ilKlttl NitlIS- Mratntit- Lnümllil 2/2 ponden KEG's VERPAKTE KOFFIE W CADEAU: 1 pak KEG's ZELFRIJZEND BAKMEEL Eerste Blad. IEDER KOOPER VAN Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. ONTVANGT BIJ ZIJN WINKELIER Gedurende de maand SEPTEMBER 1927. Gemengd Nieuws. Donderdag 29 September 1927. SCHAKER 70ste Jaargang No. 8126. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 80 cent (bcwijano, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ÏZatting van Dinsdag; 27 September» Uitspraken vorige zitting. Frans Ludovicus S- Venhuizen, hooger beroep openbare dronkenschap. 3 dagen hechtenis en 6 maanden opzending voorwaardelijk. Popke Jacob V., Zwaag. mishandeling, f 50 boete of 50 dagen, benevens f 12.50 achadevergoedirf. Keeltje Patronella 'S-, gedetineerd, oplichting en diefstal. .6 maanden gev. •Cornelis N., Helder, gedetineerd, diefstal met braak, onderzoek niet volledig. Verwezen naar den Rechter-Commissaris. Peter Corn. S„ gedetineerd, rijwieldiefstal!, f jaar gevangenisstraf. Hendrik B., iBergen, gedetineerd, diefstal] inet braak en poging tot doodslag, a.s. week uitspraak Mijndert W„ gedetineerd, zware mishandeling, 2 jaar gevangenisstraf. Cornelis K., St. Pancras, diefstal of verduistering van een schuldbekentenis, f 25 boete ofi 25 dagen. I Nieuwe Zaken. DIEFSTAL VAN EEN ZILVEREN HORLOGE. De 27-jarig arbeider Cornelis 'NL, wonende te Hoorn, staat terecht terzake dat hij! op 22 Februari zich wederrechtelijk heeft toegeëigend een zilveren horloge, toebehoorend aan den slagersknecht F. Schiphorst, die bedbeldj horloge had opgehangen} aan een spijkertje in den wand der slachtplaats van zijn patroon. Verdachte ontkent en geeft een gelang wekkend verhaal over kippen die men wou rudlen, omdat het eiervneters waren. Overigens be weert hij. dat hij" in geen o weken in des slagers stal is geweest. Verdachte heeft een horloge te koop aangeboden aan den getuige Joh. van Riel, met dezelfde ketting als van getuige getoond, zulks voor den .prijs van 5 gulden. Getuige vond het een pittig horlog. Getuigen van Riel zegt, dat verdachte opvallend de aandacht op het horloge heeft geves tigd en ten slotte vroeg: Is dit handel. Verdachte noemt getuige Deen. die niet' bepaald in zijn voordeel getuigde, een draaiorgel. Na een langdurig verhoor van getuigen a charge en decharge verkrijgt de heer Officier van Justitie het woord en spreekt als zijn meening uit, dat het horloge, door verdachte te koop aangeboden in het café van getuige v. d. Kooij. zeer veel overeenkomt met het door' Schiphorst vermiste horloge. Hoewel verdachte beweert, na 6 December niet meer in de slachtplaats te zijn geweest, hij na dien datum nog door 2 getuigen is aangetroffen. Spreker acht het Taste gelegde wettig en overtuigend bewezen en .■jrdert 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Thomas, advocaat en procureur te Hoorn, raadsman van verdachte, stelt in het licht dat in het café van v. d. Kooij meerdere horloges ver toond zijn geworden. Voorts bespreekt pleiten de verschillende getuigenverklaringen en komt ten slotte tot de conclusie, dat de 'bewijslevering zeer zwak genoemd kan worden. Pleiter concludeert ten slotte tot vrijspraak. De Officier repliceert opi eendge punten en wordt door pleiter beantwoord. VOORTGEZET MISDRIJF. De 36-jarige arbeider Simon Vr.. wonende te Zijne, en thans gedetineerd, staat terecht ter zake dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een rij!wielbelastingplaatje ten nadeéle van ge tuige Filmer. Voorts heeft verdachte ontvreemd een dergelijk plaatje van den timmerman C. Dek ker. Verdachte erkent hetgeen hem is ten laste ge legd. Hij heeft zich in 1921 ook reeds aan een dergelijk feit schuldig gemaakt en is toen voor waardelijk veroordeeld. De Officier memoreert 'het inderdaad niet fraaie strafregister van verdachte. Het motief van de diefstallen is zucht om1 aan drank te komen. Eisch1 6 maanden gev. Mr. van Loockeren Campagne, verdediger van verdachte, acht het bewijs geleverd. Doch wat be treft do strafmaat, is pleiter het niet met den Offi cier eens. Verdachte beschikte blijkbaar niet over voldoende wilskracht, omdat hij onder den invloed verkeerde( om aan de verleiding weerstand te bie den. Pleiter acht de gevraagde straf in verhouding met het delict te zwaar en daarom zou pleiter wal len voorstellen, den man nog eens onder toezicht te stellen en zou dus een voorwaardelijke straf niet ongewenscht achten. Volgt re- en dupliek ais naar gewoonte. BENABEEILING VAN EER' EN GOEDEN NAAM VAN EEN OORRESPONDENT. De hoer C. M. v. H., oud 38 Jaar, geboren te Utrecht, en wonende te Alkmaar, alwaar hij de functie van Directeur van hot R.K. Dagblad „N.-H. Dagblad" uitoefent, staat terecht wegens aanran ding van eer en goeden naam' van den tuinbouwer G. A. Smits te Heiloo, omtrent wiens persoon in het nummer van 11 April een bedeedigende corres pondentie heeft gestaan. Verdachte wordt in rechten bijgestaan door Mr. Kusters. Door verdachte wordt verklaard, dat hij opdracht geeft de stukken der redactie te doen drukken. Hij heeft het geïncrimineerde ©tuk niet gelezen. Hij werd er zich eerst van bewust, toen togen hem; een strafvervolging werd ingesteld. Hij geeft toe. dat het stuk is opgenomen, om daaraan ruchtbaarheid te geven. Getuige ■Smits, de beleedigde partij, heeft der rechtbank verzocht, dat het vonnis in het N_H. Dag blad zou worden opgenomen. Die president, mr. Cieveringa, morkt getuige op. aa.t de wee de inwilliging van een1 dergelijk verzoek niet toelaat. Vooi-is verklaart 'Smits zich. door het bewuste stuk beleedigd te gevoelen, vooral daardoor, waar in hiji van opzettelijke laster wordt beschuldigd. Mr. Krabbe zegt, blijft u biii de ingediende klacht? waarop getuige bevestigend antwoord. De heer Officier wil de uitgever uitschakelen. De meest schuldige was de hoofdredacteur, doch hier kon het O.M. geen redacteur vervolgen en toen is de keus gevallen op den drukker. Hij had als dan den werkelijken schrijiver kunnen kenbaar maken, waartegen echter overwegende bezwaren schenen te bestaan. Eiïsoh f 100 boete subs. 60 dagen hechtenis.. Mr. Kusters bespreekt de moeilijkheden, die deze vervolging voor de justitie opleverde. Dit precedent acht verdediger voor de journalistiek buitengewóón gevaarlijk en bedenkelijk. Een instruc tie is geopend tegen Van Hamersveld en Leo Speets, de hoofdredacteur. Dé Officier in Haarlem' 'heeft do stukken teruggestuurd en gezegd, vervolgen jullie dat in Alkmaar maar. Pleiter hoopt in het belang van de journalistiek, dat de Officier niet den druk ker meer gaat vervolgen. De geschiedenis in alle landen leert, dat men den redacteur bij den kop moet nemen. De Hoofdredacteur hier heeft aange boden, dat hiji de volle verantwoordelijkheid; van het stuk wilde dragen, hoewed) hij het niet zelf heeft geschreven. Pleiter zegt voorts, dat de Officier niet heeft gezien naar art. 419 W. v. Strafrecht, maar naar artikel 54. Ook releveert pleiter, dat do klacht is ingediend tegen den redacteur, maar niet tegen den drukker, dit was absoluut niet gevraagd. Pleiter meent, dat men niet van die klacht kan afwijken. De keus was hier gesteld en wijst naar een vonnis door de rechtbank te Almelo, voorko mende in weekblad 883 van het Weekblad van het Recht. Pleiter gelooft dus, dat de klacht niet ont vankelijk moet worden verklaarde Daarna wordt door Pleiter nader ontwikkeld, dat de klacht indien deze is gebaseerd op art- 54 niet opgaat, omdat hier het opzet tot beleedigen ontbreekt. Hoe kan iemand, die in Antwerpen zit, en van het artikel niets wist. het opzet tot belee digen 'hebben gehad? vraagt pleiter. Verdachte heeft door zijn afwezigheid het opzet tot drukken zelfs niet gehad. Dan bespreekt pleiter artikel 419 en ontkent, dat bij verdachte ook het opzet tot drukken niet bestond aangezien hij:1 afwezig was en het niet kon verhinderen. Pleiter stelt voorts in het licht, dat de dagvaarding geen' medeplichtigheid ten laste legt. doch alleen smaad, subsidiair beleediging. Pleiter voert voorts aan. dat verdachte de druk ker niet is, maar dat is de N.V, „De Spaarnestad" te Haarlem1. Hiji is slechts directeur van het filiaal te Alkmaar en al© zoodanig is hem niets tenlaste gelegd. Ook een beroep op artikel 419 gaat niet op. zooals door pleiter nadar wordt ontwikkeld. Aan de hand van Simons en Noyon releveert plei ter dat in de dagvaarding niet het element is ge steld, zooals pleiter nader uiteenzet. Pleiter begrijpt de buitengewone sympathie niet voor den Hoofdredacteur, om deze buiten schot te laten, hoewel verdachte steeds naar dien Hoofd- reacteur heeft verwezen. De verdachte is echter volgaarne bereid, indien smaad wordt ten laste ge legd, het bewijs van de waarheid te leveren en dan zou pleiter hiertoe het verzoek willen doen tot dit bewijs te worden toegelaten, omdat het is geplaatst in het algemeen belang. De beleedigde heeft voorts gezegd, door alles in het geïncrimineerde stuk beleedigd te zijn. Dit ont kent pleiter. De wijze waarop deze getuige jaren lang heeft geschreven over personen, die Katholie ken dierbaar zijn, zijn zoodanig, dat pleiter alles onderschrijft wat in het bewuste stuk over hem is geschreven. Pleiter zal zich echter intoomen om dat zich thans omstandigheden hebben voorgedaan waardoor blijkt, dat de beleedigde thans den goeden weg wil gaan bewandelen. Ten slotte con cludeert pleiter vrijspraak, subsidiair ontslag vap rechtsvervol ging. De Officier handhaaft in zijp repliek de verant woordelijkheid van den verdachte en persisteert bij' zijn vordering. Pleiter dupliceert en constateert, dat de Officier bil-1 na op geen enkele van zijn opwerpingen is inge gaan. Voorts handhaaft pleiter zijn verdediging en conclusiën. Het is niet de bedoeling geweest om verdachte te doen vervolgen, doch Speets, de Hoofd radacteur. Uitspraak a.s. week. HOOGER BEROEPlZiAlAE. Na de pauze was aan de orde de geschorste zaak contra den autobusondernemer J. K. uit De Rijp. Een groot aantal getuigen worden alsnog gehoord. Evenals vorige maal opponeert mr. Houwing als raadsman en verdediger. De appellant is door den Kantonrechter veroor deeld op grond dat hij: een autobusdienst heeft ge organiseerd. zonder daarvan behoorlijk -publiciteit te geven. Volgens appellant reed' hij alléén maar passagiers naar Purmerend, die zich van te vo-ren hadden opgegeven, zoodat deze dienst niet als zoo danig kooi worden aangemerkt. De getuige Schermer, die met een nichtje van api- pellant is geëngageerd, geniet niet het volle ver trouwen van den president en wordt zoo stevig op het gewicht van den eed gewezen, dat hij, zijn aan vankelijk gunstige verklaring minder welwillend wijzigt. De Officier merkt op. dat deze getuige in dertijd onder eede voor den Kantonrechter een and---' verklaring heeft afgelegd dan thans. Deze veronderstelling wordt echter niet volkomen be vestigd. Uit het getuigenverhoor blijkt voorts, dat men zich soms te voren opgaf als passagiers, doch' ook, dat onder de rit personen, die daartoe het verlan gen te kennen gaven, werden medegenomen. D'e Officier is niet overtuigd, dat hier een gere gelde dienst is uitgeoefend en reauireert vrijspraak. De verdediger, mr. Houwing. sluit zich! bij' deze conclusie, na vooraf de redenen, die hem daartoe leidden, te hebben uiteengezet. NOG EEN PERSDELICT. De 55-jarige architect Jac. Joh. Sch. te Helder, staat terecht ter zake beleediging van den handels reiziger Joh. B.. die hij in een ingezonden stuk voorkomende in de Heldersche Courant van 14 Mei insunieerde. dat hij' als lid van den gemeenteraad, toch f 5 presentiegeld zou hebben opgestreken, hoe wel hij' die zitting niet had bijgewoond;. Bedoelde aantijging is opgenomen in advertentievorm. De Officier, het feit bewezen achtende, vordert f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De hoer Sch, zegt., dat de wethouder van finan ciën, Grünwafld, bier op zijn plaats moest staan, waarop de president hem in de rede valt en zegt, dat hij dien wethouder buiten de zaak moet laten. Verdachte haalt nog verschillende nummers van de Heldersche Courant en ontvangt van den president de terechtwijzing,, dat liiji beter doet zich bij zijini vak te houden. BLOEDIG MISHANDELD. De 21-jarige arbeider Willem Anth. P. te Schoorl, heeft op 17 Juli ter gelegenheid van de kermis te Sohoorfldam, den getuige, Dutter mishandeld, door hem met een mes in den1 hals te snijden. De mis handelde vraagt schadevergoeding, doch dit wordt niet ontvankelijk verklaard. Er was een vechtpartij in de herberg ontstaan tusschen Sc'hoorlsche en Koedijker jongens. Verdschte is in 1925 reeds ver oordeeld wegens mishandeling, met een bierfleschje gepleegd. Eisch f 75 boete of 75 dagen hechtenis. BEVORDERING VAN ONTUCHT. Voor dit feit staat met gesloten deuren terecht de 26-jarige caféhouder Cornelis v. D„ vroeger te Helder, thans handelsreiziger te 'Noordscharwoude. In deze' zaak treedt imr. Small als verdediger op Der zaak wordt met het oog op het zedekwet- sende. met gesloten deuren' behandeld. De zaak wordt aangehouden tot over 14 dagen. MISHANDELING MET EEN' MES. De 20-jarige tuinder P. H. B. uit Heemskerk is op 31 Jufli met een mes aan den hals en hoofd' ver-j wond door den 22-jarigen arbeider Theodorus M. te Castricum. Het feit is gepleegd in den avondi van 31 Juli. omstreeks kwart voor twaalf uur. Verdachte was volgens Baltus zuiver beschonken en werd door hem; in den hals gesneden. Baltus dient een eisch in tot schadevergoeding, doch wordt als minderjarig persoon afgewezen. Verdachte ontkent het feit. HU heeft nooit een mes in zijn bezit. HdJI was ook niet dronken en be weert zelf met een scherp voorwerp door Baltus te zijn gewond aan zijn oor. Een neef van den mishandelde, Jan Baltus, heeft de vechtpartij wel gezien, maar kan niet zeggen, dat verdachte heeft gestoken. Wei zag hij later, dat zijn neef bloedde. De Officier releveert de animositeit, die heerschtë tuSscben Castricuxnmer© en Heemskerkers. Bern) komt den aanval waarschijnlijk voor en vordert 25. Ed. mitsdien 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte vindt dat verschrikkelijk. A-S, week uitspraak. GECOMBINEERD POSTVERVOER^ De Franscbe regeering heeft aan ée Lahaoaere^ luclitvaartlpu een subsidie van 6% millioen francs in het loopende jaar en van 39 millioen francs in volgende jaren verleend voor de vestiging van een regelmatige lnohtmaHdienst tosschen West- Afrika en Zuid-.A mierika, in aansluiting op da luchtmailidienst tussohen Frankrijk en West-Arrika- De dienst wordt 15 Ootober geopend en in iedee fre richting zal eenmaal per week postvervoer plaats vinden. Da route zal liggen tusschen Saint Louis (Senegal) en Pernambuco, via de Kaap Vierrdisohe eilanden:, St. PaJul'ö rotsen1 en Fernandó da Noronha., Deze wordt verdeeld in vier secties Saint Louis-Kaap Verdisohe eilanden, af te leggen door watervliegtuigen Knap Verdisohe eilandenFernando de Narouha af te leggen door stcK>m£K3h)epen Fernando de Norohnar—Hernam* buoo, te leggen dloor vliegtuigen en iPer- nambuooBuenos-Ayres, af te leggen- door vlieg tuigen. De gebJeele afstand bedraagt 4775 mijlen en zal binnen 8 dagen worden afgelegd, tegen 24 dagen thans, zoooat voor de post een zé|ér aanzaunliikJa bespoediging wordt verknagen. DIEFSTAL IN EEN STATTON. Toen de diaostdoenida ambtenaar op heb static® St. Oolomba, tuseolien Lycra eu De Tuil» Maandag dagavond een seomi wilde overhalen, mierkbe hij dat hiet niet wenkte. Hy gingj küjken] Waf er aan die hiand wias en zag. dat er zWare steenjen] op da draden gelegd waren. verwijderde deze en keerde naar het station terug waar hij ontdekte, dat men van rijtiu afwezigheid gebruik had ge maakt om Ide stationakas tel staLan. WONDERS CHEPENw Duitschland bouwt qp het ooganblifc oorlogS- ssehepen, die in verhouding tot hun tonnen maat de geduohtste gevochtseenheden ten* wereld zijtnj. Aldus fs hiet oordeel van den maritiemen medewerker van de Daily NieWs over de Künigsberg en' BarlsruhJe, de twee kruisers, die dit jaar aan' de Duitsche Vloot zün toegevoegd. De naam Wunder-€ohiffe, die de Duitsohera aan die bodems geven, is wel verdiend. De schepen1 zjjtnj gebouwd van een staal soort, die gehlaim1 schijnt te woorden' gehouden] en die Echtheid paart aan groote traant. Voorts is gewicht bespaard1 door de platen aan alk aar ta laspohen. in stede van ze te klinken. ledör schip meet 6000 ton. De turbines ontwikkelen 65.000 P.K. De ketels worden met olie gestookt. De schelpen moeten 32 knoopen per uur kuulnien loo pen. d'/ch bü gerwone kruisreizen worden de scher

Schager Courant | 1927 | | pagina 1