De Bokswedstrijd T unney=Dempsey RAAD ANNA PAUL0WNA. (11.05 KOFENHAGEN M.) DuwmuWc uit hut Nimb-rtUtaurant. Voor Maandag 20 September. 12,HILVERSUM (1060), Politieberichten. 12.20 DAVENTHY, (1600), Het Daventry-kwartet. 12.35. HILVERSUM (1060), Lunchmuiiek door het trio, bestaande uit: Dick Groeneveld, viool; Ario van Leeuwen (cello) en Piet Jochemse (piano). 1250 ZUR1CH (588), Concert door het Radio-orkest. 1250 PARIJS (R. 1750), Concert. 150 LANGENBERG (469), Middagconcert door de Iseglio-kapel. 4.20 BERN (411), Concert uit de Kurzaal. 450 ZURICH (588), Concert door de kapel Busoh Palm. 455. STUTTGART (380), Orkestconcert 4,40 HILVERSUM (1060), Kinderuurtje. Babbeltje van Mevr. Antoinette van Dijk. 450 FRANKFORT (429), Concert door het Radio orkest. 5.06 PARUS (R. 1750), Dansmuziek door Jazzband. 550 BRUSSEL (509), Concert door het Stationstrio. 550 LANGENBERG (469), Concert 6.__i HILVERSUM (1060), A.N.R.O.-concert door het Kling ensemble. Bestaande uit Louis Peere boom, viool; Miep Kling, cello; Cor Kling, piano. &20 DAVENTRY (1600), Orgelconcert uit de Asto- ria Cinema. 0.20 HAMBURG (305), Kamermuziek-orkest. 7.1.5 HILVERSUUM (1060), Lezing door den heer Maarten Jan C. Vrij, Rector der Unitas Stu- dio-sorum Amstelodamensium. Onderwerp: „Het recht student te zijn", 750 HAMBURG (395), Kamermuziek. 745 HILVERSUM' (1060) Politieberichten. 8.10 HILVERSUM {1060) Avondconcert met mede werking van de dames Joy Mac Arden (so praan en Dina (Italië pianiste). Het A.N.R.O.- orkest onder 1. v. Nico Treep. 8.20 ZURICH (688) Uit de opera'» van LortxJbag door het Radio-orkest. 8.20 KOPENHAGEN (88?)* Dansmuziek. 8.20 HAMBURG (395) Het Kölner Vokal quartet. FRANKEl. RT 1395) Kamermuziek door het Amar qx art et. 8.35 STUTTGART (380) Symphonie-concert. (509) Gonc .-tn'.i m -orkest. 8.50 jERN (411) Concert uit do Kor raai. 955 BRUSSEL (509) Uitzending van de danssoi- ree door de orkesten van het paleis de dance St. Sauveur. =vs v 9.40 BERN (411) Concert uit de Kurzaal. 9.55 DAVENTRY (1600' Engelsche kamermuziek. 10.HILVERSUM. Nieuws Persber. v. Vaz Bias. Daarna populair programma. 1025 KOPENHAGEN (337) Orkest concert. 10.26 BERN (411) Concert Kürzaal-orkest. 11.— LANGENBERG (409) Concert uit Handelshot. 11.20 DAVENTRY (1600) Alfredo's origina] Dancc- band. casseert. Maar nu i» ooit gebleken, dat Dempsey ditmaal veel beter was dan een Jaar geleden en dat het een strijd is geweest, waarbij elk oogenblikl een beslissend moment het beeld der ontmoeting en- die zelve ook voor goed zou- kunnen doen verande ren. Tunney, die een jaar geleden, nadat Dempsey in de 1ste ronde zóó geraakt was dat hij volkomen groggy naar zijin hoek waggelde, eigenlijk nooit ernstig in gevaar is geweest en met groot gemak stand hield en een afstraffing toediende diezelfde Tunney had het nu dikwijls heel. heel hard te ver den wilden maar vriji onmachtigen Dempsey op af- duren; zijp toestand was meermalen precair en het pleit zeker voor zijn taaiheid, hardheid en moed, dat hij in die gruwelijke 10 ronden niet bezweken is voor dien steeds weer aanstormenden stier te genover toean. Toch is hij eenmaal voor 9 tellen neergegaan en herhaaldelijk zwaar getroffen geworden, zoodat hij soms al zijn moed en kunde noodig had om staande te blijven. Maar, de aanhouder wint en het plan van den methodischen Tunney bleek proefhoudend: niet op een k.o. loeren, waarop toch weinig kans was, maar door handige verdediging, gevolgd door tech nisch juiste treffers, die als punten tellen, zorgen vóór te komen op punten, zoodat de ander, die het type van den „fighter" is en blijft, ofschoon hij tel kens het gevecht forceert, alle kans heeft op punten te verliezen. Hoe zwaar echter Tunney het te verantwoorden heeft gehad blijkt wel hieruit, dat hij niet alleen in de 7de ronde voor 9 tellen neerging, maar dat Dempsey en de zijnen (in tegenstelling met het vori ge jaar toen Dempsey volmondig zijn mindeiiheid erkende) verklaard hebben, appèl aan te teekenen tegen de uitspraak, mede op grond dat de scheids rechter tijdens die 9 tellen opmerkelijk langzaam telde, om zoo een k.o. van Tunney te verhinderen. Misschien staat een en ander in verband met den verwoeden strijd om de keuze van een scheidsrech ter, waarvan er sommigen door Dempsey onvoor waardelijk waren geweigerd en die in de meest merkwaardige stilte is geschied. Gedurende de match hield de vrouw van Dempsey, Kstelle Taylor, zich in haar hotel te Chicago op. Toen zij den ult9lag vernam, viel zij in een bezwij ming, die lang aanhield.' Ds begrooting. win b en. Algemeens bete hou- Een titanenstrijd. Dempsey geslagen. Gisteren heeft in een uitverkocht stadion te Chi cago voor 155.000 toeschouwers de bokswedstrijd zwaargewicht tusschen Gene Tunney, de kampioen houder en Jack Dempsey, de ex-kampioen, plaats •gehad. Het is een ware titanenstrijd geweest tus schen de beide reuzen, waarin echter Tunney na de 10de ronde op punten zegevierde en daarmee zijn wereldkampioenschap behield. De strijd. Wanneer de beide boksers den ring binnenstap pen, breekt er onder de toeschouwers een geweldig rumoer en gejoel los, die een oogenblik de orde dreigt te verstoren. Wanneer de storm geluwd Is, en de beide boksers elkaar de vriendschapshand hebben toegestoken, begint de eerste ronde. Eerste ronde. Stormachtige aanval van Demp sey, welke door Tunney rniet een rechtsche op Demp sey's kaakJ werd beantwoord, waarmee deze een puntenvoordeel behaalde. Tweede ronde. Dempsey krijgt een harden slag op zijn oor, die hom blijkbaar niet deert, maar Tunney een tweede puntenvoordeel bezorgde. Derde ronde. Als een tijger cirkelt de ex- kampioen om' Tunney heen, die echter op zijn hoede is en achtereenvolgens een harde linksche en een felle rechtsche plaatst. Ook in deze ronde is Tunney in de meerderheid. In de vierde ronde wordt Tunney door een keiharde linksche onder de ribben getroffen, die hem van kleur doet verschieten en naar adem hap pen. maar als een leeuw doorvecht en het gelaat van zijn tegenstander met zulke harde slagen bewerkt, dat deze op zijn beenen staat te waggelen, totdat de gong dezen voor verder onheil bewaarde. In de achtereenvolgende drie ronden begint Dempsey op wonderbaarlijke wijze weer op zijn ver haal te komen en wanneer de zevende ronde afgeloopen is, is Tunney voor negen tellen „down" geweest. In de achtste ronde is het Tunney's groote generatie-vermogen en uitnemende conditie, die het Dempsey beletten zijin voordeel verder uit te brei den. Er wordt van bedde zijden fel gevochten. Negende ronde: Damsey beziet de wereld nog maar van uit één hoek. omdat rijn ééns oog nage noeg geheel gesloten Is. Tiende ronde. Elr wordt nog hard gevochten en Demsey spant zich1 tot het uiterste in. maar zijn bobben door zijn moeheid geleden. Tunney volgt de tactiek van verdedigen en tracht nog zoo veel mogelijk punten te verzamelen. Wanneer ook, deze 3 minuten zijn afgelopen, klinkt de gong voor de laatste keer en met nog beide mannen op hun beenen eindigt deze titanenstrijd. Ma geruianen tijd te hebben beraadslaagd, wordt door de jury het „Tunney win®" uitgesproken. Zes van de tien ronden werden geacht voor Tunney te zijn, voor Dempsey en 1 onbeslist. Een kort overzicht en eenige bij zonderheden over den strijd. Het zehee! is vol dramatische en zelfs travische kracht geworden, zegt de corr. van de N.R.Crt., daar er weer iets van het staal en de zenuwen van Dempsey in leefde, die nu niet. al® ln Füiladelphia, maar een vale schaduw was van zijn vroeger ik. Onverpoosd, onstuitbaar, oniheedoogend voor zichzelf en ali het andere ie Dempsey in dit gevecht,, ronde voor ronde, weer op komen zetten, inborend met zijp staag zich bewegend bovenli chaam. Keer op keer heeft hem Tunney's linksche jab, en ook diens harde, snelle rechtsche getroffen. Zoo getroffen, dat zelfs de nog granietharde oud kampioen ervan duizelde. Maar de felle, nooit af latende w i I om' te overwinnigen wat het ook koste de moed die nooit vrees voor physieke pijn of ge vaar had gekend, al® de oude „pluch" en nerveuze kracht van den Dempsey van weleer wonnen het telkens en telken® weer van het ellendige gevoel van moehoid. dat in de beenen opkroop, van den nevel waarin alles som® voor zijn oogen danste, van liet doffe, versuffende gegons in zijin gebeukte hersenen. Zoo is het gevecht geworden tot een tus- scnen methode en methode, temperament en tem perament. gruwelijk boeiend tot bet einde. Het einde na 10 ronden. Bij onze prognose acht ten wij het reed® niet waarschijnlijk dat Dempsey uitgeslagen zou worden èn omdat de k.o. Tunney's specialiteit niet Is èn omdat Dempsey geweldig in- Vergadering van den Raad op Vrijdag 23 Septem ber 1927, des middags 3 uur. I Afwezig zijn de heeren Stammes, Kuiken en Ré- I zeiman. j Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secre- itaris de heer C. Keijzer. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Rezelman wellicht wat later ter vergade ring zal komen, in verband met de ongesteldheid van zijn zoontje. De heer Kuiken zond bericht van verhin dering wegens ongesteldheid en de Voorzitter spreekt I den wensch uit, dat de zieken wöer spoedig hersteld mogen zijn en dat de heer Kuiken weer spoedig ter vergadering aanwezig zal kunnen zijn. De notulen worden gelezen en onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. tot waar nemend burgemeester hebben benoemd de heer D. Stammes. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tpt het aangaan van een tijdelijke geldleening ad f29000. De levering van brandstoffen voor de openbare scholen en gemeente-secretarie, is na inschrijving op gedragen aan de Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel. De overdracht van het O.E.B. aan het PJE.N. Van de P.E.N.-directie is een uitvoerig schrijven in gekomen naar aanleiding van '«Raads besllut.om de onderhandelingen over de overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. af te breken. In het schrijven ontkent de directie van het P.E.N. dat opnieuw door haar nieuwe voorstellen zouden zijn gestelden dat zijl blijk baar bij voorbaat de gemeente onder voogdij .wilde stellen. De Voorzitter zegt dat de Raad, voor hij in de zen eene beslissing nam en de onderhandelingen met het P.E.N. verbrak, met het geheele verloop der zaak van a tot z op de hoogte was, zoodat zelfs door dit lijvig stuk geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend, noch iets is bekend geworden waarover al niet lang en breed werd gedacht en gesproken. Discussie over dit stuk zullen de heeren dan ook wel evenmin wenschen, bovendien effect zal het niet kunnen sorteeren, waar de Directie immers zelfs schrijft: „Onder de vorige onderhandelingen is een sdhrap gezet". Wij kunnen dus onzen tijd beter besteden en stel ik dus voor, het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Op verzoek van de familie van nu wijlen de wed. C. R. Waiiboer wordt goedgevonden tot aflossing van het restant der geldleening, aangegaan met wed. C. R. Waiboer. Het restant bedroeg f 1000 en zal uit de ge wone middelen kunnen worden afgelost. Voor de cursussen voor het vervolgonderwijs hebben zich aangegeven, school I 20 leerlingen, school II 15 leerlingen. 1 Het aantal voor school) I ligt luit op den grens waar de verordening bepaalt dat wanneer meer dan 25 leerlingen zich hebben aangemeld, een tweede onder- I wijskracht zal worden aangesteld. De Voorzitter wijst op de mogelijkheid dat er eenig verloop plaats vindt en op de financieele bezwaren ,en zou het nog even willen aanzien, alvorens een tweede onderwijskracht aan te stellen. De heer Keuris erkent dat er financieele bezwaren Izijn, maar vraagt zioh af of het onderwijs met 2 leer krachten niet beter tot zijn recht zal'komen. De heer Koorn wil voorloopig maar een maand wachten voor en aleer een tweede onderwijskracht te benoemen. De heer Van der Ham wil het afkijken tot de vol- Op de vraag van den Voorzitter of iemand alge- meene beschouwingen wenscht te houden, vraagt de heer Keuris daartoe het woord. Spr. zal voor zijn re kening nemen het meer zuiver politieke gedeelte, ter wijl een ander lid van zijn fractie straks een be schouwing zal houden over de meer practische po litiek. Spr. begint 'dan met te conötateeren, dat er in de verschillende partijen een groote mate van on tevredenheid heerschte en er vooral bij de vrijzinnige groepen bij de gemeenteraadsverkiezingen oppositie tot uiting kwam. Spr. wijst dan op de poging om de naderende bedreiging te ontkomen, die men gevonden -dacht te hebben door één van de zitting hebbende leden der vrijzinnige fractie uit te werpen en ver schillende uit de aiheidersbeweging omhoog gekome- i nen op hunne lijst te plaatsen. Zij dachten hiermede j een dubbel resultaat te bereiken, n.1. om ook soc.-dem. stemmen tot zich te trekken. Het tegendeel is echter I het geval geweest I En spr. bespreekt dan uitvoerig den uitslag der gemeenteraadsverkiezing en wijst daarbij dan op het feit, dat wanneer er slechts 2 stemmen meer waren uitgebracht op de niet-vrijzinmige lijst, de tegenwoor dige raadsmeerdenheid in een minderheid zou zijn j veranderd en indien de oppositie-partijen hadden I willen samenwerken dit tot, de samenstelling van 'n ander college van wethouders, aanleiding zou hebben kunnen geven. Het moge, oordeelt spr., voor de thans aan hét bewind zijnde wethouders eene leering zijn dat zij meer dan tot nog toe aan de wenschen der democratie hebben te voldoen. Ondanks het feit dat de numerieke meerderheid opnieuw de evenredige vertegenwoordiging terzijde heeft gesteld, zal onze fractie, wanneer B. en W. met werkelijk democra tische voorstellen zullen willen komen, deze voor stellen willen ondersteunen. Mochten B. en W. echter geen gevolg geven aan den roepstem der kiezers, dan kan men er verzekerd van zijn, dat onze fractie niet zal nalaten haar in den weg te treden en te wij zen op de plichten. Wij hopen echter, al is het tot he den nog met vreeze, dat zulks niet noodig zal blij ken te zijn. Da maar praotisohe politiek. De beer Van der Ham houdt daarna een uitvoe rige beschouwing over de meer practische politiek van B. en W., en wijst er dan allereerst op dat vol gens zijn fractie te weinig wordt gedaan in het be lang van de volkshuisvesting. De nieuwbouw is on voldoende, verschillende woningen dienden onbewoon baar worden verklaard ('de kazerne o.m.) en als de particulier® bouwers achterwege blijven, zou door wo- .ningjbouwvereeniiging of gemeente tot den bouw van woningen dienen te worden overgegaan. Spr. dringt aan op het instellen van een onderzoek naar het aan tal woningen die onbewoonbaar dienden te worden verklaard en naar het aantal woningen die dubbel bewoond worden. Spr. wil de keetwoningen langza merhand zien verdwijnen. Door de stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen, zal in een groote sociale behoefte worden voor zien en verruiming van het woningpeil zal er tevens het gevolg van zijn. Spr. verbaast er zich over dat de meeste menschen zoo weinig van zich laten hoo- ren, -hoewel zij toch zoo ontevreden over hun huis vesting zijn. Over het onderwijs heeft de fractie over het alge meen lof voor B. en W., alleen zou zij deze uitbreiding er aan gegeven willen zien, dat zoo spoedig mogelijk gelegenheid wordt gegeven voor meer uitgebreid la ger onderwijs. gen-de vergadering. Voorloopig zal geen tweede onderwijskracht worden aangesteld. Evenals vorig jaar zal het onderwijs aan beide scholen weer door de beide onderwijzers gezamenlijk worden gegeven. Voor school I worden benoemd de heeren Kramer en Van Dijk, voor school II de heeren De Vries en Kooiman. De instructie voor den doodgraver der algemeene begraafplaats wordt aangevuld met de bepaling dat hij ook de zorg heeft voor en het onderhoud van de beplantingen der begraafplaats. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een doodgraver der. algemeene begraafplaats. De aanbe- I veling van B. en W. luidt: 1. E. J. Sinke, 2. C. Muntje- werf. De openbare vergadering wordt geschorst Na her opening worden 4 stemmen uitgebracht op den heer Sinke, 5 stemmen op den heer Muntjewerf, zoodat de heer Muntjewerf is benoemd. De heer Stammes wa® lntusschen ter vergade ring gekomen. Op de aanvraag om vergoeding volgens art. 13 der Lager Onderwijswet 1926 van den heer H. Schólten wordt gunstig beschikt, evenals op een aanvrage om een grootere bijdrage van den heer Ruitenburg, in j veiband met het terugbrengen van zijn belastingaan slag. De vergoeding bedoeld bij artikel 101 der La- I geronderwijswert 1920. wordt over 1925 definitief vast gesteld op f 17.36% per leerling en over 1926 voorloo pig vastgesteld op f 17.93, en voor het vervolgonder wijs op f 16.77. Aan de orde komt de vaststelling der begrooting 1928. Nog meer klachten. De heer Koorn beklaagt zich erover dat de de nieu we cel achter de secretarie er nog niet is en wijst op de groote verwoesting die nog steeds bestaat aan de Beneden/buurt. Zoo spoedig mogelijk dient hierin te worden voorzien en anders zullen de Benedenbuurters andere maatregelen nemen en spr. zelf is er dan een groot vporstander van om er mee te beginnen. De Voorzitter antwoordt, dat ten aanzien van de Volkshuisvesting gewacht is totda t de Zuiderzeewer ken wat zouden opschieten en binnen een termijn van een paar jaar zouden bijv. de keetwoningen verdwenen dienen te zijn. Spr. wijst op het feit, dat het bouwen door de particulieren thans vrij aardig plaats vindt Snr. wijst er voorts op, dat het stichten van een Tehuis voor Ouden van Dagen wel mooi lijkt, maar 'practisch is het niet zoo gemakkelijk, want er zijn .veel menschen die er niet graag in geplaatst wen schen te worden. I De heer Van der Ham wijst op den veranderden geest die heeft plaats gehad; vroeger waren het Ar menhuizen, nu tehuizen voor ouden van dagen, met eon veel hetere verzorging der verpleegden. Voorzitter belooft nogmaals deze zaak in hét Arm bestuur te bespreken. In de opmerkingen van den heer Koorn ligt do bedreiging, dat de bewoners het Idan zelf zullen doen, maar dat zou spr. plezierig vin den. Spr. herinnert aan de pogingen die daartoe bif de bewoners zijn gedaan en deelt voorts mede, dat aan den opzichter opdracht is verstrekt plannen te maken voor het maken van een trottoir, met wateraf voer. Over meer uitgebreid onderwijs is reeds met den heer Kramer gesproken en reeds was gesproken over het invoeren aan school I van een centraal zevende leerjaar. Op de politiek, die de heer Keuris besproken heeft, zal ik, zegt de Voorzitter, niet antwoorden, wat de heeren wijzen, moet ik prijzen. De heer Keuris: Het zwijgen van den Raad is voor mij voldoende. De heer Komen.' Dan is u gauw tevreden. Hierna wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling van de begrooting. De heer Van der Ham informeert of aan de brand weer reeds de lederen jassen zijn verstrekt, doch uit de bespreking blijkt, dat B. en W. het beter zou den oordeelen, dat de tot nu toe uitgekeerde beloo ning werd verhoogd en men dan zelf voor kleediug moet zorgen. B. en W. zullen opnieuw hun aan dacht aan deze zaak wijden. Ten aanzien van het brandwezen geeft de heer Jonker nog enkele wenschen te kennen, als het aan brengen van een scherm op de brandspuit en het doen aanslaan van de spuit bij oefeningen door meerdere personen, opdat men niet altijd op één persoon behoeft te zijn aangewezen; reparatieslan gen en in voorraad hebben van 'benzine. De toestand aan de Beneribenbanrt Het onderhoud der wegen, enz. Bij den post onderhoud openbare lagere scholen blijkt dan dat het voornemen bestaat om aan school I weg te breken een hek, in de greppel te maken een betonnen goot met ijzeren roosters voor waterdoorlaat. En het is bij dit punt dat opnieuw in bespreking wordt gebracht de toestand aan de Benedenbuurt. Zooals medegedeeld, willen B. en W. daar een soort trottoir met rioleering. De heer Van der Ham wil, als proef, trachten dit gedeelte weg van d enpolder over te nemen en dan oen straatweg doen maken. Zooals B. en W. willen, zal het langs de huizen droog worden, maar de wng slecht blijven. Als hier de proef slaagt, zal wellicht ook meer gevoeld worden voor het in orde maken van den weg aan d© Klein© Sluis. De heer Stammes vreest, dat voor de zware rij tuigen met het maken van een straatweg geen af doende verbetering zal worden verkregen en zou liever zien, dat de polder met eubeidie van de ge meente voor een weg zorgde, zooal» bijv. door het Hoogheemraadschap in Oudesluis is gemaakt, Spr. vindt het niet gewenscht dat er 2 lichamen komen die de wegen onderhouden. De heer Van der Ham evenwel acht (het gewenscht dat de gemeente meer zeggingschap heeft en spr. geeft de voorkeur aan gemeente-exploitatie. De Voorzitter wil een principieele uitspraak van den Raad, gemeente-exploitatie of niet. De heer Koorn acht het 't best voor de Beneden-, buurt een trottoir en dan verder een grintweg. Spr. meent, dat een grintweg daar het 'best bestand zal zijn tegen het rijden met de tractors. De heer Komen wijst op afwatering verbeteringen die te Julianadorp en te 't Zand hebben plaats ge had en geeft in overweging dat B. en W. zich op de hoogte stellen van deze niet-dure afwateringen Spr. dringt nog eens met klem aan op verbetering van de afwatering en noemt als voorbeeld boe te Breezand nJb. bijl een zuivelfabriek een sloot dicht gerot is. De heer Van der Ham onderschrijft dat de afwa tering niet in orde is en noemt verschillende voor beelden. Spr. zegt dat een trottoir met afwatering noodig is, maar daarnaast -het stofvrij maken van den weg. De heer Stammes bepleit nog eens het maken van een weg, als door het Hoogheemraadschap te Oude sluis is gemaakt, een weg die wel minder onder houd zal vragen. Het wegenvraagstuk komt toch, dus laten we er maar wat eerder aa.n beginnen. De Voorziter wil een compositie van het Daa, Bestuur met het polderbestuur. De heer Komen oordeelt, dat we aan de Beneden buurt hebben het afwatermgsvraagstuk, niet een wegenvraagstuk. Gaat het echter over het stofvrij maken van den weg, ja dan wordt het een wegen vraagstuk. Het resultaat der verdere bespreking is, dat het Dag. Bestuur een bespreking zal houden met het polderbestuur en in de volgende vergade ring dan een voorstel zal worden gedaan. Medegedeeld wordt, dat pogingen zullen worden aangewend niet alleen voor een tuinbouwcursus. maar ook voor een cursus voor bloembollencultuur. De heer Komen informeerde hoe het gaat met de Adviescommissie voor bouwontwerpen. De Voorzitter deelt mede, dat het tot algemeene bevrediging verloopt en dat vanmorgen een bijeen komst heeft plaats gehad van een architect met do bouwers. De werkverschaffing. Bij den post werkverschaffing werkloozen wordt op een desbetreffende vraag van don heer Van den Berg geantwoord, dat B. en W. zich wederom tot het polderbestuur wilden wenden om de verbetering der wegen verder ter hand te willen nemen. Do heer Van der Berg vreest dat er nogal werk loosheid zal komen en acht het gewenscht de werk loozen niet eerst te laten uittrekken, doch de werk- loozenkas meer te reserveoren voor den vorsttijd. De heer Van der Ham houdt een pleidooi voor verhooging van het uurloon der a.s. werkloozen en wil het uurloon dan van 30 cent op 40 cent zien ge bracht. De heer Stammes wijst er op, dat het moet blijven werkverschaffen en zou nog wel 40 cent uurloon wil len betalen aan menschen die als los werkman f900 verdienen, maar niét aan hen die als los arbeider f 1300 verdienen. Een uitvoerige bespreking volgt, waarbij de heer Raven opmerkt, dat een losse en een vaste arbeider niet tegenover elkander kunnen worden geplaat.it. De Voorzitter merkt op, dat het nog de vraag is, of de polder wel accoord zal gaan met een even- tueele verhooging van het uurloon. De heer Van der Berg vindt het beter, dat B. en W. dit eerst met het polderbestuur bespreken. De heer Komen wil er nog eens vooral op wijzen dat de werkverschaffing werkverschaffing moet blijven, er moet een prikkel blijven om er af te ko men. Spr. oordeelt verder, dat de contracten, die de landarbeidersbonden met de bloemistenbonden slui ten, de werkloosheid ln de hand werken, omdat zij niet contracteeren voor een geheel jaar, maar voor 10 of 9 maanden. De heer Van der Berg is het met dezen gedachten- gang niet eens en ziet de oorzaak in het feit, dat er 's winters geen open land is. De heer Van der Ham ziet de oorzaak in den maat- schappelijken toestand en gestreefd moet worden naar een wettelijke regeling, zooveel voor den ar beider, zooveel voor den pachter en zooveel voor den grootgrondbezitter. De Voorzitter wenscht den heer Van der Hara dan biji dit streven veel succes en sluit de discussios. De keurloonen. Door den heor Komen is het voorstel ingediend om de verordening op dé heffing van keurloonen voor slachtvee en vleesch te wijzigen, en wel door zoo mogelijk met ingang van 1 Januari 1928 het volgende tarief vas te stellen: voor de keuring van: een geheel rund f 5. een geheel paard f 4, oen nuchter kolf f 0.75, overige kalveren per stuk f150, een varken f 2.50. een schaap, bok of geit f 1. voor vleesch en vet 10 ct. per K.G. of gedeelte daar van. Voor de keuring van helften on vierendelen van dieren zal de helft van het keurloon verschud-, diigd zijn. Bil afkeuring wordt hot keurloon geres titueerd. Geen keurloon is verschuldigd voor 1® nood gedood of gestoren vee. En op dit besluit de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. De keurloonen zijn thans: koe f 0. kalf f 1. varken f 3, paard f 4, schapen en geiten f 1. In de toelichting op het voorstel wijst de heer Komen erop dat de uitkomsten van 1926 zoodanig zijn. dat z.1. bif een toepassing van een tarief als wordt voorgesteld, indien gerekend wordt op het zelfde aantal keuringen als ln 1926. ruimschoots het bedrag der begrooting zal worden verkregen. Uit een schrijven van het gemeentebestuur van Helder blijkt, dat de voordracht voor den bouw van een slachthuis waarschijnlijk niet voor 1 Januari in den Raad van Helder behandeld zal kunnen worden. Waar dit het geval is, kunnen B. en W. zich met het voorstel van den heer Komen ver eenigen. De heer Koorn had aanvankelijk eenig bezwaar, omdat geen verschil wordt gemaakt tusschen het te betalen keurloon van een rund of een pink, maar na toelichting stapt hij over zijn bezwaar heen. De heer Jonker dringt aan op het houden van controle op de uit te venten hoeveelheid vleesch van noodslachtingen. De heer Keuri9 wil het keurloon voor een bok of geit ook op 75 cent gesteld zien. Wordt goedgevon den. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstil- Komien vervolgens aangenomen. D:e begrooting wordt hierna onveranderd vastge steld tot een bedrag van f13919557, met een post on voorzien van f1062053. De subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur is ge raamd op f13500, de post plaatselijke inkomstenbe lasting op f54000, de post aandeel kwade posten op f7000. Bij de rondvraag zegt de heer Jonker dat de poli- tiewoning thans telefonisch is aangesloten. Spr. zou willen dat daar bekendheid aan werd gegeven. De Voorzitter dankt den heer Jonker voor deze mededeeling, het was hem niet bekend. Hierna volgt sluiting* Een beknopt verslag. Waar deze raadsvergadering duurde van ruim drie uur tot ruim half acht, zullen onze lezers begrijpen dat we ditmaal hebben moeten volstaan met het maken van een beknopt overzicht

Schager Courant | 1927 | | pagina 13