VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT RADIO-RUBRIEK. NEGEN DAGEN! ASBEST. VOOR DEN TOESTELBOUWER. laak zelf uw.... conus-luidspreker! Een Salomons-rechtspraak. Bijvoegsel der Schager|Courant van Zaterdag 15 October 1927. No. 8135 Zoo vloog dan in negen dagen Deze „Postduif" naar de Oost, Die ihaar richting wist te ikiezen, Onvermoeid en onverpoosd, Die in open concurrentie In het yrije luchtgebied, Als gevleugelde collega, Elke postduif achterliet! Zooals Houtman met z'n mannen Langs het grijze water doe, Zoo trok Koppen met zijn makkers Langs de grijze wolkenzee! Boven dn de groote stilte Stuurden ze met vaste hand Deze snelle reuzenvogel Naar het vreemde, verre land! Dertienduizend kilometers Werden turend opgeknapt, Dertienduizend kilometers Hebben ze er doorgelapt, Ook al deed het toeval geestig, 't Is soms guitig nu en dan, Deze „kilometer"-vreter Werd verzorgd door „Ello"man! Over heuvels en valleden Vlogen ze full speed, vol gas, Vastberaden en 'koelbloedig Op hun durf en hun kompas, En ze wisten 't te volbrengen, Nederlanders, denkt eens na, Negen dagen! N e g e n d a g e nl Amsterdam-Batavia! Even staan we in gedachten Bij dit grootsch gebeuren stil, Uiting van bezonnen daden En van energieken wil. Even staan we als bij Lindbergh Van dit sterke staaltje paf, Vóór we weer van voetbal zwammen, ■Drie hoera's en hoeden afll (Alle rechten voorbehouden. October 1927. KROES. Landiooper: Tuffie, heb je ook afgedragen heerenkleeren Tuffrouw: Zeker! Landiooper: t— Wat doet tl daarmee Tuffrouw: Die laat ik mijn man dragen! REEDS IN DE OUDSTE TIJDEN BEKEND. Kleederen van asbest. Asbest is de naam van verschillende delfstoffen, die zich door een vezelachtige samenstelling, door een zijdeachtige glans en veelal door een witte of gele Meur, onderscheiden. Zij zijn doorgaans met hoornblende, augiet en serpentien (een drietal half- doorzichtige of ondoorzichtige mineralen) verwant De eigenlijke asbest is er als een lange, vezelach- tige, ijzervrijte of althans ijzerarme variëteit van te beschouwen. De mineralogen onderscheiden gewoonlijk ami- ant van asbest. Amiant noemen zij' de delfstof, wan neer de vezels volkomen buigzaam zijn en gemak kelijk van elkander gescheiden kunnen worden; daarentegen wordt de andere verscheidenheid, waar van de vezels niet buigzaam maar stijl en vast aan elander gehecht zijn, asbest genoemd. Amiant, ook wel bergvlas genoemd, bestaat uit op elkander lig gende, gelijk'loopende, zeer fijne vezels, welke zich, men zou bijna zeggen tot in het oneindige, tot de dunste draden laten verdoelen. Die vezels zijn niet zelden zoo glanzend als satijn, soms meer dan 35 cM. lang, maar gewoonlijk korter. Amiant, is week; men kan den nagel er dieper in drukken, evenals -n kurk. De Mevr Is wit of groenachtig, slechts bij uitzondering geelbruin of rozerood. Hoe meer ami ant op hoornblende gelijkt, hoe vezeliger het ls en Ik geloof, dat mijn buur man dokter is. Hij heeft het gis teren wel een uur lang met mij over den gemiddelden leeftijd van een mensch gehad. Dan is hii bepaald agent van 'n levensverzekeringsmaatschap pij !••-.. hoe beter te bewerken. Komt die delfstof meer met talk overeen, dan is ze korzelig van bouw en veel korter van vezel. De andere verscheidenheden van asbest die har de, door elkaar loopende draden 'hebben, en zout- asbest, bergiïeer of bergkurk genoemd worden, zijn niet te bewerken. Het asbest komt dikwerf voor in kalkgroeven en kalkachtige rotsen. Zeer goede voor bewerking ge schikte amiant wordt gevonden in Canada, Tyrol (Ziller- en Pfitsch-dal), te Travesella in Piëmont en op Corsica; het meer op talk gelijkende gesteente in Portugal, Spanje en in een groeve in het Oden- wald. In Japan komt een groenachtig blauwe soort voor. De voornaamste toepassing vindt amiant waar er gesponnen en geweven stoffen van vervaardigd worden de vezels gesponnen en tot garen verwerkt. Het geen daarbij afvalt, wordt in op papierfabrie ken gelijkende inrichtingen verwerkt. De eigenschap, waarop de voornaamste toepas singen van amiant en asbest berusten is hun on- brandbaarbeidi. Volkomen on'smeltbaar is 'de stof echter niet, doch er wordt daarvoor een hooge graad van hite vereischt. Men heeft in de bergen stukken asbest gevonden, die door den bliksem wa ren getroffen en daardoor tot donkere doorschij nende korrels waren versmolten. In tal van opzichten zijn het asbest en bet ami ant in de samenleving, nuttig Men heeft beproefd er papier van te maken en. er is ook inderdaad een geschrift over deze steensoort op zoodanig papier gedrukt. Daartoe had men het asbest fijn gestampt met .papierpap en lijtmwater vermengd en vervol gens op de papiermachine verwerkt. Het gaf ech ter slechts een grof, grauw papier, dat slecht inkt aannam. Zij, die meenen, dat het asbest iets van den la- teren tijd is, vergissen zich hierin deerlijk. Niet al leen, dat het vanaf het begin onzer jaartelling een algemeene bekendheid was, ook lang daarvoor in de alleroudste tijden, behoorde het reeds tot de be kende delfstoffen en vond het in verschillende din gen toepassing die van groot vernuft getuigden. Zoo is uit de werken der oude klassieke schrij vers 'bekend geworden, dat de Grieken uit een steensoort, die zij asbest of ook wel amiant noem den. onbrandbare weefsels vervaardigden, waarin zij de lichamen hunner doode vorsten wikkelden, wanneer die verbrand zouden worden. De asch werd daardoor tegen vermenging met andere stof fen bewaard en in een urn of sarcophaag overge bracht. Zonderling genoeg spreekt de natuurvoischer Plinius 23 jaar n. Chr.), de jongere in zijn geschie denis der natuur over het asbest-weefsel in zijn boek over de nuttige planten, zonder daarbij aan te merken, dat het een steen is, en geen plant, zoo als vlas en hennep, die hij onmiddellijk vooraf laat gaan. Hij zegt o.a. „Men heeft ook een soort lijn waad uitgevonden, dat niet door het vuur ver brand; men noemt het levend linnen. Ik heb bij Jongmensch: Ik heb een vast inkomen van tienduizend gulden. Zou u daarmee kunnen rondkomen Tonge dame (die doet, alsof ze nergens ere: in heeft)Dat denk ik wel. Kunt u het Zeker, het is te doen. Maar men moet er een 'knut selaar voor zijn. Wij kunnen dezen luidspreker split sen in twe dealen: te weten, het magneetgestel en de conus. Het eerstgenoemde deel, het magneet gestel is heel moeilijk zelf te maken. We zijn dan ook huiverig, dit eenigszins uitvoerig aan te geven, hoe het zou moeten gebeuren. Maar, men zou het kunnen probeeren, ten minste als men op de hoogte is van het principe, waarop de telefoon en dus ook de luidspreker, berust. Een oude afgedankte magneet is altijd te bekomen. Hiervan moeten de polen naar elkander toegebracht worden, door aanzetten van verlengstukken, die haaks op de polen gezet dienen te worden. Tusschen de beidie polen moet een kleine ruimte gelaten wor den voor de „zwevende as". Ook de magneetspoel tjes zijn op een koopje te maken daarvoor is het draad te gebruiken afkomstig van 'n doorgebranden l.f. transformator en ten slotte is het hieele mag neetgestel dan verder op te bouwen uit stukjes strip- ijzer, schroefjes, boutjes, moertjes enz., die iedere amateur in zijn gereedschapskistje te over heeft. Zooals gezegd, komt hiervoor nogal het een en an der kijken. 'Makkelijker en zekerder is dan ook een dn den handel verkrijgbaar magneetgestel, bestemd voor eigenbouw van een luidspreker, te koopen. Er zijn reeds speciale magneetgestellen in den handel voor opbouw van een conus-luidspreker, waarbij de zwe vende as verbonden is aan een dun koperen' staafje, dat met den te maken conus verbonden moet worden. Een dergelijk apparaatje la wel het eenvoudigste. Wil men liefst zoo min mogelijk koopen, dus ge bruik maken van de onderdeel en, die reeds uw eigen dom zijn, dan zou als magneetgestel in de allereer ste plaats het magneetgestel van een ouden telefoon in aanmerking komen. Een oplossing moet dan ge vonden worden voor de overbrenging van de bewe gingen van het membraan door middel van weer een koperen staafje op den conus. Het staafje kan bijv. aan het membraan worden vastgesoldeerd (in het midden), terwijl het membraan zelf ook een bewer king moet ondergaan, ml. veranderd worden in een betrekkelijk smalle strook, die echter nog goed in- klembaar is. Door proefnemingen kan men dan den besten stand van het membraanstrookje ten opzichte van de magneetpolen bepalen. Het 'koperen staafje, dat den conus met het bewe gelijke deel van het (magneetgestel verbindt, moet aan het eind zoodanig gemaakt zijn, dat de verbin ding met den conus stevig is en geen ruimte over laat. Iedere, ook de geringste, beweging van de zwe vende as (of van het membraan), dient op den co nus overgebracht te worden.Men kan dit betrekkelijk eenvoudig doen, door aan het koperen staafje een haakje te buigen, dat in een daartoe in het midden van den conus aangebracht metalen oogje past, waarna door soldeeren de verbinding verder afge maakt kan worden. Een andere methode is hijv. aan het eind van het staafje een plaatje te bevestigen, zoodanig, dat een klein deel van het staafje door dit plaatje gaat Dit deel wordt voorzien van schroefdraad en eveneens door den conus gebracht Een opsluitplaatje en een moertje met contra-moer doen de rest Is men er ten slotte in geslaagd om naar wensch een magneetgestel te bouwen, om te bouwen of te koopen, dan komt de conus aan de beurt Hierover een volgende keer, waarbij een en ander door eenige teekeningen verduidelijkt aal worden. Waarom staat daar: „Pas op den hond"? Anders trappen ze 'm mis schien dood gastmalen servetten daarvan in het haardvuur zien branden, die, nadat het vuil er afgebrand was, schooner en glanzender waren, dan zij door was- schen in water konden worden. Uit dit lijnwaad maakt men ook lijkkleeden voor de koningen, om hun asch bij het verbranden rein te houden. De stof daarvoor vindt men in het woeste, door de zon verbrande Indië bij vreeselij'ke slangen. Zij wordt echter zelden gevonden en is moeilijk te weven, daar zij' zoo kort is. Wie deze stof vindt, kan haar even duur verkoopen, als de kostbaarste parels. Bij da Grieken heet dit linnen, naar zijn aard as- bestisch, (onbrandbaar), Dit linnen zal wel het kostbaarste op de geheele wereld zijn. Nog verscheidene andere Grieksche en Romein- sche schrijvers spreken, over weefsels van asbest onder welke Piutarches, die het amiant (onbe dekt) noemt en zegt, dat de Grieken er servetten, netten, mutsen en andere kleedingstukken van vervaardigden. Andere schrijvers gebruiken de namen „polia" en ..korsaides" (grijs, grijsharig). 'Pausanias, een GriekSch schrijver uit de tweede eeuw na Christus, noemt het „karystisch vlas", daar het biji Karystos gevonden werd. Hiji verhaalt, dat de pit in de gou den lamp. in den tempel van Minerva te Athene, uit zulk „vlas" bestond. Hiërokles, een Neoplatonisch wijsgeer, vermeldt, dat de Brahmanen in Indië hun kleederen van as best vervaardigden. In de bibliotheek van het Va- ticaan wordt een lijkkleed van asbest bewaard, waarin nog asch van den verbrande doode aanwe zig was. toen het in een sarcophaag gevonden werd Keizer Karei V bezat tafellinnen van een stof, dat uit vlas en asbest gesponnen was. Wanneer de ze stof aan een sterke gloeiing werd blootgesteld, verbrandde het vlas, terwijl het onbranbare asbest- weefsel overbleef. Tot aller verbazing en vermaak van zijn gasten gooide hij1 het gebruikte tafellinnen niet in het water om het schoon te maken, maar in het vuur. Na dei» behandeling kwam het SE keurig gereinigd uit Te Como werd er zelfs kant van asbest vervaar digd, Hiertoe weekte, zuiverde en spon men da ve zels tegelijk met zeer dunnen vlasdraad. In Siberië draagt rneni handschoenen en in de Pyreneeën mutaen, van asbest geweven. De Leidekker op het hoofd van den Raadsheer. Een leidekker was op het dak van het stadhuis aan het werk en gleed uit Hij viel door het open dak in de groote zaal, waar op dat oogenblik de Raad in vergadering bijeen was. Hij kwam terecht precies op het hoofd van een der Raadsleden, die dood in elkaar zonk, terwijl de leidekker ongedeerd bleef. Wanneer bovenstaande gebeurd is? Al lang ge leden, het was in de 14e eeuw en wel te Lübeck. Maar ook van andere steden in verschillende landen wordt een gelijk verhaal gedaan. Ook ons land 'heeft zijn verhalen van gevallen leidekkers. In 1526 moet zich zoo iets te VHertogenbosch hebben voorgedaan. Trou wens, dergelijke dingen konden overal gebeuren, waar maar een stadhuis, raadsleden en een leidekker waren. Maar in elk 'geval, de Lubecksohe leidekker viel bovenop een raadslid, op een raadsheer, die terstond dood was. De andere hoeren schrokken natuurlijk in hooge mate. De leidekker was niet alleen zonder eenig letsel, maar nam bovendien het heele geval bij zonder kalm op, de doode raadsheer incluis. Hij stond bedaard op, maakte een buiging tegen de hee- ren en zei: HifKom, wees niet meet boos. Gauw een ander gezicht 1 ZijAls ik gezichten kou maken, hadt jij al lang een ander!

Schager Courant | 1927 | | pagina 15