bemoei lijkt in ernstige mate het blusschingswerk. In ver scheidene dorpen is heel de bevolking dag en nacht in actie, om het vuur tegen to houden. Oannes is al hot ware door het vuur omsingeld. De temperatuur is er ondragelijk. Do zon is nu en dan volkomen door de rookwolken verduisterd. Pegomans en een drietal andere plaatsjes in het Siagne-dal worden bedreigd. Tusschen Pegomans en Turibeau zijn reeds verschillende huizen door het vuur verwoest Do bekende bedevaartskerk tusschen beide plaatsjes kon echter tot dusver toehouden blij ven. Volgens berichten uit Ajaccio (Corsica) zijn de dorpen Santa Lucia en Porto Vecchio door het vuur ingesloten. Redding is bijna onmogelijk. De bewoners zijn meerendeels gevlucht De politie, bijgestaan door de Senegaleesche troepen uit Bonifacio, helpt de bevolking bij het blusschingswerk Naar uit Nioe nog wordt gemeld, bereikten de boschbranden in Zuid-Frankrijk gisteren hun hoogte punt Er worden 5 personen vermist 10.000 H.A land werden verwoest De bladen melden dat de .branden meerendeels zijn ontstaan door de roekeloosheid der herders, die het kroupolhout in brand steken om hot volgend Jaar over nieuw weiland to beschikken, zonder zich om de gevaarlijke consoquonties to bekommeren. Rondom iBorgo, Vescorato en San-Martino heeft de hrand dusdanige verhoudingen aangenomen, dat de gemeenten zelf er door worden bedreigd. De gemeen tebesturen hebben te Bastia om hulp gevraagd. Da directe trein van Bastia naar Ajaccio kon niet ver der dan Casamoza komen, op 20 KM. van Bastia ver wij derd, daar het vuur de spoorlijn naderde. Om de zelfde reden kon ook de uit Ajaccio komend© trein niet verder dan Barcetta. STAKING BU DE RIJNSCHEEPVAART ÏN DUITSCHLAND. Donderdagochtend heeft in da Rijnhavens van Mannheim tot Bazel het personeel in de Rijnscheep vaart het werk neergelegd. Wjolff meldt nog, dat gestaakt wordt in de ha vens van Mannheim, Ludwigs'hafen, Karlsruhe, Kehl en Worms, terwijl uit alle andere havens berichten komen, dat toebereidselen worden getroffen voor do staking. Het conflict betreft in hoofdzaak de verkor ting van den vaar- en werktijd en de betaling van overwerk en Zondagsarbeid. De Duitsche Verkeersbond heeft zijn leden instruc tie gegeven langs den gfeheelen Boven-Rijn het werk neer to leggen, zoowel varen en sleepen als mede werken bij laden en lossen. Het verkeer rust zoowel van als naar zee. Voorloo- pig wordt het op den Midden- en Beneden-Rijn nog onderhouden, doch de staking aan den Boven-Rijn moet binnen korten tijd ook die van het overige ver keer ten gevolge hebben. Niet alleen het dekpersoneel, maar ook een gedeelte van fyefc machinepersoneel heeft het werk neergelegd. Bij de onderhandelingen tusschen de werkgersbon- den en den bond van machinisten en stokers bij de Rijnse waarb zienlij De s Het mi Boven- EEN Gist dat hi moete: vange wijzini vlucht proeve ONG Bij Allen' den d middt 6tig, OOI I11 1 films toonir het o ding DE Gis Amer zoeke hoofd derd, tion begro uit Ci teur hond Ibrach deeld strau twee] meeg nen 1 He naar ding ben broei de d GI berich Zoontj Ann 18 Au-, Om lutjes Veenh II. I Huw Hed na ce heid, der, B vader, in dei ventig Zijl Kol Get: die, ti famili voor stellii; Sch Voi Btellit van 1 kendi IR harti ,Vriei blijk, over] der, Oo i&rt en a. voor Ds. i woor tot 0 heen de' Sc] On med< Fam de v. bij ging Sc! TE vo< ïnerl nuut bord maal ten 1 koop Ster'

Schager Courant | 1927 | | pagina 2