r Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Bond van Ambtenaren bij de Water schappen in Nederland, afd. Noordholland. De Bakkerij-Tentoonstelling. Dinsdag 30 Augustus 1927 70ste Jaargang. No. 8108. ZUIDSCHARWOUDE. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „De Voorzorg" vergaderde ten lokale van don heer P. de Geus. De voorzitter drukte bij de opening er zijn ge noegen over uit, dat betrekkelijk velen de vergade ring bijwoonden, wat ongetwijfeld moet worden toe geschreven aan punt 3 der agenda. Na de goedkeuring der notulen werden eenige me- dedeelingen gedaan. Vooreerst dat het is voorgeko men, dat den penningmeester een rekening werd ge presenteerd, zonder dat het Bestuur wist, dat er een ziektegeval of operatie was. liet Bestuur verlangt, dat van ieder geval aan een der leden kennis wordt gegeven. Verder worden nog een 3-tal operatiege- v allen meegedeeld, waaruit de beteekenis van het fonds wel blijkt. Bij één geval zal het wel niet tot een operatie komen, doch het Bestuur meende, dat hier sprake was van wat in de besprekingen op de laatste ledenvergadering „een dubieus geval" is ge noemd en waarbij aan het Bestuur het recht werd gegeven daarover te beslissen. Eenstemmig had het Bestuur tot betaling besloten, wat thans door de vergadering werd gesanctionneerd. Ajlsnu werd aan de orde gesteld de reglementswij ziging. De toelichting omschreef dit aldus: Voorge steld wordt het reglement zoodanig te wijzigen, dat geen vergoeding wordt gegeven voor operatiekosten, doch wel voor verpleging, ook als geen operatie volgt en wel gedurende 42 dagen, inplaats van 30 dagen. De voorzitter zegt, dat men bij de toepassing van het geldende reglement voor verschillende moeilijke dingen komt te staan. Een geval kan lang duren, terwijl niet zou betaald worden, als er geen operatie volgt. Voor de betrokkene zijn de uitgaven toch be langrijk. Vandaar dat het Bestuur voorstelt in het j reglement te omschrijven, dat, als de leden in het ziekenhuis moeten verblijven, de ligdagen w>r- den vergoed. Bedoeling is dan verder geen operatie kosten meer te betalen, tenzij de vergadering anders wil beslissen en ook deze nog in de vergoeding wil opnemen. Dan aal, waar voorgesteld' wordt 42 lig dagen te vergoeden, ongetwijfeld contributieverhoo- ging moeten volgen. Verschillende aanwezigen voerden over dit voorstel het woord. De een wilde graag ook de operatiekosten in de risico blijven opnemen; een ander vulde dit aan door daarvoor een extra-heffing van b.v. 25 cent in te voeren; een derde voelde er voor, de gevallen waarbij geen operatie plaats heeft, niet te vergoe den, enz. Van Bestuurszijde w/srd er op gewezen, dat door het aannemen van het voorstel veel moeilijk heden en onaangenaamheden worden voorkomen. Men zal een zuiverder toestand krijgen. Vooreerst komt het Bestuur niet meer voor moeilijke beslissin gen te staan. Tweedens wordt het aantal ligdagen, dat vergoed wordt, vermeerderd. Derdens zijn er al heel wat leden in het doktersfonds, die dus geen operatiekosten hebben en aan wie dus. bij operatie f50 wordt gegeven, a.h.w. een cadeau. Zij, die geen lid van het Doktersfonds zijn, 'behooren over 't alge meen tot hen, die de operatiekosten wel zullen kun nen voldoen. Alles bij elkaar genomen, wordt de toe stand dus veel gezonder en meer in overeenstemming met het doel der vereeniging. Tot stemming overgaande, werd ten slotte het be stuursvoorstel met algemeene stemmen aangenomen. In aansluiting met de voorgaande besprekingen, werd door den heer S. de Groot de vraag geopperd, of nu ook de vergoeding voor mangelen knippen komt te vervallen. Gemeend wordt van wel. De secre taris, die het betreffende artikel voorleest, is van meening, dat, om alle misverstand te voorkomen, het noodzakelijk is, dat dit dan ook nu wordt vastge- steld, want met het reglement in de hand, waarin mangelen-knippen afzonderlijk genoemd wordt, zou de vergoeding wèl moeten worden gegeven. Ook dit werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De rondvraag levert niets bijzonders op, zoodat de voorzitter de bijeenkomst kon sluiten met dank te zeggen voor de prettige besprekingen en voor de eensgezindheid, waarmede de besluiten werden ge nomen. OUDE NIEDORP. Voon den dienstplicht lichting 1928 is alsnog voorgoed vrijgesteld; wegens broederdienst P. H. Winkel. HET AUTO-ONGELUK BIJ LEIDEN. IDe chauffeur van den, Belgischen auto. welke Donderdagavond bijl de Haagsche Schouw in aam rijding, is geweest niet een Ford-auto., bijl welke aan rijding de Fordi inelikaar gereden werd, een elfjarig meisje werd gedood, en twee dames en een heer ernstig weren verwond., is voorgeleid voor den recihter-comimissaris in Den Haag. Op vordering van den officier van justitie, mr. Rijken®, blijft de man. in verband imet den ernstigen aard van deze aan- rijding. voorloopig aangehouden. Omtrent het deskundig onderzoek naar dê oor zaak. vernamen wij, dat de mogelijkheidi van slip pen niet uitgesloten wordt geacht. De oorzaak van het ongeluk moet echter hieraan worden geweten, dat de Belgische auto links van den weg reed. De remmen van bedde autos alsmede de stuurinrichtin gen 'zijn volkomen in orde bevonden. De toestand van die slachtoffers van de auto- botsing op den Led dsohenweg nabij Leiden is voor uitgaande. Het stoffelijk overschot van de ll-jarige Maria van der Spoel is naar Hilversum overgebracht. De begrafenis is bepaald op heden Dinsdag. SCHAGERBRUG. Onze harddxaverij-vereeniging „Voorwaarts" hield Zaterdagavond 27 Augustus, des avonds half acht in het lokaal van den heer J. Broer hare algemeene vergadering, die door slechts 10 leden was bezocht. Door afwezigheid van dien heer K. Kant. presi deerde de 'heer Jb. die Moor. Na opening] volgde de lezing der notulen, die onder dankzegging aan den secretaris, den heer W. Klok, werden goedgekeurd. Daarna werd aan de orde gesteld de definitieve vaststelling van de prijzen der a.s. harddraverij. Het bestuur stelde voor deze prijzen, in verband met het 10-jarig bestaan der vereeniging, als volgt vast te stellen: eerste prijs f 400, tweede prijs 100, derde prijs f 50, en bij deelname van meer dan 12 paarden een 4de prijs van f 25. Bovendien wilde het Bestuur een gouden medaille beschikbaar stel len voor den pikeur van het winnende paard. Hoewel vanuit de vergadering de opmerking werd gemaakt, dat het bedrag voor den eersten prijs te hoog was. een ander lid daarentegen den prijs nog Wel hooger gesteld had willen zien, werd het Be stuursvoorstel aanvaard'. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Kant en L Brak werden biji acclamatie als zoodanig herkozen: de heer Brak nam de benoeming aan, terwijl) den heer Kant bericht van zijne benoeming zal worden Kezonden. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorzit ter ,met de beste wenachen voor het welslagen der draverij op 13 September a.8., de vergadering slo.ot. OUÜESLUIS. 9 De alhier voor ruim een laar geleden opgerichte rijvereniging is weder wegens niet voldoende deel name opgeheven. OUDESLUIS. In verband met de gewilligde postbestelling vanaf 1 September, alhier waardoor de twede kombestel- llng, zal plaats hebben 's avonds na 6 uur, heeft de directie der Schager Courant eone regeling ge troffen mot oen particulderon besteller. De Schager Courant zal dan vanaf genoemden datum in de kom worden besteld morgens na aankomst van den trein van 11 uur. In W i e r i ng er w a a r d moest een zelfde maat regel genomen worden door de verslechte konabestel ling. Ook hier zal de Schager Courant na aankomst van de tram van kwart over elven worden besteld. VERSCHILLENDE CURSUSSEN. De afdealing Opmeer en omstreken van de HoL landsche Maatschappdjl van Landbouw zal zoo moge lijk de volgende cursussen geven: een algemeene landbouwcursuis, een cursus in glascultuur. een in motorkennis en cursussen voor zeilfkazende boeren. PREDIKANT-BRANDROEPERl In de gemeente Broek in 'Waterland' vigeert, zoo als wij' reeds meldden, een verordening regelende den aiard en duur van persoonlijke diensten, waar in bepaald is dat alle mannelijke ingezetenen van 18 tot 50 jaair biji de 'brandweer, dienst moeten doen. Nu is krachtens deze, verordening onlangs de Herv. predikant ds. Rensink doori B. en YV. tot brandroeper benoemd, waartegen deze en anderen bezwaar hebben gemaakt. In de raadsvergadering is door een der leden over die benoeming afkeuring uitgesproken. En een an der raadslid stelde nu voor om de verordening zoo danig, te wijzigen, dat voorgangers van kerkgenoot schappen en practiseerende geneesheeren van die persoonlijke diensten aan de brandweer werden vrij gesteld. De voorzitter,, burgemeester P. J. Peereboom. w er op dat deze wijziging niet mogelijk is. daar het maken van uitzonderingen voor enkele personen door Ged/. Staten niet wordt toegestaan, hetgeen al eerder is gebleken. Bijl verschillende Koninklijke Besluiten is bepaald, dat van die diensten wel vrijgesteld 'kunnen worden zij' die op andere wijze in het openbaar belang werkzaam zijn- De voorsteller, de heer Uitentuis, meende dat een predikant en een dokter dergelijke diensten in het algemeen belang "vervullen en dus wel vrijgesteld kunnen worden. De burgemeester merkte nog op dat volgens de gemeentewet men in de onmogelijkheid imoet ver. koeren die diensten te kunnen doen. wil vrijstelling mogelijk zijn. Niettemin werd! bet voorstel tot vrijstelling van predikanten en geneesheeren met twee stemmen tegen aangenomen. Nu zuil endus Ged. Staten in deze zaak) een uit spraak krijgen te doen. ONGELUK BIJ DE STUW TE BORGHAREN. In die iMaas bijt Borgharen (Limburg) is men bezig een stuw te bouwen, in verband waarmee ongeveer de helft van de Maas daar afgedamd is, zoodat de strootmbreedte der rivier tot de helft is teruggebracht. Brij dien hoogen waterstand van thans stroomt het water daar, met ongeveer 800 M3. per seconde langs. Even achter dit versmalde gedeelte worden regel matig de arbeiders van dit werk overgezet. Zaterdagmorgen kwart vóór zes namen zes werk lieden plaats in een roeiboot, om naar het wterk te worden gebracht. 'Bij het afzetten van de boot in de snel etroomende rivier deed de roeier een valschen slag met den roeiriem; bijl sloeg over het water heen en raakte hierdoor het meesterschap over de boot kwijt. Deze werd door den snellen stroom opgenomen en tegen twee zandschuit]es geworpen, die enkele meters stroomafwaarts lagen. Door den snellen stroom ging de boot met de inzittenden, behalve de arbeider Tabak, die kans zag, zich aan een der schudten vast te grijpen,, onder da scheper, door Omstaande werklieden, die het ongeval zagen, beman den direct een tweede boot, om hulp te gaan deden. Ongeveer 300 meter van de plaats, waar, de bot was ondergegaan, wisten zij den -arbeider Wessedng te redden. De andere vier mannen verdronken. Het zijn de 29-jarige H. Bos uit Delfzijl, vader van drie kin deren; de 37-jarige J. van der Velden, de 27-jarige J. Winters, beiden ongehuwd en afkomstig uit Smil- de. en de 24-jarige A. Op de Bruist, afkomstig uit Nederweert. i OP KONINGINNEDAG GESLOTEN. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Schagen, vestigt er de aandacht van belanghebben den op, dat op Koninginnedag het kantoor te Scha gen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, né 14 uur (2 uur nam-), voor den postdienst zullen zijn gesloten. Voor behandeling van zaken den postcheque en girodienst betreffende, zijn de kantoren den gehee- 1 e n dag gesloten. Openstelling voor telegraaf en telefoon als op an dere werkdagen. MUZIEKT UINL Het concert van Zondagavond in den Miuziektuin door die Aimsterdamsche Postharmonie. is een groot succes geworden. Een groot succes inderdaad, voor de Tuincommüs sie, want het bezoek was enorm groot, daar een 1300 menschen den tuin vulden, ien een groot succes voor de Postharmonie en haar dirigient, den heer D. Speets, omdat het uitgevoerdè programma bij het talrijke publiek zoo'n gtroote, hartelijke waardeering genoot. Tegen de verwachting) in. waartoe de weersge steldheid! der laatste dagen, en zelfs tot des Zondags morgens aanleiding gaf. was het Zondagavond! heel mooi; weer, het was zeer goed te zijn in den Tuin en van heinde en verre waren belangstellenden komen opdagen. De Amsterdamsche Postharmonie had) van verleden jaar e°n goedé reputatie achtergelaten en zij' heetöt die reputatie zeer zeker gehandhaafd!. Met keurige voordracht en bijzonder beschaafden Mank werden de verschillende composities gespeeld, iedere wernsch en gedachte, die de directeur Speets in ziime levendige, gxacieuse, en soepele directie aan zijn leden kenbaar maakte, komt tot uiting, en daar de heer Speets een man van muzikalen smaak is en een levendig temperament bezit, dragen alle nummers van het programma het kenmerk daarvan. Al het ge presteerde was m-ooi. beschaafd van kleur en Mank. een genot om naar te luisteren. Met groot genoegen herinneren we ons de ouverture Antigone en de „Czardas" uit „Der Geiist des Wojewoden". keurig was ook de wals „Les Roses du Midi" en het slot nummer „Si j'étais Rol" oogstte door de markante, pittige voordracht en nuanceering zooveel bijval, dat een extra inarsch. met élan gespeeld, werd toegegeven Een grooten bijval, en welverdiend, oogstte de fluit- solo door den 'heer W J. Lonte Jz.. het Menuet Pit 1'Arlésienne" van Rizet werd muzikaal door hem ge speeld) en met de smaakvolle, bescheiden begeleiding door enkele Instrumenten uit het ensemble maakte dit een smaakvol geheel. Een mooie prestatie was dit. Al met al eeni goede avond voor alle partijen, voor het publiek dat genoten heeft, voor de uitvoerenden, die hun "werk zoo zeer gewaardeerd zagen, en voor de Tudncommissie. die haar streven weer beloond zag in alQe opzichten. BEROEPEN NAAR PARAMARIBO. Ds. Van Dijk alhier is beroepen naar de N«ed. Herv. Gemeente te Paramaribo (West Indi'ë). Naar wij vernemen, is het nog niet beslist, dat Ds. Van Dijk dit beroep zal aannemen. WINKELWEEK-ATTRACTIE. De heer M, Visser, die het denkbeeld van het opge wonden horloge aan de hand deed, verbond daaraan bij gebruikmaking van zijn idóe, de voorwaarde, dat de oudjes in de beide oude-mannen- en vrouwen-hui zen, door de feestcommissie getracteerd zouden wor den. Met volle en algemeene instemming nam de Winkelweekeommissie die voorwaarde aan. Wij kunnen nog mededeelen. dat het Maandag, middagprogramma der Winkelweekfeeston niet weinig in aantrekkelijkheid zal worden verhoogd, doordat een oscador vliegtuigen van de Kooy een demonstratie boven onze Gemeente zal geven. Het is het voornomon, dat deze vliegdemonstratie tijdens het bloemencorso In den namiddag zal plaatsrhebben. HENRI TER HALL'S REVUE 1B27. De jaarlljksche voorstelling van 'Honrii ter Hall1» revue zal ook dit Jaar niet ontbreken; van 8 tot en met 10 September komt de Revue 1927 weer in het Theater Royal alhier, en alls we ons niet ver gissen. zal het aan belangstelling van het publiek weer niet ontbreken. En waarom? Omdat Ter Halfs revue's uitblinken door schitterende toonee- !en, een oogonverbllndende pracht, maar vooral, om dat Buziau-'s grappen een heerlijken lachavond ver sohaffen. Eigenlijk konden we met deze algemeene. alles zeggende aanbeveling volstaan, maar toch willen we nog enkele oordeelvellingen van andere bladen weergeven: ..De Tij dj": Buziau is kunst geworden clownerie. Zoo heb ik dezen buitengemeenen Nederiandschen komiek vroe ger meenen te eeren. Die circusvoorstelling op het tooneel met Buziau als clown is het juweeltje van den avond. Zijn voorstelling met de drie quasipaard jes is een van een geweldige oerkomische kracht. De Ter Hall-revues hebben zich steeds onderschei den er tipt aanstootelijke uit geweerd werd. De heer Ter Hall heeft ide revue dn Nederland op peil gebracht en te midden der verwording rondom in het buitenland, terwijl men ook reeds in Ne derland de onwe 1 voegelijkbeid van de Parijsche re. vues hééft trachten te introducé eren gelukkig nog zonder veel succes ©telt de heen Ter Hall het zich. tot een eer. zijn revue te bewaren voor alle die- cadentie en haar een gezond volksvermaak met schoonheidsbekoring! voor oor en oog. te doen blijven „Schiedaimsche Courant". En evenals haar, voorgangsters is de Revue 1927 ook thans één weelde van schitterende costumes. •keurig uitgevoerde balletten, muziek en zang. terwijl het klavertje-vier. bestaande uit de dames mevr. Roosje Köhler—van Ghelder. mevr. Sophie Köhler— van Dijk en de heeren Piet Köhler en Buziau er maar .steeds de vróolijkheid' in weten te houden, waarbiji de laatste met zijn kostelijke mimiek en grappige zeggingskunst wel de allereerste plaats in neemt. In het Noordhollandscthi Koffiehuis van den heer L. Zwaag had Zaterdagmiddag 27 Augustus, om half 3 de 'ledenvergadering plaats van de afdeeling Noord- holland van. den Bond van Ambtenaren bijl de Wa terschappen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer C. Dorland. terwijl als secretaris fungeerde de heep P. Klok, beiden te Haarlem woonachtig. Nadat de Voorzitter met een hartelijk welkom de vergadering had! geopend, werd medegedeeld, dat de algemeene vergadering van den 'Bond op 10 Sep tember a.s. te Leeuwarden zal worden gehouden en dat de voor dien dag voorgenomen excursie naar de Zuiderzeewerken te Harlingen was vervangen door een bezoek dat gebracht zal worden aan de' land bouwtentoonstelling te Leeuwarden. Twee nieuwe leden hebben zich aangemeld. Ged). Staten hebben nog geen beslissing genomen ten aanzien van de zaak van den watermolenaar P. van Ledjen te Schermer. De rechtspositie der ambtenaren. Vervolgens komt in bespreking de wijziging in het algemeen reglement van Bestuur voor de Water schappen in Noordholland. ingeleid! door den secre taris. Nadat spr. er op had gewezen, dat de rechtsposi tie der ambtenaren biji de waterschappen nog, veel te wem&chen overlaat en het Bondsbestuur dan ook aan dit deel van zijn werkprogramma groote aandacht, had) gewijd, herinnert apr. eraan,, dat enkele jaren terug het Bondsbestuur zich tot de Staatscommissie tot voorbereiding van de wettelijke regeling van hes Waterschapsbestuur richtte, met verzoek, aan ver schillende punten betreffende de rechtspositie der ambtenaren' hare aandacht te willen schenken en zoo mogelijk in een wet vast te leggen. Tot nu toe werd hieromtrent niets vernomen, maar toen in 1924 werd vernomen, dat in de provincie NoordhoTlandi de herziening van het Algemeen re glement van (Bestuur voor Waterschappen in die provincie te zijner tijd in behandeling, zou komen, wendde het Bondsbestuur zich onverwijld tot Gedepu teerde Staten eni bracht verschillende punten onder de aandacht van dat college, allen ten doel hebbendé de rechtspositie der waterschapsambtenaren te ver beteren. Oum. werden de volgende punten naar voren ge bracht: le. Verkrijging van beroep bij Gedeputeerde Sta. ten tegen ongevraagd' ontslag van alle ambtenaren in vast dienstverband biji de Waterschappen; 2e. Vaststelling van bezoldiging van alle ambte naren onder goedkeuring van GecL Staten te stellen; 3e. Afschaffing van benoeming voor een bepaald aantal jaren. Het heeft groote voldoening gewekt, dat blijkens het door Ged. Staten toegezonden ontwerp in hoofd zaak aan het verlangen van het Bondsbestuur is voldaan. Wat evenwel het onder le. genoemde be treft. was het Bondshestuur teleurgesteld, omdat in het ontwerp wordt voorgesteld het beroep te beper ken 4tot dat van secretris. penningmeester en water bouwkundigen ambtenaar. Ook ten aanzien van de wijziging onder 2e. ge noemd. wordt in het ontwerp een beperking gemaakt. De wijziging toch wordt in het ontwerp als volgt omschreven: .de beslissing, welke andere ambtena ren dan secretaris, penningmeester en waterbouw kundige ambtenaar, noodig zijn en de regeling van de bezoldiging, de vergoeding van reis- en verblijf kosten en emolumenten en de overige arbeidsvoor waarden van die ambtenaren, die eene betrekking of gelijktijdig twee of meer betrekkingen bij: het Waterschap bekleeden, waaraan eene wedde of een gezamenlijk bedrag aan. wedden, met inbegrip van emolumenten, van meer dan f 400 is verbonden, be hoeven, alvorens te kunnen werken, de goedkeur- ring van Ged. Staten". In de toekomst zal het mogelijk zijn een zekere categorie van ambtenaren buiten deze gunstige be paling te sluiten en de vraag rijst dan ook of het niet gewensdht zou zijn, dat deze beperkende bepa ling wordt vervangen door in het algemeen te spre ken van ambtenaren in vasten dienst, temeer daar deze beperking scherper is getrokken dan de Pen sioenwet 1922 aangeeft. De wijziging onder 3a genoemd, houdt in het be ginsel'. dat alle ambtenaren voor ombepaalden tijd! worden benoemd. Art. 158 van het ontwerp echter laat nog toe, dat bij' hunne aanstelling anders wordt bepaald. Dergelijke uitzonderingsgevallen zullen zich echter wel' zeiden voordoen. Hoewel! dus het ontwerp van Ged. Staten wel ver betering van de rechtspositie van de ambtenaren bij de waterschappen in Noordholland inhoudt en aan het college van Ged. Staten daarvoor dank wordt ge bracht, zal1 het Bondsbestuur toch de aandacht van het Prov. Bestuur vestigen op de gedane opmerkin gen over de voorgestelde wijzigingen. ;Een korte bespreking wordt omtrent dit punt ge houden, waailblji de Voorzitter als zfln meening ta kennen geeft, dat al kan ieder polderambtenaar ten aanzien van een bestuursbesluit bij Ged. Staten in beroep gaan en al zullen Ged. Staten alle middelen aanwenden om een gedaan onrecht te herstellen, spr. betwijfelt of Ged. Staten bh machte zullen zijn een dusdanig genömen besluit te vernietigen. Ged Staten kunnen thans nog niet anders doen dan de goede lijn aangeven. Het werken van den Bond is dus om voor alle ambtenaron de rechtspositie t)o verkrijgen. Benoemingen. Vervolgons komen aan de orde de volgende benoe mingen: le. van. een plaatsvervangend lid' der fl- nantieele commissie van de afdeeling. wegens perio dieke aftreding van den heer K. Humer te de Rijp; de heer A. de Heer te Schagen wordt met groote meerderheid van stemmen gekozen. 2©l Aanwijzing van een candidaat voor een plaats vervangend! lid der Finantieelo Commissie van den Ned. Bond, eveneens wegens periodieke aftreding van den heer 'K. Humer. Met 23 van de 30 stemmen wordt ook nu de heer A. de Heer als zoodanig benoemd, 3e. 'Benoeming van afgevaardigden en plaatsver vangende afgevaardigden naar de op 10 September as. te Leeuwarden te houden algemeene vergadering. Vorig, jaar waren plaatsvervangers de heeren Grin te Burmer en Van den Berg te Scharwoude. die zooals gebruikelijk is. thans benoemd worden als af gevaardigden. Tot hunne plaatsvervangers worden benoemd respectievelijk de heeren J. Keesman Cz. te Schagen met 29 stemmen en C. Koel te Oost- zaan met 27 stemmen. Door den secretaris worden nog mededeelingen gedaan omtrent het inleveren van aanbevelingen voor benoeming van 3 commissarissen voor! bet pen sioenfonds. beheerd) door den Pensioenraad. 'Blij de rondvraag wordt nog een huishoudelijke zaak besproken en nadat dan Alkmaar is aangewe zen als plaats waar de volgende ledenvergadering zal worden gehouden, sluit de Voorzitter de vergade ring, waarbiji hiji hartelijk dank zegt voor de belang stelling die de leden hebben betoond en de hoop uitspreekt, dat de leden hun best zullen doen om de afdeeling Noordholland vooruit te brengen. In 'de maand September zal het ten onzent niet aan feestelijkheden ontbreken m w ar land. bouwtentoonstellmgien hier meer dan eens werden gehouden komt nu iets nieuws onze aandacht) vra gen. De bakkers in onze omgeving1 zijn gedurende een tiental jaren in een vereeniging saam ver bonden en ter gelegenheid van die herdenking wil len zij aan het publiek laten zien, dat ook zij met hun rijd zijn meegegaan en niet. meer lier oude systeem volgen. Menigeen onzer heeft dit vers vhil reed opgemerkt en de vernieowdo win kels, de ne te e alages, moderne ovens en m achi nes. die in de baJdtorbVbedrijven reeds zijn inge voerd, zijn even zoovele blijken van' den nieuwen koers. Vanzelf is nu# ook het brood beter dan vroegerde keuringsdiensten stellen aan dien b k- k)er nooge ©isohen, en dies heeft heb vakonderwijs meer dan voorheen de aandacht van hen, die dit werkzame vak beoefenen. Het is mede daarom, dat de bakkers ook aan het publiek wenschen te laten zien de vorderingen, die zij1 hebben gemaakt, en hebben zij1 het aangedurfd eene tentoonstel^-1 ling te houden van hunne producten die op Woemdag 21 S?pt de- najm., en op Donderdag! 22 Sept., den geheelen dag zal zijn te bezichtigen in het Noord Hollandsoh Koffiehuis alhier. Vooraf worden aan verschillende vakwedstrijden g-eliour den, waar uit de giehoele provincie boven het IJ inzendingen worden gedaan en die door bekwame vakmenso'heu zullen worden gekeurd en daarna worden tentoongesteld. Onwillekeurig vraagt ge, of het wel de moeite waard zal zijn brood te gaan zien/ dat (gje toch eiken dag onder het oog krijgt en dagelijks eet. Echter krijgt ge wel oen anderen indruk van deze zaak. als ge nader wordt ingelioht en ver noemt, hoe het daar zal gaan. Op den voorafgaanden Dinsdag zult ge van heinde en verre menschen zien aankomen, beladen met pakken en manden en kisten, inhoudend o het gebak,dat hier de proef zal moebon doorstaan. Het zjjn de mannen, die al weken tevoren proef hebben gebakken en nu met de noodige voor zichtigheid hunne prodhoten zelf willen brengen en dit geen andier toevertrouwen. Ze zijn in twee groepen verdeeld: Patroons en Gezellen of bakkerszonen, en beiden doen hun best om de eerepalmen weg te dragen. Vandaar hunne uiterste zorgvuldigheid, waarmede ze de kunststukken be handelen. Zoodra ze binnen zijn, worden deze voor- zichtiglijk ontpakt, van een nummer voorzien en op breede tafels neergelegd. Een bijgevoegde enveloppe moet geheel blanco zijn en goed zijn gesloten en bin nenin moet een naambriefje van den inzender zijn gevoegd. Zoodoende wordt het geheim van den in zender bewaard en de Jury weet nimmer den naam, totdat de prijswinnende nummers worden bekend ge maakt en de naambriefjes kunnen worden openge maakt. Op die tafels vindt ge dan ook alle producten der edele bakkerskunst, eenvoudige zoowel als kun stige en in breede rijen ziet ge zoowel het gewone wa ter-en-melkbrood, alsmede het hier zoo bekende Tar webrood, evenals de brooze Beschuit, het heerlijke Krentenbrood, de sierlijke Tulbanden en de kleine, smakelijke Luxe Broodjes. Ook werkelijke kunstvoorwerpen kunt ge er vin den, of meent ge soms, dat brood dn zijn eenvormig heid het eenige product is van den bakker? Daar komen ook de zoo heerlijk uitziende vlechten en kran sen, zoomede allerlei voorwerpen, die uit het deeg kunnen worden vervaardigd. 'Maar ook de Banketbakkerij zal ruim zijn vertegen woordigd en daarvan weet ge toch zeker wel, dat ze werkelijke kunststukken kan opleveren? Ook vindt ge geheele collecties van dit alles bij elkander en ieder deelnemer in die klasse krijgt een vierkante meter ruimte te zijner beschikking en moet daar zijne pro ducten zelf op uitstallen. Alle deze dingen worden eerst gekeurd en daarna zoodanig uitgestald, dat ge ze zoowel van 'binnen als van buiten kunt bewonde ren. En de producten, die een prijs hebben verworven, worden op een eereplaats gelegd. Het zal u dan als leeken, die wel brood eet, maar geen brood k e n t, tenminste niet weet, welke eischen een bakker stelt aan brood, wel opvallen, dat gij een ganscli anderen maatstaf aanlegt, dan de keurmeesters, die u voor zijn geweest. Er zal echter ook nog wel iets anders te zien zijn, want op het tooneel recht voor U wordt een voor stelling gegeven van het maalfoedrijf zoo nauw aan het bakkersvak verwant In vroeger tijden en he den ten dage. De maalindustrie is geheel vervormd in de laatste eeuw en daarvan ziet ge hier de aan schouwelijke voorstelling. Naast den ouderwetschen molen, wier wieken hier zelfs zonder wind, lustig idraaien en die U den molen laten zien, dien wij1 allen van buiten kennen, zal een moderne meelfabriek ver rijzen, die een maquette is van de groote meelfabriek „De Maas" te Rotterdam. Deze fabriek is de grootste en best geoutilleerde fabriek van ons land en behoort tot een complex van drie fabrieken, waarvan de anderen gevestigd zijn te Middelburg cn te 's Hertogenbosch en die samen den naam dragen van N.V. Meelfabrieken der Nederlaml- sche Bakkerij. Deze zaak is het eigendom der Ne- derlandsche bakkers, zooals de naam reeds aan duidt, en meer dan de helft der bakkers in ons land

Schager Courant | 1927 | | pagina 5