de goudentinkelweek. 2/2 ponden KEG's VERPAKTE KOFFIE bw cadeau: ~v6 1 pak KEG's ZELFRIJZEND BAKMEEL 70ste Jaargang No. 8124. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. IEDER KOOPER VAN ONTVANGT BIJ ZIJN WINKELIER Gedurende de maand SEPTEMBER 1927. Dinsdag 27 September 1927. SCEACER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bil inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eorstuitlcomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 8 oont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 6 regels 11.10, iedere regel moor 20 oont (bowijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond« DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. IDie Gouden Winkelweek in Schaffen iö nu al sinds eenige dagen aan den gang en het kan nu niet ge zegd worden, dat dit feest dit jaar onder bijzonder gunstige weersomstandigheden wordt gevierd. Re gen. wind. onweersbuien, 't kan niet slechter. 'Het gunstig gesternte mag Schagen dit Jaar niet tot kt' zijne rekenen. Maar enfin, het weer is een factor van de grootst mogelijke beteekenis. maar die bui ten de invloedssfeer van de feestcommissie valt. De officieele opening. Te 1 uur had dan ten Raadhuize in tegenwoor digheid van Burgemeester en Wethouders. Raads leden, Juryleden, Feestcommissie en leden van de diverse commissies, de officieele opening plaats. In de vestibule waren keurige bloemstukken go- plaatst. De burgemeester onzer gemeente, de hee® Corne- üasen, nam1 allereerst het woord en sprak. Toen ©enigen tijd geleden tot mij het verzoek werd gericht, de winkelweekfeesten ten raadhuize te openen, voldeed ik gaarne daaraan, omdat ik zoo doende in de gelegenheid was. openlijk van mijn ingenomenheid met deze feestelijkheden te getui gen. Het is thaais het vijfde jaar, dat. Schagen zich in de Septembermaand in feestdosch steekt en ik geloof, wel te kunnen zeggen, dat wij met genoe gen op alle vorige feesten terug kunnen zien, zij het dan ook. dat het weer niet altijd volkomen meewerkte. Ook dit jaar is het feestprogramma veel belovend. Ik behoef hierover niet in nadere bijzon derheden te treden, doch meen toch wöI even te mogen wij-zen op de omstandigheid, dat een bij zondere aantrekkelijkheid, de eergisteren geopende electriciteits en middenstandstentoonstelling vormt Dat zulke dingen in een kleine plaats als Schagen tot stand kunnen komen, eert de gemeente, doch eert in de eerste plaats de mannen, die dergelijke dingen tot stand wisten te brengen. Een woord van hulde daarvoor is dan ook zeker hier wel op zijn plaats. En nu de winkelweek zelf, Ik meen hier over kort te mogen zijn en laat liever straks het woord aan een meer bevoegde, die beter dan ik de beteekenis daarvan in het licht kan stellen. Het streven van de feestcommissie is in alle opzichten aanmoediging waard en zal dan ook niet nalaten, vruchten te dragen. Hoe beter het onzen1 midden- tand gaat. des te beter gaat het deze gemeente en deze feesten zuillen zeker naar bet beoogde doel -.oeren. Ook de feestcommissie dus een woord van hulde en warmen dank voor wat tot stand ge bracht werd, dank ook voor de prettige samen werking. die biji dergelijke gelegenheden zoo nood zakelijk is. Geachte aanwezigen, van harte roep ik U het welkom toe in dit gebouw,. Dat prettige da gen, begunstigd door goed weer, ons deal omogen zijn, En hiermee geef ik het woord aan den Voor zitter van de feestcomissie. JU heb gezegd. (Applaus), De Voorzitter van het feestcomité, de hee® C. Blaauboer, zeide het volgende: Geachte aanwezigen. Voor de tweede maal ia mij de eer te beurt ge vallen. als voorzitter van de Winkel week commis sie, in deze vergadering enkele woorden tot U te mogen spreken. In de eerste plaats roep ik een hartelijk' welkom toe aan allen, die door hun aanwezigheid hier blijk geven van hun belangstelling in ons werk. Ik wend me in 't bijzonder tot den heer Burge meester onzer gemeente, die zoo 'buitengewoon wel- wÜ!f?ld, ons in, alles ten dienste staat. Tot de raadsleden, heeren afgevaardigden in de Kamer van Koophandel, Jury, Commissieleden van verschillende wedstrijden en buurten, tot de com missie voor de EM.I.T. en Bakkerij-tentoonstelling, tot den heer M. Visser, die ons. zooals gewoonlijk, weer heeft geholpen aan een aardige attractie voor de winkels en aan versjes op de verschillende bil- letten' en verder tot allen die. ieder op zijn manier, hebben bijgedragen -tot het tot stand) komen der winkelweek^ Niemand zal het mijl ton kwade dui den, indien ik een bijzonder woord richt tot het be^uurvan, de Schager Harddraverij-vereeniging „West-Fnesland De sluiting van ons feest is de Harddraverij dag, en waar wij als „winkelwekere" werken voor den bloei van Schagen, daar past een woord van hulde en dank aan dit bestuur, welks leden jaar in jaar uit geen moeite te groot vinden om Schagen een schitterenden dag te verschaffen. Het zijl mij vergund, dames en heeren, even te memoreeren, dat ik verleden jaar het belang uit eenzette, dat de omgeving heeft biji een bloeiend behagen. Een der middelen om dezen bloei te ver- 'Hoogen, meenon wij' te rien in de Winkelweek, die nu reeds enkele jaren ««houden wordt Middenstanders van Schagen, bedenkt, dat deie vier dagen, waarop op allerlei wijze, door het Ke ven van festiviteiten, door aardige attracties, door mooie etalages, getracht wordt de menschen uit de omgeving in de plaats te krijgen, voor U van zeer groot belang zijn. Ik meen gerust tot te mogen zeggen, zorgt en dan ook voor, hen die deze week in Schagen komen, ook voor de overige 51 weken te binden. Dat is de reclame, die de Winkelweek beoogt. Hecaaime kan op verschillend» wijze gevoerd wor den. Eten eerste schrede op een nieuwen weg ik voor onze gemeente te zien in de E.M.Ï.T. Wi} zijn dit jaar een gebouw rijker geworden, uitermate geschikt voor tentoonstellingen. Daar sunnoa Schagen's ingezetenen ten allen tijde aan koopers laten zien, wat zij aan te bieden' hebben. Ik stel me voor, dat dit kan leiden tot. als ik het zoo mag noemen, een Plaatselijke Jaarbeurs. Ik behoef niet in bijzonderheden af te dalen, de tijd zal ons van zelf den weg wel wijzen, maar op de groote mogelijkheden, die het hebben van zoo'n beurs inhoudt, meen ik' toch wel te mogen wb'zen De toekomst houdt veel voor Schagen trereed. Plannen zijn aanwezig voor het leggen van wegen door de Provincie, voor het graven van kanalen, waarvan Schagen ook zijn rechtmatig deel kan en moet krijgen. In dit verhand' denk ik aan de droog legging van de Wieringermeer. Hoe zou het Scha gen's welvaart niet kunnen1 verhoogen. als de nieuwe landen het achterland van Schagen als 't ware voor Schagen gingen vergrooten. Afgevaardigden in de Kamer van Koophandel, ik richt mij' thans speciaal tot U. Gij; vertegenwoordigt in dit lichaam' in de eerste plaats onze belangen. Ik! behoef die bij U niet aan te bevelen, ik weet dat ze daar veilig zijn. maar aan U, evenals aan alle andere burgers, in 't ^bijzonder de neringdoen den. in onze plaats, zou ik' dezen raad willen ge ven: zet bijl Uw pogingen om Schagen groot te ma ken, alle verdeeldheid op zijde, slechts de noodigo samenwerking kan voeren tot het beoogde doel. Daarom laten wij) de spreuk die ook de heer Schmalz gebruikte in zijp rede bij. de opening van de E.M.I.T.: „Eendracht maakt macht", steeds voor oogen houden, dep twijfel ik er niet aan, of het gaat Schagen wèl. Ik eindig met de beste wenschen uit te spreken voor het slagen van onze Winkelweek 1827. Ik heb gezegd. (Applaus). Oék de heer Scheffer, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hollands Noor derkwartier, te Alkmaar, voerde het woord en dankte, namens zijn Kamer, den burgemeester hartelijk voor den steun dien de middenstand bij zijn streven van het gemeentebestuur mag onder vinden. Den aanwezigen werd een glaasje wijn aangeboden aan de heeren bovendien een sigaar, en toen was het de jeugd, die onze belangstelling vroeg. Do kinderfeesten. Dtp de Markt was het reeds een gezellige drukte. Schagen's Harmonie stelde zich bij! café „De Beurs" va,n den heer G. Boontjes op en de1 schoolkinderen van de hoogste klassen schaarden zich1 daarvoor om weldra onder directie van den heer Dol. de kleppermarsch uit te voeren. Met wat een ernst had die uitvoering door de kinderen plaats, maar ook de leden van Schagen's Harmonie en vooral de Directeur kweten zich met veel animo van hun taak!. Het was alleraardigst. Dit nummer van het programma werd algemeen gewaardeerd. Eln toen werd de optocht voor de kinderen gefor meerd) en weldra ging het onder de opgewekte too- nen van onze Harmonie door de gemeente. Eh dat was een alleraardigst gezicht, al die kinderen, elk met een rood-wit-blauwtje in de hand, waarmee de wind lustig speelde, het was een kleurige, fleu rige stoet. Eb ondanks dat de luchten dreigden en weinig goeds voorspelden, ging het toch naar het sport terrein om de verschillende spelletjes te doen. Met wat een animo werd een gestreden om de prijzen. Er was veel en van allerlei en het moet gezegd worden, dat dit deel van het feest alleraardigst in elkaar was gezet. Maar wat allang had gedreigd, gebeurde en wel dra zwiepte de regen omlaag, een hagelbui volgde en het was een algemeen: naar huisl I>at was geen opgewekt einde, maar wil hadden een prettig uurtje op het sportterrein achter den rug. Zang en muziek. 's Avonds was het weder onze Harmonie, die de vroolijkheid aanbracht, een rondgang door de gemeente met fakkellicht en populaire marschen, bracht weer menigeen op straat en het begon weer op feest te lijken. De verschillende buurtcommissies openden te 7 uur én later hun feesten. Voor de Molenstraat en omgeving deed dit de heer D. Rotgans, voor het Noord de heer J. Keesman Cz. en voor de Loet de heed C. Boutlosser, Biji deze korte mededeeling moeten wijl het laten, omdat de feestgids van deze openingen niets vermeldde en irnen de Pers er niet van op de hoogte had gesteld. Te half acht zou de zang van ons R.K. Kerkkoor en 'Herv. Kerkkoor beginnen. Wij hebben gewacht tot tegen half negen. Wel zagen wij' de zangers en zangeressen 'met hun directeuren, maar een begin werd er niet gemaakt. Nadat wij! ongeveer drie kwartier gewacht hadden, zijn wij onze toevlucht maar gaan nemen in de E.M.I.T.Wij* hoorden later dat er toch nog gezongen is door het Herv. Kerk koor op het kerkplateau, door het R.K. Kerkkoor bij den 'heer Peetoom. En het was wederom een ge weldige donderbui die dit avonddeel van het feest schromelijk, in den war stuurde. Het was geweldig slecht weer en onze torenfeestverlichting is nog door den bliksem geraakt. Eien tweetal lampen met reflectors enz. werden vernield, zoodat den volgen den dag de installatie moest woren verwijderd. De Illuminatie. i Wijl hadden1 Zaterdagavond toch nog gelegenheid om Loet, Noondi en Molenstraat te bezoeken. En wat wij' reeds in ons Zaterdag-nummer schreven, deze buurtcommissies hebben hun beste beentje voorgezet en gezorgd dat er behalve winkeletalage en tentoonstelling ook in dit opzicht nog iets moois viel te genieten. Bravo! En het- is te wenschén dat volgend jaar ook nog andere buurten dit voorbeeld zullen volgen, opdat er dan van een algemeene illu minatie kan worden gesproken. Wielerwedstrijden. De Zondag was de dag die aan de Wielersport was gewijd. Groote nationale wielerwedstrijden zouden op onze Gedempte Gracht worden gehou den. En dreigde er eerst gevaar, dat door het op treden van onze Rijkspolitie de wedstrijden niet zouden doorgaan, nog weer hoogere autoriteiten op dit gebied gaven vrijdom van de wettelijke bepa lingen en dit gevaar was weggeruimd. Ook) Zon dag heeft de regen ons niet verlaten. Maar tus- schen de buien door, met zoo en dan een flap wa ter, liep het toch nogal. Eh 's imiddags te 2 uur stonden er honderden langs de baan, vol verwachting op wat komen zou. Zoo nu en dan vlogen de „racers" voorbij!, die net als harddravers de spieren bepaald) wat moesten los maken en alles wees er op. dat bet blard, heel hard zou gaan. Nu, die voorspelling is in alle op zichten bewaarheid. Elr werd gereden, dat het kraakte. Eh men kon merken, dat het publiek meeleefde en vol enthousiasme den strijd) volgde. Er was een groote deelname, want niet minder dan ruim 40 rijders kwamen in de baan. Er werd in ritten van drie gereden en de ritten volgden elkaar spoedig op. zoodat men steeds wat te zien en te beoordeelen kreeg. Het was een interessante wed strijd. Jammer, dat een onaangenaam) intermezzo voor een oogenblik de feestvreugde stoorde. Een der rijders viel n.1. over een hondje, dat dwars over do baan liep. Het interval liep nogal goed af. Een schouderfractuur en een lichte hersenschud ding was het ongelukkig resultaat De natiën maakt het op het oogenbtMk goed. Do Na ailoop van deze wielrennen had in café,, De Beurs" van den heer C. Boontjes, de prijsuitreiking plaats. Die voorzitter der feestcommissie, 'bracht allereerst dank aan den Nederlandschen Wielerbond voor de algemeene medewerking en de uitstekende organi satie, om daarna met een toepasselijk1 woord de behaalde prijzen, kunstvoorwerpen, uit te reiken* Dé uitslag van de wedstrijden was als volgt: Amateurs. Ie prijs J. Hij'zelendoorn, ex-kam pioen van Nederland. Amsterdam; 2e prijs 0, Koetse. kampioen van Groningen; Se prijs H. Wea- terveld. kampioen van „De Peddelaar" Amsterdam. 4e prijs J. Schipper, Zaandam. Troostprijzen werden gewonnen door Th, Siesker, kampioen van „Olymn pia", Amsterdam; E'. Witte, kampioen van Rotter dam, Wv Metz, Haarlem, P. Maddol, Amsterdam: J. Krunder. Amsterdam, Nieuwelingen: ie prijs C. Hijzelendoora, Amsterdam' 2e prijs C. Kramer, Amsterdam. 3e prijs M. van Steenberger, Amsterdam. In deze afdeeling vektregen troostpirijizen: Sweria. C. van Kampen, G, van Stelten, D. JT. Kloppen en A. B. Siebelhoff. allen te Amsterdam* Namens den Nedertandechien Wielerbond' wendj de winkelweekcommiBsie dank' gebracht voor het genomen initiatief en de wielrenners voor, hun deelname. 's Avonds hield de Harmonie wederom een mu zikale rondgang en waa het verder feest In alle lo- callteiten. Wiji zouden kunnen schrijven had het kunnen zijn, want het scheen ons toe, dat het be-. zoek daar niet groot was. Het miserabele wee» had daarop geen goeden invloed c uitgeoefend. De E.MJLÏ. Alleen onze EÜectriciteits- en Middenstandsten^oon-i stelling had druk! bezoek. De 2000ste en 2500ste be zoeker was al lang achter den rug en en blijft steeds in de meest waardeerendi woorden getuigen over onze mooie tentoonstelling. Op straat. Op straat was het Zondagavond gezellig. Het bleef droog en men kon op zijn wandeling van winkel etalages en illuminatie op zijn gemak genie ten, Op het Noord) had men zelfs de lampions op gehangen en zag het er echt feestelijk uit. Wij lazen er nu ook nog het volgende vers, dat op de eerepoort was aangebracht: I Men zijl op 't Noord. Op 't Oost, op 't West. De Winkelweek die doet z'n best. Hier ziet men de electriciteit Ten nutte van de Nijverheid, Ten nutte van den Boerenstand* Ten nutte van het Boerenland. Komt, ziet en oordeelt is de leus. Dé Winkelweek geeft dik z'n keus. De Loet prijkte weer in zijp mooie lichtkleuren, wat in het water de mooiste «chakeeringen gaf, zoodat het daar druk' was. De Molenstraat bood zijin feestelijk verlichte brug, waarover men voor een stuivertje loopen mocht. Het volgende versje noodde daartoe een een elk uit: Wie over de Brug wil. Kom' over de Brug. Hij; krijgt van een duppie, Een stuiver terug* En een gok Moor een klok.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1