Schaper Courant Dinsdag 13 September 1927 70ste Jaargang. No. 8116. Tweede Blad. De Tentoonstelling te Schagerbrug. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een aanvaring op den Nieuwen Waterweg. Gemengd Nieuws. Het weer van Zondagavond en Zondagnacht, voor spelde voor de jaarlijksche tentoonstelling van de af- deeling Zijpe en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw niet veel goeds en het spreekt vanzelf, dat belanghebbenden en belangstel lenden Maandagmorgen zich allereerst afvroegen: hoe zal het weer zich vandaag houden? En al scheen er aanvankelijk wel reden om te verwachten, dat het wellicht nog zou gaan, weldra bleek wel, dat het mooie weer, ja zelfs het vrij goede weer, vandaag tot de vrome wenschen zou behooren. Flinke regenbuien maakten het vertoeven op het tentoonstellingsterrein nu en dan onmogelijk en dan werd de toevlucht ge zocht in de diverse tenten op t terrein-Het was echt jammer èn voor de bezoekers, maar vooral voor de commissie, die als steeds haar uiterste best doet om dezen dag zoo goed mogelijk te doen slagen, terwijl het bovendien voor de verschillende zakenmenschen een belangrijke schadepost beteekende. EU waren inzenders, die bun stands in het geheel niet openden. Ook het tentoonstellingsterrein werd zoo langzamerhand in een modderpoel herschapen. En dat het bezoek aan de tentoonstelling onder dit alles moest lijden, spreekt vanzelf. Het aantal inzendingen was ook dit jaar weer be vredigend, vooral van de rubrieken hoornvee en wol vee; dat van de afdeeling pluimvee, zal, nu zoo'n flinke uitbreiding aan deze rubriek was gegeven, niet zijn meegevallen, terwijl ook het aantal inzendingen, die in een aparte tent zijn ondergebracht, n.1. bloe men, planten, fruit, kaas en boter, grooter had kunnen zijn. De plaatselijke muziekvereeniging „Crescendo", on der leiding van den heer S. Schut, te Sint Maarten, zorgde op prijzenswaardige wijtoe voor muzikale luistering. De aanvoer op de paardenmarkt was bevredigend, ook de kwaliteit kon tot tevredenheid stemmen, doch de handel was blijkens mededeeling, stug. Hieronder laten we de tentoonstellingsbekroningen volgen: PAARDEN. No. 1. Paarden van 4 jaar enouder. (Warmbloed.) Ie prijs f 15 S. Delver, Julianadorp; 2e prijs f7.50, E. de Boer Pz., St. Maartensbrug; 3e prijs f5, Jb. Boontjes, St. Maartensbrug. No. 2. 3-jarige Paarden. (Warmbloed). Ie prijs f 15, C. Gutker, Schagerbrug; 2e prijs f7.50, A. Brak Jnz., St. Maartensbrug; 3e prijs f 5, C. van Eeten, Koegras, No.3. 2-jarige Paarden. (Warmbloed.) Ie prijs f10, H. Schermer, Oudesluis; 2e prijs f7.50, G. Baken, Cal- lantsoog, 3e prijs f5, K Slik, Barsingerhorn. No. 4. I-jarige Paarden. (Warmbloed). Ie prijs f 10, N. J. Kruijer, Burgerbrug; 2e prijs f5, S. J. de Wit, 't Zand; 3e prijs f2.50, Jb. Boontjes, St. Maartensbrug. No. 5. 1-jarige Paarden. (Koudbloed.) Ie prijs f 10, H. v. Hoorn, Wieringerwaard; 2e prijs f5, P. Visser Az., Wieringerwaard; 3e prijs f2.50, L. Vader, Scha gerbrug. No. 6. Merries met veulen. (Warmbloed.) Ie prijs 115, J. E. J. Kramer, Burgerbrug No. 7. Veulens. Ie prijs f7.50, P. Hoogschagen, Koe gras, 2e prijs f5, W. Jimmink Hz., 't Zand; 3e prijs f2.50, J. E. J. Kramer, Burgerbrug. No. 8. Veulens. (Koudbloed.) Ie prijs f7.50, H. v. Hoorn, Wieringerwaard. Rijwielen Termijnbetaling. A. G J. PRINS, 8CHAQEN Heerenstraat 38, Telefoon 2. Laagzijde 62. HOORNVEE. No. 9. Melkkoeien (afgewisseld), met een betrouw baren melkstaat, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1927. Ie prijs f20 W. Jimmink Jbz., Scha gerbrug; 2e prijs f 10, A. Francis, Schagen; 3e prijs f5, G. Rademaker, Burgerbrug; e.v. A. Brak, St. Maarten. No. 10. Melkkoeien, (afgewisseld), gekalfd hebben de tusschen 1 Jan. en 31 Mei '27. (Niet geregistreerd) le prijs f20, Joh. de Veer, Schagen; Ze prijs f10, J. E. J. Kramer, Burgerbrug; 3e prijs f5, D. Kuiper, Schagerbrug No. 11. Twinters, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 1927. le prijs f20, J. Jimmink, Schager brug, 2e prijs f10, A. Francis, Schagen; 3e prijs f5, D. Sleutel, Schagen; e.v. J. Eriks, Burgerbrug. •No. 12. Melkvaarzen, gekalfd hebbende tusschen 1 Januari en 31 Mei 1927. le prijs f20, D. Kuiper, Schagerbrug; 2e prijs f10, Jn. Eriks, Burgerbrug; 3e prijs f5, A Francis. Schagen; e.v. A. Brak, St Maar ten. No. 13. Pinken, geboren in 1926. Ingeschreven in een fokregister. le prijs f 15, W. Jimmink Jbz., Scha gerbrug; 2e prijs f 10, W. Jimmink, Schagerbrug; 3e prijs f5, G. Appel, Burgerbrug; e.v. A. Brak, S-t. Maarten. No. 14 Pinken, geb. in 1926, behoorende aan niet- leden van een fokvereeniging en niet ingeschreven in een fokvereeniging. le prijs 15, K Slik, Barsinger horn; 2e prijs f 10, D. Jimmink Jzn., Schagen; 3e prijs f5, D. Jimmink Jhz., Schagen; e.v. A. Sleutel Dz., Hoep. Sohagen; e.v. D. Jimmink Jnz., Schagen. No. 15. Stieren, geboren in 1926. le prijs f 15, P. Kater, St Maartensbrug; 2e prijs f10, D. Jimmink Jbz., Oudesluis; 3e prijs f 5, C. Hoogschagen, Koegras. No. 16. Stierkalveren, geboren in 1927 en ingeschre ven in een fokregister. (Onder overlegging van af stammingsbewijs.) le prijs f 15, benevens verg.-zilv. medaille, uitgeloofd door de Rundveefokvereeniging Noord-Zijpe, A, Francis, Schagen; 2e prijs f 10, J. Jim mink, Schagerbrug; 3e prijs f5, W. Jimmink Hz., 't Zand; e.v. J. Eriks, Burgerbrug. No. 17. Stierkalveren, graskalf), geboren in 1927. (Niet ingeschreven en behoorende aan niet-leden van een fokvereeniging). le prijs f 10, S. Wardenaar, Barsingerhorn; 2e prijs f7.50, D. Jimmink Jnz., Scha gen; 3e prijs f5, dezelfde; e.v. C. Marees, Schager brug. No. 18. Kuikalvereai (graskalf), geboren in 1927. Ge registreerd, onder overlegging van afstammingsbewij zen. le prijs f 15, W. Jimmink Jbz., Schagerbrug, Be prijs f10, K. Reijne, Barsingerhorn; 3e prijs f5, K. Reijne, Barsingerhorn; e.v. A. Filmer, Burgerbrug; e.v. W. Jimmink Jbz., Schagerbrug; e.v, J. Jimmink, Schagerbrug; e.v. G. Appel, Burgerbrug. No 19. Kuikalveren (graskalf), geboren In 1927, (niet ingeschreven en behoorende aan niet-leden van een fokvereeniging). le prijs flO, P. de Graaf Hz., Schagen; 2e prijs f7.50, D. Jimmink Jbz., Oudesluis; 3e prijs f5, P. de Graaf Hz., Schagen; e.v. C Marees, Schagerbrug; av. M. Besteman, Burgerbrug. WOLVER No. 20. 4 Fokschapen (type Texelsch), ingeschre ven In een fokregister, geboren in 1926, zichtbaar ge worpen hebbende, le prijs f10 H. v. Hoorn, Wierin gerwaard; 2e prijs 15, G. Appel, Burgerbrug. No. 21. 4 Fokschapen (type Texelsch) geboren in 1925 of eerder, le prijs f 10, G. Visser, St Maartens- Be urtJi f 6. W. JSrcmoÉak H*.. t Zand: 8e DrtJe f 2.50, G. Appel, Burgerbrug; 3e prij» f2.50, K. Winkel, Schagerbrug. No. 22. 4 Ooilammeren, type Texelsch, Ingeschreven in een fokregister. le prijs f 10, A. Brak, St Maarten; 2eprijs f 5, A. Klare, Kolhorn; Se prijs f2.50, K. Win- No. 23.g Een^am, geboren in 1925 of eerder, type Texelsch> ingeschreven in een fokregister. le prijs f 10, H. van Hoorn, Wieringerwaard, 2e prijs f5, M. Kant, Schagen; 8e prijs f 2.50, A. Bijman, Spanbroek. No. 24. Een Ram, geb. 1926, type Texelsch, inge schreven in een fokregister. le prijs f 10, benevens ver guld bronzen medaille, uitgeloofd door den uitgever van de „Zijper Courant", D. Schrooder, Hensbroek; 2e prijs f5, Jb. de Wit, Burgerbrug; No. 25. Ooi, met hare in 1927 geboren lammeren, waaronder ten minste 1 ramlam, type Texelsch, in- eschreven in een fokregister. le prijs f 10, A. Bijman, Spanbroek; 2e prijs f5, M. Kant, Schagen; 3e prijs f2.50, H. van Hoorn, Wieringerwaard. No. 26. 3-tallen Ram-lammeren van één vader, type Texelsch, ingeschreven in een fokregister. le prijs f 10, H. v. Hoorn, W'waard; 2e prijs f5, A. Brak, St. Maarten; 3e prijs f2.50, G. Appel, Burgerbrug. No. 27. Tien Overhouders, behoorende aan leden van de afdeeling. le prijs f 10, J. van der Oord, Scha gerbrug; 2e prijs f5, J. Brak, 't Zand; 3e prijs f2.50, C. de Moor, Schagerbrug; 4e prijs, bestuursprijs, P. Kater, St. Maartensbrug. Rijwielen Termijnbetaling. A. 6 J. PRINS, 8CHAGE3N s Heerenstraat 38, Telefoon 2. Laagzijde 62. No. 28. Vier fokschapen, geboren in 1926 (niet in geschreven in een fokregister), zichtbaar geworpen hebbende, le prijs f 10, G. Brak Kz., Schogien; 2e pr. f5, Joh. Bruin, Burgerbrug; Se prijs f2.50, P. Vries Schagerbrug. No. 29. Vier fokschapen, geboren in 1925 of eerder, (niet ingeschreven in een fokregister), zichtbaar ge- wonpen hebbende, le prijs f 10. H. Schenner, Oude sluis; 2e pr. 6, P. Vries, SchageihniK; 3e pr. 2b0. D. Jimmink Jbz., Oudesluis. No. 30. Vier ooilammeren, niet ingeschreven in een fokregister. le prijs f 10, J. Brak Kz., Schagerbrug; 2e prijs f5, Joh. de Veer, Schagen; 8e prijs f2.50, E. Bos, St. Maartensbrug. No. 31. Een Ram, geboren in 1927, niet ingeschre ven dn een fokregister. le prijs f 10, E. Bos, St. Maar tensbrug; 2e prijs f5, C. Berkhouwer, Dirkshorn; 3e prijs f2.50, dezelfde. PLUIMVEE. Van al de rubrieken Pluimvee en Konijnen is de le prijs f2—, de 2de prijs fl.— No. 82. Brakels. le prijs Th. van der Gracht, Scha gen. No. 34. Leghorns, le prijs A.. van der Sluijs, Scha gerbrug; 2e pr. P. Kranenburg', Sohorweg. Anna Pau lowna; 3e prijs dezelfde. No. 38. Andere rassen, le prijs wed. SprijtKeuris, Anna Paulcwna. No. 4/1. Andere rassen Krielen. 2e pr. me}. C. Kui per, St. Maartensbrug. No. 42. Eenden, le prijs S. G. de Lange, Schager brug; 2e prijs C. Kuit, Schagerbrug; 8e prijs E. de Boer, St. Maartensbrug. No. 43. Kalkoenen, Fazanten en Pauwen, le prijs C. van Stralen, Schagen. No. 44. Toornen, le prijs A. van Schaik, Schager brug, 2e prijs J. Koning, Schagen. KONIJNEN. No. 45. Vlaamsche Reus, Ram. le prijs A. van der Sluijs. 2e priis dezelfde. No. 46. Vlaamsche Reus, voedster, le prijs N. Leijen, Schagen, 2e prijs G. Anneveldt, Schagen, e.v. P. Roo- zing, Schagerbrug, e.v. A, v. d. Sluijs, Schagerbrug, !.v. dezelfde. No. 47. Weener, ram. le prijs Th. van der G 'acht, Schagen. No. 48. Weenier, voedster. 2e pr. K. G. Smdt. Bar singerhorn, 2e prijs Jansje Smit, Barsingerhorn. No. 50. Angora, voedster, le prijs N. Leijen, Scha gen. No. 51. Lotharingers, Ram. le prijs P. Hooij Az., Lutjewinkel. No. 53. Hollanders, ram. le prijs P. Hooij Az., Lut- jewinkel, 2e prijs Jansje Smit, Barsingerhorn. No. 55. Zilvers, ram. le prijs C. Moeijes, Schagen. No. 56. Zilvers, Voedster, le prijs C. Moeijes, Scha gen. No. 57. Brandneuzen, ram. e.v. K Sijdestieker, 't Wad, Sohagen. No. 58. Brandneuzen, voedster, le prijs C. Moeijes, Schagen. No. 61. Voedster met jongen, le prijs P. Hooij Az., Lutjewinkel; 2e prijs A. Kiezeling, Schagen;. No. 62. Nesten jonden, le prijs A. v. d. Sluijs, e.v. C. Moeijes, Schagen, e.v. G. Anneveldt, Schagen. BLOEMEN EN PLANTEN. :No. 63. Voor ide mooiste collectie Bloemen en Plan ten van particulieren, le prij» f 5, Me). Rezedman Grootes, Schagerbrug; 2e prijs f3, mej. Kiezeling, Schagen. No. 64 Voor d§ mooiste plant van particulieren, le prijs f5, mej. A. Bakker—Kistemaker, Schager brug: 2e prijs f3, mej. RezelmanGrootes, Schager brug; 3e prijs f2, mej. Kiezeling, Schagen. No. 65. Voor de mooiste collectie Snijbloemen van particulieren, le prijs f5, mej. N. JimminkBakker, 'tZand. VRUCHTEN. No. 66. De mooiste collectie Tuinvruchten, le prijs f 10, J. Igesz, Schagen. KAAS. No. 67. Voor de fijnste Kaas (Edammer) in te zen den minstens 10 stuks, (marktrijp)., le prijs f 10, „Da geraad", Burgerbrug; 2e prijs f5, „Eendracht", Scha gerbrug; 3e prijs „Eensgezindheid", St Maartens brug' e.v. H. J. Koeman, Woenum BOTER. No. 68. Voor de beste Boter, le prijs f 7.50, „Eensge zindheid", St Maartensbrug; 2e prijs f5, „Eendracht", Schagerbrug; 3e prijs f2.50, „Dageraad", Burgerbrug; 4e prijs f 1, C. Marees, Schagerbrug; e.r. H. 1* Koe man, Wognmu. Hat Nederlanjdscbe voorstel on der da lonp. I Nadat de Fmnscbe minister vta Mtenlandecfcs raken. Brland, la de «ittüsf va» Zaterdac de lof trompet Konlaren had over de rede van rifn Dult- achen collega, Dr. Stresemann, welke wederom een stap nader was in de richting van de Fransch- Thiitoche toenadering, kwam het Nederland*, oche voorstel vein omsem minister van hulton- landsche raken, Jhi. Beelaerts. onder de loop. Dat Brland' er reeds met een enkel woord over gespro ken had. was la rooverre als een goed toeken te ba, schouwen, dat de groote mogendheden het «ra niet op haren en snaren ronden rotten om ligt VOO netel in den te «toppen. Chamberlain aan hal woord. De grootste tegenstand» van het Nederlandsche voorstel, de Inaolsch. minister van buitenland. eohe raten. Chaafcerlsdn. kwam thema aan hst woord. Zijn demonstratieve houding van vorige week Donderdag, bij1 de indiening van bet voorstel door onzen minister, beloofde niet veel goeds. iHJJ1 bestreed nu in de Zitting van Zaterdag de wengchelljkheid van de aanvaarding van het Ne derlandsche voorstel, doch hiji deed dit op zoo wei nig krachtige wijze, dat ook hieruit bleek, dat Cham berlain zich bewust was. den strijd verloren te hebben. Chamberlain, verklarende, dat de Britsche regeering op dit oogenblik geen groot ©re verplich tingen op zich kan nemen, dan zij heeft aangegaan, daar andere de ontbinding! van het Britscho rijk op heit «pel zou staan, verzocht den minister van buitenlandsche zaken van Nederland dit wel te willen bedenken. Bedenkt, zeide Chamberlain, wat opgesloten ligt in de uitnoodiging om de beginselen van het Protocol weer ter hand te nemen zonder de discussies over het protocol zelf te heropenen. De heer Beelaerts zal mij wel willen toestaan te zeg gen. dat er een zekere tegenspraak in zijn resolutie opgesloten ligt, want het is klaarblijkelijk onmoge lijk. de beginselen van het protocol weder ter hand te nemen en niet de discussies te heropenen, waar toe de beginselen aanleiding geven. Behoudt al uw hoop. voor de herleving, van het protocol, behoudt al uw hoop, lat zijp. beginselen te zijner tijd de vol komen en uiniverseele toepassing mogen vinden. Houdt zulk een hoop levendig! en werk tot dat doel. Maar wat voor nut zou het kunnen hebben, wat voor kwade gevolgen zouden wij niet riskeeren, in dien wijl deze moeizame debatten heropenen, voor. dat van eenige zijde ©enig bewijs van verandering van gezindheid gebleken is. Al de oude tegenstel. lingen, al de oude meningsverschillen worden nog steeds tot uiting gebracht. Er bestaat geen moge lijkheid van overeenkomst, totdat aan de eene zitde of aan de andere of misschien aan beide zijden eenige toenadering van het standpunt te bemerken is. Nietegenstaande Chaimberlain's verklaring, dat een discussie in den trant van het Nederlandsche voorstel ongewenscht zou zijn, heeft bil' ziclbj Zater dagmiddag in de vergadering van het bureau1 der Volkenbondsvergadering! toch niet lang er tegen verzet, dat het Nederlandsche voorste! naar. de derde commissie verwezen zou worden. Het was hem1 blijkbaar duidelijk geworden, dat hij bil een eventueele stemming! hierover stellig de nederlaag zou hebben geleden. De voorzitter Guani heeft dan ook aan de Volkenbcmdsvergadering voorgesteld, dat de derde commissie het Nederlandsche voor. stel in behandeling zou nemen. Ben wijziging In het Nederland- scha voorstel. Naar aanleiding van deze opomeridmgen van Chamberlain. welke nochtans volgens Jhr. Beelaerts uit een misverstand van1 Chamberlain met betrek king tot het Nederlandsche voorstel schijnen te be staan. heeft Jhr. Beelaerts zijn voorstel nogmaals toegelicht, waarna hij het vervolgens zoodanig wijzigde, dat het thans de volgende tekst heeft. De Voilkenboindsvergadering overtuigd dat het wen- schelljk is. zonder de discussie van het protocol van Genève 1924 te heropeen, te onderzoeken of het oogenblik niet gekomen is, om de studie weder ter hand te nemen van de beginselen van ontwapening, veiligheid en arbitrage, die in het Volkenboudsver- drag zijn tot uitdrukking gebracht, overwegende dat het van het hoogste belang, is. dat de Volkenbonds- vergadering den arbeid van de voorbereidingscom missie van de ontwapeningscommissie aanmoedigt en aanvaardt, besluit de studie van bovengenoemde beginselen en de hoofdzaken van het rapport over het werk van den Volkenbondsraad en van het Volkenbondssecretariaat, die op het ontwapen ings- vraagstuk betrekking hebben naar de d'erde com missie te verwijzen. Practisch verandert de beteekenis der resolutie echter hoegenaamd niet. Intusschen heeft Chamber- ltin natuurlijk thans nog minder reden dan voor de wijziging om den strijd tegen de grondige discussies van het Hollandsche voortel1 te heropenen. Men kan dus wel aannemen dat de kleine staten in dezen striid inderdaad gezegevierd hebben, ^rkwaardig is 'nog. dat zelfs eenige Britsche dominions van plan waren geweest. Nederland te steunen indien Chamberlain een stemming zou verlangd hebben. Rijwielen Termijnbetaling. A. J. PRINS, 8CHAOEN Heerenstraat 38, Telefoon 2. Laagzijde 62. Rijwielen Termijnbetaling. A. 6 J. PRINS, SCHAGEN Heerenatraat 38, Telefoon 2. Laagzijde 62. Een Nederlandsch schip bij Maassluis gezonken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is om- streeks 3 uur op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Poortershaven het Nederlandsche stoomschip „IJselmonde" in aanvaring gekomen met het En- gelsche stoomschip „Ellerdale"., met het gevolg, dat de IJselmonde kort daarop gezonken is, terwijl de Ellerdale met ingedeukten boeg en water in de voor- piek de haven van Rotterdam nog heeft kunnen be reiken. De IJselmonde meet 1381 ton, terwijl de El lerdale 3754 ton groot Is. De IJselmonde bleek te zijn gekanteld, even bui ten de vaargeul. Het schip ligt onder den Zuidwai met den boeg naar het eiland Rozenburg en het achterschip naar de vaargeul. Het schip ligt op bak boordszijde. Bij hoog water komlt alleen de zwarte romp boven den waterspiegel uita Bij laag water worden een stuk van den roodgemenieden bodem, het dekhuis met de stuurboordsloep en de werk- boot, een deel van het dek met ongeveer de helft van de laadhoofden en een blad van de schroef zichtbaar. Het water stroomt door de ruimen. De schoorsteen en de masten blijven nog onder water. De kapitein van de IJselmonde vertelt. Omtrent de botsing deelde de kapitein aan den corr. van de N.R.Crt. het volgende mee: Vannacht is de IJselmonde van Rotterdam naar Hlelsingfors vertrokken met 1700 ton cokes aan boord, De cokes werd gedeeltelijk als deklast mee gevoerd. Ik maakte mijn eerste reis met de IJsel monde. Ook het grootste deel van de bemanning was kort tevoren gemonsterd. Ik zelf was juist met een ander schip van de reederfj binnengekomen. Wij hadden 21 koppen aan boord, o.w. enkele vreemde lingen, waaronder Zweden en Noren. Het zal ongeveer 2 uur zijn geweest, toen wij de Ellerdale tegen kwamen. Wij voeren onder den Noordwal, aan de grens van de vaargeul. Over de manier waarop de aanvaring is ontstaan, wil ik mij nu nog liever niet uit laten, maar in elk geval is de Ellerdale met groote kracht tegen de IJselmonde opgeloopen. Wij werden in de midscheeps geraakt, ter hoogte van de machinekamer. Er ontstond een groot gat, waardoor het water naar binnen stroom', de. Wij kregen al dadelijk slagzij, wat ten gevolge van het verschuiven van de deklast, hoe langer hoe erger werd. Ik begreep dat wij het niet zouden kunnen houden en liet daarom hard bakboordroer geven, met de bedoeling het schip over den Zuid- wal - waar het vrij droog is aan den grond te zetten. Voor het zoover was is de IJselmonde even wel gekapseisd. Wij waren toen juist buiten de vaargeul gekomen. Zoodra het schip omsloeg, zijn de loods de heer A. de Geus en ik van do brug op den zijkant van het schip geklauterd. Het schip zonk snel onder ons weg. Gelukkig ia de IJselmonde op den Oostdam terecht gekomen, voordat het water on» had be reikt. Wij zijn dus droog gebleven. In het geheel waren er toen na het oogenblik van de aanvaring nauwelijks 4 minuten verloopen. Het was goed weer en helder zicht. De bemanning is voor het grootste deel overboord gesprongen. Enkelen, o. w. de tweede stuurman, zijn naar het eiland Rozenburg gezwommen, anderen zijn naar den Noordwal gegaan. Of allen terecht zijn is nog niet bekend. Van vier mannen, onder wie 1 Zweed en 1 Noord, is het lot nog niet bekend en ihet ergste wordt gevreesd. Zij zijn vermoedelijk niet snel genoeg van boord kunnen komen en met het schip in de diepte ver dwenen of hebben den wal niet meer kunnen berei ken en zijn bij het zwemmen verdronken. Een geluk is, dat de ketels niet zijn gesprongen. Het water had al spoedig de vuren gedoofd. Tot zoover het verhaal van den kapitein. Op het kantje af. Op| het oogenblik dat de kapitein en do loods op den zijwand van het schip stonden, hoorden zij uit net achterschip hulpgeroep weerklinken. Op het geroep afgaande, bleek, dat een matroos nog in het achterschip zat. Hij had zijn hoofd door een patrijs poort weten te werken, en kwam zoodoende nog net met mond en neus boven het water uit, dat vlak langs de parijspoort spoelde. Aan boord van de sleepboot was een ijzerzaag. Kapitein Klontje is met deze zaag begonnen den man uit to zagen. Op de glibberige huid was het in de diepe duisternis een ontzaglijk moeilijk karwei. De sleepboot is daarop naar Maassluis gestoomd, om een snij-ap- paraat te halen. Toen de boot tergukwam, bad de kapitein al 2 lange sneden in den huid gezaagd. In dien het water hooger gekomen zou zijn, had de opgesloten matroos desnoods er uit gehaald kun nen worden. Men hoefde dit echter nu niet te pro- beeren en kon met het snij-apparaat een gat ma ken, groot genoeg om den man uit zijn hachelijke positie te bevrijden. De oorzaak van de aanvaring. Omtrent de oorzaak van do aanvaring werd nog het volgende medegedeeld: De IJselmonde hield den goeden wal (stuurboord). De. Ellerdale kwam even wel hoe langer hoe meer naar bakboord opzetten, waardoor de IJselmonde steeds meer naar de uiter ste grens van de vaargeul werd gedrongen. Zooals gemeld is, ligt daar een baggermachine. Om een aanvaring van dit schip te voorkomen, kon de ka pitein van den IJselmonde tenslotte niet verder uit- halen. De Ellerdale kwam toon nog meer opzetten, en de aanvaring, welke met groote kracht geschied de, was niet meer te voorkomen. Natuurlijk is het mogelijk, dat de Ellerdale om een of andere reden twee stooten heeft gegeven, ten teeken, dat zij aan bakboord wilde passeeren en dat de IJsselmonde dit sein óf niet heeft opgevangen 6f met heeft begrepen. Ook is het niet uitgesloten^ dat de Ellerdale uit het roer is geloopen en op het fatale oogenblik daardoor onbestuurbaar is gewor den. Een ondersoek tal dit nog aan het licht moeten brengen. ROODVONK-EPIDEMIE. Iin Ponnimieren kregen volgens het 'Berlitner Tagetolatt Cbdunen korten tijd 200 kin deren roodvonk. AUTO-ONGELUK. Te Bourg aan de Gironde ls een auto, waarin drie jongelieden van achttien en negentien jaar, twee broers en een vriend, zaten in volle vaart tegen een boom aangereden tengevolge van het springen van een bond. D'e beide brioers zijn op slag gedood, de derde-jongeman is stervend ergens binnenge dragen. Een jong meisje, dat op den weg liep toen hot ongeluk gebeurde heeft een klap van een der porüeren gekregen, waardoor haar eene been op verschillende plaatsen is gebroken. NOG EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een autobus, die op weg was naar de Lithau- sche hoofdstad Kowno is biji een steile helling te ruggegleden en met haar 16 passagiers over den kop geslagen en in een ravijn terechtgekomen. Tien personen waren onmiddellijk dood. De andere zijn zwaar gekwetst naar Kowno vervoerd. ZICHZELF VERRADEN. De opvallende zenuwachtigheid van een Italiaan bij de douane te Ventimiglia. het Italiaansche grensstation aan de Riviera, bracht er de kommie zen toe zijn bagage eens ernstig onderhanden te ne men. met het resultaat, dat daarbij voor 1770 doL lar aan reis cheques werd gevonden', ten name van mevrouw D1. een Aimierikaansc'he. De man beweerde' ze te Nice op het strand gevonden te hebben, doch mevrouw D. heeft aan de politie verklaard, dat de cheques, met 2000 fr. aan baar geld. gestolen zijn uit haar kamer in een van de grootste hotels te Nice. De Italiaan is door de grenswacht te Venti miglia aan de Fransche politie te Menton, uitge leverd. NA NEGEN JAAR, In Juli 1918, nog in den oorlog dus, is een Ame- rikaansoh soldaat verdwenen, die zijn verloftijden te Hurbache placht door te brengen een dorp nabij St. Dié in de Vogezen. De soldaat, een Amerikaan, was in het dorp wel bekend. Hij: placht erg royaal met zijin geld om te springen en had liefdesbetrek kingen aangeknoopt mat een jonge weduwe, bij wie hiji placht te logeeren. Toen hij' plotseling verdwe nen was, deden allerlei verhalen de ronde. o.a. dat hij wegens desertie gefusileerd zou zijn. De dorps praatjes zeiden echter, dat de jonge man vermoord was. terwijl hiji onder den invloed van den alcohol verkeerde en dat die moord geschied was om hem te berooven van een bedrag van 500 dollar. De hui dige burgemeester van Hurhache heeft het de moei te waard gevonden de zaak te onderzoeken en ver schillende lieden gehoord. Daarbij is verdenking gerezen tegen de weduwe, bi} wie onlangs een huis zoeking is gedaan. Het eenige verdachts dat men vond, was een kuil van 1.80 hij' 60 c.M. en ruim 35 c.M. diep. De weduwe wist van die kuil geen aan nemelijke verklaring te geven. Mon zal nu onder zoeken of er misschien een lijk in verborgen kan zijn geweest. Tevens heeft men in de Dauphiné een dorpeling aangehouden, die dadelijk hij het begin tan het onderzoek verdwenen is. Op die manier hoopt axuen thans, na negen jaar, nog licht in deze duistere zaak- te verspreiden, ROOVERS-AANVAJU, Naar de United' Press uit Calcutta meldt, is on langs te Atuntse een gezelschap aangekomen1 van twee Amerikaansche families met vijf kinderen en bun personeel, die vrijwel van alles beroofd wa ren en in uitgeputten staat verkeerden. De Duncans en de MfeLeods haddon: den 27cn Juni Na-ntang, opi de Tibetaansche grens, verlaten om zich door Birtma naar Calcutta te begeven. Zij hadden een gewapend geleide bij zich. doch dat werd na een korte schermutseling door de roovers verdreven. De kamerdienaar van do McLeods hield echter stand en aan zifln dapper gedrag is het te danken, dat zij het leven behielden, en tenminste nog iets van hun eigendommen redden. Na den aanval wist het gezelschap met groote moeite een naburige Fransche zendingspost te bereiken. Van daar geleide een priester hen naar Atuntse.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5