DONKER KARPATEN- RUSLAND- „HE Krom Firm Het dal der ellende. Binnenlandse!! Nieuws. Ingezonden Stukken. Verkiezing Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier. Maant PA! Let B k verschil in godsdienst en denkwijze tusschen de uit- wisseling-gebiedon. Wo maken, sugt het Hbld., melding van deze ver- gaderlng, daar ook in ons land wel een» gedacht ie aan uitwisseling van Nederlandsche onderwijzen mot loerkrachten uit do Koloniën (Ooit- en West- Indiö). Kon dergolijko ruil kan zeor zeker bijdragon tot woderzijdech goed begrip van moederland en ko loniën en onderwijzers, die aldus gedetacheerd zijn geweest, komen met heel wat helderder voorstel lingen aan hun eigen school terug, dan waarmoe zo die verlaten hebben en dat zal de inzichten, hun ner leerlingen ten. goede komen. KOM NAAR ENGELAND. De actie, .welke een jaar geleden werd ingezet ter •bevordering van het toerisme in Engeland, door de Engelschen zelf en door de vreemdelingen, is opnieuw aangewakkerd door de bijeenkomst, welke te Londen is gehouden en waarheen de spoorwegmaatschappijen, scheepvaartondememingen, badplaatsen en hotelbe- drijven vertegenwoordigers hadden gezonden. Er werd destijds gezegd, dat de „Come to J3ritaal beweging gedurende vijf jaren 20.000 pd. str. jaar lijks noodig heeft. Tot dusver is er echter slechts 1945 pd. str. opgebracht, dus veel te weinig om een doel treffende propaganda te kunenn voeren. Desondanks heeft de leuze „Cqme to Britain" haar weg door de Wereld gevonden en inderdaad heeft het aantal toe risten gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 42.000 personen méér bedragen dan het vorige jaar. Niette min staat de Britsche propaganda verre ten achter bij die, welke in andere landen wordt gevoerd. Frank rijk b.v. heeft in Londen, New York, Berlijn en Buenos Aires „maisons de France" gevestigd ter bevordering van de toeristische belangen van Frankrijk. Er werden verschillende moties aangenomen om de regeering te bewegen meer gelden voor de toeristi sche propaganda beschikbaar te stellen en van de buitenlandsche regeering en die der Dominions te verkrijgen, dat zij de invoerrechten op publicaties, waarin het toerisme in Groot-Brittanniö wordt gepro pageerd, afschaffen. SCHOENMAKER BLIJF BIJ JE LEE8T. Het oude gezegde: er i9 niets nieuws onder de zon, schijnt in Sovjet-Rusland niet smeer op te gaan. De „Izwostija" komt althans met een verhaal, naar aan leiding waarvan het blad twijfelt aan de juistheid van de Russische spreekwijze: Nisjto nje nowo pod 'loenojoe (er is niets nieuws onder de maan). Het geval komt hierop neer, dat onlangs te Sjepe- tofka een huis met drie verdiepingen werd gebouwd, hetgeen aldaar niet alle dagen gebeurt. Men had dan ook de hulp van een kundigen „architect" inge roepen, die er wel voor zou zorgen, dat te Sjepetofka een gebouw zou verrijzen, der Sovjet-Unie waardig. Het huis naderde reeds zijn voltooiing, toen men, be merkte, dat er toch iets niet in den haak was. Wilde iemand n.1. van de tweede étage langs den gewonen weg de derde verdieping bereiken, dan Stuitte hij steeds op onoverkomelijke moeilijkheden. Nu meene men niet, dat een of ander zwaar ge wapend lid van de Tsjeka of de Gepeoe den toegang versperde. De menschen waren alle rasechte bolsje- wikl, en daar de Tjekisten alleen den bourgeois het •leven veraangenamen, was er 'hier voor hen geen plaats. De moeilijkheid ontstond hierdoor, dat bij den bouw een kleinigheid vergeten was, die ook in Rus sische huizen niet gemist kan worden. En deze klei nigheid was een.... trap, waaraan de architect ten eencnmalen niet gedacht had... Onmiddellijk werd een commissie gevormd, die zich officieele van het ontbreken van 't genoemde nuttige voorwerp overtuigde, en groot was toen de bolsje wistische verbolgenheid. De architect werd voor de vierschaar gesleurd, waar hij bekende geen architect noch ingenieur maar een., dameskleermaker te zijn, die het speldekussen ontrouw was geworden. EEN TREURIG ONGELUK. To Merxem wilde het parket een onderzoek instel len ten huize van een aannemer, die zich, naar het zeggen van zijn vrouw, zou hebben gezelfmoord. De fotografische dienst van het parket begaf zich gis teren naar het bewuste huis. Een rechterlijk officier en een paar agenten waren hij het onderzoek aan wezig. De rechterlijke officier vond op een kamer dier bovenverdieping een kleine browning. Herhaalde ma len trok hij den beweegbaren loop van het wapen naar achteren, om eventueel nog aanwezige kogels er uit te doen springen. Er kwam echter geen ko gel te voorschijn. Het mechaniek van het vuurwapen schijnt echter •Het meest oostelijke gedeelte van de re publiek Tsjecho-Slowakije een hoek, ingesloten door Polen en Roemenië, is vanuit Praag met den trein in 20 uur te Dereiken. De meeste reizigers stijgen uit in het hooge Tatra of ook in Kaschau. Slechts een enkele beambte of ©enige kooplieden vinden de weg tot Ozhorod, de zeldzame hoofsdtad van Pod- karpatka Rus. Beschaving is hier geen bescha ving, torenuurwerken, zijn geen torenuurwerken, maar wijzerplaten met opgeschilderde uurwijzers. In de hoekige, niet bepaald schoone straten staan lage hui zen, en hun beschildering is doorgaans niet Tsje chisch. In het gansche land wonen ook maar 45.000 Tsjechen. Men telt verder: 400.000 Ruthenen, 150.000 Hongaren, 100.000 Joden en zelfs nog 15000 Duitschers. Talen zijn er dan ook om het uitzoeken:. Groot- Rus sisch. Klein-Russisch (Ooekrainich). Ruthenisch. dat ongeveer met een, aafi het Oekraïnisch herinnerd, Slavisch dialect overeenkomt, verder: Tsjechisch, Hongaarsch. Jiddich en Duitsch. Iedereen wil zijn taal tot de landstaal verheffen, waarbij de Tsjechen bovenaan staan. Het Hongaarsch en het Tsjechisch dringt binnen het Ruthenisch. Menigeen beheerscht •daar drie talen met hetzelfde gemak alsof hij drie geboortelanden had gehad. Weer anderen kunnen zich onder elkander onmogelijk verstaanbaar maken. IXet is wel voor het gerecht voorgekomen, dat Ma- gyaren en Tsjechen naar een taal zochten, waarin zij elkander konden weergeven, wat ze te zeggen hadden. Soms worden de Cyrillische letterteekens (de grond typen voor het Russische letterschrift) gebruikt, doch een andere keer weer de gewone Latijnsche letters. In Uzhorod, een stad van 25000 inwoners, verschijnen bijna 50 couranten, die alle 'hun lezers vinden. Bij de laatste verkiezingen waren uit dertig verschil lende partijen candidaten gesteld. Het is, als werd de toren van Ba bel nog éénmaal gebouwd. Er is op het oogenblik in Karpaten—Rusland nog geen noemenswaardige industrie. De weinige ketels, die nog stookten, werden door den oorlog uitgedoofd Het land is boschrijk. De heele provincie is voor 52 procent met bosoh bedekt. Doch slechts een deel van het hout heeft waarde, de Rutheen isgeen harts tochtelijke houtkapper, het transport is duur, de we gen zijn slecht en klein in aantal, terwijl het aantal afnemers niet alt e groot is. De veeteelt staat nog lang niet op een dergelijk peil, dat aan uitvoer ge dacht kan worden. De lage stand van het cultnreele peil is onbe schrijfelijk. In de Marmaros 'dat is het meest ooste lijke district zijn toch zeker nog wel 50 procent inalphabeten, en van de andere 50 procent kunnen 'r 25 procent alleen hun naam schrijven; de reet ia niet gewerkt te hebben, want het volgende oogen blik ging er een ichot af en drong er een kogel in het hoofd van den rechterlijken officier, die op het selfcle oogenblik ln elkaar zakte. Na de heilige sacramenten der stervenden ontvan- gen te hebben, werd de getroffene naar hot gasthuis vorvoerd, waar hij bij aankomst overleed, OVERSTROOMINGEN IN BULGARIJE. Bijna de göheclo streek langs dc Zwarte-Zeckust staat onder water. Er is aanzienlijke schade aange richt, vooral in hot dorp Jenikeui, waar ook 13 per sonen zijn verdronken. EEN BRUTALE DIEFSTAL IN DE HAVEN VAN HONGKONG. Ben schandelijke daad van zeerooverij is, naar uit Honikong aan de „Times" wordt gemeld, in de haven aldaar gepleegd. Een hoeveelheid ongemunt 'goud, ter waarde van 3000 pd. str., die naar Saigon moest worden ver scheept, werd in een Chineesche havensloep geladep, welke door 17 man werd bediend. Drie dezer man nen overvielen plotseling de overigen, stuurden de •boot naar North Point, waar zij met het goud het ha zenpad kozen. VIJF UREN LANG BEDOLVEN. Te Londen was een arbeider bezig graafwerk te verrichten, toen hij plotseling onder 'n neerstortende massa zand en steenen werd bedolven. Een groote ploeg arbeiders had vijf uren werk om den man, die geen oogenblik het bewustzijn verloor, te bevrijden. Gedurende het reddingswerk werd het heele ver keer omgeleid en werden er barrières geplaatst. Brandweerlieden, politie en gemeentewerklieden hielpen snel om met planken den verder losrakenden grond tegen te houden, terwijl verscheidene tons aar de weggegraven werden om den man te 'bevrijden. Toen deze eindelijk uit zijn benarde positie was be vrijd, steeg er een oorverdoovend gejuich uit de me nigte op. WERKEN EN NIET TE VEEL PRATEN. „Westminater Gazette" geeft een artikeltje over ou ders, die hun kinderen nooit tot werken dwingen en geeft verslag van een rede van dr. F. W. Peinber, vice-Chancellor of Oxford University, waarin deze spreker over de studenten zei, dat er wel weinige wa ren, die dobbelen of schulden maken, maar er zijn er velen, die hun taak te licht opnemen. De bekoring van kamers en tuinen-veroorzaakt traagheid en de jongelieden verdoen hun tijd, om met hun vrienden te redeneeren over alles, -wfaarover te redeneeren valt „Als vel jongelieden traag zijn om zichzelven aan het werk te zetten", zeide spreker, dan schrijf ik dat -grootendeels toe aan de luiheid der ouders, die na laten, hun jongens te dwingen, aan den arbeid te gaan om hun geest te ontwikkelen. Ze vermanen hun jongens alleen, zich goed te kleeden, goed in het spel te zijn en nuttige vrienden te kiezen". BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Gistermorgen is aan den voet van den Wintro- kerberg bij Sittard een vrachtauto van het Paters- klooster aldaar gegrepen door -een tram van de lijn Heerlen^—Sittard. De vrachtauto werd totaal ver nield:. De tramwagen werd uit de rails geworpen. Een op den vrachtauto zittende persoon werd door de tram ongeveer vier M. meegesleurd, doch be kwam geen letseh EEN BANKBILJET VAN DUIZEND GULDEN ONTVREEMD. Door een bankiersfirma te Den Haag werd Zater dagmiddag per post een aangeteekende brief met f 1000 naar iemand te Bloemendaal verzonden. De brief kwam daar Maandag wel aan. maar bit de opening bleek, het bankbiljet van f 1000 verdwenen te zijn. De politie onderzoekt de zaak. OUD-WETHOUDER WIRAUT. In .JDe Telegraaf" wordt medegedeeld, dat de heer Wlbaut, oud-wethouder van financiën, het voornemen zou koesteren als lid van den gemeente raad' te bedanken. De heer Wdbaut zou zich volgens genoemd blad metterwoon te Genève vestigen, daar hij; is aangezocht een functie van groote beteekenis in den Volkenbondsorganisatie te vervullen. Uit zeer goede bron kunnen wij. aldus het Hbld., deze mededeeling tegenspreken. Den heer Wihaut is van dit hem toegedichte schooljeugd. Misschien is 'het niet waar dat er ge meenten zijn, wiër burgemeester alleen met een vin gerafdruk „teekenen" kan. Waar geweest is het in ieder geval wel. Duizenden hebben nog noodt een spoorweg gezien. Schrijver dezes zag een boeren meisje, dat een kruis sloeg, toen hij met zijn auto voorbij kwam. Voor een fototoestel gingen zij vlug op den loop. Geheel in strijd met deze schuwheid worstelt de proletariër er op het oogenblik om gunstiger arbeids voorwaarden en hooger loon en. De joden, voor het meerendeel ook proletariërs en vanaf den boer tot den bedelaar in alle beroepen vertegenwoordigd, strijden onder elkander: de orthodoxen tegen de zionisten, de zionisten tegen de orthodoxen, met bijtenden spot, de orthodoxen tegen de orthodoxen met banvloeken; geen jood. van Muncasz reikt een jood uit Belz de hand. Maar dat is nog niet alles. De katholieken van enkele richtingen vervolgen elkaar met kerkroof en doodslag. Men rukte de kruizen van de graven en trok op elkander los. Bloed vloeide er zelfs, toen de Tsjechische regeering trachtte, de veroverde kerken aan hun rechtmatige eigenaren terug te geven. Over al worden op het oogenblik nog nieuwe kerken ge bouwd. Maar ondanks is de gendarmerie nog meer zielverzorger in de gemeente dan de pastoor. Deze laatste bezit reeds daérom niet de aantrekkelijkheid van zijn schaapjes, omdat hij meestal de «enige is, wien het leven geen *groote zorgen biedt. Te beginnen bij de huizen, waarin de bewoners hun leven doorbrengen. Deze huizen zijn, speciaal in de dalen der Verchovina, het eigenlijke gebied der ellende, zelfgebouwde hutten van zelfgehakt en zelf- getimmerd hout De vensters zijn spookachtig klein, zoodat er zoo 'goed als geen lucht binnenkomt Dit wordt gedaan om de woning warm te houden. Zij blijven 'dan ook steeds gevuld met een verpestenden stank. Schoorsteenen zijn niet ingebouwd; men zegt, dat is notg overgebleven uit den tijd van Maria The- resia, waarin het volk een schoorsteenbelasting moest betalen. De woning is ongeveer 160 tot 180 centime ter hoog. Zij hestaat uit twee deelen. Voorin bevindt zich een stal met vuil. Achter een woonruimte, e v e n- eeen® met vuil, verder met veldbedden, die hoog op hun pooten staan, 's Avonds worden die bedden tegen elkaar aangezet, waarop de heele familie zich dan te slapen legt. Voortplanting binnen de familie komt dan ook vele malen voor. Het bijslapen is bij de natuurkinderen van het Karpathengebergte nog een even natuurlijke zaak als het slapen zij blij ven daardoor echter te veel onder elkaar, eh dat degenereert. Op zich zelf is de criminaliteit zeer gering. Zelden gesohiedt er een moord. Ootmoedig draagt de Ru- theensche en de Joodsche boer zijn vreeeelijk lot. Elke buitensporigheid zou te begrijpen zijn, en toch is het de vraag, of de, voor de meest moderne strafvol trekking, ingerichte gevangenis te Usahorod, wel vol doende gedocumenteerd zal zijn. De eenige politieke partij, die er nog bloeit, ia de communistische. Iedere agitator, dda het hemelrijk op aarde belooft, vindt snel zijn aanhangers, dn het bijzonder wanneer hij er bovendien nog wat uit zijn eigen zak bijlegt. Nergens in da republiek beeft de communistiacne partij xoo- voomemen niete bekend; btf denkt er niet aan Am- sterdam te verlaten, noch voor het raadelldmaat- •chap te bedanken. HERBEN AANDOENING NA INENTING. Het Kamerlid Krijger heeft den minliter van Ar beid de volgondo vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen of bij do Inspectie voor den dienst der volksgezondheid reeds hekend zUn gewor don gevallen van encephalitis of andere hersenaan- doeningon bij personen, die met de nieuwe entstof tegen pokken werden geënt? Indien bovenstaande vraag in bevestigenden zin mocht worden beantwoord, is de minister dan be reid m'ede to deelen, of hij reeds adviezen heeft verzocht en ontvangen betreffende de vraag hoe ter zake dient te worden gehandeld? Deelt do minister het gevoelen van professor dr. H. Aldepshoff, directeur van 's Riijkis serölogisch in stituut te Utrecht, uitgedrukt op pag. 1213 van de laatst verschenen .Mededeelingien" van geftoemd in stituut dat de indirecte dwang tot vaccinatie thans niet langer kan worden gehandhaafd, en, zoo ja, is Z. Exc. dan bereid te bevorderen, dat voorstel len tot opheffing van dien dwang ten spoedigste bij de Volksvertegenwoordiging worden ingediend? POGING TOT DOODSLAG* 'Voor het Arnhemsche gerechtshof heeft gisteren terecht gestaan een arbeider uit -^eveld. die wegens bedreiging van zijn vrouw met een revol- eer tot zes maanden gevangenisstraf was veroor deeld en die in de tweede plaats wegens poging tot doodslag eveneens op zijn vrouw tot vijf jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. Wat de eerste zaak betreft, heeft bekl. zijn vrouw van wie hij gescheiden leefde, en die in de ouderiij- lijke woning te Schaarsbergen woonde, opgezocht en eenige revolverschoten op haar gelost zonder haar te treffen. Hij: bleef op vrije voeten en heeft op 2 Mei opnieuw een poging gedaan om zijn vrouw van het leven te berooven door revolver schoten op haar te lossen. Zfj werd toen door twee kogels in den rug getroffen. Wat de eerste zaak betreft, eiechte de advocaat- generaal met vernietiging van het vonnis der recht bank een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Wat de tweede zaak betreft, was de ad vocaat-generaal van oordeel, dat de opgelegde straf te zwaar was, zoodat hij oplegging van een gevan genisstraf van 3 jaar en 6 maanden repuireerde. Uitspraak 27 dezer. In het stukje van den heer Breebaart valt aller eerst op te merken, dart, de schrijver het Hoogheem raadschap een zuinigheidispolitiek verwijt en om daar vanaf te komen liever een vrije verkiezing zag van Hoofdingelanden dan wel een bezetting der ze tels door compromis. Ons lijkt bezuiniging in het redelijke in dezen tijd gewenscht en een aanleiding om de zittende Hoofdingelanden, die blijk gaven zuinig met de hun toevertrouwde middelen om te springen, bij en kele candida&tstelling te herkiezen, zooals het com promis beoogt. De inzender acht een verkiezing bij compromis uit den booze, als onlogisch en in strijd met het we zen van het Waterschapsrecht. Het onlogische werkt hij uit door te stellen dat de personen die het compromis tot stand brachten, zelfs geen kiezers voor het Hoogheemraadschap zijn; hoe weet hij dat? Bij onderzoek zal blijken dat het tegendeel waar is. Bij een groote verkiezing als deze behoort een or ganisatie der kiezers om het kiesrecht tot volledige uitbrenging te brengen. Het feit, dat de Ingelanden er nog nooit over ge dacht hebben een dergelijke organisatie te schep pen bewijst dat zij zich met en te dezer verkiezing op de bestaande kiesorganisaties zeer wel kunnen vereenigen. De verdeelipg der zetels houdt wel degelijk ver band met bet stemrecht. Men vergelijke toch het aantal plaatsen der socialisten en andere politieke lichamen binnen het gebied van het Hoogheemraad veel stemmen als juist hier. Dertig procent was er bij de laatste verkiezing. Hert waren de stemmen van de armsten aller boeren. Vroeger, voor den oorlog, gingen de boeren in den oogsttijd naar beneden, naar de oevers van de Theisz, om de zorgen van het leven met een glas bier weg te spoelen. De oogsttijd duurde niet lang, loonde hoe langer hoe minder, doch al was het niet veel, het hielp iden winter doorkomen. De honger begon eerst in Maart, ook nu wel reeds in Februari. Het valt niet te ontkennen, dat de spotprijs, waarvoor aan de Hongaarsche magnaten de oogst geleverd werd, een sterke dumping beteekende tegen de Hon- gaarscbe arbeiders, die naar Ameri'ka uitweken, om dat deze 'door 'hun broeders uit de Bergen daarheen gedreven werden. Elke nood werkt verder. Heeft een Rutheensche boer het zoover gebracht, dat hij een eigen stukje grond heeft, dan is die vreugde meestal maar van korten duur. De anders uit gebrek zeer spaarzame boer is dan tamelijk licht over te (halen, om alles weer te v e r d r d n k e n. Ner gens zijn er zooveel drankhuizen, welks bezitters meestal tegelijkertijd grondbezitters zijn, wat als bewijs voor een goeden omzet moge dienen, dan jn Karpaten-Rusland. De alcohol speelt de „überhaupt" een groote rol. Bij inwendige ziekten drinkt men gedenatureerde dus voor het gebruik onbruikbaar gemaakte brandspriri. t u s. Bij uitwendige ziekten drinkt men gedena tureerde brandspiritus. Wanneer het ner gens pijn doet, drinkt men.... gedenatureerde brand spiritus. Het is geen bijzonderheid wanneer men bruiloftsgasten tegenkomt, die geen „beenen meer hebben om te kunnen staan'4. De dokter wordt er slechts zeer zelden en ongaar ne bij een zieke gehaald. Zelfs de oorlog kon het bijgeloof niet wegnemen, dat men zich er in het hospitaal in de eerste plaats op toelegde, om de patiënten te vermoorden. Men bidt, be spreekt, maakt alle mogelijke hocus-pocus en ge looft aan de inwerking van geesten. In zijn hut ligt bijvoorbeeld al sedert 22 April van dit jaar Molda- wan Iwan Alexo waanzinnig op zijn legerstede neer. Deze datum is het eenige, wat hij weet en antwoordt Voortdurend maakte hij in de leege ruimte de be wegingen van zijn vroegere vak, het boomvellen. De kracht daartoe ontbreekt hem echter reeds lang Het schijnt, alsof de honger hem in de schaduw van den waanzin gedreven heeft. De honger! Men zegt, dat de cultuur een vraag stuk van de maag is. De maag is echter ook een cultuurvraagstuk. Geen twijfel, dat het den Ruthe nen beter ging, wanneer hun ongelukkig historische verleden hen niet van den tijd der Fransche Revo lutie met zijn gepaard gaande boschavingsbeweging had uitgesloten. Zij wisten, hoe men een veld moest bewerken. ZIJ wisten, hoe men vee teelde. Zij wis ten, wanneer zij een dokter moesten halen. En zij behoorden te weten, dat meel belangrijker is dan drank. I-Iet hoofdvoedsel bestaat uit slecht, groot-korrelig brood van mais en boekweit. Dat schaft de ta fel 's morgens. Dat schaft de tafel 's middag s. Datschaftdetafel's avond». schap met den eenen zetel, die zij ln het oomprornitf oezittsn, waartegenovor mag gesteld worden het vi groote aantal liberale lelel» ln hot compromis genover hot «eer kloine kwantum hetwelk deze par tU ln Staten en Gemoontorodon innoomt. Overigeoi Is-degene, die in dezen tijd nog stelt dat men otq absolute splitsing kan maken tusschen matoriooli on geestolljko belangen ten achter met zijn denk. beelden. Ook ln het Hoogheemraadschap doen zich kwestlos voor van socialen aard, personeel, onz. om, Voornoemd Ingezonden stuk kan ons dus goensi zins overtuigen, dat het verkeerd is de verkiezingen van het Hoogheemraadschap bij compromis te rega. len: in Cailantsoog heeft men blijkbaar geld te veel, wij .voor ons vinden een besparing van ze9 en dertig duizend gulden (kosten dor verkiezing en stemming] nog wol het besparen waard als overigens bevredi. ging is verkregen. Alkmaar, II October 1927. Mr. A. J. M. LEESBERG, Voorzitter Compromis Commissie Naar aanleiding van het antwoord van Mr. Lees berg op mijn ingezonden stukje betreffende boven staand onderwerp, zij bet mij vergund, Mijnheer de Redacteur, ln Uw blad te dupliceeren. Dat de geachte inzender geenszins is overtuigd, mag mij niet verwonderen, want daarvoor is hij; geen voorzitter van de Compromiscommissie, maa-jj dat als antwoord op mijn toch volkomen zakelijk- betoog niet anders naar voren komt, dan een ietwa tendentieus schrijven, waarin langs mijn argumen ten volkomen wordt heengepraat, is mij eendeeli tegengevallen, doch sterkt mij aan den anderen kanl in de overtuiging, dat principieel tegen mijn bewe ringen niets valt in te brengen. Mij wordt voor de voeten geworpen, als zoude ik het Hoogheemraad schap een zuinigheidspolitiek verwijten; ik verwijt het Hoogheemraadschap echter niets, alleen U, mijn heer Leesberg Uw compromittanten geldt mijn stukje. Zeker bezuiniging is gewenscht, maar waar om dan alleen ten opzichte van het Hoogheemraad schap en niet voor de gemeenteraad®- en andere verkiezingen een compromis gesloten? Waarom mag in dit geval alleen geen beroep op de uitspraak van de kiezers worden gedaan? Voorts is door mij nooit betoogd, dat de personen, die het compromis tot stand brachten, geen kiezers zouden zijn, dus was er ook geen reden diit te onderzoeken. Alleen de mogelijkheid, dat, waar de Staatkundige politiek naar voren werd geschoven, op de candidaatstelling met kiezersinvloed zouden kunnen uitoefenen, werd uitgesproken. Zelfs al zouden zij elk zes stem men mogen uitbrengen, dan nog verandert dit niets aan het verschijnsel, dat als zoodanig wordt go- lgakt. Het feit, dat men ten achter zou zijn met zijn denkbeelden, wanneer men een absolute splitsing maakt tusschen materieel© en geestelijke belangen, zou ik niet gaarne ontkennen, doch dit doet niet3 af aan het positief recht, dat het Waterschap nu eenmaal stempelt tot een belangengemeenschap, ge zien het meervoudig stemrecht, gezien ook het stel sel van gemachtigden voor rechtsperhonen, waarin meestal verschillende geestelijke richtingen zijn vertegenwoordigd en waarvoor toch slechts door één persoon op grond van de bezittingen van het betrok ken lichaam mjag worden gestemd. Dit neemt niet weg, dat de gekozen Hoofdingelanden ook zeer goed geestelijke belangen zullen kunnen beoordeelen, al hebben ze geon zitting voor een bepaalde politieke partij. Het gaat dan ook niet tegen de thans zitten- de Hoofdingelanden en hunne plaatsvervangers, noch tegen het door hen gevoerde beleid; het is 9lechts het stelsel als zoodanig, wat afkeuring ver dient. En dat dan ook door de Politieke partijen niet uitsluitend is afgegaan op hare vertegenwoor diging in de Staten en Gemeenteraden, is in de par tijleiders te prijzen, maar veroordeelt des te meerde instelling, waarbij door politieke partijen candidaten worden gesteld, waarmede volgens Mr. Leesberg de Ingelanden zich zeer wel kunnen vereenigen, maar, waarbij hij dan blijkbaar vergeet de advertentie, in enkele bladen geplaatst, waarin zij, die zich niet met dezen gang van zaken kunnen vereenigen tot een vergadering worden opgeroepen. De opmerking als zou men in Cailantsoog blijkbaar geld te veel hebben, zal ik laten voor wat zij is, aangezien ik meer de voorkeur geef aan een behan deling die de zaak zelf raakt. Cailantsoog, 13 October 1927. Mr. D. BREEBAART. Een enkele variatie is boekweit met water en zout vermengd. Eenige „rijken" bezitten ëen koe. De melk wordt echter naar het dal gebracht, menigmaal twintig liter twintig kilometer ver weg. De op brengst dient wel om vet, meel en suiker voor te koo pen. Door het Tsjechische Roode Kruis wordt elk jaar een hulpactie op touw gezet. Ook de staat helpt mee Amerikaansche joden helpen mee. Daardoor worit veel honger gestild en menige begrafenis bij het wilde wolfsgehuil, dat onheilspellend uit het donken hosch weerklinkt, voorloopig vermeden. Toch zijl reeds velen letterlijk door verval aan krachten ge storven. Misverstanden van politieke en economi sche regeling, waarboven vele andere kleine mis verstanden tragisch uitsteken. Eenmaal had name lijk een gemeente cacao gekregen. Het nooit ge zien hebbende en niet wetende, wat er mee te doen, werd het door de bewoners van het plaatsje, aan wie het was uitgereikt, gebruikt, om er hun arm zalige hutten mee te beschildere n Om nog eens tot hun werkzaamheden terug te kee- ren. Voor alles legt men zich toe op weideteelt en wel volgens de Zwitsersche methode. Een hectare gras land verschaft hun op het. oogenblik 20 tot 30 cen tenaars hooi. Goed behandeld, zou het 120 cente naars kunnen geven. Dat echter beteekent verhoo ging van de veeteelt Ook daarvan verstond de Ruthensche boer tot nog toe niets. Veel wordt nu gedaan om hun die kennis bij te brengen. Fok9tio-! ren uit het buitenland worden door den Staat be taald. Wanneer de boer voor de eerste maal bemej- ten moet, dan moet hij geld hebben. Alleen dan, ef met den schoffel in de hand kan hier genoeg be reikt worden. Hoe het met de school-opvoeding gesteld is? oude Hongaarsche regieering heeft niets voor ver plicht schoolbezoek en een fatsoenlijk onderriem gedaan. De schooldag begon met een „Geloofd zij Je zus Christus" en eindigde met 'een „Geloofd zij Je zus Christus". In den tijd daartusschen bemoeide dö leeraar zich miet zijn eigen liefhebberijen. Een van de hoofdvakken is de spijziging vanwege het Roode Kruis. Als dit er ook niet was, dan zou er zeer zeker den eersten tijd wel niemand verschenen zijn. Merkwaardig ie het, wanneer men de school blri nengaat. Het komt voor, dat in verschillende klas sen van hetzelfde gebouw in verschillende talen onderricht wordt.. Maar er wordt onderricht! H» schoolbudget bedraagt 50 milliocn kronen. D® leeraars weten te vertellen, dat er in de HJ' theensche kinderen* een verbazend» hoeveelheid 2/atente li nt e 11 i ge n 11 steekt, ondanks hun bijgeloovighoid, ondanW hun achterlijkheid, ondanks hun onvolkomen tasi Van wereldsche verhoudingen weten zij niets. D» wereld is voor hen een boek met zeven zegelen- Maar zij zijn bijvoorbeeld glansvolle redenaars, en dat is iets wat hen, ovenals hun gelijknamige broe ders rfan de overzijde van de Poolsche en Roemeen- scho grens, konmerkt. Wanneer er dus wordt ingegrepen, zal zich nier misschien binnen de honderd jaar het meest intel ligente en frissche volk van het continent ont plooien. Hot 1 rHot K< kennis, bedoeld Polderli op Blijkt niet of dan za! verbaal telijke Held One schuw Stoot zonde) voorit waaro Inkt ii geleld Eeni£ gerv Wijz vraag van c door schad leon J I Phc Cofly c O Con 0n\

Schager Courant | 1927 | | pagina 10