te VASTE PLANTEN voor SNIJBLOEMEN. Verlaten Kinderen. Vaktentoonstelling op Bakkerijgebied Groot gecombineerd Sluitings-Concert 16 snees Haverstroo, jonge Huishoudster, een groote stuit Mest, Smidsknecht. Attentie s.v.pl. BOELHUIS Enschedé KANARIES beste Biggen, BEZOEKT met September te SCHAGEN de Predikbeurten. Zondag 4 September, 's avonds 8 uur: te geven door Schagen's Harmoniekapel (Dir. J. Dol) en de Schager Orchestvereeniging (Dir. J. Hovenier), afgewisseld door Piano»Soli te geven door de heeren J. A. Sprengers en Leo König. Jacob Pieter. Dirk Scheltus, Dankbetuiging. Dankbetuiging. Thans is 't de geschikte tijd voor het aanschaffen van DlfDIIIT MOLENSTRAAT 135, l\l\UI I 3 SCHAGEN - Tel. 78. aan den Ruigeweg, Kippenboeten, Ph. ROOBOL SCHAGEN. een HUIS, Wieringer Bioscoop Strandfeest te St. Maartenszee, Kinderwagen STRAALKACHEL. in Hotel Renooij, PRACHT ZANG- EN SIERVOGELS. 90U0VISSCHEN vanaf 15 cent. G. KROUWEL, voor en ten behoeve van de weezen te Wieringer waard, verpleegd wordende door het Burgerlijk Arm bestuur te Wieringerwaard. Tevens is overgelegd een akte van boedelbeschrij- ving. Het Burgerlijk Armbestuur aanvaardde na verkre gen Kon. toestemming, dankbaar de nalatenschap. Naar Aanleiding dezer erfstelling, wensch ik, aldus de voorzitter, een woord ter nagedachtenis te spreken. (Alle leden staan van hunne zitplaatsen op.) Klaas van Zoon en werd in deze gemeente geboren 13 Augus tus 1846 en overleed hier 7 September 1925. Bijna zijn geheele leven woonde hij in deze gemeente. In 1867 en 1868 was hij woonachtig te Winkel en in 1870 trad hij hij de Ned. Marine als vrijwilliger in dienst, om in 1876 als gepasporteerd marinier wederom in deze gemeente terug te koeren. Hij vestigde zich toen als slager en ging tevens uitoefenen de praktijk van vee- verloskundige en dierenarts. Als zoodanig deed hij zich kennen als een kundig man met veel ambitie en ijver voor zijn werk. Bij de veehouders stond hij hoog in aanzien en genoot hij veel vertrouwen. In 1894 trad hij in het huwelijk met mej. Marijtje Breed. Hun huwelijk bleef kinderloos. Als pleegdochters nam hij in zijn gezin op Anna en Trijntje Stuurman, stiefkinderen zijner echtgenoote. Bijzonder soms in zijn optreden en uitdrukking, was hij toch voor hen, die hem kenden en verder doordrongen dan tot de oppervlakte, de man met een goed hart en best karakter. Persoonlijk heb ik hem leeren .kennen in den mobilisatietijd, toen hij mij met de vleeschdistributie ter zijde stond. Eerlijk en trouw was hiji in al zijn handelingen. Ik héb de vaste overtuiging, dat hij bij het maken van zijn wilsbeschikking gedreven werd door bur gerzin en edele gevoelens; en dat hij bezield was met medelijden voor de kinderen, die bij het verliezen hunner ouders onverzorgd achter blijven. Eerbiedige hulde wil ik daarvoor op deze stonde torengen aan zijne nagedachtenis. Bij ons zal hij in beste herinne ring blijven en zijn naam zal in de geschiedenis onzer gemeente in lengte van dagen in eere geboekt blij ven. Om echter niet alleen den naam: Klaas van Zoonen, maar ook' zijn beeltenis aan hen. die na ons komen te kunnen toonen, stel ik voor zijn weduwe een portret van hem te verzoeken, opdat dit geplaatst zal kunnen worden in het ter beschikking van het Burgerlijk .Armbestuur staand gebouw. Dit voorstel werd onder applaus aangenomen Diversen. Van Ged. Staten is de gemeenterekening over 1925 goedgekeurd terug ontvangen. Ingekomen zijn de verslagen over 1926 van het Prov. Electrisch Bedrijf; van de Waterleiding; van den Keuringsdienst van Waren, van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst met de winst- en verliesreke ning over 1926. Al deze stukken zullen 'bij de leden circuleeren. Door Ged. Staten is de beschikking forensenaanslag van C. Spaans Hz. te Winkel, vernietigd; die van J. Blaauboer, Anna Paulowna, blijft gehandhaafd. Bij Kon. besluit is het beroep dat Anna Paulowna instelde inzake vernietiging aanslag Groneman, on gegrond verklaard, die aanslag is vernietigd. De forensenaanslag van Jto. Kaan zal door den Raad van State later nog worden behandeld. Anna Pau lowna is in beroep gegaan. Wenschelijk is wel het beroep te gaan bestrijden. De heeren Sieswerda en Van 'Ham vragen ten be hoeve van een te houden avondcursus, een subsidie ad f 150, n.1. 40 avonduren a 2y2 uur, voor f 1.50 per uur. Dit verzoek zal bij de begrooting worden behan deld. Verder is ingekomen: a. een schrijven van de com missie van uitvoering Vleeschkeuringsdienst, met een concept van gemeenschappelijke regeling. Op enkele uitzondering na is dit precies als de vorige. Wordt besloten, dat de Raad alhier zich met deze regeling voorloopig voor een jaar kan vereenigen. De Kanalisatie. - Geen bijdrage. b. Een adres van de commissie voor de Kanalisatie van Westfriesland, waarbij gevraagd wordt gedurende 40 jaar een bijdrage van f400 'sjaars. Voorzitter zegt, dat in de vergadering met het Pol derbestuur, waarbij ook de Raad was udtgenoodigd, door den heer Ringers inlichtingen zijn gegeven. We kunnen dus aannemen, dat allen goed op de hoogte zijn. B. en W. stellen voor, dit adres aan te houden en met den volgenden Raad te behandelen. Het geldt een uitgaaf voor 40 jaar. De heer Jb. Waiboer ziet niet in, waarom het nu niet kan worden behandeld, waarom staat het anders op de concovatie? Wethouder Sleutel meent, dat er in B. en W. wel over gesproken is, doch dat over een voorstel van B. en W. in deze niet is beslist. Wethouder Koster beaamt evenwel, dat in B. en W. is besloten om voor te stellen: aanhouding. Voorzitter zegt nog, dat B. en W. dit voorstellen, doch als de Raad het anders wil, kan 't ook nu wor den 'behandeld, doch dan is er geen voorstel van het Dag. Bestuur. Een breedvoerige discussie volgt nog hierover. De heer Blaauboer wil het nu behandelen. De heer Speets zou 't zeer op prijs stellen eerst een voorstel van B. en W. te hooren en wil daarom aan houden. Ten slotte wordt met 52 stemmen besloten om het adres nu te behandelen. De heeren Koster en Speets waren voor aanhouden. Voorzitter zegt, dat we ook in eens kunnen bijdra gen, wat dan f6700 zou zijn. De heer Blaauboer: Dan ben je het tenminste in eenen kwijt. De heer Koster zegt, dat het zijn aandacht getrok ken heeft in de vergadering te Alkmaar, dat de bij drage voor Wieringerwaard wat lichtvaardig ia ge steld. De heeren Waiboer en Blaauboer doen zich kennen als groote tegenstanders en verklaren, dat ze door de toelichtingen van den heer Ringers weinig wijzer zijn geworden in hoeverre Wieringerwaard er belang bij heeft. De heer Speets stelt zich op een ander standpunt en meent dat we onafhankelijk van het bedrag, wel moeten bijdragen, brengt in de eerste plaats hulde aan hen, die reeds 8 jaar aan de voorbereiding heb ben gewerkt. Andere gemeenten hebben zeer zeker grootere belangen er bij dan Wieringerwaard, doch ik meen dat we er niet geheel afzijdig tegenover moeten staan. Al hebben we geen direct voordeel, kan 't toch mogelijk zijn, dat we in de toekomst er wel bij gebaat zijn. De heer Speets wil niet vasthou den aan het gevraagde bedrag, doch meent, dat we toch iets kunnen bijdragen. Voorzitter zegt, dat de heer Ringers heeft gezegd, dat de verschillende bijdragen na rijpe overweging zijn vastgesteld, het blijft evenwel een schatting. In de le plaats kunnen we vragen: zal er aanleiding be staan bijdrage te verleenen en dan geloof ik dat er redenen bestaan om er niet afzijdig tegenover te We kunnen verwachten, dat het kanaal langs Westfrieschedijk, Meeldijk en 't Wad zal gaan en spr. kan daarom niet inzien dat Wieringerwaard er in de toekomst geen belang bij heeft. Het geeft meer gele genheid tot vervoer; men kan grootere hoeveelheden te water vervoeren. Het ontlast de wegen en krijgen door concurrentie waarschijnlijk goedkooper vervoer. Het is een algemeen Streekbelang. Het kan heel goed zijn, al voelen we er nu niet zoo sterk voor, dat er in de verre toekomst voordeelen aan verbonden zijn. Onze gemeente staat er niet zoo slecht voor, zoodat er wel iets kan worden bijgedragen. Niets kan ga- beuren zonder geld. De heeren Waiboer en Blaauboer spreken dit nog weer tegen, terwijl wethouder Koster o.m. nog op merkt, dat het vervoer per vrachtauto nog steeds toe neemt. Na nog zeer breedvoerige discussie stelt voorzitter de vraag: Zullen we subsidie geven, ja of neen? Er kan dan later over 't bedrag worden gesproken. Met. 5—2 stemmen wordt besloten, geen bijdrage te ver leenen. De heeren Koster en Speets willen wel, ter wijl de heeren Peper, Slikker, Waiboer, C. Blaauboer en wethouder Sleutel niet willen bijdragen. De heer Speets wil nog constateeren, dat de ge meente Wieringerwaard door niet bij te dragen, ter wijl het groote kanaal langs de grens der gemeente gaat, alle zeggenschap in deze verliest. Voorzitter: Het is afgestemd, dus kan als afgehan deld worden beschouwd. Voor de Alkmaarsche HandelsschooL Geen verhaal op de ouders. c. Een schrijven van B. en W. van Alkmaar om een bijdrage van f 109.90, ten behoeve van een leerling uit deze gemeente aan de Handelsschool. Voorzitter zegt, dat vorig jaar ook hierover is ge sproken en toen is besloten, de bijdrage te verleenen. Alkmaar wilde voor 27 Aug. bericht hebben en nu zijn B. en W. eenigszins vooruitgeloopen door reeds te berichten dat de bijdrage zal worden verleend, wat de heer Blaauboer doet opmerken, dat B, en W, wel voorlijk zijn. Voorzitter: Neen. pardon, deze leerling is overge gaan van de le naar u« 2e klasse. Wanneer de Raad bezwaar maakt, moet er verhaal worden toegepast. B. en W. stellen voor, dit bedrag op de begrooting te plaatsen. Dit is de eenige leerling- pp wien ver haal kan worden toegepast. We moeten niet verge ten, dat de heer 'Schenk evengoed schoolgeld betaalt. Voor andere leerlingen is bijdragen verplichtend. Het is nu toch billijk, dat we nu voor dien eenen leerling ook bijdragen. Alkmaar heeft verleden jaa- tegenover de buitengemeenten overeenstemming be reikt. Laten we ons nu niet onthouden. De heer Blaauboer staat nog op hetzelfde stand punt als verleden jaar; waar te verhalen is, moeten we het doen: Wethouder Sleutel meent, dat voorzitter er met Schenk over spreken zou. Voorzitter zegt, dat dit toch niet voor de openbare vergadering was, doch de heer Sleutel is van oor deel, dat dit heel goed in het openbaar kan worden behandeld. Voorzitter wil dan, wanneer de heer Sleutel dit ter sprake brengt, wel zeggen, dat, als de heer Schenk het moet betalen, hij het ook zal doen. Dit neemt echter niet weg, dat B. en W. zich op het standpunt plaatsen, waar voor die andere scholen geen ver haal wordt toegepast, wij het nier ook niet moeten doen, dat zou niet billijk zijn. De heer Blaauboer: Wij zijn niet onbillijk, doch de wet is onbillijk. Voorzitter is dit met Blaauboer eens, doch dan moeten er pogingen worden aangewend om dat an ders te krijgen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. om geen verhaal toe te passen, met 4—3 stem men aangenomen. Tegen de heeren Peper, Slikker en Blaauboer. De rekeningen over 1926. Volgt goedkeuring rekeningen Burgerlijk Armbe stuur en Woningbouwvereniging, welke bereids zijn nagezien door de heeren Peper en Slikker. Eerstge noemde brengt rapport uit en deelt mede, dat alles in volkomen orde is bevonden en adviseert tot goed keuring. Ontvangsten Burgerlijk Armbestuur f8125.78; uitgaven f6659.60; saldo f 1966.18. Van de woningbouwvereniging geeft de balans een bedrag aan ad f48072.UK. Exploitatierekening huizen f2978.85, bouwterrein f 43.67. Voorzitter brengt hulde aan Burgerlijk Armbestuur en bestuur Volkshuisvesting en zegt 'dank aan de commissie. Mede namens de heeren Waiboer en Blaauboer deelt de heer Speets mede, dat door hen de gemeen terekening is nagezien en volkomen in orde ia be vonden, waarna men tot vaststelling adviseert onder dankzegging aan den ontvanger. Deze rekening gaf als ontvangst gewone dienst f52818.84K, uitgaven f 43681.33, saldo f 9137.51 K. kapitaalsdienst f 1019.83. Alle rekeningen worden goedgekeurd en ook deze commissie wordt dank gebracht voor haar omvang rijk werk. Laatste punt is aanbieding begrootingen Gemeente en Armbestuur voo'r 1928. De begrooting Burg. Arm bestuur sluit op een bedrag van f7000, wat als sub sidie van de gemeente wordt gevraagd. De gemeente- begrooting geeft een eindcijfer aan van f52605.99K, met een po9t voor onvoorzien ad f 4641.72. De inkom stenbelasting is geraamd op f 17700. Dit is f 1300 lager dan verleden jaar, met een zelfde vermenigvuldi- gingscijfer. De Rondvraag. Al of niet collecteeren? Wethouder Koster zegt, dat in de notulen wordt gesproken over collecteeren voor de stormramp. Wanneer men nagaat, wat in verschillende deelen van ons land is ontvangen, dan is dit buitengewoon slecht geweest. De uitkomsten waren bedroevend. Zouden wij niet op ons genomen besluit terugkomen en maar niet collecteeren? Hierover zal in comité nog nader worden gespro ken. Ten afscheid. Aangezien niemand meer iets heeft, wil voorzitter deze vergadering niet sluiten, alvorens even te heb ben herinnerd aan wat er gedurende deze laatste zit ting9periode in deze gemeente tot stand is gebracht en noemt dan o.m. als belangrijke hesluiten: Elec- triciteit, waterleiding, overdracht van de electriciteit, enz. U allen hebt daaraan meegewerkt^ waarbij steed9 een goede toon was waar te nemen. Ik stel dit zeer op prijs en betuig daarvoor aan allen dank. Bijzonde ren dank aan die heeren, die nu heengaan. De heer Peper, die gedurende 8 jaar zitting heeft gehad, heeft zich teruggetrokken; de heer Slikker had een min der gunstige plaats op de candidatenlijst, terwijl de heer Waiboer genoodzaakt was uit ons midden te gaan, omdat een categorie van kiezers bij voorkeur stemmen een uit de buitenwijk heeft verkozen. Ik wil U allen dank betuigen, dat U naar uwe beste krachten de belangen der gemeente hebt helpen be vorderen en wil den wensch uitspreken, dat U steeds al is 't dan op andere wijze, de belangen dezer ge meente zult helpen bevorderen. De heer Waiboer betuigt ook namens de beide an deren hartelijk dank voor de waardeerende woorden, alsmede voor de prettige samenwerking en hoopt dat met den nieuwen Raad ook weer dezelfde aangename samenwerking zal bestaan. Hierna sluiting. ZONDAG 4 SEPTEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te. Haringbuizen, voonn. 10K uur, Ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingertiomi, geen dienst. Burgervlotbrug, vooraa. 10K uur. DS. R. v. <1. Veen. Oudesluis, nam. 8 uur. Ds. R. v. d. Veen. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorin. 10 uur, Ds. L. Horvath uit Hongarije. Nam. 2 K uuir, Ds. L. (Horvath. ZEER MOOI, AFWISSELEND PROGRAMMA. Leden vrij, riet-leden f0.50. M. GROOTES—DONKER, P. Mx. GROOTES, geven kennis van de geboorte van hun ZOON Aartswoud, 31 Aug. 1927. Ondertrouwd: H. W. A. MOLENAAR en M. MIDDELKOOP Jd. Kolhorn, 1 September 1927. Huwelijksvoltrekking 16 Sept. d.a.v. Qeen ontvangdag. Oud ertrou wd: P. KOSSEN Cz. en A. DE VOS Bd. Oudesluis, o 0„ Wieringerwaard, 2 September 1927. Huwelijksvoltrekking 16 Sept. a.s. Heden overleed, na éen smarte lijk lijden van 8 dagen, mijn ge liefde Echtgenoot,. in den ouderdom van ruim 56 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote, Wed. D. SCHELTUS'Hoogland. Oude Niedorp, 31 Aug. 1927. Hiermede onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling, 'bij de geboorte onzer Dochter ondervonden. T. SLUIS—SIEWERTSEN. G. SLUIS. Kolhorn, 3 September 1927. Hartelijk dank aan allen, die blijken van deelneming gaven bij het over lijden van onze lieve Vrouw, Dochter, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. A. BRUIN—Klok. Uit aller naam G. BRUIN Sz. Ruigenweg, St. Maartensbrug. Getrouwd: Jb. I. HOVENIER Jbzn. en G. DEKKER Pd. die, mede namens hun wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwe Niedorp, 31 Augustus 1927. S. DE REUS en A. DE REUS—Rooker zeggen door deze hun hartelijken dank, voor de vele blijken van belang- slelling 28 Augustus j.1. ondervonden. Winkel, September 1927. Bij deze betuigen wij onzen harte- tijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onze lieve Vrouw, Dochter, Zuster en Be huwdzuster. Mej. Maartje Lookman, geb. Rijs. Ook onzen hartelijken dank aan heeren Dragers voor de laatste eer aan de geliefde overledene bewezen. Uit aller naam J. W. LOOKMAN. Schagen, September 1927, 1827 1927. Voor de vele blijken van waardee ring, ondervonden bij het 100-jarig bestaan mijner Zaak j.1. 20 Augustus, roep ik een hartelijk dank toe aan Cliënten, Familie, Vrienden en Be kenden. Hopende door een ruimen gunst het verder voortbestaan mogelijk te maken. Uit aller naam J. OUDENDIJK en Opvolger. Wieringerwaard, Sept. 1927. GEVRAAGD: J. SLOT Kolhorn. Groote sorteering hierin vindt U bij Ondergeteekende bericht hiermede aan zijn geachte Cliëntèle, dat hij aan zijn zaak heeft toegevoegd, verschillende artikelen van de firma DROS. (Eerste Texelsche Advocaatfabriek.) Gezien de prima qualiteit welke deze firma levert, kan ik ieder beslist aanbevelen een proeforder bij mij te bestellen, en twijfel ik niet of U blijft van mij geregeld betrekken. Vraagt Dros' Advocaat, Dros' Limonade-siropen, Deze staan onder contröle van Dr. Hamel Roos Harmens en voldoen deze artikelen aan de hoogste elschen. Ook vrage men Dros' Voorburg, Dros' Schilletje, Dros' Chery brandy en verdere likeuren, dit alles is eigen fabrikaat van de firma DROS. Verder Hoboken Oude Jenever en Cognacsoorten. op Woensdag 7 Sept. a.s., des voorm. 10 uur (n.t.), ten verzoeke van den heer J. C. Ren tenaar, op zijn bedrijf bij de plaats „NOLLENSTEIN" van diverse w.o. een van steen en 5 houten. Voorts Broedmachine, 2 Kunstmoe ders, Timmer- en Brandhout en een partijtje Kippen. Deurw. VAN HUIT. De associatie van Mrs. M. V. Polak en Arn. Veldman, advocaten en procureurs te Helder, is met 1 September 1927 geëindigd. Het kantoor wordt overgenomen en voortgezet door IWLr. Arn. Veld. man en blijft gevestigd Ka- naalweg 7, aldaar. Te koop voor afbraak: te Nieuwe Niedorp C 52. Gegadigden gelieven vóór 10 Sep tember a.s. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van de Firma J. L. van HERWERDEN, aldaar. TE KOOP: 1 Partij Grèsbuizen, 10 en 12 dms. 1 Partij Schoorsteenpotten met kop jes. 1 Partij Betonpalen. Draineerbuizen, 56—8, steeds voor radig, bij M. SCHOEN, Loet E 63, Metselaar, Schagen. TE KOOP: bij Jb. BRUIN Szn., St. Maarten. Maandagavond 5 Sept. met film: Aanvang half acht o.t. S. K0S Callantsoog. Zondag 4 September heeft het dat op 21 Augustus niet is doorge gaan, plaats. D. ZEEMAN. Te koop aangeboden, een goedon- houden en een nieuwe electrische H. DE NIJS, Stationsweg 105, Schagen. Slechts drie dagen is de beroemde Kaartlegster van Hieuws L»gzijde 8 108 Schsgan. vanaf f 4.00. Kooien, Zeden, Acquarium, Vischkommen enz. RENSGARS - SCHAGEN. Biedt zich aan bij man alleen. Brieven met postzegel voor ant woord onder letter Z, Advertentiebu reau Firma Gebr. GROOT te Nieuwe Niedorp. TE KOOP: H. JONKER, Eenigenburg. TE KOOP: bij Jn. BESTEMAN, Watermolenaar, Burgerbrug.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3