1 SchagerCourant RAAD HARENKARSPEL. Tweede Blad. Marktoverzicht van Noordschar woude. Gemengd Nieuws. i Gedl* velt Dinsdag 4 October 1927 70ste Jaargang. No. 8128. Groote verschillen waren deze week meestal niet te constatee- ren. Alleen de nep verlaagde sterk in prijs, terwijl ook de peen lager was. Overigens waren zoo wel aanvoer als prijzen vrij sta- tionnair. Ook deze week viel over de opbrengst der aange voerde producten niet te klagen. De aanvoer van kool was echter veel minder dan in dezelfde week van het vorige jaar. Toen was het 83 wagons van alle soorten tezamen, nuj 42. Voor een deel is de zo verminderde aanvoer te verklaren, doordat de kool kleiner van stuk is. maar ook is de beteelde opper vlakte van de vroege koolsoorten en vooral van de wite kool minder. Ook speelt de draaihartigheid hier een rol, die niet onbelangrijk is. Een geluk is het weL, dat de prijzen bijna dubbel zoo hoog zijn als het vorig jaar, want anders zou het er voor den 'Langendijk zeer donker uitzien. De roode kool geeft een verhoogden aanvoer van ruim 5 wagons te zien. De prijzen waren iets hooger en de geheele week vriji vast Alleen Maandag was een ongunstige uitzondering, toen de prijs vam de mooiste soorten wat lager was:. De hoogste notee ring was f 5.80 en de laagste 1! 3.40. (De witte kool, waarvan de aanvoer een paar wa gons meer was. verhuist voor het overgroote deel' naar de fabrieken. De prijs was iets gedrukt in ver gelijking tot de vorige week, doch evengoed goed te noemen. De aanvoer van gele kool was lager dan de vo rige week. doch de prijs werd er niet hooger door. De groot ere soorten Traren iets grager, doch de klei nere konden de doorsneeprij's van de vorige week niet halen. De aanvoer van wortelen was grooter en de prijs de eerste dagen zeer goed. Woensdag liepen ze zelfs tot de 5 gulden. De beide laatste dagen was er echter weer een zoodanige daling, dat de hoogste noteering slechts bijl de drie gulden was. De bloemkool, waarvan de aanvoer steeds min der wordt, bracht ook weer een besten prijs op. Deze blijft zich tot het einde toe best houden. Jam mert dat er maar zoo weinigen van profiteeren en die er van profiteeren. spinnen er door de weinige productie geen garen bij. Ook de aardappels bleven nu best in prijs. De aanvoer echter wordt zeer gering, slechts 4 wa gons totaal. Schotsche muizen brachten tot f 8 op, ronde duken tot fl 4.30, roode ster f 10 en blauwe tot f 5.40. Van de spercieboonen zal het seizoen spoedig af- geloopen zijn. We hadden nu slechts een derde van den aanvoer van de vorige week. De prijls was ook nu best, van f 7—15, eenmaal zelfs f 21. De prijs is steeds veel hooger geweest dan het vorig jaar en c. De Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking, om subsidie. Door B. en W. wordt voorgesteld f 15 toe te kennen evenals over 1927. Na toelichting door den Voorzitter wordt ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. d. De afd. Harenkarspel van de Noordh. Ver. Het Witte Kruis om de subsidie voor de Wijkverpleging te splitsen in f 800.— voor wijkverpleging en f 400.— voor de bestrijding van de tuberculose. QB. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. Goedgevonden. e. De muziekvereeniging St. Hildegardus te Tuitje hom, om de subsidie aan die vereeniging toe te ken nen, te verhoogen tot f 100.—. B. en W. stellen voor de subsidie voor de vereeni ging „St. Hildegardus" te verhoogen tot f 50.en die van de muziekvereeniging „Onder Ons" op f 30.— te handhaven, aangezien laatstgemelde vereeniging blij kens het adres aan een actie tot verhooging van sub sidie met het oog op de uitkomsten van de gehouden fancy-fair niet wenscht mee te doen. Door den Voorzitter wordt er aan herinnerd dat aan St. Hildegardus een subsidie werd verstrekt van f 30, en nu werd gevraagd f 100. Het voorstel van B. en W. is een voorstel van de meerderheid van het college, de heer De Groot meende dat evengoed aan Onder Ons een subsidie van f 50 gegeven diende te worden. De Voorzitter en de hr Dekekr meenden, dat nu de verhoogde subsidie niet werd gevraagd, zij niet moest worden toegekend.omdat geen subsidie moet worden verleend waar zij niet gevraagd wordt, principieel zou dat niet juist zijn. Er zijn meer vereenigingen die met moeite haar hoofd boven water kunnen houden. Of het Onder Ons of St. Hildegardus betreft, maakt voor ons geen onderscheid. De heer De Groot meent dat de fancy fair is ge houden om het voortbestaan der vereeniging mogelijk te maken. Spr. denkt dat uit kieschheid Onder Ons geen verhoogde subsidie heeft gevraagd, omdat het de wereld bekend was, dat de fancy fair een derge lijk saldo heeft voortgebracht. Beide muziekvereeni- gingen treden op den voorgrond en beiden lijden aan Bloedarmoede. Spr. zou het voor 't algemeen jammer vinden als deze vereenigingen mochten verdwijnen. De heer Francis deelt mede, dat een deel der begroo tingscommissie de subsidie voor beide vereenigingen gelijk wilde stellen. Het gemeentebestuur moet zich niet bemoeien met den finantieelen toestand der ver eenigingen, maar subsidies verleenen als bewijs van sympathie. De heer De Vries is den heer De Groot dankbaar voor zijn standpunt. In veihand met den finantieelen toestand der gemeente is indertijd de subsidie van Onder Ons verminderd van f 50 tot f 30, omdat ook St. Hildegardus dan een subsidie van f 30 zou krijgen. De heer Bakker is voor het voorstel van de meerder heid van B. en W. De heer Doodeman is voor het voorstel-De Groot. De Voorzitter erkent de mogelijkheid dat nader hand een hoogere subsidie voor Onder Ons noodig kan zijn en spr. zal de laatste zijn zich er dan tegen te verzetten. Spr. is het niet met den heer Francis eens dat subsidié moet worden verleend uit sympa thie. Wij sympathiseeren ook met dé zangvereenigin- gen, gymnastiekvereeniging, enz. en toch geven we geen subsidie. Het is niet de bedoeling van de meer derheid van B. en W. om het zoover te laten komen dat de muziekvereenigingen op de flesch zouden ge raken. De heer De Groot heeft deze bedoeling niet gehad, als het zoover mocht komen, zal de muziekvereeni ging wel trachten elders steun te vinden. De besprekingen worden nog wat voortgezet. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt in stemming gebracht Het wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Het voorstel van den heer De Groot wordt aange nomen met dezelfde stemverhouding, tegen stemden de heeren Dekker en Bakker. f. Van de R.K. Militaire vereeniging te Amers foort, om een subsidie van f 15.voor de exploitatie «n de pr«» toot b«t meerder verbruik teruggebracht echer uitgegleden en In een 9)0 m, lager gelegen vai? ce ce P01* dal terecht gekomen, dat met sneeuw gevuld was. De begrootingscommissie kan de begrooting van De majoor en een van zijn metgezellen waren zoo het Burgerlijk Armbestuur goedkeuren, Het heeft ernstig gewond, dat zij zich niet bewegen konden, haar getroffen, dat de gemeentelijke subsidie be- doch de derde man wist het 1000 M. lager gelegen langrijk hooger geraamd is dan vorig jaar, toen zij Lakka te bereiken en waarschuwde daar luitenant f3000 bedroeg. Evenwel verwacht de commissie dat Bain Smith. Deze begaf zich dadelijk met een koe- het Armbestuur doordrongen is van de noodzake- lie op weg om den majoor te redden. Ket was toen lijkheid en zij meent, dat niet te schriel bedeeld half drie 's middags en om half vijf had Smith den moet worden. j majoor bereikt, hoewel hij geen bergschoenen droeg. Wat de stroomprijsverlaging bij het G.E.B. be-De koelie had onderweg achter moeten blijven, treft,deze zal wel in goede aarde vallen eh de com- Luitenant Bain Smith maakte een slee van ziln missie verwacht, dat zij bevorderlijk zal zijn aan de jas en wist den majoor tot een 150 M. lager gele- stroomafname. gen punt te transporteeren. De Goerka. die Juist in De Voorzitter heeft de overtuiging, dat de bedee- staat was te loopen. vergezelde hem. Het was toen was deze week zelfs het dubbele. f De uienaanvoer was iets kleiner en de prijs vrijvan een R.K Militair Tehuis aldaar, gelijk, de drielingen waren iets minder. De nep g. en W. stellen voor op dat verzoek afwijzend te echter daalde belangrijk. Waren de vorige week de I beschikken. hoogste noteeringen_ van f 8-20—12.80, deze week' was Na motiveering door den Voorzitter, wordt over- dit slechts f 4.50—6.20. terwijl de laagste noteeringen nog een gulden lager waren. Van peen was de aanvoer acht wagons tegen de vorige week ruim vier. Die prijs was belangrijk la gen Verschillende noteeringen waren nu bijl de f 1.50 Terwijl de vorige week beneden f2.20 niet verkocht is, waren nu de hoogste noteeringeD; slechts een paar dubbeltjes hooger. Kroten waren zoowel wat aanvoer als prijzen beu treft, vrij: gelijk en rammenas, die zeer weinig aan- H* «^?S9teM6 re*eliD*V0OT den eenkomstig het advies van B. en W. besloten. Eindelijk stellen B. en W. voor de jaarwedde van den veldwachter J. Homan te verhoogen met f 100.— en alsdan in te trekken de tot dusver betaalde be looning voor buitengewone politiediensten, en aan die verhooging terugwerkende kracht toe te kennen vanaf 1 Juli 1927. Voor de buitengewone politiediensten werd een ver goeding van f4 per nacht verstrekt, wat ongeveer f 100 per jaar bedroeg. In verband met zijn pensioen wagon witte en 6 wagon gele kool. 17wagon uien., 8 wagon peen. 4 wagon aardappelen. 7250 K.G. sper- cieboonen. 13750 bos wortelen. 12175 stuks bloem kool:, 16300 K.G. kroten en 450 K.G. rammenas. Vergadering van den Raad op Maandag 3 October 1927, des avonds half zeven. Voorzitter de heer J. Burger, secretaris de heer Jb. Dam. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Verslag van de malariabestrijding door de be volking in Noordholland over 1926. b. Kasverificatie bij den administrateur van het electrisch bedrijf te Waarland op 19 dezer en hij den Gem. Ontvanger op 26 dezer. Aanwezig in overeen stemming met de boeken ,resp. f 745.32 en f 86654. c. Bericht dat het personeel, benoemd voor het ge ven van voortgezet onderwijs aan de school te Dirks- born, die benoeming heeft aangenomen. d. Benoeming van den heer J. de Groot tot plaats vervangend Burgemeester. Om advies worden in handen van B. en W. gesteld: Pen verzoek van het R.K 'Schoolbestuur te Tuitjen- liorn om subsidie voor de bewaarschool en een ver zoek van het fanfarecorps te Waarland om subsidie voor de oprichtingskosten en een verzoek van dit mu ziekgezelschap om gebruik van een schoollokaal. Voor rekening der gemeente is ter operatie in het Bt Elisabethgesticht te Alkmaar opgenomen de heer D. de Geus, De begrootingen voor 1928. Volgt behandeling van de begrootingen voor 1928. Tegelijkertijd werden in behandeling gebracht de w de vorige vergaderingen aangehouden verzoek schriften van: a. A. van Dijk, om verhooging van jaarwedde. Door B. en W. wordt voorgesteld met ingang van 1 Jan. 1928 >een verhooging toe te kennen van f 100. Door den voorzitter wordt gewezen op de ver meerdering van werkzaamheden ter secretarie;hij is fcen uitstekend ambtenaar. De heer De Vries deelt mede, dat hij voor het voor stel zal stemmen imdat de begrootingscommissie van oordeel was, dat de ambtenaar voor zijn werk zaamheden geheel beschikbaar dient te zijn en dan is een salaris van f 700 niet te hoog. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. b. De Noordholl. Ver. Het Witte Kruis om een bij drage in de kosten van de ontsmettingsdiensten van een cent per inwoner. Door B. en W. wordt, voorgesteld, evenals over 1927, een bijdrage te verleen van f20. Allen voor. De begrootingscommissie kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, maar de heer Francis be grijpt niet waarom een belooning voor buitengewone politiediensten noodig is. De politie heeft toch niet altijd haar werk over dag. De Voorzitter zegt dat dus de Raad accoord kan gaan met het voorstel van B. en W. Wat de opmer king van den heer Francis betreft, deze kan aan stonds bij de verdere behandeling van de begrooting besproken worden. Over het onderzoek der begrooting brengt de heer Francis namens de commissie rapport uit. De commis sie heeft in het hijzonder besproken de subsidie voor Onder Ons, welk punt dan al is behandeld. In de tweede plaats werd besproken den post on derhoud dokterswoning. Deze post was uitgetrokken op f 400 en de commissie achtte dit bedrag hoog, ge zien de flinke reparatie die nog onlangs heeft plaats De Voorzitter dankt dê commissie voor haar serieus onderzoek en den heer Francis voor het uitgebrachte rapport. A.s. voorjaar zal nog eens worden nagegaan of alle aangegeven veranderingen noodig zijn en dit zal ook het geval zijn met het onderhoud van de dokterswoning. De heer Francis had gedacht, dat, waar B. en W. op de hoogte waren van de opmerkingen der be grootingscommissie, zij met een meer afgerond voorstel waren gekomen. De Voorzitter zegt, dat B. en Wl dan alle geraamde posten voor onderhoud der gemeentegebouwen na der gecontroleerd zouden moeten hebben. De heer De Groot zegt, dat B. en W. afgaan op het oordeel van den opzichter. De heer Francis had willen hooren of die voorge stelde onderhoudskosten gerechtvaardigd zouden zijn De heer Bakker wist niet, dat B. en W. met den opzichter het onderhoudswerk nog eens gaan opne men, en daarom heeft hij nu geen bezwaar tegen den post. Ook de heer De Vries heeft dan geen bezwaar, al had hij het ook beter gevonden, dat B. en W. een voldoend antwoord op -de opmerking van de com missie hadden gegeven. De Voorzitter zal overwegen, of B. en W. dan voortaan in den herfst de gebouwen zullen inspec- teeren. De gemeentebegrooting wordt vervolgens voorloo- pig vastgesteld in ontvangst en uitgaaf van den ge wonen dienst van f 58928.93, met een post onvoorzien van f 1214.81 en een post gemeentelijke inkomsten- beiasting van f21000. De kapitaalsdienst sluit in ontvangsten en uitgaven op f 31000. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op f7881.25, met f 566.25 voor „onvoorzien" en f 4300 aan gemeente lijke subsidie. Stroomprijsverlagtng. De begrooting van het G.E.B. sluit in ontvangst en uitgaaf met f 5065.82 en zal tot gevolg hebben, dat do eenheidsprijs van den stroom, het te garandeeren verbruik teruggebracht zal worden van 53 op 50 ct ling door het Armbestuur niet royaal of ontactisch plaats vindt. Spr. verwacht dat de uitkomsten van 1927 voor het G.E.B. ook niet ongunstig zullen zijn en spr. verwacht dat de voorgestelde 'verlaging niet de laatste verlaging zal zijn. Beide begroetingen worden onveranderd vastgesteld Wegverbreeding. Teneinde den weg te Kerkbuurt te verbreeden is, behoudens goedkeuring, van J. van Duin aangekocht een strookje grond ter lengte, gemeten langs den weg van ongeveer 17 M. en ter gemiddelde (breedte van 1.45 M. De eigenaar is tot afstand bereid, indien de ge meente een nieuwe afscheiding bekostigt. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten en de koopprijs te bepalen op f 1. Algemeen goedgevonden. De speelplaats te Waarland. Door het R.K schoolbestuur te Waarland is tot den Raad het verzoek gericht de speelplaats bij die school te betegelen en gedeeltelijk te overdekken. B. en W. stéllen voor alleen het gedeelte van de speelplaats langs den weg met tegels te bezetten en de rest, zijnde het gedeelte achter de nieuw aan te houwen lokalen gelegen, met grint te beharden. Voorts wordt voorgesteld, nu door den aanbouw van twee lokalen een der bestaande lokalen tot over blijflokaal kan worden gebezigd, niet over te gaan tot gedeeltelijke overdekking van de speelplaats. De Voorzitter deelt mede, dat het betegelen f2.70 per M2. kost, het begrinten f 1.20 per M2. en waar het hier gaat om een oppervlakte van 460 M2„ beu teekent het een verschil van f 690. Wat de overdekte speelplaats betreft, wijzen B. en W. er op, dat dan ook de andere scholen een over dekte speelplaats dienen te krijgen. De heer Francis kan zich, waar de schoolverbete ring te Waarland al een aardig bedrag zal vragen, vereendgen met het voorstel van B. en W., zoowel ten aanzien van de overdekte speelplaats als van het betegelen en begrinten der speelplaatsen. De heeren De Vries en Bakker laten een zelfde geluid hooren, alleen de heer Doodeman wil het ver zoek van het R.K. schoolbestuur inwilligen. Een be tegelde speelplaats zal minder onderhoud behoe ven, een begrinte speelplaats veroorzaakt meer stof en spelenderwijs verdwijt er heel wat grint. De Voorzitter wijst op de groote eerste uitgaaf, het blijft niet alleen bepaald tot de speelplaats te Waarland; er zijn nog 2 speelplaatsen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, tegen stemde de heer Doodeman, De schoolbonwplannen te Waarland. De volledig uitgewerkte schoolbouwplannen te Waarland met bestek, teekeningen, raming van kos ten enz., zijn thans gereed en worden den Raad ter beoordeeling overgelegd. De Voorzitter herinnert er aan, dat de raad vorig maal de beginseluitspraak heeft gdaan om 2 lokalen aan te bouwen. In de begrooting zijn nu ook opgeno men de kosten voor den architect en die van het dagelijksch toezicht. B. en W. vragen machtiging de plannen te doen uitvoeren. De heer De Vries kan zich met de plannen ver eenigen, en hoopt, dat het schoolbestuur, gezien de volle medewerking van het gemeentebestuur, nu te vreden zal zijn en wij voorloopig verschoond zullen blijven van alle mogelijke en onmogelijke aanvra gen. De Voorzitter is het met den heer De Vries eens, de raad heeft zich op het meest royale standpunt geplaatst en is verder gegaan dan strikt noodig was. Ook spr. hoopt dat het schoolbestuur tevreden zal zijn, al krijgt het dan niet geheel zijn zin, wat de speelplaats betreft. Dit gebeurt echter niet om het schoolbestuur tegen te werken, maar om de kosten in 't algemeen. De overgelegde plannen worden algemeen goed gekeurd. De straatschenderij ln het Westdeel der gemeente. Bij de rondvraag brengt de heer De Vries ter spra ke de waarschuwingsborden voor de maximale snelheid van motorrijtuigen, welke borden het slachtoffer zijn van de baldadige jeugd. Spr. ver zoekt B. en W. deze borden zoodanig te plaatsen dat ze aan de meest baldadige handen weerstand kun nen bieden, al erkent spr., dat de baldadigheid ver oorzaakt wordt door mienschen die blijkbaar buiten gewoon veel kracht bezitten. Spr. noemt als oplos sing het plaatsen der borden in betonblokken. Thans worden de borden alle kanten heen verbogen. De Voorzitter zegt, dat het werkelijk een schan daal is zooals wordt huisgehouden en het is meer dan erg, dat, waar aan den eenen kant alles wordt gedaan voor de veiligheid van het verkeer, aan den anderen kant die baldadigheid zich voordoet, En het is speciaal het westelijk deel der gemeente. Het is grove straatschenderij. Als het mogelijk is de bor den zoo te plaatsen, dat ze noch den eenen kant, noch den andern kant uit kunnen, wil spr. dat graag overwegen. Het plaatsen in betonblokken zal even wel nogal wat kosten. Spr. hoopt, dat het binnen niet al te langen tijd uit zal zijn met deze straat schenderij en als wij, zegt spr., zoowel ik als hoofd van de politie, als de politie zelf, gelegenheid krijgen de hand op de schuldigen te leggen, dan zullen ze er niet malsch af komen. Spr. zal kijken, of de bor den wat steviger geplaatst kunnen worden. Een rammelende brandspuit De heer De Vries vestigt voorts de aandacht op het moeilijk vervoer van de brandspuit, wat o.a. bleek bij den hooibroei bij J. Spaan. De spuit werd toen getrokken door een paard, maar het vervoer kon niet anders dan stapvoets geschieden, want de spuit rammelde zoo. ze danste alle kanten heen. Spr. heeft er reed9 met den Voorzitter over gesproken en vraagt naar het oordeel van Kuiper. De Voorzitter zegt, dat de spuit niet op veeren rust, maar op klossen en nu aan den heer Kuiper het oordeel is gevraagd over het plaatsen op veeren. Spr zal het den heer Kuiper nog eens vragen. Hierna volgt sluiting. echter onmogelijk verder te gaan en luit. Bain Smith daalde daarom alleen verder af. tot hij tweo schaapherders ontmoette, die met hem mee terug gingen. Men droeg majoor Minchinton nog 150 M. lager, maar toen belette de ongelijke sneeuw het verder gaan. Weer ging de luitenant alleen verder tot hiji vier schaapherders ontmoette, die hit naar boven zond. Zelf was hdji zoo uitgeput, dat hij! de menschen siecht9 op handen en voeten volgen kon. Toen hij: den majoor bereikte, bleek het onmogelijk verder te gaan. Hlji zond den Goerka met twee van de herders naar beneden en bleef zelf bij den ma. joor achter. Toen de duisternis viel. namen de vier overige herders de vlucht. Luit. Bain Smith bleef nog een half uur bij den majoor, die toen bewus teloos was. Er woei een ijskoude wind en af en toe vielen er hagelbuien. De luitenant dekte den ma joor toe met zijn jas en begaf zich naar een vuur, dat hiji in de diepte zag branden. Daar trof hij mevrouw Minchinton aan met een gezelschap, dat echter niet in staat was den berg in het donker to beklimmen. Den volgenden ochtend om 3 uur kwam een reddingsploeg opdagen en luitenant Bain Smith wees deze den weg tot men het lichaam van den majoor kon zien liggen. Toen stond hij op het punt te bezwijken; zijn beide voeten waren bevroren. Ma joor Minchinton stierf spoedig nadat de reddings ploeg hem bereikt bad. Hiji had bij' den val ziin ruggegraat gebroken. Majoor Minchinton waa een ervaren bergbeklim mer. BEN NIEUW INSTRUMENT ÖM MISDRIJVEN TE ONTRAADSELEN. De bladen weten te melden, dat een geheel nieuw soort van wetenschappelijk! onderzoek wordt inge steld om over den gebeimzinnigen moord op den plitie-agent Gutteridge te Stapleford Abbots, in Es- sex, licht te onsteken. Men verwacht met behulp van deze methode er zich1 van te kunnen vergewissen, of de kogels, die den agent gedood hebben, en die men op de plaats van het misdrijf gevonden 'heeft, afgevuurd zijn uit de revolver, die een Jongen aan het strandje van de Theems bij de brug van Hammersmith heeft opge raapt. Het instrument in kwestie heet de „vergelij'- kende microscoop" en is tot dusver nog nooit in En geland gebruikt. Het is gemaakt naar het model van een dat in de Vereenigde Staten in de zaak van Sacco en Vanzetti dienst heeft gedaan. De uitkom sten, die er toen mee verkregen zijn, overtuigden de commissie, welke gouverneur Fuller, van raad diende, dat de noodlottige kogel uit* een revolver afkomstig was geweest, die Sacco erkende in zijn bezit te hebben gehad. Het is een langdurig werk, maar de man, die met het onderzoek belast is. een lid van de geweer makersfirma Churchill, vertrouwt vast. dat hiji een stellige uitspraak zal kunnen doen. Het instrument berust op het beginsel, dat een kogel, als hij: uit den loop komt, van dien loop oen bepaalden „af druk'" neemt. Daar geen twee loopen volkomen ge lijk zijp, moet men aan den kogel kunnen zien, of hij door een bepaalden loop gegaan is EEN RAMPZALIG MENSCH. (Voor de jury van het Landgericht III te Berlijn stond '■een jonge vrouw terecht, beschuldigd van doodslag. Arm, afgewerkt en verwelkt was zij. Als meisje van 17 jaar was zij door haar ouders de wereld ingestuurd om haar eigen brood te verdie nen. Zijl viel in handen van een getrouwden man, die haar later in de steek liet. Zonder eenig mid del van bestaan komt zij in het Armenhuis terecht. Haar vader hoorde dit en nam1 haar weer mee naar huis. Toen begonnen de verwijtingen en beschimpin gen. Op een dag hield zijl het niet meer uit. Zij verlaat met haar kind 't huis met het plan zelf moord' te plegen. Half bewusteloos van honger en ellende stond ziji 's nachts voor de Havel. Eerst gooide zij haar kind in het water, maar toen zij dit zag wegzinken, had zij niet den moed t na te springen, en liep de stad weer in Een paar dagen later vond ziji een betrekking en alles zou wel goed gaan, als de gedachte aan het verdronken kind haar niet ontzaggelijk bezwaarde. Het niet meer voor zich kunnende houden, vertel de zijl het gebeurde aan haar, bij wie zij in dienst, was. Deze raadde haar aan zich bij1 de politie aan te geven. Zijl deed dit en tegen haar werd een pro ces wegens doodslag begonnen. Het O.M. eischte gisteren 9 maanden gevangenis straf. De jury, onder den indruk van het verschrik kelijke lot van de vrouw, sprak haar vrij; de ver twijfeling der beklaagde was, meenden de juryleden, te groot geweest, dat zij geweten kon hebben, wat zij deed. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Uit Amritear. 1 October. Eten ernstig ongeluk heeft biji een spoorweg-overgang in de buurt van Amrótaar plaats gehad. Eten vrachtauto volgeladen met mannen, vrouwen en kinderen werd gegrepen door een passeerende trein. Vijf der inzittenden, waaronder de bestuurder werden op slag gedood, 23 gewonden werden naar het ziekenhuis te Amrit- sar gebracht. EEN VREEMD ONGEVAL. Eten merkwaardig ongeluk heeft zich voorgedaan op het station Karlsbad. Eten rangeerlocomotief reed tengevolge van verkeerden wisselstand tegen een goederenwagen op, die geladen was met 10.000 leoge flesschen. Acht menschen werden als het ware on der de glasscherven bedolven en liepen leelijko snijiwondien op, Viüf! hunner ziin er ernstig aan toe. HET KLEINSTE PORTRET VAN DE WERELD GESTOLEN. Op de tentoonstelling van het Koninklijke foto grafisch genootschap te Londen is het kleinste por tret van de wereld gestolen, een negatief dat zoo klein was. dat er meer dan honderd op een spel de knop konden liggen en het alleen door een micros coop bekeken kon wordten. Het stelt Niepce, den uitvinder van een van de oudste fotografische pro- cedó's, voor en wordt uniek) en onvervangbaar ge acht. EEN MOEDIG REDDER. De Londen Gazette van Vrijdagavond meldde, dat de Koning de Ailbertmedaille heeft toegekend aan luitenant Geonge Stewart Bain Smith1 wegens ziin heldhaftig gedrag biji het pogen tot redding van een iJLOl, ma-u. 1TOU|1 DumuovCi*uouii« delf^n^un?11 0T> ^0ra HSmalayaj doch. daar ze 14 dagen ma het ontslag 'al een an- MAG DAT? Het arbeidsgerecht te 0011001 had) zich eergisteren af te vragen of een dienstmeisje dat rookt, zonder opzegtermijn mag worden ontslagen. Het meisje dat prachtig in bont uitgedost was verschenen, had n.1. 2 maanden loon en 2 maanden kostgeld van haar vroegere gebiedster geëischt. omdat deze haar op staanden voet gedaan had gegeven. Dat kwam om dat het meisje voortdurend sigaretten rookte en daarmee doorging ook toen het haar verboden was. De rechtbank besliste, op raad van een bijzitster, dat rooken ondanks verbod, wel een reden is voor ontslag, maar niet voor ontslag op staanden voet. Het meisje had dus recht op schadevergoeding, dere betrekking had gevonden, werd haar 14 dagen 'ftiï J?0?* t'wee fr°0r~Uoom; en 14 dagen kostgeld1 toegekend. Mopperend ^A i^a was i ove£ „allures van de hedendaagscho be- gezelschap op een hoogte van 4200 M. op een giet- taalde mevrouv het bedrag dadelijk uit.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5